umowa o pracę&ciąża Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • witam, na wstępie życzę wszystkim mamom radosnych świąt smile
    mam pytanie, być może tu na forum znajdzie się osoba które może mi pomóc.
    Otóż, pracuję w dużej i znanej firmie, lecz jestem zatrudniona przez firmę
    zewnętrzną w której umowę o pracę podpisuję co miesiąc. Jest to praca na cały
    etat. Domyślam się, że w takim przypadku nic mi nie będzie przysługiwać,
    jeżeli powiem o ciąży, domyślam się, że w następnym miesiącu mogę już nie
    mieć pracy. Zaczęłam też powoli szukać pracy stałej, lecz mam trochę
    wątpliwości. Bo jeśli dostanę to i tak wyjdzie za niedługo, że chodząc na
    rozmwy byłam w ciąży...Proszę, może ktoś mi doradzi co mam robić. Dodam, że
    pracować mogę i do samego końca o ile zdrowie mi pozwoli, jak na razie czuję
    się świetnie. Pozdrawiam
    • Pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę do dnia porodu kobiecie w ciąży jeżeli
      jest to umowa dłuższa niż na jeden miesiąc-czyli nie masz szans skoro masz te
      umowy tylko na miesiąc.Chyba bez sensu jest szukanie nowej pracy teraz bo to, że
      ty chcesz pracować do końca ciaży jeszcze o niczym nie świadczy. Problemy z
      ciążą czesto pojawiają się z dnia na dzień.
      --
      <a
      href="tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20720;29/st/20070112/dt/20/k/7e7f/preg.png"
      target="_blank">tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20720;29/st/20070112/dt/20/k/7e7f/preg.png</a>

• Jeśli co miesiąc podpisujesz UMOWĘ O PRACĘ na kolejny miesiąc, to trzecia tak
      podpisana umowa oznacza umowę na czas nieokreślony. I w takim przypadku nie mogą
      Cię zwolnić do końca ciąży.

(Zasada, że trzecia umowa na czas określony ma zastosowanie, jeśli przerwy
      między zakończeniem jednej a rozpoczęciam kolejnej umowy nie były większe niż
      miesiąc. Ale u Ciebie - z tego co rozumiem - nie ma żadnych przerw, ale są tylko
      kilkudniowe.
      Zasada ta nie dotyczy też okresowych umów o pracę zawartych:
      - w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
      - w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań
      realizowanych cyklicznie.)

Ale obawiam się, że firma, która Cię zatrudnia, doskonale zna te przepisy i
      może je obchodzić...
      • Oczywiście miało być:
        "nie ma żadnych przerw ALBO są tylko kilkudniowe."

Przyjrzyj się dokładnie umowom, które podpisujesz i zobacz czy umowa, którą
        ostatnio podpisałaś ma już moc umowy NA CZAS NIEOKREŚLONY.

To jest art. 25 z ind. 1 "Kodeksu Pracy":
        isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20062211615
        Powodzenia!
        • umowa jest pospisywana na ściśle określony czas, tzn. miesiąc, przerw nie mam
          żadnych. Ale masz rację pisząc, że firma doskonale zna przepisy. To jest
          Agencja Pracy Tymczasowej więc szans na dłuższą umowę nie ma żadnych, chyba, że
          firma dla której pracuję miałaby wolne etaty. Jest to praca biurowa, lekka, ale
          ostatnio zmieniłam dział, a tam niestety pracuje się na zmiany, a jak wiadomo,
          kobietom w ciąży w godzinach nocnych pracować nie wolno. Z kolei, jak powiem o
          ciąży to jestem pewna, że podziękują mi za pracę. Dlatego jestem w kropce, bo
          nie wiem czy już teraz powiedzieć i zobaczyć co mi zaproponują czy zacząć
          szukać nowej pracy..
          • Nie ma znaczenia, czy Twoj pracodawca nazywa sie agencja pracy tymczasowej czy
            jakoś inaczej. Ważne jest jedynie, jak sa sformułowane Twoje miesięczne umowy z
            nimi.

1. Czy jest tam napisane, że zatrudniają Cię w celu zastępstwa pracownika w
            czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy?
            2. Albo czy Twoja praca ma charaktr dorywczy lub sezonowy albo są to zadania
            realizowane cyklicznie?

Jeśli to nie podpada pod żaden z tych dwóch przypadków, to trzecia Twoja umowa,
            mimo że jest podpisana na miesiąc, to ma taką samą moc prawną, jakby to była
            umowa na czas nieokreślony. Mimo iż na umowie jest napisane, że jest tylko na
            miesiąc!

Pójdź z umowami do jakiegoś punktu, gdzie udzielają darmowych porad prawnych i
            dowiedz się, czy Twoje miesięczne umowy podpadają pod punkt 1. albo 2. Jeśli nie
            i jeśli masz z tą agencją podpisaną już trzecią umowę, to znaczy, że jesteś
            przez nich zatrudniona na czas nieokreślony.

Pozdrawiam
            • nie pracuję na umowę zlecenie, jest to umowa o pracę na pełny etat, nie jest
              też żadne zastępstwo, ani praca sezonowa lub dorywcza. Figuruję na niej jako
              Pracownik Tymczasowy. Serdecznie dziękuję za wszystkie porady, kiedyś w TV
              podawali adres internetowy do takich poradni, poszukam, pójdę i może tam też mi
              pomogą. Dziękuję
          • ja pracuje w agencji pracytymczasowej na podobnych warunkach jak ty, no i musze
            cie rozczarowac bo w tej chwili da sie przepisy tak ominac, ze mozna dostac
            umowe na dluzej niz miesiac (zreszta umowy miesieczne wcale nie sa
            charakterystyczne dla agencji, czy ty masz umowe zlecenie??). ja w tej chwili
            mam na czas nieokreslony juz od prawie roku. najpierw mialam na pol roku, potem
            znowu na pol roku, znowu i w koncu szef byl na tyle zadowolony ze mam na
            nieokreslony.
            --
            Jasiek -
    • A czy umowa o pracę na czas określony (w moim przypadku na rok) przedłuża się
      automatycznie do czasu zakończenia urlopu macierzyńskiego, czy muszę podpisać
      nową umowę?

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.