Dodaj do ulubionych

nawracające infekcje układum moczowego

03.12.12, 12:04
Moja 5-letnia córka od ponad dwóch ma nawracające infekcję układu moczowego.Zaczęło się gdy poszla do przedszkola,zaczęła się posikiwać lub wogóle zsikiwać w majteczki. No i doszly bakterie w moczu. Furagin niestety nie pomógł. Dostałayśmy skierowanie do poradni urologicznej w MP w łodzi,tam po szeregu wywiadów i badaniu cystografi stwierdzono refluks 3 stopnia,przeszła też zabieg uszczelniania defluksem prawej strony. Po zabiegu dostawała furagin i driptane,ale posikiwania nie ustąpiły jak i bakterię w moczu.Wsszystkie kontrole kończyla się podawaniem furaginu lub antybiotuku bo wychodziała coli. Nidawno byłyśy na następnej wizycie,ponieważ córcia dostała bardzo wysokiej gorączki do 42 st. Badnie ogólne moczu pokazały znowu liczne bakterie i podwyższone leukocyty(60-80 w polu widzenia)azotyny a raz nawet wyszło białko(mówię raz bo potem często robilam badanie ogólne i białko się już nie pojawiało.Pediatra przepisał jej amoksiklav i po antybiotyku badanie wyszlo dużo lepiej,bakterie pojedyńcze. Z tymi wszystkimi wynikami,łacznie z posiewem gdzie wychodzila cały czas coli pojechałyśmy do urologa prowadzącego. Powiedział że trzeba koniecznie zrobić cystometrię,ale mocz musi być jałowy. cały czas córka ma brać furagin w dawce 2xpół tabletki,do tego dostała uro-vaxum. Wybrała prawie całe opakowanie,ale nie widzę żadnej poprawy. Badania ogólnego jeszcze nie robiła ptzy tym uro-vaximie,ale wiem że nie będzie ono"ładne".Do tego córka skarży sie na bółe brzzucha, w sumie odkąd zaczęła barć uro-vaxim. Dzwoniłam do urologa i kazał robić nasiadówki a po paru dniach bad.ogólne. Stwierdziła też że bóle brzuch ato napewno nie od pęchęrza,ja jednak myślę co innegosadprosze o jakąś poradę bo to już tyle trwa. Naprawdę się martwię.
Obserwuj wątek
    • annabee Re: nawracające infekcje układum moczowego 04.12.12, 09:53
      Witam! Córka ma 3 lata. Wielokrotnie leczona była na zum. Pierwszy epizod w wieku ok 1 roku. Najbardziej nasilone w wieku 2-3 lat. Trzykrotnie leczona na oddziale z powodu zum i odmiedniczkowego zapalenia nerek. Zawsze wychodziła e-coli. Trafiła do nefrologa dziecięcego i urologa dziecięcego. Wykonano jej kolejno scyntygrafię (wynik w granicach normy), cystografię mikcyjną (obustronny czynny i bierny refluks IV stopnia) i badanie urodynamiczne (za duża pojemność pęcherza, za wysokie ciśnienie w pęcherzu i brak korelacji zwieracz-wypieracz). Do tego raz w miesiącu badanie moczu: ogólne i posiew oraz raz w miesiącu prowadzenie dzienniczka mikcji. Obecnie córka została zakwalifikowana do leczenia farmakologicznego: cardura, furagin. Leczenie wstępnie wdrożone na rok czasu. W między czasie kontrolne badania (opisane wyżej). Leczenie chirurgiczne w przypadku braku poprawy po rocznym leczeniu farmakologicznym, nawrotów zum. Według mnie poprawa jest. Córka coraz rzadziej się moczy. Choć jak twierdzą lekarze 3 latka ma do tego jeszcze prawo. W nocy wstaje tylko raz na sikanie (wcześniej nawet co 2 godziny). Dużo lepiej śpi w nocy. Nie sygnalizuje że boli ją brzuszek. Wcześniej często mówiła: mamo potrzymaj mnie za brzuszek, bo mnie boli. No i najważniejsze mocz czysty.

Nie wiem do kogo chodzicie z córką. Podstawą jest urolog dziecięcy. Pani córka była ostrzykiwana, a badania inne oprócz cystografii miała robione? Mi lekarz zaznaczał, że refluks musi mieć przyczynę i że jeżeli scyntygrafia wychodzi w normie możemy brać pod uwagę leczenie farmakologiczne. To chyba tyle. Pozdrawiam i życzę prawidłowego zdiagnozowani córki.
      • renatka841905 Re: nawracające infekcje układum moczowego 04.12.12, 11:54
        witam Panią
        Dziękuje za odpowiedż i podpowiedx jednocześnie. moja Mała miała robioną cystografię na podstwie której stwierdzono prawostronny refluks 3 stopnia, i po tym skierowano ją do szpitala gdzie miła ostrzykiwaną tą stronę defluksem. teraz ma miec zrobioną cystometrię ale mocz musi być jałowy.Podobnie jak Pani corka,moja musi mieć także stwierdzoną tą całą pojemność pęcherza i jakie jest ciśnienie.My również chodzi,y do urologa do Matki Polki w Łodzi Do D.samolewicza.
        Co to jest ta scyntografia?o tym nie słyszałam
        • annabee Re: nawracające infekcje układum moczowego 04.12.12, 15:08
          U nas córka w pierwszej kolejności po drugim epizodzie zum i kontrolnym usg miała wykonaną jaką pierwszą scyntygrafię dynamiczną nerek (wiek 2 lata). Jest to padanie oceniające funkcję nerek. Dopiero później cystografię a następnie badanie urodynamiczne na które składa się uroflometria i cystomeria. Osobiście dziwi mnie, że Pani córka przed wykonaniem tych badań został poddana ostrzykiwaniu. To jednak tylko moje zdanie, a ja lekarzem nie jestem. Wiem też, że są różne procedury postępowania przy refluksie uzależnione od wieku dziecka.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka