Dodaj do ulubionych

Czy można mieć na zyczenie krótszy macierzyński??

26.06.07, 20:42
j.w. Proszę o poradę - najlepiej z uzasadnieniem prawnym, bo nie mogę
znaleźć odpowiedniego zapisu z ustawy. Mam uprawnienia do przejścia na urlop
na poratowanie zdrowia, ale utracę je i w konsekwencji urlopu nie dostanę
jeśli wykorzystam cały nowy dluższy urlop macierzyński. Ciekawa akcja,
prawda? Niestety w oświacie półroczna pauza wyklucza możliwośc przejścia
na "poratowanie", a ja będę z chwilą wykorzystania całego macierzyńskiego już
prawie 7 mcy out. Slyszałam jednak o prawie do skrócenia macierzyńskiego po
14 tygodniach. To mi idealnie pasowało. Ale czy to faktycznie możliwe w
świetle obecnych przepisów??? Blagam o odpowiedź!?????!?
Obserwuj wątek
    • aurinko Re: Czy można mieć na zyczenie krótszy macierzyńs 26.06.07, 21:51
      Skrócenie urlopu

Pracownica może zrezygnować z określonej części urlopu macierzyńskiego. Jej
      decyzja w tej sprawie nie ma jednak charakteru autonomicznego. Skuteczność
      takiej decyzji zależy bowiem od tego, czy pracownik - ojciec wychowujący
      dziecko wystąpi z wnioskiem o wykorzystanie całej pozostałej części urlopu.

PRZYKŁAD: WARUNKI REZYGNACJI Z CZĘŚCI URLOPU

Pracownica jest zatrudniona, tak jak jej mąż i ojciec jej dwójki dzieci, na
      podstawie umowy o pracę. Urodziła drugie dziecko, zatem przysługuje jej urlop
      macierzyński w wymiarze 20 tygodni. Chce ona skrócić okres urlopu po
      wykorzystaniu 14 tygodni. Aby wrócić do pracy po tym okresie, musi najpóźniej
      na siedem dni przed przystąpieniem do pracy złożyć pracodawcy pisemny wniosek w
      sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego. Do wniosku musi dołączyć
      zaświadczenie wystawione przez pracodawcę jej męża potwierdzające termin
      rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego, wskazany przez męża we wniosku o udzielenie
      urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu
      macierzyńskiego.

Pracownica może zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu po
      porodzie co najmniej 14 tygodni tego urlopu. W takim przypadku niewykorzystanej
      części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi - ojcu wychowującemu
      dziecko, na jego pisemny wniosek.
      Z powyższego wynika, że z urlopu macierzyńskiego może skorzystać ojciec, który
      ma faktyczną możliwość sprawowania opieki nad dzieckiem - nie może on w tym
      czasie przebywać np. za granicą, mieszkać z dala od dziecka z powodu rozwodu
      czy separacji albo być pozbawionym władzy rodzicielskiej albo mieć ją
      zawieszoną.

Przesunięcie terminu

Urlop macierzyński powinien być w zasadzie okresem nieprzerwanym. Przesunięcie
      go na inny termin jest wyjątkowo dopuszczone, gdy dziecko wymaga opieki
      szpitalnej. Dla przerwania urlopu nie ma znaczenia, jaka przyczyna spowodowała
      konieczność przebywania dziecka w szpitalu - czy były to powikłania poporodowe,
      czy też choroba, która wywiązała się już po urodzeniu.

Źródło: Gazeta Prawna Nr 103/2007 z dnia 2007-05-29

--
      Między Nami Lipcówkami smile
    • mynia0 Re: Czy można mieć na zyczenie krótszy macierzyńs 26.06.07, 22:00
      pierwszy raz słyszę o takich dziwacznych przepisach w sprawie urlopu dla por.
      zdowia... konsultowałas to z kimś? ja na własnej skórze doświadczyłam
      niekompetencji kadrowej, pań z Zusu i tak dalej / że o prawnikach z kuratorium
      nie wspomnę.../. najlepiej pytać w zwiazkach zawodowych.

a co do pytania - można skrócić macierzyński na własną prośbę. to reguluje
      kodeks pracy, art 180 par. 5. poczytaj tu:

www.msp.money.pl/akty_prawne/kodeks_pracy?sec=08
      ale ja radziłabym na początek dokładnie dowiedzieć się o ten urlop dla
      poratowania zdrowia, bo coś mi tu nie pasuje... nie przypominam sobie żadnego
      przepisu z Karty Naucz., który mówiłby o tej półrocznej przerwie i tak dalej .
      sama zamierzam przejść po macierzyńskim właśnie na urlop dla poratowania
      zdrowia. prosze więc o infomacje - kto Ci tak powiedział i na jakiej podstawie?
      przed sekundą przeczytałam dział o urlopach i o ochronie zdrowia i niczego
      podobnego nie znalazłam. bzdurą mi to pachnie.
      --
      jestem mamą i znowu będe mamą!smile))
        • saha_ra Re: Czy można mieć na zyczenie krótszy macierzyńs 26.06.07, 22:58
          dzieki dziewczyny. Wynika z tego, że warunkiem skrocenia macierzyńskiego jest
          przejęcie go przez ojca. Hm, mójm mąż nie pracuje na terytorium RP, a nawet
          jeśli będzie wówczas w kraju, to.... nie, nie, nie o to mi chodzi. macie jednak
          byc może rację co do tego 'poratowania". Muszę się skonsultować z kimś, żeby
          wytłumaczył definitywnie o co chodzi w tym zapisie o półrocznej przerwie w
          pracy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka