Luteina -jak długo brać?? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Dziewczyny, które brały luteinę -mam do Was pytanie, które mnie dręczy...
    Jestem w 15tc5d i od początku ciąży biorę luteinę dopochwową (oraz
    Kaprogest), bo w 6tc zaczęła odklejać się kosmówka i był krwiaczek. Ok. 10tc
    kwriaczek się wchłonął i z kosmówką także już było w porządku. Jednak lekarz
    (do którego nie mam jednak 100% zaufania) stwierdził, że "ciążę chronimy do
    16tc, więc luteinę i kaprogest miałam brać w dalszym ciągu. Ok.
    Ale jakież było moje zdziwienie dziś na wizycie, gdy lekarz oznajmił, że
    zastrzyki odstawiamy, ale Luteinę mam brać dalej 3 razy dziennie (i nie ma
    mowy o luteinie podjęzykowej stosowanej dopochwowo!! -tak jakby ten lekarz
    miał jakiś interes z tego, że przepisuje mi 10 razy droższy lek) i
    prawdopodobnie do 30tc!!!
    Dziewczyny -czy może któraś z Was orientuje się, czy stosowanie luteiny w
    takim okresie ciąży bez jakichkolwiek już komplikacji -ma jakiś sens?!?
    Obawiam się, że on chce tylko zedrzeć ze mnie pieniądze -chociaż przecież on
    nie ma z tego zysku...?
    Proszę, pomóżcie -bo 35zł na 10 dni to na prawdę dużo dla mnie i nie wiem czy
    jest tego chociaż jakiś sens?
    Sorki za przydługową treśćsmile)
    --
    NASZA FASOLINKA
    • ja bralam luteine podjezykowa.ohyda!!!chyba bralam do konca 5 miesiaca.pozniej lekarz kazal brac dalej ale ja sama odstawilam bo mnie na wymioty po niej rwalo.pozdrawiam.
      ps.moja ciaza tez byla zagrozona
    • No tak -ale po pierwsze wydawało mi się, że jeśli z moją kosmówką jest już OK i
      krwiak też się wchłonął, to ciąża już nie jest zagrożona...?
      A po drugie -gdyby mi gin przepisał podjęzykową to bym nie stękała, tylko
      grzecznie brała (nawet dopochwowo), bo jest 10 razy tańsza od dopochwowej...

Może ktoś jeszcze ma jakieś info na temat sensu przyjmowania luteiny po 16tc w
      ciąży bez komplikacji? Pomóżcie dziewczyny...sad

--
      NASZA FASOLINKA
    • Brałam luteinę bo miałam problemy z zajściem z przykazaniem, żeby brać do
      trzeciego miesiąca gdyby się udało. Luteina podjęzykowa ale miałam ją brać
      dopochwowo. Z tym, że teraz mój prywatny gin stwierdził, że on nie wierzy w
      takie branie luteiny. Jestem w 9 tc, krwiak w macicy ale się podobno wchłania,
      żadnych krwawień. Gin przepisał mi jedynie duphaston - gdybym zaczęła plamić
      mam brać, a luteinę kazał odstawić.
    • Hej
      Popierwsze jak nie masz zaufania do lekarza to go zmień. Ja brałam Luteinę (
      tę podjęzykową - dopochwowo - z błogosławieństwem mojego lekarza)do końca 16tc.
      Jak łożysko zaczęło dobrze fonkcjonować to przestałam. Poprzednią ciążę miałam
      martwą a w tej plamiłam od 5-6tc.
      Dziś ta ,, ciążą" ma dwa miesiące, przeszło 5kg i na imie KInga
      Pozdrawiam i życzę powodzenia i wytrwałości
      Kluseczka i Kinga (22.02.2005)
      <
      • Nie miałam pojęcia, że luteinę pod język można też stosować dopochowowo. Ja
        biorę waginalną - 4 tabletki dziennie i nie mówię nic, choć płacę ok 140 zł
        miesięcznie. ufam lekarzowi. Poza tym przesadzasz z tą różnicą w cenie. Wg
        Ciebie luteina pod język kosztuje 3-4 zł??? Ona kosztuje dwa razy mniej, nie
        10.Radzę Ci skonsultować się z innym lekarzem, ale nie odstawiaj tabletek sama
        albo słuchając rad innych dziewczyn. Nie wiem gdzie mieszkasz, ale musi być tam
        jakiś dobry lekarz.
        --
        Nasz Cudaczek
        • Fiono_sz -tak jak napisałam -luteina podjęzykowa jest refundowana i kosztuje ok
          3-4 zł!! i nawet na ulotce napisane jest, że można stosować ją dopochwowo.
          Zresztą było już bardzo wiele postów na forum na ten temat...
          A moje wątpliwości wzięły się stąd, że gdzieś natknęłam się na taką informację
          (nie wiem jednak gdzie i czy było to fachowe źródło) że luteinę przyjmuje się
          do 16tc, gdyż właśnie wtedy łożysko przejmuje wszystkie funkcje ciałka żóltego
          (tak jak to napisała Twoja poprzedniczka).
          I uwierz mi, że gdybym była pewna, że ta luteina jest niezbędna czy choćby
          tylko potrzebna dla mojego dzieciaczka, to brałabym ją bez mrugnięcia okiem i
          nie zadawała takich pytań na forum! Widzę że Ty masz ciążę młodszą chyba o
          tydzień od mojej, więc zobaczymy kiedy Twój lekarz Ci ją odstawi...?
          Pozdrawiam Cię i Twoje Maleństwosmile
          Czekam na dalsze odpowiedzismile)
          --
          NASZA FASOLINKA
    • Ja biorę dopochwowo tę podjęzykową i wszystko jest ok! Moja pani doktor
      powiedziała, że one się niczym nie różnią chyba, że masz na nią uczulenie. A to
      się bardzo, bardzo żadko zdarza. Raz kupiłam sobie dopochwową z ciekawości i
      nie czułam żadnej różnicy. No może tej w portfelu.
    • Luteina podjęzykowa jest refundowana i kosztuje dokładnie 3,2 PLN. Dopochwowa -
      ponad 30 PLN. NFZ podpisał umowę tylko na jeden rodzaj i stąd zamieszanie, ale
      podjęzykowa jest powszechnie stosowana dopochwowo, z tym, że wiadomo, z
      lekarzami jak z bigosem, każdy ma swoją teorię i praktykę.
      • Wszystko sie zgadza z ta luteina. Te podjezykowa mozna brac dopochwowo i na
        dodatek jest o wiele, wiele tansza. Mi w ten sposow w ogole udalo sie zajsc w
        ciazesmile) teraz biore duphaston, ale to nie ma znaczenia czy luteina czy
        duphaston. Popros lekarza o recepte na podjezykowa, bo jak napisza, ze
        dopochwowa, to ci innej nie sprzedadza. Mam rodzicow farmaceutow to cos o tym
        wiemsmile Pozdrawiam.
        --
        Nasz Maluszek
        • Brałam Luteinę podjęzykową dopochwowo do 24 tygodnia ciąży(bodajże, bo
          dokładnie już nie pamiętam). U mnie powodem było odklejanie się łożyska
          dkładnie w 14 tygodniu ciąży.
          --
          forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=621&w=18774880&a=18774880
          • Tu masz dane na temat obu Lutein.
            Preparat Luteina(progesteron mikronizowany) dostępny jest w dwóch postaciach
            farmaceutycznych: tabletki dopochwowe i tabletki podjęzykowe.

LUTEINA DOPOCHWOWA - CHARAKTERYSTYKA ŚRODKA FARMACEUTYCZNEGO

1. Nazwa handlowa środka farmaceutycznego
            Luteina tabletki dopochwowe 50 mg

2. Nazwa międzynarodowa:
            Progesteronum

Wskazania do stosowania

Stany niedoboru endogennego progesteronu pod postacią zaburzeń cyklu
            miesiączkowego, bolesnego miesiączkowania,cykli bezowulacyjnych, zespołu
            napięcia przedmiesiączkowego, czynnościowych krwawień macicznych.
            Endometrioza
            Zapłodnienie in vitro
            Niepłodność związana z niedomogą lutealną
            Poronienia nawykowe i zagrażające na tle niedoboru progesteronu
            Niewydolność fazy lutealnej okresu przedmenopauzalnego
            Hormonalna terapia zastępcza
            (Progesteron jest stosowany u kobiet po menopauzie z zachowaną macicą,
            otrzymujących hormonalna terapię zastępczą, celem ochrony endometrium)

Dawkowanie i sposób podawania
            Dawkowanie progesteronu powinno być każdorazowo ustalane indywidualnie w
            zależności od wskazań oraz odpowiedzi terapeutycznej. W zaburzeniach cyklu
            miesiączkowego, bolesnym miesiączkowaniu, zespole napięcia przedmiesiączkowego,
            niewydolności fazy lutealnej okresu przedmenopauzalnego dopochwowo 25 - 50 mg
            progesteronu 2 x dziennie w drugiej fazie cyklu miesiączkowego (naturalnego lub
            odtworzonego) przez 10-12 dni.
            W zaburzeniach cyklu miesiączkowego, bolesnym miesiączkowaniu, zespole napięcia
            przedmiesiączkowego leczenie progesteronem kontynuuje się przez 3-6 kolejnych
            cykli.
            W niewydolności fazy lutealnej okresu przedmenopauzalnego leczenie
            progesteronem należy prowadzić do wystąpienia menopauzy.
            W hormonalnej terapii zastępczej w połączeniu z estrogenami 25 - 50 mg
            progesteronu dopochwowo 2 x dziennie w terapii sekwencyjnej od 15 do 25 dnia
            cyklu lub w terapii ciągłej co 2 - 3 dni.
            W próbie progesteronowej we wtórnym braku miesiączki progesteron podaje się
            dopochwowo w dawce 50 mg 2 x dziennie przez 5-7 dni. Krwawienie powinno
            wystąpić w ciągu 7-10 dni od zaprzestania podawania progesteronu
            W leczeniu czynnościowych krwawień z dróg rodnych 50 mg progesteronu dopochwowo
            2 x dziennie przez 5-7 dni. Leczenie należy kontynuować przez kolejne 2-3
            miesiące od 15 do 25 dnia cyklu 25-50 mg progesteronu 2 x dziennie dopochwowo.
            W endometriozie 50 - 100 mg progesteronu 2 x dziennie dopochwowo w terapii
            ciągłej przez okres 6 miesięcy.
            W poronieniach nawykowych i zagrażających, cyklach bezowulacyjnych i
            indukowanych dopochwowo 50 - 150 mg progesteronu 2 x dziennie.
            W przypadku poronień nawykowych suplementację progesteronu należy rozpocząć w
            cyklu, w którym planowane jest zajście w ciążę, a nawet wcześniej. Należy ją
            kontynuować nieprzerwanie do ok. 18 - 20 tygodnia ciąży.
            W programach zapłodnienia in vitro 150-200 mg progesteronu 2 x dziennie
            dopochwowo.
            Suplementację progesteronu kontynuuje się w pełnej dawce nieprzerwanie do 77
            dnia po transferze zarodka.
            Zakończenie terapii powinno następować poprzez stopniową redukcję dawki.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu
            Nowotwory sutka
            Okres karmienia piersią

Zalecenia specjalne dotyczące stosowania
            Progesteron podawany dopochwowo przechodzi bezpośrednio do krążenia
            systemowego, omijając metabolizm wątrobowy. W związku z tym nie istnieje
            potrzeba modyfikacji dawki progesteronu podawanego drogą dopochwową u pacjentek
            z upośledzeniem funkcji wątroby.
            Przed rozpoczęciem leczenia należy przeprowadzić badanie ginekologiczne i
            palpacyjne badanie piersi.
            Pacjentki cierpiące w przeszłości z powodu depresji powinny być pod szczególną
            kontrolą, ponieważ progesteron może wpływać na pogłębienie stopnia depresji.
            Stosowanie progesteronu u pacjentek w wieku okołomenopazualnym może maskować
            początek menopauzy
            Nie prowadzono badań mających na celu określenie ewentualnego karcynogennego
            lub mutagennego oddziaływania progesteronu.

Interakcje z innymi lekami i inne rodzaje interakcji
            Nie stwierdzono mających znaczenie kliniczne interakcji progesteronu z innymi
            lekami.
            W badaniach in vitro wykazano, że leki zmniejszające aktywność cytochromu P450
            (np. ketokonazol), mogą zwalniać metabolizm progesteronu. Kliniczne znaczenie
            tego oddziaływania nie jest znane.
            Stosowanie wysokich dawek progesteronu może przejściowo spowodować zwiększenie
            wydalania z organizmu sodu i chlorków.

Okres ciąży i laktacji
            Progesteron może być bezpiecznie stosowany w I trymestrze ciąży. Nie wykazuje
            właściwości maskulinizujących, wirylizujących, kortykoidowych i anabolicznych.
            Brak dostatecznej dokumentacji klinicznej odnośnie stosowania progesteronu w II
            i III trymestrze ciąży.
            Stosowanie progesteronu w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane ze
            względu na przechodzenie hormonu do mleka matki.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługę urządzeń
            mechanicznych będących w ruchu
            Progesteron podawany dopochwowo nie wpływa ograniczająco na zdolność kierowania
            pojazdami mechanicznymi, obsługę maszyn mechanicznych będących w ruchu i
            sprawność psychofizyczną.

Działania niepożądane
            Podczas stosowania progesteronu, który jest identyczny z hormonem endogennym,
            działania niepożądane występują sporadycznie.
            Opisywano w pojedynczych przypadkach senność, zaburzenia koncentracji i uwagi,
            uczucie lęku, stany depresyjne, bóle i zawroty głowy.

Przedawkowanie
            Najczęstsze objawy przedawkowania progesteronu to: senność, zawroty głowy,
            depresja.
            Po zmniejszeniu dawki leku objawy te na ogół ustępują samoistnie.

Właściwości farmakologiczne

Właściwości farmakodynamiczne
            Progesteron w preparacie Luteina jest syntetycznie otrzymywanym naturalnym
            hormonem ciałka żółtego jajnika. W warunkach fizjologicznych progesteron jest
            wytwarzany w zluteinizowanych komórkach ziarnistych ciałka żółtego jajnika, w
            zespólni kosmków łożyska od około 14-18 tygodnia ciąży, w warstwie pasmowatej i
            siatkowatej kory nadnerczy oraz w ośrodkowym układzie nerwowym. Ciałko żółte
            jajnika wytwarza progesteron w drugiej fazie cyklu płciowego w ilościach
            wzrastających od około 5 do 55 mg na dobę w 20-22 dniu cyklu i zmniejszających
            się do 27 dnia cyklu. Wydzielanie progesteronu przez ciałko żółte odbywa się
            pulsacyjnie.
            W organizmie kobiety progesteron działa poprzez specyficzne receptory
            zlokalizowane m.in. w macicy, gruczołach sutkowych, OUN i przysadce mózgowej.
            Ludzki receptor dla progesteronu występuje jako dwie izoformy: PR-A i PR-B. PR-
            A może pełnić rolę zarówno inhibitora, jak i aktywatora transkrypcji, co tym
            samym umożliwia różne działania tkankowe. Najważniejsze efekty oddziaływania
            progesteronu na narząd rodny to: ułatwianie owulacji, poprzez dokonywanie
            proteolizy ściany pęcherzyka Graafa; sekrecyjna przemiana endometrium,
            umożliwiająca implantację zapłodnionego jaja; hamowanie nadmiernego rozrostu
            endometrium pod wpływem działania estrogenów; cykliczne zmiany w nabłonku
            jajowodów, szyjki macicy i pochwy. Progesteron działa synergistycznie z
            estrogenami na gruczoł sutkowy, pobudzając wzrost pęcherzyków gruczołowych i
            nabłonka przewodów oraz uczestnicząc w ekspresji receptorów niezbędnych do
            laktacji. Progesteron jest hormonem niezbędnym do utrzymania ciąży przez cały
            okres jej trwania: hamuje odpowiedź immunologiczną matki na antygeny płodu,
            jest substratem do produkcji gliko- i mineralokortykoidów płodu, inicjuje
            poród, znosi samoistną czynność skurczową ciężarnej macicy.
            Inne metaboliczne efekty oddziaływania progesteronu to: podwyższanie
            temperatury ciała, stymulacja oddychania, obniżanie stężenia aminokwasów w
            surowicy, normalizacja poziomu glukozy w surowicy, działanie przeciwandrogenne,
            polegające na hamowaniu aktywności 5alfa reduktazy, przekształcającej
            testosteron w dihydrotestosteron.
            Prekursorem pro

• LUTEINA DOPOCHWOWA - CHARAKTERYSTYKA ŚRODKA FARMACEUTYCZNEGO
              5.1. Właściwości farmakodynamiczne
              pulsacyjnie.
              samym umożliwia różne działania tkankowe. Najważniejsze efekty oddziaływania
              progesteronu na narząd rodny to: ułatwianie owulacji, poprzez dokonywanie
              proteolizy ściany pęcherzyka Graafa; sekrecyjna przemiana endometrium,
              umożliwiająca implantację zapłodnionego jaja; hamowanie nadmiernego rozrostu
              endometrium pod wpływem działania estrogenów; cykliczne zmiany w nabłonku
              jajowodów, szyjki macicy i pochwy. Progesteron działa synergistycznie z
              estrogenami na gruczoł sutkowy, pobudzając wzrost pęcherzyków gruczołowych i
              nabłonka przewodów oraz uczestnicząc w ekspresji receptorów niezbędnych do
              laktacji. Progesteron jest hormonem niezbędnym do utrzymania ciąży przez cały
              okres jej trwania: hamuje odpowiedź immunologiczną matki na antygeny płodu,
              jest substratem do produkcji gliko- i mineralokortykoidów płodu, inicjuje
              poród, znosi samoistną czynność skurczową ciężarnej macicy.
              Prekursorem progesteronu jest cholesterol syntetyzowany z acetyloCoA oraz
              pochodzący z lipoprotein o niskiej gęstości (LDL). W błonie wewnętrznej
              mitochondriów cholesterol pod wpływem LH ulega konwersji do pregnenolonu, który
              jest bezpośrednim prekursorem progesteronu.

5.2. Właściwości farmakokinetyczne
              Metabolizm progesteronu odbywa się głównie w wątrobie (gdzie około 90 % hormonu
              podlega efektowi pierwszego przejścia), również w nerkach i w śladowych
              ilościach w innych narządach, np. w mięśniach. W wyniku redukcji w pozycji 5
              beta w pierścieniu A powstają glukuroniany, które po uwolnieniu do krwi
              przechodzą do moczu, skąd głównie jako glukuronian pregnandiolu wydalane są na
              zewnątrz organizmu (50-60%metabolitów). W wyniku redukcji w pozycji 5 alfa
              powstaje w hepatocytach, jak i poza wątrobą, 5 alfa dihydroprogesteron, który
              po koniugacji z kwasem siarkowym jest wydzielany do żółci i wydalany z kałem
              (10% metabolitów).
              Około 96-99% progesteronu występuje w postaci związanej z białkami osocza - w
              około 50-54% z albuminami i w 43-48% z transkortyną.
              Stężenia progesteronu w surowicy pomiędzy 5-15 ng/ml, odpowiadające
              fizjologicznej wczesnej fazie lutealnej są wystarczające do dokonania przemiany
              sekrecyjnej endometrium i utrzymania ciąży. Po podaniu dopochwowym 100 mg
              progesteronu, hormon osiąga maksymalne stężenia w surowicy po ok. 6-7 godz. od
              podania i stężenia te wynoszą średnio 10,1+/- 4,7 ng/ml. AUC dla progesteronu
              podawanego dopochwowo (100 mg) wynosi 77,16+/- 49,02 ng.h.ml-1. Okres
              półeliminacji z surowicy progesteronu podawanego dopochwowo wynosi około 13
              godz.
              Po podaniu dopochwowym progesteron jest bezpośrednio transportowany do
              endometrium macicy, które jest fizjologicznym miejscem magazynowania hormonu.
              Transport progesteronu z pochwy do macicy może odbywać się w mechanizmie
              bezpośredniej dyfuzji do tkanek endometrium, transportu przezszyjkowego,
              transportu z krążeniem żylnym i limfatycznym lub ułatwionej dyfuzji
              przeciwprądowej z naczyń limfatycznych i żylnych do układu tętniczego macicy.
              Stężenia progesteronu w tkance endometrium (wyrażane w ng/mg białka) są wyższe
              po podaniu dopochwowym niż po podaniu domięśniowym. Z endometrium progesteron w
              zależności od zapotrzebowania organizmu jest stopniowo uwalniany do krążenia
              systemowego.
              Progesteron podawany dopochwowo przechodzi do krążenia systemowego i omija
              metabolizm wątrobowy

LUTEINA PODJĘZYKOWA - CHARAKTERYSTYKA ŚRODKA FARMACEUTYCZNEGO

1. Nazwa handlowa środka farmaceutycznego
              Luteina 50

2. Skład jakościowy i ilościowy substancji czynnej
              Tabletka zawiera 50mg progesteronu

3. Postać farmaceutyczna
              Tabletki podjęzykowe, podzielne, zawierające 50 mg mikronizowanego progesteronu.

4. Szczegółowe dane kliniczne

4.1. Wskazania do stosowania
              Stany niedoboru endogennego progesteronu pod postacią zaburzeń cyklu
              miesiączkowego, bolesnego miesiączkowania,cykli bezowulacyjnych, zespołu
              napięcia przedmiesiączkowego, czynnościowych krwawień macicznych.
              Endometrioza
              Zapłodnienie in vitro
              Niepłodność związana z niedomogą lutealną
              Poronienia nawykowe i zagrażające na tle niedoboru progesteronu
              Niewydolność fazy lutealnej okresu przedmenopauzalnego
              Hormonalna terapia zastępcza
              (Progesteron jest stosowany u kobiet po menopauzie z zachowaną macicą,
              otrzymujących hormonalna terapię zastępczą, celem ochrony endometrium)
              4.2. Dawkowanie i sposób podawania
              Dawkowanie progesteronu powinno być każdorazowo ustalane indywidualnie w
              zależności od wskazań oraz odpowiedzi terapeutycznej.
              W zaburzeniach cyklu miesiączkowego i zespole napięcia przedmiesiączkowego
              podjęzykowo 50 mg progesteronu 3- 4 x dziennie lub dopochwowo 25-50 mg 2 x
              dziennie w drugiej fazie cyklu miesiączkowego (naturalnego lub odtworzonego)
              przez 10-12 dni.
              W zaburzeniach cyklu miesiączkowego, zespole napięcia przedmiesiączkowego
              leczenie progesteronem kontynuuje się przez 3-6 kolejnych cykli.
              W hormonalnej terapii zastępczej w połączeniu z estrogenami 50 mg progesteronu
              podjęzykowo 3-4 x dziennie lub dopochwowo 25-50 mg progesteronu 2 x dziennie w
              terapii sekwencyjnej od 15 do 25 dnia cyklu lub w terapii ciągłej co 2 - 3 dni.
              W próbie progesteronowej we wtórnym braku miesiączki progesteron podaje się
              podjęzykowo w dawce 50 mg 3-4 x dziennie lub dopochwowo 50 mg 2 x dziennie
              przez 5-7 dni. Krwawienie powinno wystąpić w ciągu 7-10 dni od zaprzestania
              podawania progesteronu.
              W leczeniu czynnościowych krwawień z dróg rodnych 50 mg progesteronu
              podjęzykowo 3-4 x dziennie lub dopochwowo 50 mg 2 x dziennie przez 5-7 dni.
              Leczenie należy kontynuować przez kolejne 2-3 miesiące od 15 do 25 dnia cyklu.
              W poronieniach nawykowych i zagrażających, cyklach bezowulacyjnych i
              indukowanych 100 mg progesteronu podjęzykowo 3-4 x dziennie lub dopochwowo 50-
              150 mg progesteronu 2 x dziennie.
              W przypadku poronień nawykowych suplementację progesteronu należy rozpocząć w
              cyklu, w którym planowane jest zajście w ciążę, a nawet wcześniej. Należy ją
              kontynuować nieprzerwanie do ok. 18 - 20 tygodnia ciąży.
              W programach zapłodnienia in vitro 100-150 mg progesteronu podjęzykowo 3-4 x
              dziennie lub dopochwowo 150-200 mg 2 x dziennie.

4.3. Przeciwwskazania

Niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych
              Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu
              Ciężkie zaburzenia czynności wątroby
              Żółtaczka cholestatyczna
              Zespół Rotora i Dubin-Johnsona
              Nowotwory sutka i narządu rodnego

4.4. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
              Przed rozpoczęciem leczenia należy przeprowadzić badanie ginekologiczne,
              palpacyjne
              • Luteina podjęzykowa
                4.4. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
                Przed rozpoczęciem leczenia należy przeprowadzić badanie ginekologiczne,
                palpacyjne badanie piersi i ocenić rozmaz cytoonkologiczny z szyjki macicy.
                W przypadku krwawień z macicy przed rozpoczęciem leczenia należy przeprowadzić
                postępowanie diagnostyczne, celem wykluczenia organicznych przyczyn krwawienia.
                Pacjentki cierpiące w przeszłości z powodu depresji powinny być pod szczególną
                kontrolą, ponieważ progesteron może wpływać na pogłębienie stopnia depresji.
                Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentek po przebytych epizodach zakrzepowo-
                zatorowych.
                Nie stosować u dzieci.

4.5. Interakcje z innymi lekami i inne rodzaje interakcji
                Nie stwierdzono mających znaczenie kliniczne interakcji progesteronu z innymi
                lekami.
                W badaniach in vitro wykazano, że leki zmniejszające aktywność cytochromu P450
                (np. ketokonazol), mogą spowalniać metabolizm progesteronu. Kliniczne znaczenie
                tego oddziaływania nie jest znane.
                Może zwiększać stężenie cyklosporyny w surowicy.

4.6. Okres ciąży i laktacji
                Kategoria bezpieczeństwa stosowania w okresie ciąży
                Okres laktacji (progesteron jest wydzielany z mlekiem w wykrywalnych
                ilościach). Kobiety otrzymujące progesteron nie powinny karmić piersią.
                Przeprowadzone badania stosowania progesteronu w ciąży nie wykazały wzrostu
                częstości uszkodzeń płodu.

4.7. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługę urządzeń
                mechanicznych będących w ruchu
                Nie wiadomo czy leczenie progesteronem wpływa na na zdolność kierowania
                pojazdami mechanicznymi, obsługę maszyn mechanicznych będących w ruchu i
                sprawność psychofizyczną.

4.8. Działania niepożądane
                Progesteron jako endogenny hormon na ogół nie powoduje działań niepożądanych,
                za wyjątkiem objawów występujących w przypadku jego przedawkowania.
                Sporadycznie pacjentki zgłaszają senność, zaburzenia koncentracji i uwagi,
                uczucie lęku, uczucie depresji, nudności, bóle i zawroty głowy.
                Rzadko mogą wystąpić nieprawidłowe krwawienia z narządu rodnego, brak
                miesiączki, zaczerwienienia skóry, trądzik, reakcje alergiczne.
                Progesteron może powodować wzrost lub spadek ciężaru ciała.

4.9. Przedawkowanie
                Najczęstsze objawy przedawkowania progesteronu to: senność, zawroty głowy,
                nudności, depresja.

5. Właściwości farmakologiczne

5.1. Właściwości farmakodynamiczne

pulsacyjnie.
                samym umożliwia różne działania tkankowe.
                Najważniejsze efekty oddziaływania progesteronu na narząd rodny to: ułatwianie
                owulacji, poprzez dokonywanie proteolizy ściany pęcherzyka Graafa; sekrecyjna
                przemiana endometrium, umożliwiająca implantację zapłodnionego jaja; hamowanie
                nadmiernego rozrostu endometrium pod wpływem działania estrogenów; cykliczne
                zmiany w nabłonku jajowodów, szyjki macicy i pochwy. Progesteron działa
                synergistycznie z estrogenami na gruczoł sutkowy, pobudzając wzrost pęcherzyków
                gruczołowych i nabłonka przewodów oraz uczestnicząc w ekspresji receptorów
                niezbędnych do laktacji. Progesteron jest hormonem niezbędnym do utrzymania
                ciąży przez cały okres jej trwania: hamuje odpowiedź immunologiczną matki na
                antygeny płodu, jest substratem do produkcji gliko- i mineralokortykoidów
                płodu, inicjuje poród, znosi samoistną czynność skurczową ciężarnej macicy.
                Prekursorem progesteronu jest cholesterol syntetyzowany z acetyloCoA oraz
                pochodzący z lipoprotein o niskiej gęstości (LDL). W błonie wewnętrznej
                mitochondriów cholesterol pod wpływem LH ulega konwersji do pregnenolonu, który
                jest bezpośrednim prekursorem progesteronu.

5.2. Właściwości farmakokinetyczne
                Metabolizm progesteronu odbywa się głównie w wątrobie (gdzie około 90 % hormonu
                podlega efektowi pierwszego przejścia), również w nerkach i w śladowych
                ilościach w innych narządach, np. w mięśniach. W wyniku redukcji w pozycji 5
                beta w pierścieniu A powstają glukuroniany, które po uwolnieniu do krwi
                przechodzą do moczu, skąd głównie jako glukuronian pregnandiolu wydalane są na
                zewnątrz organizmu (50-60%metabolitów). W wyniku redukcji w pozycji 5 alfa
                powstaje w hepatocytach, jak i poza wątrobą, 5 alfa dihydroprogesteron, który
                po koniugacji z kwasem siarkowym jest wydzielany do żółci i wydalany z kałem
                (10% metabolitów).
                Około 96-99% progesteronu występuje w postaci związanej z białkami osocza - w
                około 50-54% z albuminami i w 43-48% z transkortyną.
                Progesteron dobrze wchłania się po podaniu podjęzykowym. Po podaniu
                podjęzykowym 100 mg progesteronu hormon osiąga maksymalne stężenia w surowicy
                po ok. 1-4 godzinach, a po dawce 200 mg po około 2-6 godzinach. Okres
                półtrwania progesteronu podanego drogą podjęzykową (podobnie jak doustną)
                wynosi około 6-7 godzin.
                Po podaniu podjęzykowym 100 mg progesteronu uzyskano wzrost stężenia hormonu w
                surowicy średnio do 13,5 ng/ml.
                Uważa się, że poziom progesteronu mierzony w połowie fazy lutealnej cyklu
                niezbędny do dokonania przemiany sekrecyjnej endometrium powinien wynosić około
                12-15 ng/ml. Często jednak zdarza się, że stężenie progesteronu w surowicy nie
                koreluje ze stanem histologicznym endometrium. Aby rozpoznać niewydolność fazy
                lutealnej, oprócz oznaczenia stężenia progesteronu w surowicy, należy
                potwierdzić badaniem histopatologicznym opóźnienie dojrzewania endometrium o
                przynajmniej 3 dni w stosunku do wyliczonego dnia cyklu. Istotne jest również
                skrócenie czasu trwania fazy lutealnej poniżej 10 dni. Okres półeliminacji z
                surowicy progesteronu podawanego dopochwowo wynosi około 14 godz., a czas, po
                którym hormon osiąga najwyższe stężenia w surowicy ok. 6,5 godz. Po podaniu
                dopochwowym 50 mg progesteronu uzyskano w surowicy średnie stężenia hormonu
                20,43 nmol/l, a po 100 mg - 31,6 nmol/l. AUC dla progesteronu podawanego
                dopochwowo wynosi odpowiednio: 50 mg - 189,3 nmol/h/l i 100 mg - 296,6
                nmol/h/l.
                Progesteron po suplementacji dopochwowej przechodzi bezpośrednio do krążenia
                systemowego z pominięciem metabolizmu wątrobowego. Wyniki biopsji endometrium
                oraz skuteczność progesteronu podawanego dopochwowo celem implantacji zarodka i
                utrzymania ciąży, nie korelują z niskimi stężeniami progesteronu w surowicy.
                Wynika to z z preferencyjnego, bezpośredniego uwalniania hormonu z pochwy do
                macicy i wyzszych stężeń progesteronu w tkankach endometrium po podaniu
                dopochwowym. Z endometrium progesteron w zależności od zapotrzebowania
                organizmu stopniowo uwalniany jest do krążenia systemowego.
                --
                forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=621&w=18774880&a=18774880
    • JESTEM OBECNIE w 33 tyg i biorę luteinę od 15 tyg, moja gin stwierdzila że to
      bardzo dobrze robi na krótką szyjkę.pierwszy raz kupiłam dopochwową, na
      kolejnej wizycie gin powiedziała mi,że zapomniała mi powiedzieć ,że mam wykupić
      doustną bo to to samo tylko 10 razy tańsze.Też mam sceptyczne nastawienie do
      brania jej 2 razy dziennie po 2 tabletki(ciągłe noszenie wkładek)ale w końcu
      nie jestem lekarzem a skoro ona tak poleciła więc biorę
    • Może ktoś jeszcze mógłby coś nt.napisać....?
      Pytanie zasadnicze: Jaki jest sens przyjmowania luteiny po 16tc (czy ona na coś
      wpływa) jeśli nie ma komplikacji i z ciążą jest wszystko w porządku?
      --
      NASZA FASOLINKA
      • Cześc, ja mam właśnie 20 tc, i biorę luteinę dopochwowo - od miesiąca raz
        dziennie 2 tabletki, po pracy z przykazaniem lezec przez godzinę.

Biorę bo pobolewa mnie dół brzucha - pracę mam siedzącą przed kompem ok. 7
        godzin, Pani doktor powiedziała, ze jak będzie bolało mocniej to zwiększyć
        dawkę. I tak zrobiłam próbę i odstawiłam luteinę chyba na 4 dni - dokopało mi
        tak, ze musiałam się z pracy zwolnić, bo nie wyrabiałam na siedziąco...

Z tą podjęzykową dowiedziałam sie z forum - w piątek idę do gina i pytam co i
        jak, bo mi ju zaczyna doskwierac finansowo ta dopochwowa.

Nadmienię, że do mojego lekarza mam pełne zaufanie - Pani Doktor jest lekarzem
        od ciąż - cudów, i chyba wolę na zimne dmuchać i się jej nie sprzeciwiać smile
        przypuszczam, ze będe brać luteinę tak długo jak będę pracować...

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.