JAK ZUS WYLICZA ŚREDNIĄ?????? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Wiem wiem wiem...temat Zus-z i zwolnień przerabiany był już
    kilkadziesiąt razy....ale mnie interesuje konkretnie ... jak Zus wylicza
    średnią z trzech ostatnich miesięcy??????
    • Zakład pracy podaje na druku zus z-3 twoje wynagrodzenia z ostatnich sześciu
      miesiecy, od tej kwoty ZUS odejmuje skł. pracownicze (18,71%). Jeśli jest to
      np: zasiłek 100% to kwote odbruttowienia podstawy dzieli od razu przez 6
      miesiecy i otrzymuje w ten sposób średnią miesięczna. Jeśli nie masz żadnych
      premii kwartalnych lub rocznych, które podlegają pomnijszeniu za czas choroby
      to otrzymaną kwotę dzieli przez 30 (średnia ilość dni w miesiącu). W ten sposób
      otrzymuje stawke dzienną, którą mnoży przez liczbę dni zasiłkowych. Jeśli
      wystepuja u Ciebie wspomniane wcześniej premie to napisz, wyjaśnie w jaki
      sposób są one doliczane do zasiłku.
      Pozdrawiam MONIKA.
      • Moni,
        mam ogromną prośbę. Możesz mi powiedzieć jeszcze jedną rzecz. Mam pensję dwu
        skladnikową - tzn. 1/3 jest ze stalej umowy o pracę, a 2/3 z umowy o dzielo.
        Jak tego rodzaju zarobki mają się do wyliczania urlopu macierzyńskiego?
        Pozdrawiam
        • Olga, musisz mi napisać czy ta 1/3 tzn ze jesteś zatrudniona na 1/3 etatu, no i
          czy umowa o dzieło jest zawarta z twoim obecnym pracodawcą czy też innym
          podmiotem.
          • Już piszę. 1/3 pensji tzn. kwota pochodząca z pelnego etatu, a pozostale 2/3 to
            reszta pieniędzy jaką mi wyplaca ten sam pracodawca. Generalnie cala suma jest
            od jednego pracodawcy, z tym, że część z umowy o pracę na pelen etat a reszta z
            umowy o dzielo.
        • A więc ta jedna trzecia jest przyjmowana tak jak napisałam w pierwszym poście,
          natomiast umowa o dzieło jest przyjmowana do podstawy obliczania tylko w
          wypadku jesli odprowadzana jest od niej skł.chorobowa. I tu uwaga do Ciebie bo
          ta chorobowa jest dobrowolna a wiec mozesz ja płacić i otrzymywać stosunkowo
          nizsze wynagrodzenie lub też możesz jej nie płacić i wtedy umowa o dzieło nie
          wchodzi do podstawy. Mam nadzieję że odprowadzasz wspomnianą składke bo jesli
          nie to zmień to natychmiast. Wynosi ona 2,45% czyli jeśli np twoja umowa o
          dzieło wynosi 1000,00 zł brutto to od tego powinnas odprowadzic do Zus 24,50 zł
          skł. chorobowej. Ciekawa jestem jak jest u Ciebie???? Ściskam MONIKA i MAluszek.
          • A widzisz...
            Wielkie dzięki za to wszystko. Powiedz mi tylko, czy aby tą skladkę dobrowolnie
            odprowadzać, osobiście skladam jakąś deklarację w ZUS-ie czy poprzez
            pracodawcę. Poród ma na lipiec, czy wobec tego jesli będę teraz ją wplacać do
            ZUS-u to wówczas zasilek będzie liczony już normalnie?
            Jesteś wielka. Jeszcze raz dzięki smile.
            Olga
            • Olciu, musisz tylko u pracodawcy zgłosić iż chcesz aby odprowadzał od umowy o
              dzieło skł chorobową. I to już poozstaje w jego gestii odpowiednie obliczenie
              Twojej umowy i odprowadzenie w odpowiednim czasie tejże potrąconej składki do
              ZUS. Swoją drogą też mam poród na lipiec czyli idziemy razem przez ten czas. A
              wracając do tematu, jeśli jeszcze pracujesz to poprawi Twoja sytuacje ponieważ
              zasiłek macierzyński jest liczony z 6-ciu miesiecy (choć słyszałam ze mieli
              zmienić na 12 msc, tylko nie wiem od kiedy) a wiec poczynając nawet od stycznia
              jeśli jeszcze nie miałas wypłaty mogliby to zmienic. Zainteresuj sie sprawą jak
              najszybciej.MONIKA
              • Super. Nie mam tylko zaufania do kwestii formalnych ze strony mojego
                pracodawcy. Czy wobec tego mogę tego rodzaju deklarację i wplaty wykonywać
                sama. Wtedy przynajmniej mialabym jakąś gwarancję, że te po urodzeniu maluszka
                będę dostawać z ZUS tyle ile teraz zarabiam.

Który to tydzień? Jak się czujesz?

Olga.
                • niestety nie mozesz teg robić sama bo to ściśle dotyczy Twego pracodawcy ale
                  jesli Cie to uspokoi to mogę sprawdzic czy on odliczył tę składke chorobową od
                  twojej umowy po prostu podasz mi brutoo i netto a ja sprawdze. Przepraszam ale
                  juz wychodze z pracy a w domu nie mam neta. Jutro reszte odpowiedzi obiecuje.
                  Buziaki Olciu jutro Ci powiem o mojej dzidzi.
                  • Wiem, że to odczytasz jutro ale na gorąco mam świeże wieści. Rozmawialam
                    wlaśnie z naszym dzialem księgowości. Pani się wogóle bardzo zdziwila slysząc o
                    takiej możliwości. Stwierdzila, że skoro jest to dobrowolna skladka, to raczej
                    będzie ona w mojej gestii. Ale ma to jeszcze sprawdzić najpóźniej do jutra. Coś
                    się obawiam, że mogą tu być problemy z wygezekwowaniem tego. Chyba się boją, że
                    ZUS się przyczepi do firmy bo większość pracowników - dla obniżenia kosztów -
                    ma takie "skladkowe" pensje.
                    Pozdrwionka O.
                    • Spytaj tej Pani skad ona sie urwała. Żartuje ale doprowadzają mnie do szału
                      ludzie którzy celowo wprowadzają innych w bład wykorzystujac swoje
                      mozliwosci.Nie mozesz sama opłacać chorobowej od umowy którą zawarłaś z
                      pracodawcą. To oni potracaja przy naliczeniu tejze umowy ową składke i nie jest
                      to dla nich zaden koszt poniewaz idzie ona z Twojej kieszeni. Czyli notabene Ty
                      dostaniesz mniej pieniędzy przy wypłacie bo to ty opłacasz tą składkę. Ale to
                      Twój pracodawca skłąda za Ciebie co miesiąc deklaracje do ZUS. Sama mogłabyś
                      składać deklaracje jedynie jeśli prowadzisz własną działalność. Powiedz tejże
                      pani że składka nazywa sie dobrowolna bo tylko ty decydujesz czy chcesz ją
                      opłacać czy tez nie. Np nie ma takiej dobrowolnosci przy umowach o prace bo to
                      są skł.obowiazkowe.Powodzenia MONIKA
                      • Zobaczymy, co szacowna księgowość dzisiaj powie. Doskonale rozumiem co mi
                        napisalaś i będę walczyć o swoje. Nie dostawalam mniej kasy przy wyplacie, bo
                        do tej pory tego rodzaju skladka od umowy o dzielo nie byla potrącana. Nie
                        interesowalam się tym zbytnio - mój bląd - i na dobrą sprawę nawet nie
                        wiedzialam, że mam taką możliwość. Po raz pierwszy zetknęlam się z taką
                        sytuacją, bo wcześniej cala moja wyplata pochodzila z normalnej umowy o pracę.
                        Tu pracuję od kilku miesięcy i jest to moja pierwsza styczność, z tego rodzaju
                        dzialalnością.
                        Na pewno nie odpuszczę, bo jakoś mi się nie widzi aby za pól roku moje zarobki
                        spadly nagle o 2/3.
                        Masz rację, tego rodzaju postawa jest niedopuszczalna. Dla mnie jest to albo
                        nieuctwo albo celowe wprowadzanie w bląd. Nie ważne, jedno czy drugie
                        doprowadza do szewskiej pasji.
                        Jakoś mam dzisiaj kiepski dzień ale przynajmniej jak ta kobieta będzie skakć
                        będę mogla się na kimś odreagować smile.
                        Pozdrowionka.
                        O.
                        • Po prostu powiedz że chcesz aby od przyszłego miesiaca zaczeli naliczać Ci
                          skł.chorobową. Prosta sprawa, jesli kwota umowy jest stała to łatwo
                          zorientujesz sie czy tą skł. potracają. Po prostu dostaniesz troche mniej do
                          ręki niz zwykle. Trzymaj się i nie daj się.MONIA
                          • W nawiązaniu do ostatniego wątku - zmiany przepisów - mam do Ciebie jeszcze
                            jedno pytanie. Mam nadzieję, że ciebie nie zamęczam.
                            Zalóżmy, że zaczną mi potrącać teraz tą skladkę. Nie ma problemu. Ale jak to
                            się ma wobec przeliczeń ZUS-u za 12 miesięcy a nie za 6 miesięcy. Wobec tego
                            jeśli w lipcu wyciągną średnią za rok, to i tak będę stratna - te kilka
                            miesięcy, gdy od umowy o dzielo nie byla odprowadzana skladka. Dobrze rozumiem?
                            • Obiecuje odpiszę jutro ale sama wiesz 14 zaraz ide do domku pogadamy jutro pa
                              • Zapomnialam. Przepraszam.
                                Mam nadzieję, że się pomylilaś i pogadamy dopiero w poniedzialek. Chyba nie
                                pracujesz w soboty?! Milego weekendu. Pa
                                • Kochane dziewczynki!
                                  Chyba nie ma się czym przejmować. smile
                                  Tu chyba Monia popełniła drobny błąd. Otóż jeżeli dobrze zrozumiałam to Olga
                                  jest zatrudniona na umowę o pracę na 1/3 etatu i dodatkowo z własnym pracodawcą
                                  ma podpisaną umowę o dzieło. Jeżeli tak to w tym momencie umowa o dzieło jest
                                  traktowana jak umowa o pracę. Zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o systemie
                                  ubezpieczeń społecznych osobę, która podpisała umowę o dzieło z własnym
                                  pracodawcą traktuje się jak pracownika, a jeśli tak to od tej umowy wszystkie
                                  składki są obowiązkowe, również chorobowa. Tak więc Olusiu jeżeli Twoja kadrowa
                                  nie nalicza Ci tej składki to oznacza że źle sporządza listę płac.
                                  Pozdrawiam
                                  Ewelina
                                  • Dzięki "egzz77" ale to chyba nie jest tak proste. Po pierwsze umowę o pracę mam
                                    na pelen etat, a umowa o dzielo jest dodatkowa. Żadnych skladek od tej
                                    ostatniej nie mialam potrącanych i zobaczymy co i dzisiaj powie. Bo mam z nią
                                    rozmowę już wkrótce. Co ustalę, to wam oczywiście przekażę. Na pewno nie
                                    zamierzam odpuścić tej sprawy.
                                    • Witaj Olga!
                                      Tak naprawdę to nie ma znaczenia wymiar etatu na jaki jesteś zatrudniona. Masz
                                      umowę o pracę, to jeśli umowa o dzieło jest z tym samym pracodawcę jest
                                      traktowana jak umowa o pracę. Jeżeli tak nie jest to albo źle wyliczają Wam
                                      listę płac, albo znaleźli jakiś inny sposób na ominięcie tych przepisów. Np. że
                                      umowa dzieło jest zawarta ze spółką "córką" spółki, w której pracujesz. Jest
                                      jeden szef ale tak naprawdę dwie firmy. smile Mogą być też inne sposoby...
                                      W każdym bądź razie ciekawa jestem jak to jest u Ciebie. smile
                                      Pozdrawiam
                                      Ewelina
                                      • Witam!
                                        Niestety, u mnie sprawa nie wygląda tak różowo jak się początkowo wydawalo.
                                        Jest tak jak piszesz pod koniec. Jeden szef a dwie firmy. Jedna do zasadniczej
                                        umowy, a druga do co miesięcznych umów o dzielo. Zastanawiam sie co z tym
                                        fantem zrobić. Po poniedzialkowej aferze z księgową wiem, że z tej strony na
                                        żadną wspólpracę nie mam co liczyć. Muszę jeszcze porozmawiać z szefem. Boję
                                        się, że to jedyne wyjście. Nie wiem, tylko jak to ugryźć. Może masz pomysl?
                                        Pozdrawiam O.
                                        • Witaj Olga!!!
                                          Ależ masz zakręcona firmę, kombinuja jak tylko mogą, ale to wszystko po to zeby
                                          ten pracownik kosztował firme jak najmniej. Chyba faktycznie tak jak
                                          mówiła "egz" wprowadziłam Cie w bład. Sorki. A moze mogłabys porozmawiać z
                                          szefem aby zawarł tą umowę o dzieło z ta samą spółką z która masz umowe o
                                          pracę. Wtedy faktycznie składki byłyby obowiazkowe. Tylko trzeba by było
                                          przekalkulować czy by Ci sie to opłacało. Pomysl albo najlepiej zapytaj kogoś
                                          madrzejszego.

Buziaki MONIKA
                                          • Witaj Olgo!
                                            Chyba nic Ci nie poradzę na ten układ jaki panuje w Twojej firmie. Sama pracuję
                                            z biurze rachunkowym i wiem, że takie praktyki są stosowane dla uniknięcia
                                            kosztów związanych z płaceniem ZUS'u. Jedyne wyjście to żeby ta spółka z którą
                                            masz umowę o dzieło zawarła z tobą umowę o pracę (bo możesz mieć kilka umów o
                                            pracę z kilkoma pracodawcami), ale podejrzewam, że się na to nie zgodzą, skoro
                                            tak to sobie wykombinowali, żeby nie płacić za dużo kasy. Inny sposób to
                                            zawarcie umowy o pracę z kimś zupełnie obcym, kto opłacałby Ci składki, o ile
                                            masz kogoś takiego. W każdym bądź razie sprawa beznadziejna. Ja sama mam podobny
                                            problem, choć jeszcze nie jestem w ciąży sad( Na umowie mam niższą kwotę niż
                                            dostaję do ręki. Tak jest prawie w każdej prywatnej małej firmie. Nic na to nie
                                            poradzę. Pracodawcy szukają oszczędności, a winą za to można obarczyć państwo,
                                            które stworzyło takie wysokie koszty zatrudniania pracowników.
                                            Pozdrawiam
                                            Ewelina
                                            • Dziewczyny,
                                              wiekie dzięki za czas i te wszystkie kombinacje, które razem tu próbowalyśmy
                                              uskutecznić. Wlaśnie jestem po dlugiej rozmowie z szefem. Nie byla prosta i
                                              najprzyjemniejsza ale przynajmniej doszliśmy do kompromisu.
                                              Uzgodniliśmy, że jeśli nie idę na dlugie zwolnienie a takiego nie przewiduję -
                                              i mam nadzieję, że nie będzie konieczne - to w takim razie, w momencie pójścia
                                              na macierzyński on będzie mi wyplacal tę brakującą kwotę do calości dzisiejszej
                                              placy. Mam nadzieję, że się z tego nie wycofa.
                                              I obawiam się, że to jest maksimum możliwości, bo z tego co wiem od Was i z
                                              innych źródel przy tej sytuacji raczej nie da się tego przeskoczyć.

Trzymajcie się cieplo. Duża buźka
                                              Olga

PS. Moni, kopie już?
          • witam, jestem POD WRAŻENIEM dużej wiedzy niektórych osób, zwłaszcza Moniki!! smile
            ja od dziś jestem na zwolnieniu, czyli wiem że prawa do zasiłku dla kobiet w
            ciąży nabęde po 33 dniach zwolnienia, a więc będą obejmowały mnie już te nowe
            przepisy po 8 lutym 2005 (średnia liczona z 12 miesięcy)
            I W ZWIĄZKU Z TYM PROSZĘ O POMOC: pracuję na "normalny etat", moja pensja
            składa się z: podstawy i premii zasadniczej (tak mam na pasku pensji) + co
            kwartał premia kwartalna. Wyczytałam juz z innych Waszych wpisów, że do wpłynie
            na "+" na wysokość zasiłku.
            - tylko jak dokładnie te premie są doliczane? (załóżmy że brutto mam 2000 + w
            każdym miesiącu premię o różnej wysokości, raz jest to 1500 zł, raz 200 zł,
            różnie + premia kwartalna)
            - czy doliczą mi także wypłacony z Funduszu Socjalnego zwrot za wczasy? na
            pasku widnieje ten zwrot następująco: dofinansowanie do wypoczynku prac-got
            i od tego tez chyba jest coś odciągne
            - na pasku co miesiąc widnieje także "szkodliwe", czy to też wchodzi?
            Proszę o pomocsmile)
            Monika: skąd czerpiesz taką wiedzę? może zamiast zawracać Ci głowę podasz jakiś
            fajny link i spróbuję sama to policzyć? smile)) pozdrawiam wszystkie "oczekujące"
            mamysmile))))
            • Aga i w ogóle wszystkie dziewczyny odpowiem na co będę potrafiła ale w tej
              chwili mam urlop wpadłam tylko na chwilke do pracy. Postaram sie jutro Wam
              odpisać jak wróce po przerwie do pracy. Jeśli nie jutro to pojutrze. Bądźcie
              cierpliwe. Do jutra Pozdrawiam MONIA.
            • Cześć Aga

Tak jak pisałam na początku płaca zasadnicza + premia miesięczna będą
              przyjmowane do średniej (traktowane jako pobory miesieczne). Natomiast premie
              kwartalne wlicza sie w wysokości stanowiącej 1/12 premii wpłaconych za 4
              kwartały poprzedzające miesiac w którym powstała niezdolnosć do pracy. Z
              autopsji wiem że np u mnie to właśnie premia kwartalna znacząco podnosi
              zasiłek, mimo że wcale nie jest niebotyczna. Jesli chodzi o zwrot za wczasy z
              FŚS to raczej nie wchodził on do podstawy wymiaru ponieważ takie świadczenia do
              wysokosci nie przekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego nie są
              oskładkowane. Np tak jest u mnie, ale lepiej abys zapytała kogos mądrzejszego
              ode mnie tak dla pewnosci. Acha pisałaś jeszcze o szkodliwym, tego nie wiem ale
              mozesz sprawdzić sama (Sprawdź czy to szkodliwe wchodzi do podstawy brutto, czy
              tez jest juz doliczane pod koniec paska do kwoty netto. Jeśli wchodzi do
              podstawy brutto, to przemnóż to brutto np przez 9,76% i odszukaj na pasku
              skł.emerytalna. Jeśli kwota bedzie sie zgadzała to znaczy ze od tego składnika
              też masz odprowadzane skłaki. Pewnie zakręciłam jak coś to pytaj jeszcze raz.)
              No i niestety nie mam żadnego linku do wiadomosci po prostu jestem referentem
              ds płac. Cały czas się uczę i jeszcze wielu bardzo wielu rzeczy nie wiem.

Pozdrawiam gorąco Monika i "moje szczęście"
      • Dzieki, ze jestescie!!!
        Dzieki tym wszystkim wypowiedziom nareszcie zaczelam cos sie w tym orientowac,
        ale mam jeszcze jedno pytanie.

U nas w firmie dochod sklada sie ze stawki podstawowej +premii +nadgodzin,
        ktore sa standardem co miesiac i znacznie poprawiaja stan konta smile.
        Jako, ze od stycznia poinformowalam szefow o ciazy, do porodu (czyli do
        sierpnia) oczywiscie nie bede miala zadnych nadgodzin.

Martwie sie, bo strasznie zanizy to moje dochody z 7 miesiecy i tym samym
        zasilek macierzynski jak sie domyslam.

A teraz do rzeczy, moja kombinacja:

Od 3 tygodni jestem na chorobowym.
        Mialam zamiar od poniedzialku wrocic do pracy na jakis czas 2/3 tygodnie i
        potem znowu pojsc na chorobowe, jak sie bede zle czula.
        Po przeczytaniu wszystkiego zastanawiam sie, czy jezeli zostalabym na
        chorobowym jeszcze kolejne 3 tygodnie to nie poprawilabym swojej sytuacji, bo o
        ile dobrze rozumiem wtedy zasilek i macierzynski i chorobowy liczylby sie za
        okres od stycznia 2004.

Czy mam racje?
        • Podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pobieranegow tym samym zakładzie
          pracy nie oblicza się na nowo, jeżeli przerwa miedzy okresami pobierania
          wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku trwa krócej niz trzy miesiące. A wiec w
          tej sytuacji nic sie nie zmieni po tych trzech tygodniach lub nastepnych.
          Dopiero jeśli mina 3 miesiace od tego chorobowego na którym obecnie przebywasz
          będziesz miała ponownie przeliczoną stawkę i wtedy będą liczyły sie juz
          wynagrodzenia z 12 miesięcy, czyli również za okres kiedy otrzymywałaś
          wynagrodzenie nadliczbowe. Pomyśl i przekalkuluj moze lepiej by Ci sie to
          opłacało.

pozdrawiam MONIKA
    • Dziękuje za wyczerpująca odpowiedz nawet bardzooooo wyczerpującawink hihihi
      • No to widzę,że dostanę bardzo mało pieniędzy,pracuję w szkole, więc będąć na
        zwolnieniu, tracę godziny ponadwymiarowe, odliczą mi chyba z trzynastki ten
        czas nieobecny, ze świadczenia urlopowego chyba też, stracę dodatek za
        wychowawstwo.Dobrze myślę?
        • Jeśli 13-stka która masz wypłacaną jest pomniejszana za czas nieobecnosci
          usprawiedliwionej czyli np choroby to lepiej dla ciebie poniewaz bedzie ona
          wchodziła do podstawy z której bedziesz miałą wyliczany zasiłek. natomiast
          jesli nie jest ona w ogóle pomnijszana za chorobowe to nie wchodzi w ogóle do
          podstawy czyli nie jest ujmowana. A więc ciesz sie jesli twoje składniki
          płacowe są pomnijszane. A co do świadczenia urlopowego to jeśli jest on
          nieoskładkowany (a tak jest np u mnie) to nie wchodzi do średniej. Bo do niej
          zaliczamy tylko takie wynagrodzenie od których odprowadza sie składki ZUS.
          Jeśli chodzi zaś o wynagrodzenie ponadwymiarowe (rozumiem przez to nadliczbowe)
          to wchodzi to w srednia w kwocie wypłaconej. Nie martw sie ogólnie każdej z nas
          opłaca sie bardziej przebywać na zasiłku ponieważ masz wtedy potracany tylko
          podatek, a od normalnego wynagrodzenia skł.pracownicze(18,71% brutto,
          skł.zdrowotna i podatek). Głowa do góry. MONIKA

• Ja od paru dni po wizycie meza w zusie usilowalam zrozumiec ich obliczenia i
      dalej nic mi z tego nie wychodzi. Pracodawca wyplacal mi 650 pln na reke a
      zusowi wyszlo 553 pln . Ciekawe jak to jest mozliwe skoro zwolnienie ciazowe
      jest platne 100% to powinnam dostawac tyle samo?
      Asia
      --
      www.TickerFactory.com/ezt/d/1;20;19/st/20050423/k/2acc/preg.png
      • Wiecie ja nie jestem orłem ale wiem ze i w ZUS-ie mylą sie i kilka razy
        musiałam wykłócać sie o obliczanie zasiłków chrobowych naszych pracowników.
        Jeśli chcesz zebym dokładnie policzyła jaki powinnaś otrzymywać zasiłek to
        musisz mi napisać Twoje dokładne wynagrodzenia brutto !! z ostatnich 6
        miesięcy. Zakładam że żedne premie kwartalne lub um. zlecenia nie wchodzą w
        grę. Ponadto jeśli miłas chorobowe w ciagu tych 6 miesiecy to napisz kwote
        wynagr. chorobowego. Postaram sie pomóc.MONIKA
        • Joasiu bardzo mnie zaintrygował Twój przypadek i zrobiłam taką mała rachubę
          przyjmując że miesięcznie otrzymywałaś 662,61 netto (900 zł brutto).
          Zadziwiajace ale prawdziwe przy takim wynagrodzeniu Twój zasiłek 100% za cały
          miesiąc wynosi netto 592,68 zł. Serio sama jestem zdziwiona. Wniosek jest
          prosty zasiłek opłaca sie jedynie osobom które otrzymują dodatkowo np: premie
          kwartalne lub trzynastke bo one znaczaco podwyzszają średnia przyjmowana do
          obliczania. Jeśli będziesz zainteresowana dokładnym wyliczeniem powyzszego
          przykładu to chętnie Ci napiszę jak to sie liczy. MONIKA
          • Dzięlki Monika, że chociaz mnie pocieszylaś, bo mi na pewno pomniejszaja
            trzynastkę, a świadczenie urlopowe, z tego co widzę na paskach za zeszły rok,
            jest u nas skladkowe.
            • No to fajnie cieszę się bardzo ze mogłam Wam choć troszke pomóc. Trzymajcie sie
              i powodzenia mamcie. MONIKA i MALEŃSTWO.
              • jak już macie taką wiedzę szczególnie to do Ciebie Moniko to mam pytanie.Czy
                jak jestem na zwolnieniu i pensje płaci mi Zus,a w styczniu mamy mieć podwyżkę
                w zakładzie pracy czy ja ją dostanę.Pensję mam taką samą jak od pracodawcy a
                więc 100%.I jeszcze jedno pytanie p.dyrektor jest nam winna zaległe pieniądze
                (pracuję w służbie zdrowia)i w styczniu zaczyna je wypłacać czy te też dostanę
                czy nie?Z góry dziękuję za odpowiedz.Ula
                • Wiesz zagiełas mnie teraz nie chciałabym Cie wprowadzic w bład ale z moich
                  wiadomosci wynika iz przeliczeniu podlega tylko zasiłek wtesy kiedy nastepuje
                  zmiana wymiaru czasu pracy. Czyli w tej sytuacji to nie mam miejsca. Natomiast
                  jak to sie ma z wyrównaniem to powiem szczerze ze nie wiem, ale na logike chyba
                  powinno sie uwzglednić te zaległe pieniazki bo przecież one dotyczą tego okresu
                  z którego był obliczany twój zasiłek chorobowy. Musisz chyba zapytać kogos
                  madrezjszego bo nie potrafie Ci dokładnie powiedzieć. Przykro mi MONIKA
              • Przepraszam, ze tez Cie mecze, ale mam pytanko, co, jesli po dwoch miesiacach
                zatrudnienie na etat w zakladzie pracy ide na zwolnienie? Wczesniej bylam
                zatrudniona na umowe zlecenie. Jak od tego Zus naliczy mi zwolnienie?
                Pozdrawiam
    • Z tego co ja się orientuję to w połowie stycznia weszło w życie Rozporzadzenie
      z dnia 17 grudnia 2004r. o zmianie Ustawy o świadczeniach pieniężnych z
      ubezpieczenia społecznego w razie choroby i maierzyństwa i teraz zasiłek
      wylicza się na podstawie średniej z ostatnich 12-tu (!) miesięcy, a nie 6-ciu
      jak było dotychczas. Oto link na zmiany:
      ks.sejm.gov.pl/proc4/ustawy/2766_u.htmPozdrawiam!
    • to ja mam tez pytanie do Moni...
      moja sytuacja jest troszke inna - od sierpnia 2004 mam firme, odprowadzam
      jakies 3 skladki do ZUS co miesiac, od najnizszej mozliwej kwoty.
      Jak wyglada sprawa chorobowego i ewentualnie pozniej zasilku maciezynskiego w
      moim przypadku?
      Dzieki za odpowiedz

Pozdrawiam
      Iza
      --
      iza
      www.amiz.pl
      • Z tego co piszesz rozumiem że 3 składki które płacisz to:1)skł.społeczna 2)
        skł.zdrowotna 3)fundusz pracy. Aby w przyszłosci móc korzystać z zasiłku
        chorobowego lub macierzyńskiego musisz opłacać sobie skł.chorobową. Zawiera sie
        ona w skł.społecznej, sprawdź na deklaracji ZUS, czy masz ją wyliczoną. Łącznie
        za cały miesiąc powinno Ci wychodzić ok.700 zł ZUS do zapł. Aby otrzymać
        zasiłek musisz opłacać chorobową przez co najmniej 6 msc.poprzedzających
        zachorowanie.MONIKA
    • Tak jak już wcześniej pisałam od 8 lutego zmienią się przepisy odnośnie
      wyliczania średniej do zasiłku chorobowego. Jeżeli zasiłek przysługuje Wam
      przed 8.02.2005r. to będzie wyliczany jako średnia z ostatnich 6 m-cy, ale
      jeżeli prawo do zasiłku wypłacanego przez ZUS nabędziecie po 8.02.2005 to
      średnia będzie liczona z ostatnich 12 m-cy. Wiadomość jest sprawdzona w ZUS-ie :
      (
      Pozdrawiam i życzę wysokich zasiłków!
      • o belialu... to tez sie tyczy hmmm wlasnej dzialalnosci? Hmm do tej pory bylo,
        ze chorobowe przysluguje, po 6 miesiacach terminowego placenia... zle
        zrozumialam, ze teraz bedzie po 12 ?

Iza lekko podlamana
        --
        iza
        www.amiz.pl
        • Zebys dobrze zrozumiała, osoba prowadząca pozarolniczą działalność zawsze miała
          liczony zasiłek z 12-stu miesiecy. Tak liczy np: ZUS mojej bratowej juz od
          dawna. A aby nabyła prawo do zasiłku musiała opłacać skł.6 miesięcy wstecz. A
          wiec nie martw sie myślę że w tej kwestii nic sie nie zmieni.Pozdrawiam MONIKA.
          • Moni,
            ja ostatnią pensję otrzymałam pomniejszoną o ok 300pln. Gdy zapytałam kadrowej
            o przyczynę zmniejszenia pensji, odpowiedziała, iż: zasiłek chorobowy dla
            ciężarnej, mimo iż płatny w 100%, nie jest równy podstawie wynagrodzenia. Tzn.
            oblicza sie go z ostatnich 6 miesięcy, ale jeśli od czasu ostatniego zwolnienia
            poprzedzającego zwolnienie ciążowe nie upłynęły 3 m-ce, wówczas następuje
            obniżenie podstawy (nie wiem o ile, i nie rozumiem dlaczego sad(
            Nic z tego nie rozumiem sad(
            Czy pensja zasadnicza, tzn ta, na którą mam podpisaną umowę, nie jest równa
            podstawie?

pzdr,
            Agnieszka
            • Przy zasiłku chorobowym wypłacanym rzez ZUS od wypłaty brutto odejmuje się
              składkę na ubezpieczenie zdrowotne i podatek. To co zostaje to jest kwota do
              wypłaty, np. jeżeli brutto zarabiasz 1200 zł to wypłacą Ci ok. 1030 zł.
              Natomiast jak ktoś nie jest na zwolnieniu i "normalnie" pracuje to odejmuje mu
              się jeszcze składki na ubezpieczenie społeczne i wtedy do wypłaty dostaje ok
              850 zł (przy 1200 brutto).
              • Tosiu!
                od zasiłku chorobowego nie ma składki na ubezpieczenie zdrowotne, jest tylko
                podatek. Składka zdrowotna jest tylko jeśli jest to wynagrodzenie chorobowe
                wypłacane przez zakład pracy (pierwsze 33 dni), a jeśli wypłaca już ZUS to nie
                ma składki zdrowotnej.
                Pozdrawiam
                Ewelina
    • Moni, mam prośbę
      W firmie pracowałam na czas określony do 08.2004 (2000 zł brutto) i później
      zatrudniono mnie na czas nieokreślony (2400 zł brutto). Od paździrnika jestem
      na zwolnieniu lekarskim (ciąża) i chciałabym wiedzieć jak ZUS wyliczy średnią
      do zasiłku macierzyńskiego. Czy będzie wchodziła w to także podwyższona
      średnia, czy nie? Pozdrawiam
      • a jak to jest w oswiacie.od lutego ide na zwol do konca ...termin mam na
        poczatek maja....przepada mi 2 tyg ferii zimowych bo bede na zwolnieniu .czy to
        zalicza siee do urlopu maciezynskiego tzn czy sie go przedluza...jak na
        poczatku maj urodze to w urlop wpadaja mi wakacje lipiec i sierp to do kiedy
        mam urlop.....pomocy jestem zielona
        • Witaj!
          Rozumiem, że pracujesz w szkole jako nauczyciel i jest to szkoła, w której
          organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe i że przysługuje Ci urlop
          w okresie tych ferii i w wymiarze odpowiadającym tym feriom.
          Jeśli tak to zgodnie z art. 66 ustawy - karta nauczyciela w razie
          niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu między innymi niezdolności do
          pracy spowodowanej chorobą czy też urlopem macierzyńskim nauczycielowi
          przysługuje urlop w czasie roku szkolnego w wymiarze uzupełniającym do 8
          tygodni.
          Podsumowując: teraz jesteś na L-4, od dnia porodu (chyba, że lekarz czy wypisze
          wcześniej) będziesz na urlopie macierzyńskim i po urlopie macierzyńskim
          wykorzystasz nie wykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze do 8 tygodni.
          Pozdrawiam
          Ewelina
      • Witaj!
        Podstawa do zasiłku macierzyńskiego będzie taka sama jak do zasiłku
        chorobowego, który pobierasz obecnie jeśli będziesz chorować aż do urodzenia i
        nie będzie przerwy między tymi zasiłkami większej niż 3 m-ce. Tak więc średnia
        została ustalona z 6 m-cy. Wzięto Twoje zarobki za okres od kwietnia do
        września 2004 r. Czyli załapały się tylko 2 m-ce z wyższą pensją.
        Pozdrawiam
        Ewelina
    • Od stycznia dostałam podwyżkę, a 20 lutego mam termin... Czy to oznacza, że tak
      naprawde zobacze te pieniądze dopiero po powrocie z macierzyńskiego...? Czy
      mogę coś zrobić by to zmienić?

jamajka
      • Witaj!
        Niestety nic nie możesz z tym zrobić. Pieniądze w tej wysokości jakie masz po
        podwyżce zobaczysz dopiero po powrocie z macierzyńskiego, gdyż ZUS nie bierze
        wynagrodzenia z ostatniego miesiąca tylko średnią, czyli jeśli cały czas
        chodzisz do pracy i nie będziesz na L-4 tylko od razu na macierzyńskim to do
        średniej załapie Ci się styczeń, ale to będzie jeden z 12 m-cy, które będą
        brane do tej średniej. Chyba że urodzisz przed 8 lutego to średnia będzie z 6 m-
        cy.
        Pozdrawiam
        Ewelina
        • Dziękuję za pomoc
          a to k... złodzieje!!! Ten kraj jest chory! Wszystko człowiekowi zabiorą.
          Przecież to jawna dyskryminacja. To oznacza że będąc w ciąży nie warto się
          starać, robić postępów, robić czegoś ważnego dla firmy i spektakularnego...
          Zostałam za to wynagrodzona, ale że jestem w ciąży nagrody nie zobaczę i
          przepadnie mi przez te kilka miesięcy parę tysięcy.
          Ręce opadają
    • Mam pytanie związane ze zmianą przpisów. Czy średnia do zasiłku macierzyńskiego wyliczana będzie również z ostatnich 12 mies w przypadku, gdy nastąpiła w tym czasie zmiana wymiaru pracy, tzn: Od stycznia do sierpnia cały etat, od września pół etatu(pracuję w szkole, od nowego roku szkole mam o połowę mniej godzin). Od stycznia jestem na zwolnieniu lekarskim a rodzę w ostatnim tyg. lutego. Nie wiem czy nie zagmatwałam za bardzo.
      Ewa

--
      [obrazek]lilypie.com/days/050225/1/0/1/+10/images/obrazek.gif[/obrazek]
      • Witaj Ewo!
        Zmiana przepisów, o których piszesz (średnia z 12 m-cy) Ciebie nie dotyczy. Ty
        już masz ustaloną podstawę do zasiłku chorobowego i taka sama podstawa będzie
        brana do zasiłku macierzyńskiego, gdyż obecnie zmiana rodzaju zasiłku nie ma
        znaczenia ma tylko znaczenie przerwa (chodzi tu o 3 m-ce) między jednym, a
        drugim zasiłkiem. A w Twoim przypadku będziesz chorować do urodzenia, więc nie
        będzie żadnej przerwy.
        Pozdrawiam
        Ewelina
    • Cześć dziewczyny mam pytanie w związku z tą nowa ustawą która wchodzi 8 lutego
      chcialam się dowiedzieć jak to bedzie ze mną ponieważ ja zatrudniona jestem od
      15 grudnia 2004 a wcześniej byłam na bezrobociu z prawem do zasiłku czy zus mi
      obliczy średnią tylko z okresu zatrudnienia czy zasiłek też wezmą pod uwagę
      dodam że termin mam na 20 maja i chodzi mi o wysokość macierzyńskiego z
      bezrobocia miałam 80% czyli jakieś 450 na rękę a zarobek to 850 brutto jeżeli
      byście coś wiedziały będę wdzięczna za pomoc
      Pozdrewiam Aga i maleństwo
    • Ja tez mam proble. gdyby Monika mogła mi odpowiedzieć to będę bardzo
      wdzięczna.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jestem na chorobowym. W rudniu wypłacili mi
      bardzo dużą premię, od której zapłacili wszystkie składki w tym chorobową.
      okazało się jednak, ze premia nie jest brana pod uwagę przy wyliczaniu średniej
      do chorobowego. Dlaczego tak jest, że jedni procodawcy moga wliczac a inni nas
      oszukują i nie wliczają. Jaka jest podstawa takiego postępowania?
      Dzięki
      • A jak to jest, kiedy przebywa sie na zwolnieniu. U mnie to dopiero 11tc, ale
        już byłam 7 dni na zwolnieniu i w przyszłym tygodniu idę na tydzień do
        szpitala. A do września jeszcze kawał czasu... Poza tym mam zamiar pracować
        (jak wszystko będzie ok) do końca 6 miesiąca, a 7,8 i 9 być na zwolnieniu. Kto
        powie, jak będzie w związku z tym wyglądała wysokośc mojego zasiłku
        macierzyńskiego?

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.