Dodaj do ulubionych

paracetamol czy ibuprofen?

23.11.10, 12:58
co najlepiej podawać małemu dziecku (2 latka) na gorączkę? na rynku jest wiele przeróżnych preparatów ale słyszałam, że generalnie wszystkie zawierają albo paracetamol albo ibuprofen. słyszałam, że ibuprofen jest bezpieczniejszy dla dzieci. czy to prawda? a która z tych substancji jest bardziej skuteczna i jakie leki zawierają ibuprofen? pomóżcie.
Edytor zaawansowany
 • 23.11.10, 13:02
  Bezpieczniejszy jest paracetamol (Paracetamol, Panadol) lek z ibuprofenem to np Nurofen, Ibum. Dwulatkowi możesz dać obydwa. Moja córka lepiej reaguje na ibuprofen.
 • 23.11.10, 13:09
  Mojej paracetamol nigdy nie pomagał.Stosujemy ibuprofen.
 • 23.11.10, 13:12
  Obydwa leki są tak samo bezpieczne. Obydwa są dostępne w syropie, np. paracetamol i ibufen - nie ma znaczenia nazwa, bo substancja czynna zawsze jest ta sama, czy to się nazywa ibuprofen, ibufen, nurofen, ibum czy inaczej. Każdy ma określone dawkowanie, najczęściej co 6 godzin. Paracetamol i ibuprofen maja różne działanie i różnie dzieci reagują, jednemu pomaga bardziej jedno, innemu drugie. Można stosować obydwa leki naprzemiennie, np co 4 godziny - niekiedy to powoduje szybsze obniżenie temperatury, ale nie zawsze.
  --
  "Nie warto uciekać przed nieuniknionym, gdyż wcześniej czy później trafia się w miejsce, gdzie nieuniknione właśnie przybyło i czeka."
 • 23.11.10, 13:15
  Ja akurat podaję Panadol. tydzień temu kupiłam pierwszy raz Lipomal.jestem zadowolona. Z dwojga tych, które zaproponowałaś wybrałabym paracetamol.
  --
  http://www.suwaczki.com/tickers/km5sdf9hesaqmnaa.png
 • 23.11.10, 13:18
  A popróbuj kiedys chłodne okłady lub chłodną(nieznacznie 1-2 st od ciała dziecka)kąpiel - myśmy jeszcze nigdy nie stosowali przeciwóbowych/przecwgorączkowych - młoda ma dwa i poł rku z okładem. Patent bez skótków ubocznychwink
  --
  Nie myśleliście nigdy, [...] że niebezpieczeństwem zadawania pytań
  jest to, iż możecie usłyszeć odpowiedź? (tyż Piekara)

  Wejdź i pomóż Krzysiowi
 • 23.11.10, 13:46
  U mojego syna paracetamol absolutnie nie pomaga, ibuprofen jak najbardziej. A co Twojego pytania to musisz sama sprawdzić co Twojemu dziecku pomoże.
 • 23.11.10, 13:47
  paracetamol jest najłagodneijszy, bo nie jest niesteroidowym lekiem przeziwzapalnym jak to ma miejsce w przypadku ibuprofenu czy kwasu acetylosalicylowego (aspiryna, polopiryna)
  parac. działa tylko przeciwgorączkowo i przeciwbolowo, te pozostałe także przeciwzapalnie

  ja podąłabym ibuprofen, czyli Nurofen, Ibalgin, Ibum etc etc
  --
  http://www.suwaczki.com/tickers/atdctv73eeu1c6ef.png
 • 23.11.10, 20:56
  marghot napisała:

  > paracetamol jest najłagodneijszy, bo nie jest niesteroidowym lekiem przeziwzapalnym jak to ma miejsce w przypadku ibuprofenu czy kwasu acetylosalicylowego (aspiryna, polopiryna)

  Ale Aspiryny/Polopiryny nie podajemy dzieciom do 12 rż.!!
  Z powodu silnego powikłania po tych specyfikach jak zespół Reya- poważne uszkodzenie wątroby,bywa dość spory odsetek śmiertelności.
  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/8/ci/va/xn1p/ChpFKAjkyH3dL2QBcA.jpg
 • 24.11.10, 08:46
  przcież nei napisałam, ze podajemy wymieniłam jedynie róznice pomiedzy substancjami
  przy czym dodałam, ze podąłabym ibuprofen
  --
  http://www.suwaczki.com/tickers/atdctv73eeu1c6ef.png
 • 24.11.10, 08:51
  Wiem,że nie napisałaś,ale ja napisałam ku przypomnieniu coby mamy nie podały ew.
  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/8/ci/va/xn1p/ChpFKAjkyH3dL2QBcA.jpg
 • 24.11.10, 09:18
  malgosiek2 napisała:

  > Wiem,że nie napisałaś,ale ja napisałam ku przypomnieniu coby mamy nie podały ew
  > .

  OK, Twoją wypowiedź odebrałam, jako zarzut, że źle doradzam smile
  tak to jest, gdy ma się do czyneinia ze słowem pisanym, bez dostepnu do intonacji, czy wyrazu twarzy
  a nasze posty najczęściej pisane są w pośpiechu smile
  pozdrawiam
  --
  http://www.suwaczki.com/tickers/atdctv73eeu1c6ef.png
 • 23.11.10, 13:55
  Moje dzieci zawsze gorączkują bardzo wysoko i leki te dostają naprzemiennie lub jednocześnie po pół dawki. Paracetamol u nich działa znacznie krócej i słabiej niż ibuprofen ale są dzieci u których jest odwrotnie. Najlepsze u moich efekty są właśnie przy podaniu obu na raz ale to stosuję tylko w wyjątkowych przypadkach gdy gorączki inaczej zbić nie mogę i jest bardzo wysoka.
  --
  Sygnaturka się zgubiła....
 • 23.11.10, 20:54
  > Moje dzieci zawsze gorączkują bardzo wysoko i leki te dostają naprzemiennie lub
  > jednocześnie po pół dawki.
  Jednocześnie po pół dawki- to za mało. Lek w za małej dawce nie zadziała. Często mamy mówią, że paracetamol nie działa na ich dzieci, a okazuje się, że dawka była homeopatyczna...
  --
  "Bywasz piekącym jadem trollów na internetowym forum
  Wiwat Polonia Frustrata, wiwat to psychopata
  Jam nieudacznik, grafoman i śmieć" Strachy na lachy
 • 23.11.10, 21:01
  Nawet jesli musisz podawac naprzemiennie nie zmniejszaj dawki . Działanie leku polega na tym że osiąga odpowiednie stężenie we krwi. Jak dasz pół to nigdy nie osiągnie.
  --
  pozdrawiam
  Dorota i Kuba&Bartek
 • 23.11.10, 22:21
  mówisz? zwykle daję po pół czopka jednego i drugiego i działa w tej konfiguracji najlepiej dotychczas (ogólnie czopki dużo lepiej niż zawiesina) ale jak będę mieć problem to spróbuję i z całym. Mam w domu pyralginę na sytuację kryzysową ale na szczęście nie musiałam jeszcze podać...
  --
  Sygnaturka się zgubiła....
 • 23.11.10, 14:39
  ja od poczatku podaje Ibufen, zawsze jest skuteczny czy to jako lek przeciwgoraczkowy czy przeciwbolowy, Ibufen zawiera ibuprofen, paracetamol na moje dziecko nie dziala (kiedys probowalam)
  --
  Nikoś - 05.08.2008
  czekamy na marcowego szkraba
 • 23.11.10, 14:43
  najlepiej mieć w domu jeden i drugi.
 • 23.11.10, 14:46
  ibuprofen jest o tyle lepszy, że działa też przeciwzapalnie. Synkowi gorączkę zbijam ibuprofenem, jak szybko rośnie z powrotem, to dodaję jeszcze w międzyczasie paracetamol, ale ten działa zdecydowanie słabiej.
 • 23.11.10, 15:08
  Leki z paracetamolem działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo; leki z ibuprofenem działają dodatkowo przeciwzapalnie. Dlatego również, że główny składnik jest inny, nie zachodzi możliwość przedawkowania, kiedy np. dziecku gorączka znów wzrośnie przed upływem 6/8 godzin od podania poprzedniej dawki, jeśli wcześniej dostało coś z paracetamolem, bezpiecznie można wcześniej dać coś z ibupromem. Ja stosuję to i to, zwykle zaczynam od łagodniejszego paracetamolu (syrop Paracetamol albo Panadol, lub czopki Calpol). Potem ew. Nurofen.
 • 23.11.10, 15:26
  Trzeba mieć w domu obydwa zawsze. Przy wysokiej gorączce, która nie spada daje się w podbramkowych sytuacjach dwa na raz. Generalnie ibuorofen stosuje się przy wyższej gorączce, a paracetamol przy niższej. Można je też podawać na zmianę, albo w dzień paracetamol, a na noc ibuprofen. Ten drugi ma dodatkowo działanie przeciwzapalne i działa silniej i dłużej. Tak czy siak trzeba mieć obydwa.
 • 23.11.10, 15:34
  paracetamol jest delikatniejszy dla żołądka, wątroby, nerek, jest przeciwbólowo-przeciwgorączkowy, ibuprofen ma działanie również przeciwzapalne (Nurofen syrop, czopki, Ibum syrop, Ibufen syrop), przy umiarkowanej gorączce podawałam panadol baby a więc paracetamol. Jak już wyżej dziewczyny wspomniały, pediatrzy często polecają stosowanie naprzemiennie, gdy gorączka zaczyna rosnąć i nie można jeszcze podać kolejnej dawki leku z tej samej grupy. Tak więc wybór nalezy do ciebie i wysokości gorączki oraz tego czy jest podejrzenie zapalenia ucha, zapalenia oskrzeli - wtedy lepiej dawać przeciwzapalny, choć opinie na temat tego, czy tak małe dawki leku przeciwzapalnego są wogóle skuteczne, są podzielone.
  --
  Ksawery 11.08.2005 - mały zbój ale mójsmile
 • 23.11.10, 15:47
  choć opinie na temat tego, c
  > zy tak małe dawki leku przeciwzapalnego są wogóle skuteczne, są podzielone

  już nawet nie podzielone zdaje się, gdzieś widziałam kiedyś że ktoś wklejał jakieś opracowanie czy tam wyniki badań, że w dawkach ulotkowych działania przeciwzapalnego ibuprofen nie ma.

  --
  Sygnaturka się zgubiła....
 • 23.11.10, 20:31
  bo to musialaby byc wieksza dawka niz jest zalecana
 • 24.11.10, 11:36
  pediatra kiedyś mi tłumaczyła, że takie podawanie ibuprofenu tylko na noc nie ma sensu, jeśli chcemy zachować jego działanie przeciwzapalne. Powinien być podawany co 8 godzin, nawet jeśli po tych 8 godzinach dziecu nie wróciła gorączka.
 • 23.11.10, 21:05
  Leki to są generalnie dwa ibuprofen i paracetamol. Pyralgina jest najbardziej toksyczna i do podania w naprawde ekstremalnych przypadkach. Problemy ze skutecznościa paracetamalu wynikaja ze zbyt niskich zarejestrowanych dawek, a w zasadziej tej pierwszej uderzeniowej dawki. Jak moi dzieciom (21 kg) podam 1 tabletkę paracetamolu to nagle sie okazuje że i ten lek zbija nawet wysoką i nawracającą gorączkę i później już po pół tabletki co 8 godzin wystarcza.
  Paracetamol jest duzo mniej toksyczny dla dzieci tzn że do wystąpienia działań nieporządanych potrzebna jest o wiele wieksza dawka niz w przypadku ibuprofenu.
  --
  pozdrawiam
  Dorota i Kuba&Bartek
 • 23.11.10, 22:19
  ibuprofen, na mojego syna najlepiej działa (najskuteczniej pomaga) nurofen. ale w domu zawsze mamy dwa, ten i paracetamol (panadol). i dodatkowo jeszcze w czopkach obydwa te leki. choć czopka to mu nie dałam odkąd skończył rok chyba... ale są Odkąd tak strasznie gorączkował, że właśnie czopki podawane naprzemiennie (paracetamol, ibuprofen, paracetamol itd) w krótszych w związku z różnorodnością składników przerwą między podaniami dopiero zbiły gorączkę. obecnie nurofen dawany co 6 do 8 godzin załatwia sprawę i niech tak zostanie.
  --
  Rastafarian Way...
 • 24.11.10, 08:38
  Na moje dziecię lepiej działa ibuprofen, a konkretnie Nurofen.
 • 24.11.10, 09:11
  U mnie też podajemy dzieciom ibuprofen ale wolą Ibufen d. Jedno dziecko ma alergię więc tym bardziej powinnam podawać mu ten lek, ale lubi go, szybko działa więc nie ma z tym problemów.
 • 24.11.10, 17:50
  Ja też jestem raczej za ibufenem D, bo dłużej utrzymuje się działanie, działa przeciwzapalnie i nie zawiera cukru i barwników.
 • 24.11.10, 19:13
  Zawsze lepiej podać coś z ibuprofenem, bo oprócz właściwości przeciwgorączkowych działa przeciwzapalnie.
  Poza tym czytałam kiedyś artykuł o szkodliwości paracetamolu u maluchów. Nie pamiętam dokładnie, ale chyba chodziło o wątrobę.
 • 24.11.10, 21:39
  Podobno mniej szkodliwy jest paracetamol. Z reguły szybciej działa, ale za to krócej, no i nie działa przeciwzapalnie.

  Ja daję z reguły Ibum/Nurofen. Ale działa dość wolno u moich dzieci.
  Przy wysokiej gorączce, 40-41stopni (u nas przy anginie) podaję od razu paracetamol w czopku - działa już po kilku minutach, i jednocześnie Ibum. Potem już tylko Ibum (pediatra kiedyś podała mi ten sposób). Na szczęście to było konieczne "tylko" 2x.
 • 25.11.10, 12:11
  Dziękuję za zainteresowanie tematem i cenne uwagi smile
  Jeden z forumowiczów wspomniał, że podaje ibufen d dla dziecka-alergika. Poczytałam o tym produkcie i zauważyłam, że faktycznie nie zawiera barwników spożywczych. Jak widzę, w kwestii bezpieczeństwa zdania są podzielone. Słyszałam, że przy krótkotrwałej terapii ibufenem ryzyko działań niepożądanych jest znikome i uważany jest za lek bezpieczny, a w zasadzie żadna terapia nie powinna i tak przeciągać się zbyt długo.
 • 25.11.10, 21:43
  To prawda, nie zawiera on żadnych barwników, które mogą uczulać. A co do bezpieczeństwa, to jak ze wszystkim - nie wolno przesadzać z lekami i dać ich w zbyt dużych dawkach i przez dłuższy czas.
 • 25.11.10, 21:47
  W zależności od wysokości gorączki ja zawsze muszę podawac obydwa, u nas sprawdzają się tylko podawane na przemian
 • 26.11.10, 16:01
  Jak na przemian? w jakich odstępach czasu? I czy wszystkiego próbowaliście? Ja też miałam dużo szukania dobrego leku ale w końcu znalazł się taki który szybko i sprawnie zadziałał.
 • 27.11.10, 12:06
  Pomiędzy tymi lekami musi być 6 godzinny odstęp. A takie naprzemienne dawkowanie się stosuję jak naprawdę jest bardzo wysoka gorączka, trudna do zbicia.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.