Dodaj do ulubionych

Dziecko a komputer

IP: *.* 20.03.03, 18:17
Co sądzicie na temat zabaw dzieci 4-5-6 letnich z komputerem. Nie mam tu na myśli żadnych "Strasznych" gier, tylko programy i gry stworzone specjalnie dla kilkulatków, kolorowe, bez przemocy i edukacyjne. Czy przypadkiem jeszcze nie za wcześnie? Czy kilkulatek nie powinien raczej bawic sie klockami czy piłką zamiast wyrabiać sprawność ręki myszką? Czy nie lepsza jest książeczka, kredki, i tradycyjne gry ? Nasze dzieci komputer traktują jako coś oczywistego, na pweno kiedys nie będą miały żadnych kłopotow z ich obsługą, więc czy potrzeba im wczesnej edukacji. My w ich wieku nie wiedziałyśmy nawet, że coś takiego istnieje, a teraz wszystkie czujemy sie na foruma jak ryba w wodzie. Nie jestem wrogiem komputerów, myślę jednak, że to zabawka dla nieco starszych. Mój pięciolatek poznał smak gier komputerowych w przedszkolu, mimo że w domu komputer jest "od zawsze". Teraz domaga się dostępu do niego. I co ja mam zrobić?
Edytor zaawansowany
  • Gość edziecko: guest IP: *.* 20.03.03, 20:17
    Ja jestem za tym aby dzieci jak najwcześniej poznaly komputer.To chyba potrzeba naszych czasów.Mój syn ma niecałe 3 lata i bardzo chętnie pisze na komputerze i bawi się ze mną w kolorowanie czy inne gry.Aktualnie jesteśmy fanami strony Boba budowniczego i jeździmy koparką ,bo to jedyna gra którą obsługuje się strzałkami a nie myszką.Dawid zna wszystkie litery umie tez obsługiwac kilka innych klawiszy np. enter , backspace , space.Ja jestem zadowolona, on też .Oczywiście nie siedzimy przy komputerze od rana do wieczora. Jak teraz liczę to nasze zabawy komputerowe odbywają się zazwyczaj 3,4 razy w tygodniu przez około 30 minut.To chyba nie jest dużo?.Znacie może jakieś gry dla dzieci ,których nie trzeba obsługiwac myszką?
  • Gość edziecko: guest IP: *.* 21.03.03, 08:40
    Osobiście nie mam nic przeciwko komputerowi i obcowaniu moich dzieci z nim,oczywiście wszystko z umiarem.Moi synowi 6 i 3 latka mają godzine dziennie dla siebie( na dwóch )Pozwalam im ,bo widze ile radoście sprawia chłopcą zabawa z komputerem ,uwielbiają Przyjaciół z krainy wiedzy-nawet 3 latek potrafi sobie nieżle radzić(poznał literki,cyferki,zagadki logiczne,no i kawały dla dzieci),mają też inne programy-bajki dla dzieci,lego,wyścigi samochodowe.Czasem pozwalamy im na zabawy w internecie-oczywiście pod kontrolą rodziców,biorą udział w konkursach dla dzieci ,kolorowanki,czasem czytamy im bajki lub wierszyki ze stron internetowych.Wszystko niezbyt długo bo wiadomo,że komputet uzależnia :),pozatym oglądają jeszcze 1godz tv lub wodeo-to wszystko na co im pozwalamy i myśle ,że wystarczy.Zgadzam sie z tym,że zabawa z komputerem przynosi dużo dobrego,dziecko jest odważniejsze-nie boi sie nacisnąć klawisz,lub ruszyć myszką w obawie,że coś zepsuje,a rysunki i kolorowanki dzieci są naprawde ładne.Moi chłopcy bawią sie również klockami ,autkami,Action Menem ,grają w karty,para nie para,uwielbiają rowery i gre wpiłke nożną itd.Wiec komputer nie przesłonił im całkowicie świata :)
  • 01.04.16, 09:05
    patrząc na ogól społeczeństwa wciągniętego w sieć sieci to raczej bym unikała.
    bo sieć wciąga... jak narkotyk. a 4-5-6 latek doprawdy nie musi mieć sprawnego jednego palca - tego do klikania.

w dobie otyłości, wad postawy, wad wzroku i nieumiejętności życia bez komputera czy komórki to raczej należy unikać i uczyć dziecko świata realnego. najlepsze warunki do rozwoju obu półkul mózgu to bieganie , skakanie, dotykanie różnych struktur. a za tym idzie rozwój inteligencji. nie za głupawym klikaniem w niewidomo jak mądre programy/gry rozwojowe.
  • 11.04.16, 13:51
    Jeżeli będzie to na zasadzie sama edukacja (bez dostępu do internetu) i powiedzmy godzina dziennie albo tylko w weekend na 1-2h to tak, ale nie żeby spędzało przy komputerze długo smile
  • 11.01.17, 20:35
    Witam!
    W dzisiejszych czasach dzieci dorastają razem z technologią, komputer jest nieodłącznym elementem w życiu dziecka. Nie rzadki jest nam widok dwulatka wpatrzonego w ekran tableta, telefonu komórkowego bądź innego urządzenia elektrycznego. Wiele rodziców daje swoim dzieciom spędzać długie godziny przed komputerem dla świętego spokoju i to jest poważny błąd. Dziecko w wieku 3 - 5 lat powinno spędzać przed komputerem 20 minut, oczywiście czas się wydłuża wraz ze wzrostem wieku dziecka. Uważam, że Twoja pociecha może grać w gry edukacyjne ale tylko pod Twoją kontrolą. Wcześniej ustal z dzieckiem jaki czas może poświęcić na granie lub oglądanie bajek, możesz też powiedzieć co będziecie robili potem, dziecko chętniej odejdzie od urządzenia elektrycznego. Chciałabym jeszcze poruszyć temat gier. Gry muszą być kontrolowane przez Ciebie, dziecko nie może oglądać i grać w gry nie przeznaczone dla niego. Pamiętaj w kwestii komputera nadzór rodzica jest bardzo ważny.
    Pozdrawiam
  • 13.01.17, 11:33
    Nie ma co porównywać naszych czasów dzieciństwa z obecnymi, bo to do niczego nie prowadzi. Świat idzie do przodu i trzeba w nim żyć teraz, a nie w przeszłości.
    Jeśli ktoś zapyta, czy odcinać dziecko od komputera, odpowiem: absolutnie nie. Jeśli ktoś zapyta, czy pozwalać dziecku tonąć w uzależnieniu od komputera, odpowiem tak samo.
    Komputer - tak. Sport - tak. Zdrowe odżywianie - tak. Wszystko tak, ale wszystko z umiarem. Bo nadmiar sportu też niekoniecznie musi być zdrowy, i nie mam tu na myśli wyłącznie kondycji fizycznej.

--
    Nie o to chodzi, o co idzie, ale o to, żeby dobrze szło.
  • 28.04.17, 00:25
    Witam,
    W takim wieku dla dziecka komputer, to zdecydowanie za wcześnie. Rozumiem, że dziecko gra w różnego rodzaju gry edukacyjne, ale żeby dziecko grało w gry to potrzeba komputera? Jest tylke fajnych i ciekawych książeczek, gier planszowych, zręcznościowych bez użycia komputera. A które napewno dzieciom się spodobają.
    Proszę rozmawiać z dzieckiem częściej, poświęcić więcej czasu. Zabrać dziecko na dwór na rower, pograć w piłkę lub w różne inne ciekawe gry na świeżym powietrzu. Robić wszystko by odciągnąć uwagę dziecka od kompuetra. W tym wieku dzieci szybko się uzależniają od komputera, później będzie problem odciągnąć od komputera ale też może słabiej widzieć. Najlepiej też porozmawiać z nauczycielem lub Dyrektorem przedszkola. Dlaczego dzieci grają w gry komputerowe w przedszkolu, powinny rozwijać swój umysł intelektulany poprzez gry i zabawy z innymi dziećmi.
    Pozdrawiam
  • 28.04.17, 00:37
    Witam,
    W takim wieku dla dziecka komputer, to zdecydowanie za wcześnie. Rozumiem, że dziecko gra w różnego rodzaju gry edukacyjne, ale jest tylke fajnych i ciekawych książeczek, gier planszowych, zręcznościowych, które nie wymagają używania komputera. A dzieci będą zadowolone, z innego rodzaju gier. Przy rysowaniu czy malowaniu też ćwiczi rękę.
    Proszę rozmawiać z dzieckiem częściej, poświęcać więcej czasu. Zabierać dziecko na wycieczkę, na rower, pograć w piłkę lub w różne inne ciekawe gry na świeżym powietrzu. Robić wszystko by odciągnąć uwagę dziecka od kompuetra. W tym wieku dzieci szybko się uzależniają od komputera, później będzie problem odciągnąć od komputera ale też może słabiej widzieć. Najlepiej też porozmawiać z nauczycielem lub Dyrektorem przedszkola. Dlaczego dzieci grają w gry komputerowe w przedszkolu, powinny rozwijać swój umysł intelektualny poprzez gry i zabawy z innymi dziećmi.
    Pozdrawiam
  • 08.05.17, 10:14
    Witam,
    Jeśli chodzi o moje zdanie to edukacja internetowa jest tylko wymówką do korzystania z komputera . Naszym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo dzieci . Aby tak małe dzieci mogły korzystać z komputera musiałyby poznać wszelkie przestrogi jak bronić się przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Czego tak małe dzieci nie są sobie w stanie przyswoić . Nawet gdybyśmy to my rodzice używali wszystkich dostępnych zabezpieczeń technicznych, jeśli dzieci nie wiedzą co im grozi i jak reagować , gdy zetkną się w sieci z czymś dalekim od ideału są mimo wszystko zagrożone. Nie da się filtrować życia .
    A jeśli chodzi o komputery w szkole ,to tam dzieci mają przedstawione regulaminy korzystania z internetu i to tam dopiero stopniowo mogą przyswajać sobie zasady bezpieczeństwa, by w późniejszym życiu potrafiły rozsądnie korzystać z komputera.
  • 23.06.17, 22:23
    Według mnie dzieci powinny poznać komputer czy tablet, bo jeżeli im tego nie umożliwimy, to będą potem odstawać od rówieśników. Ale z drugiej strony dzieci nie umieją same się kontrolować, szczególnie takie kilkuletnie i dlatego uważam, ze powinniśmy narzucić jasne zasady dotyczące tego kiedy i w jaki sposób mogą go używać. Ja swojemu synowi pozwalałam grać w gry raz w tygodniu (w piątki) i stanowczo się tego trzymałam. Do tgo mógł oglądać edukacyjne bajki i dzięki temu między innymi szybciej niż rówieśnicy nauczył się literek i dodawać.
  • 02.07.17, 11:54
    >Do tgo mógł oglądać edukacyjne bajki i dzięki temu
    > między innymi szybciej niż rówieśnicy nauczył się literek i dodawać.

a i tak z wrobla orla nie bedzie smile) Jak dziecko jest zdolne to i bez tego szybko wyprzedzi dzieci. Jak jest przecietne to bedzie przecietne i bez bajek.

Dziecko nie bedzie odstawac od rowniesnikow bo niby w czym? We wlaczeniu gry? czy w zainstalowaniu gry? Czy w graniu? Bo jezeli uwazasz, ze nauke wlaczania programu i ev grzebania po playstore dziecko musi zaczac juz w wieku kilku lat to sie mylisz.
    No chyba ze dziecko bedzei odstawalo w programowaniu... Ale wiekszosc rodzicow raczej sam anie ma o tym pojecia, a komuter u nich sluzy do grzebania w sieci. I pewnie w tym beda dzeici odstawalywink

Moje 9 latnie nie ma wlasnego tabletu. ani komputera.. konsoli tez nie ma w domu. I nie odstaje w niczym. Tez moze grac na moim tablecie czasem. Chodzi na programowanie i powtarza material na moim laptopie (ma swoj profil)

Nia sadze, zeby dzieciom min do 7-8 roku zycia wogol etablety byly pozrzebe do istnienia w grupie. Mlody jako jedyny wsrod znajomych nie ma konsoli. Reszta kolegow ma.. wszycy. I nie ma kompletnie zadnych problemow z tym. ANi nie jest z boku, anie nie jest odepchneity z grupy.. jest lubiany i ciagle zapraszany lub do niego przychodza.. wiec w nichym nie odstaje..

--
    Dziecko w podrozy. Grupa na Facebooku.

www.facebook.com/groups/129829233757830
  • 01.08.17, 21:15
    Dzieci są różne. Mądre będą go mądrze używać, głupie nic nie skorzystają. U nas dziecko ma otwarty dostęp do komputera, tabletu, dvd (tv już nie mamy), w praktyce elektronika sromotnie przegrywa z wycieczkami, zajęciami ruchowymi i zabawą z innymi dziećmi.

--
    "Odwal się od moich kóz i pomidorów, ja to mam od dawna zaplanowane w szczegółach." (c)mathiola
  • 01.08.17, 22:13
    >elektronika sromotnie przegrywa z wycieczkami, zajęciami ruchowymi i zabaw
    > ą z innymi dziećmi.

bo maja taka mozliwosc, inne takiej mozliwosci nie maja...rodzicie zapracowani, albo malo kreatywni...

--
    Dziecko w podrozy. Grupa na Facebooku.

www.facebook.com/groups/129829233757830
  • 07.08.17, 23:06
    Wiesz, ja też bywam zapracowana, ale w końcu dziecko ma nie tylko rodziców. U nas rodzina aktywnie pomaga. Zamiast siedzieć przed tv czy komputerem, któreś z nas (lub razem) spędzamy czas na dworze, a jeśli pogoda pod psem, to bawimy się razem w domu.

--
    "Odwal się od moich kóz i pomidorów, ja to mam od dawna zaplanowane w szczegółach." (c)mathiola
  • 10.09.17, 13:42
    link nie dziala.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.