L-4-nie oddalam pracodawc...

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • no wlaśnie-jak to sie ma...
    bylam dzis u lekarza-paskudne przeziebienie-mam lezeć przez
    tydzien ,antybiotyk..
    dostalam L-4 na caly tydz.
    ale ...zaczęlam prace tydzień temu i najnormalniejboję sie tak na
    początek rzucać L-4...pomijam wszystkie kewstie-zdrowotne-wiem ,ze
    to nie odpowiedzialne,lekkomyslne..
    ale co sie dzieje ,jesli otrzymualam druk L-4 a nie oddam go
    pracodawcy,czyli poprostu nie pojdę na L-4?
    proszę o info
    • 25.01.10, 09:27 Odpowiedz
      nic się nie dzieje...
    • 25.01.10, 09:33 Odpowiedz
      tak jakby go nie było
      --
      Kubuś (05.01.2008)
    • 25.01.10, 09:41 Odpowiedz
      A to nie jest tak, że oryginał L4 przychodnia wysyła do ZUS, więc
      niedostarczenie kopii pracodawcy nic nie daje, bo w świetle
      przepisów jesteśmy na chorobowym?
      Przecież dzieje się podobnie, jak dostajemy L4, ale dostarczamy go
      do miejsca pracy w terminie 7 dni od zakończenia choroby (nie zawsze
      jest to przecież możliwe w tym samym dniu co data wystawienia
      zwolnienia, a prawo na to zezwala) ... De facto w chwili wystawienia
      zwolnienia jesteśmy traktowani jak pracownik chorujący, a fakt
      dostarczenia druku do zakładu pracy po zakończeniu choroby tego nie
      zmienia!
      • 25.01.10, 09:54 Odpowiedz
      • 25.01.10, 09:59 Odpowiedz
        ziutka23 napisała:
        > A to nie jest tak, że oryginał L4 przychodnia wysyła do ZUS, więc
        > niedostarczenie kopii pracodawcy nic nie daje, bo w świetle
        > przepisów jesteśmy na chorobowym?

        nie, co najwyżej wg lekarza nie jesteśmy zdolni do pracy

        > Przecież dzieje się podobnie, jak dostajemy L4, ale dostarczamy go do miejsca pracy w terminie 7 dni od zakończenia choroby (nie zawsze
        > jest to przecież możliwe w tym samym dniu co data wystawienia
        > zwolnienia, a prawo na to zezwala) ..

        masz obowiązek poinformować pracodawcę niezwłocznie o powodzie niobecności w pracy a druk ZLA dostarczyć do 7 dni, jeżeli zrobisz to 8 dnia pracodawca ma prawo obniżyć ci wynagrodzenie chorobowe o 25%
        jeżeli chorujesz krócej niż 8 dni to załapiesz się na termin w pierwszym dniu po chorobie

        • 25.01.10, 10:12 Odpowiedz
          o poinformowaniu to oczywiste, zresztą nie tego dotyczy wątek ...
          skoro chcesz być taka dokładna, to napisz proszę ścisle "do 7
          dni ...." (pytanie 7 dni liczone od czego?) - ja twierdzę (choć nie
          mam pewności, więc mnie popraw), że 7 dni od ostatniego dnia
          choroby - czyli jeśli zwolnienie mam do 21 stycznia, to 7 dni od
          dnia 22 stycznia mam na dostarczenie zwolnienia pracodawcy.
          Z Twojego wpisu wynika, że 7 dni od początku choroby. Jak w takim
          razie reguluje to prawo?
          • 25.01.10, 10:23 Odpowiedz
            jak można niby móc dostarczyć zwolnienie w ciągu 7 dni od ostatniego dnia
            choroby jak choroba trwa miesiącami?

            oczywiście że 7 dni od dnia wypisania zwolnienia



            Art. 62. 1. Zaświadczenie lekarskie ubezpieczony jest obowiązany dostarczyć nie
            później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania płatnikowi zasiłków, z
            uwzględnieniem ust. 2.
            2. Ubezpieczony, o którym mowa w art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. a, obowiązany jest
            dostarczyć zaświadczenie lekarskie w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania
            płatnikowi składek, który przekazuje je niezwłocznie do Zakładu Ubezpieczeń
            Społecznych, podając datę dostarczenia tego zaświadczenia przez ubezpieczonego.
            3. Niedopełnienie obowiązku określonego w ust. 1 i 2 powoduje obniżenie o 25 %
            wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do
            pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie
            zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.
          • 25.01.10, 10:25 Odpowiedz
            ziutka23 napisała:
            Jak w takim
            > razie reguluje to prawo?

            dokładnie tak jak napisałam, masz 7 dni na dostarczenie ZLA do pracodawcy liczone od następnego dnia po wystawieniu przez lekarza,
            tutaj obszerne omówienie

            praca.gazetaprawna.pl/porady/32856,kiedy_zasilek_chorobowy_zostanie_wyplacony_w_obnizonej_wysokosci.html
      • 25.01.10, 10:01 Odpowiedz
        ziutka23 napisała:
        ... De facto w chwili wystawienia
        > zwolnienia jesteśmy traktowani jak pracownik chorujący, a fakt
        > dostarczenia druku do zakładu pracy po zakończeniu choroby tego nie
        > zmienia!

        przez kogo traktowani? jeżeli pójdziesz do pracy i nie wystąpisz o wypłatę wynagrodzenia chorobowego (czyli nie oddasz ZLA)
        • 25.01.10, 10:16 Odpowiedz
          Uściślam - przez prawo!
          Czyli można brać L4, ale do pracy chodzić? jaki jest w takim razie
          sens pobrania zwolnienia, skoro czujemy się na tyle zdrowi, by
          pracować? A już w ogóle bez sensu byłoby gdybyśmy w tej pracy sie
          pojawiali i "występowali o wypłatę wynagrodzenia chorobowego"... Czy
          to jest logiczne?
          Wydaje mi sie, że prawo reguluje to w sposób odmienny
          • 25.01.10, 10:20 Odpowiedz
            ale jak ktoś nie przyznaje się do tego że lekarz stwierdził niezdolność, albo
            nastąpiło cudowne ozdrowienie, nie pokazuje ZLA to ma swoje wynagrodzenie za
            pracę i nie rości o wynagrodzenie/zasiłek chorobowy
          • 25.01.10, 10:28 Odpowiedz
            ziutka23 napisała:
            A już w ogóle bez sensu byłoby gdybyśmy w tej pracy sie
            > pojawiali i "występowali o wypłatę wynagrodzenia chorobowego"... Czy
            > to jest logiczne?

            to jest nie tylko nielogiczne ale i niezgodne z prawem! ale autorka nie występuje o wypłatę wynagrodzenia chorobowego, po prostu pracuje nie ujawniając że jest chora!

            jeżelli pracodawca ma podejżenie że pracownik jest niezdolny do wykonywania pracy może go do niej nie dopuścić i wysłać na badania kontrolne
    • 25.01.10, 09:47 Odpowiedz
      nie, jak nie oddalas do kadr
      to jest nie wazne
      --
      ,
    • 25.01.10, 10:02 Odpowiedz
      moim zdaniem to nie ma znaczenia czy oddasz pracodawcy l4 czy nie i
      weźmiesz np. urlop/chociaz nie wiem czy ci przysługuje jak zaczęłaś
      pracę/ jednak lekarz wystawiając zwolnienie kopię oddaje też do zusu
      i dlatego pracodawca i tak sie dowie o zwolnieniu bo przyjdzie z
      zusu że będzie musiał zrobić korektę w składkach
      a tak na marginesie to praca na l4 jest nie zgodna z prawem i twój
      szef też mógłyby mieć kłopoty , skoro nie chciałaś zwolnienia trzeba
      było nie brać
      • 25.01.10, 10:11 Odpowiedz
        karambol45 napisała:
        jednak lekarz wystawiając zwolnienie kopię oddaje też do zusu
        > i dlatego pracodawca i tak sie dowie o zwolnieniu bo przyjdzie z
        > zusu że będzie musiał zrobić korektę w składkach

        nic mu nie przyjdzie! ZUS takich rzeczy nie weryfikuje

        > a tak na marginesie to praca na l4 jest nie zgodna z prawem i twój
        > szef też mógłyby mieć kłopoty , skoro nie chciałaś zwolnienia trzeba
        > było nie brać

        ona nie jest na ZLA! gdyby oddała i pracowała, wówczas pracodawca mógłby mieć ew. problem, ale ona nie ujawniła że jest wg lekarza niezdolna do pracy
      • 25.01.10, 10:12 Odpowiedz
        > i dlatego pracodawca i tak sie dowie o zwolnieniu bo przyjdzie z
        > zusu że będzie musiał zrobić korektę w składkach

        nie, na pewno tak nie będzie
        po pierwsze dlatego, że nie ma takiej procedury, a po drugie że ich system nie
        działa tak jak powinien, o tym zwolnieniu jakby go wyłapali z miliona zwolnień w
        całym kraju to może by się dowiedział pracodawca po 10 latach i na czym miałaby
        niby polegać korekta? miałby ścigać pracownika o zwrot wynagrodzenia?
      • 25.01.10, 10:15 Odpowiedz
        doladnie tak..dziewczyna bedaca na stazu z PUP nie oddała zwolnienia
        i potem pracodawca miał problemy (podejzewano, ze zmusił ja do
        pracy)..kopia zwolnienia jest przekazywana przez przychodnię do ZUS,
        ten czepi sie o błędne złozenie dokumentów
        --
        Podstawową umiejętnością, jaką powinien posiąść każdy człowiek, jest
        wdupiemanie, które polega na odróżnianiu rzeczy ważnych i takich, na
        które ma się wpływ, od badziewia czyli cudzych fanaberii (by kawka74)
        • 25.01.10, 11:18 Odpowiedz
          łe tam, nie ma takich procedur. U mnie w firmie niejednokrotnie było tak, że:
          -byłam chora, miałam zwolnienie lekarskie i uzgadniałam z pracodawcą co i jak,
          bo np. miałam jakiś ważny projekt do skończenia, więc go kończyłam w ciągu 1 czy
          2 dni, a przez kolejne 2 czy 3 siedziałam w domu a pracodawca płacił mi
          normalnie za ten czas jakbym pracowała - nie uwzględniał zwolnienia, dostawałam
          100% pensji i za dni pracy i za dni nieobecności - taki układ między mną a
          pracodawcą.
          -nie było mnie w pracy np. 3 dni z powodu choroby dziecka, oddawałam zwolnienie,
          które i tak nie było rozliczane, bo jak to mówiła księgowa, za dużo ma zachodu z
          tak krótkimi zwolnieniami - owszem to już jest na niekorzyść pracodawcy ale tak
          też sie działo i żadnych konsekwencji z tego tytułu nie miałam ani ja ani
          pracodawca.
          --
          http://www.suwaczki.com/tickers/34bwgzu39wopsl45.png
        • 25.01.10, 12:39 Odpowiedz
          własnie o to mi chodziło

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.