Dodaj do ulubionych

zostawić w 3 klasie?

29.05.14, 22:11
Mój syn chodzi do trzeciej klasy.Na początku roku szkolnego pani zaproponowała abym zgłosiła się z nim do poradni psych. ponieważ myli litery,lub pisze "lustrzanym odbiciem".W klasie drugiej wychowawczyni stwierdziła że na pewno mu to minie,jednak tak się nie stało.Oczywiście zgłosilismy się,uczęszczalismy na zajęcia w tejże poradni,po czym po zakończeniu "badań" opinia była taka że jest dzieckiemz ryzykiem ADHD,ale intelektualnie mieści się w normie wiekowej.I od półrocza się zaczęło....Co tydzień byłam w szkole,rozmowy z dyrektorką,z pedagogiem,z Panią, potem i z psychologiem...dodatkowe zajęcia w szkole (3 razy w tygodniu), do domu zadawane specjalne zadania i ćwiczenia. Przyłożyliśmy się ostro. Niedawno byłam w szkole na rozmowie z w/w Paniami. Stwierdziły że nastąpił niesamowity postęp...że są zdziwione że tak wszystko "ruszyło"...Gdyby mogły dały by mi order wręcz za to że tak zdyscyplinowałam dziecko.(w domu jest czwórka więc łatwo nie jest).Dodam że zrobiłam synkowi nawet badania-laryngolog,okulista,a że wszystko wyszło ok pani dyrektor zaleciła jeszcze optometrystę.Tam też wszystko ok. Widzę że ruszył z nauką,lepiej czyta, pisze...łatwiej przyswaja wiedzę...i co w tym wątku najważniejsze-że sam siada do zadań.Choć nie jest mu tak łatwo to bardzo się stara.I teraz sedno sprawy........dostałam od pani propozycję aby jednak zostawić go w trzeciej klasie. Tłumaczyła że jak sobie utrwali materiał jeszcze raz-to będzie mu łatwiej w kl.czwartej. No i co mam robić? może i Pani ma racje,ale jak on to przyjmie? Tyle starań z jego strony,poświęceń(bo zrezygnował z ukochanych treningów),w pełni ograniczony czas na zabawę itd itp.A pozatym widać że stać go tylko musi mieć więcej takiej dyscypliny i dopilnowania z mojej strony.Fakt że w drugiej klasie tak nie było,ponieważ nie było kłopotu takiego jak w tym roku szkolnym. Co sądzicie?Co zrobić? Chodzi mi tylko o jego dobro-wstyd że zostanie mam w nosie.Tylko jak mu wytłumaczyć że za swoje poświęcenie zostaje ukarany...bo to będzie na pewno dla niego jakaś kara....a jeszcze dochodzi kwestia Komunii Św. On już był, a chodził by z dziećmi które dopiero pójdą....mieścina jest mała-jedna szkoła,jeden kościół....no nie wiem...wypowiedzcie się co myślicie.
Obserwuj wątek
    • andaba Re: zostawić w 3 klasie? 29.05.14, 23:26
      Nie, nie zostawiać.

Sama piszesz, że dziecko ruszyło i co, nagrodą ma być repeta? W życiu!

W czwartej klasie, gdy lekcje są ciekawsze i bardziej zróżnicowane, a nikt się nie roztkliwia nad kształtem literek, może być w ogóle świetnie.
    • morekac Re: zostawić w 3 klasie? 30.05.14, 08:56
      Tłumaczyła że jak sobie utrwali materiał jeszcze raz-to będzie mu łatwiej w kl.czwartej

Albo się znudzi i zdemotywuje. Zrezygnować z ukochanych treningów, zrobić kawał roboty, zrobić postępy, a i tak robić ten materiał raz jeszcze?
      Czy twoje dziecko nie umie czytać, pisać i liczyć? Czy jego wyniki są tak marne, że uzasadniają pozostawienie do w III klasie, bo po prostu nie umie nadal nic?
      --
      -------------------------------------------------------------
      "a przecież można pozostać człowiekiem nawet jeśli jest się nauczycielem" by Grave_digger
      • mazia72 Re: zostawić w 3 klasie? 30.05.14, 09:53
        Największy problem jest z tabliczką mnozenia.pomaga sobie już gotową . Pisze szybko ale wtedy "bazgroli",piszac ładnie zajmuje mu to o wiele więcej czasu-ale napisze podany tekst. Czytał słabo,teraz po ćwiczeniach czyta sylabizując,i gdy są w miarę krótkie zdania -rozumie tekst. Np zadania z matematyki robi już sam,choć niektóre wymagają mojej podpowiedzi....Sam fakt że za zadania dostaje bardzo ładne oceny,jak i w szkole Pani go chwali przy klasie że np. bardzo ładnie przeczytał czy rozwiązał zadanie przy tablicy. Myślę że Pani chodzi o to że jak sama powiedziała:klasa jest mocna ale on odstaje.Zastawiam się czy chodzi o dobro dziecka jako jednostki,czy o reputację klasy-bo tak mi ktoś podpowiedział...Nie chcęmu zrobić krzywdy zosstawiając go w trzeciej, ale nie chcę też żeby tak się męczył w czwartej....Nie wiem co myśleć,bo właśnie się dowiedziałam że koleżanka czyta córce lektury w 5 klasie,bo ona sama czyta ale zupełnie nie wie co...A co jeszcze dodam: Syn jest zapalonym piłkarzem,pamięta ogromnie dużo zawodników w jakich są klubach itd itp. Sam przeczytał informacje o NEYMARZE,i potem nas przepytywał będąc dumny że takie posiada.Czyli pamięć ma dobrą,ale chyba tylko do tego co chce pamiętać.
        • morekac Re: zostawić w 3 klasie? 30.05.14, 10:13
          .Nie wiem co myśleć,bo właśnie się dowiedziałam że koleżanka czyta córce lektury w 5 klasie,bo ona sama czyta ale zupełnie nie wie co.
          Klasyczny objaw dysleksji.
          I być może twój syn też powinien być przebadany w tym kierunku.
          --
          "a przecież można pozostać człowiekiem nawet jeśli jest się nauczycielem" by Grave_digger
          • mazia72 Re: zostawić w 3 klasie? 30.05.14, 10:20
            Był badany...nie stwierdzono dyslekcji,dysgrafii itd itp. Stad badania u okulisty,laryngol. optom. bo szukaliśmy powodu tych trudności w nauce. No wszystkie są ok, z wyjątkiem tego ADHD. A też myślę...czy może mieć wpływ to że jest leworęczny i lewonożny?????bo słyszałam że wtedy obciążona jest prawa półkula mózg....tylko jak to zbadać?
            • morekac Re: zostawić w 3 klasie? 30.05.14, 18:42
              Nie zgodziłabym się na zostawienie dziecka robiącego duże postępy na II rok w tej samej klasie - a rozumiem, że skoro twoja zgoda jest konieczna, nie ma innych powodów. Przecież na dobrą sprawę równie dobrze może zacząć czytać całkiem dobrze w wakacje. Jest dzieckiem w normie intelektualnej i nie ma dysleksji, jest zdyscyplinowany i nie trzeba go gonić do lekcji.
              Powtarzać klasę zawsze zdąży - chociaż oczywiście czeka was z pewnością sporo pracy i prawdopodobnie jeszcze jakiś czas będziesz musiała go bardzo 'pilnować', być może do końca edukacji nawet. A może nie.
              --
        • berdebul Re: zostawić w 3 klasie? 31.05.14, 00:34
          Daj spokój z tabliczką mnożenia. Nie znam, po prostu szybko obliczam w pamięci, przez połowę szkoły miałam linijkę z nadrukowaną tabliczką mnożenia. Żyję, mam się dobrze, moje wyższe wykształcenie (ścisły kierunek) również.

Spróbuj uczyć czytania na ciekawych rzeczach (lektury to gnioty w sporej części). Nie ucz powtarzania tekstu, niech sobie czyta, niekoniecznie na głos.
          Lektury można też opędzić audiobookiem - słucha nagrania i wodzi palcem po tekście.
    • kocianna Re: zostawić w 3 klasie? 30.05.14, 10:28
      A może skonsultuj to z psychologiem? Sylabizowanie na koniec III klasy to nie jest super dobrze. W IV robi się znacznie trudniej, nikt się nad dzieckiem nie roztkliwia.
      --
      On nie jest winny, on jest inny
      Słoik Warszawski
      • andaba Re: zostawić w 3 klasie? 30.05.14, 12:01
        kocianna napisała:

> A może skonsultuj to z psychologiem? Sylabizowanie na koniec III klasy to nie j
        > est super dobrze.

Nie jest to też całkowity kanał, moja córka zaczęła jako tako czytać dopiero w 5 klasie, a czwartą skończyła bez problemu. Pewnie, trochę z moją pomocą, musiałam jej pomagać z historią i przyrodą oraz lekturami, ale przy tym, co pisze autorka wątku, ile do tej pory z synem robiła, to jest pikuś.

W IV robi się znacznie trudniej, nikt się nad dzieckiem nie r
        > oztkliwia.

Jak wiedzą, że problemy wynikają nie z lenistwa i zaniedbania, a z przyczyn obiektywnych, typu dysfunkcje, czy deficyty, to owszem, roztkliwiają się. Przynajmniej powinni.
    • 13monique_n Re: zostawić w 3 klasie? 30.05.14, 12:01
      Jeśli zrobił postępy - nie zostawiaj, bo może się zdemotywować do pracy. Tyle, że bądźcie gotowi do takiej samej, albo nawet cięższej pracy w czwartej klasie. Żeby nie wpadł w kłopoty z powodu zmiany reguł.
        • penelopa40 Re: zostawić w 3 klasie? 30.05.14, 13:56
          absolutnie nie zostawiać! jeśli sobie nie poradzi najwyżej powtórzy czwartą!
          niektóre dzieci wolą system osobnych lekcji z poszczególnych przedmiotów jak to jest od 4 klasy, i lepiej się w tym odnajdują,
          jeśli zostanie w 3 klasie będzie się nudził, zniechęci się i straci motywację, dzieci rok-dwa młodsze, bez sensu...
          poza tym jak tu już wspomniano tyle się napracował, zrezygnował z treningów i co? i tak zostaje w 3 klasie, wniosek mu się nasunie prosty: nie warto się starać! nie warto pracować,
          skoro robi postępy i skoro te postępy są spore to warto kontynuować, a szkoła robi spychologię problemu, niech zostanie w 3 klasie, będą mieli z głowy...
    • camel_3d nie 30.05.14, 14:30
      bo dzeicko wtedy bedzie uwazalo ze jest glupsze, gorsze i beznadziejne....

ja bym wolal z dzieckiem dodatkowo popracowac niz tak je ponizyc.
    • tol8 Re: zostawić w 3 klasie? 30.05.14, 16:19
      Napiszę ci jak jest u nas.
      Syn poszedł do szkoły rok wcześniej - zarówno przed zerówką jak i przed I klasą był badany w poradni, czy da radę. Opinia była pozytywna. Mały funkcjonował sobie przez 3 lata z rówieśnikami. I nagle, na koniec trzeciej klasy słyszymy, że może jednak by go zostawić... Syn ma oceny na poziomie 4/5. Z polskiego jedynie słabiej, zdarzyły się 1 i 2 ze sprawdzianów. Ortografia leży. Robiliśmy badania na wszelkie dys- i nic nie wyszło. Po miesiącu zastanawiania się stwierdziłam, że spróbujemy iść dalej. Syn nie chce powtarzać trzeciej klasy, mówi że będzie się nudził. Tak więc zaczynamy czwartą, ale na spokojnie, z wiedzą, że może być różnie. Z wiedzą, że czeka nas baaardzo dużo pracy z dzieckiem w domu. A jak się nie uda? Trudno, dołączy do rówieśników smile Ale za to sam zobaczy, że sobie nie radzi.
    • mama303 Re: zostawić w 3 klasie? 31.05.14, 09:16
      ja uważam, że nie zostawiać! Co on ma sobie utrwalać? Może być tak, że w czwartej klasie zacznie mu dobrze iśc bo będzie wiecej konkretów. Jeżeli ma trudnosci w nauce to trzeba go poprostu będzie wspierać, pomagać. Tak naprawde córka w IV i V klasie wcale tak duzo nie pisze na lekcjach. To sa jakies krótkie notatki, wiecej z polskiego. Czytać tez mozna dziecku z trudnosciami albo zapodac audiobooka.
      Pewnie trzebatez go zdiagnozowac w kierunku dysleksji, wtedy szkoła musi to brac pod uwagę.
      Powodzenia, zostwianie dziecka w klasie to naprawde ostateczność!
      • verdana Re: zostawić w 3 klasie? 31.05.14, 13:30
        Zostawienie na drugi rok dziecka, które sobie radzi i które robi szybkie postępy, to absurd. Po pierwsze zobaczy, ze żadne starania nie przynoszą skutków - gdyby nie pracował efekt byłby taki sam. Więc nie sądzę, aby miał potem jakąkolwiek motywację do nauki, bo wyjdzie na to, ze nie warto sie uczyć. Po drugie dziecko najprawdopodobniej uzna, ze nic już z niego nie bedzie - nawet, jak sie uczy, to jest głupsze od kolegów. Po trzecie, skoro zna jednak lepiej czy gorzej program trzeciej klasy, to przez rok może sie lepiej nauczyć programu, ale intelektualnie w szkole nie będzie się rozwijał. Bo w szkole niczego nowego sie nie dowie. A już argument Pani, ze klasa jest dobra, a on słaby jest zwyczajnie świński - dziecko ma być oceniane zgodnie ze swoimi zasługami, a nie na tle poziomu konkretnej klasy.
        No i jak wytłumaczyć dziecko, że dostawało przyzwoite oceny, a teraz nie zda? Można to wytłumaczyć tylko tym, ze jest za głupi. Każdy inny argument w tym wypadku jest absurdalny - bo gdyby nie umiał, to by miał jedynki.
        Może być tak, ze dziecko sobie nie poradzi i zostanie w czwartej klasie. Ale wtedy będzie samo widziało, zę sobie nie radzi, ze nie jest w stanie nauczyć się na trójkę. Jednak , skoro właśnie jest w fazie szybkich postępów, to może się okazać, zę nie tylko sobie poradzi, ale nawet stanie sie całkiem przyzwoitym uczniem.
        --
    • myelegans Re: zostawić w 3 klasie? 02.06.14, 02:26
      Absolutnie nie zostawiac. To byloby dla niego bardo demoralizujace. Argument nauczycielki od czapy, moze wszyscy powinnismy powtarzac kazda klase w ramach utrwalenia mateialu. Sorry, ale bzdurniejszego argumentu nie czytalam.
      • mazia72 Re: zostawić w 3 klasie? 02.06.14, 11:36
        Bardzo wszystkim dziękuję za wypowiedzi.Nie zgodzę sie na propozycje szkoły. Ciekawa jestem tylko jaka będzie reakcja Pani....i czy będzie używała jakichkolwiek argumentów co do swojej racjismilePozdrawiam.
        • myelegans Re: zostawić w 3 klasie? 02.06.14, 22:29
          Ty dziecko znasz najlepiej, i Ty musisz i jestes jego adwokatem, i TY podejmujesz ostateczna decyzje i jej konsekwencje, czy sie to Pani i CK Dyrekcji podoba czy nie.

Powodzenia. Masz fajne dziecko
          • atoness Re: zostawić w 3 klasie? 04.06.14, 14:53
            Nie zostawiać absolutnie. Co do lewostronności - moje dziecko jest leworęczne, prawooczne i prawonożne i nie ma problemów z nauką. Więc to raczej nie to. Ja też jestem pokrzyżowana, o dziwo całkiem inaczej, i też nie miałam. Jeśli chodzi o tabliczkę mnożenia, naucz na palcach. Mnie nauczył ojciec, żebym nie musiała się uczyć na pamięć, potem ja nauczyłam swoje dziecko. Zawsze działa i nie obciąża niepotrzebnie pamięci.
            • lily-evans01 Re: zostawić w 3 klasie? 09.06.14, 18:59
              Oj z tym skrzyżowaniem różnie bywa. Moja córka ma jedynie prawą rękę wiodącą, a resztę ciała - lewą, nawet lewym uchem słucha wink. Przez całą zerówkę czytała od tyłu, chciała pisać od tyłu, do dzisiaj potrafi świetnie pisać lustrzanym pismem i szybko czyta, to co napisane w ten sposób. Faktem jest, że czytanie globalne opanowała zaraz po ukończeniu lat 7, ale te 2 lata nauki czytania wcześniej to była droga przez mękę.
              Dyslektyczką nie jest.
              U chłopca w grę mogą wchodzić też centralne zaburzenia słuchu.
              --
              "Answer still no, sir" (The Last Sentence, oneinspats)
    • haalszka Re: zostawić w 3 klasie? 15.06.14, 11:31
      NIE!!!!!
      3 klasa nie jest nauką w naszym rozumieniu! mój syn własnie konczy i jest mega znudzony... ksiazki z rysowaniem, to nie dla niego.
      dziecko rozwinie skrzydła w 4 klasie i byc moze odnajdzie to co go interesuje.
      zwróc tez uwage na Panie w szkole... mam rózne doswiadczenia i łatwo im przykleic łate do jakiegos dziecka. jesli badania nie wykazaly dysfunkcji pracuj z nim dalej, widac tego potrzebuje!!
    • wlazkotnaplot Re: zostawić w 3 klasie? 20.06.14, 15:31
      O matko!
      Moim zdaniem, udać się do PPP i niech ocenią czy dziecko powinno repetować, porozmawiać z Panią. Skoro zrobił postępy to po co?
      A argumenty "lepiej sobie utrwali"? Bzdura! IV kl też powtórzy rok w celu lepszego utrwalenia?
      Mój jest trójkowy z ADD i w IV kl większej traumy nie było, poza wagą tornistrawink
      Jeżeli zdaje z klasy do klasy o własnych siłach, bez "wypraszania" mamusi u nauczycieli to ok!
      Mądra Pani nauczycielka powiedział mi że "nie musi być czwórkowy, piątkowy, MA BYĆ szczęśliwy"

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka