30.07.06, 23:50
Jestem zaniepokojona ponieważ moja córka "złapała" kleszczasad Pozbyłyśmy się go tak jak radzą wykręcając ale nie mam pojęcia jak długo już jej tam siedział??? Miała lekkie zaczerwienienie i właściwie nic poza tym się nie działo. Po trzech tygodniach miała lekki stan podgorączkowy (37,2) przez jeden dzień bez widocznego dla mnie powodu. Wiem że bolerioza po kleszczu nie musi objawiać się rumieniem stąd moje pytanie: skąd mieć pewność że wszytko jest OK? Proszę osoby które mogłyby mi coś poradzić o posty. Nie chciałabym czegoś przegapić. A może w ogóle nie ma powodu do obaw?
Edytor zaawansowany
  • 31.07.06, 12:07
    Możesz zrobić badanie krwi, niestety płatne - podobno niezbyt tanie. Z tego co
    mówila mi pani doktor można je zrobić za około miesiąc po wyciągnięciu kleszcza
    bo dopiero po takim czasie będzie "coś widać" w wynikach
    Może zadzwoń do laboratorium a najlepiej do lekarza
    --
    A my tak łatwopalni
    Biegniemy w ogień
    By mocniej żyć
  • 31.07.06, 14:58
    trudno powiedzieć, rzeczywiście rumień daje pewność, ale jak go nie ma to też
    można zostać zarażonym, testy rzezczywiście wychodzą później.Nie wiem sama co
    zrobiłabym w tym wypadku, chyba antybiotyk przez tydzień, sama podawałabym
    Citrosem i lek homeo.
    Pozdr
  • 31.07.06, 18:53
    Jeśli kleszcz nie był jeszcze duży, czyli jak balonik - to nie ma dużego
    problemy, choć faktycznie lepiej byłoby mimo wszystko skonsultować się z
    lekarzem. Gorzej jest jeśli kleszcz tkwi ponad dobę i zrobbi się duży bo wtedy
    już dużo "wypluł" i ryzyko zakażenia zwiększa się.

Moja mama robiła sobie badania na boreliozę, koszt: 30 zł.
  • 02.08.06, 00:20
    Od kilku lat lekarze mówią, żeby nie wykręcać tylko po prostu złapać jak
    najbliżej ciała i szybko wyciągnąć.
    Im dłużej kleszcz siedzi w skórze tym wieksze ryzyko, ale nie każdy kleszcz
    przenosi choroby!
    Po prostu obserwuj dziecko.
    Samo miejsce ugryzienia obserwuj przez co najmniej 3 m-ce. Jeśli pojawi się
    rumień - do szpitala zakaźnego gdzie zrobią badanie na boreliozę.
    Borelioza może mieć również inne objawy bez charakterystycznego rumienia (ale to
    bardzo rzadkie). U mojego syna było to, po ponad 3 m-cach od ugryzienia
    porażenie nerwów twarzy. Lekarze wszpitalu zakaźnym mówili, że po ugryzieniu, po
    kilku tygodniach mogą pojawić sie objawy przeziębienia, ale raczej bez gorączki.
    Po co najmniej 3 tygodniach możesz już zrobić badania, ale z tego co pamiętam to
    te z krwi nie są w 100 % miarodajne (potwierdzają jeśli jest zakażenie
    boreliozą, ale nie można wykluczyć w 100 %).
    Dla spokoju ducha możęsz się skonsultować (boreliozę leczy się w szpitalach
    zakaźnych). Leczenie to co najmniej 21 dni kuracji antybiotykowej, jesli dziecko
    jest starsze to leczenie odbywa się w domu. U nas ze względu na wiek małego,
    oraz dodatkowe podawanie sterydów dożylnie na pobudzenie porażonych nerwów było
    w szpitalu. Wszystko zakończyło się dobrze.
    --
    bardzo przepraszam za wszelkie błędy i literówkismile
  • 02.08.06, 07:34
    tzn złapac te kulkę i po prostu pociągnąć?
    Tak jakby wyrwać?
    Czy zawsze udaje sie 'wyrwać' całego kleszcza?
    --
    Mały Taternik
    Igor blox
  • 03.08.06, 22:15
    jeszcze nie tak dawno kazano "wykręcać" kleszcza. Po boreliozie syna zarówno w
    szpitalu lekarze jak i Sanepidzie, gdzie musieliśmy się stawić żeby przekazać
    wszystkie dane dot. choroby (tak jak przy każdej poważnej chorobie np.
    żółtaczce) przeszkolono nas właśnie w ten spoób, że od "wykręcania" nastąpił
    odwrót. Trzeba "rozszerzyć" skórę wokół kleszcza i złapać do jak najbliżej skóry
    i po prostu wyciągnąć. Potem zdezynfekować. Później miałam okazję kilka razy
    wyciągać kleszcza w ten sposób, udało się wyrwać go wcałości. Ale im mniejszy,
    im mniej najedzony, tym trudniej.
    --
    bardzo przepraszam za wszelkie błędy i literówkismile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.