Dodaj do ulubionych

początek ciąży i co dalej?

04.06.11, 15:05
Test ciążowy wypadł dodatnio. Wychodzi, że jestem na początku drugiego miesiąca ciąży. Proszę o informację, czy powinnam najpierw pójść do lekarza internisty po skierowanie, czy od razu do ginekologa. Czy obowiązuje jakaś rejonizacja, czy idzie się do jakiegokolwiek ginekologa w jakiejkolwiek np. najbliższej przychodni? Pojęcia nie mam, gdzie mam się zwrócić, a przecież trzeba mieć kartę ciąży przy przyjęciu do porodu. No i powinno się robić jakieś badania w ciąży, zeby byc pewnym, że wszystko jest w porządku.
Edytor zaawansowany
  • krolowa_kier 04.06.11, 15:32
    Nie śpiesz się tak dziewczyno. Niektórzy ginekolodzy nie wydają karty ciąży przed 9 lub 12 tc - niektórzy, zaznaczam. Do ginekologa nie trzeba skierowania - nie byłaś nigdy wcześniej, że o to pytasz? O ile mi wiadomo, np. w moim miasteczku nie obowiązuje rejonizacja do ginekologów. A co do badań w ciąży, to jest mnóstwo wątków na ten temat, a lekarz też na pewno da ci skierowanie na podstawowe badania i z pewnością nie tylko.

--

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;18;118/st/20111004/k/b5af/preg.png
  • mama_zofki 04.06.11, 21:41
    Nie byłaś nigdy u ginekologa?
    Idziesz tam, gdzie Ci się zamarzy. Ale radzę poszukać dobrego lekarza, najlepiej takiego, który pracuje w szpitalu, w którym zamierzać rodzić. Ze względów praktycznych wink
    Do internisty skieruje Cię ginekolog. Na wszelkie badania też on.
    Do lekarza nie trzeba pójść wcześniej niż przed 6 t.c. (licząc od ostatniej miesiączki), chyba że wystąpią plamienia/ krwawienia, wtedy wal jak w dym.
    --
    http://www.suwaczki.com/tickers/ijpbio4pgk2qhaym.png
  • amsila 04.06.11, 22:34
    Co do lekarza to najlepiej popytaj dzieciate znajome, kuzynki kogo polecają.
    Często sugeruję się wyborem lekarza z tych stron:
    www.znanylekarz.pl/
    www.rankinglekarzy.pl/
    Na pierwszej wizycie byłam w 7tyg. ciąży a kartę miałam założoną dopiero w 10t.c. Lekarz cię pokieruje na wszystkie badania a ty już możesz zacząć czytać na temat ciąży i porodu smile.
    --
    http://www.suwaczki.com/tickers/8une43r8vu3ncvdw.png
  • kijek82 05.06.11, 07:34
    U gina karte mialam zalozona 6 tc wiec o co kaman?smile
    I tylko tyle + badanko i usg (pulsujacy bialy punkciksmile)
    Reszta badan (krew,mocz)pozniej

--
    www.suwaczki.com/tickers/jnmqs65gd2u4pob1.png
  • mikams75 05.06.11, 11:17
    a kwas foliowy lykasz?
  • tomelanka 05.06.11, 12:34
    gratulacje!
    1. kwas foliowy, bez recepty w aptece
    2. do gina nie trzeba skierowania, mozesz chodzic do prywatnego gabinetu, wtedy wiadomo placisz za wizyte-warto poszukac jakiegos dobrego ginekologa, ktory ma dobry sprzet, mozesz tez pojsc na kase chorych-zadzwon do swojej przychodni do poradni K (dla kobiet) i zapytaj kiedy mozesz sie umowic-sugeruje nie wczesniej niz w 6-7 tyg. od miesiaczki, bo wczesniej moze nic nie byc widac i sie bedziesz stresowac (czyli za jakies 2-3 tyg.)
    mi karte gin zalozyl chyba w 9 lub 10 tyg. a w 12 jak poszlam to stwierdzil ze do tej pory byla taka wczesna ciaza (w domysle niepewna)
    proponuje spisac wszystko o co chcialabys zapytac na kartce, bo potem zapomnisz
    --
    http://www.suwaczki.com/tickers/h4zp3e3kzfdyn91m.png
  • mama-w 07.06.11, 15:09
    do 8tyg powinno się zgłosić żeby później dostać becikowe. Ja poszłam w 8tyg i już mi kartę ciąży założył
    --
    http://www.suwaczki.com/tickers/p19ucsqvf4mvh90v.png
  • leesha 07.06.11, 17:07
    Wymóg przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o pozostawaniu pod opieką medyczną przez okres co najmniej od 10 tygodnia ciąży - do porodu został zawieszony do 31 grudnia 2011 r.
    Do 31 grudnia 2011 r., aby uzyskać prawo do becikowego wystarczy przedstawić zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną, potwierdzające co najmniej jedno badanie kobiety w okresie ciąży przeprowadzone przez lekarza ginekologa lub położną.

• jagnaborynowa 10.06.11, 23:03
    W przychodni, gdzie mam internistę w ogóle nie ma ginekologa - dowiadywałam się. Wybieram zapisać się w poniedziałek do przychodni przyszpitalnej w najbliższym mi szpitalu położniczym, ale nie jestem pewna, czy wyznaczą mi wizytę przed 10 tygodniem ciąży. Jak obliczyłam z kalkulatorów ciąży - jestem w 8 tygodniu. Zaświadczenie o stawieniu się do 10 tygodnia ciąży zawieszone do końca roku, ale ja urodzę pod koniec stycznia i nie wiadomo czy to się nie zmieni. Tzn. że mogę becikowego nie dostać? Dziwne.
  • orina36 11.06.11, 08:21
    Gratuluje!!!
    Tez jestem w 8 tyg i termin mam na 29 stycznia,
    Ja u lekarza byłam juz w 5 tyg dlatego ze pierwsza ciaza mi obumarła i mam problemy hormonalne i musze brac hormony i zaczełam plamic a potem krwawic i wyladowałam w szpitalu,ale jak narazie wszystko jest ok.
    Jezeli nie masz zadnych problemow tak jak ja typu plamienia to umow juz sie do lekarza.
    Teraz juz napewno zobaczy zarodek zanim sie umowisz to założy ci karte ciazowa.
    A kiedy miałas ostania miesiaczke?
  • jagnaborynowa 12.06.11, 12:57
    21 kwietnia, ale mam cykle bardzo różnej długości - od 30-dniowych do 40-dniowych, więc dość późno się zorientowałam, że jestem w ciązy.
  • lidek0 11.06.11, 14:46
    Ciążę liczy się w tygodniach nie miesiącach. Poza tym byłaś kiedykolwiek u ginegologa skoro nie wiesz do jakiego lekarza masz iść będąc w ciążY? Wiesz cokolwiek o ciązy prócz tego, że będziesz mieć dziecko? Bo pytania jak na osobę ciężarną zadajesz bardzo dziwne. Do ginekologa, zleci pierwsze badania krwi, pewnie tokso i cytomegalię o ile nie robiłaś, kwas foliowy powinnaś łykać i usg zrobić a kartę ciąży pewnie już dostaniesz.
    --
    Lidek mama Maćka /ur.08.06.2001/
    Aniołek VIII 1996 Aniołek XI 1997 Aniołek IX 2005
    zapraszam na forum Dla starających się
  • jagnaborynowa 12.06.11, 13:54
    Założyłam wątek, bo chcę uzyskać konkretną informację, a nie odpowiadać na pytania typu "Poza tym byłaś kiedykolwiek u ginekologa skoro nie wiesz do jakiego lekarza masz iść będąc w ciążY? Wiesz cokolwiek o ciązy prócz tego, że będziesz mieć dziecko?" Wkurza mnie to, więc darujcie sobie i jak ktoś ma ochotę to proszę o konkretną odpowiedź, a nie biczowanie za to, że ktoś wie mniej od was o jakimś aspekcie życia. Nie trzeba od razu wylewać wiadra pomyj komuś na głowę, żeby się dowartościować, tak? Załóżmy, że nie byłam nigdy u ginekologa (chociaż byłam kiedyś tam) i co? Zlinczować taką? Co wiem o ciąży, oprócz tego, że będę mieć dziecko? A co jeszcze powinnam wiedzieć? Nie jestem lekarzem. Ja wiem, jaki lekarz zajmuje się ciążą, ale nie wiem, czy każdy ginekolog może prowadzić ciążę czy nie, jakiego ginekologa wybrać - tego który przyjmuje w poradni przyszpitalnej szpitala położniczego, gdzie mam najbliżej, czy pierwszego lepszego w gabinecie za rogiem. Swojego lekarza nie mam, a koleżanki po pierwsze nie wiedzą o mojej ciąży, po drugie raczej nie stać mnie będzie na usługi ich lekarzy. Próbowałam znaleźć info na ranking lekarzy, ale mało mi to daje - jedna pisze o tej samej osobie "super lekarz" druga "nigdy więcej do niego nie pójdę". Dlatego proszę (i dziękuję zresztą) o konkretne odpowiedzi, a nie moralizowanie i upominanie jak w szkole.
  • lilka69 12.06.11, 20:59
    na forum tak bywa, dostaje sie i potrzebne porady i te mniej pozadane smile
    --

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20722;13/st/20110926/dt/7/k/c4a6/preg.png
  • natalinek.j 12.06.11, 21:32
    Musisz iść w takim razie po przychodni przyszpitalnej, skoro w Twojej gina nie ma. Skoro to już 8tc to powinnaś poprosić o szybką wizytę właśnie ze względu na to zaświadczenie oraz na badania, które należy wykonać na początku ciąży. Także nie zwlekaj smile
    A tak w ogóle to gratuluję!!! pamiętaj o kwasie foliowym.
    A skąd jesteś? Może ktoś Ci poleci jakiegoś dobrego lekarza.
  • jagnaborynowa 12.06.11, 22:04
    Warszawa, wybieram się na Madalińskiego.
  • natalinek.j 12.06.11, 22:31
    Może być na Madalińskiego smile Jak każdy szpital ma swoich zwolenników i przeciwników. Ja byłam tam kilka razy na wizycie u Ordynatora i bardzo miłe wrażenie na mnie zrobił.
    Powiedz tylko od razu, że jesteś w ciaży już w 8tyg i zależy Ci na bardzo szybkim terminie, bo jeszcze nie byłaś u gin i nie miałaś żadnych badań. Bo normalnie to terminy są długie.
  • w_miare_normalna 13.06.11, 16:16
    Do ginekologa od razu, sama możesz sobie wybrać gabinet smile
    --
    Mama Roksany, ur. 16/06/2008 .
  • jagnaborynowa 13.06.11, 20:08
    Dzisiaj się zapisałam, ale termin wyznaczyli dopiero za dwa tygodnie. Akurat będzie 10 tydzień ciąży. Czy są badania, które powinno się wcześniej wykonać? Np. na wady wrodzone?
  • thea19 13.06.11, 21:21
    teraz to Ci zrobia zwykle usg dopochwowe potwierdzajace ciaze i okreslajace jej wiek oraz termin porodu.
    miedzy 11 a 13tygodniem wykonuje sie usg okreslajace przeziernosc karkowa i dlugosc kosci nosowej (wykluczenie zespolu Downa), inne choroby mozna wykryc za pomoca badan tylko prywatnie lub ze wskazan (wiek powyzej 35 lat, poprzednie dzieci z wadami itp)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.