• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

zbyt niskie przyrosty wagi i wzrostu

• 29.03.06, 23:32
    Poszukuję pomocy w problemie który mam od kilku miesięcy u swoich dwóch synów
    6latka i 4latka; u obecnie 4letniego syna stwierdzono w ubiegłym roku alergię
    na gluten, jest na diecie od września ub. roku i niestety przybrał na wadze
    raptem 800 gr do dzisiaj waży 13.8; wykluczono pasożyty, apetyt zmienny jak
    pogoda, dieta bardzo restrykcyjna-niestety te przyrosty są kiepskie od jego 6-
    miesiąca życia a wtedy glutenu nie dostawał to samo dotyczy wzrostu ma 98cm;
    drugi syn ma 6 lat u niego stwierdzono alergię na gluten w stopniu znacznym i
    na mleko w stopniu umiarkowanym,żle przybierał od 2 roku życia wzrost obecnie
    110cm,waży 18.9kg obydwaj uskarżali się na bóle brzucha, biegunki okresowo
    lub zaparcia; leczę ich w IMiD u gastroenterologa i immunologa, nie jestem
    zbyt zadowolona do wszystkiego podchodzą naukowo; proszę o radę może ktoś
    miał podobny problem, martwi mnie to iż stosując zalecaną dietę nie ma
    rezultatów a może wcale to nie jest przyczyną tych niedoborów ? może
    przyczyna tkwi gdzie indziej?
    Edytor zaawansowany
    • 30.03.06, 08:09
      miałam podobny problem- zbyt małe przyrosty wagi (m.in.) od tego zaczęło się
      wszystko. to mukowiscydoza. i znam wiele dzieciaków, które miały tylko ten
      problem, że słabo rosły, a inne objawy słabo zaznaczone, lub początkowo wcale
      nie było innych objawów.
      często zamiast właściwej diagnozy u dzieci lekarze orzekają, ze to alergia, i
      żeby było śmieszniej własnie najczęściej na gluten (bo biegunki, a czasem takze
      naprzemiennie z zaparciami).

nie chcę cię straszyć, bo to wcale nie musi być to. życzę ci, zeby to nie było
      to. ale porób wszystkie badania, przyjżyj się temu, zasugeruj lekarzowi to
      schorzenie. zwłaszcza, że leczysz w IMiD, oni tam mają dobrą poradnię leczenia
      mukowiscydozy. w tej poradni robią chlorki w pocie, moze umów się na to badanie,
      od tego zacznij. jesli nie zdobedziesz skierowania, to mozesz zrobić odpłatnie,
      koszt jest ok 12-20zł .
      życzę ci wszystkiego dobrego.
      --
      ewa.szamborska.w.interia.pl

"Córki robią cudowne rzeczy. Nie te cudowne rzeczy, których ty się spodziewasz.
      Inne rzeczy. Zadziwiające rzeczy. Lepsze niż te, o których marzyłeś."
      • 30.03.06, 09:20
        napisz proszę jakie przyrosty miał Twój syn. Poza tym jakie ma jeszcze inne
        objawy mukowiscydozy? Mój synek (skończone 3 lata) też jest niski, ale patrząc
        na centyle jego wzrost nie maleje, cały czas jest na 10 centylu. Poza tym ja
        też jestem niska, mąż wzrost średni. Ale też się martwię, chciałabym to
        wykluczyć. Może są jekieś objawy, których brak u mojego synka wykluczy tę
        chorobę.
    • 30.03.06, 09:36
      Napisz co dzieciaki jedzą. Może w przedszkolu nie przestrzegaja diety ?
      --
      Radość jest tu i teraz.
      Nie trzeba czekać, aż wszystko się ułoży...
    • 30.03.06, 10:20
      A czy ta alergia na gluten była potwierdzona badaniami,czy nie myślałaś o
      wizycie u endykrynologa.Ja mam problem ze starszą córką w styczniu skończyła
      6lat ma 108cm i 15kg .Jesteśmy pod opieką por.gastrologicznej w Czd,od
      urodzenia słabe przyrosty wagi i wzrostu,do 4lat straszny niejadek .TEraz
      pomimo że je to słabo przybiera i przestała rosnąć.ZA 2mc mamy wizyte u
      endykrynologa,czeka nas też wizyta u nefrologa.Czy robiłaś kiedykolwiek badania
      na wapń,fosfor,przy zaburzeniach gospodarki wapn.fosfor.i też są bóle brzucha i
      dzieci mogą gorzej rosnąć my mamy z tym problem od 9mc życia. CZy chłopcy mieli
      robione badania moczu przy infekcjach ukł.moczowego boli brzuch i brak
      apetytu,mogą też być słabe przyrosty wagi.
      • 30.03.06, 23:13
        Po pierwsze doznałam szoku słysząc MUKOWISCYDOZA, nie znam objawów będę musiała
        poszukać, ew. może wy wiecie;bóle brzucha okresowo z reguły po jedzeniu teraz
        nie narzeka a jeżeli już to bardzo rzadko; infekcje dość rzadko bez duszności,
        po drugie przyrosty:
        1,5 m-ca 6030, 3m-ce 7230 63cm, 4m-ce 7550 64cm, 5m-cy 7800 68cm, 7,5 m-ca 8400
        69,5cm, 8,5 m-ca 8800 71cm, 11m-cy 9070 73cm, 1 rok 9250 76cm, 2lata 11,1kg,no
        i teraz 13,8 98cm-w czerwcu kończy 4 lat;wydaje mi się że przyrosty
        kiepskie; , nie chodzą do przedszkola, podczas naszej nieobecności przebywają z
        dziadkami-co do diety to "raczej" jestem pewna; jakie badania robili nie wiem
        całą masę, wczoraj dowiedziałam się tylko że nieprawidłowe były wyniki IGg-
        podobno obniżone i muszę powtórzyć(poprzednie z ubiegłego roku z lipca) dzisiaj
        zapisałam syna do innego gastroenterologa z Działdowskiej prywatnie na koniec
        maja tam go jeszce skonsultuję ale do tego czasu może jeszcze jakieś badania
        zrobię; jakie mogą byc jeszcze objawy mukowiscydozy ponieważ się trochę
        zdenerwowałam, czy jedynym badaniem najpewniejszym są chlorki w pocie? jak
        długo czeka się na wynik? jak pobiera się materiał do badania-może wymaz ( dla
        mnie to ważne bo mój syn to histeryk), pozdrawiam
        • 31.03.06, 08:00
          Spokojnie bardzo rzadko mukowiscydoza objawia sie tylko złym przyrostem masy
          ciała. Dzieci z mukowiscydozą bardzo często są niedożywione poniewaz maja
          problemy z trawieniem i słabo przyswajaja witaminy (ADKE). Objawy mukowiscydozy
          ze strony układu pokarmowego:
          u noworodków niedrożność smółkowa lub zespół czopa smółkowego, przedłużająca
          się żółtaczka noworodków, obfite, cuchnące stolce tłuszczowe, objawy zespołu
          złego wchłaniania, wypadanie śluzówki odbytnicy, marskość żółciowa wątroby,
          kamica żółciowa u dzieci, nawracające zapalenie trzustki u dzieci, skręt jelit
          w okresie płodowym. Oczywiście te wszystkie objawy nie musza występowac
          jednocześnie. U Mojej córci np. zaobserwowano tylko przdłużającą sie zółtaczke
          i częste wypróznianie, stolec obfity i cuchnący.
          Bardzo często a nawet przeważnie tym objawom towarzysza objway ze strony układu
          oddechowego. Myslę że nie powinnaś obawiac się że to moze byc mukowiscydoza.
          Niemniej możesz wyonać badanie chlorków potu. To bardzo proste badanie. Polega
          na założeniu dziecu na rączke diodek (takie zegareczki), dziecko musi sie
          maksymalnie spocić i po ok 30-40 minutach sie je zdejmuje. Wynik w zalezności
          od metody jest od razu albo po 7 dniach.
          Mysle, że warto także odwiedzić poradię endykronologiczną a także przyjrzeć się
          sobie tzn. swojej wadze w dziecinstwie i obecnie.
          Pozdrawiam serdecznie i naprawde nie martw sie na zapas.

POMÓŻ MISI -PODARUJ JEJ 1% PODATKU
          • 31.03.06, 09:40
            Co oznacza "częste wypróżnianie"? Ile kupek i w jakim wieku? Co jest
            charakterystyczne dla mukowiscydozy, jeśli chodzi o niski wzrost? Czy oznacza
            że dziecko "spada z siatki centylowej"? jak się onjawiają jakieś choroby
            trzustki?
        • 31.03.06, 08:01
          Zapomniałam - może warto odwiedzić także gastrologa, bo byc może mały ma
          kłopoty z trzustka ztąd te bóle brzuszka?

• 31.03.06, 08:25
            Bardzo Ci dziękuję, trochę mnie uspokoiłaś, mój Miłosz jest pod opieką
            gastroenterologa wizyty raz na 3 m-ce w IMiD-taki czas oczekiwania, teraz
            zapisałam go do dr. Albrechta ale dopiero na maj; a czy mogłabyś powiedzieć
            gdzie mogę zrobić to badanie? i jeszcze jedno on oscyluje między 3 a 10
            centylem a po każdej wizycie u antropologa jest napisane że rozwój w granicach
            normy-jedyne co było nieznacznie nieprawidłowe to szerokość barków, jeszcze raz
            bardzo Ci dziękuję, po tym co wczoraj przeczytałam już widziałam u niego
            mukowiscydozę???
            • 31.03.06, 08:31
              Jeszcze jedno , pani doktor stwierdziła że jeżeli do wakacji te przyrosty będą
              takie liche to wtedy skieruje nas do endokrynloga a immunolog powiedziała że
              jeżeli nadalIgG będzie obniżone to trzeba będzie rozszerzyć diagnostykę{tylko
              nie wiem w jakim kierunku}??pozdrawiam
              • 31.03.06, 17:08
                Chlorki potu można zrobić w Poradni Mukowiscydozy przy IMID w Warszawie. Wg
                mnie jezeli mały od początku oscyluje miedzy 3 a 10 centylem to byc może taki
                jego urok? Nie wszystkie dzieci są średniaczkami i osiągają 50 centyl. Myślę,
                ze jesteście pod dobrą opieką i niczego nie zaniedbujesz. Oczywiście możesz
                zapytac lekarza o zasadność wykonania u małego chloków potu, zawsze mozesz tez
                wykonac je na własny koszt (ok30zł)ale naprwdę nie denerwuj się na zapas bo nie
                warto.
                pozdrawiam smile
                --
    • 31.03.06, 17:37
      Moja młodsza córka 3lata była po urodzeniu badana na mukowiscydoze razem z
      fenyloketonurią.Sprawdz w książeczce zdrowia bo może też miał to badanie i
      niepotrzebnie się denerwujesz.Pozdrawiam.
      • 01.04.06, 10:26
        Tak dokładnie tak jak mówisz mam w książeczce to badanie ale już starszy syn-
        6lat ani młodszy 1,5roku nie maja, dzięki wielkie;pozdrawiam
    • 01.04.06, 11:38
      A robiłas badania kału na pasożyty, lamblie i grzyby ? Zajrzyj na forum
      alergie, tam jest sporo info o tym.
      --
      Radość jest tu i teraz.
      Nie trzeba czekać, aż wszystko się ułoży...
      • 02.04.06, 11:31
        Tak robiłam na AM, uprosiłam Panią doktor parazytolog i oglądała materiał trzy
        razy w różnych odstępach pod kątem lamblii, pasożytów i grzybów(konsultowała z
        mykoogami) wyszło wszystko czysto, naszczęście pozdrawiam!
        • 02.04.06, 22:42
          Witaj ! Moja córeczka ma 4 lata i waży 11kg . Tez robilismy przeróżne badania /
          m.in. w kierunku muko / ale przyczy tak niskich przyrostów wagi nie znaleźlismy
          . W dodatku przez ostatni rok przestała prawie rosnąć - w tej chwili ma 94 cm .
          Wykluczona alergię na gluten i celiakię .
          Jeśli masz jakies pytania to pisz , chetnie odpowiem . Lizbetka
          • 04.04.06, 10:40
            To Ci współczuję, mój jakieś minimalne przyrosty ma ale ciekawi mnie czy Twoja
            córka też spadała w centylach czy od początku była poniżej siatki, czy ma
            jakieś inne objawy, mój np. ma zbyt wąskie ramiona ale nigdzie nie doczytałam
            czego to może być objawem pozatym będąc na prześwietleniu barku (po urazie)
            lekarz zapytał ile ma lat bo jeszcze te jego kości są czrząstką a było to 5
            miesięcy temu więc nie był już maluszkiem; pozdrawiam
    • 04.04.06, 12:24
      zapytam z glupia frant - czy nigdy nie bylo klopotow ze strony ukladu
      moczowego? czy bylo robione badanie moczu dziecka? jakies usg brzuszka?
      scyntygrafia? czasem uklad moczowy daje o sobie znac wlasnie niskimi
      przyrostami wagi i wzrostu...
      pzodr
      • 04.04.06, 15:22
        Robiłam usg brzucha wszystko dobrze, badanie moczu posiew i ogólne też więc nie
        wiem co jeszcze??
        • 05.04.06, 14:27
          Witaj !
          Moja Asia urodziła się z wagą prawidłową - 3500 . Od urodzenia kiepsko
          przybierała .
          Roczek to waga 7800 , 2 lata 9700, 3 lata 10300 a teraz niecałe 11 kg - 4 lata .
          Ze wzrostem było lepiej , w sumie nigdy nie stanowił problemu bo mała
          oscylowała w okolicach między 10 a 25 c . Niestety na trzy lata był już 3 c , a
          teraz wypadła zupełnie z siatki .
          Asia też w pewnym momencie była podejrzewana o kłopoty z ukł. moczowym , lekarze
          po prostu szukali wszędzie . Ale kilkakrotne USG wyszło prawidłowe , badania
          moczu ogólne i z posiewem / kilkanaście razy / wychodzą zupełnie w normie więc
          ta droga odpadła .
          Asia nie ma raczej żadnych nieprawidłowości ,każde zlecone badanie wychodzi w
          normie .
          Teraz szykujemy się do endokrynologa .
          Pozdrawiam . Lizbetka
          • 10.04.06, 11:30
            Czy brałaś w ciąży Fenoterol?albo coś innego na podtrzymanie??
            • 10.04.06, 22:29
              Brałam smile od czwartego miesiąca . Do końca ciąży .
              Czy widzisz jakiś związek między niską waga i wzrostem a podtrzymywana ciążą ?
              Napisz prosze .
              Lizbetka
              • 12.04.06, 22:11
                Przepraszam że dopiero dzisiaj Ci odpowiem ale wcześniej nie miałam czasu
                usiąść do komputerA;;o Fenoterolu i niskich przyrostach dowiedziałam się od
                koleżanki która ma dokładnie taki sam problem; sama leczy się u endokrynologa i
                zapytała tego lekarza o swojego syna który kończy 2 lata a wagowo i wzrostem
                odpowiada dziecku rocznemy na to lekarz zapytała o jej ciąże i co brała-
                powiedziała że zbyt niskie przyrosty do któregoś roku u dzieci mogą być
                skutkiem ubocznym długotrwałego brania Fenoterolu; zapytam o to swojego lekarza
                endokrynologa kiedy zapiszę syna? nie wiem ile w tym prawdy ale może może coś w
                tym jest- ja brałam w pierwszej ciąży od 5 tyg a w drugiej od 9tyg czyli dość
                długo!!
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.