Dodaj do ulubionych

5 letnia córka przeklina

09.12.15, 16:25
Mam problem z córką, która przeklina w domu. Ma 5lat i chodzi do przedszkola. W przedszkolu nie przeklina, a w domu już tak. Ktoś się spotkał z czymś takim?
Edytor zaawansowany
  • 09.12.15, 16:42
    1. Nie przeklinajcie przy dziecku.
    2. Jak dziecko przeklnie, powiedz stanowczo, że w tym domu się nie używa takich słów. Zapytaj, czy rozumie, co dane słowo znaczy, w razie czego je wytłumacz i powiedz, że jest ono bardzo obraźliwe i nie wolno go używać.
    3. Jak dalej będzie przeklinać - nie zwracajcie uwagi. Możliwe, że się po prostu popisuje albo chce zwrócić na siebie waszą uwagę.
  • 30.12.15, 13:30
    Dziecko nie wymyślilo sobie samo przekleństw. Prawdopodobnie usłyszało je w domu lub od innych dzieci w przedszkolu. Zgadzam się z Tobą nevada_r, że powinno się wytłumaczyć dziecku co znaczą te słowa i jak mogą zranić bądź obrazić drugą osobę. Stanowczo nie zgadzam się z tym co napisałaś w podpunkcie trzecim:
    "Jak dalej będzie przeklinać - nie zwracajcie uwagi. Możliwe, że się po prostu popisuje albo chce zwrócić na siebie waszą uwagę." Uważam, że absolutnie nie można zgadzać się aby dziecko przeklinało, a kiedy nie zwracamy na to uwagi- akceptujemy to.
    zanetaaa09 dziecko musi koniecznie wiedziec kiedy mowisz na powaznie, kiedy zartujesz, kiedy jestes zla, a kiedy wesola. Stanowczo zwracaj uwage, z powazna mina złap za rękę i powiedz, że nie zgadzasz sie aby z jej ust padaly takie slowa. Następnie ukaraj dziecko i powtórz raz jeszcze za co je karzesz. Karanie dziecka to nic strasznego, jest to nieodłączny element wychowania. Nie bójmy się tego robić, ponieważ dziecko musi odróżniać dobre od złego i karę od nagrody.
    Pozdrawiam
  • 09.12.15, 18:11
    Kiedy zaczął się problem ? Czy przeklinała już przed pójściem do przedszkola? Czy w przedszkolu nigdy nie zdarzyło się jej przeklinać? Czy często zdarza się jej przeklinać i jakiego rodzaju są to przekleństwa?
  • 10.12.15, 15:00
    Zdarzało się to już przed pójściem do przedszkola. Na początku, w przedszkolu przeklinała i zaczepiała dzieci, jednak nauczycielki kilka razy ją za to ukarały (musiała siedzieć w kącie, itp.), więc szybko się oduczyła. Nauczycielki mówią, że w ogóle nie ma z nią żadnych problemów od kiedy przestała przeklinać, nie zaczepia dzieci, nie przezywa nikogo, jest spokojna i na zajęciach często udziela odpowiedzi kulturalnie, tak jak trzeba. Gdy przychodzimy do domu potrafi powiedzieć do swojego 4letniego brata ?spie?laj, chu?u?, do mnie i mojego męża nie przeklina ani do innych dorosłych, ale do dzieci tak. W domu nikt nie przeklina, jedyne, gdzie mogła to podłapać to na placu zabaw lub w telewizji. Boimy się, że syn też zacznie przeklinać.
  • 10.12.15, 15:03
    oby skoro przeklinala przed pojsciem, to nauczyla sie tego w domu lub w otoczeniu...

ZADNE DZIECKO NA SWIECIE nie przeklina i nie uzywa wulgaryzmow jezeli nigdy i nigdzie ich nie slyszy.. "spier..chu..." sama sobie nei wymyslila...

ev..plac zabaw.
  • 10.12.15, 16:48
    Jak reagujecie, gdy córka przeklina? Stosujecie jakieś kary ?
  • 10.12.15, 17:13
    No z reguły to tłumaczymy, że to jest złe i nie wolno. Raz czy dwa zdarzyło się, że dawaliśmy jej kary, to wtedy jeszcze bardziej krzyczała "ku..a , ku..a".
  • 10.12.15, 19:15
    Pisałam - ZIGNORUJ to, bo ona chce przez to zwrócić na siebie waszą uwagę. I widzi, że to działa. No i - skoro ma młodszego brata, zapewne czuje się przez was pominięta. Wygospodaruj codziennie czas TYLKO dla niej [i twój mąż niech zrobi to samo], bez brata.
  • 10.12.15, 21:20
    W stosunku do córki musicie być stanowczy. Jeśli przeklina, to trzeba konkretnie powiedzieć, że tak nie wolno, że w tym domu się nie przeklina i nikt takich słów nie używa. Jeśli nie poskutkuje to trzeba dawać jej kary i nie reagować na jej głośne przeklinanie, bo to ją prowokuje do dalszego przeklinania. Gdy córka przeklina, powinniście dać jej karę np. zakaz na telewizję, brak słodyczy. Poza tym za każde brzydkie słowo, powinna przepraszać i trzeba jej zwrócić na to uwagę. Starajcie się unikać gróźb typu 'jak będziesz tak mówić to odpadnie Ci język', bo dziecko prędzej czy później zrozumie, że to groźba bez pokrycia. Jeśli waszej córce ciężko będzie przestać przeklinać można użyć różnych zamiennych słów np. kurka wodna, kurza stopa, które nikogo nie krzywdzą. Skoro wasza córka jest w stanie zachowywać się odpowiednio w przedszkolu, to znaczy, że w domu też powinna. Najważniejsze, żebyście nie dali wejść sobie na głowę i byli stanowczy w stosunku do niej. Im szybciej się oduczy przeklinania tym lepiej.

Polecam książkę M. Rusinka "Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci". Jest w niej podane wiele przykładów innych słów, które może zamiennie wypowiadać Twoja córka. To ciekawy sposób na rozwiązanie problemu z przeklinaniem.
  • 11.12.15, 09:56
    Ależ idiotyzmy gadasz; za co niby te kary; za to, że się popisuje? A mamusia z tatusiem też sobie kary dają, jak im się zdarzy przekląć? No nie; więc należy zachować umiar. Nie ma co karać za taką głupotę; wystarczy ignorować. W końcu nic złego się nie dzieje.

A ty wreszcie przestań spamować głupimi książkami, trollu, nikt się na to nie nabiera.
  • 11.12.15, 11:27
    bo skor nie z przedszkola..to ..z domu?

czemu macia ja karac, jezeli wy tez tak mowicie??
  • 09.12.15, 23:21
    Graliśmy w Rummikuba ze starszym dzieckiem, moja słodka niespełna pięciolatka przyszła, zajrzała mi w kafelki i powiedziała
    " O k...wa nie masz jokera"

Nadludzkim wysiłkiem woli powściągnęłam śmiech i powiedziałam śmiertelnie poważnie: Ciocia Ula z przedszkola była by bardzo niezadowolona, gdyby wiedziała, ze używasz takich słów.
    Dziecko mruknęło "przepraszam" i sprawa się skończyła.

Dzieciom powtarzam, ze każdy zna takie słowa, ale w domu ich nie używamy - i nie używają, my zresztą też nie.

Do opowieści rodzinnych przeszła historia, jak ja jako dziecko poznałam słowo "zasrany".
    Miałam pluszowego liska, wzięłam go i zaczęłam opowieść: lisku jesteś zas.., twoja mamusia jest..., twój tatuś jest... i tak w kółko. Nikt mi nic nie mówił, po jakimś czasie nasyciłam się słowem i przestałam go używać.
    --
    Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy.
    Pół wieku poezji
  • 10.12.15, 15:01
    to jest zasadnicze pytanie..

w przedszkolu? czy w domu cos slyszala?

bo skoro w domu rodzice cos mowia od czasu do czasu to czemu dziecko nie moze? wink

A jezeli w przedszkolu...to niestety za duzo nie zrobisz.
  • 18.12.15, 10:17
    Jak reagować? Opie...ć ją.
  • 18.12.15, 11:24
    Dziecko wulgaryzmy musialo gdzies poznac. Corka nie przeklina w przedszkolu bo tam nikt nie rzuca miesem. Robi to w domu wiec odpowiedz kto dal przyklad jest oczywista. Wiecej panuj nad jezykiem a problemu nie bedzie.
  • 18.12.15, 11:44
    E tam, to nie takie proste. Równie dobrze mogła je podsłuchać na przystanku albo w parku [bardzo wiele osób przeklina w miejscach publicznych], a używa je w domu, bo widzi efekt - zainteresowanie dorosłych.
  • 18.12.15, 13:04
    nie tak sie nie da.

zeby dziecko przeklinalo musi w miare regularnie slyszec takie slowa.

moj 6 latek (wowczas) w wakacja rzucil kilka razy "kur.a". Usylszal jak wujek tak sobie rzuca od czas do czasu. Nie wie co to znaczy, ot slowo...

Po wakacjach zapomnial.

Jak w domu sie nie przeklina to i dziecko nie przeklina, choc moze znac slowa.
    Moj siedmiolatek poznal w szkole niemieckie i nagielskiewink
    Fuck
    Ficken
    Schwanz
    Arschloch
    itd...

W domu nie uzywa bo sie wstydzi. W szkole pewnie rzuci czasem, bo inni tak robiawink

• 18.12.15, 16:05
    To ja może podam przykład jak było u nas, córka 6 lat. Przyszła do mnie z informacją, że bardzo chce powiedzieć brzydkie słowo i czy może. Pozwoliłam. Chodziło o "kur...". Spytałam dlaczego chciała to powiedzieć. Wyjaśniła, że przyniosło jej to ulgę. Na to ja jej wyjaśniłam, że ulgę przynosi po protu wymawianie litery "r" w tym wyrazie. I od tej pory mała szuka innych słów z literą "r" smile Nie takich brzydkich.
  • 17.01.16, 14:25
    zanetaaa09 Twoja córeczka na pewno słyszała lub słyszy regularnie jak ktoś przeklina. Możliwe, że słyszy to od starszych dzieci właśnie na placu zabaw. Na pewno nie odetniesz jej od sytuacji w której usłyszy jakieś przekleństwo, a w szczególności jeśli nie znasz konkretnego źródła. Jednak wiele możesz zrobić, aby córka nie przeklinała. Skoro w przedszkolu się udało, to Tobie na pewno też się uda smile

Na początku spróbuj klasycznie ? rozmową. Po drugie, w sytuacji kiedy usłyszysz od niej przekleństwo ? zawstydź ją! Dziecko wręcz musi poczuć w takich sytuacjach wstyd, po to aby zrozumiało że robi źle (musi jednak wiedzieć dlaczego to jest złe, bezsensowny krzyk jest po prostu bezsensowny smile ) Być może nie rozumie wypowiadanych przez siebie słów, wytłumacz jej. To powinno jej wiele uświadomić. Po trzecie ? wprowadź kary, które będą dotkliwe ale nie bezsensowne. Kary są bardzo ważne, ponieważ dziecko musi znać granicę. Dziecko nawet domaga się takiej granicy, ponieważ ciągle sprawdza na ile może sobie pozwolić, na ile Ty jako mama, dorosła osoba jej pozwalasz. Budujesz w ten sposób autorytet smile . Jednak aby to podziałało, musi być konsekwencja. Bez niej możesz sobie odpuścić wszelkie działania . Nie patrz, że płacze, nie lituj się (dziecko chce w ten sposób od Ciebie coś wynegocjować, wymusić złagodzenie kary). Oczywiście, córa poczuje się pokrzywdzona, ale to jest element niezbędny - musi poczuwać się do winy, w ten sposób się uczy. I to co ważne, nie ignoruj kiedy przeklina! Ignorowanie dla dziecka równa się przyzwolenie. Nie śmiej śmiej się, to również oznacza przyzwolenie.

Może dobrym sposobem byłoby ustalenie wspólnych zasady, jakie panują w domu (jakie?). Wpiszcie razem na kartce ,ozdóbcie i powieście je w jej pokoju, kuchni czy salonie w widocznym miejscu. Niech sama również coś wymyśli, będzie czuła że jest współtwórcą tych zasad i tym trudniej jej będzie je łamać. Złóżcie podpisy pod regulaminem. Córcia musi wiedzieć, że te zasady są ważne, a kiedy zobaczy je spisane i zrozumie dlaczego one powstały, razem wypracujecie wspólny front wink Pamiętaj tylko o najważniejszym ? o konsekwencji. Mało lubianej, ale skutecznej. smile

Pozdrawiam i życzę powodzonka wink
  • 25.01.16, 01:21
    Dobry wieczór!
    Wydaje mi się,że Pani córka być może nie zdaje sobie sprawy z tego,ze słowa których używa są złe i brzydkie. Dzieci w tym wieku dość szybko łapią różne słówka,nawet usłyszane gdzieś przypadkiem na ulicy czy na placu zabaw.
    Najlepszym rozwiązaniem byłoby wcale nie reagować,ale teraz nasuwa się pytanie.. Czy jeśli nie zareagujemy to będzie lepiej?
    Krzyk i wszelkie emocje niczego tu nie zdziałają,wręcz przeciwnie mogą przynieść odwrotny skutek. Jeśli nie będziemy zwracać na to uwagi dziecku może się to po prostu znudzić i zapomni to słowo tak szybko jak i szybko wleciało do jego głowy.
    Zwróć uwagę kiedy córka używa przekleństw,w trakcie zwykłej zabawy czy jak jest zdenerwowana? Postaraj się z nią porozmawiać o tym dlaczego tak mówi.Wyjaśnij,że te słowa są brzydkie i nie wypada ich używać.

• 25.01.16, 08:57
    Na początku niech Pani zacznie ignorować brzydkie słowa dziecka. Dzieci często chcą być w centrum zainteresowania i szukają różnych sposobów na zwrócenie na siebie uwagi. Jednym z takich sposobów może być przeklinanie. Niech Pani stara się udawać, że nie słyszy tych wulgaryzmów i nie odrywa się od obecnie wykonywanych czynności. Niech Pani przyjmie to ze spokojem, zignoruje. Być może, że gdy dziecko zobaczy, że takie przeklinanie nie działa i nikt nie zwraca na nie uwagi to przestanie, bo zrozumie, że nic tym nie osiągnie. Dzieci są inteligentne i sprytne, więc jeśli zobaczą, że zostały kilka razy zignorowane to będą szukały innego sposobu na zwrócenie na siebie uwagi. Natomiast jeśli przeklinanie dziecka nie ustępuje to należy z tym dzieckiem porozmawiać. Zapytać czy wie, co dane słowa oznaczają i spokojnie wyjaśnić, że nie powinno się tak mówić, bo można sprawić tym komuś przykrość. Jeżeli dziecko dalej nie rozumie to można go raz ostrzec, a następnym razem ukarać. Należy jednak pamiętać, żeby dziecko wiedziało, za co jest ukarane. Dziecko musi stosować się do zasad panujących w domu. Oczywiście należy pamiętać, że nie należy przeklinać przy dziecku, ponieważ dzieci szybko się uczą, a my musimy dawać im dobry przykład. Zachęcam do przeczytania artykułu Jakuba Gutowskiego, pochodzącego z czasopisma "Psychologia w Szkole", pt. "?Motyla noga? czyli co zrobić gdy dziecko przeklina?" (2007, nr 4, s. 125-133) oraz artykułu pedagoga Anny Czajkowskiej (www.dziecirosna.pl/szkola/wychowanie/gdy_dziecko_przeklina.html)
  • 27.06.16, 17:09
    1.Starać się nie używać brzydkich słów przy dziecku to podstawa.
    2.Wyjasnic,ze pewne słowa są obraźliwe ,mogą zranić i świadczą o braku szacunku w stosunku do rozmówcy(szczególnie,ze dzieci nie zawsze rozumieją znaczenia tych słów).
    3.Wytłumaczyć ,ze dorośli używają "brzydkich "słów co nie znaczy ,że dziecko może ( wyjaśnić latorośli dlaczego).
    4.Skuteczną acz kontrowersyjną metodę, zastosowala moja znajoma(po uprzednim wykładzie na temat używania brzydkich slow).W czasie gdy jej 4,5 roczna corka uzyla wulgarnego słowa, jej mama posypala dziecku jezyk pieprzem(oczywiście odrobinke).Efekt byłwinkPieprzu uzyla tylko dwa razy....wink
  • 16.01.17, 20:21
    Witam,
    Przeklinanie u dzieci to dość powszechny problem. Najczęstszą przyczyną jest chęć bycia w centrum zainteresowania, a zachowując się nieodpowiednio i używając brzydkiego słownictwa dziecko zdobywa uwagę najszybciej. Córka musiała gdzieś usłyszeć te słowa. Warto zapytać skąd je zna i dlaczego używa. Być może nie zdaje sobie sprawy, że nie powinna albo robi to by państwo zdenerwować swoim zachowaniem. Nie należy przy córce przeklinać, tłumaczyć jej że to są brzydkie słowa. Można też wytłumaczyć córce, ze w momentach gdy jest zła może w inny sposób wyładować złość niż przeklinając. Gdy to nie poskutkuje zastosować karę i być w niej konsekwentnym. Mogą państwo przeczytać także artykuł mówiący o tym dlaczego dzieci przeklinają i jak sobie z tym poradzić: wychowajdzieci.pl/dlaczego-dzieci-przeklinaja-i-jak-sobie-z-tym-poradzic/.
  • 16.01.17, 21:40
    Witam,
    Pani córka musiała usłyszeć gdzieś przekleństwa, być może w przedszkolu bądź w domu. Dzieci uczą się od siebie bardzo szybko. Mogli Państwo przez przypadek użyć wulgaryzmu przy dziecku, a jak wiadomo dzieci chłoną wszystko jak gąbka, tym samym córka zapamiętała przekleństwo i później zaczęła go używać. Prawdopodobieństwo, że córka nie wie co znaczą wypowiadane przekleństwa jest bardzo duże. Powinni Państwo wyeliminować wulgaryzmy ze swojego słownika, nie przeklinać przy dziecku. Jeśli sytuacja się powtórzy trzeba z dzieckiem porozmawiać na dany temat. Wytłumaczyć, że niektóre słowa mają na celu zranienie drugiej osoby i takowych używać nie powinniśmy. Można zrobić również mapę, na której zapiszą Państwo słowa, których używać nie można oraz takie które w Waszym domu powinny gościć jak najczęściej . Polecam również książkę Roksany Jędrzejewskiej pt. "Wróbel - po co na świecie są brzydkie słowa".
  • 26.04.17, 21:46
    Przeklinanie u dzieci jest dosyć częstym problemem i zagadką dla rodziców. Ważne jest to jaki wzór ma dziecko ze strony rodziców, domowników i jakich słów używa się w obecności dziecka. Należy tłumaczyć dziecku ze używanie brzydkich słów jest bardzo brzydkie. Jeśli rodzice nie przeklinaja przy dziecku być może ono chce się popisać, zwrócić uwagę na siebie, a wcale nie rozumie znaczenia tych słów. Za każdym razem kiedy rodzic usłyszy wulgarne słowa od swojej pociechy powinien tłumaczyć ze tak nie wolno. Duzy wpływ też na zasób słownictwa ma otoczenie w przedszkolu. Dziecko moze słyszeć od swoich rówieśników wulgarne słowa i potem chcąc im zaimponować także ich używa. Bardzo ważne jest to,aby rodzic rozmawiał z dzieckiem i na każdym kroku zwracał uwagę jeśli dziecko przeklnie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.