Bądź świadoma i bezpieczna w ciąży! Moja Ciąża z eDziecko.pl

CRP a infekcja wirusowa/bakteryjna Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Jakiś czas temu przeczytałam na tym forum (i w jakimś pojedynczym artykule), że po wysokości CRP da się stwierdzić, czy infekcja jest bakteryjna i antybiotyk konieczny.
    Już się ucieszyłam, że to takie proste wink ale po rozmowie: z pediatrą x2, pulmonologiem i laryngologiem, wszyscy stwierdzili, że to bzdura. Po rozmazie krwi, owszem, można przypuszczać jaki to rodzaj infekcji, po CRP ponoć nie.
    Wasi lekarze twierdzą inaczej? Możecie podać jakieś wiarygodne źródła nt?
    • Cóż u mnie przy CRP 720 nikt nie wątpił że to zakażenie bakteryjne, trzeci antybiotyk w końcu gada zabił smile
      może chodzi o wysokość?
    • Jednoznacznie nie można. Szczególnie jeśli CRP jest tak do 40. Wtedy pomocny bywa rozmaz. Ale ja mam za sobą również infekcje bakteryjne bez podwyższonego crp za to z natychmiastową reakcją na antybiotyk. Ja zawsze w przeciągającej się infekcji robię rozmaz i crp. Wyniki + stan pacjenta daje sie jakoś złożyć do kupy.Wyjątek stanowią zapalenia uszu kiedy badam uszy a nie krew.
      --
      pozdrawiam
      Dorota i Kuba&Bartek
      • Ja zawsze w przeciągającej się i
        > nfekcji robię rozmaz i crp. Wyniki + stan pacjenta daje sie jakoś złożyć do kup
        > y.

A czy te badania są standardowe, i czy w Polsce?
        Można się ich domagać, np. gdy pediatra przy katarze i podwyższonej temperaturze (często i gęsto praktykowane w mojej osiedlowej przychodni) u dziecka bez mrugnięcia okiem zleca antybiotyk?
        Bo mój kolega internista twierdzi, że nie robią takich, opierają się tylko na stanie pacjenta, chyba że pacjent posiada takie badania w związku z innym dodatkowym schorzeniem.
        --
        Mozna zostawic dziecko w swoim lozku , a seks uprawiac w kazdym innym dowolnym miejscu mieszkania. No problem. Zreszta w przypadku malych niemowlat mozna jednoczesnie karmic piersia i ..ten tego.. by mruwa9 OMG! big_grin
        • jakis czas temu bylam z corka u pediatry (14 mcy) z powodu bardzo duzego kaszlu i 40 stopniowej goraczki. goraczke tak wysoka miala przez 5 dni! lekarka nie dala antybiotyku poniewaz CRP wyszlo niecale 5 i ogolnie krew byla bardzo dobra. stwierdzila ze to wirus i w sumie zadnych lekow nie bylo. oprocz tych do zbijania goraczki , leczenie nie w Polsce..
          --
          www.youtube.com/watch?v=J5MpO9grPpk
        • Pewenie że w PL. Standart pewnie zależy od lekarza. Jak pediatra takowego nie prezentuje sam to proszę ja. Nigdy mi nie odmówiono, kilka razy wybroniliłam młodych od antybiotyku. ale ja z zasady idę do lekarza w 3-4 dobie więc część infekcji do tego czasu sama przechodzi.
          --
          pozdrawiam
          Dorota i Kuba&Bartek
    • u mnie pediatra w zwykłej przychodni zleciła córce (5 lat) i synkowi (7 m-cy) sprawdzenie crp, infekcje dzieciaki miały długo i nawet rtg p łuc było. CRP wyszło 1 więc żadne z dzieciaków nie dostało antybiotyku.....ale chorują przez cały czas
    • Artykuł był pewnie ten:
      www.roik.pl/leczenie-antybiotykiem-cd-dr-n-med-zbigniew-martyka-7/
      najlepiej zrobić tak jak Dorek pisze i CRp i rozmaz, ja zazwyczaj robię tylko crp i w 90 procentach przypadków wychodzi poniżej 10 mimo że temperatura z kosmosu ale wtedy na spokojnie nie podaję antybiotyku i czekam, jak nie ma poprawy powtarzam-raz się tylko zdarzyło.... Problem jest właśnie gdy crp wychodzi w okolicach 30- 40 bo tak naprawdę nie powtarzając badania po jakimś czasie dalej nie wiemy czy będzie rosło czy spadało i jak rosło to do jakich wartości, więc pomocny jest wtedy rozmaz no i znajomość własnego dziecka i jego reakcji.

Q_fla są pediatrzy którzy je robią zawsze zanim zapiszą antybiotyk, niestety cały czas to rzadkość-domagać się możesz oczywiście ale to lekarz decyduje.
      --
      Sygnaturka się zgubiła....
    • Aihnoa- zapewne Twój pulmonolog, laryngolog i 2 pediatrów sie myli, wszak wiedze na tematy medyczne czerpie się z forum, tu są wrzechwiedzące pomoce medyczne i to one mają recję. Także odpowiedź może być tylko jedna- po wysokości CRP da się stwierdzić, czy infekcja jest bakteryjna i antybiotyk
      > konieczny

smile
      A poważnie- uwierzyłabym lekarzom smile
      --
      blog butelkowy
    • W wielu przypadkach się da.

Ale są wyjątki - mój syn miał atypowe zapalenie płuc - jak sama nazwa wskazuje, nie było typowych objawów - crp niziutkie, rozmaz też w porządku, osłuchowo czysto, dopiero rtg klatki piersiowej (po miesiącu wielu różnych badań) przyniosło prawidłową diagnozę.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.