Dodaj do ulubionych

Zapisać córkę do 1 klasy?

19.02.19, 15:10
Córka ze stycznia 2013. Więc we wrześniu powinna iść do zerówki. Zastanawiam się nad wysłaniem jej do 1 klasy. Mam duże obawy ale myślę, że pozytywów też może być wiele.

Córka czyta już płynnie (w badaniu szybkości czytania jest na poziomie 4 klasy szkoły podstawowej). Pisze, dodaje i odejmuje do 20.

Klasa do której by dołączyła będzie mało liczna ok 10 osób. Wszyscy z rocznika o rok starsi.

Wiem, że w pierwszej klasie dobrze by sobie radziła, myślę że emocjonalnie również. Ale jak to będzie wyglądać później ? Czy nie będę żałowała jak pojawia się problemy np w 4 klasie?

Ale zostawiając ją w zerówce trochę ją "zatrzymam" w nauce. Czy to nie odbije się gorzej ?
Edytor zaawansowany
  • scarlett74 19.02.19, 19:41
    Nie, biorąc pod uwagę to co się teraz dzieje w szkołach, programach, egzaminach, to na pewno nie. Dobra dzieci się absolutnie nie liczy, a dzieciaki są -niestety-królikami doświadczalnymi. Niech sobie spokojnie idzie swoim torem, zdąży się jeszcze w życiu nauczyć...
  • kanna 20.02.19, 09:03
    Rozwój emocjonalno-społeczny jest najważniejszy przy przyspieszaniu dziecka.
    Samo liczenie i czytanie nie wystarcza.

Zrób jej badanie dojrzałości szkolnej w Poradni.

--
    Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy.
    Pół wieku poezji
  • tzn.aga 21.02.19, 23:36
    Zatrzymasz i może się skończyć negatywnym nastawieniem do szkoły już na etapie nauczania początkowego.
    Kilka takich przypadków mam wśród znajomych. Nie chcieli posyłać, a wyraźnie było widać, że dzieci bystre, ciekawe świata.
    Potem całe nauczanie początkowe się nudziły. I-III to - oprócz czytania, pisania i liczenia - wiedza ogólna i rozwijanie logicznego myślenia.
    Moja córka poszła jako 6 latka do klasy 6 latków. Idąc do szkoły sylabizowała pojedyncze wyrazy, dodawała do 20, odejmowała do 10. Przez 3 lata uczyła się: pisać, czytać, liczyć i słówek z angielskiego. Aaa no i modlitw przed komunią. Sprawy czysto wiedzowe nie były na zbyt wysokim poziomie.
    Rozwój emocjonalny? Jak będziemy czekać aż dziecko będzie dojrzałe emocjonalnie to niektóre pójdą do szkoły w wieku kilkunastu lat albo nawet wcale.
    Myślę, że będziesz żałować jak nie pójdzie teraz. Przecież może być młodsza od innych zaledwie kilka tygodni, a klasa 10 osób to sytuacja tak komfortowa, że szkoda jej nie wykorzystać. Za rok może być 20.
  • verdana 23.02.19, 21:20
    Mój syn z lutego i ja go posłałam rok wczesniej, ale biorąc pod uwagę przede wszystkim rozwój społeczny, a nie umiejętność czytania.
    Ja brałam pod uwagę nie tylko tu i teraz, ale to, co będzie później. Na pewno korzystne jest dla studenta skończenie rok wcześniej - studia i tak trwają bardzo długo. No i ma się rok potencjalnie swobodny. Teraz sie przydalło. Syn w tym roku zrobił magisterium i poszedł na roczny kurs swojej ukochanej fotografii, mając świaomość, że ten rok jest w pewnym sensie właśnie "darowany".
  • rena.k 07.03.19, 14:19
    Mój syn też z lutego, posłałam go z tych samych pobudek wink Obecnie dopiero w 3 klasie SP, ale mam nadzieję, że swój "darowany" rok wykorzysta równie fajnie smile
  • lucyjkama 09.03.19, 20:46
    Moja córka poszła do pierwszej klasy w wieku 5 lat i 10 miesięcy. Trafiła do klasy samych 6 latków. Po 3 klasie z powodu reformy czy też deformy przeniosłam ją do podstawówki która tworzyła się po wygaszanym gimnazjum (bo szkoła jest blisko domu i poziom wyższy). Powstały klasy gdzie roczniki już byly wymieszane. W klasie córki jest 4 tzw. byłych 6 latków z początku roku, jedna moja z końca roku i reszta starszych dzieci. Teraz młoda jest w piątej klasie i dopiero pod koniec roku skończyła 10 lat, tymczasem wiele jej klasowych koleżanek w styczniu, lutym już pokończylo 12 lat. To jest przepaść. Część dziewczyn już jest mocno dojrzałych i zainteresowanych chłopakami. Nie do końca pasuje mi że córka jest w klasie mieszanej wiekowo mimo że jest najlepszą uczennicą w klasie. Nauka i zdolności to nie wszystko, cała otoczka też jest ważna.
  • janja11 13.03.19, 12:26
    Umiejętność czytania, czy liczenia to są drugorzędne kryteria decydujące o posłaniu dziecka do szkoły.
    Płynne czytanie, czy liczenie w zakresie 20 to nie są wyjątkowe umiejętności u 6 latki.
    Dziecko ma być przede wszystkim przygotowane emocjonalnie do pójścia do szkoły.
    Ważna jest też sprawność fizyczna. Dzieci potrafią być okrutne dla mniej sprawnych osób i np. niechętnie widzą taką osobę w drużynie na WFie. A różnica między 6 latką, a 7 latką potrafi być bardzo duża.
    Tutaj ważna jest rola wychowawcy, który może zaangażować się w rozwiązywanie takich problemów klasowych, albo totalnie , kolokwialnie mówiąc, olać dzieciaki.
    Dlatego ważna jest też sama osoba wychowawcy, stąd zorientowałabym się jakie opinie mają obecni wychowawcy 3 klas.
  • stasi1 15.03.19, 09:10
    Skoro jest ze stycznia a mniej więcej nadaje się do szkoły to raczej powinnaś ją zapisać do szkoły. Raczej małe ma szanse że będzie najmłodsza ale w zerówce będzie najstarsza.
    Mój syn jest z czerwca ale jednak zapisaliśmy go o rok wcześniej. I nie jest w klasie najmłodszy. Emocjonalnie może trochę nie dojrzały bo niestety(jak dla mnie) mama twierdzi że może go prowadzić za rękę do dojrzałości a nawet i później.
  • tengounasuerteloca 17.03.19, 21:36
    Iść do poradni, ale nie traktować tego jako "werdykt"; zapytać młodą, czy chce iść do szkoły; jesli chce to posłać, w klasie 10 osobowej powinno być fajniesmile
  • bez_loginu_nie_ma_posta 21.03.19, 14:11
    Sprawdź rozwój emocjonalny dziecka, bo to jest najważniejsze. I zrób to tak uczciwie - w poradni psychologiczno-pedagogicznej, nie pytaj pedagoga przedszkolnego czy szkolnego, bo - przykro mi, ale to z doświadczenia - obydwaj są zainteresowani wypchnięciem dziecka do szkoły - dla pierwszego to wolne miejsce w przedszkolu, dla drugiego nowy uczeń w szkole...
  • scarlett74 04.04.19, 07:18
    I co postanowiłaś...?
    Jeszcze jeden argument podam ci, wysyłając dziecia jako 6-latka, nie przyszło mi to do głowy...Podział wiekowy do różnych konkursów/zawodów sportowych. Młody z kolegami wziął udział w szkolnym projekcie "filmowym", a tu zonk, podział nie klasowy, a wiekowy. Nic nie dała interwencja, regulamin to regulamin. Młodszych ( tzn, w jego wieku w niższych klasach) nie znał , wiec udziału nie brał.
    Weź to pod uwagę...
  • camel_3d 04.04.19, 15:15
    moje pposzlo do 1 klasy nie majac nawet 6 lat. Radzil sobie bardzo dobrze i nie bylo problemow, ale caly czas widac w nim bylo malucha. Chcial sie bardzeij bawic niz siedziec i se uczyc, wiec po jakims czasei nauka nie byla jego marzeniem. Problemy zaczely sie w 4 klasie, gdzie juz mieli kilku nauczycieli, wiecej nauki. Wtedy trzeba bylo pilnowac go na kazdym kroku, a mlody kombinowal jak kon pod gorke. Bywalo, ze oszukiwal, albo nie mowil o zlych ocenach. Na szczecie dostal sie jako jedno z 4 dzieci z klasy do gimnazjum. Ciegle widac, ze jest "mlodszy" od innych. Niektore dzieci maja juz prawie 12 lat, a mlody dopiero 10 skonczyl... Radzi sobie ok. Nie jest najlepszy, raczej w drugiej polowie, ale wiadomo, ze u nas do gimnazjum ida dzieci zdolne i bardzo zdolne, wiec poprzeczka jest wysoka.

Gdybym jeszcze raz mial wybierac to bym poczekal rok.
  • kwiatpati 17.04.19, 15:29
    jeszcze napłaci się podatków...szybsza szkoła, szybsza dorosłość, szkoła to nie wszystko, jak w szkole nie będzie miała problemów - będzie miała więcej czasu na zajęcia pozaszkolne
  • mysz1978 30.04.19, 23:10
    a ja bym posłała, bo bedzie sie w zerowce po prostu nudzic... Znam przypadek, ze ludzie tez tak przetrzymali dziecko, bo sie bali go poslac, choc pisal, czytal, liczy biegle itp, no i poszedl jako 7-latek, a po dwoch miesiacach rpzenosili go do klasy drugiej...
    Radze sprawdic gotowosc szkolna i podpytac tez pani w przedszkolu.
    Na zdecydowany plus jest mala liczebnosc klasy - bedzie "zaopiekowana" przez wychowawczynie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.