Po cesarce blizna od środka - zagrożenie 2 ciąży? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Na USG lekarz stwierdził, że od środka blizna po mojej poprzedniej cesarce
    jest bardzo cienka i na długości 8 mm i szerokości 4 mm delikatnie się
    rozchodzi, tak jakby na tym odcinku pozostało lekkie rozwarstwienie od środka.
    W zasadzie kilku lekarzy widziało już tą moją bliznę na USG wcześniej ale nie
    robili z tego problemu, mówili jedynie, że drugą ciążę będzie trzeba zakończyć
    ciut wcześniej aby nie dopuścić do skurczy porodowych. Chodziło o to aby
    uniknąć pęknięcia blizny. No i dziś byłam na badaniu znowu (po poronieniu
    minęło pół roku więc takim kontrolnym) u jeszcze innego lekarza. Lekarz
    powiedział mi, że ciąża z taką blizną to ciąża wysokiego ryzyka. Że macica
    może pęknąć i że może się to skończyć bardzo źle dla matki i dziecka.
    Nastraszył mnie strasznie, właśnie staramy się o ciążę...Kazał mi jednocześnie
    iść na USG jeszcze do jednego ginekologa żeby on zaopiniował. Jestem
    przerażona. Czy któraś z Was jest w ciąży obecnie i miała takie przygody jak ja?
    Bardzo chciałabym poznać historię osób które przy podobnych okolicznościach są
    mimo wszystko w ciąży i wszystko przebiega ok.
    Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    • Ja się staram po dkoładnie roku od cesarki. Blizna wygląda raczej
      dobrze, lekarz nie widzi nic niepokojącego, tak jak i twój.
      I u mnie ma być ciąża kończona wcześniej, także przez ciecie, więc
      jak widać to raczej normalna procedura.
      • No tak, tylko mój właśnie widzi coś niepokojącego - rozchodzenie się blizny.
        Grozi to pęknięciem macicy w drugiej fazie ciąży gdy macica jest już bardzo
        powiększona. Pęknięcie macicy skutkuje krwotokiem więc jest to bezpośrednie
        zagrożenie dla życia. czy ktoś miał rozejście się blizny a mimo to ciąża
        przebiega ok?
        • Ja bede niedlugo miala juz 3 cesarke,wlaasnie ze wzgledu na blizny.
          Jezeli zaszlas w ciaze w krotkim odstepie czasu od poprzedniej, to
          oczywiscie,ze bedzie ryzyko pekniecia macicy przy porodzie silami
          natury.Tak bylo w przypadku mojej tesciowej, macica jej pekla przy
          drugim porodzie,bo nie zlecili cesarki,mimo,ze roznica wieku miedzy
          dziecmi byla dwoch lat.
          Ja bym nie panikowala na twoim miejscu,duzo wypoczywaj i nie forsuj
          sie.Wiem cos na ten temat,bo pomiedzy 1-wsza a druga cesarka u mnie
          minelo tylko 1.5 roku.
          • a ja zaszlam w druga ciaze rowno po 13miesiacach od pierwszej.myslicie ze
            mi zrobia cc?lekarz mowi ze urodze bezpiecznie.mi na usg nic o bliznie nie
            mowil. jak mowilam ze mnie brzuch pobolewa to mowil ze moga byc zrosty i
            one ciagna. a jak wygladaja wasze blizny? moja jest taka jakby narosla
            czerwona,wyglada nieciekawie--
            mój suwaczek
            • To jak blizna wygląda na zewnątrz nie ma nic wspólnego z tym, jak blizna wygląda
              w środku na macicy. Moja się na długości 8mm rozwarstwia i w tym lekarz widzi
              problem. Nie w bliźnie jako takiej a w tym, że to rozwarstwienie przy naciąganiu
              się może pójść dalej i może to być groźne. Czy ktoś miał taką sytuację bo to to
              pytam, to dla mnie ważne.
              • Pola ,Ty szczęściarą jesteś, że ktoś sie w ogóle Twoją blizną
                zainteresował.Ja bardzo ciężko przechodzę ostatnie miesiące...w
                ciągłym bólu.Siedzę zamknięta w domu,bo nie funkcjonuję normalnie.
                Tutaj gdzie mieszkam na skurcze regularne co 10 minut w 33 t.c.
                odpowiadają, że to normalka....i o badaniu wewnętrznym nie mam co
                marzyć.Na bliznę nawet nikt nie zerknął, pomimo że w poprzedniej
                ciąży miałam wielowodzie a co za tym idzie może się właśnie pojawić
                problem z pęknięciem macicy przy porodzie naturalnym,do tego szwy mi
                3 razy pękły, przez kaszel astmatyczny.Nikt tego nie zszył, pomimo ze
                zgłosiłam...Nikogo to nie interesuje i mam rodzić SN i kropka.

--
                "A żyć możesz tylko dzięki temu,za co mógłbyś umrzeć"
              • O rany, trochę mnie to zastanawia....bo ja pierwszą też miałam
                cesarkę, 3 lata temu, ciąża teraz rozwija się dobrze, lekarz nigdy
                mi na to nie zwrócił uwagi, ze coś mogłoby być nie tak z blizną,
                jestem obecnie prawie w 32. tyg. ciąży. Czy takie usg blizny to robi
                każdy lekarz i każdy powie jak z nią jest?? Planuję poród sn
              • Ty już wszystlko wiesz. Skoro lekarz widzi problem to ciąża będzie
                rozwiązana cc i po sprawie.
                A myślę, że wiele miało podobnie, tylko że blizny jakoś nie bada się
                rutynowo i tego nie wiedziały...
                • Nie do końca bo mój lekarz powiedział, że pierwszy raz widzi takie
                  rozwarstwienie blizny wewnątrz macicy. Nie o poród przez cc chodzi bo to
                  oczywiste w takim przypadku, a o ryzyko pęknięcia macicy w drugiej fazie ciąży.
                  Jest różnica...
                  • u mnie nie mineły 2 lata od cc i jestem w 4 mies ciąży. byłam u 2 lekarzy na
                    usg, żaden mnie nie spytał o poprzednie cc. sama zwracałam uwagę czy z blizną
                    jest wszystko ok. ale oni nie widzą na tym etapie zadnego problemu.
                    twierdzą że jesli cokolwiek miałoby sie dziać to dopiero na koniec ciąży.
                    nic ich blizna nie obchodzi, ani poprzednie cc...poród może być sn.
            • monaliska1985 napisała:

> a ja zaszlam w druga ciaze rowno po 13miesiacach od
              pierwszej.myslicie ze
              > mi zrobia cc?

Ja planuję ciążę rok po pierwszym cc, czyli za jakieś 2-3 mce. Lekarz
              obejrzał bliznę na moją prośbę. Mówił, że powinnam poczekać z ciążą,
              ale jego jedynym argumentem było, że po takim czasie poród sn jest
              praktycznie niemożliwy - widocznie takie są zasady tam, gdzie pracuje,
              nie wiem.
    • Nie wiem czy dobrze rozumiem z treści postu, że jeszcze nie jesteś w ciąży? To może warto jeszcze trochę poczekać? U mnie rok po porodzie lekarze odradzali ciążę, właśnie ze względu na bardzo cienką bliznę w miejscu cięcia macicy.
      Cztery lata po porodzie przytrafiła nam się "wpadka", też byłam przerażona tak jak Ty, ale póki co - 31 tygodni, blizna jest w miarę ok - ma 5 mm. Jeśli będzie się rozchodzić to oczywiście będzie wcześniejsze cc, ale jeśli wszystko będzie ok, to ewentualnie możliwa jest próba porodu sn.
      Dodatkowym czynnikiem ryzyka przy cienkich bliznach jest umiejscowienie łożyska, ważne aby nie zagnieździło się w takim właśnie słabym miejscu w bliźnie.
      • Dokładnie jest tak jak mówisz, cieszę się, że u Ciebie mimo wszystko jest ok.
        Jak często robisz USG żeby sprawdzić bliznę? Ja idę na jeszcze jedno USG za dwa
        dni i zobaczę, jak oceni bliznę inny lekarz. U mnie od poprzedniego porodu
        minęły 3 i pół roku więc lepiej z ta blizną już raczej nie będzie ...
        • Ja jestem obecnie w drugiej ciąży po cc.Bliznę mam również cieniutką
          i od miesiąca mnie boli.Właśnie z tego powodu mam we czwartek
          cc.Pozdrawiam
          http://www.suwaczek.pl/cache/2f78c8be45.png
        • Pierwsze USG zrobiłam w 8 tyg, gdy dowiedziałam się o ciąży. Wtedy od lekarza
          słyszałam, żeby wcale się tą blizną nie przejmować, że to się może stać
          problemem w końcówce ciąży, gdy macica jest duża i gdy pojawiają się skurcze.
          Potem robiłam planowe USG w 12 i jakoś ok. 24 tyg (te 5mm to było właśnie wtedy)
          Pojutrze idę na kolejne USG - 32 tyg. i zobaczymy co powiedzą.
          Skonsultuj tę bliznę u kilku lekarzy, bo niektórzy chyba po prostu lubią
          straszyć. Powód do zmartwienia możesz mieć, jeśli w opinii większości będzie
          duże ryzyko donoszenia ciąży.
          • No właśnie masz rację. Moja bliznę widziało już 4 lekarzy (po poronieniu miałam
            badania) i tylko ten jeden powiedział, że ciąża może być ciążą wysokiego ryzyka.
            naprawdę mnie nastraszył.
            Dzięki bardzo za odpowiedzi, uspokoiły mnie.
            • Miałam dwa razy cc. Jak byłam na kontrolnym usg po cc (bardzo często m,nie
              bolała okolica blizny), to lekarz zapytał mnie czy planuję jeszcze dziecko,
              odetchnął jak powiedziałam, że nie. Moja blizna po drugim cc też jest cienka i
              rozwarstwia się. Doktorek powiedział mi , że kolejna ciąża byłaby ciążą
              wysokiego ryzyka, prawdopodobnie przeleżaną i z hamowaną wszelaką czynnością
              skurczową, rozwiązanie byłoby grubo przed terminem. Ochrzaniłam go, że teraz
              będę mieć koszmary, że wpadłam ale pocieszał mnie, że jak lekarz prowadzący wie,
              że jest taka sytuacja to ciążę pod tym kątem prowadzi i dokładnie wszystko
              sprawdza, usg jest robione częściej, gorzej by było gdybym była w tej ciąży a
              nikt by nie wiedział jak blizna wygląda.
              --
              Moje Promyczki kochane: ALICJA (15.03.2006) SZYMON (23.09.2008)
              • I teraz jesteś w trzeciej ciąży i teraz Cię tak lekarz nastraszył? Dokładnie to
                samo co u mnie. Druga ciąża przebiegła bez problemu?
                • Hej, jestem mamą po trzech cc, pierwsze listopad 2005, drugie grudzień 2006 i
                  trzecie lipiec 2009. Druga ciąża przebiegła u mnie bez najmniejszych problemów,
                  natomiast trzecia m.in. z powodu rozchodzenia się blizny była tak jak mówi twój
                  lekarz ciążą wysokiego ryzyka i w większości przeleżaną. Wszystko jednak
                  skończyło się szczęśliwie, dzięki wspaniałej opiece mojego gina i własnemu
                  uporowi dziś mogę tulić moje 10 tygodniowe maleństwo i Tobie też tego życzę.
                  Mój gin robił mi usg w ciąży co 3-4 tyg, właśnie pod kątem blizny macicy, ale
                  nie straszył, mało tego twierdził, że w dzisiejszej dobie cywilizacji takie
                  pęknięcia zdarzają się bardzo, bardzo rzadko i on w swojej blisko 20-letniej
                  praktyce nie spotkał się z takim wypadkiem ani razu. Więc radzę Ci przejść się
                  do innego lekarza. Pozdrawiam
                • Nie, nie jestem w 3 ciąży, nie mam takiego zamiaru nawet no ale wiadomo, nigdy
                  nic nie przewidzisz na 100 procent. Doktorek powiedział mi to dopiero jak
                  powiedziałam, że ilość dzieci mi już wystarcza i w ciąży być juz nie zamierzam.
                  Druga ciąża podobnie jak i pierwsza była powikłana ale nie z powodu blizny. Do
                  samego końca chciałam rodzic naturalnie choć grubość blizny była na granicy
                  normy, nie udało się, miałam drugie cc (brak wód i długa szyjka), w czasie
                  operacji okazało się, że blizna się rozeszła. Acha robiłam usg w ciąży w kilku
                  miejscach, zawsze odnośnie grubości blizny były różne wyniki. Ten
                  najwiarygodniejszy był na najlepszym sprzęcie robiony, na pozostałych usg
                  wychodziło, że blizna gruba i szeroka.

--
                  Moje Promyczki kochane: ALICJA (15.03.2006) SZYMON (23.09.2008)
    • Witam ja jestem po 2 cc , po pierwszej odczekałam 3 lata ,zaszłam po
      wielkich staraniach w ciąże bardzo upragnioną ale niestety w 8
      tyg.poroniłam było to dla mnie i męża szokiem, po roku zaszłam znowu
      w ciąże, na początku były małe problemy z nią ale sobie poradziłam i
      urodziłam córeczkę również przez cc bo powstały komplikacje odkleiło
      się łożysko ,potem znowu odczekałam 3 lata i zaszłam w ciąże w 10 tyg
      znowu poroniłam powiem szczerze ze nie mogłam dojść do siebie ,teraz
      jestem znowu w ciąży w 7 tyg.i powiem szczerze że się boje wolałabym mieć 3 cc i żeby mnie od razu podwiązali nie chce przechodzić
      kolejnych poronień i kolejnych komplikacji podczas ciąży bo to
      ryzykowne ,pozdrawiam.
      • Zaszłam w ciążę 2,5 roku po cc. Lekarz nawet nie chciał słyszeć o cc, chociaż mówiłam mu, że blizna mnie boli. Drugią córkę urodziłam sn i o wiele lepiej wspominam ten poród.
        A ty pola idź na tą konsultacjęm bo to nie ma żartów. Chociaż nie spotkałam się, żeby jakaś dziewczyna miała większe komlikacje z zajściem i donoszeniem ciąży po cc.
    • witam
      widze, że temat troszkę przedawniony, ale wiem co przechodzi autorka posta, i o co dokładnie pyta...osoba która nie spotkała się z takia sytuacja, zawsze słysząc o bliźnie ma macicy, kojarzy z blizną zewnetrzna, albo w ogóle myśli o czyms innym....Mój, dokładnie taki sam problem zaczał się gdy zaszłam w 2 ciąze, gdzie pierwsza miałam zakonczona przez cc. Okazało się wówczas ze ciaza jest bardzo zagrozona właśnie przez rozwarstwienie i rozejście blizny po poprzedniej cesarce, a dowiedziałam się o tym w 5 tyg ciąży, również jak autorka pytania nie wiedziałam o co chodzi itp.Po konsultacjach u wielu lekarzy dowiedziałam się ze blizna zle się zrosła i nic na to w tej sytuacji nie poradzę...najwaznejsze było donosić ciaze...udało się bez większych problemów, urodziłam przez kolejne ciecie w 35 tyg, ponieważ blizna wygladala już bardzo kiepsko....no i myslalam, że problemy się skończyły...ale jednak nie...zaczęły się miesiączki po 2,5 tyg, leczenie hormonalne nic nie dawalo i okazało się ze przyczyna jest wlasnie zle zrosnieta blizna, która poprzez nieprawidłowe ułożenie w macicy utworzyła zakole gdzie gromadzila się krew, co było przyczyna czestych zapalen przydatków, bóli podbrzusza....niestety wlasnie czekam na operacje plastyki blizny po cc na macicy, czyli operacje ponownego otwarcia jamy brzusznej....sad jeżeli udało Ci się zajść w ciaze, pros lekarzy podczas 2 cesarki o prawidłowe zaszycie blizny aby nie było tego rozwarstwienia...zycze powodzenia, niestety należymy do mniejszości, zdarza się to bardzo bardzo rzadkosad pozdrawiam

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Oferty

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.