Dodaj do ulubionych

Na spółkę jeszcze poczekamy. Papiery gotowe, al...

02.04.13, 20:18
A WIĘC JEDNAK!!!!

Już wiele miesięcy temu pisałem, że NIE DA SIĘ zarejestrować spółki z o.o. z ujemnym bilansem czyli z przewagą zobowiązań nad dochodami i majątkiem. I jak się okazuje, nie pomaga w tym wcale specjalna ustawa o lecznictwie. Kodeks Handlowy jest dla wszystkich taki sam i równo traktuje wszystkie podmioty prawa handlowego. I bardzo dobrze!
Okazuje się "bardzo mądrzy" zarządzający i organizatorzy przekształcenia dowiedzieli się o tym dopiero całkiem niedawno. Jeszcze kilka tygodni temu twierdzili, że można zarejestrować spółkę z gigantycznym 80. milionowym zobowiązaniem i zerowym majątkiem (który miał stać się własnością marszałka).
To, co się w tej chwili odbywa, to inżynieria finansowa z walką z dostawcami i cięcie rachunków w tle. Ale to dobra wiadomość. Województwo najwyraźniej chciało zmontować wydmuszkę, obciążoną długiem i bez majątku, by można ją było szybko postawić w stan likwidacji, albo za grosze sprzedać. Teraz okazuje się, że takie bankructwo może oznaczać utratę majątku. Czyli już nie będzie tak łatwo...
Edytor zaawansowany
 • Gość: pola IP: *.gorzow.mm.pl 02.04.13, 21:59
  To się nie uda.
  Jest zysk a dług rośnie.
  o co tu chodzi?
 • mmmmmm000 02.04.13, 22:29
  Ech. No to jest taka typowa zabawa liczbami...

  Czym innym jest bilans, czym innym zysk, a czym innym zobowiązania...

  Firmę "księgujesz" dwustronnie czyli po Winien i po Ma. Dla jasności Winien to obciążenia, a Ma to tak zwane "dobra". Wszystko co się wiąże z firmą rozdzielasz na dwie grupy i zapisujesz albo po jednej, albo po drugiej stronie.
  Czyli jeśli po stronie obciążeń (zobowiązań) wpisujesz wszystkie długi (zobowiązania), to po drugiej stronie jako "dobro" wpisujesz wszystkie swoje należności i... majątek. I w ten oto prosty sposób wychodzisz na ZERO, albo nawet na PLUS.

  Przykład:
  Jeśli masz firmę, która przynosi 2000 zł miesięcznie straty i masz z tego tytułu aż 24 000 zł zobowiązań (czyli długu), to wystarczy, że przepiszesz na stan firmy swój własny, wart 30 000 zł samochód. No i tym sposobem masz aż 6 000 złotych "ZYSKU"!!!
  Ale to jeszcze nic. Bierzesz sobie "rzeczoznawcę", który ci wycenia ten samochód na... 35 000 zł. No i teraz masz już aż 11 000 "zysku"!

  (Pomijam kwestię amortyzacji, żeby nie gmatwać).
  (Słowo "zysk" celowo biorę w cudzysłów, bo służy ono jedynie do zobrazowania mechanizmu. Zysk w sensie księgowym liczy się trochę inaczej. )
 • Gość: taa IP: *.play-internet.pl 02.04.13, 22:37
  lekcję ekonomii przedstawiłeś wzorowo. Zaliczyłbyś kurs z Balance Sheet'a na nie jednej brytyjskiej uczelni ;-)
  a tak na serio, pisz jakie mogą być kolejne kroki tego mości państwa co są u steru?
 • Gość: mmmmmm000 IP: *.net.pbthawe.eu 02.04.13, 23:59
  Na tym polega ich problem, że oni sami nieustannie szukają rozwiązania problemu i im to za cholerę nie wychodzi. To wygląda na "bandę szaleńców", której się wydaje, że coś potrafi. A tym czasem przy każdej okazji, kiedy tylko występują publicznie dają dowód swojej skrajnej niekompetencji.
  Choćby dzisiaj. Nagle się dowiedzieli, że nie chodzi o bilansowanie na tzw. "działalności bieżącej" czyli nie o to, żeby wpływy równoważyły wydatki, ale o bilans zakładu jako całości. Jednym słowem kabaret. Wychodzą przed kamery i mikrofony wydawałoby się (z wyglądu po twarzach) inteligentni ludzie i pieprzą takie głupoty! A potem znów się czegoś dowiedzą, zwołują kolejne spotkanie i pieprzą kolejne głupoty dla zamaskowania tych poprzednich.
  "Im bardziej Kubuś zaglądał do chatki, tym bardziej go tam nie było." Im bardziej ONI wchodzą w temat przekształcenia szpitala, tym bardziej nie mogą sobie z nim poradzić. (A czas leci.)

  Z ostatnich poczynań wynikało wprost, że szpital ma zostać "wydmuszką" bez majątku i z długami. A co potem? PRYWATYZACJA za grosze! W najlepszym (dla szpitala) wypadku oddanie w obcy zarząd. Nie trzeba do tego jakiejś specjalnej inteligencji. Trzeba popatrzeć na szpital w Skwierzynie. Wszak skwierzyńskie korzenie ma "prawa ręka" dyrektora. Rozważana całkiem poważnie była też koncepcja upadku (bankructwa) obecnego szpitala już po przekształceniu i utworzenie nowego na odseparowanym majątku - majątku będącego własnością marszałka. Te koncepcje się właśnie sypią, choć kombinują jeszcze przekazanie nowej spółce minimum majątku, by w razie jej upadku możliwie jak najmniej stracić.

  Pętla się coraz bardziej zaciska. Pomału widać, że z zobowiązań wcale nie będzie się łatwo wyślizgać. Rozmowy z wierzycielami wcale nie są łatwe. Mało kto chce rezygnować z należnych mu pieniędzy, bo niby dlaczego..? Wbrew pozorom, pojawił się właśnie dość poważny problem - dotacji ministerialnych z całą pewnością nie wystarczy na pokrycie wszystkich zobowiązań. Pomysł z kolejnym kredytem jest właśnie takim kolejnym kuriozum, które niedługo trzeba będzie odwoływać. Taki kredyt może otrzymać samorząd, ale samorząd nie może nim spłacić zobowiązań szpitala, bo jest on samodzielną jednostką. Z kolei szpital na pokrycie zobowiązań nie dostanie kredytu, bo musiał by on być gwarantowany przez województwo, które finansowo ledwo się dopina. Poza tym, ten kredyt by jeszcze bardziej pogorszył bilans szpitala - zobowiązania wobec np. kontrahentów zamieniłyby się w zobowiązania wobec banku. Po księgowemu żadna różnica.

  Jedno jest pewne. W tym półroczu z całą pewnością spółka nie powstanie. Chyba, że zarząd województwa radykalnie zetnie wydatki budżetowe (wojewódzkie) i przeznaczy na zobowiązania szpitalne, a z tym będzie cholernie trudno.
 • rob.in.hood 03.04.13, 08:27
  Co może/bedzie następnym krokiem?
  Moim zdaniem będzie to ucieczka Twardowskiego i wywalenie Eli. Teraz, kiedy do wszystkich dotarło - a do nich dotarło w ub. tygodniu - zaczyna się okres polowania na czarownice.
  Niektórzy mają blade twarze widząc co się dzieje na posiedzeniach Zarządu Województwa.
  Szkoda że nie puszcza tego TV. Na oglądalności tej telenoweli można by nawet nieźle zarobić.
  Zatem na pewno należy dbać o szpital w Ciborzu - ten dla nerwowo rozstrojonych.
 • klodawa1952 03.04.13, 08:42
  Pobili rekord niekompetencji ! To nieomal. kategorii dowcipów o Wąchocku ale na tematy gospodarcze. Skąd się biorą aż tak niekompetentni zarządcy ?
 • Gość: gorzowianin IP: *.play-internet.pl 03.04.13, 08:46
  nie wiesz?
  sami na nich głosujemy....
 • Gość: co proponuja ? IP: *.dynamic.chello.pl 03.04.13, 12:06
  Znowu podżyrowac 100 mln zł na szpital ? zwiekszyc zatrudnienie ? a moze nic nie robic i zostawic to w takim samym stanie, ku zadowolenu rzeszy gorzowskich cwaniakow którzy dzis garsciami czerpia korzysci ze szpitala .

  No co w zamian proponujecie .
 • Gość: stravik IP: 62.243.123.* 03.04.13, 12:04
  > Skąd się biorą aż tak niekompetentni zarządcy ?

  Funkcja urzednika pastwowego nadal nie istnieje. Zastepuje ja niekompetentny polityk, lub znajomy tego polityka. Funkcaja ta jest ponownie mocno upolityczniona. Buzek probowal odbudowac instytucje urzednika panstwowego, Miller to przerwal, a jego nastepcy jak widac problemu nie widza. PRL bis ?

  _ _
  Gorzow ma w nazwie Wielkopolski i tam jest jego miejsce !!
 • Gość: morda IP: *.adsl.inetia.pl 03.04.13, 18:29
  Jest gorzej. Za PRL-u partyjna mafia władała całym Krajem. Niekompetencja ginęła w absurdach codzienności. Tu, 24 lata po upadku komuny powstał lokalny układ partyjny, którego jedynym celem jest trwanie przy władzy. Nie ważne ile zmarnowali publicznych środków, wydali błędnych decyzji, mają wyroki czy nie... dla nich ważne jest to, że są przy korycie. Nieźle sobie wymyślili to lubuskie. :)
 • bardgorzowski 04.04.13, 11:02
  Gość portalu: morda napisał(a):

  > Jest gorzej. Za PRL-u partyjna mafia władała całym Krajem. Niekompetencja
  > ginęła w absurdach codzienności. Tu, 24 lata po upadku komuny powstał lokalny układ
  > partyjny, którego jedynym celem jest trwanie przy władzy. Nie ważne ile
  > zmarnowali publicznych środków, wydali błędnych decyzji, mają wyroki czy nie... dla
  > nich ważne jest to, że są przy korycie.
  > Nieźle sobie wymyślili to lubuskie. :)
  Lubuskie jest poligonem doświadczalnym.
  Jak bardzo można ludzi ogłupiać w imieniu "wyższych wartości" ?
 • Gość: Nic nie proponuja IP: *.dynamic.chello.pl 04.04.13, 12:54
  a tylu tu wszechwiedzacych operatywnych szastajacymi słowami jak z erkaemu ,a na pytanie co w zamian jak nie spółka dla szpital cisza , juz nie ma wszechwiedzacych i niezwykle operatywnych
  Jest tylko grobowe milczenie i te wasze gorzowiaki milczenie w sprawie waszego szpitala jest niezwykle wymowne . ono mówi wszzytko
 • Gość: mmmmmm000 IP: *.net.pbthawe.eu 04.04.13, 15:19
  Bzdury pie...sz.
  Gdybyś więcej czytał, to byś wiedział, że pomysły na rozwiązanie problemu szpitala już tutaj padały. A jak tego nie wiesz, to może najpierw zapytaj zamiast się beznadziejnie głupio wymądrzać i krytykować. (To po pierwsze.)

  A po drugie - prywatyzacja (zamiana w spółkę) NIE JEST ŻADNYM ROZWIĄZANIEM dla szpitala. Jego problemy, z samego tylko faktu przekształcenia nie znikną. Wręcz przeciwnie pojawią się ze dwojoną siłą...
 • rob.in.hood 04.04.13, 19:56
  Gość portalu: mmmmmm000 napisał(a):


  > A po drugie - prywatyzacja (zamiana w spółkę) NIE JEST ŻADNYM ROZWIĄZANIEM dla
  > szpitala. Jego problemy, z samego tylko faktu przekształcenia nie znikną. Wręcz
  > przeciwnie pojawią się ze dwojoną siłą...
  ==================================

  Wobec czego z tego tematu będzie używanie jeszcze przez dłuższy czas - zarówno na tym forum jak i na blogu Bagińskiego.

  Wielokrotnie parodiowano fragment filmu "Upadek" w którym AH w bunkrze miał poważny razgawor ze swoimi sztabowcami. Sprawy zaszły tak daleko że można sobie taka parodię wyobrazić w kontekście tego szpitala, a w roli głównej obsadzić ... no wiadomo kogo. Teksty można podkładać wręcz na bieżąco i wręcz żywcem z prasowych wypowiedzi naszych głównych bohaterów.
  Kto nie wie o co biega to tu jeden z przykładów
  www.youtube.com/watch?v=jEgbp5f92KY
 • bardgorzowski 05.04.13, 10:43
  ... i co ?
  Aby być na czasie czytasz jeszcze stare wpisy ?

  Gość portalu: Nic nie proponuja napisał(a):

  > a tylu tu wszechwiedzacych operatywnych szastajacymi słowami jak z erkaem
  > u ,a na pytanie co w zamian jak nie spółka dla szpital cisza , juz nie ma w
  > szechwiedzacych i niezwykle operatywnych
  > Jest tylko grobowe milczenie i te wasze gorzowiaki milczenie w sprawie waszego
  > szpitala jest niezwykle wymowne . ono mówi wszzytko
  Ale to już było ...
 • bardgorzowski 08.04.13, 13:15
  Gość: Nic nie proponuja napisał(a):
  " ..bla bla ble ble ... "
  ... i nic nie zaproponował.
  A teraz jeszcze go ... wcięło.
  Typowe dla "zielonych ludków".

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka