Dodaj do ulubionych

Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowlaka

04.03.13, 15:37
Powiedzcie co robię nie tak, bo już sama nie wiem...Problem dotyczy karmienia. Otóż mój synek ma obecnie 5,5 miesiąca i waży ok.9,5kg, wzrostem też już prawie nie mieści się w siatce centylowej. Podczas ostatniej wizyty pediatra stwierdziła, że mały ma nadwagę. Zaniepokoiło mnie to, więc powiedzcie mi, czy rzeczywiście to ja go 'tuczę', czy taka jego uroda. Jego schemat żywienia wygląda następująco:
6-8 - 120-150ml mleka z piersi
ok.10 - pół jabłka, banana lub deserku ze słoiczka
ok.14 - zupka (wcześniej ze słoiczka, zjadał cały 125g, teraz domowa, ilość taka sama czyli ok 20g)
17 - 120-150 ml mleka z piersi
20 - 150 ml mleka modyfikowanego
23-24 - 120 ml mleka z piersi
2-3 - 120 ml mleka z piersi
ok.5 - 120 ml mleka z piersi
Czy mój syn je prawidłowo? Nie za dużo? Ja już naprawdę nie wiem co robić. Nie chciałabym rozepchać mu żołądka od samego początku, ale z drugiej strony przecież nie powiem:"Syneczku nie dostaniesz teraz mleczka, bo za dużo ważysz!". Trochę martwi mnie to, że w nocy tak często budzi się na jedzenie. Próbowałam dodawać mu do porcji mm na sen kleiku ryżowego, robić mu więcej tego mleczka, ale budził się o tej samej porze co zwykle. Wodą nie da się oszukać smile Poradzcie co robić...może w nocy dawać mu jednorazowo wiekszą porcję mleka, to pośpi dłużej...? nie wiem, nie wiem, nie wiem! Pomóżcie!
Obserwuj wątek
      • trusia29 Re: Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowl 04.03.13, 17:38
        > Zastanawiałam się nad dodawaniem do wieczornego mleka kaszki (może byłaby bardz
        > iej syta niż kleik), ale przeraża mnie to, że wszystkie te kaszki mają w sobie
        > cukier i inne dziwne składniki. Istnieje jakaś kaszka bez cukru i zbędnych doda
        > tków?

Kleik. Zwykły kleik ryżowy - 100% maki ryżowej.
    • aaaniula Re: Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowl 04.03.13, 15:50
      U nas podobnie. Mały ma pół roku z hakiem i waży coś koło 10 kilogramów. Tylko, że on mając 5 miesięcy miał 75 cm. Teraz jest sporo dłuższy, bo mi ze śpiochów na długość powyrastał.
      Je 4 razy dziennie MM po 160 ml (na wieczór zagęszczone łyżką kleiku ryżowego), raz obiad 180 ml i raz owoc. Lekarka też twierdzi, że waży za dużo. Ja daję jak jest głodny. Nie daję słodkich herbat, kaszek, nie solę, nie słodzę. Nic innego w stanie zrobić nie jestem.
    • semi-dolce Re: Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowl 04.03.13, 16:42
      A po co to mm o 20? Taki urok niemowląt, że jedzą w nocy, jedne raz a inne 10 razy, w jednym miesiącu co godzinę w innym co 4 godziny. Skoro dziecko jest grube to pierwsze co powinno wylecieć z tego menu to imo mm. Kleik ryżowy też pięknie tuczy. Pierś natomiast na żądanie, w tym wieku to ona stanowi podstawę posiłków, wszystkie zupy, owoce itd. można sobie na razie darować a jeśli już dawać (dość wczesnie jak na dziecko piersiowe) to na zasadzie zabawy i poznawania smaków. A noce zacznie przesypiać całe wówczas, gdy zacznie je przesypiać smile Zazwyczaj jednak liczy się to w latach, nie w miesiącach.
    • trusia29 Re: Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowl 04.03.13, 17:37
      On je 8 posiłków, podczas gdy powinien jeść 5, góra 6 (przynajmniej sztucznie karmiony tyle powinien). I waży dużo - dla porównania mój 8,5 miesięczny syn waży trochę ponad 9 kilo (75 cm).

O północy zamiast 120 ml mleka z piersi dałabym 150 mm z kaszką, a pierś może o 20? Powinien sobie wydłużyć sen i wyeliminować jedno karmienie w nocy.

Zamiast pół banana daj cały (jakby miał tendencję do zaparć to dodaj ze 2 łyżeczki suszonej śliwki gerbera ze słoiczka). Lub całe świeże starte jabłko.

• ichi51e2 Re: Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowl 04.03.13, 21:00
      Jak nie na zadanie to tych posilkow jest chyba za duzo ale tak wychodzi przy mieszanym czesto. Na twoim miejscu (tylko mnie nie zjedzcie) przeszlabym na mm plus stale albo alternatywnie kp plus stale (ale na tym etapie pewnie mm wygodniejsze?) i szla wedlug schematu. Karmienie mieszane jest trudne - jesli sie na nie decydujesz to niestety dziecko rowniez moze sie wymykac tabeli.
      Musisz ocenic obiektywnie - rozbierz dziecko spojrzyj na nie - czy sklada sie z samych oponek? Czy jego nozki i raczki sa w ogole widoczne? A moze wrecz przeciwnie - same miesnie tylko napakowane? I to niech bedzie najlepsza wskazowka. Bo to tak jak u doroslych dziecko ma robic mase ale nie dlatego ze tyje tylko dlatego ze rosnie.
      Kaszki dodawane do mleka na sen... Taaaak a wiesz dlaczego to dziala? Dziala bo enzymy do trawienia ziarna pojawiaja sie dopiero w 7-8mc p, dziecko zasypia bo organizm przestawia sie na przerzucenie ciezkostrawnego - ja tam takiego snu dziecku nie funduje. Zacznie przesypiac noce jak dojrzeje do tego jego uklad nerwowy.

• trusia29 Re: Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowl 04.03.13, 21:40
        ichi51e2 napisała:
        Na twoim miejscu (tylko mnie nie zjedzcie) przeszlabym na mm pl
        > us stale albo alternatywnie kp plus stale (ale na tym etapie pewnie mm wygodnie
        > jsze?) i szla wedlug schematu.

popieram z tym, ze ja nie wahałabym sie nad mm - na tym etapie i wygodniej i dziecko jakos unormuje sobie ilosć posiłków. I czas żebyś zaczęła w nocy sypiać a nie karmić co 2-3 godziny.
        • magdalena.tomek Re: Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowl 04.03.13, 21:43
          trusia29 napisała:

> ichi51e2 napisała:
          > Na twoim miejscu (tylko mnie nie zjedzcie) przeszlabym na mm pl
          > > us stale albo alternatywnie kp plus stale (ale na tym etapie pewnie mm w
          > ygodnie
          > > jsze?) i szla wedlug schematu.

>
          > popieram z tym, ze ja nie wahałabym sie nad mm - na tym etapie i wygodniej i dz
          > iecko jakos unormuje sobie ilosć posiłków. I czas żebyś zaczęła w nocy sypiać a
          > nie karmić co 2-3 godziny.

czyli, żeby zrezygnować z kp i przejść na mm plus inne posiłki? Karmienie piersią jest chyba mimo wszystko lepsze dla dziecka?
            • ichi51e2 Re: Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowl 05.03.13, 08:06
              Tez mozliwe. Pelno jest doroslych ktorzy nocy nie przesypiaja a co dopiero dzieci. rozwoj to stres smile stres odbija sie na snie.
              To twoje dziecko ty je znasz najlepiej. Spojrz na nie obiektywnie - jesli uwazasz ze nie jest gruby (tylko jest duzym dzieckiem) to tylko jest to powod do radosci. Lekarz widzi dziecko raz na jakis czas ty masz je na codzien. No i dla lekarz podpiera sie statystycznym dzieckiem a twoje moze byc akurat wyjatkowe smile jesli macie swoj rytm i jest wam z nim dobrze to trzymaj sie tego. Uregulowanie czasem pomaga czasem nie. Dziecko to nie nakrecana zabawka zeby chodzilo jak w zegarku.
              Moje dziecko jest na piersi, noszone, zre po 20 razy dziennie rowniez w nocy. Jest duzy ale umiesniony tluszczu ma malo. (Potraja w 7 mcu wage urodzeniowa) . mnie to nie przeszkadza bo widze ze rozwija sie swietnie, jest aktywny i wesoly. Nosze i karmie i lekarza traktuje z wlasciwa doza dystansu.
          • aleksandra1357 Re: Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowl 05.03.13, 09:14
            magdalena.tomek napisał(a):

> czyli, żeby zrezygnować z kp i przejść na mm plus inne posiłki? Karmienie piers
            > ią jest chyba mimo wszystko lepsze dla dziecka?

Błagam, nie słuchaj tych niemądrych rad! Mleko matki to najbardziej wartościowe pożywienie, które dajesz dziecku! Zrezygnuj ze wszystkich innych posiłków, ale nigdy ze swojego mleka. To piszą mamy butelkowe, nie mające pojęcia o karmieniu. Dziecko z piersi wysysa składniki, których NIGDZIE nie ma: cenne aminokwasy, tłuszcze omega, przeciwciała, dobre bakterie jelitowe - tysiąc rzeczy, których nic mu nie zastąpi. Jak wyeliminujesz pierś, dziecko na pewno negatywnie to odczuje. Poza tym mleko z piersi nie tuczy.
            Nie wiem, czemu Twoje dziecko waży tak dużo. Wg. mnie miałaś wystarczającą ilość pokarmu, jakiś durnowaty lekarz Cię oszukał, że musisz dokarmiać i w ten sposób dziecko się utuczyło. Mój synek ważył w wieku pół roku 5 kg, wszyscy lekarze krzyczeli, że muszę dać mm, bo głodzę dziecko, a nigdy mm nie dostał i jest bardzo zdrowy. Twoje mleko naprawdę wystarczy.
            Przejdź się do dobrego doradcy laktacyjnego i porozmawiaj, jak i kiedy odstawić mm. Moim zdaniem możesz je odstawić z dnia na dzień bez szkody dla dziecka, tylko częściej przystawiać do piersi. Mleko matki do podstawa pożywienia do roku, a nawet do dwóch lat, więc opłaca się na tym etapie zainwestować w karmienie piersią. Powodzenia smile
            • trusia29 Re: Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowl 05.03.13, 19:05
              aleksandra1357 napisała:

Błagam, nie słuchaj tych niemądrych rad! Mleko matki to najbardziej wartościowe
              > pożywienie, które dajesz dziecku! Zrezygnuj ze wszystkich innych posiłków, ale
              > nigdy ze swojego mleka.

Tak tak, najlepiej karm do 3 lat piersią, nieważne że dziecku i tobie to nie służy. Fanatyczki kp wiedzą lepiej.

Jak wyeliminujesz pierś, dziecko na pewno negatywnie to od
              > czuje. Poza tym mleko z piersi nie tuczy.

Kiedyś i tak tzreba odstawić, prawda? Mleko z piersi też tuczy, jak się go daje za dużo. Widziałam takie upasione niemowlęta wielokrotnie.
              Jestem sceptyczne jeżeli chodzi o twierdzenia, ze dzieci na piersi nie maja limitów wagowych. Potem chodzą taki hipopotamki - bo mamy uważały ze na piersi sie nie utuczą. Raz utworzone komórki tłuszczowe nie giną

Wg. mnie miałaś wystarczającą iloś
              > ć pokarmu, jakiś durnowaty lekarz Cię oszukał, że musisz dokarmiać i w ten spos
              > ób dziecko się utuczyło.

A to ciekawe. Diagnoza przez internet na temat ilosci pokarmu. Dobre smile
    • murwa.kac Re: Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowl 05.03.13, 11:44
      przede wszystkim podjac decyzje - albo butla, albo piers.
      karmienie mieszane robi i Tobie i dziecku za duzo balaganu.

to ze sie budzi w nocy na jedzenie to normalne u dzieci w tym wieku.
      jedne sie nie budza w nocy, inne sie budza. taka ich natura i to minie.

kleiki sobie daruj - toz to klajster, ktory rozpycha tylko zoladek i nie ma zadnych wartoci odzywczych.

• moofka Re: Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowl 05.03.13, 12:14
      dziecko w tym wieku nie powinno jesc nic innego niz mamine mleko
      duzo i czesto - rowniez w nocy
      niepotrzebnie rozpychasz dziecku zoladek i podajesz mu te wszystkie inne pokarmy
      zupki i bananki tez nie
      funkcje pokarmowe ani organizm nie sa jeszcze gotowe
      dalas sie komus oszukac jak ktos slusznie zauwazyl i zwatpilas w swoje kompetencje
      naprawde wierzysz w to ze koncerny butlow-sloikowe lepiej wykarmia twoje dziecko?
      --
      - А еcли я cкaжy кaкyю-нибyдь глyпocть?
      - Скaжи c yверенным лицoм, тoгдa этo нaзывaетcя тoчкa зрения
    • julita165 Re: Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowl 05.03.13, 14:57
      Ja za bardzo nie pomogę bo karmisz piersią. Ja karmiłam tylko mm, tam podaje się ścisłe dawki, a podobno kp może być ebz ograniczeń. Ale tak na pierwszy rzut oka - za dużo mleka. Rzeczywiście jak już poprzedniczki pisały: zdecyduj, albo kp ( jak tym karmić nie wiem ) albo mm ( ale na pewno nie tyle razy co w tej chwili, sprawdź normy dla tego wieku )
      Napiszę natomiast, że mój synek - obecnie 17 miesięczny, na pół roku ważył 9300 przy dlugości 74 cm. Pediatra nie mówiła że za gruby ale jak teraz patrzę na jego zdjęcia z tego okresu to stwierdzam, że mój brat miał rację porównując swojego siostrzeńca do Mana smile Na zdjęciach wygląda jakby coś nie tak było z obrazem - rozciągnięty wszerz.
      Ale jak zaczął raczkować i potem chodzić to wszystko zgubił. Aktualnie ma jakieś 88-90 cm i waży ok 12,5 kg. Chudy to chyba nie jest ale na pewno nie gruby.
        • dorot10 Re: Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowl 05.03.13, 16:27
          Gratuluje smile ja tak karmie już 11 mc. Odnośnie tematu:
          1. Twój syn nie je dużo mleka. Mój w tym wieku wypijal ok 600 ml mojego mleka+ ok 200 mm. Przecież gdybyś karmiła bezpośrednio z piersi nie wiedzialabys ile pije.
          2. Porady typu przejdź na mm to głupota. Nie masz żadnej gwarancji, ze przestanie tak przybierac. Oczywiście jeśli chcesz skończyć z odciaganiem to co innego- masz do tego prawo.
          3 . Myśle ze jego waga to nie kwestia za dużej ilości mleka.
          4. Ja tez zaczęłam rozszerzać dietę w 6 mcu za rada pediatry. Właśnie mm zastepowalam warzywami. Bez warzyw syn chyba by pił litr mleka na dobę. Obecnie jest na 50 centylu z waga.
          • magdalena.tomek Re: Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowl 05.03.13, 18:52
            dorot10 napisała:

> Gratuluje smile ja tak karmie już 11 mc. Odnośnie tematu:
            > 1. Twój syn nie je dużo mleka. Mój w tym wieku wypijal ok 600 ml mojego mleka+
            > ok 200 mm. Przecież gdybyś karmiła bezpośrednio z piersi nie wiedzialabys ile p
            > ije.
            > 2. Porady typu przejdź na mm to głupota. Nie masz żadnej gwarancji, ze przestan
            > ie tak przybierac. Oczywiście jeśli chcesz skończyć z odciaganiem to co innego-
            > masz do tego prawo.
            > 3 . Myśle ze jego waga to nie kwestia za dużej ilości mleka.
            > 4. Ja tez zaczęłam rozszerzać dietę w 6 mcu za rada pediatry. Właśnie mm zastep
            > owalam warzywami. Bez warzyw syn chyba by pił litr mleka na dobę. Obecnie jest
            > na 50 centylu z waga.

Chociaż jedna odpowiedź po której nie mam wyrzutów sumienia i nie czuję się tak jakbym dziecku krzywdę robiła. Dzięki!
            • ichi51e2 Re: Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowl 05.03.13, 21:11
              Jaka krzywda na litosc boska - przeciez twoje dziecko jest dobrze odzywione! Badania badaniami a praktyka pokazuje ze z grubych niemowlakow wyrastaja grubi dorosli albo i nie (zreszta takie badania czesto sie robi na starszych dzieciach "do dwoch lat" no a jak tu porownywac ssaka z dwulatkiem....)
              Ja tez karmilam dziecko w sposob mieszany od 6 mca przeszlam na piers plus blw bo male okazalo sie miec alergie i nie dosc ze piers ale jeszcze jak dlugo sie da uncertain tobie radzilam mm bo skoro odciagasz i i tak male dostaje butle to pewnie mm byloby wygodniejsze. Dlaczego odciagasz btw jesli mozna zapytac - w koncu wiesc gminna niesie ze najlepsze prosto z opakowania...?
              Uwaga teraz bedzie rewolucyjnie - mm i kp sa ze soba porownywalne jesli chodzi o wartosci i dobro dziecka. Taka jest prawda. Wszystkie te badania dotyczace zmniejszonego zachorowania na choroby, zatrucia etc dotycza krajow trzeciego swiata (czyli jak masz do wyboru piers vs mm plus lokalna woda chocby butelkowa to kp wygrywa - w wypadku krajow pierwszego swiata benefity kp nie sa tak wyrazne. (Moza o dzieciach zdrowych bez nietolerancji niemowlecych)
              Ja teraz wiem ze karmieni mieszane w moim przypadku (nie bylo potrzeby dokarmiania dawalam butle jak misie karmic nie chcialo albo musialam wyjsc) to byl blad w sztuce np w profilaktyce anemii (w skrocie dziecko karmione mieszanie raczej na pewno bedzie mialo anemie fizjologiczna bo przy mieszanym za malo dostaje zelaza z mm a z drugiej strony jak dajesz mm to zmniejszasz wchlanialnosc zelaza z mleka matki) idz przebadaj btw akurat jest na etapie ze sie zapasy koncza - wlasnie dlatego pewnie ci lekarz kazala rozszerzac o stale produkty. A to tylko jedna z kilku przeszkod na drodze karmienia mieszanego... Temat rzeka i szkoda ze lekarze nigdy dokladnie nie wyjasnia...
        • trusia29 Re: Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowl 05.03.13, 18:59
          To przejdź na mm. Już pisałyśmy - karmienie mieszane jest trudne i nie da sie łatwo ustawić dawek. Nie wierz w tuczenie na mm i to, ze dzieciom potem grozi nadwaga. Zna wiele dzieci kp z ogromną nadwagą.
          Skoro nie masz tyle mleka to zakończ kp. Ile mogłaś, tyle mu dałaś, po co męczyć jego i siebie?
          • dorot10 Re: Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowl 05.03.13, 20:47
            Matko... Karmienie mieszane nie jest trudne. Moim zdaniem dobrze robisz dając młodemu wszystko co odciagniesz + tyle mm ile potrzeba żeby był najedzony- tym bardziej ze to tylko 150 ml. Patrząc na schematy żywienia dzieciak 5 miesięczny ( przy karmieniu sztucznym) powinien zjadac 4x180 ml mleka + zupa i przecier owocowy. Porcja 120 ml na jeden posiłek dla dzieciaka 5/6 miesięcznego to nie jest dużo. Ciekawe co by było gdybyś karmila "normalnie" ( zapewne mlody wyciagnalby wiecej) lekarz kazalby karmić rzadziej bo za dużo wypija? Przejście na mm nic nie da i jest bez sensu zabierać dzieciakowi zdrowy, naturalny pokarm. I od razu podkreślam- nie jestem fanatyczka kp, pierwsze dziecko karmiłam mm bo tak wyszło i nie uważam ze to tragedia. Ale rady w stylu - będzie pić mm to będzie mniej przybieal są z d...
              • magdalena.tomek Re: Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowl 05.03.13, 20:55
                dorot10 napisała:

> I jeszcze jedno- autorka wątku odciaga 90% mleka które zjada jej dziecko- to ni
                > e jest bez sensu. To ze jest to trudne to oczywiste. Ale jeśli ma sile i ochotę
                > niech to robi. Skąd pomysł ze przejście na mm w czymkolwiek pomoże nie mogę te
                > go pojąć.

Ja też tego nie rozumiem. Jeśli byłoby odwrotnie, tzn. większość mleka, które zjada moje dziecko to byłoby mm, a tylko jedna porcja mojego pokarmu, to rozumiem rady przejścia na mm, ale w tej sytuacji...
                • ichi51e2 Re: Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowl 05.03.13, 21:23
                  No to gratulacje - sama wreszcie doszlas do wniosku ze wszystko co robisz jest super. I tak trzymac to ty jestes matka i to twoje dziecko. Zawsze burza mozgow sie do czegos przydaje. Zlewaj lekarke niech sie sama swoja waga martwi. Btw Wkurzaja mnie takie baby co sie dzieci czepiaja...ostatnio pani od wf powiedziala mojemu 9letniemu bratankowi ze ma "gruba dupe"... co za mania jakas! najlepsze ze dziecko jest zupelnie normalne...
                  Nawet jesli twoje dziecko obecnie jest troche puchate to co z tego - ono potrzebuje rezerw tluszczu (bo skoki wzrostowe, bo mozg sie rozwija, na wypadek odpukac zatrucia czy choroby) zacznie raczkowac to zrzuci.
    • reirei Re: Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowl 06.05.15, 19:39
      Hej, mój synek za tydzień kończy 6 miesięcy i też karmię go mlekiem odciąganym, zjada ok litra mojego mleka, waży ok 7,5 kg, jutro idziemy się zważyć to będę wiedziała dokładnie. Rozszerzać dietę zaczęliśmy dopiero parę dni temu więc na razie jest praktycznie tylko na moim mleku. Całkiem niedawno radziłam się dziewczyn na forum "karmienie piersią" czy dawać mu mm, bo też myślałam, że mojego mleka nie starczy i one poradziły mi żeby zamiast mm zacząć rozszerzanie diety więc tobie radzę to samo. Skoro ma już 2 posiłki stałe to może wprowadź trzeci, ok 17 kolację np. kaszę jaglaną z warzywami a potem wieczorem zamiast mm daj mu twoje mleko. Nie dawaj słodzonych kaszek ani deserków ze słoika. Ekspertką nie jestem i doświadczenie jako mama też mam nieduże, ale zgadzam się z dziewczynami, że twoje mleko jest dla dziecka najlepsze i skoro chcesz karmić to karm jak najdłużej!

A, i mój synek też budzi się często w nocy na jedzenie, chodzi spać ok 18-18.30, potem je ok 21, 24 i 3, i potem rano ok 6.
      • reirei Re: Co robię nie tak?! Pomóżcie! Żywienie niemowl 06.05.15, 19:47
        A, to jeszcze dodam, że mój synek przy wadze 7,5 mierzy ok 70 cm. Moja koleżanka ma córkę urodzoną dzień przed moim małym, jej córa waży już prawie 9 kilo i na mój gust oba dzieciaki wyglądają normalnie, owszem są zupełnie różne, ale w przypadku niemowlaków chyba nie ma czegoś takiego jak standardowa waga i wzrost.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka