Dodaj do ulubionych

Zabawa z rocznym dzieckiem

24.03.16, 12:57
Cześć! Mój syn niedługo kończy rok i chciałbym jak najlepiej wykorzystać ten czas, żeby bawiąc się z nim dobrać zabawy najlepsze dla jego rozwoju. Mam jednak problem z znalezieniem aktywności, które będąc rozwijające, jednocześnie będą dobrze dopasowane do tego wieku. Macie może pomysły, jak najlepiej bawić się z takim maluchem? wink
Edytor zaawansowany
  • 25.03.16, 07:57
    wychodz jak najwiecej na zewnatrz i daj mu mozliwosc kontaktu z innymi dziecmi.
    I juz..

W domu, klocki, fakrba, skakanie...
  • 25.03.16, 19:16
    Daj spokój, to któryś z tych numerkowanych. Jutro przyleci odpowiadać samo sobie.

--
    Bo nie poradzisz nic bracie mój, gdy na tronie siedzi...
  • 30.03.16, 19:23
    Kapelatejesy, to dobre, że troszczysz się o rozwój syna!
    Ważne, by zabawa wzmacniała samodzielność i pewność siebie dziecka. Naturalne jest, że dziecko spontanicznie się bawi, używa do tego nie tylko zabawek ale i przedmiotów codziennego użytku.
    W zabawie dziecko rozwija się wszechstronnie, kluczowe jest zapewnienie mu warunków do bezpiecznej ale swobodnej zabawy. Dzieci same organizują sobie zabawę.
    Obserwuj syna i dołączaj się do jego zabawy - to co on wymyśla jest dla niego atrakcyjne, odpowiada jego potrzebom i zainteresowaniom. Możesz być spokojny o to, że takie zabawy będą dobre dla jego rozwoju, bo dziecko naturalnie podejmuje potrzebne do rozwoju aktywności!
    Twoją rolą w czasie zabawy syna jest opieka nad nim i dbanie o jego bezpieczeństwo.
    Pozwól, by zabawa była różna, to znaczy, nie przeszkadzaj w zabawie samodzielnej, ale też baw się razem z nim, by uczył się przebywać i bawić z drugą osobą. Możecie używać do tego zabawek, klocków, ale też przedmiotów domowych, pudełek, drewnianych łyżek kuchennych, makulatury, takich przedmiotów, które budzą zainteresowanie syna, są bezpieczne oraz mogą zostać wykorzystane do zabawy - pamiętaj o tym, że Twoją rolą jest zabranianie zabawy przedmiotami niebezpiecznymi i takimi, które syn może popsuć.
    Poza tym bawcie się sobą nawzajem - mocowanie, przytulanie, ganianie, chowanie za fotelem, urozmaicone dźwiękami "a kuku", "mam cię" "goń mnie" są świetną przygodą, przynoszą wiele radości i uczą komunikacji.
    Sporo wskazówek jak bawić się z takim maluchem napisała pani Olechnowicz w książce "Dobre chwile z naszym dzieckiem", to krótka, pełna ilustracji książka, która pokazuje jaką rolę pełnią konkretne, zaproponowane zabawy w rozwoju charakteru dziecka. Dobry kontakt z rodzicem w czasie zabawy pozwala na zaspokojenie potrzeb dziecka i znalezienie czasu dla siebie. Dziecko, któremu poświęcisz trochę czasu na zabawę z zaangażowaniem, będzie bardziej pewne siebie i zadowolone, chętniej podejmie zabawę samodzielną. To ważne, żeby bawić się z zaangażowaniem, a nie oglądając telewizję czy czytając jedną ręką maile. Lepiej podzielić czas na pół - zaangażować się najpierw w zabawę a potem mieć czas na skupienie na innych sprawach.
  • 30.04.17, 15:38
    To dobry moment na wspólne zabawy w najbliższym otoczeniu synka. Tu dziecko czuje się bezpieczne, wszystko dookoła jest mu dobrze znane, choć do tej pory raczej obserwował przedmioty. Jak każde roczne dziecko jest ciekawy świata , lubi poznawać nowe rzeczy , dotykać, oglądać. Wszystkie przedmioty są dla niego niezwykle atrakcyjne. Fascynują go rzeczy dla nas na pozór błahe i nudne. Synek obserwuje twoje codzienne zajęcia i chętnie pobawi się tym, czego ty używasz na co dzień. Myślę, że zabawy powinny być proste, nie wymagające zbyt wielkiego wysiłku dziecka, ale bardzo absorbujące. Najlepiej wymyślać takie zabawy, które będą rozwijały jego zdolności manualne, koordynację ruchową, no i przede wszystkim wyobraźnię. Do zabaw manualnych użyj produktów z kuchni: fasola, kasza, makaron, ryż, płatki śniadaniowe (przesypywanie), warzywa i owoce (układanie w koszyczku, przekładanie z miski do miski, turlanie); szorstkie zmywaki, szeleszcząca torebka, miękka gąbka (do poznawania różnych faktur przedmiotów). Bawcie się w budowanie wieży z pudełek po herbacie, ryżu czy kartonów po napojach. Niezwykle atrakcyjne są dla dzieci wszelkie zabawy paluszkowe typu ,,Idzie rak”, ,,Sroczka”, ,,Kominiarz” itp. Znajdziesz je na przykład w książce Małgorzaty Barańskiej ,,Paluszkami tak i siak. Zabawy paluszkowe z wierszykami”. Dzieci bardzo lubią bawić się w wodzie podczas kąpieli. Pobaw się z synkiem pianą, w łapanie baniek mydlanych lub w zwyczajne przelewanie wody z kubka do kubka. Świetnie na rozwój wyobraźni wpływa wspólne czytanie książek z oglądaniem obrazków i nazywaniem poszczególnych elementów.
    Pewnie już zauważyłaś, że dziecko w tym wieku bardzo szybko się nudzi, a jego koncentracja uwagi nie jest jeszcze dobrze wykształcona. Z czasem czas tych zabaw wydłuży się i synek przejdzie do zabaw bardziej samodzielnych. W tej chwili z pewnością bardzo potrzebuje twojej uwagi. Radość sprawia mu naśladowanie tego, co robisz. Poprzez wspólną zabawę nie tylko wspierasz rozwój swojego dziecka, lecz również budujesz z nim mocne więzi.
  • 21.05.17, 22:55
    Moją córkę w tym wieku najbardziej fascynowało chyba powtarzanie dźwięków, czyli zabawy w stylu jak robi koteksmile Sporo inspiracji czerpaliśmy też z tej strony. A odkąd zaczęła chodzić to najbardziej lubi spacery w parku i schody, mogłaby godzinami wchodzić i schodzić na dwa schodki, oczywiście na razie tylko trzymając się za rękę z nami smile
  • 30.05.17, 12:52
    Jp xd

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.