Dodaj do ulubionych

lakierowanie zębów

17.04.15, 23:17
Córa ma 3,5 roku, od paru tygodni myje zęby pastą z fluorem. Wcześniej używała takiej bez, bo dotychczas nie potrafiła wypłukać ust. Od ponad roku regularnie co 3-4 miesiące ma też lakierowane ząbki. Jak dotąd próchnicy, odpukać, brak. I teraz pytanie do obeznanych w temacie - czy po przejściu na pastę z fluorem powtarzać zabieg lakierowania? Z taką samą częstotliwością, z mniejszą? Czy w ogóle zrezygnować?
Byłoby dla mnie oczywiste żeby nic w tym temacie nie zmieniać, ale ostatnio zetknęłam się z opinią dentystki, żeby nie lakierować zębów dzieciom używającym pasty z fluorem, i sama się już pogubiłam.
Edytor zaawansowany
  • 18.04.15, 10:42
    Ja nie lakieruję fluorem tylko wapniem. Syn mył zęby elmexem dla dzieci, ale szybko przestawił się na ten dla dorosłych, bo umiał wypluwać i płukać zęby od wieku 3 lat.
    Syn ma prawie 7 lat, w wieku roku miał 16 zębów, czyli wcześnie. Teraz ma wszystkie jedynki, dwójki i szóstki stałe, szóstki zalakowane dla zabezpieczenia przed próchnicą. Na razie odpukać brak ubytków.
    Nadmiar fluoru jest toksyczny a w lakierze jest bardzo duża dawka na raz. Więc jeżeli zęby ogólnie zadbane to chyba lepiej nie przesadzać.
  • 18.04.15, 12:05
    to, co robicie, jest bez sensu.
    Unikacie pasty do zebow o zawartosci 1000 ppm F, a lakierujecie preparatem o zawartosci 22500 ppm F, czyli zawierajacym ponad dwadziescia razy wiecej fluoru.
    Pasta z fluorem jest zalecana od pierwszego zeba.
    Dziecko (ani dorosly) NIE POWINNO plukac ust po myciu zebow. Pluczac niweluje dobroczynne dzialanie fluoru . Wystarczy wypluc piane.
    Wskazania do lakierowania ustala dentysta , zaleznie od indywidualneo ryzyka.
  • 18.04.15, 18:00
    Mruwa, a możesz podać jakieś źródło odnośnie tego niepłukania zębów po umyciu? Nie żebym podważała, po prostu pierwszy raz słyszę.
  • 19.04.15, 01:04
    takie sa zalecenia w wielu krajach. Jesli znajde artykul naukowy, wrzuce. Tez mozesz poszukac, google nie gryzie wink
    Chcemy, zeby fluor z pasty mial dluzszy, niz tylko pare sekund, kontakt ze szkliwem.
  • 18.04.15, 19:24
    Parę razy słyszałam o tym niepłukaniu ust, ale... bleee. Tak chodzić z wysuszającym kapciem w buzi? wink
  • 23.04.15, 20:06
    Moi nigdy nie mieli lakierowanych zebow. Nasza dentystka uważa to za niepotrzebny i bezsensowny zabieg. Dzieci lat 4,5 i niecale 6,5 '
    6 latek jedynie co to ma zalakowane stale szostki.
    Żeby 100 % zdrowe.
    Moje dzieci nigdy nie plukaja zebow po umyciu (no dobra, może kilka razy chcieli sobie wyplukac tak ot dla zabawy)
    Zawsze myjemy im żeby w ten sposób ze normalnie myjemy pasta, potem wypluwają, ja szczotke plukam woda i taka czysta mokra szczotka jeszcze raz przemywam żeby. Wiec całkowicie ta "woda z pasta" wyplukana nie jest.
    Pasty od zawsze używali i uzywaja Elmexa tej 0-6 lat. Ale obecnie pierwszy raz maja Elmexa tego od 6 wzwyż. 4,5 latka tez jej już używa bo nie będę 2 roznych tubek kupować.
  • 23.04.15, 20:07
    Mialo być zeby a nie żeby smile komputer sam mi zmienial z na ż
  • 24.04.15, 07:46
    Mruwa9 - a polecasz jakąś konkretną pastę od 1 zęba ? Pierwsze słyszę (bez żadnych podtekstów czy złośliwości), żeby od początku podawać pastę z fluorem.
  • 24.04.15, 11:29
    Przeciez masz paste Elmex od 0 do 6 lat wink ona ma trochę fluoru.
    Nam dentystka mowila ze taka paste dziecko może połykać bo tam jest tak niewiele tego fluoru ze nic nie zaszkodzi. Jest to dawka przyswajalna dla organizmu.
    Z ta już od 6 do 12 gorzej bo już dawka fluoru jest wieksza i należy wypluc.
    Jest ona niby od 6 lat ale może być uzywana u młodszych i ile potrafią już pluc
  • jesli dziecko nie ma próchnicy to nie podaje sie pasty z fluorem, jesli jest próchnica to 2 latkowi mozna spokojnie podać paste ze zwiekszona ilościa fluoru powyzej 1000 ppm, świetną jest pasta Colgate junior fioletowa, zawiera argininę która neutralizuje cukry, polecamy ja naszym małym i duzym pacjentom w naszym gabinecie. Co do lakierowania zębów to jesli nie ma próchnicy to lakierujemy raz na pół roku jesli jest próchnica to co 4 miesiace.
  • 28.04.15, 22:23
    wedlug wytycznych europejskich dzieciom od pierwszego zeba do 2. urodzin zaleca sie paste o zawartosci 500 ppm F w ilosci odpowiadajacej wielkosci paznokcia malego palca reki dziecka. Miedzy 2 a 6. rokiem zycia- 1000 ppm F, powyzej 6.roku zycia- 1450 ppmF, czyli pasta dla doroslych. Piane wypluc, ust nie plukac woda.
    Reszta to kwestia smaku.
    Trzeba czytac sklad na opakowaniach i wybrac odpowiednia paste.
  • 29.04.15, 09:26
    Wpis sponsorował Colgate Junior! Dziękujemy, że ktoś zapłacił, żebyśmy nie musieli myśleć! big_grin
  • 29.04.15, 14:53
    Z ciekawości poszlam zobaczyć ile ma fluoru Elmex 6-12
    Ma 1400
  • 29.04.15, 17:17
    Czyli to już jak dla dorosłych. Trochę duży przeskok z 500 do 1400. Nie widziałaś może czegoś pośredniego?
  • 29.04.15, 18:00
    kiedys chyba widzialam, ze colgate junior mial 1000 ppm F. A moze Aquafresh Kids czy jakos tak? Nie wiem. Trzeba w sklepie podejsc do polki z pastami i przestudiowac sklad.
  • 29.04.15, 21:44
    Colgate 2-6 ma 1000 ppm F na pewno, jako jedna z niewielu past ma odpowiednią ilośc fluoru dopasowaną do wieku.

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.