Bądź świadoma i bezpieczna w ciąży! Moja Ciąża z eDziecko.pl

Jaka kara dla rodziców... Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • ... którzy zakładają tu ciągle ątki pt.: "jaka kara dla"... i tu podanie wieku dziecka? Rodziców, którzy nie odróżniają wychowania od tresury i nie wiedzą, że podstawowym elementem wychowania jest modelowanie, tak że ich dzieci i tak będą się zachowywac "na obraz i podobieństwo" rodziców?
    • karma is a bitch smile
      --
      http://images.cafepress.com/image/22999090_100x100.jpg
    • Ci rodzice juz sami sobie precyzyjnie wymierzaja kare, co sieja to zbiora.
      To jest cholerne powielanie zlych wzorcow, wynik prania mozgu w dziecinstwie.
      Kazdy robi niby najlepiej jak potrafi, choc to "najlepiej" jest czesto zalosnie
      niewystarczajace, najczesniej dlatego, ze lepiej sie nie wie.
      --
      po prostu, prosto z mostu..
      • Eee tam, przesadzacie. Czy nam sie to podoba, czy nie - bywamy w
        zyciu nagradzani za dzialania pozytywne i karani za negatywne.
        Osobiscie powatpiewam w skutecznosc wieziennictwa ale poki co
        spoleczenstwa nie wymyslily innych, skutecznych sposobow karania
        duzych nieposlusznych. A mali nieposluszni podlegaja innym karom, na
        szczescie najczesciej skuteczniejszym! Wiec jesli rodzice szukaja
        pomyslow na skuteczne i/lub edukacyjne kary dla dzieci w roznym
        wieku, to wedlug mnie nie ma w tym nic zlego.
        Zle uczynki, szczegolnie jesli w gre wchodzi jakas tam premedytacja,
        powinny byc napietnowane i ukarane. Oczywiscie, w druga strone musi
        tez byc nagroda, bo inaczej po co sie starac? Wlasna satysfakcja
        starcza wylacznie na jakis czas. Osobiscie bardzo doceniam
        otrzymanie bonusa za dobra robote ale tez rozumiem, ze za zla prace
        dostaje sie ostrzezenie, nagane a moze sie trafic i wypowiedzenie. W
        domu dzieci maja okazje opanowac ten system same bedac karane i
        nagradzane w zaleznosci od okolicznosci.
        Mozna probowac zawracac kijem Wisle i buntowac sie przeciwko
        zastanym ukladom spolecznym ale czy to bedzie faktycznie korzystne
        przygotowanie dzieci do zycia w spolecznestwie kierujacym sie
        okreslonymi normami?
        • bi_scotti napisała:

> Eee tam, przesadzacie. Czy nam sie to podoba, czy nie - bywamy w
          > zyciu nagradzani za dzialania pozytywne i karani za negatywne.

Myślę, że mylisz kary z ponoszeniem konsekwencji, ale to jeszcze pół biedy...

> Osobiscie powatpiewam w skutecznosc wieziennictwa ale poki co
          > spoleczenstwa nie wymyslily innych, skutecznych sposobow karania
          > duzych nieposlusznych.

Więzienie to izolacja sprawcy tym bardziej, że na serio nikt nie mówi o resocjalizacji - szczególnie w Polsce. Zresztą skąd taki przykład w wątku o karaniu dzieci - czyżby się straszono w dzieciństwie policjantem?

A mali nieposluszni podlegaja innym karom, na
          > szczescie najczesciej skuteczniejszym!

Podejrzewam, że "skuteczne" to takie, które eliminują dane zachowanie... A konsekwencje emocjonalne? To pewnie dla ciebie abstrakcja i "przesada".

Wiec jesli rodzice szukaja
          > pomyslow na skuteczne i/lub edukacyjne kary dla dzieci w roznym
          > wieku, to wedlug mnie nie ma w tym nic zlego.

Podaj przykład kary "edukacyjnej" pliiis. Oddzielanie maku od piasku?

> Zle uczynki, szczegolnie jesli w gre wchodzi jakas tam premedytacja,
          > powinny byc napietnowane i ukarane.

Premedytacja u dziecka... Dopiero ci pisałem, że podstawą wychowania jest modelowanie - dziecko powiela zachowania obserwowane u dorosłych.

Oczywiscie, w druga strone musi
          > tez byc nagroda, bo inaczej po co sie starac?

Wierz mi - behawioryzm już dawno zostal wyśmiany.

Wlasna satysfakcja
          > starcza wylacznie na jakis czas. Osobiscie bardzo doceniam
          > otrzymanie bonusa za dobra robote ale tez rozumiem, ze za zla prace
          > dostaje sie ostrzezenie, nagane a moze sie trafic i wypowiedzenie.

Mechanizm zamiany motywacji autonomicznej na insrtumentalną został już opisany baaaardzo dawno...

W
          > domu dzieci maja okazje opanowac ten system same bedac karane i
          > nagradzane w zaleznosci od okolicznosci.

Może w twoim domu, naszczęście nie w moim.

> Mozna probowac zawracac kijem Wisle i buntowac sie przeciwko
          > zastanym ukladom spolecznym ale czy to bedzie faktycznie korzystne
          > przygotowanie dzieci do zycia w spolecznestwie kierujacym sie
          > okreslonymi normami?

Ręce i nogi się uginają.... zimny wychów cieląt jako recepta na młodzieży chowanie... Twardym trza by nie mientkim...
          • Dla mnie karą edukacyjną było nie przeczytanie mi ksiązki przez
            mamę. jako potępienie dla mojego zachowania - bardzo dobra kara,
            nauczylam się, ze jak się jest dla kogos niegrzecznym, to inni nie
            przejda nad tym do porzadku dziennego i po prostu może im się nie
            chciec sprawiać mi przyjemnosci.
            Nie wiem, czy byl to uczynek z premedytacja, ale na pewno wymagał
            kary.
            --
            Mops i kot

img443.imageshack.us/my.php?image=znudzonyfh5.jpg
          • Co jakiś czas pojawiają się "odkrycia": tamto wyśmiane, inne odkrywcze wink
            Co pokaże czas?
            Jak obejdzie się z obecnymi teoriami?

Mnie osobiście wątki typu "jaka kara dla..." irytują o tyle, że zamiast pytać o karę, warto zapytać o to "co zrobić, aby ...". Dojście do przyczyn zachowania, jego zrozumienie i nasza właściowa reakcja jest kluczem do sukcesu smile (zazwyczaj, oczywiście)

Pozdrawiam
            Jola
            • jola_ep napisała:

> Co jakiś czas pojawiają się "odkrycia": tamto wyśmiane, inne odkrywcze wink
              > Co pokaże czas?
              > Jak obejdzie się z obecnymi teoriami?

Myślę, że mądre "teorie" są tak naprawdę stare jak świat, a właśnie behawioryzm był "odkryciem" w tym sensie, jak piszesz. Zresztą dużo tam wyważania otwartych drzwi, a i parę rzeczy waroścowych - choś te ostatnie to raczej odkryto w ramach krytyki.

>
              > Mnie osobiście wątki typu "jaka kara dla..." irytują o tyle, że zamiast pytać o
              > karę, warto zapytać o to "co zrobić, aby ...". Dojście do przyczyn zachowania,
              > jego zrozumienie i nasza właściowa reakcja jest kluczem do sukcesu smile (zazwycz
              > aj, oczywiście)

Właśnie bardzo podobna refleksja mnie naszła przy zakładaniu wątku.
          • sun_of_the_beach napisał:

> Dopiero ci pisałem, że podstawą wychowania jest model
            > owanie - dziecko powiela zachowania obserwowane u dorosłych.
            >

I poniewaz to TY pisales, to jest to bez zadnych watpliowsci CALA
            PRAWDA, NAGA PRAWDA i TYLKO PRAWDA wink
            Nastepny Maksimum - Bog Wszystkowiedzacy!
            Skad sie to w ludziach bierze, ten monopol na posiadanie racji
            jednej i jedynej, a na dodatek niepodwazalnej?

Nie wiem ile szczesliwych dzieci wychowales. Ja troje, wiec jedynie,
            co moge uczynic to podzielic sie czastkami moich doswiadczen. Ale w
            zadnym wypadku nie oczekuje, ze przyjmiesz (lub ktokolwiek inny) je
            bezkrytycznie. Tylko, blagam, jak w piosence: "zmien ton!", bo z
            Wszystkowiedzacymi Bogami dyskusja jest zerowa.
            Wracajac do kwestii wzor do nasladowania vs. kara, wcale nie uwazam,
            ze jedno wyklucza drugie. I czy nazwiesz to "konsekwencjami"
            czy "kara" to jest to wylacznie kwestia nomenklatury.
            I zgadzam sie w zupelnosci z Jola, kara za przewinienia powinna byc
            rownoznaczna z rodzicowym kombinowaniem jak zapobiegac przewinieniom
            i jak unikac sytuacji podbramkowych. Ale... zycie jest szaro-bure i
            dzieci broic beda, bo na tym miedzy innymi polega dziecinstwo, ze
            sie probuje jak daleko sie da te gumke regul naciagnac. Wiec
            rozwazania na temat rozsadnego, kreatywnego, skutecznego i
            edukujacego karania domowych maloletnich wcale nie sa az tak bez
            sensu. MOIM, wybitnie SKROMNYM, zdaniem!
            • bi_scotti napisała:

> sun_of_the_beach napisał:
              >
              > > Dopiero ci pisałem, że podstawą wychowania jest model
              > > owanie - dziecko powiela zachowania obserwowane u dorosłych.
              > >
              >
              > I poniewaz to TY pisales, to jest to bez zadnych watpliowsci CALA
              > PRAWDA, NAGA PRAWDA i TYLKO PRAWDA wink
              > Nastepny Maksimum - Bog Wszystkowiedzacy!
              > Skad sie to w ludziach bierze, ten monopol na posiadanie racji
              > jednej i jedynej, a na dodatek niepodwazalnej?
              >

Oj, chyba przypisujesz mi własne motywacje. Najwyraźniej trudno ci sobie wyobrazic, że są ludzie nieuważający się za nieomylnych. Tezę o wadze modelowania nie ja wymyśliłem. Natomiast osoby, które - jak ty - mają tendencję do "ręcznego" sterowania innymi (za dobro wynagradzam, za złe karzę - skąd my to znamy?) mają się za nieomylne, bo zawsze "wiedzą", co dobre, a co złe.

> Nie wiem ile szczesliwych dzieci wychowales. Ja troje,

A jakie zdanie jest tych dzieci?

> Tylko, blagam, jak w piosence: "zmien ton!", bo z
              > Wszystkowiedzacymi Bogami dyskusja jest zerowa.

Nie wiem, dlaczego ja mam się dostosowywac do ciebie? I kto tu się kreuje na wszystkowiedzącego? To twój ton jest bardzo protekcjonalny.

> Wracajac do kwestii wzor do nasladowania vs. kara, wcale nie uwazam,
              > ze jedno wyklucza drugie. I czy nazwiesz to "konsekwencjami"
              > czy "kara" to jest to wylacznie kwestia nomenklatury.

To akurat typowe podejście ignorantów, którzy tej różnicy nie są w stanie dostrzec...

> I zgadzam sie w zupelnosci z Jola, kara za przewinienia powinna byc
              > rownoznaczna z rodzicowym kombinowaniem jak zapobiegac przewinieniom
              > i jak unikac sytuacji podbramkowych. Ale... zycie jest szaro-bure i
              > dzieci broic beda, bo na tym miedzy innymi polega dziecinstwo, ze
              > sie probuje jak daleko sie da te gumke regul naciagnac. Wiec
              > rozwazania na temat rozsadnego, kreatywnego, skutecznego i
              > edukujacego karania domowych maloletnich wcale nie sa az tak bez
              > sensu. MOIM, wybitnie SKROMNYM, zdaniem!

To jest całkowite pomylenie pojęc i trudno podjąc sensowną dyskusję. Jola, jak myślę, napisała o "edukacyjnej" karze z przekąsem, bo polegała ona na nieprzeczytaniu bajki. To taki śmieszny kalambur miał byc. Ale zdaje się, że osoby wychowywane przy pomocy kar tracą poczucie humoru... Cóż osobie, której wydaje się, że "wychowywanie" to walka i szukanie sposobów na przechytrzenie drugiej strony, trudno życzyc sukcesów w wychowywaniu "szczęśliwych" dzieci, ale mimo to - powodzenia.
              • Ups - o książce pisała verdana, a joli włożyłaś w usta zdaje się swoje własne zdanie, bo ona nic takiego nie pisała. Straszne masz skłonności do projekcji...

> Straszne masz skłonności do projekcji...

Kolejny wszechwiedzący psycholog, co to normalnych słów nie zna, wyłącznie terminologię.

--
                  Ne puero gladium!
                  • Wiesz, wydawało mi się, że założenie, iż ktoś jest inteligentny, jest raczej oznaką szacunku... Pojęcie projekcji nie powinno byc obce ludziom oczytanym, miłośnikom filmów Felliniego, czy obrazów Dali'ego. No ale skoro ty wolisz uchodzic za nieuka i ciemniaka... Ciebie to pewno wysyłali do psychologa za karę (nomen omen).
                    • Myślę, że po prostu przywalili w tyłek i było po sprawie wink

A co do kar, to popieram całym sercem modelowanie. Kar nie stosuję.
                      Syn ma 5 lat.
                      • Modelowanie? Cóż, jesli ktos ma się za idealny wzór do nasladowania
                        i mając dziecko resztę życia zamierza spedzic w charakterze
                        spizowego pomnika, ktore dziecię ma nasladować w zachwycie, to moze
                        mu sie udać. Tylko dzieciom pomnika nie zazdroszczę.

--
                        Mops i kot

• Myśle, że nie masz racji. Wystarczy tylko dac sobie prawo do popełniania błędów i niebycia ideałem. A co proponujesz - przy pomocy kar wpajac dzieciom zasady, których sami nia przestrzegamy? Ponadto z tym modelowaniem chodzi także o to, że jeśli coś niepokoi cię u dziecka, to najpierw popatrz na ciebie, bo to ty prawdopodobnie to wywołujesz.

> Ponadto z tym modelowaniem chodzi także o to,
                            > że jeśli coś niepokoi cię u dziecka, to najpierw popatrz na
                            ciebie, bo to ty pr
                            > awdopodobnie to wywołujesz.

Dokładnie tak jest.

> że jeśli coś niepokoi cię u dziecka, to najpierw popatrz na ciebie, bo to ty
                            prawdopodobnie to wywołujesz.

Sto procent racji pryzynaje

--
                            Jeśli czarny kot przebiegł mi drogę, to... ten kot będzie miał pecha.
                        • verdana napisała:

> Modelowanie? Cóż, jesli ktos ma się za idealny wzór do
                          nasladowania

Nie trzeba być ideałem, żeby wychowywać dziecko przez modelowanie.
                          Po prostu trzeba mieć świadomość, że dziecko wchłania wszystko jak
                          gąbka co mu się w domu na co dzień 'zapodaje'. Jeśli rodzic
                          wrzeszczy, przeklina, bije, jest niekonsekwentny w swoich
                          zachowaniach i histeryczny, to nie powinien oczekiwać, że jego
                          dziecko się będzie przyzwoicie zachowywało. Nie można karać dziecka
                          za to, że zachowuje się jak mamusia lub tatuś. Bo rodzice jakoś sami
                          siebie do kąta nie stawiaja ani też klapsów nie wymierzają. Choć
                          zapewne powinni je dostawać regularnie, to może poczuliby jak to
                          jest na własnej skórze.
                          Modelowanie wymaga włożenia pracy w wychowanie. Wymaga
                          samodyscypliny i samokontroli rodziców. Nie można uciekać się do
                          pójścia na łatwiznę, czyli przylania dzieciakowi lub też zamknięciu
                          go w łazience.
                          Ja dziecka nie biję, chociaż w przypływie rozpaczy zdarza mi się na
                          niego wrzasnąć. Mam też jednak świadomość, że jeśli on wrzaśnie na
                          mnie to oznacza to, że szybko się uczy. Dlatego kontroluje swoje
                          zachowanie i staram się dążyć do ideału.
                          • W podrecznikach i poradnikach tak własnie jest.
                            W zyciu bywa róznie. Rozumiem, ze Wy sami jestescie wiernymi
                            odzwierciedleniami swoich rodziców? Tak mi sie wydaje, ze wiekszość
                            osob bez wahania twierdzi, ze sa wzorem dla dzieci i dzieci będa się
                            zachowywały tak, jak rodzice, ale same nie sa sklonne przyznac, ze
                            sa kopiami rodziców.
                            Zwracam tez uwage na pewien drobiazg dorosli maja inne wzorce
                            zachowań, i to co czesto jest dla nich odpowiednie nie jest wskazane
                            dla dziecka. Nie ma wiec mowy o tym, by można było wychowac dziecko
                            jedynie wlasnym przykladem.
                            Jeśli moje dziecko bedzie pilo alkohol, jesli będzie bralo bez
                            pytania jedzenie z lodowki, ogladało telewizje kiedy chce i co chce -
                            wtedy będe zmuszona zastosowac rózne działania wychowawcze, czasem
                            łącznie z karą. Mimo, ze ja się tak zachowuje i to jest jak
                            najbardziej w porzadku, prawda?
                            Oprocz tego uznanie równorzednosci oznaczałoby, ze jeśli wymagam od
                            dziecka, aby wyszlo z domu po odrobieniu lekcji to musialabym
                            dopuscic do tego, aby dziecko zabroniło mi wyjść z domu dopiero po
                            wykonaniu pracy na dziś.
                            --
                            Mops i kot

• verdana napisała:

> W podrecznikach i poradnikach tak własnie jest.

Poza książkami o zdrowiu dziecka nie czytam żadnych poradników.
                              Kieruję się instynktem i zdrowym rozsądkiem.

> W zyciu bywa róznie. Rozumiem, ze Wy sami jestescie wiernymi
                              > odzwierciedleniami swoich rodziców?

Ja niestety tak. Jestem kopią matki. Mama dużo na nas krzyczała w
                              dzieciństwie i niestety ja mam duży problem z opanowywaniem się. Ale
                              właśnie dlatego, że wiem jakie to uczucie staram się na dziecko nie
                              krzyczeć. Wymaga to ode mnie dużo pracy, ale udaje się.

, ale same nie sa sklonne przyznac, ze
                              > sa kopiami rodziców.

A co w tym wstydliwego. Tak niestety jest i trzeba mieć tego
                              świadomośc.

> Zwracam tez uwage na pewien drobiazg dorosli maja inne wzorce
                              > zachowań, i to co czesto jest dla nich odpowiednie nie jest
                              wskazane
                              > dla dziecka.

Ale co naprzykład? Nie wiem o co chodzi. Ale biorąc pod uwagę kilka
                              elementarnych zasad można odnieść je spokojnie do obu stron. Nie
                              biję męża więc nie biję dziecka. Nie zamykam męża za karę w łazience
                              więc dziecka też. Nie przeklinam więc dziecko też nie przeklina. Itd
                              itp...

Nie ma wiec mowy o tym, by można było wychowac dziecko
                              > jedynie wlasnym przykladem.

Ależ mozna i najważniejsze jest właśnie tych kilka pierwszych lat
                              zanim dziecko wsiąknie w środowisko szkolne. Jeśli z domu wyniesie
                              dobre zasady zachowania to jest szansa, że się w życiu nie zagubi.

> Jeśli moje dziecko bedzie pilo alkohol, jesli będzie bralo bez
                              > pytania jedzenie z lodowki, ogladało telewizje kiedy chce i co
                              chce -
                              > wtedy będe zmuszona zastosowac rózne działania wychowawcze,
                              czasem
                              > łącznie z karą. Mimo, ze ja się tak zachowuje i to jest jak
                              > najbardziej w porzadku, prawda?

A propos alkoholu - to zależy jak się pije wink My często pijemy wino
                              do obiadu i moje dziecko wie, że tak właśnie robią dorośli. Nie
                              upijają się, tylko jedzą i dyskutują przy kieliszku wina. Mam
                              nadzieję, że jako dorosły będzie postępował podobnie i nie będzie
                              podchodził do alkoholu w histeryczny sposób.
                              Nie wiem, gdzie tu jest miejsce na karę. Mój ma 5 lat i rozumie, że
                              alkohol jest tylko dla dorosłych. Gdyby skosztował, to byłaby to
                              moja wina, że nie umiałam przekazać mu pewnych podstawowych
                              informacji.

Co do telewizji - my nie oglądamy w ciągu dnia, więc moje dziecko
                              też tego nie robi. Telewizja to dla niego chwila odpoczynku przed
                              pójściem spać. Nie można karać za oglądanie telewizji ponad miarę
                              jeśli samemu ma się włączony telewizor bez przerwy. Znam niestety
                              takie niechlubne przypadki, że nawet jak wchodzą goście telewizor
                              pozostaje włączony surprised

Nie wiem, co jest złego w wyciąganiu jedzenia z lodówki. Mój tego
                              nie robi a szkoda, bo może by coś i dla mamy przygotował wink

> Oprocz tego uznanie równorzednosci oznaczałoby, ze jeśli wymagam
                              od
                              > dziecka, aby wyszlo z domu po odrobieniu lekcji to musialabym
                              > dopuscic do tego, aby dziecko zabroniło mi wyjść z domu dopiero po
                              > wykonaniu pracy na dziś.

Tu nie chodzi o równorzędnośc, bo dziecko cały czas jest w pewnym
                              sensie zależne od rodziców. I właśnie dlatego, ze jest od nich
                              zależne tak bardzo trzeba uważać na to co się robi.
                              Co do wychodzenia po zrobieniu 'pracy na dziś' to ma to jakis sens,
                              prawda? Skoro rodzic odpuszcza sobie swoje dorosłe obowiązki to nie
                              powinien oczekiwac, że dziecko będzie sumiennie wykonywało własne.
                            • Tak wiem - napisałem, że modelowanie to podstawowa metoda wychowawcza, a może
                              lepiej było napisać "najbardziej niedoceniona" albo "najmniej uświadomiona" -
                              chcesz, czy nie i tak ją stosujesz, warto więc robić to świadomie. Ponadto nie
                              jest to jedyna forma wpływu, jaki wywierasz na dziecko. Żeby sprowokować dziecko
                              do agresji nie musisz sama być agresywna. Wystarczy wzbudzić w dziecku strach,
                              lub sfrustrować jego potrzeby (np. zabraniając mu korzystać z lodówki ;P). To
                              jest wynik modelu wychowawczego (też taki wcielasz w życie czy wiesz o tym, czy
                              nie), funkcja wzajemnych interakcji itp.
                              Nikt z nas nie jest kopią swoich rodziców, ale nasze postępowanie jest wynikiem
                              tego, o czym piszę powyżej. Naszą rzeczą jest starać się być lepszymi rodzicami
                              od naszych rodziców, ba - lepszymi rodzicami niż my wczoraj. W tym pomagają też
                              książki ;P.
                              Ale tak naprawdę chodzi o pozostające pytanie nie o to czy wogóle stosować kary
                              tylko: jak można chcieć karać dziecko za coś co sami sprowokowaliśmy, albo co
                              trzeba mieć w głowie żeby zamiast zapytać: "zdarzyło się to i to - co zrobić?",
                              to zakładać wątek: "jak karać?"
                              • O, ż tym się zgadzam - rzeczywiscie, jest to metoda nieuswiadomiona.
                                I obawiam się, ze poza najbardziej widocznymi wypadkami taka powinna
                                pozostać. tzn. rozumiem, ze nie należy kląć, jak się nie chce, aby
                                dziecko klęło, czy wyzywac męża, jak się chce mieć kulturalnie
                                zachowujace się dziecko. Ale poza tym jestm niepopularną
                                zwolenniczka tezy, ze rodzice to ludzie, a nie zombie i ze w pewnych
                                wypadkach lepiej zachowywać się nie do konca wzorowo, a naturalnie,
                                niż miec na wzgledzie, ze dziecko patrzy i wobec tego zachowywac
                                zawsze umiar, dystynkcję i opoanowywać wszelkie emocje.
                                Bo dziecko uczy się nie tylko tego co widzi, ale i tego, co wyczuwa.
                                Zabraniam małemu dziecku korzystac z lodowki, bowiem chcę miec
                                kontrole nad jego posilkami, zabraniam właczac telewizor i komputer
                                bez pytania, bo chce miec kontrole nad spedzaniem przez nie czasu,
                                zabraniam jeszcze wielu rzeczy - np wychodzenia z domu bez pytania -
                                to wszystko dziecka nie frustruje, dziecko uwaza to za naturalne.
                                Potrzeba dziecka jest zdrowe zywienie, a nie wyżeranie z lodowki
                                tego, co chce.
                                ja chce byc przede wszystkim soba, a nie rodzicem od rana do
                                wieczora. Mieszkam z ludźmi, z ktorych niektorzy sa moimi dziećmi, z
                                niektorzy nie. Nie zamierzam być wzorem i wychowawcą od rana do
                                wieczora - chce, abysmy po prostu byli razem, a nie udawali kogos,
                                kim nie jesteśmy.
                                --
                                Mops i kot

• > Potrzeba dziecka jest zdrowe zywienie, a nie wyżeranie z lodowki
                                  > tego, co chce.

Verdano, to co ty tam trzymasz? Same "smieci" ?

Tu nie chodzi aby byc idealem swietym z aureola . Chodzi o to, aby swiecic
                                  ogolnie dobrym przykladem. To bedzie np zyczliwe traktowanie ludzi, ladne
                                  mowienie o innych, zwracanie uwagi na fajnosc w wydarzeniach dokola, wyciaganie
                                  logicznych wnioskow ze zdarzen.
                                  To, na co dzieci alergicznie reaguja, to falsz wyczuwaja to absolutnie
                                  doskonalym zmyslem i protestuja po swojemu. Czyli jesli rodzic sam klnie lecz
                                  przyzna ze nie jest to najlepszy sposob wyrazania uczuc to dziecko juz wie .
                                  Jesli zas rodzic bez szacunku dla mlodych uszu rzuca ordynarnymi slowami a
                                  dziecko postawi do kata za jedna kurwe, to dopiero wtedy klops.
                                  Dzieci nie nalezy oklamywac nie tylko slowami, ale tez zadnym innym sposobem.
                                  Nawet niemowlaki rozpoznaja falsz.

No i dzieci beda na podobienstwo nasze, czy tego chcemy czy nie chcemy.
                                  --
                                  http://i5.tinypic.com/2h33nv9.jpg po prostu, prosto z mostu..
                                  • Nie, ale uwazam, że małe dziecko ma jeść pieć razy dziennie, a nie
                                    pietnaście. I że w lodowce jest np. czekolada, ktorej tabliczka ma
                                    byc na pare dni, a nie na jeden. I ze jedzenie jest dla pieciu osób
                                    i musze miec kontrole nad tym, aby jedna osoba nie wyzarla
                                    wszystkiego innym.
                                    Oczywiscie, to dotyczy malych dzieci.
                                    No wlasnie - trzeba po prostu uznac, ze czasem dajemy zly przyklad i
                                    pogodzić się z tym. I to nie zawsze daje zle rezultaty. na przyklad
                                    komunikat, ze mamusia nie jest idealna jest jednym z najlepszych
                                    wzorców dla dorastajacej corki - ona też nie będzie musiala być
                                    perfekcyjna.
                                    --
                                    Mops i kot

• verdana napisała:

> Nie, ale uwazam, że małe dziecko ma jeść pieć razy dziennie, a nie
                                      > pietnaście.

Małe dzieci to raczej niejadki, więc 15 razy to chyba bardzo
                                      zawyżona liczba.

>> No wlasnie - trzeba po prostu uznac, ze czasem dajemy zly
                                      przyklad i
                                      > pogodzić się z tym.

To nie chodzi o to, że nie wolno popełniać błędów. Tylko o to, żeby
                                      nie karać dzieci za błędy, które rodzicom uchodzą na sucho tylko z
                                      racji tego, że są dorośli.

I to nie zawsze daje zle rezultaty. na przyklad
                                      > komunikat, ze mamusia nie jest idealna jest jednym z najlepszych
                                      > wzorców dla dorastajacej corki - ona też nie będzie musiala być
                                      > perfekcyjna.

Oczywiście, że tak. Ale jak wyżej. Nie każ córki za wyjadanie z
                                      lodówki jeśli sama podjadasz. Lub za oglądanie telewizji do poźna
                                      jeśli sama oglądasz. Itp. itd. Bądźmy fair w stosunku do dzieci i
                                      nie wymagajmy od nich więcej niż wymagamy od siebie samych. Tylko
                                      tyle i aż tyle.
                                      • Dlaczego niejadki? Przy mojej corce jedlismy kanapki w korytarzu, bo
                                        i ona i jej mlodszy brat mogli jesć w trybie ciąglym. Zresztą nawet
                                        niejadki (a moze przede wszystkim) żadko sa niejadkami na słodycze,
                                        suche bułki itp.
                                        Nie jestem też przekonana, co do "rownej miary" dla doroslego i
                                        dziecka. fakt, jestem balaganiara i nie karcę dzieci za nieporzadek,
                                        bo to bylby obłęd. Ale z drugiej strony uwazam, ze mam prawo robić
                                        pewne rzeczy, ktorych dzieciom moge zabronić. Na przykład moj maż
                                        czyta do trzeciej w nocy i jest przez to zmęczony. Nie pozwolilabym
                                        dziecku na siedzenie do dowolnej pory...
                                        To jakis absurd uwazać, ze małe dziecko ma prawo do tego samego co
                                        dorosli. Oznacza to albo, ze dziecko ma prawo ogladac, czytac, grać
                                        baez ograniczeń, albo ze doroslych obowiazują takie ograniczenia jak
                                        pieciolatka... To nie ma nic wspolnego z tym, co jest fair a co nie -
                                        rodzice i dzieci mają inne prawa, ale i inne obowiązki. I czego
                                        innego jednak się od nich wymaga.
                                        Ja NIE podjadam z lodowki, bo jestem dorosła. Czasem robie sobie
                                        kanapkę. Gdy corka byla mała, musiała prosić o pozwolenie - uwazam,
                                        ze rodzice powinni być swiadomi, ile i co dziecko je.
                                        --
                                        Mops i kot

• verdana napisała:

> Dlaczego niejadki? Przy mojej corce jedlismy kanapki w korytarzu,

??? z braku stołu czy krzeseł do siedzenia surprised

> Zresztą nawet
                                          > niejadki (a moze przede wszystkim) żadko sa niejadkami na
                                          słodycze,
                                          > suche bułki itp.

I dlatego u mnie w domu nie ma słodyczy. Żadnych. Co wychodzi na
                                          zdrowie całej rodzinie smile

> Nie jestem też przekonana, co do "rownej miary" dla doroslego i
                                          > dziecka. fakt, jestem balaganiara i nie karcę dzieci za
                                          nieporzadek,
                                          > bo to bylby obłęd.

A ja lubię porządek i wymagam go również od dziecka.

Ale z drugiej strony uwazam, ze mam prawo robić
                                          > pewne rzeczy, ktorych dzieciom moge zabronić. Na przykład moj maż
                                          > czyta do trzeciej w nocy i jest przez to zmęczony. Nie
                                          pozwolilabym
                                          > dziecku na siedzenie do dowolnej pory...

I tu należy zastanowić się ile lat ma dziecko, które czyta do późna
                                          w nocy i która to jest godzina to późno. Bo raczej dzieci chodzące
                                          do szkoły, ktore nie mają jeszcze nastu lat nie wytrzymają nad
                                          książką długo. Sama byłam molem książkowym, ale mając naście lat
                                          padałam około 22:00, bo przecież miałam za soba dzień w szkole.
                                          Gdybym miala w domu takiego zażartego czytacza, to pozwoliłabym mu w
                                          weekendy czytać do oporu.

> To jakis absurd uwazać, ze małe dziecko ma prawo do tego samego co
                                          > dorosli.

Dziecko niezależnie od wieku ma prawo do takiego samego traktowania
                                          z szacunkiem jaki przynależy się dorosłym. Co oczywiście nie oznacza
                                          robienia tego samego co dorosły. Nikt nigdy tego nie twierdził.

> rodzice i dzieci mają inne prawa, ale i inne obowiązki. I czego
                                          > innego jednak się od nich wymaga.

Owszem tak. Ale problemem jest, że rodzice o wiele za często
                                          zapominają, że ich własne niewłaściwe zachowanie wywołuje pewne
                                          reakcje i zachowania dziecka.
                                          Tak jak wyżej napisałam - rodzice wymagaja więcej od własnych dzieci
                                          niż od siebie.

>
                                          > ze rodzice powinni być swiadomi, ile i co dziecko je.

I dlatego właśnie powinni świadomie robic zakupy w sklepie i
                                          wybierać tylko wartościowe produkty, które nawet podjadane krzywdy
                                          nikomu nie zrobią.
                                          Ja bym osobiście chciała, żeby mój mały zaczął podjadać, bo może
                                          wtedy przyswoiłby sobie więcej warzyw smile

• Z braku drugiego pomieszczenia w domu.
                                            Uważam, że brak jakichkolwiek słodyczy - w tym niezwykle zdrowej
                                            gorzkiej czekolady - jest gruba przesadą.
                                            Mój 7-8 latek czytał caly czas, gdyby mu pozwoloć - czytałby całą
                                            noc. Naprawdę, dziecci sa rózne, nie wszystkie sa niejadkami,
                                            niektore wczesnie lubia czytać. Moi synowie nigdy nie padali o 22.
                                            A "do oporu" w wydaniu najstarszego, ktory teraz mieszka sam,
                                            oznacza czasem do 5 rano. Cóz, 13-latkowi na to nie pozwalalam, bo
                                            mielismy plany na niedzielę.
                                            Przepraszam Cie bardzo, ale zywienie sie tak, jak powinien sie żywic
                                            paroletni dzieciak - to JEST idiotyzm. Dziecko nie powinno jadac
                                            pewnych rzeczy, ktore dla dorosłego sa obojetne lub wskazane. Nie
                                            można by tez kupować niczego dużo - a nuż dziecko zje dwa kilo
                                            niezwykle zdrowych owoców? U mnie bywaproblem własnie ze zjadaniem
                                            zbyt dużej ilosci owoców - cóz, zjedzenie kilograma nektarynek nie
                                            jst takie znowu zdrowe.

--
                                            Mops i kot

• A może lepiej by było zastanowic się, skąd biorą się zaburzenia łaknienia u dzieci? Bo to raczej zdrowe ne jest. Chyba że wy macie zaburzony pogląd, jak powinno wyglądac dziecko, albo jesteście patologicznymi skąpcami, którym żal pieniędzy na jedzenie dla dzieci. Opisana przez ciebie sytuacja z kanapkami jest naprawdę chora, podobnie jak twoje poglądy na kontrolowanie jedzenia przez dzieci. Odrazu uprzedzam ewentualne ataki - nie uważam, że nie należy racjonalnie podchodzic do żywienia dzieci, tylko, że to co robu verdana jest chore.

> A może lepiej by było zastanowic się, skąd biorą się zaburzenia łaknienia u dzi
                                            > eci? Bo to raczej zdrowe ne jest.

Ja się zgadzam calkowicie. Bym sie też zastanowila, dlaczego dziecko ma mnie
                                            prosić o pozwolenie, czy moze cos wziąć z lodówki.
                                            Verdano, ja z wiekszością Twoim postów się zgadzam, ale w tym przypadku - nie
                                            mogę. Jako usprawiedliwienie mogę jedynie uznać, że mieszkacie w
                                            wielopokoleniowej rodzinie, gdzie powinna być zahowana pewna harmonia. Im
                                            wieksza rodzina - tym trudniej.
                                            Ale sam fakt że jest potrzeba ograniczania dziecku dostępu do lodówki - już
                                            wskazuje na pewną nieprawidłowość, zaburzenie.
                                            Moje dziecię moze zjeść całą tabliczkę na raz. Ale tez - będzie leżała czekolada
                                            prze parę miesięcy i jej nawet nie tknie.
                                            Natom iast pamiętam siebie w dziecistwie, gdzie co lepsze smakołyki były chowane
                                            "po kątach", w szafkach i ukrywane. Bo i nie te czase itp, i mama miała
                                            potrzebę, "aby było dla gości". No to ja niczym innym sie nie odżywiałam, tylko
                                            słodyczami. Wracałam ze szkoly (mama w pracy) i zaczynała się jazda po
                                            wszystkich szafkach. Wyżerka totalna. Kompulsywna.

Nie boisz się, ze takie zakazy mogą tego typu efekty wywołać u Twojego najmłodszego?

--
                                            Myślisz, że żartuję?
                                            Niepotrzebnie myślisz!
                                            • insula.incognita napisała:

> słodyczami. Wracałam ze szkoly (mama w pracy) i zaczynała się jazda > po
                                              wszystkich szafkach. Wyżerka totalna. Kompulsywna.

Przede mna chowano cytryny, zawsze je wyniuchalam jak pies w najdziwniejszym
                                              schowku, nawet pod sufitem w pawlaczu. Potrafilam zjesc caly zapas na swieta,
                                              pozeralam razem ze skora. Slodycze nigdy mnie nie necily, mogly zginac z
                                              powierzchni ziemi i nawet bym nie zauwazyla. Za to te wyliczane plasterki do
                                              herbaty doprowadzily mnie do amoku cytrynowego. Ze niby za duzo to nie zdrowo.
                                              Dali by sie dziecku raz najesc do syta i bylby spokoj, a tak to mama moja
                                              siwiala z rozpaczy, ze mi cytryna szkliwo zezre - bez sensu.

Dlatego przed swoimi dziecmi nigdy nic nie chowalam, jak sie zachcialo czegos w
                                              nadmiarze, to prosze, na zdrowie.
                                              Nawet jesli nastoletnie dzieci w napadzie glodu oproznily mi lodowke wlacznie z
                                              czyms na jutro, to swiat sie nie zawalil. Moglam uprzedzic, ze nie ruszac bo
                                              nozki wyrwe. Doinformowane nie ruszyly...no chyba ze zapomnialy wink
                                              --
                                              • asia.sthm napisała:

> Dlatego przed swoimi dziecmi nigdy nic nie chowalam, jak sie zachcialo czegos w
                                                > nadmiarze, to prosze, na zdrowie.
                                                > Nawet jesli nastoletnie dzieci w napadzie glodu oproznily mi lodowke wlacznie z
                                                > czyms na jutro, to swiat sie nie zawalil. Moglam uprzedzic, ze nie ruszac bo
                                                > nozki wyrwe. Doinformowane nie ruszyly...no chyba ze zapomnialy wink

I tak ogolnie w pelnej szczesliwosci, bez zadnych konfliktow badz jakichkolwiek
                                                zadraznien pomiedzy Toba i Twoimi dziecmi uplynely kolejne lata Ich dorastania.
                                                Nigdy nie nagradzane, nigdy nie karane, wyrosly na perfekcyjnych humans
                                                wylacznie nasladujac swoja wszystko-rozumiejaca i przewidujaca matke, ktora
                                                zawsze jest, byla i bedzie pelna cierpliwosci, madrosci zyciowej, nigdy nie
                                                braknie jej czasu badz checi do komunikowania sie z latoroslami i ogolnie
                                                wszystko cacy 7x24x365.
                                                Asia, Ty jak dla mnie czesto piszesz ze 100% sensem i milo sie Ciebie czyta ale
                                                czasem to naprawde brzmi jak jakas karykatura rzeczywistosci. Ja rozumiem, ze
                                                ludzie, ktorzy nie maja dzieci badz maja dzieci jeszcze relatywnie male, moga
                                                miec pewne zludzenia i ogolnie opieraja swoje poglady glownie na dobrych
                                                checiach, ale mnie sie zawsze zdawalo czytajac inne Twoje kawalki, ze Ty ten
                                                etap masz za soba. Dziecko tez czlowiek - jak zbroi, musi poniesc kare. Nie ma
                                                przepros wink
                                                • bi_scotti napisała:
                                                  > I tak ogolnie w pelnej szczesliwosci, bez zadnych konfliktow badz
                                                  > jakichkolwiek zadraznien pomiedzy Toba i Twoimi dziecmi uplynely
                                                  > kolejne lata Ich dorastania.
                                                  > Nigdy nie nagradzane, nigdy nie karane, ....

Tu wyszedl ci niezly sarkazm wink Zrozumiane. smile)
                                                  Konflikty i utrapienia byly na porzadku dziennym, normalnie jak u kazdego. Nie
                                                  naleze do osob zgadzajacych sie z usmiechem na kazda glupote, nie milcze kiedy
                                                  nalezy zareagowac. Umiem huknac, umiem zrobic awanture. Wymyslanie kar zas nie
                                                  lezy w mojej naturze, nie umiem z premedytacja na spokojnie wyglosic wyroku,
                                                  jaki by on nie byl. Nagrody w sensie nagrody jak w szkole, tez jakos dziwnie mi
                                                  sie kojarza. Po prostu kocha sie te dzieciaki, daje im swoja milosc i podziw na
                                                  codzien. A przede wszystkim zyczliwe zrozumienie.

> Asia, Ty jak dla mnie czesto piszesz ze 100% sensem i milo sie
                                                  > Ciebie czyta ale czasem to naprawde brzmi jak jakas karykatura
                                                  > rzeczywistosci.

Dziekuje, ciebie tez milo sie czyta. I choc wcale nie musimy sie z soba zgadzac
                                                  to pozytek z tego jest duzy.
                                                  Karykatura to troszke za mocne slowo - to jest raczej moj sposob patrzenia na
                                                  swiat. Nie umiem patrzec na ponuro, wole troche satyrycznie. Bo jak jest
                                                  okropnie to i tak cos smiesznego we wszystkim mozna zobaczyc.
                                                  Dzieci mam juz dorosle, wiec faktycznie perspektywa czasu wszystkie
                                                  upierdliwosci wychowania zmniejszyla, i tak jest dobrze, tak powinno byc.
                                                  Milej niedzieli.
                                                  --
                                                  • Hm, dla mnie hukniecie i awantura to kara jak najbardziej... A
                                                    nagroda np. za cos szczególnego - dlaczego nie? Co w tym zlego? To
                                                    nie wyklucza podziwu i zrozumienia, przeciwnie.
                                                    --
                                                    Mops i kot

• verdana napisała:

> Hm, dla mnie hukniecie i awantura to kara jak najbardziej..

no wiec o to chodzi, dlatego nie ma juz miejsca na wymyslanie dokladek typu,
                                                    szlaban na komputer, wstrzymanie tygodniowki czy zakaz wychodzenia. Kary tez
                                                    nalezy umiec wyegzekwowac, bo czy zakaz wyjscia jest tez zakazam wyjscia na
                                                    trening, a po treningu godzinna zwloka, bo autobus uciekl. To tylko przyklad,
                                                    ale jak wyjsc z tego z twarza?
                                                    Tak tez i nagroda moze byc wszystko poczawszy od obsypania malolata pochwalami,
                                                    az do wyjazdu na upragnione wakacje. Wyliczanie ze cos za cos troche mierzi.
                                                    Nagrody pieniezne sie u nas zdarzaly - owszem dzialaja i byly doceniane smile Coz,
                                                    zyjemy w kapitalizmie, nalezalo potrenowac,
                                                    --
                                            • A ja tego nie rozumiem. Lodówka jest, dziecko otwiera, pyta "mamo,
                                              mogę czekoladę/jogurt/ kotleta"? Cóż w tym zlego? Nawet ja widzac,
                                              ze czegos jest malo pytam zazwyczaj rodzine, czy nikt na to nie ma
                                              ochoty, a nie zezeram i już.
                                              Jestem przekonana, że dziecko nie powinno jeść bez kontroli -
                                              dotyczy to oczywiscie malych dzieci, nie nastolatków.
                                              Moje dzieci sa już dorosle lub duże i żadne z nich nie ma potrzeby
                                              obżerania się - co innego chowanie i zakaz, a co innego zwykly
                                              obowiazek zapytania "czy moge czekoladę", na ktore to pytanie w 90%
                                              wypadków otrzymuje sie odpowiedź "tak".
                                              --
                                              Mops i kot

• >Lodówka jest, dziecko otwiera, pyta "mamo,
                                                > mogę czekoladę/jogurt/ kotleta"? Cóż w tym zlego? Nawet ja widzac,
                                                > ze czegos jest malo pytam zazwyczaj rodzine, czy nikt na to nie ma
                                                > ochoty, a nie zezeram i już.

Tak to funkcjonowało w moim domu rodzinnym. Tak tez funkcjonuje u nas.
                                                Akurat ten "kawałek" zamodelowałam(?) od moich rodziców ;-p
                                                Podobnie jak wychodzenie na dwór po uprzednim zapytaniu i ustaleniu godziny
                                                powrotu. Wiem, że są domu w których działa to inaczej ...ale jak w takim wypadku
                                                zjeść wspólny obiad ?! Podgrzewać i czekać aż nastolatek raczy wrócić z podwórka
                                                ...
                                            • > Moje dziecię moze zjeść całą tabliczkę na raz.
                                              I nie ma zatwardzenia ?!?!?! To ciesz się, że ma tak dobrą przemianę materii wink
                                              Mnie, podobnie jak moje potomstwo już pół tabliczki stopuje na parę dni ... i
                                              powiem Ci, że wolę schować w/w czekoladę i wydzielać "po kawałku" tak jak
                                              Verdana niż płakać razem z dzieckiem cierpiącym w ubikacji ....
                                              Łatwo krytykować ograniczanie dostępu do lodówki, kiedy nie ma się problemów np.
                                              z nadwaga bądź alergia u dziecka.
                                              Pozdr
                                              Pam
                                              • Tak sobie jeszcze myślę ...
                                                Czy jeżeli ja zaaplikuję sobie dietę 1200kcal (a przydałaby się ... oj i to jak
                                                !) czy cała moja Rodzina ma również cierpieć i wcinać kalafior z wody na obiad ?!
                                                Bo jeśli lodówkę "dostosujemy" do 4-5 latka (coby pokus i zakazów nie było) to w
                                                imię sprawiedliwości przez okres mojej diety lodówka powinna zawierać produkty
                                                li tylko odpowiadające owym 1200kcal ;-P
                                          • Cóż, czy uznanie, ze dziecka nie nalezy doprowadzić do otyłosci -
                                            jest patologią? Ciekawe.
                                            Moja córka miała 1,5 roku gdy musielismy się przed nia chować.
                                            Uwazam, ze zywienie tak malutkiego dziecka jest sprawa istotna i nie
                                            powinno dostawać kanapek, ktore jedza dorośli. I jeść 10 razy
                                            dziennie.
                                            Co w tym chorego, gdy nalezy zapytać, czy mozna coś zjeść z lodowki,
                                            gdy się ma 5 lat? Chore byłoby, gdyby z tej lodowki nic nie wolno
                                            bylo zjeść.
                                            --
                                            Mops i kot

• nie uważam, że podjadanie przez dziecko z lodówki np. czekolady i
                                            zjedzenie całej tabliczki na raz jest zaburzenim łaknienia. Dziecko,
                                            które chce zjeść od razu całą tabliczkę czekolady albo np. kg
                                            czereśni, wcale nie musi być głodne i nie musi to świadczyć o braku
                                            u dziecka jakichś składnikó. Wystarczy, że jedzenie czekolady
                                            sprawia dziecku przyjemność (a sprawia prawie każdemu). Podobnie
                                            jest z dorosłymi: smakuje nam często wiele rzeczy, które są
                                            niezdrowe w ogóle, albo niewskazane dla nas z jakiegoś szczególnego
                                            powodu (chora wątroba, cholesterol, kamica nerkowa etc.). Fakt, że
                                            te rzeczy nam szkodzą, wcale nie sprawia, że są mniej smaczne. Ja
                                            osobiście potrafię zjeść od razu kg czereśni, które bardzo lubię,
                                            może nie jest to szczególnie szkodliwe, ale dla dziecka, które ma
                                            mniejszy i delikatniejszy przewód pokarmowy, zdrowe by nie było. A
                                            mogę sobie wyobrazić dziecko, które by zjadło kg czereśni na jedno
                                            posiedzenie. Bardzo lubię słodycze, których jeść nie powinnam
                                            (cholesterol), więc nie jem, ale gdybym nie kierowała się rozumem i
                                            zalecaniami lekarskimi, to bym jadła w dużych ilościach. Więc skoro
                                            my sami lubimy jeść rzeczy, które nam szkodzą, dlaczego zakładamy,
                                            że dziecko sięga wyłącznie po rzeczy, które są dla niego zdrowe?
                                            Oczywiście, jeżeli dziecko zaczyna zbyt często sięgać po jakiś jedne
                                            konkretny produkt i tylko ten, można się zastanowić, czy coś nie
                                            dzieje się nie tak z organizmem i ewentualnie postarać się uzupełnić
                                            brak jakiegoś składnika w jadłospisie domowym. Ale jeżeli zdrowo
                                            żywione dziecko wcina codziennie tabliczkę czekolady, to nie są
                                            żadne zaburzenia łaknienia, tylko łakomstwo. I na to, by dziecko
                                            nauczyło się zasad zdrowego żywienia, rodzice muszą kontrolować, co
                                            ono je.
                                • Wcale nie chcialam i nie chce zeby moje dzieci mnie we wszystkim
                                  nasladowaly! Nawet w tym, co uwazam za swoje zalety. Bo ja moje
                                  dzieci wychowywalam na indywidualne jednostki a nie ksztaltowalam na
                                  swoj obraz i podobienstwo. Dostaly walizke wartosci i zasad na dluga
                                  droge w zycie i musza sobie z tym radzic po swojemu (kazde
                                  oddzielnie po swojemu jednemu!). Szczegolnie, ze dostaly rowniez w
                                  prezencie umiejetnosc samodzielnego (!) radzenia sobie w
                                  nieoczekiwanych sytuacjach, umiejetnosc krytycznego myslenia
                                  (wlaczajac w to krytyke postepowania rodzicow!), ciekawosc swiata i
                                  ludzi. Moim zadaniem, ktore sama z wlasnej nieprzymuszonej woli na
                                  siebie wzielam, bylo wyposazyc je odpowiednio i wyslac w swiat z
                                  poczuciem, ze One sa szczesliwe i ludzie wokol Nich nie beda
                                  cierpiec z Ich powodu. Aby to osiagnac potrzebne byly kary i
                                  nagrody, bo nasladowanie rodzicow to wylacznie jakis tam element
                                  procesu wychowawczego. Wiec i kary, i nagrody sie stosowalo w
                                  zaleznosci od okolicznosci i indywidualnych sytuacji. Dodam tez, ze
                                  zdarzaly sie niesprawiedliwe kary i nagrody na wyrost, bo jak
                                  wspomniala Verdana, zycie takie jest, ze teoria ksiazkowa sobie a
                                  praktyka codziennosci sobie i rodzic tez czlowiek - miewa kiepskie
                                  dni, poplenia bledy, spieprzy cos czasem totalnie... Pewnie, ze sie
                                  od czasu do czasu, czlowiek staral analizowac dlaczego pewne naganne
                                  zachowania sie powtarzaja i co zmienic w postepowaniu z gagatkiem,
                                  pojawialy sie inne pomysly az cos w koncu zaskakiwalo i dzialalo.
                                  Majac 3 dzieci czlowiek uswiadamia sobie bardzo szybko, ze na kazde
                                  dziala co innego, kazde potrzebuje innych motywacji, innych form
                                  krytyki, innych kar i innych nagrod. Nie da sie powielic zadnego
                                  modelu i w sumie to jest fantastyczne, bo szybko okazuje sie, ze
                                  wychowanie kolejnego dziecka jest wciaz taka sama niewiadoma i
                                  eksperymentem jak wychowywanie pierwszego. Dlatego dzielenie sie na
                                  takim forum jak to, pomyslami na kary czy nagrody jest jak
                                  najbardziej zrozumiale, bo czesto cudze podpowiedzi lub sugestie
                                  okazac sie moga bardziej skuteczne wobec jakiegos tam nieposlusznego
                                  niz dotychczasowe dzialania kochajacych rodzicow.
                                  *
                                  Moje dzieci sa w wieku 18-25 i NAPRAWDE sa w stanie same jasno
                                  zwerbalizowac, czy sa czy nie szczesliwymi ludzmi. Jak napisalam we
                                  wczesniejszym poscie, "wychowalam 3 szczesliwych ludzi" i uwazam to
                                  za najwieksze moje zyciowe osiagniecie. Wszystkim zycze podobnego
                                  rachunku sumienia smile
                                  • Moje maja 14-26. Nie wiem czy sa szczęśliwe. Są przyzwoite i
                                    uczciwe. I o to chodzi.
                                    --
                                    Mops i kot

• Dokładnie. Pod warunkiem, że nie będziesz ich karać za coś za co
                                      sama byś się nie ukarala wink Np. za wyjadanie czekolady z lodówki.
                                      • I tu się nie zgodzę. Ja mam prawo jeść to, co mi się podoba i kiedy
                                        mi sie podoba - natomiast dziecko powinno być kontrolowane. Własnie
                                        na tym polega róznica między doroslym a dzieckiem.
                                        --
                                        Mops i kot

• verdana napisała:

> I tu się nie zgodzę. Ja mam prawo jeść to, co mi się podoba i
                                          kiedy
                                          > mi sie podoba - natomiast dziecko powinno być kontrolowane.
                                          Własnie
                                          > na tym polega róznica między doroslym a dzieckiem.

surprised To się nazywa podwójny standard moralny albo po prostu
                                          staropolskie - "co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie"

Ręce mi opadły, więc uczczę twój tekst minutą ciszy...
                                        • Widzialam ,jak slowo honoru, w jednym domu lodowka byla na klodke ;D

Czyli co Verdano, ty najesz sie czekolady kiedy ci organizm nakaze ja zezrec
                                          wmawiajac dziecku, ze dla jego dobra jemu zabraniasz.
                                          Bo dziecko musi wiedziec, ze to dla jego dobra ta tortura, a dorosly moze sobie
                                          szalec do woli, bo jest dorosly.

U nas w domu bylo raz smiesznie. W sobotni wieczor/noc rozwalilismy sie na sofie
                                          ogladajac nocny film. Tatus dostawil sie do miseczki zelkow anyzkowych - na to
                                          wchodzi na wpol rozbudzony synek ok 4-5 lat i z wyrzutem: - A wy tu siedzicie i
                                          zrecie cukierki...
                                          Na drugi dzien rano tatus wytlumaczyl ze skrucha, ze jak sie chce, to sie chce
                                          - nie ma rady wink Nie pamietam czy tlumaczyl jak czesto mozna sie poddac pokusom,
                                          jednak przyznal sie, ze ulegl. Tak czy siak dzieci nigdy nie wykorzystywaly
                                          przyznawania sie do naszych slabosci.
                                          Wrecz odwrotnie; docenialy szczerosc.
                                          --
                                          • Nie, po prostu ja wiem co moge jeść i kiedy. Nie zjem nikomu
                                            ostatniego kawałka, nie zjem tabliczki czekolady w jeden dzień. Ale
                                            moge zdaecydować, ze nie zjem kolacji, a zamiast tego wyjątkowo
                                            wezme sobie herbatnik. A dziecko, jeśli chce tak zrobić, musi
                                            poprosić o pozwolenia. Trudno wymagac od dziecka aby znalo sie na
                                            zdrowym żywieniu i nie jadło rzeczy, ktore sa dostępne ?
                                            A potem biadanie, ze dzieci sa otyłe - trudno się dziwić, skoro
                                            rodzice pozwalaja wyjadac z lodowki o kazdej porze to, na co maja
                                            ochotę.
                                            Podwojne standardy - oczywiscie, dla doroslych i dzieci SĄ inne
                                            standardy zachowania i inna granica swobody. Cóz, nie mam zamiaru
                                            prosić dziecka o pozwolenie, gdy chcę iść spać o trzeciej nad ranem,
                                            ani wyjść do kolezanki - wymagam jednak, aby dziecko kladło się spać
                                            wczesniej i pytało, czy może wyjść.
                                            --
                                            Mops i kot

• verdana napisała:

> Nie, po prostu ja wiem co moge jeść i kiedy.

Chyba jednak nie do końca skoro...

> moge zdaecydować, ze nie zjem kolacji, a zamiast tego wyjątkowo
                                              > wezme sobie herbatnik.

Ciekawa jestem, czy dziecku pozwoliłabyś zjeść ciastka zamiast
                                              kolacji. Pewnie nie.

A dziecko, jeśli chce tak zrobić, musi
                                              > poprosić o pozwolenia.

Musi, to chyba w tym wypadku słowo klucz. Dziecko musi tak jak
                                              mamusia chce, a mamusia nic nie musi, bo jest mamusią. Olaboga surprised

Trudno wymagac od dziecka aby znalo sie na
                                              > zdrowym żywieniu i nie jadło rzeczy, ktore sa dostępne ?

Ty chyba też się nie znasz na zdrowym żywieniu skoro masz
                                              rzeczy 'zakazane' w lodówce a zamiast kolacji jadasz ciastka tongue_out

> A potem biadanie, ze dzieci sa otyłe - trudno się dziwić, skoro
                                              > rodzice pozwalaja wyjadac z lodowki o kazdej porze to, na co maja
                                              > ochotę.

Mój otyły nie jest, bo w lodówce u nas nie ma żadnych świństw - ani
                                              do picia ani do jedzenia. I gdyby nawet nagle coś z niej wyjadł, to
                                              pewnie byłyby to warzywa, jogurty lub wędzony łosoś... Słodyczy to u
                                              nas w domu nie ma żadnych więc wyjadanie nikomu nie grozi wink

> Podwojne standardy - oczywiscie, dla doroslych i dzieci SĄ inne
                                              > standardy zachowania

Standardy moralne powinny być te same. Nie kłamiemy, nie oszukujemy,
                                              nie robimy nikomu krzywdy, itd...

> i inna granica swobody.

Owszem tak, bo jesteśmy za dziecko odpowiedzialni i nie puścimy nocą
                                              samopas siedmiolatka np. Ale, w tym wypadku modelowanie też bardzo
                                              się przydaje. Jeśli rodzice będą się notorycznie szlajać po nocach i
                                              znikac nie wiadomo gdzie i z kim, to takie większe dziecko może
                                              przejąć ten styl 'bycia' i nie ma się potem czemu dziwić.
                                              Czym skorupka za młodu nasiąknie...
                                              • Oczywiscie, ze tak! Bez żadnego problemu - pozwalałam i pozwalam.
                                                Lody przed obiadem? Cóż, bywa. Nie zjeść kolacji, zjeść co innego -
                                                zaden problem. Tyle, ze nie zawsze - codziennie bym nie pozwoliła -
                                                wiec chcę wiedziec ile i co moje male dziecko je. Znam się na
                                                zdrowym zywieniu, ale nie jestem jeo fanatyczką. Mam w lodowce
                                                czekoladę, mam tez wedliny, ktore lubi mąż, ale ktorych nie dawałam
                                                małym dzieciom, mam nawet - o zgrozo - piwo!
                                                Tak, mamusia nie musi, bo jest mamusią. To znaczy NIE musi uzgadniac
                                                z dzieckiem co ona sama zje na kolację. Co wydaje się być rozsądne,
                                                bowiem ona odpowiada za rozwój i zdrowie dziecka, a nie odwrotnie.
                                                Nie mam ochoty trzymac w lodowce przez kilkanascie lat wyłącznie
                                                tego, co nadaje sie do jedzenia dla dziecka. Uwazam tez, ze
                                                zjedzenie 30 dkg żółtego sera na raz nie jest dobrym pomyslem,
                                                chocby sam ser szkodliwy nie był. Ani zjedzienie kilograma sliwek.
                                                Wybacz, ale "notoryczne szlajanie sie po nocach" mnie rozbawiło do
                                                łez. Rodzice, ktorzy wychodza raz czy dwa razy w tygodniu wieczorem
                                                nie szlajają się, a i tak dziecku na to nie pozwalają. Za to rodzice
                                                siedzacy murem na d... w domu daja przerazajacy obraz braku
                                                towarzystwa i nie stanowia wcale dobrego wzorca - a zareczam Ci, ze
                                                nie zamierzam imprezowac tylko po to, by dac przyklad dzieciom.
                                                --
                                                Mops i kot

• verdana napisała:

> Oczywiscie, ze tak! Bez żadnego problemu - pozwalałam i pozwalam.
                                                  > Lody przed obiadem?

A ja nie pozwalam i sama nie jem tongue_out

-
                                                  > wiec chcę wiedziec ile i co moje male dziecko je.

Verdana, ale napisałaś, że twoje małe dziecko ma 14 lat surprised

mam nawet - o zgrozo - piwo!

Ja mam wino, ale syn go nie dotyka.

> Tak, mamusia nie musi, bo jest mamusią. To znaczy NIE musi
                                                  uzgadniac
                                                  > z dzieckiem co ona sama zje na kolację.

Ależ oczywiście, że nie musi uzgadniać, co zje na kolację. Ale nie
                                                  może też dziecku wymierzać kary, jeśli dziecko zje coś co było w
                                                  lodówce pod ręką.

Co wydaje się być rozsądne,
                                                  > bowiem ona odpowiada za rozwój i zdrowie dziecka, a nie odwrotnie.

Dokładnie tak, i dlatego rodzic powinien robić przemyślane zakupy.
                                                  Coby mu się dzieciak nie struł opdjadając smile

> Wybacz, ale "notoryczne szlajanie sie po nocach" mnie rozbawiło do
                                                  > łez.

No mam nadzieję, bo taki był cel smile

Rodzice, ktorzy wychodza raz czy dwa razy w tygodniu wieczorem
                                                  > nie szlajają się, a i tak dziecku na to nie pozwalają.

Szlajanie się to więcej niż dwa razy w tygodniu smile Zazdroszczę, bo
                                                  nie ma opiekunki na noc.

Za to rodzice
                                                  > siedzacy murem na d... w domu daja przerazajacy obraz braku
                                                  > towarzystwa i nie stanowia wcale dobrego wzorca

My zapraszamy ludzi do domu na obiad, więc nie narzekamy na brak
                                                  towarzystwa tongue_out

- a zareczam Ci, ze
                                                  > nie zamierzam imprezowac tylko po to, by dac przyklad dzieciom.

No mam nadzieję, chociaż twoje to już pewnie od dawna imprezują.
                                                  • Nie opisywałam, co jest teraz. Teraz, to może jeść co chce, albo nie
                                                    jeść - musi tylko pytac, gdy bierze cos, co jest ostatnie, ale to
                                                    obowiązuje wszystkich.
                                                    Pisze wyłącznie - co podkreslalam - o zasadach obowiazujacych male
                                                    dzieci. Nie mam sklerozy i pamietam, jak było.
                                                    Teraz mam piwo i wino i corka jak chce to może wypic bez pytania,
                                                    bowiem jest dorosla. 14-latek nie dotyka. Ale przy 6-latku to inna
                                                    sprawa.
                                                    W przypadku malego dziecka mozna ukarac je, jesli zjadło coś, czego
                                                    mu nie wolno i o czym wiedziało, ze nie wolno. Nie chce mi się
                                                    tłumaczyć, ze struć się mozna i zdrowymi produktami i ze nie
                                                    wszystko co jedza dorosli jest zdrowe dla małych dzieci - a rodzice
                                                    nie musza być dla diecie 4-latka.
                                                    Moje dzieci własnie słabo imprezują, niestety.
                                                    --
                                                    Mops i kot

• verdana napisała:

> Nie opisywałam, co jest teraz. Teraz, to może jeść co chce,

A od ilu lat zaczyna się to 'teraz' czyli brak kary za niedozwolone
                                                    jedzenie surprised

> Pisze wyłącznie - co podkreslalam - o zasadach obowiazujacych
                                                    male
                                                    > dzieci.

Czyli jednak od małych dzieci wymagasz więcej niż od nastolatków lub
                                                    dorosłych.

> W przypadku malego dziecka mozna ukarac je, jesli zjadło coś,
                                                    czego
                                                    > mu nie wolno i o czym wiedziało, ze nie wolno.

Od małego dziecka wymagasz samokontroli w jedzeniu i rozumienia, że
                                                    coś jest szkodliwe. Wymagasz również pamiętania, że coś jest
                                                    zabronione. Czyż to nie są zbyt wygórowane wymagania w stosunku do
                                                    małego dziecka, które moim skromnym zdaniem ma więcej prawa do
                                                    popełniania błędów niż jakikolwiek nastolatek czy dorosły. Mózg
                                                    dziecka dopiero się rozwija i niezależnie od dziecka może ono po
                                                    prostu zapomnieć lub pokusa będzie zbyt silna jeśli np. ta
                                                    nieszczęsna czekolada będzie leżała w lodówce.
                                                    Sama dajesz sobie prawo do zaspokajania własnych pokus jedzeniowych
                                                    a od dziecka wymagasz dojrzałości na miarę dorosłego. Chyba powinno
                                                    być odwrotnie. To ty powinas lepiej się kontrolować, a dziecku
                                                    powiększyć margines błędów, bo dziecko dopiero się życia uczy.
                                                    Ciekawa jestem jak wyglądała w twoim przypadku taka kara za wyżarcie
                                                    czegoś z lodówki. Pewnie sto batów na goły tyłek, żeby młode
                                                    wreszcie się nauczyło.

• Nie wymatam więcej - wymagam CZEGO INNEGO. Co wydawalo mi się zawsze
                                                    oczywiste. ja nie chodze spać o 20. Nie musze się pytac o to, czy
                                                    moge wyjść. Za to nie wymagam, aby 5-latek byl odpowiedzialny i
                                                    zarobil na swoje utrzymanie. Nie wymagam, aby mnie pielegnowal, gdy
                                                    jestem chora i by robił mi obiad. Nie rozumiem absolutnie "takich
                                                    samych wymagań" dla rodziców i parolatka - toz przeciez jest absurd.
                                                    Pytanie rodzicow "czy mogę" jest wstepem do samokontroli. Wymaganie
                                                    samokontroli od małego dziecka - to wlasnie jest wymaganie
                                                    absurdalne.
                                                    Moje jakos nie mialy zadnych problemow z pamietaniem o tym, ze
                                                    trzeba zapytac, czy wolno ogladac telewizję czy zjeść czekolade - to
                                                    nie sa wygórowane wymagania. Podobnie jak 100% małych dzieci wie, ze
                                                    trzeba zapytac, czy mozna iść do kolegi.
                                                    Sobie daje prawo do jedzenia tego, co chcę, własnie dlatego ze
                                                    jestem dorosła i umiem sie powstrzymać. dziecka musze tego nauczyć,
                                                    a nie liczyć, ze nie kontrolowane cudem nauczy się samo.
                                                    Rozumiem, ze Ty karalas automatycznie dziecko laniem za to,że
                                                    zrobilo cos co tobie się nie podobało. Ja najwyżej mowilam "nie
                                                    wolno zjadac ostatniego kawałka czekolady bez pytania - moze inny
                                                    tez by chciał?". Zresztą nie przypominam sobie wielu takich
                                                    wypadkow - dzieci automatycznie pytały.
                                                    Rozumiem,z e Twoje małe dziecko ma prawo bez pytania wyjśc z domu i
                                                    wrócić wieczorem? Jeśli nie, to jakim prawem Ty wychodzisz nie
                                                    pytajac dziecka o pozwolenie?
                                                    --
                                                    Mops i kot

• verdana napisała:

Nie rozumiem absolutnie "takich
                                                    > samych wymagań" dla rodziców i parolatka - toz przeciez jest
                                                    absurd.

Absurdem to jest wymaganie więcej od dziecka niż od samego siebie
                                                    czyli rodzica. I o to tylko mi chodzi.

> Rozumiem, ze Ty karalas automatycznie dziecko laniem za to,że
                                                    > zrobilo cos co tobie się nie podobało.

To chyba nie do mnie pytanie, bo ja dziecka nigdy nie biłam i nie
                                                    zamierzam.

• Nie - takie postawienie sprawy jest absurdem. Bo coż
                                                    znaczy "wymaganie więcej" - wymagam więcej, jesli chodzi o
                                                    opowiadanie się przy wyjsciu z domu, więcej - gdy chodzi o
                                                    punktualne chodzenie spać. To tak naprawde nie jest żadne "wiecej" -
                                                    jest co innego.
                                                    Nie bijesz dziecka, dlaczego zatem przyjmujesz, ze ja biję?
                                                    I nie odpowiedzialas mi na pytanie - wychodzisz z domu bez
                                                    pozwolenia dzecka? Jak mozesz zatem wymagac tego od dziecka -
                                                    wymagasz od niego wiecej, niz sama robisz.
                                                    --
                                                    Mops i kot

• verdana napisała:

>> Nie bijesz dziecka, dlaczego zatem przyjmujesz, ze ja biję?

Nie przyjmuje tego. Wymieniłam po prostu jedną z powszechniejszych
                                                    kar w Polsce.

> I nie odpowiedzialas mi na pytanie - wychodzisz z domu bez
                                                    > pozwolenia dzecka?

Wychodząc z domu informuję gdzie idę i o której wrócę. Tego też
                                                    oczekiwałabym od starszego dziecka. Mój jest mały póki co boi się
                                                    sam wychodzić.

Jak mozesz zatem wymagac tego od dziecka -
                                                    > wymagasz od niego wiecej, niz sama robisz.

Jak wyżej - od starszego dziecka oczekiwałabym, że powie gdzie
                                                    wychodzi i kiedy wróci. Jeśli zacznie się szlajać po nocy to moje
                                                    zakazy i nakazy nic juz nie pomogą. Potrzebny jest wzajemny szacunek
                                                    i zaufanie budowane od najmłodszych lat.
                                                  • Ale jak bedzie starszy, to bedziesz mu pozwalala wychodzic zawsze,
                                                    wystarczy poinformowanie, ze wóci o trzeciej nad ranem? Czy też
                                                    bedziesz prosila go, aby pozwoli Ci wrocić późno? Wychodzenie
                                                    wiczeorem nie jest równorzedne ze "szlajaniem się" - mlody czlowiek
                                                    moze wychodzic na spotkania z przyjaciółmi po prostu. A i tak 11-
                                                    latkowi nie pozwole wócic o 23, ani nie zapytam go, czy mnie
                                                    pozwala. No, ale Ty będziesz musiała robić albo jedno, albo drugie...

--
                                                    Mops i kot

• verdana napisała:

> Ale jak bedzie starszy, to bedziesz mu pozwalala wychodzic zawsze,
                                                    > wystarczy poinformowanie, ze wóci o trzeciej nad ranem?

Nie wiem jak będzie, bo jeszcze nie jest starszy. Ja jako nastolatka
                                                    rzadko wychodziłam wieczorami, a jeśli już to mama zawsze wiedziała
                                                    gdzie jestem i zawsze też wracałam punktualnie.

Nie wiem, czy ty udajesz, że nie wiesz o co chodzi, czy faktycznie
                                                    nie wiesz.
                                                    Tak trzeba dziecko wychowywać, żeby w nastoletnim wieku nie
                                                    odpłaciło ci za to, co mu zrobiłas w dzieciństwie. Trzeba budować
                                                    szacunek i zaufanie, które zaprocentuje w takich momentach jak
                                                    wychodzenie z domu.

• Odpowiadasz nie na temat - to raz. Dwa, najwyraxniej uwazasz
                                                    wychodzenie wieczorem w domu za zachowanie negatywne, a tego to nie
                                                    rozumiem wcale. Trzy - to, ze Ty nie wychdzilas, nie oznacza, ze
                                                    Twoje dzieci też będzie chcialo siedzieć w domu. A wychodzenie do
                                                    koleżanel, a nawet na imprezy nie jest "odplacaniem" za nic, tylko
                                                    normalna aktywnoscią. Szacunek polega na tym, ze dziecko prosi o
                                                    pozwolenie. Ale jesli mowisz, ze nie wolno wymagac od dziecka wiecej
                                                    niż od rodzicow - to albo nie musi prosić, albo rodzice też muszą.
                                                    Wiec jak będzie?
                                                    --
                                                    Mops i kot

• verdana napisała:

Dwa, najwyraxniej uwazasz
                                                    > wychodzenie wieczorem w domu za zachowanie negatywne, a tego to
                                                    nie
                                                    > rozumiem wcale.

Wcale tak nie uważam. Wszystko zależy od częstotliwości wyjść,
                                                    godzin powrotu i miejsca do którego człowiek się udaje.

Trzy - to, ze Ty nie wychdzilas, nie oznacza, ze
                                                    > Twoje dzieci też będzie chcialo siedzieć w domu.

Oczywiście, że nie oznacza. Ale zakładam, że dziecko będzie podobne
                                                    do mnie i męża - już jest - i wychodzenie z domu to nie będzie jakiś
                                                    gigantyczny problem.

A wychodzenie do
                                                    > koleżanel, a nawet na imprezy nie jest "odplacaniem" za nic, tylko
                                                    > normalna aktywnoscią.

Odpłacaniem jest brak szacunku dla rodziców jeśli ci rodzice nie
                                                    szanowali dzieci za młodu wink

Szacunek polega na tym, ze dziecko prosi o
                                                    > pozwolenie.

Niekoniecznie. 'Dziecko' wychodzące samo z domu to już zapewne
                                                    nastolatek a od takiego można oczekiwać dojrzałego zachowania czyli
                                                    informacji gdzie idzie i kiedy wróci. Szacunek to w tym wypadku
                                                    wzięcie pod uwagę uczuć matki i ojca, którzy z założenia będą się
                                                    martwić.

Ale jesli mowisz, ze nie wolno wymagac od dziecka wiecej
                                                    > niż od rodzicow

Od małego dziecka nie można oczekiwać więcej niż od siebie samego. O
                                                    tym przecież rozmawialiśmy. Teraz nagle wskoczyłaś na temat
                                                    nastolatków wychodzących z domu wieczorami. Od nastolatka można
                                                    oczekiwać tyle ile od dorosłego - pod warunkiem, że sporo pracy
                                                    włoży się w jego wychowanie za młodu. Nic nie dzieje się bez
                                                    przyczyny.
                                                    Jeśli masz dobrą relację z dzieckiem od początku jest spora szansa,
                                                    że unikniesz wielu kłopotów w wieku ich dojrzewania.

>to albo nie musi prosić, albo rodzice też muszą.
                                                    > Wiec jak będzie?

Tak rodzice muszą poinformować gdzie idą i kiedy wrócą. Podobnie jak
                                                    nastoletnie dziecko. Mogą podyskutować o tym na równym poziomie. Ja
                                                    byłam tak traktowana i tak będę rozmawiac z synem za jakiś czas.

• Serio- Twoje założenie jest niebezpieczne. Dzieci bywaja bardzo
                                                    niepodobne do rodziców i trzeba być na to przygotowanym.
                                                    Nastoletnie dziecko, ktore nie musi pytac o pozwolenie wyjscia z
                                                    domu, a tylko oznajmiac rodzicom, ze wróci np. nad ranem? Ciekawe
                                                    założenie. Owszem, pozwalałam wracać 16-latce brardzo późno, ale
                                                    jednak musiała zapytac, czy moze wyjść - całkowity brak kontroli
                                                    jest niebezpieczny. Od nastolatka nie wymagam absolutnie tego, co od
                                                    doroslego, nie zakladam np., ze będzie zarabiał na swoje utrzymanie,
                                                    za to wymagam, aby informował mnie o tym, dokąd idzie - choć ja nie
                                                    zawsze muszę mu to mowić. Nie musze mowic dziecku, ze idę do
                                                    lekarza, ani nawet do przyjaciółki - musze powiedzieć, kiedy wróćę ,
                                                    albo powiedzieć "nie wiem kiedy wrócę" - bo np. nie wiem, kiedy
                                                    konczy się impreza. Od nastolatka wymagam, by podał godzine
                                                    ostatecznego powrotu.
                                                    Informowanie nastoletniego dziecka zawsze dokąd sie idzie jest
                                                    absurdem, o pewnych rzeczach moje dziecko nie musi i nie powinno
                                                    wiedzieć. Nastolatek nie musi być obarczany wsztskimi problemami
                                                    doroslych. Nie musi tez ich nadzorować, ani sprawować nad nimi
                                                    kontroli. Czasem tez dziecko moze nie mówic dokad idzie, ale nie
                                                    dotyczy to wyjść wieczornych.
                                                    Widac, ze wychowanie nastolatka jest Ci kompletnie nieznane. I może
                                                    byc dla Ciebie pewnym szokiem. Bo nastolatek - jak i dziecko - nie
                                                    potrzebuje w domu pary doroslych na równych prawach. Potrzebuje ojca
                                                    i matki.
                                                    --
                                                    Mops i kot

• verdana napisała:

> Serio- Twoje założenie jest niebezpieczne. Dzieci bywaja bardzo
                                                    > niepodobne do rodziców i trzeba być na to przygotowanym.

Na wszystko trzeba być przygotowanym wink

> Nastoletnie dziecko, ktore nie musi pytac o pozwolenie wyjscia z
                                                    > domu, a tylko oznajmiac rodzicom, ze wróci np. nad ranem?

Tego nie napisałam. Ja jako nastolatka do domu nad ranem nie
                                                    wracałam. Nawet mi to do głowy nie przyszlo surprised

> doroslego, nie zakladam np., ze będzie zarabiał na swoje
                                                    utrzymanie,

Na utrzymanie może nie, ale na własne przyjemności powinien już
                                                    zarabiać. Ja zarabiałam wink

> za to wymagam, aby informował mnie o tym, dokąd idzie - choć ja
                                                    nie
                                                    > zawsze muszę mu to mowić.

No cóż. Moja mama zawsze mi mówiła dokąd idzie i ja jej też.
                                                    Zwyczajnie ze względu na to, żeby żadna z nas się nie martwiła.

Od nastolatka wymagam, by podał godzine
                                                    > ostatecznego powrotu.

To jest oczywiste, ale trzeba dodać jeszcze kwadrans akademicki, bo
                                                    autobusy nocne się spóźniają tongue_out

> Informowanie nastoletniego dziecka zawsze dokąd sie idzie jest
                                                    > absurdem, o pewnych rzeczach moje dziecko nie musi i nie powinno
                                                    > wiedzieć.

Ja byłam wychowana w takim 'absurdzie' i jakoś mi to wyszło na
                                                    dobre. Ale może moja mama nie miała nic do ukrycia wink

Nastolatek nie musi być obarczany wsztskimi problemami
                                                    > doroslych.

Wszystkimi może nie, ale nastolatek tak czy siak będzie wiedział co
                                                    się w domu i okolicach dzieje.

> Widac, ze wychowanie nastolatka jest Ci kompletnie nieznane. I
                                                    może
                                                    > byc dla Ciebie pewnym szokiem.

Za to ty już jesteś ekspertem big_grin Ja też byłam nastolatkiem i mniej
                                                    więcej wiem, czego należy unikać a co się sprawdza w relacjach
                                                    dzieckiem. Poza tym mówisz jak mój starszy kuzyn, który zawsze miał
                                                    kłopoty w nauce - "jak bedziesz w wyższej klasie to zobaczysz jak to
                                                    jest". No i z roku na rok byłam w wyższej klasie, ale średnią i tak
                                                    zawsze miałam 5,0. Reasumując - daję sobie świetnie radę z
                                                    pięciolatkiem bez kar i bicia, to poradzę sobie również z
                                                    nastolatkiem. A pracuję na to od momentu wydania go na świat.

Bo nastolatek - jak i dziecko - nie
                                                    > potrzebuje w domu pary doroslych na równych prawach. Potrzebuje
                                                    ojca
                                                    > i matki.

Dodam, że potrzebuje mądrego ojca i matki smile

p.s. nie wiem co chciesz mi udowodnić, ale zaczynamy się kręcic w
                                                    kółko i chyba tracimy z oczu podstawowy temat dyskusji.
                                                  • Fogito, JEDNO z moich trojga dzieci jest mniej-wiecej takie jaka
                                                    bylas Ty (z Twoich opisow) i jaki jest Twoj syn. Ale dwojka
                                                    pozostalych, choc wychowywani w tym samym domu przez ta sama pare
                                                    rodzicow juz tacy nie byli, nie sa i nie beda. I tu jest pewnie pies
                                                    pogrzebany - nie ma regul. Probujesz przytupac i przypluc
                                                    uproszczona zasade, ze ile sie wlozy, tyle sie dostanie w zamian,
                                                    ale tak wcale nie zawsze jest, a wrecz czesto wcale tak nie jest w
                                                    wychowaniu. Bo wychowujemy indywidualne jednostki a nie automaty. I
                                                    jak napisalam wyzej, to JEST fantastyczna przygoda ten eksperyment
                                                    na zywym organizmie wykonywany zawsze po raz pierwszy, aczkolwiek
                                                    bywa stresujace, niepokojace i wielokrotnie pozbawia tchu wink
                                                    Wiec ja Ci wierze, ze Twoj syn jest grzeczny, ulozony, nie sprawia
                                                    klopotow i ogolnie taki pewnie bedzie az do smierci za 100 lat, bo
                                                    takie jednostki TEZ sie zdarzaja w najporzadniejszych nawet
                                                    domach wink Ale Twojej "zaslugi" to jest w tym tylko jakis procent -
                                                    moge Cie zapewnic, ze takie samo postepowanie jakie aplikujesz
                                                    swojemu Mlodemu przy drugim, trzecim, innym dziecku przyniosloby
                                                    inne skutki, czesto wrecz wybitnie nieporzadane. Dlatego zglasza sie
                                                    tu tylu rodzicow, ktorzy kochajac, starajac sie, postepujac madrze i
                                                    rozwaznie mimo wszystko MAJA klopoty z dziecmi i szukaja rady. Gdyby
                                                    to bylo takie proste (wychowanie) to w ogole nie byloby o czym
                                                    gadac smile
                                                    I dlatego mnie np. zloszcza hasla typu "nie karac", "nie dawac
                                                    klapsow", "nie dawac nagrod pienieznych", "nie nagradzac badz nie
                                                    karac jedzeniem" i tym podobne autorytatywne RAZ NA ZAWSZE
                                                    przykazania. W wychowaniu dziecka/dzieci nic tak naprawde nie jest
                                                    RAZ NA ZAWSZE. To jest bardziej jak improwizowany taniec - kroczek
                                                    do przodu, dwa kroczki w tyl ...
                                                  • bi_scotti napisała:

> Fogito, JEDNO z moich trojga dzieci jest mniej-wiecej takie jaka
                                                    > bylas Ty (z Twoich opisow) i jaki jest Twoj syn.

Sorki, ale tego to chyba stwierdzić nie możesz w żaden sposób.

Ale dwojka
                                                    > pozostalych, choc wychowywani w tym samym domu przez ta sama pare
                                                    > rodzicow juz tacy nie byli, nie sa i nie beda.

Moja mama miała trójkę rodzeństwa, które obowiązywały te same
                                                    zasady.

I tu jest pewnie pies
                                                    > pogrzebany - nie ma regul.

I tu się nie zgodzę. Może nie ma złotej recepty na wszystko, ale
                                                    pewne zasady jak np. szacunek dla dziecka, nie karanie oraz nie
                                                    bicie można spokojnie zastosowac do każdego dziecka.

Probujesz przytupac i przypluc
                                                    > uproszczona zasade, ze ile sie wlozy, tyle sie dostanie w zamian,

Nic nie przytupuję. Wkładam po prostu i widzę efekty. Bez kar i
                                                    bicia. Dziecko to tabula rasa i naprawdę można wiele zdziałać, jeśli
                                                    ma się czas i chęci.

> ale tak wcale nie zawsze jest, a wrecz czesto wcale tak nie jest w
                                                    > wychowaniu. Bo wychowujemy indywidualne jednostki a nie automaty.

Jasne i oczywiste, ale to nie zmienia faktu, że gdybym miała drugie
                                                    dziecko, to też bym go nie karała.

> Wiec ja Ci wierze, ze Twoj syn jest grzeczny, ulozony, nie sprawia
                                                    > klopotow i ogolnie taki pewnie bedzie az do smierci za 100 lat, bo
                                                    > takie jednostki TEZ sie zdarzaja w najporzadniejszych nawet
                                                    > domach wink

Mój syn jest normalnym pięciolatkiem. Ma swoje lepsze i gorsze
                                                    momenty, ale w związku z tym, że wzrasta w atmosferze szacunku i
                                                    zrozumienia, to jest spokojnym dzieckiem. Nie jest bity więc nie
                                                    bije. Nie przeklina, bo nie słyszy tego w domu. Pomaga innym, bo ja
                                                    pomagam. Jest troskliwy, bo ja taka jestem. Poza tym jest wulkanem
                                                    energii, ale wykorzystuje ją we właściwym miejscu i czasie czyli na
                                                    boisku szkolnym wink

Ale Twojej "zaslugi" to jest w tym tylko jakis procent -

I tu się nie zgodzę. Zasługi naszej jest w tym spory procent.
                                                    Atmosfera naszego domu kształtuje nasze dziecko wink

> moge Cie zapewnic, ze takie samo postepowanie jakie aplikujesz
                                                    > swojemu Mlodemu przy drugim, trzecim, innym dziecku przyniosloby
                                                    > inne skutki, czesto wrecz wybitnie nieporzadane.

I skąd ty to możesz wiedzieć wink

Dlatego zglasza sie
                                                    > tu tylu rodzicow, ktorzy kochajac, starajac sie, postepujac madrze
                                                    i
                                                    > rozwaznie mimo wszystko MAJA klopoty z dziecmi i szukaja rady.

Kłopoty z dziećmi to zawsze są. Kwestią jest jak się te problemy
                                                    rozwiązuje.

Gdyby
                                                    > to bylo takie proste (wychowanie) to w ogole nie byloby o czym
                                                    > gadac smile

Nigdzie nie napisałam, ze to jest proste. Na co dzień obserwuję
                                                    niekonsekwentnych, histerycznych rodziców, którzy biją i straszą
                                                    dzieci i jestem przerażona.

> I dlatego mnie np. zloszcza hasla typu "nie karac", "nie dawac
                                                    > klapsow", "nie dawac nagrod pienieznych", "nie nagradzac badz nie
                                                    > karac jedzeniem" i tym podobne autorytatywne RAZ NA ZAWSZE
                                                    > przykazania. W wychowaniu dziecka/dzieci nic tak naprawde nie jest
                                                    > RAZ NA ZAWSZE. To jest bardziej jak improwizowany taniec - kroczek
                                                    > do przodu, dwa kroczki w tyl ...

A mnie złości głupota rodziców i krzywda jaką wyrządzają swoim
                                                    dzieciom udając, że je wychowują.

• Verdana napisała:

>> Od nastolatka wymagam, by podał godzine
                                                    >> ostatecznego powrotu.

No pewnie.

Fogito na to:

> To jest oczywiste, ale trzeba dodać jeszcze kwadrans akademicki, bo
                                                    > autobusy nocne się spóźniają tongue_out

Akurat według nocnych to można zegarki regulować.

Verdana ponadto:

>> Informowanie nastoletniego dziecka zawsze dokąd sie idzie jest
                                                    >> absurdem, o pewnych rzeczach moje dziecko nie musi i nie powinno
                                                    >> wiedzieć.

na co Fogito:

> Ja byłam wychowana w takim 'absurdzie' i jakoś mi to wyszło na
                                                    > dobre. Ale może moja mama nie miała nic do ukrycia wink

Do ukrycia czy nie do ukrycia, czasem istotnie o tym czy o owym dziecko nie
                                                    powinno wiedzieć (np. że idzie do psychocośtam, żeby się poradzić, jak sobie
                                                    poradzić z rzeczonym dzieckiem albo tegoż dziecka ojcem), a czasem mama chce
                                                    mieć swoje sprawy i nie tylko dziecka, ale i wzmiankowanego ojca nie ma życzenia
                                                    o wszystkim informować. Jej prawo. Duża jest.

--
                                                    Papierosy bez nikotyny
                                                    Kawa bez kofeiny
                                                    Piwo bez alkoholu
                                                    Seks bez orgazmu
                                            • > Podwojne standardy - oczywiscie, dla doroslych i dzieci SĄ inne

Tak jest, rozumiem!
                                              Dobrze jesli i dzieci to zrozumieja, a zrozumieja napewno jesli przekaze im sie
                                              to w nalezyty sposob, taki nie na huki ze co wolno wojewodzie to nie tobie
                                              smrodzie, lecz z nalezytym dziecku szacunkiem.
                                              To akurat nie do ciebie, ale ogolnie, tak podsumowujac dramaty z lodowka.
                                              --
                                              • U nas dramatow nie byłosmile Kazdy wiedział, ze trzeba zapytac, żeby
                                                dla innych starczylo. No i wydaje mi się,z e wiekszość rodzcw bez
                                                wiekszych klopotow i trudnosci, oraz nie po chamsku potrafi
                                                wytłumaczyć dzieciom, że kazdy w domu ma trochę inne obowiazki,
                                                prawa, możliwosci. I ze dzieci wcale się tak bardzo przeciw temu nie
                                                buntuja, zdają sobie dobrze sprawe, ze sa rzeczy "dla dzieci"
                                                (dorosły nie pobawi się na placu zabaw) i "dla doroslych) - np.
                                                wieczorny film.
                                                Tak już bardziej filozoficznie - jednym z przyjemniejszych aspektow
                                                dorastania jest rozszerzanie sfery wolnosci. jesli ta wolność jest
                                                całkowita od poczatku, to dorastanie jest juz tylko rozszerzaniem
                                                obowiązków.
                                                --
                                                Mops i kot

• Chyba zapomnieliśmy o głównym wątku, czyli bezpodstawnym karaniu.
                                                  • fogito napisała:

> Chyba zapomnieliśmy o głównym wątku, czyli bezpodstawnym karaniu.

Dlaczego z gory zakladasz, ze ono jest BEZPODSTAWNE?
                                                    Rodzice, ktorzy tu zakladaja watki "jak ukarac 5-, 7-, 100-latka"
                                                    uwazaja, ze maja podstawy/powody do ukarania swoich dzieci za jakies
                                                    tam przewinienia. Zakladanie z gory, ze ZADNYM dzieciom NIGDY i
                                                    ZADNE kary sie nie naleza jest naiwnie optymistyczne. Moim zdaniem,
                                                    moim zdaniem, moim zadaniem ...

• Bo moim zdaniem wink karanie jakie pokutuje na forum i zapewne w realu
                                                    jest po prostu bezpodstawne. Czytam wiele takich wątków i jak na
                                                    dłoni widać błędy rodziców, których oni sami nie zauważają. Pytania
                                                    typu jak ukarać 18 miesięczniaka za wkładanie rąk do kontaktu są
                                                    absurdalne.
                                                    Mój syn ma dopiero 5,5 roku, ale nie jest ani karany ani bity. W
                                                    naszym przypadku wystarcza ostrzeżenie o konsekwencjach
                                                    niewłaściwego zachowania, żeby dziecko posłuchalo. Z dzieckiem
                                                    trzeba rozmawiać od maleńkości i tłumaczyć mu wiele spraw, które dla
                                                    nas są oczywiste. Do tego trzeba dużo cierpliwości i czasu a wielu
                                                    rodziców go po prostu nie ma albo zwyczajnie im się nie chce. I w
                                                    efekcie karzą dzieci za własne błędy - brak czasu dla dziecka, brak
                                                    cierpliwości, brak konsekwencji w zachowaniu, brak szacunku dla
                                                    dziecka i na koniec brak elementarnej wiedzy o fazach rozwojowych
                                                    dziecka.
                                                    Dla dzieci mamy cały repertuar kar za bycie 'złym' dzieckiem. A co z
                                                    rodzicami i karami za bycie 'złym' rodzicem. Nie ma - i to jest
                                                    Polska właśnie. Kraj, w którym facet walący po nerkach kilkulatka w
                                                    miejscu publicznym to norma. I brak reakcji otoczenia też norma.
                                                    Pomijam mój okrzyk oburzenia i ucieczkę tatusia. Żal serce ściska po
                                                    prostu.

• Albo masz w domu ideał, albo klamiesz. Nie wierze w dziecko, ktore
                                                    po udzieleniu ostrzezenia natychmiast się mu karnie podporzadkowuje.
                                                    Zawsze i bezwarunkowo.
                                                    --
                                                    Mops i kot

• Mnie sie podobalo to, co Verdana napisala wyzej, ze hukniecie czy krzykniecie na
                                                    nieposlusznego juz jest kara. I wydaje mi sie, ze moze warto to podkreslic, ze
                                                    KARA to przeciez nie jest wylacznie zakaz badz nakaz, to jest wielokrotnie
                                                    spojrzenie, zmiana tonu, gest.
                                                    Oczywiscie, ze "karanie" 18-miesiecznego dziecka za wkladanie palcow do kontaktu
                                                    to jest chyba zwyczajnie zle uzyte slowo "kara" w tym kontekscie, wiec nawet nie
                                                    bede komentowac.
                                                    Nie spotkalam dotad dziecka ani nastolatka (a pracuje z nastolatkami wiec
                                                    spotykam ich dziesiatki), ktore nie probowaloby z premedytacja kwestionowac
                                                    regul i zasad. I to jest wysmienicie, ze tak czynia, bo to swiadczy o rozwoju
                                                    inteligencji, krytyczngo myslenia, checi podejmowania ryzyka etc. Niemniej,
                                                    nawet jesli jako dorosli doceniamy te wszystkie etapy i elementy rozwojowe,
                                                    wychowujemy kogos, kto ma sie nauczyc skutecznego funkcjonowania w
                                                    spoleczenstwie. Notoryczne lamanie ustalonych regul (jak np. wchodzenie na ulice
                                                    na czerwonym swietle) powoduje negatywne konsekwencje. Polem treningowym
                                                    dostosowywania sie do regul i zasad spolecznych jest dom (i szkola), w ktorym za
                                                    przewinienia dziecko ponosi kare. Czy jest to kara typu czasowe zmniejszenie
                                                    kieszonkowego czy przykra rozmowa przy stole to juz kwestia szczegolow. A ze
                                                    diabel mieszka w szczegolach, rodzice szukaja inspiracji na forum - stad zapewne
                                                    te watki, ktore niektorych denerwuja.
                                                    Jako rodzic, kazdy z nas jest juz na zawsze "winny" wszystkiemu, co nasze (nawet
                                                    dorosle) dziecko zrobi - oczywiscie nie w swietle prawa, ale w glowie na pewno.
                                                    Bo z zalozenia kazdy chce jak najlepiej smile Ale trzeba sobie dac to prawo, o
                                                    ktorym wczesniej tez pisala Verdana, do bycia ulomnym, leniwym, normalnym,
                                                    nieperfekcyjnym czlowiekiem. Tak, jako rodzic popelnilam iles tam bledow i co? I
                                                    NIC! Oni, mimo to a moze i nawet dzieki temu, sa fajni, zrownowazeni i maja sie
                                                    dobrze. A kary pomogly niejednokrotnie. Nagrody (w postaci np. poklepania po
                                                    plecach tez) rowniez nie byly bez znaczenia.
                                                    Rozmawiac tak, trzeba. Ale naiwnoscia jest oczekiwac, ze kazde dziecko w kazdych
                                                    okolicznosciach da sie wychowywac WYLACZNIE poprzez rozmowe. Podobnie jak z tym
                                                    wlasnym przykladem - zaden z tych elementow nie rozwiazuje kwestii wychowania w
                                                    100%.
                                                  • N wlasnie - dla mnie dom powinien być domem swobodnym w miare dla
                                                    wszystkich, nie tylko dla dzieci. W domu mam się czuc nie tylko
                                                    rodzicem, ale i soba. Ja z moimi dziećmi przede wszystkim mieszkamy
                                                    wspolnie, jestesmy rodzina, a nie caly czas wychowyjącym rodzicem i
                                                    wychowywanym dzieckiem.
                                                    Poza tym przyszlo mi teraz do glowy jeszcze jedno - to 'równe
                                                    traktowanie" rodziców i dzieci - tzn, pozwolenie obu stronom na to
                                                    samo. Cóz, a co zrobić w wypadku starszego rodzenstwa? Czy pozwolic
                                                    pięciolatkowi wychodzic na imprezy, jak 16-latkowi i oglądac
                                                    horrory, czy tez, na zasadzie "rownosci" szesnastolatek ma siedzieć
                                                    w domu i ogladac kreskowki? Ciekawe, jak to rozwiazać.
                                                    --
                                                    Mops i kot

• verdana napisała:

> Albo masz w domu ideał,

Z mojego punktu widzenia syn jest idealny wink I faktycznie zawsze
                                                    słyszę komplementy odnoszące się do jego zachowania. Jest bardzo
                                                    mądry, empatyczny. Potrafi opiekowac się młodszymi dziećmi, nie jest
                                                    agresywny, nigdy nikogo nie uderzy. Jak widzi, że komus dzieje się
                                                    krzywda to biegnie z pomocą. I słucha co się do niego mówi i na
                                                    dodatek zapamiętuje wink Jednym słowem jest idealny, chociaż czasami
                                                    potrafi mnie nieźle wyprowadzić z równowagi swoim uporem i nadmiarem
                                                    energii wink

>albo klamiesz.

Nie, nie kłamię. Wkładam w wychowanie syna wiele energii i czasu i
                                                    to procentuje.

Nie wierze w dziecko, ktore
                                                    > po udzieleniu ostrzezenia natychmiast się mu karnie
                                                    podporzadkowuje.
                                                    > Zawsze i bezwarunkowo.

Nie zawsze i nie bezwarunkowo, ale w większości przypadków tak. Ja
                                                    nie mam wygórowanych wymagań w stosunku do dziecka i pozostawiam mu
                                                    spory margines na popełnianie dziecięcych błędów. Chociaż faktycznie
                                                    on niewiele z nich popełnia.
                                                  • fogito napisała:

> verdana napisała:
                                                    >
                                                    > > Albo masz w domu ideał,
                                                    >
                                                    > Z mojego punktu widzenia syn jest idealny wink

Cudnie sformulowane! No po prostu samo sedno, esencja madrosci.
                                                    Bo przeciez kazde dziecko jest idealne pomimo, ze czasem musi spsocic, pobrykac,
                                                    sie zbuntowac, sie naburmuszyc, odmowic bycia idealem, wsciec sie na "glupote"
                                                    stawianych mu wymagan, zrozumiec zasadnosc tych wymagan, znow sie zbuntowac na
                                                    nowo .....i tak dalej przez pol wieku.
                                                    Potem sie madrzeje, z malymi wyjatkami co to nie zmadrzeja nigdy.
                                                    Nie wiem od czego do zalezy wink
                                                    --
                                                  • Cóż, jakoś uwazanie wlasnego dziecka za idealne - czasem
                                                    rzeczywiscie takie jest i wtedy trzeba jak najszybciej cos zrobic,
                                                    aby przestało.
                                                    "Dzieci idealne" to czasem dar losu, o wiele częsciej dzieci, ktore
                                                    uwazaja, ze ich obowiazkiem jest bycie grzecznym i poslusznym.
                                                    Balabym sie o takie dziecko, słowo daję.
                                                    A wcale ni uwazam uznawanie dziecka za idealne za esencję madrosci -
                                                    uwazam, ze mądroscia jest zaakceptowanie tego, ze dziecko nie jest i
                                                    nie powinno byc idealne.
                                                    --
                                                    Mops i kot

• > A wcale ni uwazam uznawanie dziecka za idealne za esencję madrosci -

Dzyn dzyn ! Verdano przeczytalas jedno zdanie, doczytaj, blagam doczytaj o co
                                                    nam chodzilo ... no prosze!
                                                    --
                                                  • Wiem, idealne "pomimo" - tylko to jest takie sobie haslo i wcale nie
                                                    najlepsze.
                                                    Bo zaklada jednak, ze tak jak jest - jedt dobrze - a nie zawsze
                                                    jest. "Najukochańsze" - tak, zgoda. Idealna - nie, nawet "pomimo"
                                                    się nie zgodzę, bo w tym tkwi pułapka - albo uznania dziecka za
                                                    idealne takim jakim jest "bo moje", albo jednak jakis brak
                                                    akceptacji dla tego, że cos sie nam w nim nie podoba. A ma prawo sie
                                                    nie podobać.
                                                    Nie mylmy, prosze, milości z "ideałem". Jesli moje dzieci powiedza
                                                    kiedys o mnie, ze byłam "idealna" matka, to będzie to dla mnie
                                                    klęska wychowawcza.

--
                                                    Mops i kot

• utwierdziłem się w przekonaniu: Unikaj psychologów, psychologizujących rodziców i zwolenników równouprawnienia w relacjach rodzice-dzieci. Zwłaszcza tych ze światłego Zachodu i światłej Północy. wink

--
      Ne puero gladium!
      • WoW - już po zaledwie trzech dniach taka głęboka analiza. Rozumiem, że główna wina tych, których wymieniłeś, o to że zaburzaja twój błogostan trwania w nieuctwie i ignorancji?
        • nożyce się odezwą. wink

PS. Uwielbiam trwać w nieuctwie i ignorancji. big_grin

--
          Ne puero gladium!
          • scher napisał:

> PS. Uwielbiam trwać w nieuctwie i ignorancji. big_grin
            >
            To wida, ale przynajmniej nie wprowadzaj innych w błąd i nie wódź ich na manowce

> nie wódź ich na manowce

Aczkolwiek nie zawsze zgadzam sie ze zdaniem Schera, ale akurat
              wodzenie na manowce (i bycie wodzonym) jest najfajniesza i
              najbardziej tworcza metoda uczenia sie czegolwiek. Chodzenie po
              utartych sciezkach to zwyczajnie strata czasu.

I jeszcze cos o idelnych dzieciach. Poniewaz nader rzadko zdarza
              sie, ze dzieci beda przebywac WYLACZNIE w towarzystwie ich rodzicow
              przekonanych o tym, ze sa idealami, wazne jest by zachowac choc
              odrobine krytycyzmu wobec tych naszych jedynych i najwspanialszych.
              Dla ich wlasnego dobra! I glownie po to by mogly szczesliwie i
              skutecznie funkcjonowac POZA domem rodzinnym, w ktorym z natury
              rzeczy jest ta bezpieczna przystan i wybaczenie wszelkich
              przewinien/niedoskonalosci.
              Poza tym definicja idealu jest wybitnie indywidualna i to zachowanie
              syna, ktore Fogito uwaza za "idealne", dla np. panny, w ktorej On
              sie kiedys zakocha moze stanowic glowna przyczyne odrzucenia Jego
              zalotow. I klops sad
              • bi_scotti napisała:

>> I jeszcze cos o idelnych dzieciach. Poniewaz nader rzadko zdarza
                > sie, ze dzieci beda przebywac WYLACZNIE w towarzystwie ich
                rodzicow
                > przekonanych o tym, ze sa idealami, wazne jest by zachowac choc
                > odrobine krytycyzmu wobec tych naszych jedynych i
                najwspanialszych.

Ja zachowuję sporą dawkę krytycyzmu w stosunku do własnego dziecka.
                Co nie zmienia faktu, że w moich oczach jest idealny. Chociaż dopóki
                verdana nie użyła tego słowa, to mnie by ono do głowy nie przyszło,
                bo przecież nie ma ludzi idealnych wink

> Dla ich wlasnego dobra! I glownie po to by mogly szczesliwie i
                > skutecznie funkcjonowac POZA domem rodzinnym,

Mój syn świetnie funkcjonuje poza domem. Przekonałam się o tym przez
                dwa lata przedszkola a również teraz na początku szkoły.

w ktorym z natury
                > rzeczy jest ta bezpieczna przystan i wybaczenie wszelkich
                > przewinien/niedoskonalosci.

Chyba nie jest tak różowo skoro większośc rodziców stosuje kary
                psychiczne i fizyczne. Nawet za takie głupoty jak zjedzenie
                tabliczki czekolady surprised

> Poza tym definicja idealu jest wybitnie indywidualna i to
                zachowanie
                > syna, ktore Fogito uwaza za "idealne", dla np. panny, w ktorej On
                > sie kiedys zakocha moze stanowic glowna przyczyne odrzucenia Jego
                > zalotow. I klops sad

A dlaczego klops? Przeciez odrzucenie przez jakąś pannę to może być
                w tym wypadku błogosławieństwo dla niego, zważywszy na to, jakie
                panny teraz po ziemi chodzą tongue_out Będzie musiał poszukać takiej, która
                go pokocha za to kim jest. W mojej gestii leży m.in. nauczenie syna
                odpowiedzialności i szacunku dla kobiet oraz takich przyziemnych
                rzeczy jak sprzatanie i gotowanie smile Coby przyszła żona nie miała w
                domu lebiegi i szowinistycznej ś...i, która leży przed telewizorem z
                puszką piwa i nie kiwnie palcem, żeby podnieść własne skarpetki. I
                nauczę go też, ze dzieci i kobiet bić nie należy smile
                • W mojej gestii leży m.in. nauczenie syna
                  odpowiedzialności i szacunku dla kobiet oraz takich przyziemnych
                  rzeczy jak sprzatanie i gotowanie smile Coby przyszła żona nie miała w
                  domu lebiegi i szowinistycznej ś...i, która leży przed telewizorem z
                  puszką piwa i nie kiwnie palcem, żeby podnieść własne skarpetki. I
                  nauczę go też, ze dzieci i kobiet bić nie należy smile

Piękne założenia wink Zastanawiam się tylko jak tego dokonać bez nałożenia (na
                  krnąbrnego i z założenia negującego wszystko nastolatka) obowiązków domowych,
                  bez kar, bez szantażu dodatkowo przy zał. że może grać na kompie/oglądać
                  telewizję bez ograniczeń .... Sam fakt, że WIDZI jak Mama sprząta, pierze,
                  prasuje, gotuje czy piecze ... wydaje mi się mocno niewystarczający.

I tak z własnej Młodości (póki jeszcze pamiętam wink). Widziałam w domu jak moja
                  Mama prasuje. Pomagałam w/w czynności tak więc zostałam zamodelowana i nauczona
                  ...ale do dzisiaj "nie cierpię" prasowania i jak tylko mogę to podrzucam(z
                  powodzeniem!) wykonywanie w/w czynności Małżowi.
                  • pam_71 napisała:

> Piękne założenia wink Zastanawiam się tylko jak tego dokonać bez
                    nałożenia (na
                    > krnąbrnego i z założenia negującego wszystko nastolatka)
                    obowiązków domowych,
                    > bez kar, bez szantażu dodatkowo przy zał. że może grać na
                    kompie/oglądać
                    > telewizję bez ograniczeń ....

Nie mam jeszcze nastolatka, ale póki co u prawie sześciolatka udaje
                    mi się wyegzekwować porządek w pokoju i sprzątanie po sobie. Mały ma
                    chyba to we krwi po mnie, bo jak tata ma np. bałagan w swojej szafce
                    z butami to syn idzie i go upomina. A jak odwiedza dzieci znajomych,
                    to często gęsto wchodzi do ich pokoi i stwierdza z
                    przerażeniem 'ależ tu bałagan'.
                    I wcale nie muszę gderać, upominać i karać. Gorzej mam z mężem, za
                    którego mamusia robiła wszystko i który bałagani na potęgę i jeszcze
                    ma pretensje, jak mu się uwagę zwróci. A teściowa z rozbrajającym
                    uśmiechem mówi - 'to moja wina, bo ja ciągle za nich sprzątałam' surprised

Sam fakt, że WIDZI jak Mama sprząta, pierze,
                    > prasuje, gotuje czy piecze ... wydaje mi się mocno
                    niewystarczający.

Owszem, bo nie chodzi o samą obserwację tylko o udział w sprzątaniu.
                    Małe dzieci uwielbiają pomagać, jeśli im się na to pozwoli. Dlatego
                    trzeba sprzątać razem, żeby po kilku latach nie usłyszeć - 'sama
                    sobie sprzątaj'. Każdy musi wiedzieć, że jak nabałagni to ma
                    obowiązek posprzątania i że czasem nie opłaca się robić bałaganu, bo
                    sprzątanie trwa o wiele dłużej.
                    I wcale do tego nie potrzeba ani kar ani gróźb. Wystarczą słowa.

> Mama prasuje. Pomagałam w/w czynności tak więc zostałam
                    zamodelowana i nauczona
                    > ...ale do dzisiaj "nie cierpię" prasowania i jak tylko mogę to
                    podrzucam(z
                    > powodzeniem!) wykonywanie w/w czynności Małżowi.

Ale przynajmniej wiesz jak to się robi. I jesli mąż prasuje to
                    korzystaj z tego. Mój też prasuje i korona z głowy mu nie spada wink
                    • Jaki mają w tym cel?
                      Jeżeli dziecko na religii słyszy i robi co innego, a w domu jest
                      wychowywane w innym "klimacie" to po jaki grzyb to wszystko?

Mój mąż też niewiele robił w domu (przynajmniej z tych "babskich" zajęć), ale
                      dzisiaj zdarza się ,że to On mnie goni za pozostawione przysłowiowych "brudnych
                      skarpetek" w salonie ;-p

Zgodzę się z Tobą, że wdrażanie "od najmłodszych lat" to podstawa i daje
                      najlepsze efekty. Ale co zrobisz jeśli za kilka lat potomek się jednak
                      "zbuntuje", bo woli pograć na kompie lub pobiegać z chłopakami na podwórku ? A
                      co jeśli co gorsza "obowiązki szkolne" zostaną odłożone na czas "po fajnym
                      filmie" czyli na 22:00 ?
                      Wydaje mi się,że w takich wypadkach stanowczy ZAKAZ (co w efekcie będzie
                      odebrane jako kara) jest jak najbardziej na miejscu ...
                  • pam_71 napisała:

> W mojej gestii leży m.in. nauczenie syna
                    > odpowiedzialności i szacunku dla kobiet oraz takich przyziemnych
                    > rzeczy jak sprzatanie i gotowanie smile Coby przyszła żona nie
                    miała w
                    > domu lebiegi i szowinistycznej ś...i, która leży przed telewizorem
                    z
                    > puszką piwa i nie kiwnie palcem, żeby podnieść własne skarpetki. I
                    > nauczę go też, ze dzieci i kobiet bić nie należy smile

>
                    > Piękne założenia wink Zastanawiam się tylko jak tego dokonać bez
                    nałożenia (na
                    > krnąbrnego i z założenia negującego wszystko nastolatka)
                    obowiązków domowych,
                    > bez kar, bez szantażu dodatkowo przy zał. że może grać na
                    kompie/oglądać
                    > telewizję bez ograniczeń .... Sam fakt, że WIDZI jak Mama sprząta,
                    pierze,
                    > prasuje, gotuje czy piecze ... wydaje mi się mocno
                    niewystarczający.
                    >
                    > I tak z własnej Młodości (póki jeszcze pamiętam wink). Widziałam w
                    domu jak moja
                    > Mama prasuje. Pomagałam w/w czynności tak więc zostałam
                    zamodelowana i nauczona
                    > ...ale do dzisiaj "nie cierpię" prasowania i jak tylko mogę to
                    podrzucam(z
                    > powodzeniem!) wykonywanie w/w czynności Małżowi.

A ja widziaam jako dziecko 7-9-11-13-15 letnie i całkiem dorastająca
                    dziewczyna, że mama prasuje, ale ponieważ ona nie wymagała ode mnie
                    pomocy, to jej nie pomagałam, bo miałam ciekawsze zajęcia. Podobnie
                    z innymi czynnościami domowymi - nie cierpiałam ich i nigdy nie
                    wykoywałam z własnej woli. Jeżeli mama prosiła mnie o jakąś pomoc,
                    to na ogół ją wykonywałam, bo czułam taki imperatyw moralny, ale
                    udział w pracach domowych był dla mnie przykry. Czasami, moim
                    zdaniem rzadko, zdarzało mi się zbuntować, natomiast generalnie nie
                    wyrażałam radości z faktu, że polecono mi pozmywać albo obrać
                    ziemniaki. Być może miałam przy tych czynnościach smutną minę. Mama
                    wobec tego nie wymagała ode mnie pomocy, bo 1. wolała sama uchodzić
                    za męczęnnicę, która tak się poświęca, 2. twierdziła, że nie chce
                    oglądać mojej "odundanej miny", chociaż na ogół poza niezbyt radosną
                    miną inych reakcji z mojej strony nie było. Zostałam zmodelowana
                    tak, że mam 2 lewe ręce i czynności domowych uczyłam się z duzym
                    trudem, także wspomnianego prasowania (dzisiaj prasuję dużo lepiej
                    niż mama, chociaż nadal tego nie cierpię). Samo oglądanie mamy przy
                    w/w czynnościach ni diabła mnie nie zmodelowało, moim zdaniem mama
                    zaniedbała coś bardzo ważnego odpuszczając sobie nauczenie mnie
                    czynności niezbędnych do życia.
                    • srebrnarybka napisała:

>.... Sam fakt, że WIDZI jak Mama sprząta,
                      > pierze,
                      > > prasuje, gotuje czy piecze ... wydaje mi się mocno
                      > niewystarczający.

Oczywiscie, że nie wystarczający. Modelowanie to nie tylko
                      pokazywanie, ale również przekazywanie pewnych zasad postępowania,
                      kóre staną się dla dziecka jego zasadami. Ja sprzątam, ty sprzątasz,
                      my sprzątamy. I nikt wtedy nie siedzi przed telewizorem wink

> A ja widziaam jako dziecko 7-9-11-13-15 letnie i całkiem
                      dorastająca
                      > dziewczyna, że mama prasuje, ale ponieważ ona nie wymagała ode
                      mnie
                      > pomocy, to jej nie pomagałam, bo miałam ciekawsze zajęcia.

No właśnie - nie wymagała od ciebie sprzątania tylko sama to robiła.
                      Błąd podstawowy.
                      Wymaganie czegoś nie oznacza jednak karania.

Zostałam zmodelowana
                      > tak, że mam 2 lewe ręce i czynności domowych uczyłam się z duzym
                      > trudem, także wspomnianego prasowania (dzisiaj prasuję dużo lepiej
                      > niż mama, chociaż nadal tego nie cierpię). Samo oglądanie mamy
                      przy
                      > w/w czynnościach ni diabła mnie nie zmodelowało, moim zdaniem mama
                      > zaniedbała coś bardzo ważnego odpuszczając sobie nauczenie mnie
                      > czynności niezbędnych do życia.

Twoja mama odpuściła sobie wychowywanie ciebie w tej kwestii. To jej
                      błąd a nie twój. Jeśli zaczełaby od maleńkości wymagać wykonania
                      pewnych prac, to na pewno nie musiałaby sama tego robić kiedy juz
                      dorosłaś.

• Przecież ja wyraźnie piszę, że moja mama popełniła błąd. Tyle tylko,
                        że systematyczne wymaganie ode mnie udziału w tak nudnych i
                        upierdliwych czynnościach z pewnością pociągałoby za sobą
                        konieczność zmuszania mnie do nich i karania za niewykonanie, bo
                        gdybym musiała te uprzykrzone czynności wykonywać częściej, z
                        pewnością częściej zdarzyłoby mi się odmówić ich wykonania, niż to
                        uczyniłam, będąc zmuszana bardzo rzadko. I ja mam żal do mamy, że
                        nie zmuszała mnie do tych czynności nawet stosując kary, bo wtedy
                        miałabym szansę się ich nauczyć. Oczywiście nie polubić, ale
                        przecież nie o to chodzi, by lubić pranie i zmywanie, bo to
                        zboczenie, tylko, by umieć wykonywać te pożyteczne, aczkolwiek
                        upierdliwe czynności.
                        • srebrnarybka napisała:

> Przecież ja wyraźnie piszę, że moja mama popełniła błąd. Tyle
                          tylko,
                          > że systematyczne wymaganie ode mnie udziału w tak nudnych i
                          > upierdliwych czynnościach z pewnością pociągałoby za sobą
                          > konieczność zmuszania mnie do nich i karania za niewykonanie

Mie nie karano za 'nie posprzątanie'. Je też dziecka nie każę.
                          Trzeba dziecko nauczyć odpowiednio wcześnie wykonywania swoich
                          obowiązków i wtedy jest szansa, że nie będzie zdziwione, ze w domu
                          robi się cos więcej poza oglądaniem telewizji.

Poza tym nawet takie uprzykrzone czynności jak sprzątanie mozna
                          dziecku przedstawić w atrakcyjny sposób w formie zabawy i wspólnego
                          spędzania czasu.

A jak komuś się nudzi. No cóż - życie z założenia jest nudne wink
                          • Mie nie karano za 'nie posprzątanie'.

- nie wierzę, że dobrowolnie i chętnie wykonywałaś czynności domowe.
                            Jeżeli tak, to jesteś jakimś dziwem natury. Te czynności są
                            uprzykrzone i upierdliwe i nie wyobrażam sobie, że mogą kogokolwiek
                            rajcować, zwłaszcza dziecko.

Je też dziecka nie każę.

A co zrobisz, jak Ci odpowie, że mu się nie chce? Rozumiem, że mi
                            odpowiesz, że masz idealne dziecko, które nauczyłaś odpowiednio
                            wcześnie i które zawsze jest chętne. OK, dziecko ma dopiero 5 lat. A
                            jak za 5 Ci odmówi?

Trzeba dziecko nauczyć odpowiednio wcześnie wykonywania swoich
                            > obowiązków i wtedy jest szansa, że nie będzie zdziwione, ze w domu
                            > robi się cos więcej poza oglądaniem telewizji

Ależ ja nie byłam zdziwiona, tylko tego potwornie nie lubiłam. Na
                            ogół, poza brakiem entuzjazmu na twarzy, nie wyrażałam tego
                            niezadowolenia, ale gdyby odrywano mnie częściej od innych,
                            ciekawszych zajęć, częściej bym się buntowała.

Poza tym nawet takie uprzykrzone czynności jak sprzątanie mozna
                            > dziecku przedstawić w atrakcyjny sposób w formie zabawy i
                            wspólnego
                            > spędzania czasu

- nie bardzo sobie wyobrażam, co może być atrakcyjnego w obieraniu
                            ziemniaków albo pastowaniu podłóg (pewnie nie wiesz, co to jest, ale
                            jako dziecko mieszkałam w domu z parkietem i podłogi się pastowało,
                            a nie zmywało mopem).

A jak komuś się nudzi. No cóż - życie z założenia jest nudne wink

- życie nie jest nudne. Życie jest niezwykle ciekawe. Nudne jest
                            gotowanie, pranie, sprzątanie, zmywane, prasowanie, wynoszenie
                            śmieci. Jeżeli się te upierdliwe czynności ograniczy, to można zająć
                            się czymś ciekawszym. Życia nie starcza na to, by zrobić wszystko,
                            co by się chciało. Tylko trzeba mieć pomysł, a tego czasami brakuje.
                            • Naiwnoscia jest sadzic, ze nastolatek uzna za zabawę mycie podłogi,
                              wyprowadzanie psa i zmywanie po 5-osobowej rodzinie. Moje się jakoś
                              słabo bawią. A wspólne spedzanie czasu - to dobre dla malutkich
                              dzieci, kiedy nastolatek robi cos w domu, to ja mam zamiar w tym
                              czasie tego NIE robic.
                              Nastolatek nie jest zdziwiony, ze coś trzeba robic, jemu po prostu
                              sie nie chce - a jesli nie został sterroryzowany, tylko wychowany,
                              to moze odmawiac zrobienia czegoś. To jest normalne, choć wymaga
                              czasem reakcji i to zdecydowanej.
                              --
                              Mops i kot

• verdana napisała:

> Naiwnoscia jest sadzic, ze nastolatek uzna za zabawę mycie
                                podłogi,
                                > wyprowadzanie psa i zmywanie po 5-osobowej rodzinie. Moje się
                                jakoś
                                > słabo bawią.

Oczywiście, że tak. I dlatego pisząc dziecko trzeba dopisać ile lat
                                ma takie dziecko, bo nie wszystko co działa na kilkulatka działa na
                                nastolatka.
                                Inna sprawa, że ja nastolatka traktowałabym jak osobę dorosłą i
                                takiego też zachowania bym oczekiwała. Bez wymyślania kar i innych
                                bzedów poinformowałabym delikwenta o konsekwencjach lenistwa.
                                Nastolatek jest w stanie przewidzieć konsekwencje swoich czynów i
                                wziąć pod uwagę co mu się bardziej opłaca - olać rodzica, czy jednak
                                nie.

> Nastolatek nie jest zdziwiony, ze coś trzeba robic, jemu po prostu
                                > sie nie chce -

I dlatego powinien wiedzieć, że mamusi też się potem może nie
                                chcieć. Mamusia też człowiek przecież wink

a jesli nie został sterroryzowany, tylko wychowany,
                                > to moze odmawiac zrobienia czegoś.

Owszem, może jak najbardziej. Czasami śmieci mogą poczekac godzinkę
                                albo dłużej. Ja pewnie bym te niewyniesione śmieci wstawiła młodemu
                                do pokoju i byłoby po sprawie. Ale póki co nawet bałaganiarski mąż
                                wynosi śmieci po pierwszej prośbie.

• Bez wymyślania kar i innych
                                  > bzedów poinformowałabym delikwenta o konsekwencjach lenistwa.

Czyli poinformowałabyś o karze, jaka mu grozi za odmowę wykonanie
                                  polecenia.

> Nastolatek jest w stanie przewidzieć konsekwencje swoich czynów i
                                  > wziąć pod uwagę co mu się bardziej opłaca - olać rodzica, czy
                                  jednak
                                  > nie.

Zatem, wbrew temu, co piszesz, ów nastolatek wykonałby polecenie nie
                                  z powodu szacunku, jaki ma dla Ciebie, tylko dlatego, że się nie
                                  opłaca olewać rodzica. Typowy mechanizm kary.

I dlatego powinien wiedzieć, że mamusi też się potem może nie
                                  > chcieć. Mamusia też człowiek przecież wink

- to dwie różne sprawy. Mamusi może sie nie chcieć nie tylko
                                  dlatego, żeby młody poniósł konsekwencje, tylko mamusi, jak każdemu
                                  człowiekowi, może się nie chcieć i, zapewne nie chce się w ogóle,
                                  zmywać, prać, gotować etc., ale robi to mimo, że jej się nie chce,
                                  bo uważa to za swój obowiązek. Natomiast jeśli jej się nie chce
                                  nie "w ogóle", ale dlatego, żeby młody zobaczył, jakie są
                                  konsekwecje etc., to jest to fałsz. Bo mamusi nie nie chce się, bo
                                  się nie chce, tylko się nie chce, bo chce zrobić na złość młodemu.
                                  To zresztą nie jest adekwatna sytuacja, bo młodemu nie chce się nie
                                  na złość mamusi, tylko nie chce się, bo się nie chce. A mamusi się
                                  nie chce, bo chce pokazać młodemu etc. Fałsz wyczuwalny dla młodego.

Ja pewnie bym te niewyniesione śmieci wstawiła młodemu
                                  > do pokoju i byłoby po sprawie.

to właśnie jest kara, zresztą bardzo adekwatna do przewinienia i
                                  trafna.
                                  • srebrnarybka napisała:

> Bez wymyślania kar i innych
                                    > > bzedów poinformowałabym delikwenta o konsekwencjach lenistwa.
                                    >
                                    > Czyli poinformowałabyś o karze, jaka mu grozi za odmowę wykonanie
                                    > polecenia.

Wygoogluj sobie pojęcia kar i konsekwencji i ich wzajemnych relacji,
                                    bo ja nie mam siły ci tych wszystkich subtelności tłumaczyć.
                                    Amen
                                    • Konsekwencja. Różni się od kary tym, że wychowuje. Kara nie nosi znamion
                                      wychowania, jest zemstą, odegraniem się na drugiej osobie ( „tak, dobrze, to ja
                                      ci teraz pokażę" ). Widać to doskonale, kiedy dziecko przychodzi do domu i mówi
                                      mamie, że dostało np. ocenę niedostateczną bo nie nauczyło się wierszyka, matka
                                      często bez zastanowienia mówi – „tak, to nie będziesz oglądał bajki”, albo „nie
                                      pójdziesz na podwórko”. Dziecko zostało ukarane, tylko znów nie ma z tego żadnej
                                      satysfakcjonującej nas nauki, bo wierszyka nadal nie umie. Należałoby powiedzieć
                                      – „siadaj i ucz się teraz” – dziecko często się broni – „pani już mnie nie
                                      będzie pytać…” – matka nie powinna ustępować – błąd powinien być naprawiony.
                                      Konsekwencja – czyli reakcja na zachowanie ( nieprawidłowe ) dziecka powinna być
                                      jak działanie Supermana – szybka( natychmiast po przewinieniu), skuteczna (
                                      doprowadzona do końca), sprawiedliwa ( odpowiednia do przewinienia), słuszna (
                                      związana z rzeczywistym przewinieniem), sympatyczna ( dziecko nie jest
                                      przestępcą, popełniło tylko błąd, błędy trzeba naprawiać, nie trzeba być przy
                                      tym śmiertelnie poważnym) i słowna ( bez przemocy i stosowania kar
                                      cielesnych

wink Dla poukładania dyskusji ...
                                      • Mniej więcej takimi cechami, jak opisane teoretyczie, powinna
                                        charakteryzować się kara. Kara, która jest zemstą i nie służy celom
                                        wychowawczym, nie jest karą, tylko znęcaniem się nad dziekciem.
                                        Co do opisanego przykładu: uważam go za idiotyczny. Po pierwsze nie
                                        karałabym dziecka, bo ono już zostało ukarane pałą (czy pała w
                                        szkole to kara czy konsekwencja? Dla mnie kara, a ma przecież
                                        znaczenie wychowawcze). Po drugie, zmuszanie do uczenia się na
                                        pamięć wierszyka, z którego dziecko już i nie będzie pytane i który
                                        to wierszy inne dzieci mogą już swobodnie zapominać, bo też nie będą
                                        pytane, to idiotyzm i jak każda czynność bezsensowna, żadnemu
                                        wychowaniu nie służy.
przejdź do: 1-100 101-174
(101-174)

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.