Dodaj do ulubionych

Boczne skrzywienie kręgosłupa

16.03.14, 07:56
Witam
U mojej 10letniej córki na bilansie lekarz stwierdził boczne skrzywienie kręgosłupa,byłam już w poradni wad postawy tam pani doktor stwierdziła znaczne skrzywienie,chciałabym poznać opinie lekarza specjalisty tylko do jakiego się udać? ortopeda,neurolog???
Obserwuj wątek
    • jola_ep Re: Boczne skrzywienie kręgosłupa 16.03.14, 10:12
      > stwierdziła znaczne skrzywienie,

To znaczy jakie? Ile stopni skrzywienia?

>chciałabym poznać opinie lekarza specjalisty tylko do jakiego się udać? o
      > rtopeda,neurolog???

Dostałaś skierowanie?

Lekarz to zwykle ortopeda.
      Dodatkowo bardzo ważna jest prawidłowa rehablitacja nowoczesnymi (czy nadal trzeba pisać to słowo?) metodami. Potrzebny jest więc fizjoterapeuta z właściwymi kwalifikacjami i dodatkowo przyda się doświadczenie.
      Złą rehablitacją można zrobić więcej szkody niż pożytku.

Ćwiczenia muszą być dobrane indywidualnie do skrzywienia. Każdy sensowny fizjoterapeuta poprosi o RTG kręgosłupa. Zbada dokładnie i możesz dowidzieć się więcej niż u ortopedy.

Dodatkowo trzeba ćwiczyć codziennie - czasem wystarczy nawet 20 minut dobrze dobranych ćwiczeń.

U nas sprawdziło się połączenie terapii manualnej (głównie tzw. miękkiej) z ćwiczeniami asymetrycznymi oprtymi na PNF (według metody FITS) plus według potrzeby wzmacniające-rozciągające.

Absolutnie nie idź w kierunku symetrycznych ćwiczeń wzmacniających mięśnie grzebietu i brzucha (tzn. jeśli trzeba to tak, ale nie zaczyna się od tego terapii i nie może ona głównie na tym polegać).

Ortopeda (lekarz) jest ważny, ale on nie prowadzi rehabilitacji. (diagnozuje, nadaje kierunek leczeniu itp.) Najlepiej jak współpracuje z fizjoterapeutą, ale to raczej rzadkie.

Jeśli córka ma 10 lat, to jest to czas na intensywne działania. Okres skoku wzrostowego jest najbardziej niebezpieczny dla skoliozy.

Pozdrawiam
      Jola
      • lillylive Re: Boczne skrzywienie kręgosłupa 16.03.14, 10:48
        Dziękuję!
        Czyli najpierw ortopeda i skierowanie na RTG kręgosłupa.
        Lekarz ogólny wypisał nam skierowanie do poradni wad postawy a tam pani po obejrzeniu powiedziała ze skrzywienie jest tak duże że tylko klinka w bielsku(?)pobyt 3tygodniowy.
        Niestety na wizycie był mąż,o nic nie dopytałsad
        • jola_ep Re: Boczne skrzywienie kręgosłupa 16.03.14, 17:07
          Nie jestem na bieżąco, moje dzieci miały małą skoliozę dobrych parę lat temu (tzn. córa nadal ma, ale niewielką i w zasadzie niewidoczną). Ale z kontaktów z innymi rodzicami wiem, że wczesną rehabilitacją (i właściwą) można wiele osiągnąć. Musisz tylko znaleźć odpowiednich specjalistów. I nastawić się niestety na to, że niekoniecznie na NFZ sad

Pytaj, szukaj. Nam pomogła terapia według FITS, innym inne techniki ale zawsze były to indywidualnie dobrane ćwiczenia + terapia manualna.
          Walcz, bo warto.
          I nie wierz od razu w złe nowiny.

Pozdrawiam
          Jola
          • lillylive Re: Boczne skrzywienie kręgosłupa 16.03.14, 20:12
            Dziękuję Ci serdecznie za dobre słowo! Na razie jestem załamana że trochę "olalam ten temat" myślałam że jak córka chodziła na grupową rechabilitację 2lata temu to wszystko jest ok,dopiero teraz po bilansie przyjrzałam się dokładniej i widzę że córa ma lewy bark wyżej od prawego,wcięcie w pasie też nie równe,nie wiem czemu wcześniej tego nie zauważyłam córa od 2lat kąpie się sama,na basenie to zawsze szybko nie zwróciłam uwagi mam okropne wyrzuty sumienia,od jutra zaczynam działać,też raczej nastawiam się na leczenie,wizyty prywatnie.Po za tym jestem w szoku bo córa usportowiona rower,pływanie,tenis a tu ta skoliozasad
            • jola_ep Re: Boczne skrzywienie kręgosłupa 16.03.14, 22:39
              Pomyśl - jakby nie była usportowiona, to zapewne byłoby gorzej.

Przyczyn skoliozy jest wiele, przyczyny większości są nieznane (choć są różne teorie). Wiemy jednak, w jaki sposób się rozwija. I wbrew obiegowej opinii wzmacnianie mięśni może nawet ją pogłębić. Dlatego lepszy jest basen, bo rozluźnia, od grupowego wzmacniania mięśni grzbietu i brzucha.
    • nauboczu Re: Boczne skrzywienie kręgosłupa 17.03.14, 12:15
      Musisz działać szybko, szczególnie jeżeli już widzisz zmiany w postawie. Ja miałam operację 25 lat temu. Operacja zatrzymała postęp choroby, ale kręgosłup jest usztywniony i od jakichś 4 lat /od urodzenia dziecka/ mam poważne kłopoty z bólem. Nie ma to rady. Nie wiem czy teraz w ogóle robią takie operacje, ale na pewno jest to choroba, która oprócz widocznych zmian w postawie, objawia się problemami z różnymi innymi narządami, na które naciska skrzywiony kręgosłup. Ja miałam skrzywienie II/III stopnia. Moja koleżanka miała IV stopień i ona ma kłopoty z żołądkiem i płucami. U mnie to nie występuje, nie miałam aż tak dużego skrzywienia, chociaż ktoś kto wie o co chodzi widzi, że mam mocno wystającą łopatkę. Musisz znaleźć dobrego terapeutę i pilnować ćwiczeń. Ortopeda powie Ci co dalej.
      • lillylive Re: Boczne skrzywienie kręgosłupa 17.03.14, 20:41
        nauboczu napisała:

> Musisz działać szybko, szczególnie jeżeli już widzisz zmiany w postawie. Ja mia
        > łam operację 25 lat temu. Operacja zatrzymała postęp choroby, ale kręgosłup jes
        > t usztywniony i od jakichś 4 lat /od urodzenia dziecka/ mam poważne kłopoty z b
        > ólem. Nie ma to rady. Nie wiem czy teraz w ogóle robią takie operacje, ale na p
        > ewno jest to choroba, która oprócz widocznych zmian w postawie, objawia się pro
        > blemami z różnymi innymi narządami, na które naciska skrzywiony kręgosłup. Ja m
        > iałam skrzywienie II/III stopnia. Moja koleżanka miała IV stopień i ona ma kłop
        > oty z żołądkiem i płucami. U mnie to nie występuje, nie miałam aż tak dużego sk
        > rzywienia, chociaż ktoś kto wie o co chodzi widzi, że mam mocno wystającą łopat
        > kę. Musisz znaleźć dobrego terapeutę i pilnować ćwiczeń. Ortopeda powie Ci co d
        > alej.
        Dziękuję za wszystkie wskazówki,porady.Dziś umówiłam wizyte prywatną u ortopedy za tydzień(na NFZ 7tygodni czas oczekiwania...)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka