za dużo wód płodowych!!! Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Dziewczyny, ponawiam moje zapytanie o ilość AFI
    Jestem w 24 tc i lekarz stwierdził u mnie za dużo wód płodowych i ryzyko
    wcześniejszego porodu, m-c temu wynosiły 21 cm, a teraz podobno więcej.
    Dokładny pomiar mam mieć w niedzielę, Czy miałyście podobna sytuację i czy
    jest na to jakiś sposób, trochę się martwię bo nie wiem co to dokładnie
    oznacza.
    • U mnie również wczoraj na badaniu usg lekarz stwierdził za dużo wód płodowych
      (20 cm). Powiedział tylko żebym starała się mniej pić.
      Ale nie wspomniał nic o ryzyku wcześniejszego porodu.
      • Udało mi się znależć taki artykuł.

DEFINICJA
        Nieprawidłowa, zwiększona objętość płynu owodniowego.

OBJAWY I PRZEBIEG
        W prawidłowej ciąży ilość płynu owodniowego zmienia się w trakcie jej trwania.
        Za prawidłowe wartości uznaje się stan, gdy wód płodowych przybywa
        systematycznie i ich objętość nie przekracza dwóch litrów w trzecim trymestrze
        ciąży. Jeżeli ilość płynu owodniowego przekracza dwa litry, wówczas mamy do
        czynienia z tzw. wielowodziem. Najczęściej patologia ta współistnieje z różnymi
        wadami rozwojowymi płodu. Wśród najczęściej spotykanych wad płodu stwierdzanych
        wraz z wielowodziem znajdują się wady ośrodkowego układu nerwowego i przewodu
        pokarmowego. Wielowodzie częściej zdarza się w ciążach bliźniaczych, u kobiet
        chorych na cukrzycę, z ciężką postacią konfliktu serologicznego, z chorobami
        nerek. Objawami wielowodzia mogą być: zbyt duży obwód brzucha w porównaniu z
        wiekiem ciążowym, twarda i napięta macica, nadmierna ruchomość płodu, trudności
        w wysłuchaniu tętna płodu. Ze względu na dużą ilość wód może dojść do wielu
        powikłań w trakcie porodu np. nieprawidłowego wstawiania się główki płodu,
        wypadnięcia pępowiny i in. Nadmierne rozciągnięcie mięśnia macicy w czasie
        ciąży powikłanej wielowodziem, może być przyczyną osłabionej czynności
        skurczowej macicy, powodując przedłużający się pierwszy okres porodu, jak
        również zwiększa ryzyko nieprawidłowego kurczenia się macicy po porodzie, co
        stanowi zagrożenie wystąpieniem silnych, groźnych dla życia krwotoków. Ilość
        płynu owodniowego określana jest na podstawie badania ultrasonograficznego.
        Dalsze postępowanie uzależnione jest od szybkości i wielkości przyrostu wód
        płodowych. Jeżeli tempo to jest bardzo szybkie można dokonać amnioredukcji
        polegającej na dokonaniu punkcji pęcherza płodowego i powolnym odpuszczeniu
        nadmiaru płynu.

WEZWIJ LEKARZA, GDY...
        W przypadku, gdy następuje nadmierny przyrost brzucha w ciągu kilku dni wraz z
        takimi objawami jak uczucie rozpierania, ucisku, bolesność brzucha należy
        niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Może to sugerować o wystąpieniu ostrego
        wielowodzia, które stanowi poważne zagrożenie dla dalszego przebiegu ciąży a
        nawet dla życia matki i płodu. Po wykonaniu ultrasonografii położniczej lekarz
        określi ilość płynu owodniowego i podejmie odpowiednie decyzje.

LECZENIE DOMOWE
        W przypadku wielowodzia, tak jak w każdym powikłaniu ciąży, konieczne są
        częstsze wizyty lekarskie. Wielowodzie o umiarkowanym nasileniu nie wymaga
        interwencji i możliwe jest leczenie zachowawcze. Ciężarnej można jedynie
        zalecić prowadzenie oszczędzającego trybu życia oraz obserwację powiększania
        się brzucha i ewentualnych innych objawów.

• nie wiem dlaczego lekarz zalecił ci mniej pić, to nie ma nic do rzeczy, ja
          wypijam ok. 3 lit. wody dziennie i jest to jak najbardziej wskazane.
          A porodem przedwczesnym to na pewno grozi, tylko moze jest sposób jakiś inny
          niż ta amnioredukcja?
          • Obecnie jestem w 21 tygodniu ciąży i tak jak wcześniej pisałam ilość wód
            określonych indeksem AFI wyszła mi 20. Powiedział że jest to górna granica
            normy i należy to obserwować (aczkolwiek stwierdził że dziecko ma troszeczkę
            mniejszy żołądek ale to się zdarza) . Faktycznie od tygodnia czasu czuję
            napięcie brzucha ale myślałam że to jest normalne (jest to moja pierwsza ciąża).
            Zastanawiam się nad jednym, skoro w miarę zaawansowania ciąży ilość wód
            przybywa (do 36 tygodnia) a norma to 6-20 cm (dla każdego wieku ciąży?)to
            przecież wkrótce przekroczę tę normę. Chyba że w parametrze tym zmienia się
            określone współczynniki.
            Nie wiesz przypadkiem jak z tym jest?
            Stwierdził też że ilość wód może się bardzo szybko zmniejszyć lub zwiększyć.
            Jeśli kobietom które mają za mało wód płodowych doradza się zwiększone picie
            napojów to te które mają zbyt dużą ilość wód płodowych powinny picie
            ograniczyć - wydaje się to logiczne.
    • Ja mniałam za dużo wód od 35 tyg .Po porodzie okazało się że syn miał zwężony
      przełyk -prawie zrośnięty i dlatego nie umiał szybko połykać wód i stąd te
      zwiększone ilości .Urodziłam 10 dni po terminie .Brzuch miałam duży.
    • Poczytałam trochę o AFI w artykułach publikowanych w języku angielskim (jest
      tego naprawdę dużo a na polskich stronach nie można niczego znaleźć) i tam jako
      normę podają 5-25 cm.
      Poiżej załączam cząstkę jednego z takich artykułów.

What is Polyhydramnios?
      Polyhydramnios is the condition of having too much amniotic fluid. Doctors can
      measure the amount of fluid through a few different methods; most commonly
      through amniotic fluid index (AFI) evaluation or deep pocket measurements. If
      an AFI shows a fluid level of more than 25 centimeters (or above the 95th
      percentile), or a single deep pocket measurement of <8, or fluid level of
      2000mL or more; then a diagnosis of polyhydramnios would be made. About 1-2% of
      pregnant women have too much amniotic fluid. Most of these cases are mild with
      only slightly elevated levels.

• kamila_11 napisała:

> Poczytałam trochę o AFI w artykułach publikowanych w języku angielskim (jest
        > tego naprawdę dużo a na polskich stronach nie można niczego znaleźć) i tam
        jako
        >
        > normę podają 5-25 cm.

Tak, w/g znanych mi zrodel jak tez mojego konsultanta i poloznej norma to do
        25cm.
        Ja mam 22 (wyszlo dopiero w 38mym tygodniu, wczesniej bylo mniej) i jest to
        tylko lekko pozwyszona ilosc czyli w gornych granicach normy (ale nadal normy)
        Rowniez ilosc wod plodowych zmienia sie z dnia na dzien wiec taki wynik w
        pojedynczym pomiarze na dodatek, o niczym nie swiadczy. Trzeba by ew jeszcze
        kilka razy skontrolowac ale poniewaz u mnie to juz koncowka ciazy plus wynik
        nadal miesci sie w normie i wczesniej bylo OK to nie ma sensu.
        Poza tym te normy to tylko jakas srednia. Wiele zalezy np od budowy ciala
        kobiety i innych czynnikow.
        Duza ilosc wod plodowych moze ew wskazywac na obecnosc cukrzycy ciazowej ale w
        moim przypadku to wykluczyl test cukrowy wiec akurat to odpada.
        Na wczesniejszym etapie ciazy trzeba na pewno kontrolowac i uwazac bo jest
        chocby wieksze ryzyko przedwczesnego porodu ale to tez zalezy jaki ten wynik
        plus z czasem przewaznie sytuacja sie sama stabilizuje.

--
        5plus
    • m oja kuzynka byla w podobnej sytuacji, bardzo duzo wod plodowych, ze nawet na
      poczatku podejrzewali, ze dziecko bedzie mialo wodoglowie, robili amnioredukcje
      dwa razy (okropny widok) i wlasciwie niewiele jej to pomoglo bo wody za pare
      dni wrocaly do swojej normy, podejrzewano wady przelyku u dziecka, straszyli i
      maltretowali dziewczyne od 6 mc i co ... maly urodzil sie 4 kilogramowy super
      zdrowy ... dzis ma 6 miesiecy i jest najbardziej usmiechnietym dzieckiem jakie
      znam...a i wcale sie nie spieszyl na swiat...takze glowa do gory, strach ma
      wielkie oczy
      • Dzięki dziewczyny
        ja byłam w 21 tc na badaniu u pani profesor z ICZMP w Łodzi i wówczas AFI
        wyszło mi 21 cm ale pani prof. powiedziała, ze to nie ma znaczenia bo z dzidzią
        jest wszystko w porządku. Napisała jednak żeby mój lekarz prowadzący
        skontrolował ten poziom. Obecnie jestem w 25 tc i po wizycie u mojego gina
        wyszło ich jeszcze więcej ale umówił się ze mną naUSG 3d w najbliższy weekend
        aby dokladnie to sprawdzić. JA będę po wizycie to napiszę co zalecił. Mam
        nadzieję, e do tego czasu trochę spadną. Nadmienię, ze ostatnio soro przytyłam
        więc trochę się boję. Cukrzycę ciążową u mnie się wyklucza. Poza tym moja mama
        też miała dużo wód płodowych i ja urodziłam się 7,5 miesieczna. Mam nadzieję
        tylko ze u mnie to się nie powtórzy.
        • Podaj mi proszę namiery na tą Panią Profesor z Łodzi (tel, nazwisko). U mnie na
          usg genetycznym stwierdzono że z dzieckiem wszystko w porządku aczkolwiek
          wczoraj wieczorem zastanawiałam się nad powtórzeniem tego badania u innego
          dobrego specjalisty. Ale Ci najlepsi z Warszawy są na urlopach. W jakim
          zakresie miałaś przeprowadzone badanie u Pani Profesor?
          Na wszelki wypadek zrobiłam dzisiaj rano test na tolerancję glukozy aczkolwiek
          nie sądzę żeby wyniki były niepokojące.
          Ja brzuch mam zgrabny i jak na 21 tydzień ciąży to niewielki. Jedyny problem to
          fakt, że jest bardzo napięty i przeszkadza mi w pracy (muszę co pół godziny
          wstawać od biurka i robić krótki spacer).
          • Prof.dr.hab.n.med. M.Respondek-Liberska jest kierownikiem zakładu diagnostyki i
            profilaktyki wad wrodzonych Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
            Przyjmuje prywatnie na ul. Nawrot 2A 633-26-79; 630-21-70, 630-01-71
            Wizyta kosztuje 220 zł i ewentualnie jak chcesz to 50 zł nagranie DVD. Badanie
            oceny narządów dziecka robi się 20-24 tc. Jest to bardzo dobry fachowiec. Ja
            jestem z Płocka i mój lekarz badzo ją zachwalał i z tego co wiem to dużo
            dziewczyn do niej jeżdzi. Ocenia główkę, żołądek, nerki, kończyny, serce,
            wszystkie zastawki, komory, pepowinę, łożysko ... itd. Naprawdę warto jechać,
            Ja pojechałam bo moja dzidzia miała podwyższone tętno serduszka, ale pani prof.
            naprawdę mnie uspokoiła powiedziala że wszystko jest ok i taka uroda mojego
            maleństwa. Z tego co mówiła to moja mała dziewczynka bardzo dobrze się rozwija
            i na to AFI to powiedziała, ze nia ma większego znaczenia i nawet nie omawiała
            tego tylko poprosiła mojego lekarza o sprawdzenie na wizycie. A on niestety
            powiedział, że ma znaczenie i zaczęłam się martwić. Mam nadzieję, ze będzie ok.
            • Dzięki za informację.
              Ja na usg genetycznym byłam w Łodzi u dr Dudarewicza. Uważam że to również
              super fachowiec. Powiedział żeby zwracać uwagę na poziom tych wód ale się tym
              nie przejmować. Wczoraj wieczorem dzwoniłam do doktor prowadzącej ciążę i ona
              była zdania że ilość wód ma znaczenie dopiero w III trymestrze a nie w II. Ale
              z tego co wczoraj poczytałam to nie miała racji. Z tym że podkreślono w jednym
              fachowym artykule że często podwyższony poziom wód występujący w II trymestrze
              normuje się w III.
              Napisz proszę po wizycie jaki poziom masz AFI i jakie zalecenia.
              W przyszłym tygodniu pojadę albo do Łodzi (do Pani Profesor) bądź pójde w
              Warszawie na usg 3D zbadać poziom AFI.
              • Wróciłam od lekarza, poziom wód obniżył się i wynosi u mnie 15,75 cm. Norma do
                20 cm. Nie dał mi żadnych zaleceń, twierdząc że jest ok.
                W przypadku ich wzrostu trzeba by było je obniżyć, w zależności oczywiście jaki
                jes ten wzrost, najwaniejsze to obserwować ich poziom. Prowadzić to może do
                wcześniejszego porodu, uszkodzenie wytworzonych juz organów dziecka jest raczej
                mało prawdopodobne aczkolwiek możliwe.
                Proszę jak będziesz u swojego lekarza to napisz co mówił i jakie sa zalecenia.
                Pozdrawiam
                • Dobrze że Ci się poziom wód obniżył. Ja będę w piątek u lekarza i mam nadzieję
                  że też będzie o,key.
                  • daj znać po wizycie
                    pozdrowienia
                    • Byłam zmierzyć ilość tych wód w piątek i niestety - AFI -25 cm.
                      Ale jeszcze raz potwierdzono że z córką wszystko w porządku. Jest okręcona raz
                      pępowiną a ponieważ przy poprzednim usg wyszło że ma za mały żołądek ale teraz
                      już w normie podejrzewają że była okręcona dwa razy i miała problemy z
                      polykaniem wód płodowych. Miałam strasznie napięty brzuch do tego stopnia że
                      sprawiał mi ból i bardzo mało czułam ruchy dziecka przez okres tygodnia czasu.
                      Teraz już z brzuchem jest lepiej (jest bardziej miękki) i zdecydowanie
                      wyraźniejsze są ruchy dziecka.
                      Lekarze twierdzą że powinno już teraz wszystko wrócić do normy. Mam obserwować
                      ruchy a za dwa tygodnie zrobić ponownie usg i zmierzyć poziom AFI.
                      Martwię się cholernie ale nie mogę tak naprawdę nic zrobić. Pozostaje czekać i
                      mieć nadzieję że faktycznie wszystko się unormuje.
                      • Nie martw się na pewno poziom wód się obniży i faktycznie mogło być to
                        spowodowane tym co pisałaś. Tak to juz jest że lekarze zawsze coś wynajdą i tak
                        naprawdę to zawsze się już będziemy martwić o nasze dzieciaczki i teraz i
                        później jak juz się urodzą. Czytałam że ok 26 tc dziecku zaczyna pracować nosek
                        i może połykać wody, więc może być ich mniej.
                        Ja na razie staram się nie martwić bo to na pewno nie pomoże dzidzi.
                        Pozdrowienia
                        • Byłam wczoraj na ponownym pomiarze wód i na szczęście obniżyły się. W tej
                          chwili nie mam już wielowodzia a dziecko rozwija się bardzo dobrze.
                          Jestem ciekawa czy u Ciebie również wszystko przebiega pomyślnie i czy poziom
                          wód płodowych masz właściwy.
    • Ja miałam w 28 tygodniu AFI 28, mówili że norma do 25. Brzuch był bardzo napięty
      i bolesny, no i wielki. Nie chcieli mnie wypuścić ze szpitala, bo podobno w
      każdej chwili mógł nastąpić poród. Po zrobieniu dokładnych badań okazało się, że
      to było świeże zakażenie cytomegalią. Urodziłam w 42 tygodniu córeczkę o wadze
      4400 g, ma ponad dwa lata i jest zdrowa.
      --
      Dorota,mama Michała, Ani i Amelki

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.