pytanie o url wychowawczy Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • kochane mamy, prosze o informacje moze ktoras z Was wie.czy jesli w trakcie
    urlopu wych.zachodze w ciaze z kolejnym dzieckiem( a wykorzystalam juz dwa
    lata tego urlopu, pozostal mi jeszcze rok)to czy pozniej na nastepne dziecko
    przysluguje mi kolejne 3 lata url wych. (oczywiscie bez macierzynskiego) i od
    kiedy jest liczony ten url wychowawczy, czy moze jest mi odejmowany ten rok
    ktory pozoztsla na pierwsze dziecko?prosze o info albo pokierowanie gdzie moge
    sie o tym dowiedziec?
    • WitamsmileNic ci nie odejmują smileAle o fakcie powiadom Mops,skąd pewnie
      pobierasz urlop wychowawczy.Zrób to najlepiej jeszcze przed
      porodem.Po urodzeniu malucha będzie przysługiwał Ci zasiłek
      macierzyński z ZUSu.Później możesz ubiegać się o nowy urlop
      wychowawczy ,już na to nowo-urodzone dziecko.O konkretniejsze info
      najlepiej zapytaj w MOPSie i ZUSie.
    • Urlop wychowawczy mozesz wziac w 3 czesciach - w sumie 3 lata, do wykorzystania
      aż dziecko skonczy 4 lata.

Najlepiej wykorzystaj najpierw urlop wychowawczy na starsze dziecko, jeśli nie
      skończyło jeszcze 4 lat. Po porodzie i macierzyńskim na drugie dziecko składasz
      wniosek o urlop wychowawczy na starsze dziecko, aż minie 3 lata w sumie (od
      pierwszego macierzyńskiego) lub aż skończy dziecko 4 lata, a później możesz
      jeszcze wykorzystać urlop wychowawczy na młodsze dziecko (3 lata urlopu do
      wykorzystania aż Maluch skończy 4 lata). Mozesz zadzwonić tez do PIPu.
      • zasilku macierzynskiego nie dostalam poniewaz przekroczone byly dochody, wiec w
        mopsie nic sie nie dowiem. ok wykorzystam urlop wychowawczy ale czy jak jestem
        na wychowawczym i urodze drugie dziecko to nie mam zadnego macierzynskieho tylko
        od razu zaczyna mi sie kolejny wychowawczy na drugie dziecko?a co wprzypadku gdy
        pozostaje mi pol roku wychowawczego na pierwsze dziecko i w tym czasie zachodze
        w ciaze wiec 6 miesiecy jestem jeszcze na wych a co pozniej? kolejne 3 miesiace
        co sie dzieje? zaczyna sie wychowawczy na jeszcze nienarodznone dziecko? czy
        moze macierzynski?
        • Mi się wydaje, że w czymś takim jak ZUS mogą coś wiedzieć.
          Wychowawczy na pewno przysługuje po porodzie. Wydaje mi się też, że
          skoro masz umowę o pracę to macierzyński przysługuje. Kwestia tylko
          ile możesz go wykorzystać przed porodem. W artykule 180 KP jest
          napisane "Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą
          przypadać przed przewidywaną datą porodu". Natomiast nie jest tam
          napisane ile można maksymalnie wykorzystać przed.
          • macierzynski przysluguje tylko wtedy gdy wrocilas do pracy po urlopie
            wychowawczym ale jesli w trakcie urlopu wychowawczego zachodzisz w ciaze to nie
            ma zadnego macierzynskiego tylko wychowawczy , chyba ze jestem w bledzie?
            • zaznaczam, że nie sprawdzałam tej informacji, ale obiło mi się o
              uszy, że jeśli przed koncem urlopu wychow urodzisz drugie dziecko,
              to macierzynski się należy... warto sprawdzić w przepisach
              • Ja urodziłam na wychowawczym.Z dniem porodu drugiego dziecka
                przerywasz urlop wychowawczy-zgłaszasz w Urzędzie Miasta i
                rozpoczynasz normalnie urlop macierzyński-zgłaszasz w ZUS.Po
                ukończeniu urlopu macierzyńskiego wracasz na wychowawczy pierwszego
                dziecka a później rozpoczynasz wychowawczy drugiego dziecka.Tak było
                w moim przypadku.
                • Byłam na wychowawczym na pierwszą córkę kiedy zaszłam w ciążę.Gdy
                  urodziłam drugą córkę momentalnie wskoczyłam na macierzyński.Po
                  macierzyńskim przeszłam dalej na wychowawczy na pierwszą córkę.Przed
                  zakończeniem pierwszego wychowawczego pisałam prośbę o wychowawczy
                  na drugą córkę.
                • Mam pytanko:
                  Czy ZUS płacił Ci na macierzyńskim za drugie dziecko? Jeśli tak, to czy
                  otrzymywałaś taką samą kwotę jak w przypadku pierwszego dziecka?
    • ja urodziłam we wrzesniu 2007 bedac na wychowawczym na strasze dziecko. Sytuacja
      była taka jak u pikam. Przysługiwał mi urlop wychowawczy i wynagrodzenie, ale za
      czas o 2 tygodnie krótszy niż gdybym urodziła nie bedac na wychowawczym, Nie
      wiem jak jest w tym roku.pozdrawiam
      • Macierzyński taki sam jak przy pierwszym dziecku
        • jeżeli urodzisz drugie dziecko na urlopie wych. to nie przysługuje Ci urlop macierzyński a wyłącznie zasiłek macierzyński. będzie on wtedy wypłacany 2 tyg. krócej niż gdybyś wcześniej przerwała wychowawczy (lub gdyby Ci się skończył). macierzyński można wziąc 2 tyg. przed przewidywanym terminem porodu - nie wcześniej. jeśli urlop wych. kończy się podczas ciąży to trzeba wrócic do pracy, lub jeśli jest taka koniecznośc - iśc na L4.
    • Jak tak czytam te wszystkie odpowiedzi to śmiać mi się chce,ile osób
      tyle wersji. Idż sobie do ZUS-u i tam Ci dokładnie i prosto
      wytłumaczą,innaczej się nie dowiesz.Tu widzę niektórym mylą się
      pojęcia-"wychowaczy-macierzyński"- przez to wprowadzają Cię w błąd.
      na stronie Misterstwa Polityki Socjalnej znajdziesz wszystkie
      paragrafy i aktualne zmiany w przepisach.
      • ja mam informacje z zususmile
        • kochane mamy, troszke sie tu wszystko pomieszalo. ale duzo mi pomoglyscie .
          reasumujac jeszcze raz napisze juz bez owijania w bawelne. zadalam to pytanie po
          to zeby wiedziec co i jak zanim zajde w ciaze z drugim dzieckiem. syn urodzil
          sie w kwietniu 2006 roku . do pazdziernika tego roku wykorzystam dwa lata urlopu
          wychowawczego.pozostanie mi rok. i sa dwie sytuacje
          1. urlop(II czesc) konczy sie na pocczatku pazdziernika tego roku. w tym czasie
          w lipcu zachodze w ciaze, wiec w trakcie urlopu wychowawczego. od pazdziernika
          nie przedluzam url wychowawczego o kolejny(ostatni juz rok) tylko w pazdzierniku
          zanosze do pracodawcy L4. jestem wowczas w 3 miesiacu ciazy. ciagne L4 do
          porodu, po porodzie mam prawo do zasilku macierzynskiego platnego 100%
          wynagrodzenia, pozniej biore pozostala czesc urlopu wychowawczego na 1 dziecko a
          po jego zakonczeniu urlop na drugie dziecko.
          tykko pytanie czy wtedy pracodawca zaakceptuje taka sytuacje ze jestem na L 4
          czy bedzie mi kazal w czasie ciazy dokonczyc wychowawczy na 1 dziecko(wtedy ja
          nie otzrymam zadnych pieniedzy)

2. sytuacja kiedy dokanczam urlop wych, wracam do pracy na 3 miesiace, od razu
          zacghodze w ciaze i wtedy od 4 miesiaca ciagne ciaze na L4. wiec wszystko
          standardowo sie odbywa, porod, urlop macierzynski i url wychowawczy na drugie
          dziecko.
          3. stytuacja. odkladam zajcie w ciaze na koniec urlopu wychowawczego na pierwsze
          dziecko. sytuacja podobna do pierwszej tylko wtedy 3 miesiace przed koncem
          urlopu wych zachodze w ciaze i z chwila gdy konczy mi sie urlop zanosze do pracy
          zwolnienie(wiec chyba musi pracodawca przyjac je bo nie moze mnie juz wyslac na
          urlop wychowawczy bo go nie mam) i wtedy ciagne zwolneinie do porodu,
          przysluhguje mi zasilek chorobowy a pozniej zasilek macierzynski i urlopo
          wychowawczy na drugie dziecko.

Kochane mamy doradzcie mi ktora sytacja bedzie najkorzystniejsza dla mnie.
          bo:
          - chce miec drugie dziecko na 100%
          - dobrze byloby gdyby nie odbywalo sie to wszystko bez zadnych swiadczen.skoro
          jest mozliwosc ze pracodawca bedzie placil to chce wybrac jak najkorzystniejsza
          opcje. licze na wasze zrozumienie i zyczliwe rady.

• Witaj jestem w tej samej sytuacji, wychowawczy kończę w
            październiku, więc jeśli teraz zajdę w ciążę to po 3 miesiącach
            składam pismo do pracodawcy o przerwaniu wychowawczego, musi mnie
            przyjąć bo takie są przepisy i kiedy będę miała przyjść do pracy
            składam l4, i ciągnę do końca ciąży, mając wszystkie świadczenia z
            zakłądu pracy po porodzie wszystko tak jak przy pierwszym dziecku.
            Pracodawca nie ma prawa wygonić Cię na wychowawczy. Jeśli nie masz
            pewności to udaj się do prawnika z prawa pracy i on Ci dokładnie
            wytłumaczy jak co masz zrobić, aby było najlepiej dla Ciebie.
            Pozdrawiam Ciepło.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.