Dodaj do ulubionych

6 latka nie chce/ nie umie bawić się sama.

14.08.17, 21:32
Poradzcie mi proszę co zrobić w poniższej sytuacji. Córka lat 6. Od zawsze potrzebujące dużo uwagi do dziś zupełnie nie potrafi się bawić sama. Sytuacje kiedy zajmuje się czymś sama są naprawdę bardzo bardzo sporadyczne. Zaczęła wcześnie mówić i od początku preferuje w zasadzie jeden typ zabawy są to zabawy narracyjne. Do pewnego momentu nie męczyło mnie to zupełnie więc zaspakajalam jej potrzeby ale od pewnego czasu jest to dla mnie nie do zniesienia. Uwielbiam spędzać czas z dziećmi ale zabawa we wchodzenie w rolę mnie już wykańcza. Próbowałam tłumaczyć dziecku szczerze że już nie potrafię że gdy była młodsza było mi łatwiej proponuje inne formy wspólnej rozrywki ale wszystko jest na chwilę. Staram się córce organizować wyjścia zapraszamy dużo dzieci ale gdy tylko przychodzą dni kiedy trzeba zostać w domu to dziecko moje zupełnie nie wie co ma robić. Czeka wtedy na bajkę (mamy ustalony limit) a gdy obejrzy to zazwyczaj gdy nie poświęcę jej czasu albo przemieszcza się bez konkretnego zajęcia i zagadujac do nas. Naprawdę jestem tym zestresowana. Zastanawiam się czym to jest spowodowane czy to brak kreatywności choć przy wspólnej zabawie to ona wymyśla fabułę bawiąc się z dziewczynkami również często dominuje w wymyślaniu wątków zabawy. Próbowałam wciągnąć ja w gry ale gdy przegrywa to jest problem i zaraz się wycofuje ( zaznaczam że nigdy wówczas nie neguje jej uczuc, staram się jedynie okazać zrozumienie). Sama nie wiem czy poprostu to taki typ ...
Edytor zaawansowany
  • camel_3d 17.08.17, 07:26
    mam taki sam egzemplarz - 9 lat. Mlody MUSI miec towarzystowo, inaczej nuda..
    Nawet jak gdzies jestesmy na godzine, basen, hala trampolinowa, od razu szuka sobie kolegow.

Podobnie jak twoja corka, kiedy nie ma dzeici w domu, to jest masakra. Nudzi mu sie, pobawi sie 10-20 minut lego i koniec. Jedynie tablet moglby go zatrzymac na godziny. Ale ma niestety ograniczenia czasowe na uzywanie go. Na szczescie teraz juz idzie grac sam na boisko. Tam zawsze sa jakies dzieci. Czasem sobie poczyta, porysuje. Ale takie indywidualne zajecia zawsze byly na dalekim planie.

Ludzie sa zwierzetami stadnymi i zawsze zyli w grupach i plemionach. to nasz nowoczesne spoleczenstwi zmusilo nas do zycia w pojedynke, a dzeici do zajmowania sie samym soba.

Nie macie w okolicy jakiego placu zabaw, gdzie sa dzieci zeby mogla sama wyjsc?

Moja rada...przyzwyczaj sie... smile))))
  • majenka498 28.05.18, 12:43
    Witam.
    Zabawa jest główną aktywnością dziecka, która powinna być podejmowana ze względu na chęć odczuwania przyjemności i zapobiegania nudzie. Dziecko w wieku 6 lat powinno potrafić bawić się samo, ponieważ z jednej strony rozwija to jego pomysłowość i twórczość podczas zabawy, a z drugiej gwarantuje to czas na odpoczynek do rodziców.
    Częściowo zgadzam się z wypowiedzią camel_3d, która zasugeruje, że każde dziecko potrzebuje do zabawy rówieśników – zabawa w grupie bywa bardziej różnorodna, ponieważ łączą się w niej różne pomysły, motywy i przedmioty, a także pojawia się element współpracy czy rywalizacji. Jednak prawdą jest, że ciekawość dziecka i chęć zabawy może wzrastać wraz z długością czasu na samodzielną zabawę.
    Nie powinna się Pani martwić o to, że nie ma Pani ochoty lub siły na powtarzające się zabawy. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ jest Pani dorosłą matką, która może brać sporadyczny udział w zabawach z córką, aranżować nowe zabawy, proponować gry lub aktywności, lecz nie powinna być Pani głównym animatorem zabaw dziewczynki. Sześciolatka powinna mieć swoje pasje i zainteresowania oraz miejsce do ich realizacji na własną rękę. Odmowa wspólnej zabawy nie świadczy o braku miłości do córki, lecz o próbie usamodzielnienia jej. Powiedzenie dziecku „Teraz masz czas na zabawę w swoim pokoju. Ja zajmę się swoimi obowiązkami. Zajrzę do Ciebie, gdy skończę” lub „Pobaw się sama w to, co zechcesz, a ja w tym czasie odpocznę, ponieważ jestem zmęczona. Później możemy spędzić czas wspólnie” jest prawem, a dziecko powinno je respektować.
    Nawet jeśli widzi Pani, że dziecko snuje się po mieszkaniu, nie trzeba przerywać tego stanu. Gdy dziecko poczuje nudę i zrozumie, że faktycznie powinno poszukać sobie zajęcia – nauczy się, że to ono decyduje o spędzaniu swojego czasu wolnego. Jeśli zaczniecie bawić się razem, może Pani pomóc córce w wymyśleniu zabawy i rozpoczęciu jej, a po tym odsunąć się na bok lub wyjść, aby poczuła ona, że nie jesteś niezbędna w zabawie. Być może przyzwyczaiła się, że zawsze bawiłyście się razem, jednak musi nauczyć się zabawy samotnej, która jest równie ważna, co wspólna. Uczy bowiem kreatywności i samodzielności.
    Podczas zabawy tematycznej dzieci odtwarzają dostrzeżone sytuacje i naśladują role dorosłych. Zabawa w role potrafi być twórcza, jeśli naśladowane zachowania są przekształcane i rozszerzane przez dzieci. Są one potrzebne dla dziecka, aby podczas zabawy mogło odnaleźć motywy zachowań ludzkich i je zrozumieć.
    Dziecko musi nauczyć się godzenia z odmową, ale i porażką, ponieważ te umiejętności łączą się z poczuciem własnej wartości. Nie rezygnujcie z gier, z których córka wycofuje się. Atrakcyjne gry, które uczą kooperacji, ale i zdrowej rywalizacji pomogą jej przyzwyczaić się do tego, że nie zawsze można wygrywać. Rozwiązaniem na początek może być wybór gier kooperacyjnych, które uczą współdziałania w osiągnięciu wspólnego celu. Kolejnym etapem gier planszowych mogą być wyścigi czy zbieranie punktów, czyli gry nastawione na konkurowanie ze sobą. Proszę się nie poddawać i rozmawiać z córką o jej uczuciach po każdych rozgrywkach. Chwalić jej trud i strategię, a także podkreślać wartość wspólnego grania i radości z bycia razem.
    Wsparciem w nauce godnego przegrywania może okazać się artykuł internetowy „Gram - przegrywam, czyli jak nauczyć dziecko godzić się z porażką”, którego autorką jest psycholog i dr n. hum. Justyna Korzeniewska (link do artykułu). W prostym tekście zamieszcza ona wskazówki dla wychowawców, jak z przegranej uczynić lekcję życia dla dziecka.
    Pozdrawiam, życząc Pani wytrwałości i konsekwencji we wdrażaniu rozwiązań.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.