Dodaj do ulubionych

co na śniadanie/kolację dla alergika?

29.10.12, 20:37
dziewczyny, pomóżcie, bo mam (mam nadzieję ze chwilowy) kryzys twórczy kulinarny, i jakos juz pomysłu brak na śniadania/II śniadanie/podwieczorek/kolację. przy alergii na mleko, jajka, pszenicę (u mnie też kukurydzę, owies, żyto). dziecko mam 2-letnie. podpowiedzcie coś, może jakąś inspirację znajdę smile
Obserwuj wątek
    • domisar Re: co na śniadanie/kolację dla alergika? 29.10.12, 21:46
      Zbóż już w zasadzie niewiele zostało. Jest jeszcze quinoa, amarantus, kasza jaglana, gryczana i ryż.

Na śniadanie możesz podawać na zmianę płatki z quinoa i płatki z amarantusa. Do płatków możesz dodawać zmielone pestki dyni, słonecznika i siemię lniane (w zależności od tego co dziecko może i lubi) oraz mleko kokosowe. Oba zboża występują również w postaci popingu.

Na drugie śniadanie - może chleb z mąki gryczanej.

Na podwieczorek - owoce w formie surowej, jako kisiele, sałatki owocowe

A na kolację - kaszka jaglana na zmianę z ryżową z pieczonymi owocami.

To takie najprostsze i podstawowe zestawy. Możesz też robić klopsiki np. z kaszy gryczanej, jaglanej lub ryżu z warzywami. Zapiekanki z wyżej wymienionych składników. Lub placki ziemniaczane z różnymi dodatkami.

Moja też ma 2 lata. I na razie zjada wszystko bez kręcenia nosem. A zestawy posiłków ma podobne do tych co ci wymieniłam.

A jajka przepiórcze testowałaś? Może dziecko mogło by je jeść.
      • bogna_78 Re: co na śniadanie/kolację dla alergika? 30.10.12, 09:44
        wszelkiej maści płatki/kasze robię, ale dziecku już chyba się przejadły, bo odmawia jedzenia. a jak już wymyślam i dodam owoce (banan, suszone figi) to zupełnie masakra, cedzi przez zęby i wypluwa te kawałki.
        z tymi jajkami przepiórczymi to już sama nie wiem. wyszło u nas uczulenie na "zwykłe" jajko (i żóltko i białko), więc staram się ograniczać przepiórcze do minimum w razie czego (choć nie wiem, czy słusznie).
        z owoców to syn niewiele je, bo raptem porzeczki, jagody, borówki, banan. kupiłam mango na przetestowanie, to zobaczymy, czy przejdzie. więc zbytniego wyboru do zapiekania nie mam smile
        mleko kokosowe uczula niestety.
        o kisielach zapomniałam, faktycznie smile kiedyś robiłam, ale przestałam, bo mały nie chciał jeść (no ale może coś się mu odmieniło).
        no a pomysł klopsików warzywnych świetny, dzięki smile. tylko powiedz, czym je sklejasz, żeby się nie rozpadały? wystarczy mąka ziemniaczana? czy musi być jajko?

dzięki wielkie za podpowiedzi smile
        • agus7 Re: co na śniadanie/kolację dla alergika? 30.10.12, 11:40
          Domisar podala duzo dobrych pomyslow. Faktycznie ograniczenia macie spore uncertain
          czy probowalas orkisz? wiem ze do odmiana pszenicy, ale ponoc rzadko uczulajaca. gdyby byl ok to polecam na sniadania chrupki orkiszowe (sklad: orkisz ekspandowany, melasa) z "dozwolonym" mlekiem.
          Polecam blog smakoterapia.blogspot.com/ i zwlaszcza pomysly na gotowanie i wykorzystanie kaszy jaglanej.
          Mozesz gotowac kombinacje platkow z ryzowych, gryczanych, jeczmiennych, mozna probowac smazyc z tego jakies placuszki. Mozesz zrobic racuszki drozdzowe na wodzie (jesli drozdze sa ok) z dodatkiem np. musu owocowego. Moze zagryzac jakimis suszonymi na sloncu owocami. Probuj wprowadzic pestki dyni, slonecznika.
          U nas hitem jest kisiel wisniowy (robie w proporcji: pol paczki mrozonych wisni, 2 szkl wody, 2 lyzki maki ziemn, 2 lyzki cukru trzcinowego - wychodza 3 porcje).

Wszelkie klopsiki udadza Ci sie bez jajka. dobrym zamiennikiem jajka jest maka ziemniaczana albo zaparzone platki owsiane - u Was owiec uczula, to moze platki jakiegos inneg dozwolonego zboza.
          a jak ze straczkowymi? moze moglabys sprobowac pasztet z soczewicy? w razie czego sluze wskazowkami (ostrzegam od razu - ja sie zajadalam, mlody nie tknal wink
          na kolacje moga byc rozne dania warzywne. Moze kopytka, moga byc na slodko z odrobina klarowanego masla. Albo kluski slaskie ze swiezo wytopionymi skwarkami. Placki ziemniaczano-cukiniowe. Moj uwielbia kasze gryczana ze skwarkami - ale z dodatkiem jogurtu naturalnego (ktory u Was odpada). Na kolacje moze tez jest zupy (jesli lubi).

Wracajac do jajek, probowalabym na Twoim miejscu wprowadzic "jakies" zoltko ze wzgledu na ogrom skoncentrowanych wartosci odzywczych.

Glowa do gory! Potrzeba matka wynalazkow smile
          --
          http://lpmf.lilypie.com/QhY3p1.png
          • bogna_78 Re: co na śniadanie/kolację dla alergika? 30.10.12, 14:15
            dzięki wielkie! smile jesteście niezastąpione smile
            co do orkiszu - no niestety nie moge go podawać, bo uczulenie na pszenicę jest baaaardzo silne, więc jest ryzyko, że i orkisz uczuli. nie próbowałam jeszcze, zostawiam to na hen hen za jakis czas smile
            już pisałam, wszelkiej maści płatki dziecko je, ale gdy zaczynam "wymyślać" i dodaję owoce pokrojone, to wypluwa smile a blendowac 2-latkowi to już przesada smile no ale chyba wyjścia nie mam smile
            do pasztetu (ale z ciecierzycy) juz przymierzam się od jakiegoś czasu, ale czekam, aż zmiany poschodzą. jest uczulenie na soję, więc pod znakiem zapytania te strączkowe. no ale to byłoby coś, zawsze to można jakieś wafle ryżowe posmarować (dopóki sama chleba nie sklecę smile

zaraz będę wertować bloga, już widzę, ze fajne rzeczy smile
            jeszcze raz dzięki smile
    • kam4ka Re: co na śniadanie/kolację dla alergika? 30.10.12, 21:41
      Nie napisałaś co z warzywami, czy Dziecko może jeść wszystkie. U nas podstawą każdego dnia jest zupa, codziennie inna, z dodatkiem różnych kasz, Mała (2 lata i 4 mies.) je uwielbia. Często je jedną jako I obiadowe danie, a drugą porcję jako kolację. Poza tym warzywa je na śniadanie (brokuł, marchew, kalafior gotowane na parze, oliwki, ogórek kiszony lub w postaci pasztetu warzywnego) jako dodatek do wędliny, kawałka mięsa gotowanego plus kilka kęsów pieczywa (może być i kromka ryzowa, czemu nie).
      No i kasza jaglana jest genialna bo pasuje i na słono i słodko.
      Jako przekąskę moja je słoiczek z owocami (tak tak, dla niemowląt) z amarantusem ekspandowanym.
      • bogna_78 Re: co na śniadanie/kolację dla alergika? 31.10.12, 13:40
        syn je warzywa w miarę chętnie, z tym, ze nie daję wszystkich z rodziny selerowatych (włącznie z marchewką i pietruszką). zupy je codziennie. alergolog też radziła, ze gdy już pomysłu na jedzenie brak, to dac 2x dziennie zupę, no ale jakos mały niezbyt skory do tego, choc zupy lubi.
        generalnie ostatnio zaczął wybrzydzac przy jedzeniu, czego wcześniej nie było, wszystko chętnie zjadał, łącznie z brukselką.
        z gotowych słoiczków to moje dziecko nie moze niczego, bo w każdym jest jakis nieodpowiedni składnik smile

Może jakiś fachowiec od słodyczy dla alergików tu zajrzy, więc pytam:
        Zrobiłam wczoraj galaretki z agar agar, no i niestety muszę stwierdzić, ze są paskudne sad Juz kiedyś tez próbowałam, i efekt ten sam. chodzi mi o posmak agar agar - jest jakiś taki hm... chemiczny? trochę jak lekarstwa smile To tak ma być, czy mam po prostu taki rodzaj agar agar o niezbyt dobrym smaku?
      • kam4ka Re: co na śniadanie/kolację dla alergika? 31.10.12, 14:26
        Co do pieczywa i zbóż, których nie możesz... zostaje Ci jeszcze tzw. Chleb KR-IRL (mini chlebki)
        Przepis:
        KASZĘ jaglaną 400g oraz RYŻ biały (lepiej się klei) również 400g gotujemy w jednym garnku (pojemność 4,0l.) ok. 20 min. Można przyprawić - sól, pieprz, kminek, ew. zioła wg uznania. Po zakończeniu gotowania całość pozostawiamy pod przykryciem na ok. 15 minut.
        UGOTOWANE Kasza i Ryż wchłaniają wtedy całą użytą (2,5l) do gotowania resztę wody, co następnie ułatwia formowanie i lepsze klejenie się tzw. mini chlebków.
        Dużą łyżką stołową nabieramy masę i z takiej objętości formujemy cienkie mini chlebki (ugniatamy palcami). Kładziemy na papierze do pieczenia, którym uprzednio pokryliśmy powierzchnię blachy.
        PIECZEMY w piekarniku (temp. 250 stC przez ok. 45 min) tj. do uzyskania tzw. przyrumienienia.
    • mel-laa Re: co na śniadanie/kolację dla alergika? 31.10.12, 22:11
      A jabłko próbowałaś?
      Bo ja daję coś takiego: królik, ryż i jabłko (ugotowane i minimalnie zmiksowane. A ostatnio na słoiczku hipp wyczytałam skład: ziemniak, dynia, indyk (ty możesz dać królika) albo brokuł ryż królik (to się chyba potrawka nazywało ale nie jestem pewna), marchew mięso i ryż. Albo takie cuś: marchew dynia i kasza kukurydziana. No ale nie wiem czy twoje dziecię je marchewkę...A kaszę gryczaną dajesz?
        • agus7 Re: co na śniadanie/kolację dla alergika? 05.11.12, 09:50
          kam4ka, bardzo ciekawy przepis na chlebki! powiedz szczerze, czy to jest naprawde "zjadliwe"?? smile

Bogna, jablka nigdy nie probowalas czy dawalas i byly negatywne reakcje? u mojego Syna jablko ewidentnie szkodzilo przy dwoch pierwszych probach, potem nie jedlismy jablek bodaj z poltora roku (jak ja to wytrzymalam wink a teraz dalam niewielkie ilosci i wydaje sie ok.
          --
          http://lpmf.lilypie.com/QhY3p1.png
            • panekd Re: co na śniadanie/kolację dla alergika? 05.11.12, 22:53
              Ja robię placki- mleko ryżowe, mąka ryżowa, gryczana lub owsiana i starte jabłko, które możesz spróbować zastąpić np. porzeczkami lub niczym i polać syropem klonowym.
              Ostatnio piekłam ciasteczka, na które przepis znalazłam w necie na stronie smakolykialergika.
              Ciasteczka z kleiku ryzowego, masła klarowanego i cukru. Smierdziało tym masłem podczas pieczenia i zastanawiam się nad zastąpieniem go jakąś margaryną, ale dziecko jadło.
              Polecam ciastka gryczane firmy Ania , które kupuję w sklepie ze zdrową żywnością.
              Kopytka, robię bez jajek, trzeba pokombinować z mąkami.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka