Dodaj do ulubionych

Tolerancja - jak jej nauczyć dziecko?

11.04.13, 11:25
oczywiscie ze sie rodza rasistami, to nasz instynkt. Dzieci odruchowo nie chca byc inne, odstawac od reszty, chca byc takie same. Nie maja tolerancji dla innosci. Dopiero lata prania umyslow stepi ich mozliwosci poznawcze na tyle, ze naucza sie odruchowo nie zauwazac roznic
Edytor zaawansowany
  • 27.04.13, 13:53
    Oczywiście, że każdy rodzi się może nie rasistą ale ksenofobem. Tylko, że ludzie potrafią częściowo uwolnić się od instynktów i zachowywać tak jak ludzie właśnie a nie zwierzęta.
    --
    www.pajacyk.pl/
  • 27.04.13, 19:15
    wy tak na poważnie? Czy to sarkazm? nie czytałam artykułu więc nie wiem. Dzieci przyjmują świat takim jaki jest, jak mają kolegów na wózku, nie mówiących itp. to przyjmują to normalnie, naturalnie. To dopiero dorośli uczą ich nietolerancji i uważanie że inne to złe. Więc nauczyć dzieci tolerancji bardzo prosto, samemu ją okazywać.
    --
    Julia,Maksiu i Tatiankasmile
    http://maks-ostrowski.cba.pl/ - strona syna
    KRS 0000 326 128 cel szczegółowy: Ostrowski Maksymilian - 035
  • 30.04.13, 14:28
    yula napisała:
    Dzieci
    > przyjmują świat takim jaki jest, jak mają kolegów na wózku, nie mówiących itp.
    > to przyjmują to normalnie, naturalnie.

normalnie , jak najbardziej ,czyli chore dziecko wyśmieją a może i oplują , natura nie ma litości dla słabszych i innych.

To dopiero dorośli uczą ich nietoleranc
    > ji i uważanie że inne to złe.

nie , uczą je własnie tolerancji wbrew starym a już nieprzydatnym nawykom z urodzenia .ci którzy nie są nauczeni nowego sposobu życia społecznego pozostają przy naturalnym .

Więc nauczyć dzieci tolerancji bardzo prosto, sam
    > emu ją okazywać.

oczywiście .
  • 30.04.13, 15:24
    > normalnie , jak najbardziej ,czyli chore dziecko wyśmieją a może i oplują

Gdzie ty żyjesz?
  • 01.05.13, 08:31
    angazetka napisała:

> > normalnie , jak najbardziej ,czyli chore dziecko wyśmieją a może i oplują
    >
    >
    > Gdzie ty żyjesz?

myslisz że jest inaczej w "naturze " .
  • 04.05.13, 20:49
    no też właśnie nie rozumiem tej teorii...jak patrze na mojego 4-latka to aż zadziwia mnie jak dla niego wszystko jest naturalne...kiedyś przy nim facet dostał ataku padaczki...zapytał mnie potem co panu było,wytłumaczyłam, zaraz coś innego już go zainteresowało...Kolega ma ciemną skórę-nawet nigdy oto nie zapytał,choć jak był młodszy przy okazji oglądania książki wytłumaczyliśmy mu,że ludzie mają różną skórę i ok...On poznaje świat...dla niego info, że pan jeździ na wózku bo ma chore nogi jest tak samo przyjęte jak to, że są pociągi parowe jak i elektryczne....
  • 27.04.13, 23:11
    To ze nie chca byc inne , nie znaczy, ze nie toleruja innosci..to rodzice i otoczeniai robi z ludzi rasistow.
  • 30.04.13, 12:00
    Dzieci przejmują poglądy rodziców, nasiąkają atmosferą domu. Na przykład jak ktoś się wychowa wśród rasistowskich poglądów - będzie je powtarzał. Chyba że z czasem wejdzie w inne środowisko, np. w szkole czy na studiach, zacznie czytać i... myśleć. Wtedy może zmienić pogląd.

Tego się nie da przeprowadzić sztucznie, pogadanką jakąś.
    --
    Synowie: A. (8 lat) i M. (4 lata)
  • 03.05.13, 22:46
    własny przykład - na pewno.
    Może czytanie książeczek - mamamili.blogspot.com/2013/02/ksiazki.html
    --
    zapraszam na swojego bloga: mamamili.blogspot.com/
  • 28.04.17, 22:08
    Najważniejszą sprawą, jaką należy wpoić dziecku jest przekonanie, iż to, że ktoś jest inny wcale nie oznacza że jest gorszy. To wbrew pozorom bardzo trudne - wyzbyć się nawyku wartościowania. Jednak w przypadku dziecka jest nieco łatwiej - maluch nie ma jeszcze tak mocno wyrobionych opinii, nie nauczył się oceniania innych. Jeśli od najmłodszych lat będziemy wpajać mu tolerancyjność, nasze starania na pewno zakończą się sukcesem. Spróbuj porozmawiać z dzieckiem o różnicach, jakie dzielą ludzi. Pretekstem może być wspólnie obejrzany film lub książka. Gdy zauważysz, że ktoś wyśmiewa osobę niepełnosprawną lub obraża osobę o innym kolorze skóry natychmiast reaguj. Musisz się stanowczo sprzeciwić. Polecam dwie książeczki, które mogą pomóc w kształtowaniu u dziecka tolerancji : Hoffmann Brigitte: Pixi. Ja wiem! Tolerancja i szacunek oraz Kłaczyńska Małgorzata Danuta: Ważne rozmowy Krysi o świecie Tom 1 Rozmowy o tolerancji.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.