• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

Od kiedy dziecko może jeździć z przodu? Dodaj do ulubionych

  • 26.02.10, 13:00
    Pytam, ponieważ mam chwilowo auto, w którym tylne pasy są bez napinaczy, więc
    nie mam jak przypiąć młodego. Czy mogę 5-latka wozić z przodu, na podkładce.
    Po mieście i do przedszkola, dalej nie planuję raczej.

    Zaawansowany formularz
    • 26.02.10, 13:07
      Artykuł przedstawia przepisy ruchu drogowego w Polsce dotyczące używania
      fotelików samochodowych dla dzieci.


      Polski Kodeks Drogowy traktuje kwestie dotyczące fotelików samochodowych dla
      dzieci bardzo ubogo. Wszystko bowiem, co mówi on o fotelikach, zawiera się w
      poniższych kilkunastu wierszach.


      Rozdział 5 Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach

      (...)
      Art. 39.
      (...)
      3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do
      12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub
      innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka
      oraz właściwym warunkom technicznym.
      4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem
      pogotowia ratunkowego lub Policji.
      (...)
      Art. 45.
      2. Kierującemu pojazdem zabrania się:
      (...)
      4. przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy
      na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną
      dla pasażera;
      5. przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat
      na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego;

      --
      forum Pędraki2004
      http://vector-cartoons.com/images/flinston3.gif
    • 26.02.10, 13:18
      formalnie można;
      praktycznie unikamy w miarę możliwości
      --
      Basia
      Marek
      Karol
      • 26.02.10, 13:24
        Nie wiem czy dobrze zrozumiałam.
        Czyli mogę wozić 6 latka z przodu pod warunkiem, że jest w foteliku
        i są wyłączone poduszki powietrzne?
        • 26.02.10, 13:42
          alba27 napisała:
          > Czyli mogę wozić 6 latka z przodu pod warunkiem, że jest w foteliku

          tak;

          > i są wyłączone poduszki powietrzne?
          ta kwestia dotyczy dzieci wozonych w fotelikach montowanych tyłem do kierunku
          jazdy; dla 6 latka mogą być włączone

          podkreślam, że to od strony formalnej, kwestia bezpieczeństwa to inna sprawa
          --
          Basia
          Marek
          Karol
        • 26.02.10, 13:45
          Poduszki powietrzne nie mogą być włączone przy foteliku ustawionym tyłem do
          kierunku jazdy
          .

          Jesli maluch jedzie przodem to poduszek nie musisz wyłaczać, ale warto wówczas
          fotel pasażera odsunąć maksymalnie do tyłu.

          A najlepiej oczywiście unikać jazdy z przodu, bo to jest najniebezpieczniejsze
          miejsce w aucie.


          --
          forum Pędraki2004
          http://vector-cartoons.com/images/flinston3.gif
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.