odklejona siatkowka? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Czy ktoras z was miala problemy z siatkowka w ciazy? Dostalam skierowanie na
    badanie dna oka. W dziecinctwie mialam juz raz odklejajaca sie siatkowke.
    Czym to grozi?
    • z tego co sama się dowiedziałam tu i od lekarza,,,odklejeniem się siatkówki
      podczas naturalnego porodu i ślepotą. Nad niczym się nie zastanawiaj i nalegaj
      na skierowanie na CC.
    • Siatkówka to błona wysciełająca dno oka, na której znajdują się komórki nerwowe
      odpowiedzialne za przewodzenie impulsów nerwowych do mózgu. Jak wiadomo,
      komórki nerwowe są nieodnawialne, dlatego zniszczenie siatkówki grozi
      nieodwracalną ślepotą. Rogówkę można przeszczepić, soczewkę również, ale
      siatkówki już nie. Odklejającą sie siatkówkę można w czasie zabiegu
      operacyjnego próbować "przykleić", niemniej o powrocie pełnego widzenia nie ma
      już chyba co marzyć. Poza tym problemy z siatkówką mogą powracać, no i
      koniecznie trzeba przestrzegać pewnych zaleceń, np. unikać dźwigania (np.
      dzieci), schylania się połączonego z wysiłkiem (np. mycie podłogi). Zatem
      niebezpieczeństwo odklejenia siatkówki to sprawa poważna i wymaga poważnego jej
      potraktowania.KONIECZNIE zgłoś się do okulisty, sprawdź stan dna oka i poproś o
      poważną poradę w sprawie ewentualnego naturalnego porodu i inne zalecenia
      postępowania adekwatne do stanu twojego wzroku. Działaj, bo sprawa ważna, ale
      się nie martw.
      Klara
    • wprawdzie nie mam odklejajacej sie siatkowki ale mam duza wade wzroku i jestem
      w ciazy 22tydz wczoraj bylam u okulisty i zalecil mi porod przez cc ze wzgledu
      na ryzyko odklejenia sie sie siatkowki
      idz jak najszybciej do lekarza bo oczy do tego badania trzeba zakropic atropina
      tak zeby mozna bylo dokladnie zobaczyc cala tarcze siatkowki a podobno tak mi
      powiedziano jest to zalecane tylko do 6 miesiaca potem niechetnie to robia
      sama nie jestem zachwycona cc ale nie chce ryzykowac swojego wzroku
      powodzenia
      • Jaguar3,
        co to znaczy "duża wada wzroku"?
        Ja mam -5,0 i -4,5 i troje dzieci urodzonych naturalnie,ale...Po każdym porodzie
        ( a może nie po porodzie?) wada mi sie nieco pogłębiała. Tak po 0,5 dioptrii.
        Spodziewam się czwartego dziecka i nie moge uzyskac sensownej porady
        okulistycznej. Jakie sa Twoje doświadczenia w tej sprawie?
        I dlaczego badanie zalecane jest tylko do 6 miesiąca- jestem w 7-mym!
        pozdrawiam i prosze o odp.
        Ewa
        • tzn. -7,5 ale to glownie zalezy od zmian na siatkowce mnie sie lekarz wlasciwie
          zapytal co chce ja tylko powiedzialam ze nie chce ryzykowac wzroku i wypisal mi
          zaswiadczenie o cc
          oko przy takiej jak moja i wiekszych wadach jest bardzo wydluzone i wytlumaczyl
          mi to tak ze to jak z rajstopa czy balonikiem jak mocno sie rozciagnie czy
          nadmucha to moze peknac
          ale nie chce straszyc to sprawa indywidualna najlepiej przejsc sie do okulisty
          karolina
    • mialam problemy ale nie w ciazy. cztery lata temu mialam rozerwane siatkowki
      obu oczu, w konsekwencji laser. Bedac juz w ciazy wiedzialam ze bedzie raczej
      cc. Do okulisty na kontrole chodzilam w kazdym trymestrze, wszystko bylo ok,
      ale cc i tak wskazana ze wzgledu na to ze w czasie porodu naturalnego siatkowki
      moglyby sie znowu rozerwac. Dostalam zaswiadczenie z opisem rozpoznania i
      notka "wskazne rozwiazanie przez cc". MIalam cesarke i nie zaluje bo mlody
      okazal sie duzym facetem i lekarz stwierdzil ze i tak bym go nie urodzila
      naturalnie.
    • Jaguar3-dziekuję za odp.
      czy ktos ma jeszcze jakies doswiadczenie "okulistyczne" z ciąży?
      Ewa
      • ja mam bardzo duza krotkowzrocznosc, nosze soczewki -8.50 i -7.00, wiec wada o
        jakas dioptrie, poltorej wieksza. Pierwsze dziecko rodzilam naturalnie (mialam
        oczywiscie wczesniej badanie dna oka) i nawet mi sie wada nie poglebila, przy
        czym najwieksze zagrozenie moze chyba wynikac przy przedluzajacej sie fazie
        parcia - ja urodzilam na 3 czy 4 skurczu partym, wiec chyba dosc szybko. Teraz
        jestem w drugiej ciazy i tez oczywiscie zbadam dno oka, jesli nie bedzie
        przeciwwskazan, to znowu bede rodzila naturalnie.

aga
    • Staram sie nie wpadac w panike i juz umowilam sie na wizyte u okulisty. Jak mi
      cos w oku peknie to bede sie musiala przekwalifikowac. Nie da sie robic zdjec z
      jednym okiem, a moze mozna. Rany!!!
    • Po prostu umów się do dobrego okulisty. Ja miałam taką dziwną sytuację, że przy
      pierwszej ciąży (mam -6,5 i -7) okulistka powiedziała, że mogę rodzić naturalnie
      a skończyło się cc ze względu na położenie miednicowe. Przy drugiej położenie
      było ok ale dla pewności poszłam do innej okulistki, która zaleciła cc bo
      zauważyła zmiany w dnie oka. Ciekawe, prawda? Ale ta pierwsza przyjmowała w
      przychodni, druga była ordynatorem oddziału okulistyczniego... ja radziłabym cc
      - mam dobre wspomnienia, a nawet jeżeli coś się teraz nie dzieje, a miałaś
      problemy, to "na chłopa" wygląda, że jest jakieś ryzyko. Po co ryzykować?

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.