• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

Ile dni ma ZUS na wypłatę chorobowego ? Dodaj do ulubionych

• 17.10.12, 14:59
    Mam pytanie, który przepis określa jaki termin ma ZUS na wypłatę chorobowego. Jestem obecnie w końcówce ciąży (od roku prowadzę działalność gospodarczą) pierwsze zwolnienie miałam od 1-17 października (dostarczone do ZUS 3.X. teraz mam kolejne od 18 pazdziernika-14 listopada dostarczę najpóźniej 19.X. Kiedy mogę się spodziewać wypłaty chorobowego, czy będzie to za każde zwolnienie czy za cały miesiąc ? Jak się pytałam w ZUS przy pierwszym zwolnieniu to pani w okienku (według mnie nie do końca zorientowana) powiedziała, że pieniądze wpłyną pod koniec listpada. Strasznie to długo, chcę ponownie dopytać się w ZUS ale najpierw wolę wiedzieć na jaki przepis mam się w razie czego powołać.
    Edytor zaawansowany
    • 17.10.12, 20:21
      "ustawa zasiłkowa" - art 64. A więc ZUS ma 30 dni od momentu wpłynięcia deklaracji (i opłacenia składek) za miesiąc, na który przypadła choroba.
      Z mojego doświadczenia - pierwsza wypłata faktycznie jest dość późno, następne regularnie za pełne miesiące.
      • 21.10.12, 12:33
        30 dni od dostarczenia CAŁEJ dokumentacji.
        --
        "Są dwa światy i jedno słońce, które u nas coś słabo grzeje
        Ty masz pewnie dużo pieniędzy, ja nadzieje"
    • 21.10.12, 12:49
      Deklaracje i wplaty na zus za pazdziernik dokonujesz do 10 lub 15 listopada. Musisz zaplacic cala skladke za pazdziernik, mimo iz nie pracujesz. Od 25 listopada zus ma 30 dni na wyplate zasilku i dopiero po jego otrzymaniu masz prawo odliczyc skladki. Jednak skladke zdrowotna caly czas placisz w calosci.

Wiec niestety zasilek mozesz dostac dopiero w grudniu.sad
      • 21.10.12, 17:56
        no to teraz już nic nie rozumiem, w ZUS poinformowano mnie, że za październik składam deklarację DRA i tylko wykazuję zdrowotne a wg. Was powinnam zapłacić za październik wszystkie składki i potem sobie odliczyć ? ale od czego odliczyć ? jak ja do porodu (został mi trochę ponad miesiąc) będę na L-4 ?
        • 21.10.12, 17:56
          dodam tylko, że prowadzę jednoosobową dział.gosp. i nikogo nie zatrudniam.
        • 23.10.12, 11:59
          Fizycznie płacisz tylko składkę ubezpieczenia zdrowotnego do 10 każdego miesiąca 254,55zł.
          ZUS czeka na opłacenie składki i wtedy ma 30 dni na wypłatę zasiłku chorobowego. Sprawdź czy deklaracja została zarejestrowana, u mnie dwa miesiące temu system ZUSu nie zarejestrował deklaracji, mimo że poszła elektronicznie i było wszystko z nią ok.
          --
          pomoz-amelce.pl
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.