Dodaj do ulubionych

torbiel na jajniku u 3msc niemowlaka a kp

24.06.15, 16:28
Błagam pomocy! U mojej córeczki 3msce na rutynowym usg stwierdzono torbiel na jajniku 6mm x 9mm. Cz. Ktoś miał taką sytuację? Pani dr pow ze jeśli karmie piersią to może tak być bo daje małej hormony i umówiła nas na kontrol za 2mce. Powiedziała również ze może się zmniejszać. Powiedzcie mi coś na ten temat. Pozdrawiam
Obserwuj wątek
        • agniesikagniesik Re: torbiel na jajniku u 3msc niemowlaka a kp 27.06.15, 22:26
          Już piszę,
          operacja była jak dziecko miało 3 dni, bez żadnych komplikacji i powikłań, córka wyszła ze szpitala po 4 dniach od operacji, tydzień później zdjęcie szwów, blizna jest na brzuchu dość długa ale może się jakoś wchłonie.
          Córka razem z torbielą miał usunięty lewy jajnik.
          Wycinek torbieli był wzięty do badania histopatologicznego.
          Cały czas jesteśmy pod opieką lekarza chirurga onkologa, powtarzane jest usg brzuszka przy każdej wizycie (do tej pory chodziliśmy co miesiąc, teraz co trzy miesiące), co pół roku jest też prześwietlenie płuc.
          My nie mieliśmy wizyty u endokrynologa.
          Powiem szczerze też, że żaden lekarz do końca mi nie wytłumaczył skąd taka torbiel się wzięła i jak to się stało, że w ciągu 3 tygodni między jednym usg a kolejnym tak dużo urosła.
          • 11malutka Re: torbiel na jajniku u 3msc niemowlaka a kp 28.06.15, 12:46
            Dla mnie tez jest to dziwne ze tak urosła u pani córeczki. U nas wytłumaczono to tak, że dopóki karmie piersią to daje jej swoje hormony i dlatego jest ten torbiel. Powinno się zmniejsza Ale usg mamy nast we wrześniu. Ta doktor która robiła usg nie kazała nic dalej robić tylko te usg. Ja dla swojego spokoju i zdrowia małej zapisałam ja do endokrynologa. A ile teraz ma dziecko?
            • agniesikagniesik Re: torbiel na jajniku u 3msc niemowlaka a kp 28.06.15, 18:01
              Córka ma teraz 11 miesięcy.
              Torbiel na wcześniejszych usg w czasie ciąży nie była widoczna, lekarz ginekolog robiący usg stwierdził, że rzeczywiście mogła tak urosnąć w tak krótkim czasie.
              Miała się wchłonąć, ale tak się nie stało i konieczna była operacja.
              Rzeczywiście, informacji w necie jest "jak na lekarstwo".
              Słyszałam, że taka torbiel mogłaby być konsekwencją przyjmowania różnych terapii hormonalnych ułatwiających zajście w ciążę.
              Ja nie przyjmowałam jakichkolwiek leków poza antykoncepcją.
    • elduszek Re: torbiel na jajniku u 3msc niemowlaka a kp 29.06.15, 10:29
      Witam. Nas problem rownież dotyczył. Torbiel na jajniku u córki została stwierdzona bardzo wcześnie bo w 29 tyg. ciąży. Nie do końca było wiadomo czy dotyczy ona na pewno jajnika czy może innego organu. Kolejne usg potwierdziły podejrzenia. Cały ten czas do porodu byłam już pod opieką innej specjalistycznej poradni. Torbiel wciąż była, nie ulegała wchłonięciu bo i tak sądzono że może samoistnie zniknąć.
        • elduszek Re: torbiel na jajniku u 3msc niemowlaka a kp 29.06.15, 13:55
          Jeszcze dodam, że wielkość torbieli u córki przez ten cały okres prawie 10 miesiecy (2,5 w ciąży, 7 już po porodzie) wahała się pomiędzy 2-3 cm a 3-4 cm więc klasyfikowała się do operacji. Córka nadal jest pod opieką chirurgii dziecięcej ze względu na drugi jajnik, który też wykazuje pewne cechy niepokojace. Lekarze jednak uspokajają, że to najprawdopodobniej moje hormony przekazywane z mlekiem mają wpływ na jego wygląd. Tak więc dopiero w pół roku po odstawieniu dziecka badanie usg będzie miarodajne.
          • 11malutka Re: torbiel na jajniku u 3msc niemowlaka a kp 29.06.15, 17:38
            I to jest właśnie Polska. Zamiast od razu działać to zwlekaja i takie malenstwo później jako kobieta może mieć przez to problemy. Właśnie zastanawia mnie co kp ma wspólnego z ta torbiela. mała ma 9mm ale boję się że nie będzie się zmniejszać albo że urośnie. Elduszek a jakie to cechy? Jeśli chcesz pisać
            • elduszek Re: torbiel na jajniku u 3msc niemowlaka a kp 29.06.15, 21:43
              W jednym badaniu usg w pół roku po operacji napisali iż " po prawej stronie macicy widoczna jest struktura hipoechogenna wielkości 1,5x0,9-prawdopodobnie jajnik prawy.Wskazane badanie kontrolne." Kontrolę zalecili za kolejne pół roku, gdzie na kolejnej kontroli usg wykazało "jajnik prawy 1,2x0,7 cm z obecnością pecherzyków jajnikowych. Kontrola za rok"
            • elduszek Re: torbiel na jajniku u 3msc niemowlaka a kp 29.06.15, 22:08
              Co wspólnego z torbielą ma karmienie? Nie mam pojęcia. Wyjaśnili mi tylko że obecność pecherzyków jajnikowych u tak małego dziecka to właściwie w 100 procentach wpływ moich hormonów, które przekazuje wraz z mlekiem. No ale jak widać mimo wszystko wolą to co jakiś czas kontrolować i zalecili że jakby coś się nietypowego działo bóle nagle ostre w jamie brzusznej to aby przyjeżdżać natychmiast. Co jest dla mnie nie co dziwne, zamiast kontrolę przeprowadzać częściej.
                  • elduszek Re: torbiel na jajniku u 3msc niemowlaka a kp 12.07.15, 23:15
                    Żadne z tych badań córka nie miała wykonywane. Jedynie dwa razy badano z krwi markery nowotworowe ale te wskazywały, że wszystko jest w porządku. No i wiadomo cały wycinek był wysłany do badania histopatologicznego ale niestety zaszły w nim jak to napisano "rozległe zmiany sztuczne" więc i owo badanie nie mogło wykluczyć nowotworu. Jeszcze jedno to nigdy w życiu nie leczylam się hormonalnie ani nie używalam tabletek antykoncepcyjnych, więc nic z tych rzeczy nie mogło wpłynąć na pojawienie się torbieli u mojej córki.
                        • agniesikagniesik Re: torbiel na jajniku u 3msc niemowlaka a kp 13.07.15, 18:30
                          Prawda jest taka, że w poradni szpitalnej do której chodzimy przyjmuje 10 czy 12 lekarzy, więc praktycznie co wizyta to inny lekarz. Oni naprawdę tam mają straaaasznie dużo małych pacjentów.
                          No więc efekt jest taki, że każdy lekarz może mieć własny pomysł na leczenie.
                          Gorzej wyszły badania hormonów, więc pokłosiem tego była decyzja o konieczności pobrania krwi do badań genetycznych, bez czekania na kolejną wizytę za 3 miesiące.
                          Pediatra do którego chodzę z dzieckiem sugerowała także zrobienie badań genetycznych, ale ona nie może wypisać skierowania. Z tego co mówiła, to koszt tych badań zniechęca do częstego ich zlecania.
                          Co do karmienia piersią, to karmiłam córkę od samego początku do 6 miesiąca.
                          Drugi jajnik - na ostatnim usg robionym po lewatywie uwidocznił się, nie ma na nim żadnych zmian.
                          • elduszek Re: torbiel na jajniku u 3msc niemowlaka a kp 13.07.15, 20:28
                            Faktycznie prawda jest taka, że co lekarz to inne podejście do pacjenta. My cały czas również jesteśmy pod kontrolą poradni szpitalnej ale każda wizyta jest umawiana do tego samego lekarzach aczkolwiek kto inny robi usg. Zaczynam się zastanawiać czy oby na własną rękę myślę prywatnie nie kontrolować stanu zdrowia córki. Ginekolog do której chodzę a ktora również prowadziła ciążę twierdziła że nie mam się czym martwic tak więc zaufałam lekarzom że wiedzą co robią. Ale gdzieś tam przychodzą momenty zwątpienia kiedy mamy czekać tyle czasu do kolejnej kontroli. A czemu mają służyć te badania hormonalne? U nas nigdy na ten temat nie było mowy. Zaczynam sie bać żeby niczego nie przeoczyć....
                          • agniesikagniesik Re: torbiel na jajniku u 3msc niemowlaka a kp 25.07.15, 21:32
                            Witam ponownie,
                            krew na badanie genetyczne była pobrana, czekamy na wyniki, lada dzień będę dzwonić po wyniki.
                            Niestety - nie zrobiłam sobie zdjęcia zlecenia na pobranie krwi, tam pewnie było napisane czy zaznaczone co i jak.
                            Odezwę się jak się dowiem jak wyszły badania i jak dalej sprawa się potoczy w zależności od tego co wyjdzie.
                            • mmaagg84 Re: torbiel na jajniku u 3msc niemowlaka a kp 26.07.15, 07:51
                              U mnie torbiel u córeczki zdiagnozowano w 32 tc.W ciągu 3 dni urosła ok.1,5 cm.Miała już wymiar ok.53 mmx 40 mm. Nie było analizy co z nią robić dzięki temu że trafiłam do prof.Szaflika do ICMP w Łodzi została natychmiast odbarczona. Z histopatologii wyszła torbiel krwotyczna.Nie wiem skąd się tam wzięła.Bylismy na kontrolnym USG po porodzie i na jajnikach są drobne pęcherzyki do ok.6mm,ale powiedziano nam że to jest całkiem normalne u noworodka. Kontrole mamy po dwóch miesiącach tj.w sierpniu.Po przeczytaniu postów znowu się już boję tego co może być. ...
                                • agniesikagniesik Re: torbiel na jajniku u 3msc niemowlaka a kp 22.08.15, 21:08
                                  Nie karmię od 6 miesiąca, ale u mnie nikt nie mówił nic o karmieniu piersią albo nie.
                                  Córka na dniach kończy 13 miesięcy.
                                  Wiem, że te wyniki hormonów powinny spadać, ale miarodajne miały być dopiero po skończeniu przez dziecko roku.
                                  No i teraz dwa razy pobierana była krew i wyniki wzrosły, czego pokłosiem było zapisanie dziecka do endokrynologa.
                                  W pon jadę z małą na usg i pobranie krwi.
                                  Ale opis usg jest od ręki, no a wyniki hormonów już nie. No i będą na wizycie u endokrynologa dopiero.
                                  Też sama nie wiem już co się dzieje, bo dla mnie to jest takie miotanie się.
                                  Dobrze, że szpital jest w tym samym mieście, gro pacjentów tej poradni dojeżdża do szpitala z drugiego końca Polski i nie wiem jak oni sobie radzą.
                                  Co do wyników innych badań, to nie mogę nic więcej powiedzieć, bo tylko raz oddawałam mocz do analizy na badanie ogólne i tak samo krew tylko raz była pobierana w przychodni rejonowej na takie badania ogólne.
                                  • 11malutka Re: torbiel na jajniku u 3msc niemowlaka a kp 01.09.15, 13:11
                                    To całe szczęście ze w tym samym mieście. My mamy pół godziny drogi do szpitala. to jest niestety polska. Szkoda mi tych ludZí ale czego się nie robi dla dzieci aby były zdrowe.
                                    Te nasze wyniki wskazywały na infekcje wirusową mała przeszła 3 dniowke. Byliśmy na usg . Pani stwierdziła że pęcherzyki zanikły wiec jestem dobrej myśli. Mam nadzieje ze na tym usg w styczniu w szpitalu dziecięcym tez tak będzie. A skąd jesteś? Ogólnie mała skarży się na ból brzucha? Pozdrawiam
                                    • agniesikagniesik Re: torbiel na jajniku u 3msc niemowlaka a kp 10.09.15, 15:57
                                      Witam,
                                      my jesteśmy już po wizycie u endokrynologa, wszystko OK, dostałyśmy skierowanie na krew na hormony płciowe, następną wizytę mamy za dwa miesiące.
                                      A wcześniej za miesiąc standardowo - onkolog, usg brzuszka, krew na hormony nowotworowe (nie wiem czy tak to można nazwać), rentgen płuc.
                                      Wzięłam przy okazji szczepienia od pediatry skierowanie do poradni genetycznej, bo na wyniku badań genetycznych była sugerowana wizyta w poradni.
                                      I to by było na tyle.
                                      Co do bólu brzucha - chyba się nie skarżyła, wszystko je, nigdy nie płacze "od tak", żeby mogło coś wskazywać, że boli ją w brzuszku.
                                      • mmaagg84 Re: torbiel na jajniku u 3msc niemowlaka a kp 11.09.15, 11:30
                                        Witam,
                                        Proszę napiszcie mi gdzie mogę się udać do poradni chirurgii onkologicznej z córeczką? Tak jak pisałam u córki w 32 tc odbarczono torbiel prawdopodobnie lewego jajnika. Byliśmy w CZD w Warszawie na kontroli po porodzie i niby wszystko ok prócz pęcherzyków.Zrobilam jej USG pod koniec sierpnia prywatnie u dr.Brzewskiego i zaniepokoil go drugi jajnik i zmiana na nim lita.CZD twierdzi że szukam sama problemu bo nic nie wiedzą jak się z tym udałam ponownie.Pediatra przy szczepieniu kazał zapisać się do poradni chirurgii onkologicznej by rozszerzyć diagnostykę bo jest to niepokojące. Jestem z Warszawy i nie wiem gdzie z tym ruszyć jak powtórzę USG pod koniec miesiąca do instytutu na Kasprzaka,czy może gdzieś do Łodzi tam miałam zabieg może oni nie będą tego bagatelizować.Napiszcie co sądzicie.
                                        --
                                        http://www.suwaczki.com/tickers/xnw4yx8dev9obvlo.png
                                      • mmaagg84 Re: torbiel na jajniku u 3msc niemowlaka a kp 11.09.15, 12:43
                                        Witam,
                                        Proszę napiszcie mi gdzie mogę się udać do poradni chirurgii onkologicznej z córeczką? Tak jak pisałam u córki w 32 tc odbarczono torbiel prawdopodobnie lewego jajnika. Byliśmy w CZD w Warszawie na kontroli po porodzie i niby wszystko ok prócz pęcherzyków.Zrobilam jej USG pod koniec sierpnia prywatnie u dr.Brzewskiego i zaniepokoil go drugi jajnik i zmiana na nim lita.CZD twierdzi że szukam sama problemu bo nic nie wiedzą jak się z tym udałam ponownie.Pediatra przy szczepieniu kazał zapisać się do poradni chirurgii onkologicznej by rozszerzyć diagnostykę bo jest to niepokojące. Jestem z Warszawy i nie wiem gdzie z tym ruszyć jak powtórzę USG pod koniec miesiąca do instytutu na Kasprzaka,czy może gdzieś do Łodzi tam miałam zabieg może oni nie będą tego bagatelizować.Napiszcie co sądzicie.
                                        --
                                        http://www.suwaczki.com/tickers/xnw4yx8dev9obvlo.png
          • aandain Re: torbiel na jajniku u 3msc niemowlaka a kp 29.04.16, 23:32
            Cześć jesteś jeszcze moze tutaj ?
            Chciałabym porozmawiać z kimś kto doświadczył tego samego . A po przejrzaniu całego internetu jesteś jedyna osoba jaka udało mi sie znaleść . U mojej córki w 34 tygodniu zdiagnozowano torbiela na jajniku 3 cm urodziłam malutka miedzy 37 a 38 tygodniem , poród był wywoływany właśnie przez torbiela który miał już 5 cm , w 9' dobie córka przeszła operacje miała usunięty torbiel i i jajnik który niestety sie skręcił i obumarł przez torbiela sad każdego dnia siebie o to obwiniam .... Córka ma teraz 3 miesiące o na jajniku który jej został także ukazał sie torbiel , teraz ma prawie 3 cm . Co 3 tygodnie jeździmy na kontrole do Akademi medycznej .... Bardzo sie boje .... Jak czuje sie Twoja córeczka ? Jak u niej to wszystko przebiegało ? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedz ...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka