Dodaj do ulubionych

RTG główki

13.11.04, 15:21
dostałam skierowanie na USG oraz RTG głowki 5 mies.dziecka (mamy sprawdzic przyczyny nie rośnięcia główki).
Czy wg.was RTG nie jest zbyt niebezpieczny dla takiego malucha? Czemu nie wystarczy tylko USG? Meczy mnie to bardzo.
Napiszcie czy miałyscie robione podobne badania u swoich dzieci?
Obserwuj wątek
    • dentystka2 Re: RTG główki 13.11.04, 17:05
      samo rtg czy moze tomografie komputerowa? Niestety, w przypadku badania stanu
      kosci nie ma alternatywy (tomografia komputerowa to tez promienie rtg, a
      badanie - rezonans magnetyczny nie obrazuje kosci, jedynie tkanki miekkie).
      Powinnas zdac sie na lekarza, ktory skierowal na badanie.
    • gagarin3 Re: RTG główki 13.11.04, 17:06
      Leli mnie dziwi fakt, że Twojego synka skierowano na USG główki. Skoro ma
      zarośnięte ciemię, to badanie jest raczej bez sensu. Mój synek - po
      przedwczesnym zarośnięciu ciemiączka - miał robioną tomografię komputerową w
      znieczuleniu ogólnym. Wiem również - bo kontaktowałam się z rodzicami- że
      tomografię miał robioną chłopczyk operowany z powodu przedwczesnego zrośnięcia
      szwów czaszkowych. Mój synek miał również RTG czaszki, ale to już nie z powodu
      podejrzenia o zarośnięte szwy, tylko po upadku z łóżka. Tak więc w odstępie pół
      roku "zaliczył" tomografię i RTG... Żeby było śmieszniej, dziecko jest zupełnie
      zdrowe.
      • leli1 Re: RTG główki 13.11.04, 19:45
        USG mamy miec robione jakims specjalnym aparatem - oczywiscie prywatnie i oczywiscie sa dlugie terminy oczekiwania.
        Wlasnie skoro tomografia to tez promieniowanie to wydaje mi sie ze lepiej jest zlecic takie badanie dziecku, chyba jest dokladniejsze niz RTG.
        dzieki za odp......acha i ciesze sie ze twoje dziecko jest zdrowe bo widzialam czekajac u lekarza dzidzie 3 mies. po upadku z łózeczka sad.
      • kurova Re: RTG główki 14.11.04, 10:53
        Moja kuzynka jest studentką medycyny i im mówiono, że dzieciom do lat trzech w
        żadnym wypadku nie wolno robić tomografii, a i dorośli mogą robić rtg dwa razy
        w roku i to w odstępach nie mniejszych niż pół roku.Dlatego dziwią mnie badania
        jakie wykonano u waszych dzieci, ale jeżeli to ma ratować zdrowie czy życie
        dziecka to może się tak robi. A druga sprawa,gagarin3 napisała ,że nic jej
        dziecku po tych badaniach nie jest, to nie jest tak, że coś jest od razu,
        promienie rtg zmieniają dna w tkankach prześwietlanych i żeby coś się działo
        potrzeba lat a raczej może się odezwać w przyszłym pokoleniu.
        • gagarin3 Re: RTG główki 14.11.04, 12:15
          Napisałam, że dziecko jest zdrowe, tzn. nie ma małogłowia, ani craniosteniozy o
          co go podejrzewano. Na temat konsekwencji badań (RTG, tomografii) się nie
          wypowiadam, bo nie jestem specjalistą i się na tym nie znam. Wszyscy lekarze
          uspokajali mnie, że to nie jest niebezpieczne. Kłamali?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka