Dodaj do ulubionych

Wakacje 2015

28.12.14, 00:11
Rezerwowalyscie juz cos? Korzystajac z wolniejszego tempa zycia w czasie swiat przegladam oferty i mysle, ze juz sie troche spoznilam na lepsze okazje. A wiadomo, lubimy je na tym forumwink Wiele biur podrozy niby konczy promocje, czy po nowym roku beda jeszcze jakies rabaty?

krasulas - jesli zajrzysz do tego watku, zalezy mi na kontakcie na priv - przypadkiem wypatrzylam Cie w watku na forum Turcja i mam kilka pytan. Pisze na priv i tu, na wszelki wypadek.
Edytor zaawansowany
  • slonko1335 28.12.14, 00:20
    o rany a myślałam, że tylko ja taka "pogięta". Wczoraj do 1 przeglądałam różne oferty z tym, że my stawiamy na Polskę zdecydowanie i ewentualnie krótkie wypady do sąsiadów...póki co na region się nawet zdecydować nie mogę, ba nawet nie wiem czy góry czy morze...no i zastanawiałam się czy wątek na forum zakładać coby ktoś poradził jakie miejsca brać pod uwagę...póki co wiem że jak stanie na morzu to uderzymy w Świnoujście bo to fajna baza wypadkowa i nie sposób się tam nudzić a byliśmy jak dzieciaki male były wiec na zupełnie innych zasadach...no ale...dzieci w górach się zakochały w tegoroczne wakacje.....a nad morze blisko....no i tak siedzę sobie i dumam i szukam czegoś co mnie zachwyciwink
    --
    Sygnaturka się zgubiła....
  • anulka-am 28.12.14, 09:05
    Stawiam na styczeń, rok temu było o kilka % jeszcze taniej niż w grudniu. Kupowałam w Itace.
  • 18buzka 28.12.14, 09:23
    hej
    a byliście w koltlinie kłodzkiej+ wypady do czech(np. do skalnego miasta)?
    polecam
    18buzka
  • slonko1335 28.12.14, 09:44
    Byliśmy właśnie w ostatnie wakacje.
    --
  • kontaminacja 28.12.14, 10:43
    To ja się uśmiechnę o wskazówki dotyczące właśnie takiego wyjazdu. Od trzech dni 'wertuję' Internet o tym regionie smile i będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje. Ja służę namiarami na Jurę K-Cz i Góry Świętokrzyskie.
    --
    Moja dziewczynka
    Moj synek
  • slonko1335 28.12.14, 12:41
    Nocowaliśmy w Kudowie. Miejscówka bardzo fajna, bardzo czysta i tania ale znowu-byliśmy z przyjaciółmi, więc całość była tylko dla nas. Acha dużą zaletą był po prostu obłędny ogród.
    www.pokojehelena.wkudowie.pl/6701,start.html
    Jurę rozważam bardzo mocno, góry świętokrzyskie zresztą też, wiec będę wdzięczna za namiary.

--
  • kontaminacja 28.12.14, 15:05
    Na Jurze nocowaliśmy w Olsztynie. Mieliśmy komfortowy dwupokojowy apartament z łazienką, pięknie urządzony, z widokiem na ruiny.
    www.jurapodaniolami.pl/
    Cała północna Jura bardzo blisko, najbliższe skałki na wycieczki widać z okien.

W Górach Świętokrzyskich zatrzymaliśmy się tu (Święta Katarzyna):
    www.zacisze.agrowczasy.com/
    Mieliśmy cały domek dla siebie, był co prawda średnio urządzony, taka trochę zbieranina mebli (może coś się zmieniło), ale za to ogromny teren do biegania, drewniana chatka tylko dla dzieci, tyrolka. Przemili gospodarze - zabierali dzieci na wykopki, własnoręcznie zebrane ziemniaki zajadali potem, aż im się uszy trzęsły. Zawsze można tam liczyć na towarzystwo, ponieważ głównie przyjeżdżają rodziny z przychówkiem.

Jeśli chodzi o Kotlinę Kłodzką, mam już co prawda ramowy plan wyjazdu, ale czy polecalibyście jakieś specjalne miejsca do odwiedzenia?

--
    Moja dziewczynka
    Moj synek
  • slonko1335 28.12.14, 15:17
    Moim dzieciom bezapelacyjnie najbardziej podobały się Błędne Skały i Szczeliniec byli zachwyceni. Znacznie mniej Skalne Miasto . Wszystkim tez bardzo podobało się zoo w DvorKralove. Byliśmy tez w Kłodzku ale pogoda nie dopisała. Twierdza jest super ale jak się ją zwiedza będąc przemoczonym to połowa przyjemnosci....no i do podziemi juz się nie dało mokrym wejść bo za zimno. Na wiele atrakcji czasu zabrakło lub pogoda nie dopisała. Byliśmy tylko tydzień...
    --
  • slonko1335 28.12.14, 16:07
    Pod aniołami podoba mi się baaaardzo. Hmmm....musiałabym tylko jakieś śródlądowanie po drodze znaleźć bo na raz nie damy rady dojechać z moim towarzystwem....
    --
  • kontaminacja 28.12.14, 16:31
    Dzięki za wskazówki. Pod aniołami z czystym sumieniem polecam, chyba najlepsza miejscówka, w jakiej byliśmy.
    --
    Moja dziewczynka
    Moj synek
  • slonko1335 28.12.14, 16:33
    Kontaminacjo a co Wam się udało zobaczyć w JUrze, gdzie tam warto pojechać? Ta miejscówka to bardziej jako baza wypadowa czy na miejscu też trochę atrakcji jest?
    --
  • kontaminacja 28.12.14, 20:17
    Już zdaję relację. Zanim dojechaliśmy do Olsztyna, wstąpiliśmy na kilka godzin do Częstochowy. Stamtąd już jest bardzo blisko do pensjonatu. W samym Olsztynie są do zobaczenia ruiny twierdzy, ruchoma szopka Jana Wiewióra i instalacja o zdobyciu zamku, podczas której wysłuchuje się całej historii tego wydarzenia. Byliśmy też na dłuższych wycieczkach wspinaczkowych - na Lipówkę i górę Biakło oraz na wyprawie do kamieniołomu Kielniki w poszukiwaniu amonitów. Właścicielka Pod aniołami jest jakąś miejscową działaczką i podpowiedziała nam mnóstwo rzeczy wartych obejrzenia z dziećmi.
    Z dalszych miejscowości - koniecznie zamek Mirów i przepiękny spacer do Bobolic, Skały Rzędkowickie (można zrobić piknik i podglądać wspinaczy) plus Jaskinia Głęboka. Najdłuższą trasą była piesza wycieczka ze Złotego Potoku z Pałacem Raczyńskich do Diabelskich Mostów, Bramy Twardowskiego i źródeł Krasińskiego.
    Potem w drodze na południe zwiedzaliśmy jeszcze Ogrodzieniec, ale to już około 2 godzin jazdy samochodem od Olsztyna.
    --
    Moja dziewczynka
    Moj synek
  • katka761 28.12.14, 10:20
    Słonko - Bieszczady, byliśmy jesienią i cuuudnie było smile może latem spróbujemy na kilka dni też. a w Świnoujściu masz namiar na kwatery? - poproszę na gazetowego info. u nas "mekką" jest Kołobrzeg.
  • slonko1335 28.12.14, 10:26
    O nie Bieszczady za daleko, my ze Szczecina. Dzieciaki muszą być starsze bo zamęczymy się w podróży. Świnoujście przeczesuję właśnie. Kiedyś mielismy wynajęte czteropokojowe mieszkanie na Komandorskiej ale byliśmy ze znajomymi-fajna miejscówka ale nie wiem czy Cię interesuje taka wielkość. Ze Świnoujścia byśmy do Straslundu wyskoczyli, no i szlaki rowerowe fajne...
    --
  • agni71 28.12.14, 11:25
    Masz sprawdzone miejsca noclegowe w Bieszczadach? Możesz podać jakieś namiary? Tak się od dwóch lat do Bieszczad przymierzamy i nie możemy sie wybrać - może w 2015 sie uda?
  • katka761 28.12.14, 12:35
    Agni - my pierwszy raz byliśmy, akurat w weekend bardzo ciepły i słoneczny, spaliśmy u kobiety w domu, ale wynajmuje też domek holenderski - prześlę namiar na gazetowego.

Słonko - za duże, kawalerka bądź 2 pokoje.
  • ellix7 28.12.14, 16:24
    W Bieszczadach polecam gęsi zakręt. www.gesizakret.pl/
  • malowanka06 30.12.14, 21:35
    www.facebook.com/pages/U-Prezesa/103961523029432?fref=ts
    znajomi byli i są zachwyceni. Byli co prawda zimą a nie latem ale poczytaj opinie.
  • agni71 31.12.14, 10:27
    ale ceny lekko zabójcze smile
  • agni71 31.12.14, 10:28
    chyba, ze to juz z posiłkami
  • fredy58 31.12.14, 10:56
    je jechałam akurat w czerwcu to utargowałam 100zł. za domek 4- 5 osobowy i byłam zadowolona
  • malowanka06 31.12.14, 14:05
    u prezesa ceny z posiłkami
  • dan-ka6 28.12.14, 12:59
    W Świnoujściu mogę polecić kwaterę prywatną u pani Anny Ben ul. Beniowskiego 12 . Byliśmy tam dwa razy w tzw . dwupoziomowym mieszkanku super sprawa . Bardzo czysto , przytulnie przemiła i pomocna właścicielka . Świnoujście super na lato nie można nudzić się .
  • krasulas 28.12.14, 09:37
    Pisz na gazetowy...
    Pzdr
  • verika 28.12.14, 10:32
    Wakacje zaklepane już w pierwszych dniach listopada, podobnie weekend majowy smile
  • monika78kr 28.12.14, 11:01
    jak z cenami w tym biurze? jest szansa, ze bedzie taniej w styczniu, lutym? nie sledzilam w zeszlych latach, teraz hotel ktory mi sie podoba wychodzi bardzo drogo, zastanawiam sie czy czekac, czy jest szansa ze bedzie taniej... czy w oferty www i w biurach stacjonarnych moga sie roznic?
  • krasulas 28.12.14, 11:19
    Tui w firstminute dawało gwarancję najniższej ceny....najlepsze i rodzinne oferty sprzedane w listopadzie. Moja oferta z Itaki dzisiaj o 2 tyś droższa.
    Generalnie...drogo. Taniej w firstach. A o dobrą ofertę dla rodziny 2+2 w atrakcyjnym miejscu, ciekawym ośrodku i z dobrymi opiniami...ciężko.
  • agni71 28.12.14, 11:26
    TUI najatrakcyjniej wypadał w First Minute, ale jak jest teraz to nie wiem, bo od kilku lat nie korzystamy.
  • nataliam2 28.12.14, 11:59
    Ja w zeszłym roku kupowałam w lutym, teraz widzę, że oferta ta sama jest o 2 tys tańsza (2+2).
    Do końca grudnia jeszcze pewnie będą niskie ceny. Tui w ogóle pod uwagę nie biorę, mają bardzo drogo.
    Wolę wezyra albo rainbowtours. Nie wiem tylko jakie państwo wybrać w tym roku. Poprzednio była Turcja.
  • kurczaczek77 28.12.14, 13:26
    Ja również już zarezerwowałam w TUI, mam gwarancję najniższej ceny, więc jeśli oferta będzie taniej (w tym roku Sycylia), to zwrócą mi różnicę. TUI miała na początku oferty specjalną listę i oprócz rabatu dodawali wycieczki fakultatywne, a my mamy np. parking przy Okęciu gratis na dwa tygodnie.
  • 84ja 28.12.14, 15:58
    My zawsze wybieraliśmy last minute,ale wtedy nie mieliśmy jeszcze dziecka albo synek miał nie skończone 2 latka, w listopadzie skończył 2 latka, więc już będziemy za niego płacić, a ztego co sprawdzałam w lastach za dziecko płaci się sporo, więc generalnie bardziej opłaciłby nam się first (bo są zniżki 50% dla dzieci).
  • gosjana 28.12.14, 19:28
    My z nad morza więc w tym kierunku nas nie ciągnie, planujemy na jakiś dłuższy weekend pojechać do Wrocławia i okolic- jeśli ktoś mógłby podać namiary na nocleg (w samym Wrocławiu lub okolicy-może być gosp.agroturystyczne) to będę wdzięczna, w wakacje planujemy wyjazd w Bieszczady - wpisujcie sprawdzone kwatery.
    Innych planów nie mam, gdzieś pewnie się jeszcze wybierzemy.
  • corrina_f1 28.12.14, 19:53
    To ja się podepnę pod wątek. Orientujecie się, kiedy pojawiają się oferty polskich hoteli ?
    Interesuje mnie konkretnie Lidia SPA w Darłówku na lipiec. Z tego, co wiem, łapać trzeba szybko, ale kiedy pojawi się oferta? Po Nowym Roku ?
  • 18buzka 29.12.14, 00:09
    my byliśmy kotlinie kłodzkiej 10 dni.
    spalismy tutaj-polecam, drogo ale przy promocji cena była ok.
    www.bukowypark.pl/
    a to nasza rozpiska na 10 dni 90 % udało na sie zobaczyć.
    ja jestem z trojmiasta, moge doradzic jesli sie ktos do nas wybiera. sama szukac cos fajnego w Bieszczadach, rozważam ten Białowieżę i okolice na przyszłe wakacje
    Polanica
    1 Park Zdrojowy i pijalnia wód zaraz obok hoteli
    Pijalnia Wody Mineralnej powstała w latach 1910-1911 i znajduje się w samym sercu Parku Zdrojowego. Można w niej skosztować wody ze źródła ?Wielka Pieniawa?. Wchodząc do pijalni po lewej stronie mamy halę spacerową, a na jej końcu Salę Koncertową gdzie odbywają się koncerty muzyki operowej, operetkowej jak również muzyki klasycznej. Po prawej stronie znajduje się sala konferencyjna ?Źródlana?. Przechodząc przez drzwi, które mamy na wprost, dostaniemy się na drugą stronę budynku, w którego przyziemiu znajdują się liczne sklepiki i punkty gastronomiczne.Kolorowa fontanna w samym sercu Parku Zdrojowego posiada 726 dysz, z których woda tryska na wysokość 12 m. Od maja do października wieczorami odbywają się pokazy ?woda, światło, dźwięk?, podczas których kolumny wody w rytm muzyki harmonizują ze światłem. Wokół umieszczone są liczne ławeczki, na których można posiedzieć i wsłuchać się w szum fontanny. Pokazy kolorowej fontanny odbywają się w soboty, niedziele i dni świąteczne od maja do lipca ? godz.22:00, w sierpniu ? godz. 21:30, we wrześniu ? godz. 20:30, w październiku ? 20:00.
    Rzeźba niedźwiedzia polarnego na kamiennym postumencie w Parku Leśnym (prowadzi do niej szlak niedźwiadka). W 1910 r. glacjolodzy określili, że wyznacza on najdalej wysunięty zasięg lądolodu skandynawskiego na Ziemi Kłodzkiej. Polanicki niedźwiadek jest bohaterem wielu miejscowych legend i anegdot
    2. tor saneczkowy Goralka niezbyt duży ale dla
    dzieciaków jak najbardziej - Polanica ul. Bystrzycka, mozna dosc z hotelu na pieszo-
    TEL. +48 74 869 06 47 lub 502 288 107 Szczególnie atrakcyjna rozrywka dla dzieci i dorosłych, ponad 700 metrów zjazdu na sankach, w których płozy zastąpiono kółkami a śnieg stalową rynną. Świetna całkowicie bezpieczna zabawa, mimo iż wprawni saneczkarze mogą osiągać szybkość do 40 km/h. Mniej odważni mogą regulować prędkość ręcznym hamulcem.

1 przejazd ? jedna osoba w sankach 5 zł
    3. Kolejka Turystyczna POL - KART

Jedną z atrakcji oferowanych przez biuro są przejażdżki kolejką turystyczną "Polanica Express". Wycieczka kolejką to najszybszy sposób na poznanie Polanicy i jej okolic (Wambierzyce, Duszniki, Szczytna) Specjalne ceny dla grup zorganizowanych. Zniżki dla młodzieży szkolnej. Kolejka kursuje w okresie od kwietnia do października.

Najszybciej zwiedzisz Polanicę !
    Kolejka kursuje:
    - W miesiącach: IV, V, VI, oraz IX, X - sobota, niedziela od godz. 14:00 do 18:00
    - W miesiącach: VII i VIII - codzienne od godz. 14:00 do 19:00, a w soboty i niedziele od godz. 11:00 do 9:00
    Informacje:
    - Ceny biletów: 10zł - normalny, 6zł - dzieci do lat 15.
    - Czas przejazdu: 30 ? 35 minut ? z komentarzem turystycznym o Polanicy Zdroju.
    - Przystanek kolejki: przy wejściu do Parku Zdrojowego, ul. Parkowa.
    - Sprzedaż biletów w kolejce !
    - Rezerwacje dla grup pod numerem telefonu: 074/ 8 681 121 lub 602 387 559

Duszniki
    1. Do Parku Zdrojowego prowadzi kasztanowa aleja Chopina, przebiegająca obok plenerowych ujęć Jacka i Agaty, oraz łąk poborowinowych. Jest to lipowo-bukowo-kasztanowy park, z licznymi kwiatowymi klombami i rabatami, oraz dwoma małymi fontannami. Przy wejściu do Parku znajduje się kiosk metrologiczny. Od 70 lat XIX pomaga kuracjuszom przewidzieć pogodę. Z kolei po prawej stronie za jednym z drewnianych mostków czeka specjalnie przygotowane miejsce dla miłośników gry w szachy i warcaby. Dla podkreślenia wyjątkowości gry, figury szachowe zostały wykonane w dużej skali. Można tu rozgrywać partie szachowe na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody i unoszącego się aromatu świeżo mielonej kawy z pobliskich kawiarni. Przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, można szybko przenieść się do restauracji
    i dokończyć rozgrywaną partię lub zacząć kolejną korzystając już z miniaturowej wersji.
    Dworek Fryderyka Chopina
    Nieco głębiej stoi Dworek Chopina. To tutaj podczas pobytu w 1826r wielki kompozytor dał pierwszy publiczny, zagraniczny koncert, a od 1946r. odbywają się koncerty największych wirtuozów fortepianu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego. Obok Dworku znajdują się dwa pomniki postawione w hołdzie wielkiemu kompozytorowi. Straszy znajduje się w ogrodzie fenologicznym. Wyjątkowość miejsca polega na tym, że rośliny zgromadzone w jednym miejscu są tak podzielone, że ze względu na swoje kwitnienie wyraźnie tworzą cztery pory roku: wiosnę, lato, jesień, zimę. Drugi pomnik, całopostaciowy, znajduje się w równie urokliwym miejscu, za dworkiem Chopina. Został postawiony z okazji 150-lecia koncertów Chopina w mieście.
    Kalendarz kwiatowy
    Kierując się od Dworku Chopina w stronę Pijalni Wód Mineralnych po lewej stronie miniemy najpierw drzewka przyjaźni. Symbol podpisanych porumień z miastami partnerskim Dusznik-Zdroju: Novym Mestem nad Metują, Audun le Tiche oraz Hoyą/Weser. Zaraz za nimi widać wielobarwny kalendarz z kwiatów. Codziennie rośliny są tak przesadzane, aby układały się w aktualną datę, nad którą znajduje się bukszpanowy napis ?Duszniki Zdrój?.
    Pijalnia Wód Mineralnych
    W parku znajduje się również Pijalnia Wód Mineralnych z I połowy XIX w. Gdzie mieszczą się ujęcia Pieniawy Chopina, oraz Jana Kazimierza. Przed budynkiem jest plenerowe ujęcie Pieniawy Chopina, którą raczył się sam Fryderyk Chopin podczas pobytu w mieście. Uważny turysta zauważy nieczynne już ujęcie ?Źródła Zimnego?. Obok Pijalni stoi Muszla Koncertowa, gdzie latem odbywają się koncerty plenerowe.
    Najstarsza kolorowa fontanna
    W parku trawniki są ozdobione kobiercami z kwiatów, pośród których znajdują się 4 fontanny otoczone ławeczkami zachęcającymi do wypoczynku. Jedną z nich jest Kolorowa Fontanna, której początki sięgają 1905r. gdy wystrzeliwała słup wody na 45 metrów w górę. Od wiosny do jesieni, w czasie wieczornego spektaklu, zmienia się w wielobarwne widowisko. Podświetlające ją kolorowe reflektory, współgrają ze strumieniami wody i zsynchronizowaną muzyką, dostarczając niezapomnianych wrażeń.

2. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach - super ! ul. Kłodzka 42, Duszniki-Zdrój
    Muzeum Papiernictwa (1605 r.) w Dusznikach-Zdroju, jedyny zachowany w Polsce młyn papierniczy ? to unikatowa papiernia, zabytek techniki bezcenny w skali Europy.
    maj - sierpień: poniedziałek-sobota 9.00 - 18.00, niedziela 9.00 - 15.00
    u były i są wytwarzane papiery czerpane, wg techniki opracowanej w średniowieczu. Niegdyś młyn odgrywał istotną rolę kulturotwórczą. Dziś arkusze z dusznickiego młyna wykorzystywane są do sporządzania okolicznościowych pism, dyplomów, zaproszeń, papeterii oraz pamiątek świadczących o papierniczych tradycjach Dolnego Śląska. W Muzeum Papiernictwa możemy oglądać wytwarzanie arkuszy oraz sami spróbować wyczerpać papier ze znakiem wodnym lub z odciskiem własnej dłoni. Dowiemy się gdzie papier został wynaleziony i z czego go wytwarzano. Poznamy technikę tworzenia znaków wodnych, metody badania właściwości papieru oraz dowiemy się o znaczeniu papieru w przeszłości we współczesnym świecie.

3. Zieleniec -Kolejka krzesełkowa godz. 11-18. Zieleniec jest największym ośrodkiem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej (jednym z większych w Sudetach). Jest dzielnicą Dusznik Zdroju. Leży na wysokości ok. 950 m. n. p. m. w paśmie Gór Orlickich. Panuje tam specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) - zbliżony do alpejskiego. Ze względu na szczególny układ ciśnieniowy mas powietrza, tutejszy mikroklimat wymusza na organiźmie ludzkim zwiększenie produkcji czerwonych ciałek krwi, co w efekcie znacznie poprawia samopoczucie osób nawet kilka dni przebywających w Zieleńcu

4. Kościól, pod wezwaniem piotra i pawła z
  • 18buzka 29.12.14, 00:12
    cdn
    Wambierzyce

1. Bazylika w Wambierzycach
    2. Szopka ruchoma Super - Ruchoma szopka, Wambierzyce, ul. Objazdowa 6, tel. 0-74 871 91 97; czynna V-IX 9.00-18.00, X-IV 10:00-16:00 (ostatnie wejścia na 15 minut przed zamknięciem. Bilety w cenie 5 zł, ulgowe 2,50 zł (październik 2010Twórcą największej i najstarszej ruchomej szopki w Polsce był zegarmistrz Longin Wittig, który rzeźbienie małych figurek traktował jako swoje hobby. W wolnych chwilach wykonywał szopki dla okolicznych kościołów i osób prywatnych. Tradycja mówi, że gdy zmarła jego żona, postanowił stworzyć ruchomą szopkę dla swego syna, by w ten sposób go pocieszyć i by chłopiec łatwiej zapomniał o stracie matki. Zabawka oczywiście spodobała się malcowi, ale Wittig nie poprzestał na tym i zaczął ją uzupełniać o kolejne postacie. Dzieło w ciągu 28 lat jego pracy rozrosło się do ogromnych rozmiarów, a efekty pracy zegarmistrza możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. Na całą szopkę (kilka scen) składa się ponad 800 figurek, z czego 300 jest ruchomych.

Kudowa Zdrój

1. Nowy Aquapark w Kudowie-Zdrój.
    Basen sportowo-rehabilitacyjny posiada zainstalowany innowacyjny układ zaopatrzenia w ciepło za pomocą odnawialnych źródeł energii. ul. Moniuszki 2A
    tel. 074 866 45 02
    e-mail: basen@kudowa.pl
    Strona internetowa: Aqua Park Wodny Świat
    czynny:
    codziennie: od 9.00 do 21.00
    w soboty i niedziele: od 10.00 do 21.00

2. Park zdrojowy Centralnym miejscem Kudowy Zdrój odwiedzanym przez turystów i kuracjuszy jest Park Zdrojowy. Założony w XVIII wieku w miejscu wypływania źródeł mineralnych u podnóża góry zwanej Parkową swój najbujniejszy rozkwit notował w latach 20-tych XX wieku. Bogata zróżnicowana w zależności od pory roku roślinność parku obfituje w agawy, kaktusy, opuncje, draceny, saganowce i rododendrony .Schodząc do Parku Zdrojowego od strony ul. Zdrojowej mijamy Pijalnię Wód Mineralnych wraz z Salą Koncertową. W Pijalni warto zwrócić uwagę na freski A.Molnara obrazujące Dolny Śląsk początku XX wieku. Na przeciwko u podnóża góry Parkowej położony jest budynek Zwany Zameczkeim wybudowany w 1772 roku, obecne sanatorium. Obok dominuje wspaniała bryła Sanatorium Polonia mieszcząca w swym wnętrzu min. Teatr Zdrojowy im.S.Moniuszki
    3a. Kaplica Czaszek ul.Stanisława Moniuszki 8, czynne: codziennie (oprócz poniedziałków)
    w sezonie: w godz. 9.30-17.15 poza sezonem: w godz. 10.00-15.45
    wstęp: normalny 5 zł, ulgowy 2,5 zł.
    Wielki wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłoga spoczywa dalsze kilkadziesiąt (20-30 tys) szczątków ludzi. Kaplica wybudowana została w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka , któremu budowa kaplicy , zbieranie szczątków , dezynfekcja i impregnacja oraz układanie szczątków zajęły osiem lat... Kaplica jest wyjątkowym obrazem przemijalności i kruchości człowieka w której spotkały się szczątki dawnych rodzin , przyjaciół i wrogów. Raz w roku o północy z 14 na 15 sierpnia odprawia się w Kaplicy Czaszek mszę św. za wszystkich którzy w niej spoczywają oraz za wszystkich którzy umarli na wskutek chorób lub w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Kaplica Czaszek to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie.
    4. Też w Czremnie jest Ruchoma Szopka-
    ul. Kościuszki 101, tel. 074 86 63 717 czynna: codzienniewstęp: wolne datki
    Ruchoma Szopka w Czermnej to dzieło twórcy samouka Frantiska Stepana który rozpoczął rzeźbić swoje dzieło w wieku zaledwie 15 lat , scyzorykiem w lipowym drewnie. Po dwudziestych latach żmudnej pracy wykonał 25o figurek , które poruszane ręcznie stanowiły szopkę. Figurki z szopki przedstawiają sceny z życia pasterzy, mieszczan oraz narodzin Jezusa Chrystusa. W latach 1930- 1938 roku Franciszek Stepan dobudował drewniane organy składające się z 270 piszczałek oraz 10 rejestrów.

5. Góry stołowe -
    5a. Błedne skały - zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt . super .
    Obecnie pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi takimi, jak skalne maczugi, grzyby, czy słupy przebiega kilkusetmetrowa trasa turystyczna. Niektóre ze skał posiadają własne nazwy takie jak Stołowy Głaz, Tunel,Kuchnia czy Kurza Stopka. W najwęższych miejscach turyści muszą przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami wąskimi na kilkadziesiąt centymet
    Dojazd samochodembig_grinojazd drogą "Stu Zakrętów" (Nr 387) od strony Kudowy albo Karłowa. Potem w połowie drogi (ok. 6km od Kudowy i 5km od Karłowa) dojeżdża się do skrzyżowania, gdzie znajduje się dolny parking. W tym miejscu skręcamy w "Drogę Puszczańską" gdzie jedziemy jeszcze 3,5km do górnego parkingu. Na tym ostatnim odcinku drogi wjazd i zjazd odbywa się wahadłowo ze względu na wąską drogę prowadzącą do rezerwatu. Godziny wjazdu na parking: pierwszy - 8.00-8.15, następne co godzina. Ostatni - 19.00-19.15. Zjazd o półgodzinach. Parking "górny" jest płatny.Godziny otwarcia: Czynne: codziennie 9.00 ? 18.00
    5b. Szczeliniec - Wielki to najwyższe wzniesienie Gór Stołowych (919 m n.p.m.), najłatwiej dostępne ze wsi Karłów - 12 km od Kudowy Zdroju. Na szczyt prowadzi droga zbudowana z 682 kamiennych stopni ( ok. 40 min.). Płaski wierzchołek to ogromny labirynt powstały w naturalny sposób z oryginalnie uformowanych form skalnych. Nazwy nadane najciekawszym formom pochodzą od ich charakterystycznych kształtów. Na szczycie znajduje się kilka punktów widokowych, skąd przy dobrej widoczności można zobaczyć całą Ziemię Kłodzką, a także pasmo Sudetów wraz z Karkonoszami. Na szczycie działa schronisko z bufetem. Skały Szczelińca stanowią również doskonałe miejsce wspinaczkowe
    ZŁOTY STOK ( 29 km od Polanicy, 1/2 h)
    1. Kopalnia złota-.Zapoznanie z Podziemną Trasą Turystyczną. W jej skład wchodzi zwiedzanie ?Sztolni Gertruda? (część muzealna), ?Chodnik Śmierci?, spotkanie z Gnomem w Chodniku Śmierci oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad w ?Sztolni Czarnej?. cena 17 pln, uglowy 14 pln.
    Dodatkowe atrakcje ( po 6 pln) : Pokaz i odlewanie
    pamiątkowych sztabek, Pokaz i wybijanie pamiątkowych monet, płukanie złota, Możliwość zakupuCertyfikatu Zdobywcy Kopalni Złota
    od 9.00 do 18.00 (wejścia co 15 minut, ostatnie zwiedzanie z przewodnikiem 17:30) Czas zwiedzania: ok. 1,5 godz, Należy zaopatrzyć się w ciepłe ubiory, ponieważ temperatura w kopalni jest stała i wynosi przez cały rok 7° C. Na miejscu jest restauracja
    KŁODZKO ( 12 km od Polanicy )
    1. Twierdza Kłodzka - dobrze zachowana, duża twierdza w Kłodzku będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku. Twierdza Kłodzka to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Dolnego Śląska, jest to obiekt militarny, jeden z najlepiej zachowanych w Europie. System XVII-XVIII wiecznych, będących klasycznym i unikatowym wzorem architektury obronnej tego okresu. Dominująca nad miastem fortyfikacja przygotowała dla odwiedzających wystawy broni, podziemne korytarze minerskie, lapidarium. Z pomostu widokowego roztacza się przepiękny widok na miasto i okolice. Posiada ona unikatową sieć 40 km podziemnych labiryntów.
    Czas zwiedzania:
    ? część górna i podziemne labirynty około 2,5 godziny
    ? część górna około 1,5 godziny (w okresie zimowym 1 godzina)
    ? podziemne labirynty około 1 godziny
    Zwiedzanie odbywa się w cyklach co 30 minut, w godz. 9:00 - 18:00; W podziemnych labiryntach przez cały rok panuje stała temperatura 6-8°C.

2. rynek -ładny
    3. Podziemna trasa turystyczne - Powstanie podziemnych korytarzy i tuneli pod ulicami Kłodzka zawdzięczamy działalności mieszkańców, którzy na przełomie XIII i XVII wieku drążyli swoje piwnice pod budynkami starówki w celach gospodarczych jak i militarnych. Piwnice wykorzystywali głównie handlarze jako magazyny, w których przechowywali swoje towary, a w czasie wojen jakie nawiedzały Kłodzko te same podziemne korytarze służyły za schrony.
    Z powodu braku zabezpieczeń podziemnych przejść, w latach pięćdziesiątych XX w. znaczna część starówki była zagrożona, zaczęły osiadać fundamenty i pękać ściany kamienic. W kwietniu 19
  • 18buzka 29.12.14, 00:16
    cdn 2
    3. Podziemna trasa turystyczne - Powstanie podziemnych korytarzy i tuneli pod ulicami Kłodzka zawdzięczamy działalności mieszkańców, którzy na przełomie XIII i XVII wieku drążyli swoje piwnice pod budynkami starówki w celach gospodarczych jak i militarnych. Piwnice wykorzystywali głównie handlarze jako magazyny, w których przechowywali swoje towary, a w czasie wojen jakie nawiedzały Kłodzko te same podziemne korytarze służyły za schrony.
    Z powodu braku zabezpieczeń podziemnych przejść, w latach pięćdziesiątych XX w. znaczna część starówki była zagrożona, zaczęły osiadać fundamenty i pękać ściany kamienic. W kwietniu 1962 roku rozpoczęły się wieloletnie prace związane z zabezpieczeniem podziemi. Wieloletnie prace specjalistów z krakowskiej uczelni AGH, speleologów oraz górników pozwoliły ocalić najstarszą część Kłodzka, pojawiła się również możliwość wyodrębnienia wielopoziomowej trasy podziemnej pod ulicami starówki. Projekt owej trasy przygotowany został w 1966 roku, stąd też pochodzi nazwa trasy ? 1000?lecia Państwa Polskiego.
    Podziemna Trasa Turystyczna liczy ok. 600 metrów długości i przebiega od ulicy Zawiszy Czarnego ku wyjściu przy Twierdzy w obrębie ulicy Grodzisko. Udostępniona do zwiedzania została 4 grudnia 1976 roku, stanowi jedną z ciekawszych w Polsce podziemnych tras. W części przeznaczonej do zwiedzania jest w całości oświetlona a w kilku odgałęzieniach przygotowane są ekspozycje o charakterze historycznym.
    Podziemna trasa czynna:
    od godz. 8:30 do 17:30 (ostatnie wejście o godz. 17.00)

CZARNA GÓRA -ZMIJOWIEC - Hala pod Snieżnikiem- SNIEZNIK (najwyższy szczyt w kotlinie kłodzkiej)
    jedziemy z Polanicy do Bystrzycy Kłodzkiej i potem do Czarnej Gory (37 km, 40 min cała trasa
    - w czarnej górze wyciag na czarna góre
    Naszą wyprawę na Śnieżnik rozpoczynamy od wjazdu koleją linową na szczyt Czarnej Góry (1205 m n.p.m.) gdzie usytuowana jest 15 metrowa wieża widokowa, z której rozciąga się rozległa panorama Kotliny Kłodzkiej z otaczającymi ją pasmami górskimi (gór Bialskich, Złotych, Bystrzyckich, Orlickich, Stołowych, Sowich i Bardzkich, aż po Jeseniki).
    Na pierwszy plan wysuwa się kopuła szczytowa Śnieżnika Dalej czerwony szlak prowadzi nas zalesionym zboczem Żmijowca oznakowaną ścieżką dydaktyczną, przygotowaną przez Śnieżnicki Park Krajobrazowy.
    Leśna droga biegnie niemal poziomo i po około pół godziny dociera do szczytu Żmijowca, skąd mamy piękny widok na kopułę Czarnej Góry i Śnieżnika. Po drodze czekają na nas liczne punkty do odpoczynku z ławami i stołami, a po około 90 minutach spokojnego marszu docieramy do schroniska na Hali pod Śnieżnikiem, gdzie można się posilić.
    Stąd zaledwie 30 minut dzieli nas od zdobycia szczytu Śnieżnika (1425 m n.p.m.) - najwyższej kulminacji Ziemi Kłodzkiej i Sudetów Wschodnich. Ten widok trzeba koniecznie zobaczyć. Wjeżdżając koleją linową na Czarną Górę, wycieczka na Śnieżnik, staje się łatwą i przyjemną formą spędzenia wolnego czasu dla wszystkich - od spragnionych widoków turystów, po rodziny z dziećmi i seniorów.

II opcja: przejście 2 godzinną trasą turystyczną z Czarnej Góry do Międzygórza ewentualnie 4 godziną trasą na Marię Śnieżną do Międzygórza, zwiedzenie Wodospadu Wilczki i Ogrodu Bajek w Międzygórzu (przy Ogrodzie Ośrodek Historii Turystyki Górskiej Sudetów).

Czechy

1. Skalne miasto pasmo skalne, które możemy podziwiać korzystając z dwóch szlaków
    Adrspach - SKALNE MIASTO - to Narodowy Rezerwat Przyrody w Czechach o powierzchni 1800 m kw. i najciekawsza część Gór Stołowych, położony niedaleko miasta Teplice nad rzeką Metuji i małej wsi Adršpach. Podróż łodzią po jeziorze o długości ok. 300 m. pozwala obejrzeć przeróżne 60 metrowe formy skalne o fantastycznych kształtach przedmiotów, ludzi i zwierząt. Wśród nich wyróżniają się skały "Lwica", "Kochankowie" oraz "Myśliwy". Oprócz jeziorka, płynąca tędy rzeka Metuja utworzyła głęboki wąwóz oraz wodospad (19 m). Wędrówka olbrzymim labiryntem korytarzy skalnych, dostępnym również dla dzieci jest ciekawą przygodą nawet dla najbardziej odpornych na czynny wypoczynek. Najstarsze napisy pozostawione tu przez turystów pochodzą aż z XVIII w. Rezerwat dostępny jest cały rok, natomiast przejażdżki po jeziorku tylko od maja do października.
    Adrszpaskie Skały rozpoczynamy zwiedzać bezpośrednio z miejscowości Dolny Adrspach.
    Położenie: Dolni Adrspach, Teplice nad Metují, Broumowo, Czechy
    Strona: www.adrspach.cz
    Tel.: +420 491 586 012 (informacja turystyczna)
    Tel. kom.: +420 731 151 656
    E-mail: info@skalyadrspach.cz (informacja turystyczna)

Godziny otwarcia:
    Od 8:00 -18:00 (sezon letni) oraz 8:00-16:30 (sezon zimowy)

Bilety:
    Dorośli: 60 Kc; dzieci powyżej 6-go roku: 30Kc
    Bilet rodzinny (2 dorosłych, 2 dzieci): 150 Kc
    Parking: 70Kc

Teplickich Skały znajduje się ok. 2 km za miejscowością Teplice nad Metují w kierunku na Adrspach,
    .
    Zwiedzając Teplickie Skały podążamy niebieskim szlakiem. W początkowej części, warto zboczyć na chwilę ze szlaku i wdrapać się po schodkach i drabinkach na wierzchołek wzniesienia, gdzie kiedyś był zamek. Rozpościera się stąd piękny widok na Skalne Miasto. Po powrocie na szlak wchodzimy w labirynt Skalnego Miasta i zadzierając mocno głowę do góry, możemy podziwiać m. in. Skalną Narzeczoną, Skalną Koronę, Wykałaczkę Karkonosza, Kałamarze, Jeża na Żabie, Śpiącego Łabędzia, Falę Tsunami i wiele innych.
    Adrszpaskie Skały urzekną nas takimi formami jak Fotel Karkonosza, Fotel Babci, Głowa Cukru, Organy, Chełm, aż wąskimi przejściami przeciśniemy się do Małego i Wielkiego Wodospadu. Następnie po metalowych schodkach dochodzimy do Skalnego Jeziorka, gdzie warto zapłacić za przejażdżkę łódką z przewodnikiem, opowiadającym miejscowe legendy i anegdoty.

.Z Polski najlepiej dojechać przez przejścia graniczne Kudowa Słone - Náchod i Lubawka - Královec. Skały Teplickie leżą około 2 km za miastem w kierunku na miejscowość Adrszpach (Adršpach).

2. ZOO Safari - jest super !!! w Dvoře Králové nad Łabą zaliczane jest do największych i najbardziej znaczących europejskich ogrodów. Na powierzchni 64 ha żyje ponad 2300 zwierząt. Świat "dzikiej" Afryki można obserwować m.in. w czasie przejażdżki safaribusami. Oprócz zwierząt na wolnych wybiegach można podziwiać kolekcję zwierząt nocnych, akwaria z rybami z raf koralowych, rzek Ameryki Południowej, ptaszarnię oraz życie gadów prehistorycznych przedstawione w galerii malarstwa. Wstęp 70 KČ, dzieci: do 1 roku - gratis, 1-3 lata -10 KČ, 3-6 - 20 KČ; 6-15 lat, studenci - 45 KČ.
    www.zoodvurkralove.cz/cs/o-zoo/polski/

3. Nachod - Przygraniczne duże miasto o średniowiecznym rodowodzie. W XIII w. gród przebudowano na zamek. Rozbudowany na przełomie XVI-XVII w. obecnie z większością elementów renesansowych jest jednym z najcenniejszych w Czechach. Interesująca jest bogata kolekcja arrasów, mebli z różnych epok, broni oraz wyrobów artystycznych. To tu znajduje się dzieło znanego malarza Feliksa Antoniego Schefflera - piękny plafon w sali balowej. Wstęp do zamku kosztuje 50 KČ, ulgowy 30 KČ. Zwiedzając miejską Starówkę warto zobaczyć również secesyjny teatr, malowniczy rynek z licznymi renesansowymi kamieniczkami oraz gotyckim Kościołem Św. Wawrzyńca. Nachod to duże centrum turystyczne i handlowe. Turyści wypoczywający w Kudowie mogą dojechać tam pociągiem, z położonej 300 m od granicy stacji kolejowej Nachod Bloves w kierunku Trutnova przez Teplice i Adršpach.
    Turyści wypoczywający w Kudowie mogą dojechać do Náchoda linią autobusową Náchod-Kudowa Zdrój, ktorą kursować w odstępach regularnych-każde 2 godziny. [rozklad jadzdy pks]

4. Nove Mesto - Miasto powstałe w średniowieczu położone jest na 40 m skale i z trzech stron otoczone jest rzeką Metują. Perła renesansowej architektury szczyci się bogatymi zabytkami, w tym: zamkiem z cennymi zbiorami obrazów, porcelany, mebli; malowanymi wnętrzami oraz ekspozycją czeskich badań; rynkiem z renesansowymi szczytami i barokowymi podcieniami jak również
  • kontaminacja 29.12.14, 19:24
    Ogromne dzięki! Większość punktów Waszej wycieczki pokrywa się z naszymi, ale mam dwa pytania:
    1. Czy wchodziliście na Zieleniec, warto?
    2. Czy wejście na Śnieżnik jest bardzo męczące (mam męża bez kondycji smile)?
    --
    Moja dziewczynka
    Moj synek
  • 18buzka 29.12.14, 23:14
    hej
    wchodzilismy na zielieniec, moim zdaniem warto ale my z pólnocy, nam sie kazda górka podobasmile
    wejscie na snieznik nie jest specjalnie meczace. trzeba jednak zaczać wycieczkę w miare wczesniej np o 10.00 i isc swoim tempem, robic przystanki (dla meza)smile i bedzie dobrze
  • kontaminacja 30.12.14, 20:55
    Dzięki! My też znad morza smile.
    --
    Moja dziewczynka
    Moj synek
  • mima-mima 29.12.14, 19:54
    Do dziewczyn, które już zarezerwowały wczasy na południu Europy, lub Turcji, Tunezji. Możecie sie pochwalić wyborem? Ja wciąż szukam. W zeszłym roku na ostatnią chwile kupiliśmy wczasy i było wszystko praktycznie idealne. Teraz szukamy czegoś w innym kraju, ale nic ciekawego nie mogę wybrać. Możecie polecić coś dla 2+2 (9 i 5 lat) ?
  • lawia77 29.12.14, 20:04
    ja zarezerwowałam w Itace www.itaka.pl/wczasy/grecja/kos/hotel-blue-lagoon-garden-satellite,KGSGARD.html na Kos 5* cena 2+1 9000 zł
  • krasulas 29.12.14, 20:10
    Ja analizowałam oferty prawie miesiąc....wybór padł na Grecję i Turcję Egejską.
    Wybraliśmy Turcję - pomimo, że w tym roku też byliśmy (IncekumBeachResort z Sun&Fun).
    Grecja za droga - ponad 15tyś za oferty spełniające 80% naszych oczekiwań - nie bardzo nam pasowało.
    Wybraliśmy Turunc koło Marmaris z Itaki (są jedynym pośrednikiem na ten hotel).
    Brałam pod uwagę jeszcze PineBay w Kusadasi (ale zjeżdżalnie nie pod 6latka).
    Nie zależało mi na klubie dla dzieci (choć mam z Itaki), ale na animacjach dla wszystkich.
    Musiała być dobra plaża i zaraz przy hotelu. Dobre wyżywienie, atrakcje typu zumba i kilka basenów. Milee widziane były zjeżdżalnie. No i dobre opinie. Zdjęcia ofert często nieadekwatne do stanu faktycznego - warto w obrazach u wujka Google zerknąć na realia.
    Delta Beach Resort też nam spasowała i polecano nam Hotel Aurum Spa & Beach Resort w Didim. Tanie oferty, które schodziły jak świeże bułki to PetunyaBeach Resort koło Bodrum w Turcji Egej.
    Na Grecję miałam wstępną rezerwację na Kretę - hotel Belvedere.
    Generalnie - przeznaczyliśmy sobie pewien budżet i nie chcieliśmy go przekroczyć.
    Ceny wysokie, nasze wymagania też. Mąż nurkuje, córka też. Ja wolę baseny, syn uczy się pływać. Wszyscy lubimy animacje wieczorne (dobre!) i jedzeniesmile Chcemy też piękne widoki, bliskość plaży (najlepiej bezpłatnej, co jest rzadkością w Grecji - mąż skrytykował formę dowozu busem). Jedyny minus w naszej ofercie to ciut daleki transfer z lotniska, ale...coś za coś....
    ps. Tunezję też oglądałam - dziwnie droga.
    Egipt boski - ceny super!!! ale....
    Znajomi lecą do Utopii na Riwierze Tureckiej (chwalona, Rosjan pewno będzie sporo mniej w 2015).
  • lawia77 29.12.14, 20:13
    byłam w 2009 w Turunc
  • krasulas 29.12.14, 20:22
    o! i jak? choć to 5lat...mam nadzieję, że są po remoncie big_grin
    ja zerknęłam na Wasz Kos - fajny hotel (my jakoś dziwnie na Kretę i Rodos nastawialiśmy się i ...nic z tego)
    pzdrsmile
  • lawia77 29.12.14, 20:30
    no wypadł słabo w sumie, jak porównuję inne w których byliśmy, może zreasumuję po krótce moją subiektywną opinię o ile można uznać ją za pomocną po 5 latach (hotel był wtedy w miarę nowy):
    plusy:
    piękne położenie w lasie piniowym
    fajny podest z którego wchodzi sie do wody żeby popływać

minusy:
    baaaaardzo głośno w hotelu, słychać dosłownie wszystko co dzieje sie u sąsiadów nad Tobą nawet otwieranie szuflady nie wspominając o hałasie na korytarzu, strasznie cieńkie ściany
    praktycznie brak plaży
    w zatoce cuwują małe steteczki, którę wrzucają śmieci do morza i inne więc woda bardzo zanieczyszczona z tej strony, lepiej od strony otwartego morza ale tam nie ma plaży tylko skały
    bardzo dużo os i pszczół bo okolica bogata w ule, prawie każdy doznał ukąszenia niestety chodzą dosłownie po trawie

tyle co pamietam pytaj jakby co
  • kok.10 06.01.15, 17:00
    byliśmy w Turunc - hotel rewelacja a jedzenie przepyszne!!!
  • rysunek.salamon 16.01.15, 12:04
    A kiedy dokładnie jedziecie??
    My od 22 czerwca z Katowic smile
  • mima-mima 29.12.14, 20:36
    My w zeszłym roku byliśmy na Rodos z Itaki w hotelu Esperides; mogę bardzo polecić. Teraz woleli byśmy inne państwo lub chociaż inną wyspę. Zerknę na ten hotel na Kos smile Te 9 tys, to na tydzień, czy dwa?
  • lawia77 29.12.14, 20:40
    2 tygodnie
  • patatajowa 29.12.14, 20:45
    a sorki nie zauwazyłam ze cena 2+1...to faktycznie moze byc 9 tys.
    moje wyjazdy 2+2 do tej pory, a w tym roku dzieci juz takie stare ze nie wiem czy na jakies znizki by sie jeszcze załapały...
    --
    **** Czytanie książek jest zajęciem żmudnym i męczącym.
    Psuje wzrok,odrywa od innych zajęć i nie wspiera wzrostu PKB ****
  • patatajowa 29.12.14, 20:51
    ale chyba nie jedziecie z w sezonie lipiec-sierpien? bo mi kalkuluje cene 11 tys(bez 200 zł) za 2 tyg i 1 dziecko małe.??
    --
  • patatajowa 29.12.14, 20:42
    oczywiście ze za tydzień wink
    ja polecam Turan Prince w Turcji. bylismy z Wezyrem na 10 dni,cene sprawdze bo nie pamietam, ale hotel super jak dla mnie smile
    --
  • mima-mima 29.12.14, 20:43
    Lawia, super ten hotel, szkoda tylko, że nie przy samej plaży ( mój M. bardzo wymagający) i płatny serwis plażowy. Mimo wszystko, na razie na I miejscu, bo mi się bardzo podoba smile
  • monika78kr 29.12.14, 21:00
    dziewczyny, bylismy w tym hotelu 2 lata temu i choc pobyt wspominamy milo, to juz bym tam nie pojechala. glownie ze wzgledu na plaze - koszmar, brudna, pelno kubkow, petow, potargane szmaty, ba - nawet stary materac sie znalazl. az porobilam zdjecia i wyslalam do itaki po powrocie - moze jakos wplyneli na ten stan od tamtego czasu, w kazdym razie sprawdzcie relacje z plazy. jedzenie takie sobie - na sniadanie jajecznica z proszku, pozniej juz troche lepiej, w restauracji greckiej ok. animatorki w klubie - porazka, zajmowaly sie plotkowaniem, nic nie organizowaly.
  • mima-mima 29.12.14, 21:10
    Monika, a jaki hotel możesz polecić?
  • monika78kr 29.12.14, 22:16
    bardzo milo wspominam hotel Orquidea na Gran Canarii - w ofercie tui wyniosl nas niecale 12 tys na przelomie lipca i sierpnia, wiec bardzo przystepnie. hotel nie blyszczy nowoscia, nie jest specjalnie luksusowy, ale: ma swietne polozenie, dobre jedzenie, genialne animacje w polskim klubie, ogolnie dobrze sie tam czulam. I o to chyba chodzi, dlatego trudno cos komus tak naprawde doradzic. Sama GC bardzo ciekawa, swietny Palmitos Park, duzo ladnych plaz, Las Palmas swietne na sklepowe szalenstwo w okresie wyprzedazy.
  • krasulas 29.12.14, 21:15
    co turysta to opinia
    niestety
    ileż ja się naczytałam - o 30tu hotelach jakie mi się spodobały (niekoniecznie mojemu M - Kreta, Rodos, Egejska)
    niestety...różnie bywa...w super hotelach wielokrotnie pisano o kradzieżach czy grupowych zatruciach
    ja miałam upatrzone dwie oferty greckie i moja agentka surowo mi je odradzała...mimo wszystko miałam ochotę zaryzykować
    no i co ważne...istotna cena...ja lecę w full sezonie (od 6 lipca)...
    te lepsze oferty taniej wypadają w czerwcu...potem fruuuuu do góry ceny lecą
    za 12 dni płacę 10690zł (2+11lat+6lat)

• corrina_f1 29.12.14, 21:40
    Ja się raczej w 2015 na Polskę przestawię, bo z roczniakiem jak pomyśle o pakowaniu się do samolotu z całym majdanem i wózkiem, to mi się odechciewa, ale jak teraz z ciekawości sprawdziłam hotel Mikri Poli na Rodos z Grecosa (byliśmy w 2013 - wtedy super!!), to teraz jest 5 czy 6 stów droższy od osoby dorosłej w ferście, niż kiedy my kupowaliśmy w laście. A wtedy i tak było nas o jedną osobę mniej, więc tym razem wyszłoby nam dużo drożej.
  • patatajowa 29.12.14, 22:08
    corrina_f1 napisała:

> A wtedy i tak było nas o jedną osobę mniej, więc tym razem wyszłoby nam dużo drożej.>
    za roczniaka nie zapłacisz nic lub symbolicznie-zalezy od kierunku i biura podrozy.
    --
  • lawia77 29.12.14, 21:40
    oczywiście krasulas masz rację co turysta to opinia, ja nie nastawiam się na plażowanie w Grecji bo to wg mnie niepoważne, wyspy greckie są super bo można wynająć auto i w swoim tempie zjechać wyspę zobaczyć przyjemne miejsca, zasmakować wyspiarskiego jedzenia itd. wyjeżdżam na południe Europy od jakiś 15 lat co roku i subiektywnie uważam ze plaże bałtyckie są ...ładne piasek super ale co z tego?
    ja akurat lubię Grecję a szczególnie wyspy, mają fajny klimat, ja akurat potrzebuję odpoczynku od pracy spędzonego niekoniecznie na szukaniu szmat po plaży czy petów, mam to daleko w d... czy na plaży leżą pety, bo wiem ze na każdej lezą i we Władysławowie leżą i na Kos i na Maledwiach również leża uwierz mi monika78kr, dla miłośników leżakowania polecam włąsnie Malediwy i Wyspy Karaibskie

moja oferta dotyczy 2 tygodni ale na początku czerwca
  • monika78kr 29.12.14, 21:58
    no ja tez specjalnie nie chodzilam i nie szukalam. ale nie wypoczywa sie szczegolnie milo w takim otoczeniu. ja moze az tak nie jezdze po calym swiecie, ale takiej plazy przy hotelu jeszcze nie spotkalam. moze cos sie poprawilo od tamtego czasu.
  • mima-mima 29.12.14, 20:46
    A czy w Hiszpanii znajdę coś fajnego? Wiem, że pewnie dużo drożej, ale wszystkie hotele, które wyszukałam, zazwyczaj takie typowo miejskie, co zupełnie odpada.
  • agni71 29.12.14, 22:38
    My w zeszłym roku pojechalismy samochodem do Wloch, do Toskanii. Noclegi rezerwowalismy sobie indywidualnie, szukając na airbnb i na stronach z ofertami agroturystycznymi (agriturismo i wybieraliśmy region). Ostatecznie wybraliśmy 2 noclegi (po tygodniu każdy) przez strony agroturystyczne. Duuużo ciekawsze takie wczasy niz z biurem, muszę przyznać. Polecam, a byłam sceptyczna (mam dzieci z chorobą lokomocyjną, a tu taka podróż).
  • karo.8 31.12.14, 17:49
    tez mam ochotę na taki wyjazd.Czy moglabyś podac linki waszych noclegów. wolalabym sprawdzone. warto vollpension czy halbpension?
  • agni71 02.01.15, 08:34
    My nie bralismy z wyżywieniem, woleliśmy na własną rękę zrobic sobie sniadanie i np. lekki lunch, a główny posiłek w restauracji.

Byliśmy tu przez tydzień: Casa Vacanze Scarlino

mieliśmy apartament Papavero

I drugi tydzień tu: Podere Fucile

chyba to był apartament Sorgente 2 (na pierwszym zdjęciu po schodkach w górę, ale lepiej brac na parterze, jak my rezerwowaliśmy, to tylko ten jeden był juz wolny). Zdjęcia z naszego apartamentu to zdjęcie supialni z błękitnymi ścianami i pokoju dziennego z kominkiem i dwiema pasiastymi sofami.

• agni71 02.01.15, 08:35
    aha, jechalismy przez Niemcy i Austrię i mieliśmy tez jeden nocleg w Austrii.
  • aloen 29.01.15, 21:13
    Agni71 proszę podaj maila, nie wiem czy gazetowy masz aktywny? Mam kilka pytań.
  • agni71 29.01.15, 21:22
    możesz pisać na agni71@gazeta.pl
  • aloen 29.01.15, 22:07
    napisałam
  • nataliam2 30.12.14, 11:09
    Jeśli chodzi o Turcję to z czystym sumieniem mogę Ci polecieć hotel Limak Limra albo Limak Lara.
    Hotel super, wszędzie zielono, duże baseny, zjeżdżalnie. Bardzo czysto. Animacje dla dzieci, niestety nie w języku polskim. Ręczniki plażowe codziennie nowe i w cenie (bez jakiejkolwiek kaucji). Jedzenie super. W ogóle w lepszym hotelu nie byłam, a kilka już zwiedziłam. Codziennie inna tematyka kuchni, raz sushi, raz dania meksykańskie itd. Specjalne menu dla dzieci.
    W tym roku mąż nie chce lecieć do Turcji a ja chętnie wróciłabym do tego hotelu.
  • nataliam2 30.12.14, 11:22
    Zapomniałam napisać, że codziennie animacje dla dzieci w języku Angielskim, rosyjskim, niemieckim. Np. jednego dnia przebierają się za piratów, pokazują dzieciom żywe papugi itd. Co drugi dzień inna tematyka, naprawdę super. Codziennie o 20 dyskoteka dla dzieci. Byliśmy tydzień a dla dorosłych 3 razy były przedstawienia. Raz KRÓL LEW dla całej rodziny potem Burleska i coś tam jeszcze nie pamiętam co bo nie wiedzieliśmy pierwszego dnia, że jest coś takiego. Po przedstawieniu dyskoteka. Raz było techno party na pomoście prze plaży. Raz były lata 60 i wszędzie przy basenach stały garbusy. Codziennie wieczorem coś się działo i szkoda było iść do łóżkasmile
    Hotel genialny, ale nie chciałabym spać w budynku głównym. U mnie było napisane pokój z widokiem na baseny i super trafiliśmy. Niby pokój standardowy, ale 4 osoby spokojnie się zmieściły. Łózka dla dzieci to nie były żadne dostawiane tylko normalne łóżka z grubymi materacami, jedno łóżko dla dziecka umieszczone było w wykuszu i syn miał super widok.
    Nie wiem co jeszcze mogłabym napisać, w razie potrzeby odpowiem na pytania.
  • mikaaan 08.01.15, 21:58
    A jak z plażą? Czysta? Łagodne zejście? Czy jest walka o leżaki?
  • nataliam2 12.01.15, 21:56
    Walki o leżaki nie było, ale niestety plaża z kamieniami. Specjalne zejście do wody.
    My cały czas siedzieliśmy nad basenem bo jest gigantyczny.
  • mama_hanki2010 30.12.14, 12:22
    Hej, a z jakiego biura podróży leciałaś?
  • nataliam2 30.12.14, 12:29
    z wezyra
  • monika78kr 30.12.14, 15:03
    no to ja pytam - ile placiliscie i w jakim terminie? brzmi jak bajka, ale za moja rodzine w lipcu wychodzi ponad 20 tyssad
  • nataliam2 30.12.14, 17:57
    Wylecieliśmy z Polski 2 lipca, byliśmy 7 dni. Lot z Gdańska. Polecieliśmy w 3 rodziny nasza 4 osobowa zapłaciła 10050, pozostałe też 4 osobowe, ale kupowały w styczniu płaciły 8900 tys., ja kupowałam w marcu.
    Poznaliśmy tam rodzinę ze Świnoujścia, kupili przez niemieckie biuro i za 2 tyg zapłacili tyle co my za tydzień. Z tym, że urlop zaczęli 26 czerwca i lecieli ze Szczecina bodajże.
    Zobacz, może Limak Lara taniej w tym roku wychodzi a też jest rewelacyjny i tej samej sieci hoteli, na dodatku bliżej lotniska.
    I nie wykupiłabym nigdy więcej wycieczki fakultatywnej z wezyra w Turcji.
  • martas_sa 30.12.14, 17:56
    A jaka miejscowość ?
  • nataliam2 30.12.14, 17:58
    Kemer Kiris
  • hela_mela 31.12.14, 11:28
    Polecam kupic bilety w tanich liniach. Hotel przez holidaychekc lub airbnb(wlochy). Wyjdzie taniej i lepiej tylko trzeba duzo energii wlozyc.
  • kanna 30.12.14, 11:26
    Obozy dla dzieci zarezerwowane od XI (choć mąż się pukał w głowę...)
    --
    Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy.
    Jaskier, Pół wieku poezji
  • nauta_ 30.12.14, 15:59
    Dziewczyny (i chłopakismile, dajcie proszę namiar na fajne miejsce na Pomorzu zachodnim dla rodziny 2+1. Jedziemy z Wrocławia i ma być jak najbliżej. Córa w lipcu będzie miała 8 miesięcy i mąż kategorycznie nie zgadza się na wczasy w Grecji.
    Może być hotelik, pensjonat, cokolwiek ale przystosowane do małych dzieci i najlepiej z basenem, salą zabaw w razie deszczu bądź chłodu.
    Blisko morza of kors.
    Dzięki.
  • agni71 30.12.14, 17:25
    W Pogorzelicy wynajmowalismy apartament w Poniku. Nie spełnia wszystkich waszych wymagań, ale jest w każdym razie blisko morza.
  • nauta_ 30.12.14, 17:50
    Fajne miejscesmile gdybyśmy nie mieli Miśki to pewnie bym dalej nie szukałasmile ale jednak basen musi być. Sala zabaw nie jest konieczna, bo możemy zabrać zabawki ze sobą.
  • agni71 30.12.14, 17:56
    Na pewno basen masz w Sandrze w Pogorzelicy, du zo osób lubi to mieksce, choć mnie nie zachwyciło. Nad morze zdecydowanie dalej niz z Ponika.
  • koala0405 30.12.14, 18:12
    ja z małymi dziećmi jeżdżę do Chaty Rybaka w Ustroniu Morskim. Niedrogo, z pełnym wyżywieniem /mój roczniak z apetytem zajadał obiadki/, plac zabaw, sala zabaw i co najważniejsze blisko do plaży polną drogą wić dzieciaki po drodze nie rozpraszają się innymi zachciankami
  • mmala6 30.12.14, 22:04
    a jakieś domki drewniane nad Bałtykiem? Sandra to nie moje klimaty, od wielkości 'kompleksu' po wielkomiejskie wystroje pokojów....Chciałabym samodzielny domek, drewniany, gustownie urządzony (bez ceraty na stole i pościeli z połyskiemtongue_out), w lesie nad samym albo prawie samym morzem. Mam takie jedno miejsce na oku ale szukam więcejwink
    My albo nad Bałtyk właśnie albo na południe Europy na kemping, sprawdzona forma wakacji dla moich dzieci - woda, las, inne dzieciaki, piłka, hulajnoga i plaża. My tak samo, tylko zamiast hulajnogi winotongue_out Plus zwiedzanie okolicy na rowerze...eh, jak mi się zachciało. Przez Was też już zaczęłam przeglądać oferty.

• gosia604 30.12.14, 22:21
    To dokładnie i moje klimaty, gdzie macie upatrzony kamping, Włochy, Chorwacja ?
  • mmala6 31.12.14, 15:04
    gosia604 napisała:

> To dokładnie i moje klimaty, gdzie macie upatrzony kamping, Włochy, Chorwacja ?
    >
    Gosia, upatrzone na razie mam miejsce nad Bałtykiemwink we Włoszech byliśmy już dwa razy, żeby zobaczyć coś innego to musielibyśmy zapuścić się dalej, a waham się czy warto poświęcać cztery dni w samochodzie (2 jedną stronę, koniecznie z noclegiem). Teraz myślę o Hiszpanii (ale ....najbliższe kempingi to 2000 km z hakiem), podobnie Francja.
    Chorwacja nigdy mnie nie pociągała jakoś, myśleliśmy o kempingu w Chorwacji w zeszłym roku, na szczęście pojechaliśmy na drugą stronę Adriatyku. Znajomi, którzy pojechali na kemping (vacans albo eurocamp) właśnie do Chorwacji byli niezbyt zadowoleni. Pewnie to akurat ten kemping był kiepski, nie ma co generalizować ale my nie mamy swojego ekwipunku i jesteśmy zdani na vacans albo eurocamp.
    Mamy ochotę na Bałtyk, bo nie byliśmy tam dobrych parę lat a młodszy syn (4.5 lat) w ogóle nie widział polskiego morzawink Jedne co mnie powstrzymuje to pogoda....jak pomyślę o dwóch tygodniach w kaloszach i kurtkach, to mi się odechciewa jodu i pięknej polskiej plaży.
    Moim dzieciom wszystko jedno byle był basen i morze (dlatego np kemping Albatros w Toskanii odpada).
    A Ty? masz coś do polecenia albo na oku?
  • lamond77 18.01.15, 19:08
    Ja gorąco polecam Francje lazurowe wybrzeże bylismy na kampingu la Baume we Frejus. Super baza wypadowa do zwiedzania, a można skorzystac z fajnych basenów gdy wypoczywa sie na kampie. W drugiej czesci capingu la Palmiere fajna knajpka z dobrym jedzeniem. W zeszlym roku zdecydowaliśmy sie na Włochy. Znalazłam camping w ktorym sie zakochalam Marina di Venezia. Mozna by z niego nie wychodzić -super baseny, fajna plaża, dobre knajpki 3 lub 4, dodatkowe atrakcje jak pokazy fajerwerków czy śpiewające fontanny Jedyny minus to ze jest to dobra baza jedynie do zwiedzania Venecji. Poza tym wszedzie troszke daleko. Pod katem wypadowym lepszy camping w Caorle Pra delle tori -CAMPING Z FAJNYMI BASENAMI, dużo gorsza plaża i trochę skromniejsza infrastruktura ale spedzilismy tam tydzień i maly płakał jak wyjeżdżał tak mu było żal basenów.
    l
    -

• fredy58 31.12.14, 09:32
    ja polecam www.nida.dabki.pl/
  • kara_gitara 31.12.14, 11:48
    My kupiliśmy - po raz pierwszy w opcji "First Minute". Do tej pory zwykle czekaliśmy na lasty, ale od momentu, gdy jesteśmy we trójkę lasty coraz rzadziej spełniały nasze oczekiwania. Dobre hotele, albo przebrane, albo wciąż drogie.
    W tym roku zatem testujemy - w cenie naszych wakacji jest gwarancja najniższej ceny. Podobno biura podrozy sa gotowe wyplacac różnice, jesli zejdą z ceną za to samo niżej..
  • mama_hanki2010 31.12.14, 12:08
    No właśnie ja też zakupiłam opcję FIRST - wyspa KOS, hotel Blue Lagoon Resort. Zobaczymy.... smile
  • nataliam2 31.12.14, 15:04
    Ten hotel też mnie zainteresował, ale w lipcu czy sierpniu cena za moją rodzinę mnie powaliła. 12 tys to trochę dużo....
  • nataliam2 31.12.14, 15:06
    W tui tyle wyszło, Itaka chce za ten hotel 10.743, kurka dla wciąż szukam sad
  • nataliam2 31.12.14, 14:58
    Pochwal się co wybraliście, bo ja na ten rok wciąż szukam i szukam i nie mogę się zdecydować.
  • verika 31.12.14, 16:29
    My rezerwowaliśmy hotel w tym samym dniu co oferta weszła do biur. Wiem z doświadczenia,że miejsca w najfajniejszych hotelach schodzą szybko, a rezerwując później potrafią być kolosalne różnice w cenach. Z tym, że my wiemy co chcemy i gdzie chcemy wink Od jakiegoś czasu spasował nam jeden kierunek i tego się trzymamy, wakacje zawsze udane, "wakacjowaliśmy" chyba we wszystkich krajach Europy (i nie tylko) więc jakieś porównanie mamy, ważny jest klimat, co by nie było parno, gorąco, bo to jest cholernie męczące i tego chcę uniknąć, a piękna pogoda gwarantowana bez żaru z nieba.
  • pomilak1 31.12.14, 16:51
    Możecie coś polecić?
    Miał być Bałtyk (Władysławowo) ale obawiam się pogodywink
    W tamtym roku byliśmy we Włoszech, ale hotel niezbyt mi się podobał.
    No i tak jakoś Bułgaria mi wpadła do głowywink Rodzina 2+2 (synek w wakacje będzie miał 7 a córcia 4latka) w sumie nie jesteśmy wymagający wink Ważne żeby plaża była blisko, basen przy hotelu, jakieś atrakcje dla dzieciakówsmile No i cena.. smile
    Nie orientuję się w ofertach,możliwościach hotelowych itd w sumie do tej pory jeździliśmy po Polsce, głównie kwaterując się w prywatnych domkach, a nie apartamentowcach smile
  • dragonia 31.12.14, 19:45
    Ja zarezerwowałam w tui Turcję hotel Eftalia Resort (inne Eftalię już drogie wychodzą) 21.08-01.09. za 7,8 tys. rodzina 2+2 x 8 lat - niestety tez się już spóźniłam jak sprawdzałam jeszcze w święta to było kilka stówek mniej (był rabat 3% na oferte oraz zniżki za osoby teraz tylko 150 zł za ofertę i zniżki za osoby, pewnie wcześniej było jeszcze mniej).

Waham się jeszcze, do 5.01 mam rezerwację z tą ceną.

Wolałabym Wlochy, ale jak patrzę na ceny bungalowów, czy jakiś mieszkań wakacyjnych w okolicach Rimini, Bibionne to mi się odechciewa.

• patatajowa 31.12.14, 20:22
    ja bym nie rezygnowała wink 2 tyg w turcji dla 4 osób ponizej 8 tys do dobra cena. jak ci dzieci podrosna to juz nie kupisz w takiej cenie smile
    --
  • marta_jarus 12.02.15, 14:01
    Ja rowniez zarezerwowalam wakcje w Bulgarii, ale dla mojej corki w czasie obozu mlodziezowego. Na stronie mirasol.pl, wyszukiwarce obozow i kolonii mozna znaleźć w jednym miejscu propozycje roznych wyjazdow.
    Znalazlam dwutygodniowy oboz rekreacyjny za 2500 zł. To chyba dobra cena? W tym nocleg, pelne wyzywienie, zwiedzanie i rozne atrakcje

Pozdrawiam,
    Marta
  • dragonia 09.01.15, 09:20
    Bylismy w zeszłym roku w Bułgarii w Rawdzie w Dream Holiday Apart Complex. To sa wyposazone mieszkania, codziennie sprzatane, z kuchnia, pralką itd. jest basen, sam hotel apartamentowy bardzo ok, blisko do morza, ale słaba tam była plaża, rezerwowalaismy przez booking. Obzor ma ładną plażę. Rezerwowalismy w kwietniu i oferty były poprzebierane. Teraz jak sprawdzałam Bułgarie z dojazdem własnym w którymś biurze Neckermann albo tui, to w grudniu było naprawde dobre ceny i to z opcjami all inclusive (porównuję do naszych wydatków). Nocowalismy w Rumunii w jedna i drugą stronę.
  • akinom22 01.01.15, 18:04
    Jaki kierunek wybraliście? Zdradź proszę coś więcej smile
  • akinom22 01.01.15, 18:05
    do verika pytanie
  • verika 01.01.15, 18:34
    Teneryfa, choć inne wyspy Kanaryjskie też zwiedziliśmy, jednak Teneryfa wygrała smile
  • kara_gitara 01.01.15, 21:42
    Teneryfa jest super! Chyba jest tam najwięcej miejsc do zobaczenia spośród wszystkich wysp kanaryskich. Dla dzieci niezapomnianą atrakcją jest Loro Park, choć i ja też bawiłam się tam fantstycznie. A skoro to forum zakupowe to zdradzę, że na wyspie jest kilka outletów Benettona z rzeczami za naprawde niewielkie pieniadze (pizamki dzieciece, koszulki, kurtki, sweterki po 2-6EUR, koszule do pracy kupowałam po 5-10EUR etc. etc.)
    Aż zazdroszczę, ale też niecierpliwie czekam na nasze wakacje na Majorce smile

A po drodze jeszcze ryanairem lecimy na low budgetowy wypad na Azory smile)
  • verika 01.01.15, 22:07
    Tak, racja, te outlety (nie tylko Benettona) ciągną tam bardzo wink Ale dla nas klimat robi tam wszystko, chyba nie ma drugiego (w miarę bliskiego) miejsca gdzie można wypoczywać bez żaru płynącego z nieba i jednocześnie pięknie się opalić smile
  • kara_gitara 01.01.15, 22:42
    Oj tak, a do tego pyszna kuchnia, przyjaźni ludzie, kochane hiszpańskie klimaty smile
  • monika78kr 01.01.15, 22:52
    jakie hotele na Teneryfie polecasz, tak na przyszloscwink
  • verika 01.01.15, 22:58
    To zależy czego szukasz, są w hotele w częściach bardziej ustronnych i takich rozrywkowych. Ja preferuję rejon Playa de las Americas, bo zawsze się tam coś dzieje, jest gdzie wyjść wieczorem, nawet z wózkiem przystanąć, popatrzeć, ale są też miejsca gdzie można czuć się bardziej swobodnie, bez ścisłego centrum, więc tutaj można znaleźć coś w dwóch wariantach smile
  • monika78kr 01.01.15, 23:17
    wolimy jak cos sie dzieje. bylismy raz na GC, wlasnie klimat do nas przemawial, ale szukajac teraz nie znalazlam niczego na wyspach w przystepnej cenie. czy na starcie, czyli w listopadzie, mozna liczyc na okazyjne ceny na wyspach?
  • verika 01.01.15, 23:27
    Gran Canaria moim zdaniem ( i nie tylko wink ) jest o wiele mniej ciekawa od Teneryfy. A rezerwując w listopadzie ceny masz z pewnością dużo niższe, choć przyznam,że z roku na rok rosną, np. hotel w którym byłam 2 lata temu i za który płaciłam niespełna 12 tys za 2 tyg, teraz kosztował w tym samym terminie ponad 17, różnica jest więc spora, a podejrzewam,że w sezonie kosztowałby jeszcze więcej ( o jakieś 3 tys.) o ile by w nim w ogóle miejsca były, wiem,że w tych fajniejszych hotelach nie ma już miejsc, lecą w ofertach first minute. Miałam taką sytuację,kiedy potrzebowałam dwóch dni na decyzję, kiedy już się zdecydowałam, miejsca w hotelu nie było, pomimo że to był listopad 3ci dzień wejścia oferty.
  • kara_gitara 02.01.15, 08:41
    Mam podobne wrażenia jak Verika. Dwa razy czekałam na lasty na kanarach (kwiecień i wrzesień) i hotele znikały z godzinę na godzinę, a i ceny na kilka dni przed wylotem zamiast spadać, zaczęły rosnąć. Nie wiem od czego to zalezy i nie do końca rozumiem ten trend - może to kwestia ostatnich miejsc w samolocie, dużego zainteresowania danym miejscem i chęcią zarobku biur podróży?
    Playa de las americas to tez moja ulubiona miejscówka. Z dzieckiem, któe przemieszcza sie w wózku idealna do spacerów - promenada z Los Christianos do Costa Adeje jest chyba jedna z lepszych miejsc do spacerowania smile
  • kurczaczek77 04.01.15, 20:00
    My byliśmy na Teneryfie 2 lata temu. Z czystym sumieniem polecam Loro Park, Siam Park, Mascę, Garachico, wulkan Teide oraz El Drago (Drzewo Smoka). My wypożyczaliśmy samochód i jeździliśmy w ciekawsze miejsca. Mieszkaliśmy 2 tyg. w Barcelo Varadero. Hotel ma dobre jedzenie i animacje, nie ma plaży, czarna wulkaniczna plaża jest niezbyt daleko- my chodziliśmy spacerkiem. Jest cały kompleks basenów, ale nie ma zjeżdżalni. Apartamenty rodzinne składają się z dwóch pokoi i aneksu kuchennego, z którego rzadko korzystaliśmy, bo mieliśmy wykupione AI.Z wycieczek fakultatywnych mogę polecić zwiedzanie sąsiednich wysp- my popłynęliśmy na La Gomerę. Generalnie podróżujemy z dziećmi, zawsze na 2 tygodnie, raczej nie lubimy powtarzać miejsc, bo świat jest za mały, żeby wakacje spędzać cały czas w jednym miejscu oraz oczywiście uwielbiamy zwiedzać wink
  • mojalenka 13.01.15, 20:18
    A czy z dzieckiem 4 letnim na Teneryfę to nie za długa podróż samolotem?
    Pytanie kolejne chyba ważniejsze. Mamy urlop tylko końcówka lipca, w związku z tym czy tam nie będzie za gorąco dla dziecka?
    I na koniec, czy korzystaliście z biur podróży czy samodzielnie samolot + hotel. Sprawdzałam i są straszne różnice cenowe.

pozdrawiam
    Julita
    Blog Parentingowy Moja Lenka
  • agnieszka77_11 04.01.15, 19:13
    verika napisała:

> Teneryfa, choć inne wyspy Kanaryjskie też zwiedziliśmy, jednak Teneryfa wygrała
    > smile

Z jakiego biura jedziecie i jaki hotel na Teneryfie wybraliście?
  • gaja246 02.01.15, 11:45
    Ja zawsze korzystałam z Last Minute ale ostatnim razem ciężko było znaleźć coś fajnego dla 4 osób. Dodatkowo w tym roku mamy już szkolniaka i w grę wchodził tylko lipiec, chcieliśmy się zmieścić w 10 tys. Wybrałam Feye Pinara w Turcji, 2 tygodnie dla 2+ 2 (5lat i 8 lat) za 10.276, 300zł więcej za pokój z widokiem na morze. Minusem może być odległość do plaży 250m, ale nam to akurat nie przeszkadza.
  • 1-majeczka 02.01.15, 19:34
    Ja w tym roku szukam hotelu na Majorce. Możecie coś polecić?
  • verika 02.01.15, 20:46
    Musisz wziąć pod uwagę,że na Majorce są stare hotele, w większości budowane w latach 60, pokoje małe, ciasne, jeśli trafisz na hotel nowszy to raczej na uboczu, z dala od atrakcji, z których na prawdę warto skorzystać będąc na wakacjach. Byłam na Majorce kilka razy, ale teraz trzymam się zasady - nie jeżdżę do hoteli, które są starsze ode mnie wink Polecam rejon zatoki alkudyjskiej, niż samą Palmę smile
  • kara_gitara 03.01.15, 20:08
    No niestety, ja na Majorka się czaje od 2 lat Kanady wygrywają stosunkiem jakości do ceny. W tym roku się uparlam - zarezerwowany Green Garden w miejscowości Cala Ratjada. Chciałam Alkudie, ale na te sensowniejsze hotele pożalowalismy.
  • mysza007 26.01.15, 15:09
    Marthas Club, z Greecos
    Super polecam, byłam w 2014 z dwójką dzieci (4 i 6).
    Jedzenie super, baseny też, brakowało może jedynie animacji po polsku dla dzieci.
    Niska zabudowa hotelu, piękne plaże, polecam raz jeszcze.
    --
    tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20721;104/st/20071022/dt/-6/k/980a/preg.png[/img]%20%20[/url]
  • ktosco 10.02.15, 22:16
    Juz wiesz ,w ktory rejon Majorki chcesz pojechac ? Majorka to przedewszystim roznorodnosc plaz i wybrzezy.Piaszczyste plaze i przepiekny kolor wody okolice Alcudii , moja ulubiona plaza Es Trenc ale to juz inna czesc wyspy

m.youtube.com/watch?v=zzeZI3SSTeQ
    Lubie tez ta plaze Cala Mesquida ale tutaj sa dni ze bardzo wieje

m.youtube.com/watch?v=WcizE3Kw5J0
    Te tansze hotele na Majorce sa na wybrzezu klifowym i wejscie do wody jest tam piaszczysto kamieniste lub czesto kamieniste i woda np. Na poczatku lipca jest tam chlodniejsza niz w Alcudii czy Es Trenc

Uwielbiam Majorke smile bylam tam dopiero 2 razy, raz od polowy czerwca a drugi raz na poczatku lipca ,zawsze 2 tygodnie i bylo cieplo ale nie jakies tragiczne upaly, w zeszlym roku ma pocztku lipca nawet dwa razy lalo, ale temp. Nadal bylo cieplo
  • nataliam2 03.01.15, 15:23
    Ja już skapitulowałam. Oglądam wszystkie możliwe oferty biur podróży i ciągle coś mi nie pasuje. Jak hotel wygląda fajnie to opinie na holidaycheck są niepochlebne.
    Jak mi się coś podoba to jest to albo Turcja albo Egipt a te miejsca w tym roku odpadają.
    Stwierdziłam więc, że rezerwuję Chorwację, dojazd samochodem. Mam fajne apartamenty, pozostało tylko zarezerwować. Po kalkulacji noclegu, dojazdu, jedzenia, winiet itd na 14 dni nie wyjdzie więcej niż 10 tys. I zobaczymy na pewno więcej.
  • verika 03.01.15, 15:38
    Jedzenie na Chorwacji jest na prawdę drogie, więc tu wydasz dużo, zawsze można przed wyjazdem kupić konserwy , zrobić tzw. weki i też będzie smile Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że jednak obiad się sam nie zrobi, trzeba zejść z plaży, przygotować wszystko, do tego mięska na szybko obrać/ugotować ziemniaki, na szybko jakąś surówkę (trzeba brać własne pomidory bo te na Chorwacji nie nadają się do niczego), a potem ktoś, niestety musi te naczynia pozmywać sad To zajmuje co najmniej te 2-3 godziny. A dla mnie to już wykracza poza zakres wakacji i mojego odpoczynku. Spoko jeszcze jak się jeździ bez dzieci, ale z przy dziecku/dzieciach, to nie wypoczynek, to po prostu to, co się ma w domu przez cały rok tylko w innym wydaniu i scenerii smile
  • nataliam2 03.01.15, 19:24
    Jestem do takiego czegoś przyzwyczajona jak jedziemy pod namioty nad nasze morze. Ustaliliśmy z mężem, że śniadania i kolacje robimy sami a na obiady będziemy chodzić do zaprzyjaźnionej knajpki, albo stołówki. Na kilka dni wezmę ze sobą pulpety, gołąbki i inne słoiczki. Moje dzieci są bardzo naleśnikowe, więc nie będzie z tym tak źle.
    Myślę, że będzie dobrze smile
  • agni71 03.01.15, 20:32
    verika napisała:

> Jedzenie na Chorwacji jest na prawdę drogie, więc tu wydasz dużo, zawsze można
    > przed wyjazdem kupić konserwy , zrobić tzw. weki i też będzie smile

naprawdę drogie to znaczy droższe w restauracji niż we Włoszech na przykład? Proste składniki takie jak cukinia, bakłażan, oliwa, pomidory są bardzo drogie? Bo na dwutygodniowy pobyt rozważam, jak we Włoszech ze 2-3 obiady ugotowane przez siebie , typu duszone warzywa z ryżem na przykład. We Włoszech taki obiad wychodzi zdecydowanie taniej niż w restauracji. W Chorwacji będzie drogo?
  • kasiaszara 03.01.15, 20:51
    verika napisała:
    trzeba brać własne pomidory bo te na Chorwacji nie nadają się do
    niczego

nie wiem coś Ty za pomidory jadła uncertain , my w tym roku "przerobiliśmy" chyba kilkanaście kg chorwackich pomidorów, o innych warzywach czy owocach nie wspomnę.. są pyszne! to prawda, że droższe niż w Polsce, ale bez przesady znowu. Ja za to masło wzięłam swoje, bo ichnie naprawdę drogie i moje regionalne lepsze smile wzięłam też swoje wędliny, chociaż kupowałam też prsut na miejscu "od gospodarza", ale on to raczej specyficzny jest, no i naprawdę drogi.A co do wysokich cen w restauracjach w Chorwacji to nie wiem, może to zależy od regionu , może nie byłam w jakimś bardzo drogim po prostu, ale jedliśmy i w Dubrowniku i w Korculi, a to raczej drogie miasta i za obiad dla 4 osób (2+2 dzieci) płaciliśmy ok. 100 -150 zł, raz na jakiś czas da się przeżyć wink
    --
    "Wolność kocham i rozumiem
    Wolności oddać nie umiem."
  • patatajowa 03.01.15, 21:38

akurat polska kiełbasę nawet zwyczajna to można wziąć wszędzie,nawet do 5* hotelu,bo jest lepsza od wszystkiego wedlinopodobnego zagranicznego wink
    --
  • agni71 03.01.15, 21:51
    100-150 zł to raczej normalna i niewygórowana cena za obiad dla 4 osób. Pocieszyłaś mnie, bo juz sie przestraszyłam...
  • kasiaszara 03.01.15, 22:05
    tylko wiesz, agni, to nie były obiady typu zupa, drugie danie i kompot wink, żeby nie było, może ktoś po tych naszych byłby głodny, ja w upałach raczej nie jem dużo, i przez obiad rozumiem np. porcję muli, kalmary z grilla z dodatkami, rybę z frytkami, moje starsze dziecko pizzę, młodsze kotlecik ( coś mięsnego smażonego po prostusmile, czy porcję makaronu, mąż co tam mu podleci, przeważnie brał sobie zupę rybną bo kocha i coś małego,jakieś risotto czy co, bo wiadomo, że i tak po dzieciach doje tongue_out, takie tam, plus piwo, woda dla dzieci, czasem lampka wina, bo właściwie to wino mieliśmy swoje, znaczy kupowaliśmy od winiarzy, czasem nawet na baniaki wink Tak właściwie to szokujące były dla mnie tylko ceny wody w restauracjach, w Dubrowniku to była zupełna masakra, kilkakrotna przebitka na butelce, którą za rogiem w sklepiku można było kupić uncertain
    --
  • agni71 03.01.15, 22:24
    Nie no, ja nawet w domu nie jem trzydaniowych obiadów, tak, że spoko. Z tą wodą to szkoda, we Włoszech chyba dają gratis, przynajmniej nie widzielismy takiej pozycji na rachunkach. Jak tak patrzę jednak na ceny apartamentów, to mam wrażenie, ze we Włoszech taniej (w sensie co dostajesz w cenie)...
  • nomika11 04.01.15, 19:35
    Pomidory i ogólnie warzywa mają pyszne. Jednak muszę przyznać, że ceny wzrosły. Dwa lata temu byliśmy w Crikvenicy i za danie płaciliśmy ok. 20-35 kn (w zł około połowa). A teraz w okolicach Zadaru ceny były od 35 do 65 kn. W Sibeniku nawet od 80 kn. Porcje były duże, ale przy ich upałach to niewiele się chce jeść, jedynie czego nie lubię u nich to braku surówek. Jak poprosisz to dostajesz same pomidory i ogórka. My zawsze bierzemy margarynę do chleba, ser żółty (bo drogi), ser biały, wędliny (najlepiej pakowane próżniowo) czasami jakieś weki. Często dla dzieci na miejscu gotuję zupę, a później idziemy na jakąś większą kolację.
    Ja lubię szukać noclegów sama, bo można znaleźć w fajnych cenach, ale szukam w listopadzie-grudniu. W ostatnie wakacje za 3 os (6 latek) za 2 tyg. zapłaciliśmy ok. 2400 zł za sam pobyt. Lepiej jednak jechać z kimś, bo wynajem większego apartamentu jest tańsze
  • agni71 05.01.15, 10:30
    > Ja lubię szukać noclegów sama, bo można znaleźć w fajnych cenach, ale szukam w
    > listopadzie-grudniu. W ostatnie wakacje za 3 os (6 latek) za 2 tyg. zapłaciliśm
    > y ok. 2400 zł za sam pobyt. Lepiej jednak jechać z kimś, bo wynajem większego a
    > partamentu jest tańsze

ale te 2400 za 3 osoby to nie jest mało, podobnie płaciliśmy w zeszłym roku we Włoszech za 5-osobowe apartamenty. Im więcej miejscówek w Chorwacji obejrzałam, tym bardziej skłaniam się ku ponownemu wyjazdowi do Włoch, kurczę.... Nie będę miała ap nad samym morzem (to, przyznaję, jest zaletą, Chorwacji, że większośc lokalizacji nad samym morzem), ale za to dośc wysoki standard i basen, a odległośc od morza, jak się jest samochodem, nie jest aż tak istotna....
  • nomika11 08.01.15, 09:54
    A możesz podać namiary na jakieś ciekawe apartamenty we Włoszech?
    Niestety w Chorwacji od kilku lat ceny rosną, jak byłam 3 lata temu to za 2-tyg za 3 os płaciłam 1600...
    Z tym, że ja wolę być bliżej morza, przejść się spacerkiem, a nie codziennie pakować się do auta. Ale każdy wybiera co woli.
  • agni71 08.01.15, 10:27
    na poprzedniej stronie podaję namiary na zeszłoroczne apartamenty, poszukaj mojego wpisu
  • fredy58 09.01.15, 08:11
    agni71 a podaj te kwatery z włoch gdzie wynajmowałaś..smile
  • agni71 09.01.15, 09:28
    dziewczyny, opisałam na pierwszej stronie wątku

tutaj
  • mini_em 05.01.15, 16:23
    nie wiem jak Wy, ale ja w takim upale nie jestem w stanie jeść dużych, ciepłych obiadów- my jak byliśmy w Chorwacji to głównie jedliśmy proste kanapki, dużo owoców,warzyw, jakieś przekąski a na obiady chodziliśmy 'na miasto' i wcale nie było tak drogo a za to bardzo smacznie, popularna jest też pizza na kawałki, którą wtedy uwielbiało moje dziecko - przez 10 dni chyba raz tylko sama ugotowałam prawdziwy obiad.. kila razy właścicielka naszego pensjonatu zaprosiła nas do siebie- do dziś pamiętamy jej nadziewane warzywami zapiekane papryki big_grin i coś a'la rosół wink
    w tym roku też się chyba wybierzemy big_grin
    ja za to nie przepadam za zazwyczaj bezpłciowym jedzeniem hotelowym- wszędzie chyba na świecie podobnym.. zazwyczaj szukamy jakichś lokalnych knajpek, targów z jedzeniem.. a w Chorwacji tego sporo
  • agni71 03.01.15, 20:29
    mogłabys podac namiary na te apartamenty? Rozważamy w tym roku Chorwację.
  • verika 03.01.15, 20:41
    Jeśli mogę smile poszukaj apartamentów w Dalmacji, polecam rejon Omis, Chorwację zjeździłam całą kilka razy i zawsze lądowałam w tym miejscu, jest to śliczny rejon z unikatową piaszczystą plażą i bardzo łagodnym także piaszczystym morzem, idealne miejsce gdy ma się mniejsze dzieci. Mam tam znajomych przesympatyczbych Chorwatów, u których wynajmowałam apartamenty, ale akurat pokoi/apartamentów tam nie brakuje, choć zdarzyło mi się spać 2 noce na kempingu, bo nigdzie, ale to nigdzie w promilu kilkunastu kilometrów nie mogliśmy znaleźć dobrej kwatery.
  • gosia604 03.01.15, 22:30
    Verika czy masz jakis namiar na noclegi sprawdzone w omis czy jedziecie w ciemno
  • nataliam2 03.01.15, 20:48
    Kwatery super, wychwalane na forum CRO
    Właściciel rewelacyjny, pisałam z nim maile po polsku. Do wyboru apartamenty w Tribunj i Vodice.
    www.dalmacia-apartments.info/wordpress/?lang=pl
  • mini_em 05.01.15, 16:25
    a polecicie coś na wyspie KRK ? bo nad nią się w tym roku zastanawiam..
  • kasiaszara 03.01.15, 20:54
    agni, a jaką destynację bierzesz pod uwagę ? szkoda, że my w tym roku w Polsce, może byśmy gdzieś na siebie wpadły... smile
    --
  • agni71 03.01.15, 21:56
    Na razie jestem na etapie wstepnego decydowania.
    Jeden pomysł to tydzien w Alpach (austriackich lub włoskich, wolelibysmy chyba te drugie, bo pogoda zgoła odmienna smile, a później tydzień we Włoszech, np. w okolicach Neapolu (w zeszłym roku byliśmy w Toskanii i wróciliśmy zachwyceni).
    Druga opcja to 2 tygodnie gdzies w Chorwacji, chętnie tydzień w jednym miejscu, tydzień w innym, w odległości do 100 km od siebie.
    Jeszcze inna opcja to Hiszpania (jedna z córek marzy), ale tu juz musiałby byc samolot i nieco mnie przerażają potencjalne ceny biletów, a nastepnie wynajmu samochodu dla 5 osób. Na pewno chcemy w każdej z tych opcji wynając domek lub apartament z kuchnią i dwiema sypialniami, z basenem. Nie chcemy AI, nie chcemy typowego hotelu.
  • kasiaszara 03.01.15, 22:15
    och, podoba mi się każda z opcji smile oprócz tej z samolotem, bo po pierwsze mam klaustrofobię i problemy z kilkugodzinnym ograniczeniem wolności smile, poza tym lubię jazdę samochodem, to wyglądanie przez okno, możliwość postoju gdzieś, gdzie nagle zechcę. Z minusów : marudzenie młodszej i zmęczenie materiału (czytaj :mąż-kierowca), które wymusza noclegi tranzytowe na dłuższych trasach, a te już niespecjalnie lubię.. to rozpakowywanie się na chwilkę.. aczkolwiek czasami coś się przy okazji zobaczy fajnego, coś zwiedzi jeszcze przy okazji..
    Ciekawa jestem , co wybierzecie.
    --
  • agni71 03.01.15, 22:30
    W zeszłym roku przeżylismy podróż do Włoch samochodem, z noclegiem po drodze w Austrii. Z tym pakowaniem nie było źle, po prostu miałam dodatkową jedną małą walizkę zapakowaną na podróż (zmiany ubrań dla każdego, kosmetyki, jakies zapasowe ciuchy w razie czego).
    Na razie przeglądam Chorwację na podanej wyżej stronie z apartamentami, ale troche ceny rzędu 75-80 euro za dobę wydają mi się wysokie, jak za ten standard, aczkolwiek muszę przyznać, że blisko morza. Chyba, z tego co widzę, baseny nie sa popularne przy takich apartamentach...
  • nataliam2 03.01.15, 22:40
    Wydaje mi się, że w ofercie widziałam jakieś apartamenty z basenami, ale nie pamiętam który.
    Ja wybrałam apartament za 50 euro na parterze: kuchnia, łazienka i 2 sypialnie. W sam raz dla nas i dzieciaki będą mogły latać po podwórku bez ciągłego chodzenia po schodach. Najważniejsze ze 30 m od morza smile
  • nataliam2 03.01.15, 22:43
    zapomniałam napisać, że mąż znalazł apartament na mapach google i faktycznie jest w pierwszej linii od wody i ma super duże podwórko.
  • agni71 03.01.15, 22:45
    Ja jeszcze przeglądam oferty na airbnb, niektóre wyglądają ciekawie.

A może ktoś zna jakies strony z agroturystyka w Chorwacji?

Coś jak agriturismo.it we Włoszech?
  • agni71 03.01.15, 22:43
    Ale na tej stronie co podałaś?

www.dalmacia-apartments.info/wordpress/?lang=pl
    W sezonie lipiec-sierpień? Ja widze od 75 euro za dobę.
  • nataliam2 03.01.15, 23:14
    Tribunj apartament Plaza nr 6 cena 50 euro. Czekam jeszcze na decyzje znajomych. Może zarezerwuje apartament Angela nr 1, wtedy wyjdzie po 40 euro.
  • agni71 03.01.15, 23:25
    Faktycznie, jakos go przegapiłam, ale ja szukam takich dla 5 osób, a przynajmniej z dwoma podwójnymi łóżkami. I takie są od 75 EUR, niestety... Ale widzę fajne miejsca na airbnb, o tyle łatwiej podliczyć wakacje, że tam podają ceny w PLN. Za ok. 5 tys. mozna znaleźć naprawdę fajne miejsca. Coraz bardziej przekonuje się do Chorwacji w tym roku.
  • nataliam2 03.01.15, 23:36
    Ja na noclegi przeznaczę 2500 zł nie więcej smile
  • nataliam2 03.01.15, 23:17
    W Vodicach Dario ma też apartamenty z basenami. Nr Villa Srima widzę, że ma basen. Ja basenu nie potrzebuję, jak będę 30 m do morza smile
  • agni71 03.01.15, 23:29
    Kurczę, ale mogliby w tych cenach juz zrobić normalne kabiny prysznicowe, nie z ceratową zasłonką wink Ten wystrój taki siermiężny. No nic, coś się wybierze, jak nie tu, to gdzie indziej. Na airbnb mam juz kilka potencjalnych ofert wybranych smile Jutro pokażę mężowi i będziemy podejmowac decyzje.
  • nataliam2 03.01.15, 23:35
    Ja zdecydowałam się na te kwatery ze względu na opinie na forum CRO. Właściciel nie tylko wynajmuje Ci kwaterę ale również zapewnia cały klimat Chorwacji. Przygotowuje posiłki dla mieszkańców, organizuje rejsy itd to mnie w tym miejscu urzekło. Dla mnie to najważniejsze. Dużo razy miałam już do czynienia z właścicielami kwater, którzy wynajmowali nam apartament a potem ginęli. Wracali później po klucze, teraz chciałabym żeby było inaczej, dlatego te a nie inne. Szukaj, jak coś znajdziesz to się pochwal, jeszcze zaliczki nie płaciłam smile
  • agni71 03.01.15, 23:39
    Jak się zdecyduję, to dam znać. Wcześniej nie, bo mi jeszcze ktos podbierze. Jedna oferta, która mi się podoba, juz ma środek lipca zajęty!

Ja jestem trochę odludek, nie mam aż takiej potrzeby integracji z gospodarzami, z kolei lubie wnętrza z klimatem, np. stare kamienne domy, a jednocześnie komfortowe czyli np. z kabiną prysznicową i po prostu ładnie urządzone smile
  • agni71 04.01.15, 18:47
    natknęłam się na taka perełkę wink

www.airbnb.pl/rooms/1013481?checkin=12-07-2015&checkout=19-07-2015&guests=5&s=IfK2
    łazienka w budynku obok, jak wygląda to można zobaczyć na zdjęciach. A to wszystko za jedyne 332 zł za dobę wink Fakt, że nad samym morzem...

• nataliam2 04.01.15, 19:01
    Super kwatera smile
    łazienka cudna, ale kuchnia też niczego sobie, zwłaszcza ta żółta plama na ścianie i brudny stół.
    Widziałaś jaka przestronna jadalnia?
  • agni71 04.01.15, 19:10
    no rewelacja

powiem szczerze, ze porównując standard w Chorwacji i Wloszech, to Włochy wypadają taniej smile
  • fifiak 06.01.15, 17:43
    Świetny pomysł agni. My już trzeci raz łączymy autriackie Alpy z Włochami. Wybieramy te rejony, które są blisko włoskiej granicy. Polecam np. słoneczną Karyntię, byliśmy tam dwukrotnie i pogoda zawsze dopisała. Kupujemy tam karty, bądź wybieramy miejsca, gdzie w ramach noclegów otrzymuje się je gratis, które uprawniają do bezpłatnych przejazdów kolejką, basenów, muzeów.
  • greenland 04.01.15, 01:19
    W ubiegłe wakacje byliśmy w Chorwacji, ap zarezerwowane na stronie www.crodea.pl
    Wszystko zgodnie z ofertą na stronie, zdjęcia adekwatne do stanu zastanego, sympatyczna Pani wszystko dokładnie wytłumaczyła. Jechaliśmy z 2 dzieci pierwszy raz, więc nie chciałam jechać w ciemno.

Mam przed sobą paragony to mogę podać kilka przykładowych cen (byliśmy na Istrii).
    - spagetti Bolognese 40 Kn
    - kawa 7 Kn
    - Ramstek Zar (rumsztyk chyba jakiś) 75 Kn
    - makaron z truflami (mój ulubiony) 80 Kn
    - mineralna woda 1l (na 3 osoby) 20 Kn
    Pyszna tam była papryka czerwona - uwielbiam ją. Dzieciaki uwielbiają Cedevite - proszek, z którego napój się robi.
    Drogo wychodzi tam masło, więc to akurat zabraliśmy z PL, bo sporo tego u nas schodzi. Mięsko pieczone też mieliśmy swoje, bo tam mięsnego nie uświadczyliśmy - jedynie Lidl i paczkowane mięso nas ratowało. Chleb też nas nie powalił - ale to dlatego, że mamy u siebie super piekarnię i nawet w innym miastach w PL nie jest taki dobry wink

Inne przykładowe ceny (z Lidla):
    - ogórki 5,99 KN/kg
    - pomidory 5,99 Kn/kg
    - banany 8,99 Kn/kg
    - śmietana 12% 2,99 Kn
    - monte mini 4x55g 9,49 Kn
    - nutella 400g 21,99 Kn

• kasiaszara 04.01.15, 11:37

--
  • agni71 04.01.15, 18:31
    dzięki, czytam smile
  • slonko1335 03.01.15, 15:36
    była któraś z Was bo ja i owszem ale wieki temu w Żywcu i niewiele z tego pamiętam....a z Beskidu blisko do tych wszystkich parków rozrywki o których czytam często na forum i zazdroszczę bo u nas w okolicy bieda w tym względziewink wiec co 3 dzień dla odmiany od szlaków i natury można by wyskoczyć...
    Może ktoś poleci noclegi w okolicy? i napisze czy w ogóle warto?

Świnoujście zostawiamy na długi weekend czerwcowy-załatwimy też wtedy wycieczkę do Stralsundu. Teraz waham się czy Jura K-Cz czy Beskid Żywiecki...
    --
  • verika 03.01.15, 15:40
    Stawiałabym na Beskid Żywiecki, blisko na Słowacje, a tam jest sporo atrakcji np. mega park wodny, więc zawsze jak szwędanie po górach się znudzi można mieć jakąś odmianę smile
  • agni71 03.01.15, 20:35
    Oba rejony są fajne, chociaż akurat w Szczyrku byłam tylko przejazdem. W Ustroniu jest bardzo fajny Leśny Park Niespodzianek. Jeśli chodzi o miejscowości, to my latem lubimy zatrzymac się w Wiśle, mamy tam ulubione miejsce.
    Jura tez ciekawa, w sumie warto i tam się wybrać smile W Ojcowie jest ciekawe muzeum (takie nowoczesne, w miarę interaktywne). Na Jurze mieliśmy cudnie, malowniczo położony domek w Dolinie Prądnika (warto wybrać się tam w okolicy na spacer), ale o dośc niskim standardzie, więc nie polecę wink
  • nauta_ 04.01.15, 10:29
    Agni, a miejscówkę w Wiśle możesz zdradzić? Czy w Beskidy warto jechać z kilkumiesięcznym niemowlakiem? Są tam jakiejś łagodne trasy po górkach? Oczywiście zakładam, że mała będzie w nosidełku.
  • faszyrka 04.01.15, 10:46
    Ne rozumiem, w jakim nosidełku chcesz nosić kilkumiesięczne niemowlę (?!), ale jako mieszkanka Beskidów (Śląskich) mogę Ci je polecić na wakacje z maluchem. Na pewno znajdziesz tu spokojne miejsca, w których po prostu pospacerujesz z wózkiem, nie trzeba od razu wybierać się "w góry", zarówno w Ustroniu, jak i w Wiśle. Nie wiem, jak wygląda sytuacja w Brennej, bo wieki tam nie byłam. Pozostałe miejscowości, np. Trójwieś, zostawiłabym sobie raczej jako ciekawostkę do odwiedzenia samochodem w wolnej chwili, a skupiła się na jednej z dwóch wymienionych wcześniej. Jeśli chcesz więcej info, chętnie służę, w miarę możliwości, pomocą.
  • nauta_ 04.01.15, 11:14
    Tula? Manduca? Córka będzie miała w czerwcu 7 miesięcy. Wózek terenowy też mam, nie będę jej nosić tylko w nosidełku.
    Chciałabym pojechać z nią nad morze około czerwca i we wrześniu właśnie w Beskidy.
    Czy warto do słowackiego parku wodnego jechać z takim maluszkiem?
  • faszyrka 04.01.15, 15:04
    A sorry, przeraziłam się, że chcesz 3- lub 4-miesięczne dziecko w nosidło wsadzać i po górach fikać albo, o zgrozo, nosić je w foteliku samochodowym na wycieczki wink Nie wiem, co mnie napadło big_grin
    Czy warto jechać na Słowację? Nie wiem. Nie byłam. Gdybym miała jechać z takim maluchem, nie zdecydowałabym się, bo jemu wszystko jedno w jakim basenie się pomoczy. Gdyby w grupie było więcej dorosłych i starszych dzieci, pewnie pojechałabym, bo basenów jest tam do wyboru, do koloru, z wodą o różnych temperaturach i gęstościach wink Wielu znajomych chwaliło i mówiło, że na jednorazowy wypad warto.
    Na codzienne moczenie masz mnóstwo krytych i odkrytych basenów na miejscu do wyboru, np. w Gołębiewskim i Stoku w Wiśle albo w Parku Poniwiec, Hotelu Mazowsze w Ustroniu. W uzdrowisku na Sanatoryjnej w Ustroniu jest solankowy.
  • nauta_ 04.01.15, 15:41
    Oszalałaś z tym nosidełkiemsmile
    kuszą mnie Twoje strony bardzo, bo po pierwsze nigdy nie byłam, po drugie z Wrocławia jest rozsądna odległość, a po trzecie lubię tak się szwędać. Jestem na macierzyńskim więc mogę hasać do woli.
    Fajne miejsce poleciła Agni. Dalej nawet nie muszę szukać, bo mi się spodobało. Jechalibyśmy na około 4-5 dni.
  • faszyrka 04.01.15, 19:06
    Ahaha, no wiem, poniosła mnie wyobraźnia big_grin
    Dobrze, że Cię kuszą, są bardzo atrakcyjne dla osób szukających trochę spokoju w otoczeniu gór. Z maluchem w wózku na pewno fajnie spędzisz czas. Odpoczniecie i nacieszycie się przyrodą. Dla tych chcących rozrywki też znajdzie się sporo atrakcji. Z Wrocławia masz super dojazd - najpierw autostrada, później czteropasmówka. Jedynie końcówka od Ustronia do Wisły różnie wygląda (jeden pas w jednym kierunku), nie polecam w sobotę i niedzielę przed południem, bo robią się straszne korki.
    Rzeczywiście fajne miejsce poleca Agni. Prowadzone jest to przez Hanysów, nie górali, ale spoko, nie takie kwiatki się spotyka wink To chyba tylko moje uprzedzenia regionalne wink Aneks kuchenny na pewno bardzo Ci się przyda wink
  • nauta_ 04.01.15, 20:22
    A jaki nocleg Ty jako tubylec mogłabyś polecić?
    No i w jakim miesiącu najlepiej do Was przyjechać? Chodzi mi o pogodę.
    Np. W Bieszczady nie jedzie się w lipcu, bo ciągle lejewink
  • faszyrka 04.01.15, 21:20
    Jako tubylec mam problem z polecaniem noclegu, bo raczej nie nocuję w tych hotelach i willach big_grin Poza tym, to co rzeczywiście mogę polecić, bo kiedyś nocowałam, byłam tam na imprezie albo znajomi z polecenia nocowali, to raczej duże hotele i ośrodki wczasowe albo fajne "karczmy" z pensjonatem, które nie mają zbyt wielu (albo w ogóle) udogodnień dla dzieci.
    Gdybym chciała luksusu, wybrałabym Hotel Stok w Wiśle albo Hotel Belweder w Ustroniu. Gdybym chciała basenów dla dzieci i spa dla siebie, wybrałabym Hotel Gołębiewski w Wiśle. Gdybym chciała ciszy i spokoju z dala od centrum, wybrałabym Karolowy Dwór w Wiśle albo Karczmę Ochodzita w Istebnej (w jednym i drugim rewelacyjne jedzenie w restauracjach dostępne bez opcji noclegu - polecam! Przy czym restauracja Karolowego Dworu dla ludzi "z ulicy" jest w drugim obiekcie: Karczma u Karola). Gdybym chciała czegoś bardziej w stylu ośrodka wczasowego z basenami, spa i wyżywieniem, wybrałabym Hotel Mazowsze w Ustroniu albo Park Poniwiec w Ustroniu.
    To, co poleciła Ci Agni, ma tą przewagę nad "moimi" miejscówkami, że ma aneks kuchenny, a przy 7-miesięcznym niemowlaku, to naprawę skarb.
    Co do pogody, nie ma zasady, niestety. Wrzesień tego roku był fatalny, padało praktycznie cały czas. Zwykle w drugiej połowie sierpnia jest takie miłe, ciepłe lato (to akurat kojarzę ze względu na rodzinne uroczystości).
  • agni71 05.01.15, 10:40
    Jeszcze w kwestii reastauracji: U Karola bylismy raz, na gołąbki dziecko czekało godzine, reszta rodziny juz dawno zjadła, a jedzenie nie było jakies rewelacyjne (kilka lat temu, może się poprawili). Bardzo smacznie zjedliśmy w zeszłym roku w Malinówce w Wiśle Malince (po kuchennych rewolucjach) - polecam szczególnie kassler (czyli szynkę wink Magdy Gessler, zupę rybną i pyszną herbatkę z dodatkami. Dośc dużo ludzi, pewnie lepiej rezerwować.
    Często jadamy w Górolskiej Izbie (chyba najbliższa restauracja od Kamratowa) - niedrogo, dość smacznie, raczej duże porcje (ale, uwaga, raz moim dziewczynom zaszkodziła kwaśnica od nich, ale to było kilka lat temu).
    Jeszcze polecam karczmę U Michoła na przełęczy Kubalonka - co prawda jakość potraw nierówna, bywa przepysznie, a bywa i kiepsko, np. bardzo przesolona zupa grzybowa czy jakies inne niedoróbki. Mają smaczne koktajle owocowe. Ładny wystrój.
    Słodkości kupujemy z cukierni u Janeczki, jest kilka lokalizacji, m.in. na deptaku w Wiśle.
    Przy targowisku w Wiśle działała galeria ludowa U niedźwiedzia - ostatnio jak tam byliśmy, to wspominano nam, że zmieniaja lokalizację, więc nie wiem, jak sytuacja wygląda obecnie. Często cos tam kupujemy podczas pobytów w okolicy.
  • faszyrka 05.01.15, 20:54
    Doświadczenia mojej babci są takie, że wszystkie restauracje mają paskudne jedzenie big_grin Ona po prostu tak trafia. Wybiera takie dania, że albo niedogotowane albo twarde albo przypalone, przesolone. My jesteśmy restauracją zachwyceni, a ona biedaczka głodna wychodzi big_grin Tak więc, podtrzymuję moje zdanie na temat restauracji U Karola. Mają dobre jedzenie smile U Michoła też smacznie i warto wyjechać na Kubalonkę, bo widoki fajne. Skoro już jesteśmy przy restauracjach, to ciekawe jest też czarcie kopyto na Równicy (chyba nazywa się Pod Czarcim Kopytem) i naleśnikarnia Delicje w Ustroniu na 3 maja. Janeczka rzeczywiście ma dobre słodkości, podobnie Bajka w Ustroniu (nawet nie wiem czy przypadkiem w Wiśle nie mają też lokalu) - pycha kołacze.
  • agni71 05.01.15, 21:40
    Czarcie kopyto - smacznie, ale drogo (pisze o części w głębi, tej typowo restauracyjnej).

U Karola, jak pisałam, jadłam raz i doświadczenie miałam, jakie miałam, nic na to nie poradzę. U Michoła jedliśmy wiele razy - w 80% przypadków byliśmy zadowoleni, ale zdarzały się im wpadki. Co gorsza, ta sama potrawa jednego dnia potrafiła byc przepyszna, a następnego dnia - spartaczona. Może mają dwóch kucharzy pracujących na zmianę? Zawsze smakuja nam u nich koktajle i te z najczystszym sumieniem polecam.

Nawet w Malinówce kassler jednego dnia był gruuby i pyszny, a drugiego - cieńszy i jakby suchszy.

W Delicjach nie byliśmy - mają naleśniki nie tylko na słodko?
  • faszyrka 05.01.15, 22:29
    Czarcie kopyto się ceni, bo to przecież już w wysokich górach, dowozić towar muszą wysoko (prawie jak do schroniska wink ).

W naleśnikarni mają również naleśniki na ostro i to właśnie one są pyszne. Ja lubię soffritto. Mąż zawsze bierze meksykański. Tu masz menu: www.delicje-ustron.pl/menu_1
  • agni71 06.01.15, 13:08
    oj, narobiłaś mi smaku. Wzięłabym ze szpinakiem, a na deser z wiśniami i czerwonym winem smile

Jesli będziemy w Ustroniu, to musimy sie tam wybrać.
  • faszyrka 06.01.15, 13:58
    Koniecznie smile Polecam zrobienie rezerwacji. Czasami mimo rezerwacji trzeba chwilę czekać. Mają dużo klientów w weekendy.
  • agni71 18.01.15, 13:17
    Bylismy w Delicjach wczoraj, po drodze do Wisły. Poszczęściło sie nam z miejscem, bo akurat był taki większy stolik wolny (później duzo ludzi przychodziło i odchodziło z kwitkiem, bo wszystkie miejsca pozajmowane). Naleśniki bardzo nam smakowały smile Dziękuję za polecenie miejsca, może zjemy tam jeszcze raz w drodze powrotnej smile
  • faszyrka 26.01.15, 21:44
    Cieszę się, że smakowałysmile Mieliście dużo szczęścia z tym stolikiem!
  • agni71 26.01.15, 22:06
    Wcześniej tu nie bywaliśmy, a jedzenie zaskakująco smaczne:

Zajazd u Kubiczka

Mają zupy dnia, domyslam się, że codziennie inne, my akurat trafiliśmy na pomidorową, rosół i cukiniową. Drugie dania smaczne, nie przesmazone i nie ociekające tłuszczem. Chwalą się kuchnią domową i faktycznie jest to najbliższe kuchni domowej, co znaleźliśmy w Wiśle smile Mają też chyba codziennie inne desery. W opisach podają kuchnia staropolska, kuchnia regionalna, ale jak dla mnie to nie jest tam jakoś specjalnie regionalnie (dania, które braliśmy to kurczak ze szpinakiem, kurczak z szynka i mozzarellą, indyk z jabłkami i żurawiną, schab z bryndzą) i poleciłabym osobom, które chcą zjeśc cos innego niż wszechobecne kwasnice, żurki i placki ziemniaczane z gulaszem. Aaa, podsmażane ziemniaki to normalne ziemniaki podsmażone, a nie ten dziwny sztuczny twór, niczym grube fryty z jakiejś dziwnej masy, jakie spotyka się w większości lokali.

Jutro idziemy tam na kolejny obiad, mam nadzieję, że nie popsuje się moje pierwsze, pozytywne, wrażenie smile

ceny nie są bardzo wygórowane, ale do wielu potraw dodatki zamawia się oddzielnie, co podnosi koszt, jaki widać na pierwszy rzut oka w karcie. Przykładowo za jedną zupę, 5 dań drugich, 4 napoje, 3 desery i dwie kawy zapłaciliśmy ok. 170-175 zł.

Polecam też pizzę w winiarni u Karola (nie w Karczmie) - co prawda nie jest to pizza włoska, ale całkiem smaczna, niedroga, nie ociekająca tłuszczem.

• agni71 04.01.15, 12:20
    nauta, co do chodzenia z niemowlakiem to nie wypowiem się, bo nie praktykowałam. Bardzo lubię to miejsce: www.kamratowo.pl/pl/apartamenty-wisla

My wynajmujemy apartament, ale z jednym małym dzieckiem możecie sie skusić na pokój. Mają smaczne obiady i pyszne śniadania (ale nietanie). Oczywiście posiłków nie trzeba wykupywać. Apartamenty są nieduże, ale bardzo sensownie i wygodnie wyposażone. Szczególnie lubię tam jeździć latem.
  • blizniaki14 18.01.15, 16:04
    Polecam Beskidy,a zwłaszcza Ustroń smile ostatnio bardzo się rozwinął, to moje ukochane miasto w górach smile Mnóstwo atrakcji i wszędzie blisko wink

--
    nasz Tonio
    nasze bliźniaki Jaś i Tusia
    przed ślubem 4 lata, a po ślubie...
  • slonko1335 05.01.15, 13:36
    Zdecydowaliśmy się na Szczyrk ostatecznie. Po drodze z noclegiem we Wrocławiu bo moje dzieci niestety słabo jeżdżące i nie damy rady na raz przebyć z nimi takiej drogi a nie chcemy też przyjeżdżać gospodarzom w środku nocy-bo tak byśmy musieli wyjeżdżając wieczorem ze Szczecina.

Na długi weekend czerwcowy planujemy rowerowe Świnoujście z wypadami do Niemiec oczywiście-miało być ze Stralsundem ale zdecydowałam, że do Stralsundu podjedziemy w następny weekend jak nic nie wyskoczy bo tam pogoda nie robi wielkiego znaczenia i nie trzeba czekać z wyjazdem do wiosny/lata.

Jak któraś z Was była w stralsundzie to niech się wypowie czy warto razem z muzeum morskim? ile czasu zajmuje mniej więcej zwiedzanie oceanarium bo zimą jesteśmy trochę czasem ograniczeni gdyż zamykają wcześniej i nie wiem czy jest w ogóle sens kombiticket wykupować czy sobie muzeum darować? Myślę, że do stralsundu zajedziemy coś 11-12 w południe-oceanarium otwarte jest do 18.
    --
  • agni71 05.01.15, 17:21
    myślę, że muzeum możecie sobie darować, za to na oceanarium warto przeznaczyć dużo czasu

w poblizu jest knajpka rybna ze smacznym jedzeniem
  • alexia.x 08.01.15, 10:45
    napisałam @ zerkniesz ?
  • katia-szn 08.01.15, 12:02
    słonko1335
    Może lepiej poczekać na ładną pogodę, bardzo blisko Straslundu leży wyspa Rugia.
    Ma piękne plaże i cudne klify.
    podroze.onet.pl/plaze/najwieksze-atrakcje-rugii/gfwkb
  • agni71 08.01.15, 15:05
    Na Rugię warto się wybrać, można to połączyc z wizytą w Stralsund.
  • kosmov 08.01.15, 11:50
    w styczniu, lutym najlepiej rezerwować, wtedy jest najwięcej promocji, ale warto też wybrać wcześniej jakiś hotel i obserwować jak zmieniają się ceny. My w tym roku chcemy Grecje
    --
    Ocieplenie domu krok po kroku
  • agamamaoli 08.01.15, 12:01
    Ja zarezerwowałam już w listopadzie - wakacje po raz drugi w Grecji (poprzednio zwiedzaliśmy Peloponez - zachwyciłam się) . My preferujemy podróże samochodem, wszystko rezerwujemy bezpośrednio. Niestety taka podróż ma sens przy co najmniej 3 tyg urlopu. Spełniam swoje marzenie: Santorini - Naxos - Ateny. Kwatery w cenach zupełnie do przyjęcia, jedzenie na miejscu pyszne i niedrogie. Już czekam lata.
  • nomada3 12.01.15, 11:37
    Ja tez myślałam o Grecji, ale nic jeszcze nie rezerwowałam. Planujemy wakacje z mężem i dziećmi, więc musimy też zadbać o rozrywkę dla nich- dzieci w wieku 6 i 8 lat. Ostatnio szukałam już ofert i trafiłam przypadkiem na fajną stronę Dziecko w podróży- www.dzieckowpodrozy.pl. Myślę, że stąd coś wybiorę , bo mają mnóstwo propozycji na wyjazdy z dzieciakami. Jakby ktoś planował takie rodzinne wakacje to polecam.
  • eszulczewska 12.01.15, 13:43
    Biura podrózy, witające nas pięknym uśmiechem od wejścia, na hasło "trójka dzieci" wymiękają big_grin

Polecicie cos? Kręcimy sie poki co myslami koło kempingów nad jez. Garda we Włoszech...
  • agni71 12.01.15, 15:30
    W tym wątku podawałam namiary na apartamenty we Włoszech z dwiema sypialniami (i pięcioma miejscami do spania), poszukaj. Jeśli chodzi o biura podróży, to najlepszą ofertę miał zawsze TUI, cos znajdziesz też w Neckermannie.
  • dag_dag 12.01.15, 13:44
    Właśnie kupiliśmy wakacje na Kubie, gdzie może niekoniecznie byśmy polecieli - w sensie: wolelibyśmy np znowu do Meksyku, bo można spokojnie pozwiedzać, a tak będziemy dwa tygodnie raczej cieszyli się jedynie plażą - ale w okresie wielkanocnym mamy ścisłą datę wolnego w szkole dzieci, gdy możemy odpoczywać i idealnie pasowało. Niestety też, coraz trudniej jest rodzinie z trójką dzieci, znaleźć ofertę z jednym wspólnym pokojem lub apartamentem, najczęściej dostajemy propozycję dwóch osobnych pokoi. A wakacje letnie to jeszcze czas, ogólnie po górach byśmy pochodzili.
  • katarynka_2 13.01.15, 15:29
    Szukam wakacji na Krecie 12-14 dni dla 2 dorosłych + 2 dzieci ( 5 lat i 1,5 roku)
    Może moglibyście polecic coś fajnego.Ustawiłam sobie limit do 3000 zł za osobę dorosłą, w czerwcu.
    Pozdrawiam
  • agni71 13.01.15, 15:39
    bylismy kiedyś w tym hotelu:

Grecotel Marine Palace - bylismy bardzo zadowoleni, ale nie wiem, jak się tam kształtuja obecnie ceny. Podejrzewam, że może byc drożej niż zakładany budżet.
  • sylwina76 18.01.15, 16:22
    Hotel naprawdę super, też byliśmy tam kilka lat temu, Ja polecam.
  • aga_wer 18.01.15, 13:53
    Stella Village?Hotel obok Stella Palace. Korzystac można z basenów i restauracji Stella Palace.Plaża piaszczysta, dużo zjeżdżalni, statek piracki dla malucha
  • asis09 18.01.15, 21:24
    w zeszłym roku, w maju na tydzień byliśmy w Benidormiewink
    To niedaleko Alicante w Hiszpani.
    Samolot i transfer załatwialiśmy sami, hotel z HB i basenem był z Neckermana - cena 4,5 tys za 2+1

W tym roku jedziemy autem na wyspę Rab w ostatnim tygodniu sierpnia. Na 9 dni na miejscu, hotel z HB kosztuje nas 3,4 tys. czyli razem 4,5 tys też wyjdzie.

• kasiaszara 26.01.15, 17:15
    hotel Resort Cala Di Falco, była może któraś? Chciałabym się dowiedzieć czegoś o tym hotelu, miejscowości od kogoś " z pierwszej ręki" smile
    --
  • megimach 27.01.15, 00:51
    Do Krasulas:
    Byłam w Turunc w sierpniu 2014.jak coś pisz na po
  • akinom22 10.02.15, 17:22
    Jaki hotel wybraliście na Rab?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się