• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

Zwolnienie ZUS -opieka nad żoną po porodzie Dodaj do ulubionych

• 08.08.05, 22:35
    Mam pytanie - czy wiecie kiedy mąż może uzyskać zwolnienie ZUS związane z
    opieką nad żoną po porodzie ? Czy takie zwolnienie przysługuje tylko po
    cesarskim cięciu, czy również po porodzie naturalnym ? Kto wystawia
    zwolnienie, czy ginekolog u którego się leczę, czy lekarz rodzinny ?
    Słyszałam, że niektórzy mężowie biorą zolnienie na żonę nawet na okres dwóch
    tygodni, jakie trzeba spełnić warunki, aby je dostać ?
    Zaawansowany formularz
    • 08.08.05, 23:09
      Ja rodziłam 8 tyg. temu, miałam cc, moj mąż na czas mojego pobytu w szpitalu
      dostał jakiś papierek wystawiony przez szpital z podstawą prawną do opieki nad
      zoną a na resztę dni jak juz wrociłam do domu dostał od rodzinnego lekarza
      normalne L4 ale było tam napisane ze opieka nad zoną bo widziałam moj pesel tam
      wpisany i kod opieki nad członiem rodziny! Nalezy się 14 dni takiej opieki na
      zone po porodzie. Trochę zagmatwałam ale chyba doczytasz się! Pozdrawiam
      • 09.08.05, 00:03
        Mąż może otrzymać maksymalnie 14 dni opieki nad chorą żoną (niekoniecznie
        dotyczy ciąży ale jest to powód)zwolnienie wystawia ginekolog prowadzący ciążę
        lub może to zrobić lekarz rodzinny. Wpisuje się na druku kod opeki nad
        członkiem rodziny i jest ono traktowane jak każde inne zwolnienie lekarskie.
        Myśmy korzystali z takiej ewentualności i bez problemów. Oczywiście mąż w pracy
        powinnien zaznaczyć że jest to niezbędne. Można takie zwolnienie wziąść albo
        przed porodem albo po porodzie(lepiej po bo na początku jest naprawdę trudno)
        Pozdrawiam i zyczę powodzenia.
        --
        Monika - Nasza Córeczka
    • 09.08.05, 08:22
      Czy takie zwolnienie nad żoną jest pełnopłatne czy tylko 80 % ?
      --
      lilypie.com/days/051018/0/0/1/+1
    • 09.08.05, 08:37
      Witam,jak bedziesz leżeć w szpitalu to mu jeszcze nie dadzą, bo szpital
      zapewnia ci opiekę ale zaraz przy wypisie pytają się czy chce i jest to
      max.14dni,i wypisuje to szpital,z tego co pamiętam to jest to 80%
      • 09.08.05, 15:09
        Czy takie zwolnienie otrzymuje sie tylko po porodzie?Czy tez w trakcie ciąży? I
        czy tylko raz czy raz w roku?
        • 09.08.05, 21:02
          Czy takie zwolnienie należy się tylko po cesarce czy po normalnym porodzie
          też??
          • 09.08.05, 21:07
            to jest zwolnienie na opiekę nad dorosłym członkiem rodziny, płatne 80%, po
            porodzie siłami natury także można go dostać, a podstawę prawną (ustawa z dnia
            25 czerwca 1999) znajdziecie w Dz. U. 2005 Nr 31, poz.267.
        • 09.08.05, 21:17
          Opieka nad osobą dorosłą to tylko 14 dni w roku, jak wykorzystasz w ciąży to po
          porodzie nic mąż nie dostanie chyba że urodzisz w 2006
          • 09.08.05, 22:00
            Dziękuję.
            • 12.08.05, 21:39
              czy majac urlop moge isc na opieke,tzn czy urlop przechodzi automatycznie w
              opieke??pracodawca twierdzi ze nie,i kaze mi wracac po urlopie do pracy<nie
              udzieli mi go w innym terminie>
              • 12.08.05, 21:46
                urlop masz płatny 100%, opiekę 80% - jak jedno może przejść w drugie? to dwie
                osobne sprawy
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.