Dodaj do ulubionych

Wyrządzanie dzieciom szkody !

29.03.11, 10:41
Posłanie dzieci - sześciolatków - do szkoły, forsowane przez MEN Katarzyny Hall, to wyrządzanie dzieciom szkody - pisze Jarosław Pytlak -rewelacyjny artykuł w Rzeczpospolitej!
www.rp.pl/artykul/2,623645.html
Obserwuj wątek
    • krolowanocy Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 29.03.11, 10:58
      a co w nim takiego rewelacyjnego? straszenie, że dziecko sobie nie poradzi, komunały, że jest mniej sprawne niż starsze o rok i wzięte z kosmosu teorie o gigantycznych wymaganiach i konieczności "niezwykle intensywnej pracy".
      --
      Królowa vs świat
    • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 29.03.11, 13:36
      Autor jest pomysłodawcą i współautorem programu nauczania, podręczników oraz książek pedagogicznych. Otrzymał medal Komisji Edukacji Narodowej i nagrodę ministra edukacji narodowej I stopnia. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 24 STO (od 1990 roku) oraz Zespołu Szkół STO na Bemowie. Prezes Zarządu Fundacji Harcerska Wola - ale on oczywiście się nie zna, nie ma pojęcia, bredzi i wymyśla. To ja juz po raz kolejny poporoszę zwolenniczki nowej reformy, o kontrargumenty w postaci artykułu napisanego przez kogoś wiarygodnego z doświadczeniem na tym polu. Macie jakiś auturytet biorący w obronę nowe pomysły minister Hall ? Nie interesują mnie statystyki, ekonomia czy porównywanie do innych realiów. Chętnie poczytam, bo się po prostu jeszcze nie spotkałam. Artykułów wytykających błędy i wynikające z nich przyszłościowo problemy, jest mnóstwo i nie są pisane przez byle kogo...
      I takie jeszcze pytania retoryczne...To PO CO w takim razie, skoro WSZYSTKIE przeciętne dzieci są gotowe do podjęcia nauki w wieku 6 lat i niczym nie różnią się od 7-latków, robi się badania dojrzałości szkolnej ? Po co czekacie ne opinie poradni i dlaczego szkoły ich wymagają? W tym roku tylko niektóre dzieci są gotowe, a w przyszłym to juz wszystkie jak leci ? W czym lepsze jest to, że skończą swoją edukację o rok wczesniej ?
      Wcześniejsze rozpoczęcie nauki szkolnej bez wydłużenia czasu jej trwania musi odbić się ujemnie na jakości kształcenia. Dziecko sześcioletnie jest mniej sprawne manualnie i wolniej pracuje niż jego o rok starszy kolega. Przez 12 lat nauki zdobędzie mniej umiejętności i wiedzy, ponieważ już na starcie będzie potrzebować więcej czasu na opanowanie podstaw. Z tego samego powodu nie poprawi sytuacji zastąpienie "zerówki" obowiązkowym przygotowaniem do nauki szkolnej dla pięciolatków. Kolejnych faz rozwoju dziecka nie da się przyspieszyć żadnym aktem prawnym. Uczę i wiem, ze to święta prawda.
      "Wprowadzana w życie reforma zdaniem wielu specjalistów sprzeczna jest z potrzebami rozwojowymi dzieci, nie budzi cienia entuzjazmu w środowisku pedagogicznym, a jej jedyne bezdyskusyjne atuty mieszczą się w sferze ekonomii i polityki- zgadzam się w 100%.
      W wielkim skrócie, podpisuję sie pod całością. Nic dodać, nic ująć.

• krolowanocy Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 29.03.11, 13:45
        nie interesują mnie autorytety i "eksperci", interesuje mnie moje dziecko, które poszło do szkoły jako 6-latek i sobie dobrze radzi. w jego klasie po pierwszym semestrze tylko dwójka nie umiała czytać, jeden szybko nadrobił, drugi nie wiem, ale jak na pół roku nauki czytania, to niezły efekt moim zdaniem suspicious

nie mogę przyjąć dobrze tekstu, w którym ktoś wypisuje o wysokich wymaganiach i wielkiej ilości pracy, a ja widzę, że tego nie ma - wymagania zdecydowana większość dzieci łatwo spełnia, do domu zadawane jest mało, rzadko i nauka jest często bardzo atrakcyjna (przynajmniej w naszej szkole, państwowa, żeby nie było)

--
        Królowa vs świat
        • joanna_poz Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 29.03.11, 13:52
          > nie mogę przyjąć dobrze tekstu, w którym ktoś wypisuje o wysokich wymaganiach i
          > wielkiej ilości pracy, a ja widzę, że tego nie ma - wymagania zdecydowana więk
          > szość dzieci łatwo spełnia, do domu zadawane jest mało, rzadko i nauka jest czę
          > sto bardzo atrakcyjna (przynajmniej w naszej szkole, państwowa, żeby nie było)

ja podobnie - a polem do obserwacji jest cała klasa 6-latków, do ktorej uczęszcza moj syn.
        • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 29.03.11, 14:13
          > nie interesują mnie autorytety i "eksperci", interesuje mnie moje dziecko, któr
          > e poszło do szkoły jako 6-latek i sobie dobrze radzi. w jego klasie po pierwszy
          > m semestrze tylko dwójka nie umiała czytać, jeden szybko nadrobił, drugi nie wi
          > em, ale jak na pół roku nauki czytania, to niezły efekt moim zdaniem suspicious

Po pierwsze - twoje dziecko to nie pępek świata i powinnaś pomyśleć również o innych, bo reforma dotyczy WSZYSTKICH. Mozliwość wczesniejszego posłania do szkoły miałaś ZAWSZEsmile
          Po drugie - jak dotąd, do szkół poszły dzieci WYSELEKCJONOWANEsmile
          Cyrki zaczną się dopiero w przyszłym roku, kiedy ruszą WSZYSTKIE dzieci - te bardziej i mniej dojrzałe fizycznie, emocjonalnie i intelektualnie. Ile procent dzieci 6-letnich poszło jak dotąd do szkół ? I jak myślisz, jakie to dzieci poszły ???
          A tak podsumowując, mnie jednak bardziej interesują autorytety, eksperci i ludzie związani z tą dziedziną, mający doświadczenie i obserwacje na szerszą skalę, anizeli wybrane pojedyncze i anonimowe jednostki na forumsmile Jesli nie masz takowych, to dyskusja nie ma sensu.
      • analist73 Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 30.03.11, 09:58
        Obecnie szkoła może zażądać opinii poradni jeżeli dziecko nie chodziło do przedszkola, jeżeli chodziło to to szkołą nie ma prawa żądać opinii. Już teraz według ministerstwa dzieci 6-letnie są gotowe do podjęcia nauki. Tylko nie wiadomo czemu smile, rodzice nie wierzą ministerstwu i wolą się zastanowić czy ich dziecko jest gotowe.
    • paulinaiamelcia Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 29.03.11, 18:54
      Nie uwazam, że moje dziecko będzie tym faktem skrzywdzone. Ja poszłam do szkoły mając właśnie 6 lat, nie miałam absolutnych problemów z przyswajaniem wiedzy książkowej(umiałam czytac-byle jak ale jednak), nie widzę też problemu, żeby moje dziecko poszło do szkoly w tym wieku. Dziecko będzie przygotowane, o ile my rodzice mu w tym pomożemy, jeżeli poświęcimy dziecku czas to ono odpłaci nam wynikami w przyswajaniu wiedzy. Dziecko samo niczego się przecież nie nauczy!

-
      http://www.suwaczki.com/tickers/zem3gu1rzp6wgcye.png
        • paulinaiamelcia Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 29.03.11, 22:40
          to nie egoizm, twierdzę że nie jest krzywdą pójście do szkoly dziecka które jest na to przygotowane, po co ma w domu siedzieć? Wcale nie musi wcześniej pracować na to autko dla kogośtam. Obowiązek nauki jest do ukończenia przez dziecko 18 lat, to taki ktoś zaczyna wcześnie pracvować na to autko czy willę gdzieśtam. takie realia swiata, żeby ktos mógł się opier....pracować musi ktoś.
          --
          • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 29.03.11, 22:50
            >>>po co ma w domu siedzieć?

??? Ale kto tutaj mówi o siedzeniu w domu ? Przecież są przedszkola i można wszystko zorganizować inaczej ?

>>>takie realia swiata, żeby ktos mógł się opier....pracować musi ktoś.

No. Czyli w wielkim skrócie - dokładnie to co napisał autor artykułu - tutaj chodzi o czyste zyski i ekonomię, o nic więcej. Brawo.

• paulinaiamelcia Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 29.03.11, 23:08
              no dobra, może nie musi siedzieć w domu, może iść do tego przedszkola, ale może też iść do szkoły. nie widzę wtym nic złego dla niego.
              oczywiście że chodzi o zyski, oczywiste jest to że państwo nasze dzięki temu nie wybuduje przedszkoli i kasę sobie zaoszczędzą, potem nam ulgi zabiorą. itd...niech żyje demokracja gdzie wyborc decydujasad
              --
              • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 29.03.11, 23:21
                > no dobra, może nie musi siedzieć w domu, może iść do tego przedszkola, ale może
                > też iść do szkoły. nie widzę wtym nic złego dla niego.

Ależ nikt nie widzi nic złego w tym, że KTOŚ CHCE posłać dziecko wcześniej do szkoły. Taka możliwość była ZAWSZE, nikt nie zabraniałsmile Jesli ktoś wie, ze jego dziecko jest gotowe i ma w dodatku porządną szkołę do wyboru - droga wolnasmile Tutaj chodzi jednak o PRZYMUS i posyłanie wszystkich 6-latków niezaleznie od gotowości dziecka czy szkół.

A jeszcze napisz mi - co Ty w tym wszystkim widzisz dobrego ? Wymienisz plusy ? Do czego się spieszyć ? Dlaczego skracać ścieżkę edukacyjną ? Dlaczego niektórym tak bardzo na tym zależy ?

• paulinaiamelcia Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 29.03.11, 23:32
                  AFRIKANO powód jest jeden brak kasy w państwie, kolega politolog, pracujący w ministerstwie na praktykach powiedział, że tu tylko o pieniądze chodzi.
                  w innych państwach dzieci chodzą doi szkoły wcześniej, co prawda u nich poziom nauki jest raczej byle jaki, ale chodzą. dziecko skończy 18 lat to w tym samym czasie skończy swoją edukację szkolną. taką uważam podstawową.potem może iść sobie na studia i uczyć się dalej i nie będzie płacić zbyt szybko państwu.
                  --
                  • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 29.03.11, 23:41
                    >>> tu tylko o pieniądze chodzi

Ach, zrozumiałambig_grin Powalający argument...
                    Wybacz, ale nijak nie przekonuje mnie on do reformy.
                    Nie ma to jak zaczynać od oszczędzania na dzieciach i edukacjiuncertain

i to ten jedyny plus ? Nie ma więcej ?
                    wiesz, bo ja się pytałam o plusy dla dziecka a nie dla ZUS-usmile
              • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 30.03.11, 13:34
                Właśnie dlatego, ze nauka JEST moim zdaniem WAŻNA, nie podoba mi się pomysł SKRACANIA jej tylko po to, aby podreperować budżet jej kosztem.
                Idąc twoim tokiem rozumowania, można powiedzieć, że dobrze, ze dla wielu nauka jest wartościa pozytywną, a nie najgorszą rzeczą, przez którą należy przelecieć jak najwczesniej i jak najszybciej. A do pracy wszyscy zdążą i spędzą w niej o wiele więcej lat niż w szkolesmile Przyszły zawód i to co się chce robić w zyciu nalezy dobrze przemyśleć i dojrzec do tej decyzji - pośpiech nie jest potrzebnysmile
                • joanna_poz Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 30.03.11, 13:53
                  przesadzasz.
                  nie ma przymusu podejmowania pracy od razu po studiach.
                  można tez sobie zrobic przerwę miedzy szkolą srednią a studiami.
                  można podjąc studia - i w trakcie pierwszego roku się rozmyslic, pojśc na inne.

czas na decyzje jest zawsze.
                  moj brat, ktory lat temu 18 poszedl jako 6-latek do szkoły skonczyl studia i rok po nich "przebimbał", rozmyślając co tu z sobą zrobićsmile
                  • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 30.03.11, 14:01
                    No i takie "bimbanie" jest lepsze niż nauka ?

Dlaczego im szybciej tym lepiej ?
                    Już i tak poziom jest jaki jest. Byłabym za wydłużeniem ściezki edukacji i zrobieniem wszystkiego na spokojnie z rozszerzeniem materiału. A teraz - lecimy ze wszystkim, bo materiał ten sam, tylko rok krócej. No w końcu obniżono program dla 6-latków, ale reszta taka sama, czyli się skondensowało. Co w tym dobrego ?
                    • joanna_poz Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 30.03.11, 14:07
                      > No i takie "bimbanie" jest lepsze niż nauka ?

w kwestii nauki swoje zrobił: skonczył 8 letnią podstawówkę, 4 letnie liceum i 5 letnie studiasmile
                      to, że tylko miesiąc był w zerowce i zaczal w październiku I klasę jako 6-latek tylko odbieramy w kategorii korzyścismile
                      • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 30.03.11, 14:27
                        oksmile Ale jednak większość będzie zmuszona pójść do pracy, wszyscy bimbać nie będąsmile Wiele osób aby móc studiować MUSI pracowaćsmile Zresztą, między innymi po to właśnie ta reforma - aby wypuścić obywateli wcześniej na rynek pracy - chyba nie zaprzeczysz ? smile
      • barakudaa Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 29.03.11, 20:00
        paulinaiamelcia napisała:

> Nie uwazam, że moje dziecko będzie tym faktem skrzywdzone. >
        Bardzo dobrze ,że chcesz aby twoje dziecko rok wczesniej pracowało na luksusowe BMV dla rządowego polityka,tylko ciekawe czy to pochwali jak zrozumie....
      • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 29.03.11, 22:46
        > Nie uwazam, że moje dziecko będzie tym faktem skrzywdzone

Może Twoje dziecko nie będzie skrzywdzone, ale na innych zbytni pospiech moze się odbić i utrudnić start.
        A tak szczerze, jakie widzisz największe plusy dla Twojego dziecka w związku z pójściem rok wczesniej do szkoły i ukończeniem edukacji rok wcześniej ? Przypomnę, że jeśli chodzi o długość ścieżki, w sumie skraca się ona - co w tym lepszego ? Dlaczego tak bardzo zależy wam żeby dzieci szybciej wyruszyły do pracy ? Ja bym wszystko rozumiała, gdyby nauka miała się o jeden rok wydłużyć. Ale skondensować i skrócić ? Co w tym dobrego, szczególnie dla słabszych ?
        • paulinaiamelcia Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 29.03.11, 23:18
          w końcu i tak będzie musiało iść do pracy? dzieciom słabszym należy pomagać, powinny być traktowane w szkołach w szczególny sposób, niestety jest często tak że to słabsze dziecko nie otrzymuje pomocy od nauczyciela, ale ten problem był zawsze jeszcze w moich czasach.ale system się zmienia, dzieci sie zmieniają, my rodzice inaczej postrzegamy rodzicielstwo niż nasze matki i ojcowie.dbamy o dzieci bardziej niż oni o nas. już od małego uczymy dzieci literek,cyferek itp, gdzie w naszych czasach uczyliśmy się tego dopiero w pierwszej klasie. moje dziecko nie jest wybitnie zdolne, ale radzi sobie, gdyż ja jej pomagam, poświęcam jej swój czas.

--
          • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 29.03.11, 23:36
            > w końcu i tak będzie musiało iść do pracy?

i co lepszego w tym, zeby uczyło się krócej a pracowało dłużej ?

dbamy o dzieci bardziej niż oni o nas. już od małego uczymy dzieci literek,cyferek itp, gd
            > zie w naszych czasach uczyliśmy się tego dopiero w pierwszej klasie. moje dziec
            > ko nie jest wybitnie zdolne, ale radzi sobie, gdyż ja jej pomagam, poświęcam je
            > j swój czas.

I jestes pewna, ze możesz pisać uzywając liczby mnogiej w imieniu WSZYSTKICH rodziców i dzieci ? Myślisz, że wszystkie dzieci mają takie szczęście i wszyscy rodzice tak dbają, uczą, stymulują, rozwijają ? Realia wygladają inaczej. Nawet nie wiesz ile problemów maja dzieci, ile jest zaniedbań i patologii.
            A tak w ogóle, to nie wiem jak to się ma do dyskusji....? akurat jeśli o to chodzi, obie grupy dzieci zawsze istaniały i istnieć będą. Różnica jest taka, że tym dobrym uczniom dodatkowy rok nauki nie zaszkodzi (i można tez posłać wczesniej), a tym słabym mógłby pomóc, dać szansę na wyrównanie braków.

• afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 29.03.11, 23:56
                Jesli istnieją zatem takie 7-latki, które pomimo uproszczonego materiału sobie nadal nie radzą, to jak myślisz, jak te same 7-latki radziłyby sobie z tym samym materiałem jeszcze rok wcześniej idąc jako 6-latki ? Byłoby im łatwiej czy jednak jeszcze trudniej ???? To dopiero byłby dla nich problem...

bo widzisz- ty porównujesz w tej chwili bystre, dojrzałe i gotowe 6-latki (wiadomo, że właśnie takie dzieci poszły wcześniej) do WSZYSTKICH 7-latków - bez żadnej selekcji, a wśród nich są tez te słabsze, które rok wcześniej nie nadawałyby się jeszcze kompletnie.
                Zobaczymy jaka przepaść będzie jak już pójdą WSZYSTKIE 6-latki bez względu na gotowość.
                  • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 30.03.11, 00:26
                    > dziecko przerabia w pierwszej klasie ten sam materiał co w zeróce jedyna różnic
                    > a
                    Nie prawda. W "zerówce" nie było konieczności czytania i pisania. Owszem, dzieci poznawały liczby, litery itp. ale nawet nie były z tej wiedzy rozliczane ocenowo. Stopniowo i powoli wdrażały się w świat nauki, a resztę - posiadając już grunt pod nogami i mocne podstawy - poznawały w szkole jako 7-latki.

jedyna różnic
                    > a to ze nie poprzez zabawe, ale w formie obowiązku.

No, ale to kolosalna róznicasmile I własnie o tą różnicę tutaj najbardziej chodzismile

> jezeli to dziecko sobie nie radzi niech rodzic usiądzie i stara sie mu pomóc, o
                    > d tego jest.

cóż....masz wyidealizowany obrazek przed oczami...a życie nie wygląda tak różowo.
                    Z resztą, nie o to chyba chodzi w reformie, aby to rodzice musieli odwalać robotę za szkołę i nauczycielismile Pomoc to wparcie, a nie wyręczenie - bo inaczej po co ta szkoła ? smile
                    • mama303 Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 31.03.11, 22:12
                      afrikana napisała:

> Nie prawda. W "zerówce" nie było konieczności czytania i pisania. Owszem, dziec
                      > i poznawały liczby, litery itp. ale nawet nie były z tej wiedzy rozliczane ocen
                      > owo. Stopniowo i powoli wdrażały się w świat nauki, a resztę - posiadając już g
                      > runt pod nogami i mocne podstawy - poznawały w szkole jako 7-latki.

Obowiązek zerówki był od dawna tylko jakośc kształcenia w niej dzieci bardzo różna
                      Pisania nie było ale czytanie było w programie w zerówce. Owszem ocen nie było ale potem włąsnie te rzekomo przygotowane siedmiolatki po zerówce trafiały do nauczycielki w I klasie przekonanej że umieja wszystkie czytać. Więc teraz program dla sześciolatków będzie jednolity, będą sie uczyły wszystkie liter!
                      • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 31.03.11, 22:55
                        Ależ nadal będzie tak samobig_grin Teraz także w jednej klasie spotkają się dzieci, które o literkach mają blade pojęcie oraz takie, które już dawno czytaja i pisząsmile Nie da się tego uniknąć w żadnym z systemów. A poza tym, nie trzeba wysyłac dzieci wczesniej do szkoły, aby ujednolicić program i ustalić wspólny front działaniabig_grin Program przedszkolny też ktoś narzuca i zatwierdza.
                        • mama303 Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 31.03.11, 23:20
                          Ależ ja nie mówię o takich dzieciach które nauczyły się czytac w domu w wieku 4 czy 5 lat. Ja piszę o dzieciach siedmiolatnich które przychodziły do I klasy po zerówce która zgodnie z programem miała dzieci nauczyc czytać!
                          • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 31.03.11, 23:41
                            No, a jaka różnica ? Jedne 5-latki nauczą się w "zerówce" czytać i pisać i pójdą z tą umiejętnością do szkoły, a inne będą jeszcze długo mieć z tym problemy. I znowu mamy przepaść, o której pisałaś. A poza tym, w "zerówkach" przedszkolnych tez obowiązuje program naucznia i wszystko jest kwestią jego dopasowania. Nie trzeba wywalać dzieci z przedszkola żeby uczyć je czytać czy pisaćsmile Można było zmienić program, a miejsce nauki pozostawićsmile
                            • mama303 Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 01.04.11, 20:01
                              afrikana napisała:

> No, a jaka różnica ? Jedne 5-latki nauczą się w "zerówce" czytać i pisać i pójd
                              > ą z tą umiejętnością do szkoły, a inne będą jeszcze długo mieć z tym problemy.

Róznica jest.
                              Po pierwsze nie ma przewidzianej nauki czytania a tym bardziej pisania w pięciolatkach. Jest roczne przygotowanie do nauki.
                              W pierwszej klasie wszystkie sześciolatki zaczną edukacje od nauki czytania i pisania. Według jednej podstawy programowej, z jednym nauczycielem /na trzy lata całej edukacji wczesnoszkolnej/. Na koniec roku stopień opanowania wymaganego minimum zostanie sprawdzony i nauczyciele beda rozliczani z tego, czego dzieci nauczyli.
                                  • graz.ka Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 02.04.11, 20:14
                                    Bo zerówka była oddziałem przedszkolnym. Dla dzieci idacych z przedszkola do szkoły nadal tak będzie. W oddziale przedszkolnym w szkole może nadal będzie jeden nauczyciel, a pierwszej klasie może być inny - choć nie musi, obecnie zostały zrównane kwalifikacje.
                                    To nie jest żadna znacząca zmiana.
                                    • mama303 Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 03.04.11, 09:07
                                      A moim zdaniem róznica jest: chodzi o to że z założenia edukację wczesnoszkolna /od I do II klasy/będzie rozpoczynał i kończył jeden nauczyciel. Ta edukacja będzie się zaczynała od nauki czytania i pisania.Dzieci rozpozcynające edukacje będą mieć wyrównany start. Nikogo nie zdizwi dziecko rozpoczynające edukacje szkolną, które czytac nie umie...
                                      Wszystko co przed pierwszą klasą nie jest edukacją tylko przygotowaniem do edukacji, jest to wychowanie przedszkolne.
                                      Kiedyś natomiast edukacja rozpoczynała się w zerówce - nauka czytania i była kontynuowana przez innego nauczyciela w I klasie. Dysproporcje były znaczne wśród dzieci już na starcie, te które nie bardzo umiały czytać czy pisać czy rachować miały coraz większe problemy bo program bardzo przyśpieszał. Wiele dzieci spotykało problemy już na poziomie kształcenia zintegrowanego. Teraz program jest łatwiejszy, z matematyki nawet dośc znacznie uproszczony. Ja uważam że to jest plus bo lepiej żeby wszystkie dzieci miały solidne podstawy z matmy. Potem łatwo przejda przez rzeczy trudniejsze.
                                      • graz.ka Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 03.04.11, 09:36
                                        Taki był po prostu program ostatniego roku edukacji przedszkolnej. Niezależnie od tego, że wydaje się, iż nauka czytania i pisania w jakiś sposób zawiązana jest z nauką typu szkolnego.
                                        "Zerówka" czyli obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne było częścią struktury edukacji przedszkolnej. Tam, gdzie brakowało przedszkoli organizowanym jako oddział przedszkolny przy SP, z innym nauczycielem - inne wymagane kwalifikacje (obecnie - jednym podpisem ministra w związku z reformą zrównane; kiedyś wymagały uzupełniających studiów, wskazujących naprawdę istotne różnice metodyczne).
                                        Nauczanie początkowe = kształcenie zintegrowane = edukacja wczesnoszkona = klasy I-III SP(to tak nawiasem mówiąc, to są najszybciej dostrzegane zmiany reformowe - nazwać inaczej pierwszy etap edukacyjny smile - zawsze realizował jeden nauczyciel.

Piszesz dalej:
                                        >Dysproporcje były znaczne wśród dzieci już na starcie, te które nie bardzo umiały czytać czy pisać czy rachować miały coraz większe problemy bo program bardzo przyśpieszał.<

Bo dzieci po przedszkolnej zerówce - obowiązkowej, zawierającej właśnie przygotowanie do czytania i pisania, wprowadzanie liter - nie wszystkie umiały czytać trafiając do szkoły to dowód na to, że nie osiągnęły gotowości do naukli czytania - i to są owe prawidła fizjologii, o których pisze autor przytoczonego w pierwszym poście artykułu. I zlekceważona przez autorów reformy prawidłowość. Dzieci uczą się przez powtarzanie - w reformie założono, że to nudne i po co dwa razy powtarzać materiał, tzn. zerówkę w pierwszej klasie. A wiele dzieci nie potrafiących czytać w zerówce osiągało te umiejętności na koniec pierwszej klasy - jako ośmiolatki. Fizjologia: kończące się procesy rozwoju oka, słuchu fonemowego wykształconego przez dwa lata trwające ćwiczenia, niezaburzony wcześniejszym forsowaniem "szlaczkami" prawidłowo ukształtowany nadgarstek. I reforma nie jest żadnym tu wyrównaniem, tzn nie daje gwarancji, że w zwiazku z jej wprowadzeniem KAŻDY 6-latek rozpoczynający edukację w pierwszej klasie będzie jako 7 latek czytał. Czekam na badania skutków reformy, wtedy porozmawiamy, choć - chciałabym się mylić, ze względu na dobro dzieci.

Nie wiem, czy czytujecie prasę pedagogiczną - może tak. Współautorki postawy przestrzegają tam, jakimi zaburzeniami zakończyć się może "szkolne" nauczanie sześciolatków, jak bardzo dzieci te są inne od starszych pod względem rozwojowym, jak wielka jest faktyczna rozpiętość wieku rozwojowego uczniów jednej klasy - może sięgać i czterech lat. Radzą i piszą to do - nauczycielek przedszkoli smile Piszą - 6. latki wymagają przedszkolnego modelu pracy (cytat niedosłowny). Żeby nie byc gołosłowną - polecam "Bliżej przedszkola", artykuły Ewy Zielińskiej.

I - jeśli tak jest - to po co ta reforma? smile
          • bj32 Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 31.03.11, 15:39
            "już od małego uczymy dzieci literek,cyferek itp"
            "My", czyli kto? Banda idiotek, które trzymiesieczniaki, piętnastomiesieczniaki albo trzylatki uczą "czytania" metodą Domana czy Helen Doron? Pytanie, ile w tym sensu, skoro i tak w wieku 10 lat poziom się wyrównuje, bez względu na to, czy dzieciak odróżniał literki/wyrazy mając lat 3, 6 czy 7?
            "w naszych czasach uczyliśmy się tego dopiero w pierwszej klasie"
            Yyyy... Kiedy wypadały "Wasze" czasy. Moje czasy, a nauczyłam się literek mając lat 5 - 6 wypadły ponad 30 lat temu. Idąc do szkoły nie miałam problemu z przeczytaniem o Dorotce-Dobrotce, Ince, Adamie i z tym, że za szafą straszy jeż.
            "moje dziecko nie jest wybitnie zdolne, ale radzi sobie, gdyż ja jej pomagam, poświęcam jej swój czas."
            I myślisz, że owo poświęcanie czasu, który sześciolatek mógłby przeznaczyć na zabawę, poznawanie świata i zwyczajnie dzieciństwo - warto zmienić w przygotowanie do wyścigu szczurów? Bo jak się szybciej nauczy, to co? Szybciej pójdzie do pracy i... Jak to szło? Zarobi sobie na willę i autko? Temu właśnie ma służyć życie? Zakuwaniu od najwcześniejszych lat, żeby zaraz potem tyrać i gromadzić dobra?
            Ja poszłam do szkoły mając lat 7, moja siostra mając lat 6. Żadna z nas nie dorobiła się willi i autka. Ale obie potrafimy się bawić, mamy przyjaciół, szczęśliwe rodziny, a ja w dodatku wrednie zajmuję się pomaganiem innym. Nie uważam, żeby statystyczny sześciolatek był gotowy do podjęcia edukacji [uczą się już niemowlęta wszak...], a sztuczne obniżanie wieku na rozpoczęcie owej, w dodatku w sytuacji, kiedy szkoły najzwyczajniej nie mają na to warunków - wydaje mi się zbrodniczą głupotą. Czemu ma służyć? Temu, żeby rodzice mogli poświęcić więcej czasu na pracę? Chyba pracę z dzieckiem...Co sama podkreślasz.
            Ergo: 4 godziny w szkole, kolejne 4 w domu... Zabawa na całego. Biedne te dzieci...
            --
            Jego żona spodziewa się niedługo dziecka. On też miał niedawno kontuzję. - Komentarz sportowy
            napisz maila w tej sprawie na forum@agora.pl by Dzieneusz
        • asia_i_p Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 31.03.11, 23:49
          Pamiętam, jak w wieku 23 lat wychodziłam za mąż i jaka byłam zła, że nie kończę już nauki i nie mogę się normalnie usamodzielnić.
          Ścieżka edukacyjna jest przeraźliwie długa, robimy niemowlęta z nastolatków i dzieci z dorosłych dwudziestoparoletnich ludzi.
          --
          Cierpię, ale jeszcze mam nadzieję,
          że przylecą piraci bombowcem
          i bogatym zabiorą pieniądze,
          a na pięknych założą pokrowce. (Kabaret Potem)
    • agnieszka_z-d Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 29.03.11, 21:07
      A to niespodzianka, że akurat w Rzeczpospolitej ukazał się artykuł krytyczny wobec czegoś, co zrobił rząd Tuska...

--
      Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko? *Albert Einstein http://forum.chusty.info/forum/image.php?type=sigpic&userid=4715&dateline=1287036478
      • paulinaiamelcia Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 29.03.11, 23:58

Wcześniejsze zdobycie wiedzy i możliwości zdobycia osiągnięć w przyszłości,
        W przypadku dzieci zdolnych oraz rozwijających się szybciej od rówieśników, prawidłowy rozwój.Szybsze usamodzielnienie i nauka odpowiedzialności. Szybsza nauka nawiązywania kontaktów i pracy w zespole
        oczywiście ma to też swoje wady, np wcześniejsze wydatki na ksiązki i przybory szkolne,
        .--
        • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 30.03.11, 00:37
          > Wcześniejsze zdobycie wiedzy i możliwości zdobycia osiągnięć w przyszłości,
          Ale tą wiedzę będzie zdobywać rok krócejsmile

> W przypadku dzieci zdolnych oraz rozwijających się szybciej od rówieśników
          Mogą iść sobie wcześniejsmile

>prawidłowy rozwój
          A idąc rok później i ucząc się rok dłużej - nieprawidłowy rozwój ?

Szybsze usamodzielnienie i nauka odpowiedzialności. Szybsza nauk
          > a nawiązywania kontaktów i pracy w zespole

A tego się nie da uczyć w "zerówkach " przedszkolnych czy też szkolnych jako 6- latków ? Na czym ma polegać szybsze usamodzielnienie w przypadku 6-letniego dziecka ?
          Ma szybciej zacząć samo chodzić do szkoły ? Szybciej się nauczy wiązać sznurówki ? Mozesz podać przykłady ?

> oczywiście ma to też swoje wady,
          jak zauważają eksperci i autorytety w dziedzinie, jest ich całkiem sporosmile Patrz: artykułsmile
          • joanna_poz Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 30.03.11, 09:09
            > > Wcześniejsze zdobycie wiedzy i możliwości zdobycia osiągnięć w przyszłośc
            > i,
            > Ale tą wiedzę będzie zdobywać rok krócejsmile
            >

krócej? lat szkoły jest dalej tyle samo, co przed reformą.
            a krócej w przedszkolu to akurat dla wielu dzieci niewielka strata.
            co niby moje dziecko miałoby stracić jesli nie przesiedzial ostatniego roku (jako 6-latek) w przedszkolu, tylko w szkole? i o zgrozo zaczął to przedszkole jako 4-latek, a nie 3-latek.
            więc wg Twoich teorii o skróceniu nauki wychodzi na to, że stracił "2 lata". tyle że negatywów z tego żadnych.
            • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 30.03.11, 13:54
              > krócej? lat szkoły jest dalej tyle samo, co przed reformą.

Oczywiście, ze krócej - policz sobiesmile Edukacja to nie tylko szkoła. Wcześniej dzieci uczyły się w zerówkach + szkoła. Teraz TYLKO szkoła. Program został ułatwiony dla 6-latków, ale później gdzieś to się musi wyrównać....no chyba, że nowa reforma jest tak "cudowna", że okroi program nauczania we wszystkich klasachsmile)))) Dzieci mają mniej żeby opanowac ten sam materiał moja droga - jakby nie liczyćsmile

> a krócej w przedszkolu to akurat dla wielu dzieci niewielka strata.
              ooo....taaak ? Jakie to szczęscie, ze moja córka NIE MUSI do przedszkola chodzić, jak widac niewielka stratasmile Na szczęscie ja jej zapewniam więcejsmile Jest tyle róznych rozwiązań, kwestia organizacji i chęcismile

> co niby moje dziecko miałoby stracić jesli nie przesiedzial ostatniego roku (ja
              > ko 6-latek) w przedszkolu, tylko w szkole? i o zgrozo zaczął to przedszkole jak
              > o 4-latek, a nie 3-latek.

No...jeśli przesiedział, to faktycznie nic nie straciłsmile W takim przypadku, gdy nie masz innej propozycji dla dziecka, to proponuję albo znaleźć lepsze przedszkole, albo go zabrać i zorganizować czas inaczej, albo faktycznie wysłać do szkoły wczesniejsmile Zawsze mozna było tak zrobićsmile Ale nie przekładaj nudy twojego dziecka na wszystkie inne. Przez lata był taki system i jeszcze z nudów chyba nikt nie padłsmile))))
              • joanna_poz Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 30.03.11, 14:02
                > Oczywiście, ze krócej - policz sobiesmile Edukacja to nie tylko szkoła. Wcześniej
                > dzieci uczyły się w zerówkach + szkoła.

to co kiedyś było zerówką teraz jest/ bedzie realizowane jako obowiązkowe przygotowanie przedszkolne tyle że dla 5 latków.

> > a krócej w przedszkolu to akurat dla wielu dzieci niewielka strata.
                > ooo....taaak ? Jakie to szczęscie, ze moja córka NIE MUSI do przedszkola chodzi
                > ć, jak widac niewielka stratasmile

pisząc krócej nie uważam WCALE.

> No...jeśli przesiedział, to faktycznie nic nie straciłsmile W takim przypad
                > ku, gdy nie masz innej propozycji dla dziecka, to proponuję albo znaleźć lepsze
                > przedszkole

oj kula w płot.
                akurat syn był w świetnym przedszkolusmile
                • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 30.03.11, 14:33
                  > oj kula w płot.
                  > akurat syn był w świetnym przedszkolusmile

To czemu piszesz, ze to żadna strata, nuda i szkoda czasu na to, aby "przesiedział" rok dłużej, nie uczył się niczego nowego ? Nic nie rozumiem...kręcisz się w kółko i zmieniasz zeznania jak ci wygodnie -cięzko dyskutowaćsmile Albo miał świetne przedszkole, był zadowolony, uczył się, bawił, rozwijał i nie miał czasu na nudę, aż żal się było rozstawać, albo to co napisałaś powyżejsmile Zaprzeczasz sama sobiesmile
                    • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 30.03.11, 17:27
                      Ale my tutaj nie dyskutujemy o okresie przejściowym, tylko o reformie jako o całości. Mnie i większości osób okres ten nie dotyczy i nie interesuje. Rozmawiamy o jakości wpowadzania zmian, o założeniach i wpływie na losy dzieci. Przeczytaj artykuł i przestań myśleć tylko o sobie. Ty juz wybrałaś. Teraz wybierają inni, a pozostali nie mają wyboru. A to, ze okres przejściowy jest tak samo nieprzemyślany jak cała reforma obniżenia obowiązku szkolnego, również zawdzięczasz wspaniałej pani Hallsmile
                    • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 30.03.11, 17:42
                      I dodam jeszcze, ze widocznie to przedszkole nie aż takie super, skoro to strata czasu i robienie w kółko poraz kolejny tego samego ograniczone do "przesiadywania". Program nie zabrania rozszerzania wiedzy, dodatkowych materiałów, programów autorskich i dopasowywania zabaw i nauki do wiedzy i potrzeby dzieci, jeśli wykazują gotowość i zainteresowaniesmile Nie jest to zabronione ani w szkole ani w przedszkolusmile Najwidoczniej panie się nie postarały, co wcale nie oznacza, że tak jest we wszystkich przedszkolach.
                      • joanna_poz Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 31.03.11, 09:19
                        wybacz, ale nie przekonasz mnie, że moje dziecko spędzając ten rok w przedszkolu jako 6-latek nauczyłoby się tego wszystkiego, czego nauczyło się bedąc w I klasie.
                        tego nie zapewni najlepsze przedszkole.
                        z prostej przyczyny: co innego zakłada podstawa programowa I klasy, co innego podstawa programowa realizowana w przedszkolu. bo gdyby tak było nie miałabyś problemu z reformą prawda?
                        • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 31.03.11, 14:10
                          chwila, chwila....ja nie pisałam ani słowa o tym, że w przedszkolu nauczyłoby się WIĘCEJ. To Ty pisałaś, ze przedszkole świetne, ale dziecko stoi w miejscu, nie rozwija i ogranicza się do "przesiadywania", czyli w ogólnym skrócie nie uczy się NIC. Nie widzisz róznicy ? Po prostu koloryzujesz i dramatyzujesz podważając autorytet przedszkoli, przy jednoczesnym wychwalaniu - jak dla mnie to się gryzie.
                          Powtórzę moje zdanie: ja osobiście po prostu uwazam, ze dziecko w przedszkolu tez się uczy, też rozwija, buduje podstawy, łapie grunt pod nogami, a potem mając taką bazę będzie mieć łatwiej i przyjemniej w szkole, a to oznacza lżejszy start i mniej stresówsmile Uważam też, że co nagle to po diable i nie ma co dzieciaków poganiać...zdążąsmile
                          • joanna_poz Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 31.03.11, 14:21
                            To Ty pisałaś, ze przedszkole świetne, ale dziecko stoi w miejscu, n
                            > ie rozwija i ogranicza się do "przesiadywania", czyli w ogólnym skrócie nie ucz
                            > y się NIC.

to Ty nie czytasz uważnie.
                            pisałam w trybie przypuszczającym.
                            z perpektywy rodzica mającego 6-latka w I klasie od września:
                            co by było gdyby ostatni rok moje dziecko przesiedziało= spędziło w przedszkolu...
                            i nadinpretowujesz że kiepskie przedszkole.
                            przedszkole BYŁO świetne - na miarę 4-latka, 5-latka.
                            • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 31.03.11, 23:08
                              Aaa....coś na zasadzie gdyby babka miała wąsy ? big_grin big_grin big_grin
                              To po co taka gadka ?

Na szczęście twoje przedszkole nie jest jedyne i istnieją również takie na miarę 6 -latkabig_grin
                              jak widać po chętnych do wysyłania wcześniej do szkoł, większość rodziców nie narzeka, a wręcz jest zadowolonych z możliwości wyboru i wybiera przedszkolebig_grin Duzo chętnych na "lepszą" opcję czyli szkołę nie ma, a resztę czeka ewidentny przymus. I nie zauwazyłam masowego padania dzieci z "nudów" w przedszkolu a pare ładnych lat już te "zerówki" przedszkolne funkcjonowały i miały się dobrzebig_grin Jak dotąd nikt nie narzekał na "niski poziom"big_grin
                              • joanna_poz Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 01.04.11, 09:56
                                > Aaa....coś na zasadzie gdyby babka miała wąsy ? big_grin big_grin big_grin
                                > To po co taka gadka ?

byłoby dobrze, gdybyś czytała dokładnie wypowiedzi, na które odpowiadasz.
                                więc wróc do mojej pierwszej wypowiedzi w tymże drzewku i zastanów się po co była cała Twoja gadka w takim razie (bo moja teza była taka, że z pozostawienia dziecka w przedszkolu nie miałabym żadnych korzysci wobec korzysci odniesionych z posłania go do I klasy).
                                sama się zapędziłaś w kozi róg i nie majac zadnych argumentów dywagujesz, że napewno białe jest czarne, a dobre przedszkole - złe.

• afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 02.04.11, 01:15
                                  A widzisz, Ty po prostu myślisz tylko o sobie, ale przypomnę ci o czym my tutaj rozmawiamy - o reformie ogólniesmile I o tym co jest lepsze dla dzieci ogólniesmile A nie o tym, co jest lepsze dla twojego dziecka. Nie interesuje mnie, że TWOJE dziecko musiałoby "przesiedzieć" i się wynudzić. POWTÓRZĘ: nikt ci nie broni wysłać go wcześniej. I przypomnę ci jeszcze raz: widocznie innym rodzicom przedszkole pasuje i sa z niego zadowoleni, skoro wolą w nim zostawić swoje dziecismile A ci, którym się nie podoba - droga wolnabig_grin
                      • mama303 Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 31.03.11, 22:25
                        afrikana napisała:

> ania". Program nie zabrania rozszerzania wiedzy, dodatkowych materiałów, progra
                        > mów autorskich i dopasowywania zabaw i nauki do wiedzy i potrzeby dzieci, jeśli
                        > wykazują gotowość i zainteresowaniesmile

Ale po co im ten program rozszerzać? żeby potem w pierwszej klasie jeszcze bardziej sie nudzili? Jak ktos chce dziecku program rozszerzac to niech śle dalej i rozwija a nie kisi w zerówce razem z pięciolatkami. No na cos trzeba sie zdecydować: albo fundujemy rok niczym "nieskrepowanej zabawy" albo rozwijamy i stawiamy nowe wyzwania.
                        • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 31.03.11, 23:16
                          Ależ to nie ja narzekałam na nudę, brak nauki, niski poziom i zatrzymanie w rozwoju dzieci w "zerówce" przedszkolnejbig_grin To była moje luźna propozycja dla narzekajaych na konkretne przedszkole i ewidentne zaniedbanie ze strony pań, które nie potrafią zainteresować i stymulować dzieci, skoro ich czas w placówce ogranicza się do "przesiedzenia"big_grin

Ja nie uważam, ze dzieci w "zerówkach" przedszkolnych się nudząbig_grin Uważam, ze w porównaniu do szkół, maja tam świetnie pod każdym względembig_grin

No na cos trzeba sie zdecy
                          > dować: albo fundujemy rok niczym "nieskrepowanej zabawy" albo rozwijamy i stawi
                          > amy nowe wyzwania.

No, więc ja się decyduję na nieskrępowaną zabawę z elementami nauki, a koleżanka, której się spieszy niech pośle swoje wynudzone dziecko wcześniej do szkoły big_grin Ktoś zabrania ? big_grin
                          • mama303 Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 31.03.11, 23:24
                            afrikana napisała:

> Ależ to nie ja narzekałam na nudę, brak nauki, niski poziom i zatrzymanie w roz
                            > woju dzieci w "zerówce" przedszkolnejbig_grin To była moje luźna propozycja dla narze
                            > kajaych na konkretne przedszkole i ewidentne zaniedbanie ze strony pań, które n
                            > ie potrafią zainteresować i stymulować dzieci, skoro ich czas w placówce ograni
                            > cza się do "przesiedzenia"big_grin

Może Ty nie narzekasz, ale inni narzekają i mają pretencje że dzieci się nie uczą i nie rozwijają. To samo potem robią rodzice siedmiolatków w klasach pierwszych.
                            • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 31.03.11, 23:51
                              No dobrze - to ja ci napiszę drukowanymi:

JAK WIDAĆ, WIĘKSZOŚĆ NIE NARZEKA, SKORO ZOSTAWIA SWOJE DZIECI W PRZEDSZKOLU I BRONI SIĘ PRZED WYSŁANIEM DO SZKOŁYbig_grin

A ta mniejszość, która narzeka, niech sobie radośnie wysyła dzieci do szkół wcześniej. POWTÓRZĘ: Nikt nie zbrania smile

Dlaczego większość ma się dostosować do niezadowolonej mniejszości ? gdyby większości nie odpowiadało to co jest w przedszkolach, ich dzieci już dawno byłyby w szkołach, bo tak się składa, ze każdy kochający i zdrowy na umyśle rodzic, wybiera dla swojego dziecko to, co najlepszebig_grin
                              Tak więc, podsumowując - srednio mnie obchodzą ci niektórzybig_grin

I powtórzę jeszcze jedno: nie trzeba zmieniać miejsca nauczania, żeby zmienić program nauczaniasmile Jestem za utrudnieniem programu, ale nie za ułatwieniem i skróceniem ścieżki edukacyjnej dla oszczędnośći i podreperowania budżetu.
                              • mama303 Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 01.04.11, 20:24
                                afrikana napisała:

> JAK WIDAĆ, WIĘKSZOŚĆ NIE NARZEKA, SKORO ZOSTAWIA SWOJE DZIECI W PRZEDSZK
                                > OLU I BRONI SIĘ PRZED WYSŁANIEM DO SZKOŁYbig_grin

większośc z tej wiekszości podąża za spanikowanymi niewiadomo czym niektórymi rodzicami takimi jak Ty. I większośc z tej wiekszości niewiele z tego wszystkiego rozumie. Świadczy o tym zdziwienie tej wiekszosci rozdziców że ich dzieci w zerówce np. nie ucza się czytać smile

> POWTÓRZĘ: Nikt nie zbrania smile

To Tobie też chyba nikty nie zabroni opóźnić nauki swojego dziecka o rok, jeśli takie kompletnie nie przystosowane i takie kompletnie niezaradne.

> I powtórzę jeszcze jedno: nie trzeba zmieniać miejsca nauczania, żeby zmienić p
                                > rogram nauczaniasmile Jestem za utrudnieniem programu, ale nie za ułatwieniem i sk
                                > róceniem ścieżki edukacyjnej dla oszczędnośći i podreperowania budżetu.

Ale to Ty doczepiłaś się właśnie do miejsca nauczania. Szkoła straszna, przedszkole sielskie i radosne wink
                                O ile ja zrozumiałam podstawy reformy to chodzi tu bardziej o ujednolicenie nauki i danie dzieciom równych szans. Od sześciu lat wszystkie dzieci maja zacząć jednakową naukę i uzyskać solidne podstawy pod dalszą edukację. Młodsze dzieci natomiast mają chociaz przez rok pochodzić do przedszkola, pouczyć się funkcjonowac w grupie żeby potem łatwiej rozpoczac edukację. Przedszkole zatem zostawmy młodszym dzieciom a od nauki niech będzie szkoła. Lepiej skupić się na polepszaniu warunków nauki w szkołach niż na przetrzymywaniu na siłę dużych /chłonnych juz wiedzy i samodzielnych dzieci/ w przedszkolach i blokowac miejsca dzieciom młodszym.

• afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 02.04.11, 01:24
                                  > większośc z tej wiekszości podąża za spanikowanymi niewiadomo czym niektórymi r
                                  > odzicami takimi jak Ty. I większośc z tej wiekszości niewiele z tego wszystkieg
                                  > o rozumie. Świadczy o tym zdziwienie tej wiekszosci rozdziców że ich dzieci w z
                                  > erówce np. nie ucza się czytać smile

O ! Alfa i omega ! Lepiej wie co WIĘKSZOŚĆ sądzi i uważabig_grin No cuda normalniebig_grin

> To Tobie też chyba nikty nie zabroni opóźnić nauki swojego dziecka o rok, jeśli
                                  > takie kompletnie nie przystosowane i takie kompletnie niezaradne.

A co ja zrobię ciebie niech nie interesujebig_grin Piszę o tym co o reformie uważam, jak ją oceniam i mam do tego prawo! jakbyś nie zauważyła, mamy demokrację, a moje zdanie w tym temacie powiela wielu mądrych ludzi, którzy mają o tym pojęciesmile jak narazie jeszcze nikt mi tutaj nie posłużył ANI JEDNĄ pochlebną opinią jakiegoś autorytetu na temat reformybig_grin big_grin big_grin
                                  I PRZYPOMNĘ: tutaj nie chodzi o moje dziecko, o jedno jedyne dziecko w tym kraju - tutaj chodzi o WIĘKSZOŚĆ, więc od mojego się odczep, bo nie masz zielonego pojęcia na jego tematbig_grin

Ale to Ty doczepiłaś się właśnie do miejsca nauczania. Szkoła straszna, przedsz
                                  > kole sielskie i radosne wink
                                  ZROZUM w końcu, że w bardzo wielu przypadkach tak własnie jest ! Jak myślisz ? Gdyby to szkoły były przyjaźniejsze, lepiej wyposażone i zadbane niż przedszkola, to WIĘKSZOSĆ rodziców chciałby dla swoich dzieci coś gorszego ???? Po prostu wybierają to co lepszebig_grin

• makurokurosek Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 02.04.11, 01:31
                                    Jak myślisz ?
                                    > Gdyby to szkoły były przyjaźniejsze, lepiej wyposażone i zadbane niż przedszkol
                                    > a, to WIĘKSZOSĆ rodziców chciałby dla swoich dzieci coś gorszego ???

To ciekawe czemu tak wielu ludzi którzy nie decydują się na posłanie sześciolatków do szkoły decydują się na zmianę przedszkola na zerówkę w szkolną
                                      • makurokurosek Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 02.04.11, 01:54
                                        czyli nad wygodę i dobro dziecka stawia się kasę, rezygnuje się z wypasionych polskich przedszkoli na rzecz speluniastych polskich szkół dla zaoszczędzenia 100 czy 200 zł
                                        Wisz, że tym co napisałaś skreśliłaś cała swoją dotychczasową linię ataku na reformę.
                                          • makurokurosek Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 02.04.11, 11:42
                                            Sądzę, że chodzi o to że w szkolnej zerówce po 5h dziecko idzie na świetlicę za którą płaci się symboliczne kwoty, w przedszkolu za godziny ponad podstawę płaci się około 100- 200zł. Argument afrikany jest więc wyjątkowo żałosny przekreślający całkowicie ideologię jaką sobie dorobiła do "obrony maluszków"
                                        • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 02.04.11, 22:32
                                          Tak robią tylko nieliczni, Ci którzy nie mają właściwie innegio wyjscia. I to nie jest kwestia 100 zł, tylko w moim mieście kwestia 350 zł miesięczniesmile
                                          WIĘKSZOŚĆ, jeśli ma taki wybór, zostawia dzieci w przedszkolach, więc o czym wy tutaj sobie w ogóle dyskutujecie ? O marginesie ??? No, to jak jesteście takie hop do przodu, to podajcie ile jest takich dzieci procentowo i juz bedziecie mieć odpowiedźbig_grin big_grin big_grin I jeszcze podajcie ile jest dzieci, które Z WŁASNEJ NIEPRZYMUSZONEJ WOLI zostały posłane przez rodziców do szkoły rok wcześniej i już będzie wszystko jasnebig_grin Macie jak na dłoni czego większośc chce i jakiego wyboru dokonujebig_grin
                                          • makurokurosek Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 02.04.11, 23:26
                                            W Poznaniu w przedszkolu mojej córki rok temu zostało maks 10 osób z grupy sześciolatków reszta poszła do zerówek szkolnych lub szkół . W tym roku podejrzewam , że nawet tyle nie zostanie. Do szkoły do której złożyliśmy podanie na 25 miejsc dla dzieci sześcioletnich startowało ponad 50 chętnych.

"Z WŁASNEJ NIEPR
                                            > ZYMUSZONEJ WOLI zostały posłane przez rodziców do szkoły rok wcześnie"

To zależy od tego, jak przygotujesz dziecko do szkoły, jeżeli będziesz szkołę traktowała jako zło konieczne to dziecko przejmie od ciebie ten sposób myślenia.
                                            Po Poznaniu widzę, że większość rodziców decyduje się na szkołę czy to zerówkę czy pierwszą klasę, w przedszkolach pozostanie więc dosłownie garstka dzieci sześcioletnich
                                            • graz.ka Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 03.04.11, 08:33
                                              makurokurosek napisała:

>z grupy sześciolatków reszta poszła do zerówek szkolnych lub szkół .
                                              >większość rodziców decyduje się na szkołę czy to zerówkę czy pierwszą klasę,

Zerówka szkolna jest nadal oddziałem przedszkolnym. Jeśli dzieci przenoszą się z przedszkola do oddziału przedszkolnego w szkole, to jest to potwierdzeniem tezy afrikany - i najczęściej ma podłoże ekonomiczne (finansowe lub wygodę rodziców, bo np. starsze rodzeństwo już jest w szkole i dzieci będą razem).

Naprawdę, tak świadomie dokonujących wyboru matek jak wy - które np. przeczytały podstawę programową - jest niewiele. Spora grupa docenia też właśnie zajęcia dodatkowe, np. rytmikę i inne (pamiętasz naszą dyskusję o tym makurokurosku? wtedy doceniałaś jej istnienie w przedszkolu), które w szkołach są darmowe i zajmują dzieci po lekcjach. Nauczyciele szkolni mają bowiem dłuższe wakacje i ferie, mniejsze pensum, a przez to - od dwóch lat obowiązek przepracowania dwóch dodatkowych godzin z dziećmi - aby rzowijac ich zainteresowania, uzdolnienia, wyrównywać dysharmonie rozwojowe itp. Mogą też opiekować się dziećmi na świetlicy, żeby było "jak w przedszkolu" i za darmo smile
                                              • mama303 Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 03.04.11, 09:43
                                                graz.ka napisała:

> Zerówka szkolna jest nadal oddziałem przedszkolnym. Jeśli dzieci przenoszą się
                                                > z przedszkola do oddziału przedszkolnego w szkole, to jest to potwierdzeniem te
                                                > zy afrikany - i najczęściej ma podłoże ekonomiczne.

Wielu rodziców błędnie uważa, że zerówka w szkole będzie na wyższym poziomie. Więc w ich mniemaniu dzieci tam więcej się nauczą niż w zerówce przedszkolnej. Rodzice poprostu się starsznie boją tej I klasy więc na wszelki wypadek wyślą do zeróki przyszkolnej, które jest w ich mniemaniu bardziej zbliżona już do pierwszej klasy, ale jeszcze nie jest ta pierwsza klasą wink.
                                                  • graz.ka Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 03.04.11, 09:58
                                                    Podstawa programowa jest jedna - więc są to oczekiwania bezpodstawne smile
                                                    Nie powinno być podręczników, dominować ma zabawa - także ta dowolna dzieci.
                                                    Nad tym czuwa w pierwszym rzędzie dyrektor szkoły, realizując nadzór pedagogiczny.
                                                    Korzyścią będzie osowojenie się z budynkiem szkoły. Integracja grupy. Wyższy poziom nauczania - nie przypuszczam. smile

Nawiasem mówiąc - to ta reforma jednak budzi lęk w rodzicach? Ze jednak nie dadzą dzieci rady?
                                                  • przeciwcialo Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 03.04.11, 10:02
                                                    Myslę że rodzice nie wierzą we własne dzieci. Bo małe, bo tak niedwano z pieluch wyrósł...itp.
                                                    Sama miałam obawy posyłając sześciolatka 2 lata temu, 2 wrzesnia okazało się że niepotrzebnie. Teraz idzie drugie dziecko jako sześciolatek.
                                                    A co do książek to książki są w przedszkolach i zerówkach. Upierali sie przy nich rodzice choc nauczycielki zapewniały że materiałów własnych mają mnóstwo.
                                                  • makurokurosek Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 03.04.11, 11:36
                                                    Nawiasem mówiąc - to ta reforma jednak budzi lęk w rodzicach? Ze jednak nie da
                                                    > dzą dzieci rady?

Jeżeli ktoś w ogóle zainteresował się podstawą programową to wie, że np matematyka w pierwszej klasie to nic innego jak utrwalanie wiadomości zdobytych w przedszkolu. Wszak dzieci kończące przedszkole muszą mieć opanowanie liczenie, dodawanie, odejmowanie w zakresie do 10 jak również porównywanie liczebności zbiorów. Polski to nauka czytania którą tak czy inaczej od trzydziestu lat dzieci podejmowały w wieku sześciu lat.
                                                    Strach spowodowany jest nierównym poziomem dzieci kończących edukację przedszkolną, bo podstawa programowa to jedno a sposób jej realizacji w przedszkolach to zupełnie coś innego

• mama303 Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 03.04.11, 16:10
                                                    makurokurosek napisała:

> Jeżeli ktoś w ogóle zainteresował się podstawą programową to wie, że np matemat
                                                    > yka w pierwszej klasie to nic innego jak utrwalanie wiadomości zdobytych w prze
                                                    > dszkolu.

Tylko że mało kto się tą podstawą programową zainteresował. Naprawdę, ludzie kierują się często ogólna paniką i jedna matka drugą nakręca pod hasłem "po co skracać dzieciństwo?".
                                                  • mama303 Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 03.04.11, 16:03
                                                    graz.ka napisała:

> Podstawa programowa jest jedna - więc są to oczekiwania bezpodstawne smile

Oczywiscie że są bezpodstawne ale rodzice jednak tak uważają w wielu przypadkach. Mało tego teraz w tym okresie przejsciowym, gdzie jest w zerówkach dużo sześciolatków, pewna częśc nauczycieli zerówek jednak program rozszerza bo dzieciaki dostają małpiego rozumu. Taki sześciolatek porzebuje już czegoś więcej a jak się nudzi to się robi nieznośny i głupie pomysły mu do głowy przychodzą smile
                                                    Tylko tu sie błędne koło robi, taki sześciolatek nauczy się coś niecoś w zerówce, gdzie Pani rozszerzy program /często za namowami rozczarowanych rodziców /i potem trafi do I klasy jako siedmiolatek z sześciolatkami, które niewiele umieją bo chodziły do zerówki gdzie Pani zgodnie z podstawą programowa nie uczyły ani czytania, ani pisania, ani rachowania. I znowu problem, wyrośnięty siedmiolatek się nudzi w I klasie.
                                              • makurokurosek Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 03.04.11, 11:23
                                                > Zerówka szkolna jest nadal oddziałem przedszkolnym. Jeśli dzieci przenoszą się
                                                > z przedszkola do oddziału przedszkolnego w szkole, to jest to potwierdzeniem te
                                                > zy afrikany

Teza afrikany była taka, że szkoły to nieprzygotowane speluny od których należy za wszelkich sił bronić sześciolatki, jak się więc to ma do zamiany " idealnych" przedszkoli na nieprzystosowane, speluniaste szkoły .

"wyboru matek jak wy - które np. przeczytał
                                                > y podstawę programową - jest niewiele. Spora grupa docenia też właśnie zajęcia
                                                > dodatkowe, np. rytmikę i inne (pamiętasz naszą dyskusję o tym makurokurosku? wt
                                                > edy doceniałaś jej istnienie w przedszkolu), które w szkołach są darmowe i zajm
                                                > ują dzieci po lekcjach."

Dlatego tym bardziej nie rozumiem rozpościeraną przez afrikanę wizji szkoły jako diabolicznej instytucji niszczącej dzieci.
                                                • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 03.04.11, 22:42
                                                  to nieprzygotowane speluny od których należy
                                                  > za wszelkich sił bronić sześciolatki, jak się więc to ma do zamiany " idealnyc
                                                  > h" przedszkoli na nieprzystosowane, speluniaste szkoły .

Ooooo proszę - jakie ładne słownictwo z rynsztoka. Ja nigdy takiego słowa nie użyłam - nawet razbig_grin To świadczy tylko o tobie....LOL
                                                  CWOT
                                            • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 03.04.11, 22:50
                                              W Poznaniu to, w Poznaniu tamto....noooo Poznań to naturalnie epicentrum świata, jedyny i najważniejszy punkt na mapie naszej wspaniałej ojczyznysmile
                                              Ty napisz lepiej jak się mają dane odnośnie całego kraju, bo nie piszemy chyba o twojej szkole, tylko o sytuacji ogólnokrajowej. Podpowiem ci - wygląda to z oczywistych względów mizerniutkobig_grin Zdecydowana WIĘKSZOŚĆ zostawia dzieci w "zerówkach" i już nawet nie ważne w jakich...szkolnych czy przedszkolnych, ale jednak w "zerówkach"smile
                                              • makurokurosek Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 03.04.11, 23:15
                                                > W Poznaniu to, w Poznaniu tamto....noooo Poznań to naturalnie epicentrum świata
                                                > , jedyny i najważniejszy punkt na mapie naszej wspaniałej ojczyznysmile

Trudno abym pisała o sytuacji w Warszawie skoro tam nie mieszkam.

"WIĘKSZOŚĆ zostawia dzieci w "zeró
                                                > wkach" i już nawet nie ważne w jakich...szkolnych czy przedszkolnych"

Owszem, ważne bo skoro cały czas opisujesz idealne przedszkola i okropne, nieprzygotowane szkoły w których panuje smród , syf i malaria to jednak ma to duże znaczenie.
                                                • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 03.04.11, 23:36
                                                  A koniecznie MUSISZ ograniczać się do konkretnego miasta ? Nie potrafisz myśleć całościowo i obserwować sytuacji na skalę całego kraju ? Problem nie dotyka jednego miasta, więc nie rozumiem twojego podejścia do tematu. Przecież są statystyki i istnieją dane ile dzieci poszło wcześniej do 1 klasysmile Ja wiem ile. Ty zdaje się niebig_grin

Owszem, ważne bo skoro cały czas opisujesz idealne przedszkola i okropne, niepr
                                                  > zygotowane szkoły w których panuje smród , syf i malaria to jednak ma to duże z
                                                  > naczenie.
                                                  WIELE szkól jest nieprzygotowanych i zapewniam cię, że rodzice niemalże biją się o miejsca w przedszkolach, ale niestety na ma ich dla wszystkich. Przypomnę ci, że obowiązuje również coś takiego jak rejonizacja (np. u mnie). Do szkolnych "zerówek" najczęsciej wysyłają ci, którzy WOLĄ je MIMO WSZYSTKO od 1 klasy, a w przedszkolu miejsca zabrakło lub nie ten rejonsmile Są też rodzice, którzy decydują się na to z powodów finansowych lub logistycznych. ALE mimo wszystko nie posyłają oni swoich dzieci dobrowolnie do 1 klasy, tylko jednak do "zerówki". WIĘKSZOŚĆ zostawia dzieci w "zerówkach" i wiadomo, ze każdy wybiera to co lepsze. Kto może to przedszkole, kto nie może to chociaż szkolna zerówka. A ci, którym się spieszy, to garstka na skalę krajubig_grin
                                                  • makurokurosek Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 04.04.11, 00:04
                                                    > A koniecznie MUSISZ ograniczać się do konkretnego miasta ? Nie potrafisz myśleć
                                                    > całościowo i obserwować sytuacji na skalę całego kraju ? Problem nie dotyka je
                                                    > dnego miasta, więc nie rozumiem twojego podejścia do tematu.

Aby pisać o sytuacji w innych miastach musiałabym ją znać i to nie tylko z gazet, ale również mieć możliwość skonfrontować to z rzeczywistością. Kilka tygodni temu w gazetach i radiach był szum bo we Włocławku miasto zdecydowało się na zamknięcie gimnazjum. Pewnie gdybym nie znała tej sytuacji byłabym oburzona decyzją miasta , ale znam sytuację, znam budynek, wiem jakie środowisko chodzi do tej szkoły czyli co trzeci uczeń ma kuratora na karku, a nauka to ostatnia rzecz o której myśli.
                                                    Nie można pisać i tworzyć własnych opinii na temat czegoś, czego nie możesz skonfrontować z rzeczywistością. Na podstawie filmów i artykułów uważam, ze amerykanki to głupie puste lale, myślące tylko o rozłożeniu nóg , ale nie byłam w Ameryce, nie spotkałam żadnej amerykanki czy więc moja opinia byłaby by słuszna, czy w ogóle mam prawo do wygłaszania takiej opinii ?

"> WIELE szkól jest nieprzygotowanych i zapewniam cię, że rodzice niemalże biją si
                                                    > ę o miejsca w przedszkolach, ale niestety na ma ich dla wszystkich"

I na podstawie czego to piszesz, na podstawie artykułów? Bo ja na podstawie sytuacji w Poznaniu jak i w kujawsko-pomorskim mam zupełnie inne odczucia.

"Przypomnę c
                                                    > i, że obowiązuje również coś takiego jak rejonizacja (np. u mnie)."

Rejonizacja dotyczy szkół, nie przedszkoli.

"A ci, którym
                                                    > się spieszy, to garstka na skalę krajubig_grin"

Na podstawie szkoły do której zdecydowaliśmy się posłać młoda to raczej nie taka garstka. W tym roku były trzy klasy siedmiolatków, czyli 75 dzieciaków, a do klas sześciolatków w obecnej chwili startowało 50. Wiem, że podobna sytuacja jest również w innych szkołach ( młoda chodzi do przedszkola w którym sa dzieci z różnych dzielnic)
                                                  • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 04.04.11, 13:51
                                                    To po co się wypowiadasz w temacie ? Ty znasz sytaucję w swoim regionie, a ja w swoim + statystyki i dane z całego kraju. Widać gołym okiem co się dzieje i co rodzice wybierają. Miliony artykułów i opinii ekspertów w temacie, to również odzwierciedlenie sytuacji na szerszą skalę. Kogo interesuje wypasiony Pcim Górny, skoro w Dolnym jest niezły kanał ??? Zacznijmy więc od wyrównania warunków, bo każdemu jakieś minimum się należy. Nie interesuje mnie, ze czyjeś dziecko spedzi w szkole czas do 12 czy 13, skoro gdzie indziej będzie zmuszone pracowac do 16, 17 czy 18. Nie interesuje mnie, ze w jednej szkole jako 6-latki pójdzie 50% dzieci skoro w kilku innych pójdzie 5% albo i mniej. trzeba patrzeć na sprawę całościowo. Masz w tym momencie zaburzony obraz i to wszystko wyjaśniasmile

> I na podstawie czego to piszesz, na podstawie artykułów? Bo ja na podstawie syt
                                                    > uacji w Poznaniu jak i w kujawsko-pomorskim mam zupełnie inne odczucia.

Już doskonale rozumiem twoją postawę. Widzisz malutkie podwórko, a wmawiasz reszcie świata, ze u nich też musi być równie słodko, skoro u ciebie jestbig_grin Poszerz horyzonty, otwórz oczy i nie myśl tylko o sobie.

> Rejonizacja dotyczy szkół, nie przedszkoli.

Ha,ha,hasmile Kolejny przykład twojej niewiedzybig_grin Po co się tak mądrzysz skoro nie masz pojęcia ? To, że u ciebie nie ma rejonizacji w przedszkolach, nie oznacza, że gdzie indziej tez tak jest. Widać jak nikłe masz pojęcie co się dzieje w krajubig_grin U mnie jak najbardziej jest rejonizacja - miasto znasz, wyszpieguj sobiebig_grin

Nie interesuje mnie przekładnie sytuacji twojej szkoły na resztę szkół. Sprawdź sobie jak wygląda sprawa na skalę kraju, będziesz miała pełny obraz sytuacji. I wtedy można będzie dyskutowaćsmile
                                    • przeciwcialo Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 02.04.11, 06:35
                                      Syn jest w grupie 4-5 a obecnie 5-6 latków. Sześciolatki w zasadzie wszystkie sa zabierane przez rodziców do szkoły albo do zerówki albo do pierwszej klasy. Zostają pięciolatki. Decyzje troche trwały ale w przedszkolu nie zostaje chyba żaden. Sala zerówkowa wygląda jak przedszkolna, z zabawkami i tym nieszczęsnym dywanikiem.
                                  • mama303 Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 02.04.11, 15:11
                                    afrikana napisała:

> O ! Alfa i omega ! Lepiej wie co WIĘKSZOŚĆ sądzi i uważabig_grin No cuda normalniebig_grin

Tak własnie jest że rodzice nawet nie zadadzą sobie trudu aby poczytac na czym ta reforma polega, czego dzieci będą się uczyć w zerówce a czego w przedszkolu. A potem oczy otwieraja ze zdziwienia. Napatrzyłam się i nasłuchałam. Ostatnio miałam okazję słuchac jak to matka sześciolatka, które idzie do zerówki była oburzona że jej wyrośnięta i strasznie mądra córcie spotka się z pięcioletnim sąsiadem w zerówce. Moja znajoma natomiast narzeka na to że synuś sie nudzi w I klasie bo tam w kółko literki i szlaczki. Inna znajoma ma sześciolatke w pierwszej klasie i tam rodzice siedmiolatków utworzyli grupę protestującą przeciwko zaniżonym wymaganiom w tej pierwszej klasie smile Normalnie nasłuchałam sie niemało takich historyjek z których wynika że rodzice niewiele wiedzą i kieruja sie głównie emocjami i własnymi nie zawsze uzasadnionymi obawami.
                                    Smutne to bardzo, o ten brak doinformowania obwiniam także MEN.

> A co ja zrobię ciebie niech nie interesujebig_grin

Nie bardzo mnie to interesuje. Odcięłam Ci sie poprosotu na Twój powtarzany argument, że nikt nie broni wysyłać dzieci wcześniej. No więc nic nie stoi także na przeszkodzie, aby postarać się dziecko opóźnić.

>Piszę o tym co o reformie uważam,
                                    > jak ją oceniam i mam do tego prawo!

A czy ja Ci to prawo odbieram? Każdy ma prawo. Ja też.

> ZROZUM w końcu, że w bardzo wielu przypadkach tak własnie jest ! Jak myślisz ?
                                    > Gdyby to szkoły były przyjaźniejsze, lepiej wyposażone i zadbane niż przedszkol
                                    > a, to WIĘKSZOSĆ rodziców chciałby dla swoich dzieci coś gorszego ???? Po prostu
                                    > wybierają to co lepszebig_grin
                                    Nie zawsze wiedzą tak naprawdę jak jest w szkołach. Nasłuchali się jakichś fałszywych farmazonów i tak tkwia w tej niewiedzy.
                                    • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 02.04.11, 22:41
                                      > Smutne to bardzo, o ten brak doinformowania obwiniam także MEN.

NO...chociaz tylebig_grin

> Nie bardzo mnie to interesuje. Odcięłam Ci sie poprosotu na Twój powtarzany arg
                                      > ument, że nikt nie broni wysyłać dzieci wcześniej. No więc nic nie stoi także n
                                      > a przeszkodzie, aby postarać się dziecko opóźnić.
                                      >
                                      Rodziców chętnych do posłania dziecka do szkoły wcześniej jest mniejszośc, a taka możliwość dla jednostek istaniała zawsze. A teraz wyobraź sobie taką stytuację - większośc jest pozbawiona wyboru i jedyne rozwiązanie jakie pozostaje, to odraczenie dzieci. WIĘKSZOŚĆ ma odraczać, aby mniejszość mogła pójść wczesniej ? To CHOREbig_grin
                                      Ja tutaj nie odnosze się w żadnym miejscu do sytuacji mojego dziecka - ja widzę WIĘKSZOŚĆ i z myślą o niej piszębig_grin Ta większość ma więc odraczać, aby ta mniejszośc była zadowolona ?

• makurokurosek Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 02.04.11, 23:35
                                        > Rodziców chętnych do posłania dziecka do szkoły wcześniej jest mniejszośc, a ta
                                        > ka możliwość dla jednostek istaniała zawsze

Tylko kiedyś program był dostosowany do dzieci siedmioletnich po klasie zero w której to sześciolatki uczyły sie czytać i podstaw matematyki. Do pierwszej klasy posyłane były więc sześciolatki które tą sztukę już opanowały, w obecnej chwili nikt nie oczekuje od sześciolatka posiadania tych umiejętności bo ma się z nimi zapoznać w klasie pierwszej.

"A teraz wyobraź sobie taką stytuac
                                        > ję - większośc jest pozbawiona wyboru i jedyne rozwiązanie jakie pozostaje, to
                                        > odraczenie dzieci. "

A ile rodziców odraczało posłanie dziecka do klasy zerowej, bo tym w obecnej chwili jest klasa pierwsza sześciolatków, wystarczy sobie porównać programy.

"> Ja tutaj nie odnosze się w żadnym miejscu do sytuacji mojego dziecka - ja widzę
                                        > WIĘKSZOŚĆ i z myślą o niej piszębig_grin "

Większość dzieci sześcioletnich co pokazuje trzydziestoletnia praktyka jest gotowa do podjęcia nauki poznawania liter, czytania i pisania.
                                      • mama303 Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 03.04.11, 09:25
                                        afrikana napisała:

> Rodziców chętnych do posłania dziecka do szkoły wcześniej jest mniejszośc, a ta
                                        > ka możliwość dla jednostek istaniała zawsze.
                                        Alez to nie chodzi o możliwość rozczynania nauki wcześniej dla zdolniejszych dzieci tylko o ogólna zmianę w programie edukacji. Zrozum to wreszcie, program jest zmieniony dostosowany dla sześciolatków. Masz dziecko, które sobie nie poradzi i psycholog to potwierdzi to zastawiaj nawet dwa lata!
                                        Rodzice w większości rozumuja tak jak Ty, że wysyłają dziecko rok wcześniej do szkoły a tak nie jest! Bo program I klasy jest dostosowany dla przeciętnego sześciolatka. Czyli dziecko idzie normalnym trybem. Przedtem rozpoczynało edukację w zerówce a teraz to samo będzie rozbić w I klasie. I naprawdę wielu rodziców przekonuje się o tym, tylko już po czasie.

> WIĘKSZOŚĆ ma odraczać, aby mniejszość mogła pójść wczesniej.

Ludzie nie będą odraczać to oczywiste, odraczanie niech zostanie dla szczególnych przypadków. Może dla Twojego dziecka właśnie. Większość dzieci podoła z palcem w....... Pisze to jako matka przecietnego całkiem dziecka obecnie w II klasie z ogromną większością dzieci z rocznika powyżej. Pozostałych dwóch kolegów równolatków tez sobie nieźle radzi. Miały trudniej niż teraz dzieci, które pójdą jako szęsciolatki do I klasy i dały radę.

• afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 03.04.11, 23:00
                                          Moja to akurat pod względem intelektualnym i emocjonalnym poradzi sobie lepiej niż przeciętniakbig_grin O to się nie martwwink
                                          Ja tutaj nie piszę o mojej - powtarzam to do znudzenia. Twoja postawa jest bardzo egoistyczna, myślisz tylko o swoim dziecku i dyskusję zawężasz już poraz koleny do gadek typu moja - twoja. Ja myślę szerzej, przekładam reformę na ogół a nie na jednostkę, więc od mojej to ty się odstosunkuj i wbij sobie w końcu do głowy, że ktoś może się interesowac losem innych i brać pod uwagę opinie i zdanie WIĘKSZOSCI. Słucham też głosów ekspertów i znawców tematu, a nie kilku panienek forumowych, które nie chcą/nie potrafią swoich przekonań podeprzeć jakimś autorytetem.
                                          • mama303 Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 04.04.11, 18:05
                                            afrikana napisała:

> Moja to akurat pod względem intelektualnym i emocjonalnym poradzi sobie lepiej
                                            > niż przeciętniakbig_grin O to się nie martwwink

Ciekawe podejście: moja sobie poradzi ale ja tu myślę o innych biedactwach niedojrzałych, które sobie napewno nie poradzą. Walczysz jak lwica o inne dzieci! wink
                                            Przestań, większośc sobie poradzi, tak jak w zerówkach wiekszośc sześciolatków sobie radziło i nawet te co sobie gorzej beda radzić w I klasie, mają jeszcze dwa lata na wyrównanie.
                                            Nie zarzucaj mi egostycznego podejścia bo ja juz decyzję podjęłąm dawno więc co bym miała teraz zyskać?
                                            Uważam poprostu, że siejesz jakąś panikę niepotrzebną, która przeszkadza rodzicom podjąc tę trudną decyzję.
                                            • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 05.04.11, 00:11
                                              1. Interesuje mnie los dzieci OGÓLNIE, bo między innymi również takie grupy wiekowe uczę i wiem jak wygląda sytuacja.
                                              2. Nie martwię się, że moje dziecko sobie NIE PORADZI, tylko że będzie miało o wiele trudniejsze warunki niż miałoby ucząc się wg was tego samego w "zerówce" przedszkolnej i ogólnie rok krócej. Do pracy zdąży, praca nie zając, a na naukę nigdy czasu nie za dużo. Wolny czas na "bimbanie" to nieporozumienie. Lepiej mieć spokojniejszy start i czas na rozruch, a nie wszystko na "łapu capu", byle szybciej a potem rok przelawirować.
                                              3. Skoro ciebie już temat nie dotyczy, to co ci tak zależy aby nie przedłużyć etapu wprowadzania reformy ? Czyżbyś żałowała ? Czyżbyś postepowała tak a nie inaczej jedynie z obawy przed nadchodzącym tłokiem ? Jeśli NIE, to co cię tak drazni, że inni chcą mieć wybór i wywalczyć czas dla szkół na dostosowanie i przygotowanie ?
                                              4. A dlaczego moje opinie przeszkadzają innym rodzicom w podjęciu decyzji ? Aby podjąć słuszną i dobrze przemyślaną decyzję trzeba znać opinię tylko jednej strony ? Czy druga strona medalu i inne spojrzenie na sprawę się nie liczy ? Czy ci którzy myślą inaczej niż ty mają zamknąć gęby i udawać, ze wszytsko jest ok żebyś była zadowolona ? Tylko twoje zdanie w tym temacie jest jedyne i słuszne ? Czyli od dzisiaj wszyscy powtarzamy jak mantrę: jest CUDOWNIE, jest sielanka, mamy wspaniałą reformę, przygotowane szkoły i nacudowniejszy system edukacji i poziom naucznia na świecie big_grin
                                              Rozwalają mnie wszelkie próby wprowadzania cenzury ze względu na dobro i samopoczucie innychbig_grin
                                              • makurokurosek Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 05.04.11, 00:44
                                                "Aby podjąć słuszną i dobrze przemyślaną decyzję trzeba znać opinię tylko jednej strony ?"

Trzeba przede wszystkim patrzeć na własne dziecko, nie na dzieci z innego regionu, nie na dzieci sąsiadów ale na potrzeby i problemy własnego dziecka, własnego otoczenia.
                                                Nie zmienisz świata, nie zatrzymasz zmian które rozpoczęły się dwadzieścia lat temu, nie zmienisz tego że coraz bardziej uwidaczniają się różnice klasowe, różnice w edukacji, tego że powstają szkoły dla elit w których wszystko jest na cymes, a nauka na wysokim poziomie i wszystko za państwową kasę.

"> Rozwalają mnie wszelkie próby wprowadzania cenzury ze względu na dobro i samopo
                                                > czucie innychbig_grin"

Sądzę, że wszyscy widzimy niedociągnięcia reformy ale spłycanie ich do placów zabaw, czy dywaników, udowadnianie że dzieci sześcioletnie są niedojrzałe do podjęcia nauki mimo iż od trzydziestu lat ten proceder obowiązuje jest śmieszne. Są problemy i to duże, wynikające ze źle wprowadzonej reformy, z trzyletniego okresu przejściowego, z braku kontroli nad sposobem wprowadzania nowej podstawy programowej i to tak naprawdę są realne problemy reformy , a nie wielkość kibelka.
                                                  • makurokurosek Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 05.04.11, 01:14
                                                    Nie zauważasz rzeczywistych problemów
                                                    > innych, lekzeważysz je, bo ciebie nie dotykają

Być może, bo widzę, że świat wykorzystuje i niszczy ludzi z ideałami zostawiają zgniliznę, że dla mnie ważniejsze jest moje dziecko niż dziecko pani X. Czasy komunizmu się skończyły teraz każdy troszczy się o własną d....

• afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 05.04.11, 01:44
                                                    To napisz, że dla TWOJEGO dziecka tak jest lepiej, ale nie uogólniaj, że tak jest lepiej dla WSZYSTKICH. I zgodnie z twoim podejściem, rodzice wybierają dla swoich dzieci to, co ich zdaniem jest dla nich lepsze. I WIĘKSZOSĆ jest przeciwna temu co się dzieje, nie podobają im się zmiany, walczą o lepszą opcję dla swoich dzieci. A ty zawsze mogłas posłać swoje dziecko do szkoły wczesniej, prawda ?
                                                    Masz rację, czasy komunizmu się skończyły, mamy demokrację, a w demokracji każdy ma prawo głosu, a WIĘKSZOŚĆ ma prawo wyboru, więc dlaczego chcesz im to odebrać ?
                                                  • makurokurosek Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 05.04.11, 09:07
                                                    Wiesz czasy w których było" My ", " Nasze", " Wiecie, pomożecie", dawno minęły i nikt tym ludziom walczącym o dobro ogółu nie podziękował, ba okazało się, że nikt takiego dobra nie chciał.Zarzucasz mi mówienie za ogół, ale tak naprawdę to ty starsza sie być głosem narodu mimo, iz jak widać po tym wątku wypowiadające się osoby mają odmienne co do twojego zdanie.
                                                    Jesteś raczej dość młodą osobą i nikt przez wszystkie szczeble edukacji nie nauczył cię sloganu" Nie wypowiadaj się w imieniu innych wypowiadaj się w swoim imieniu"
                                                  • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 05.04.11, 12:54
                                                    Kochana różnica jest ogromna - ty chcesz mówić za ogół stanowiąc mniejszosć (odsyłam ponownie do danych ogólnokrajowych). Ja mówię głośno to co mówi, pisze, woli i głośno krzyczy WIĘKSZOŚĆ. Ja nie jestem przywódczynią żadnego ruchu, ja się po prostu zgadzam z jego założeniemi i postulatamismile Odsyłam cię do postu tytułowego, od którego się zaczęłą dyskusja, poczytaj sobie słowa mądrego pana i potem wbij do głowy, ze ja się z nim i z WIELOMA INNYMI autorytetami i rodzicami po prostu ZGADZAMsmile Wypowiadam się więc w swoim imieniu mając na poparcie swoich poglądów rzesze rodziców, psychologów, pedagogów i ekspertów w dziedzinie edukacji. A ty jesteś pojedynczym forumowym bytem i razem z dwoma czy trzema innymi myślicie, że większosć powinna uważać tak jak wy, czyli odosobnione przypadkibig_grin A na poparcie swoich słów, nie macie ANI JEDNEGO mądrego i rzetelnego źródłabig_grin Jeszcze się nie doczekałam LOL
                                                  • makurokurosek Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 05.04.11, 14:06
                                                    "Ja mówię głośno to co mówi, pisze, w
                                                    > oli i głośno krzyczy WIĘKSZOŚĆ. "

Partia podobno też mówiła głośnio o tym czego chciała większość.
                                                    Rzeczywistość jest taka, że od co najmniej 30 lat sześciolatki podejmowały naukę i celem większości rządów było umożliwienie każdemu sześciolatkowi podjęcia nauki w klasach zerowych, czego rezultatem jest ustawa z 2003 roku.

"Wypowiadam się więc w swoim imieniu mając na popar
                                                    > cie swoich poglądów rzesze rodziców"

Nie rzesze skoro, nawet w necie w tym wątku większość wypowiadających się osób nie widzi problemu w podjęciu przez dzieci sześcioletnie nauki w klasie pierwszej.

"Wypowiadam się więc w swoim imieniu mając na popar
                                                    > cie swoich poglądów rzesze rodziców, psychologów, pedagogów i ekspertów w dzied
                                                    > zinie edukacji."

Projekt wyszedł nie od kogo innego jak od ZNP, wydaje mi się że do Związku nauczycielstwa polskiego należą pedagogowie, ale cóż może się mylę.

". A ty jesteś pojedynczym forumowym bytem i razem z dwoma czy trz
                                                    > ema innymi myślicie, że większosć powinna uważać tak jak wy, "

Skoro sporo rodziców sześciolatków decyduje się na przepisanie dzieci z przedszkola do szkoły, to chyba nie jestem jedynym bytem decydującym się na ten krok.
                                                  • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 05.04.11, 23:21
                                                    Weź ty lepiej poczytaj co się dzieje w całym kraju, daleko szukac nie trzeba:

forum.gazeta.pl/forum/w,587,123981860,123981860,Nie_musisz_posylac_6_latka_do_szkoly_.html
                                                    Sprawdź sobie w końcu jaki odsetek rodziców zdecydowało się do tej pory dobrowolnie wysłać swoje dzieci do 1 klasy jako 6-latki i już masz odpowiedzi na swoje wyssane z palca teoriesmile

Trzy panienki z forum to mała reprezentacja. Tyle samo głosów w tym wątku (i wielu innych) było na NIE dla reformy, policz sobiesmile To, ze wy się we trzy rzucacie do gardeł, nie oznacza, że kazdemu się chcesmile Ludzie się organizują, zbierają podpisy (tak, tak - w cudownym Poznaniu teżbig_grin), walczą o losy swoich dzieci. To nie jest garstka. Dyrektorzy nieprzygotowanych szkół załamują ręce. Eksperci, autorytety, psychologowie i pedagodzy biją na alarm i wspierają akcję. Podaj przykład takich działań w odwrotnym kierunkubig_grin Bo wiesz....wy trzy to trochę za mało jednak ROTFL
                                                  • analist73 Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 06.04.11, 07:39
                                                    A nie boisz się sytuacji, że np. w roku 2012, kiedy 6-latki miały pójść obowiązkowo do szkoły, wprowadzą kolejną reformę. Tylko jak zwykle w ostatniej chwili i przykładowo do szkoły pójdą 7-latki, które nie przerobiły starej zerówki a program wróci stary(i nauczyciele będą mieli uczyć tak jakby dzieci chodziły normalnie do zerówki). Fantazja niektórych ludzi nie ma granic, w końcu to nie oni pójdą do szkoły.
                                                    Działań w drugą stronę nie ma, bo rodzice którzy chcą posłać 6-latka to posyłają i nie mają powodu protestować.
                                                  • makurokurosek Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 06.04.11, 08:47
                                                    Widzisz ten rok jest tak naprawdę rokiem rozpoczęcia wprowadzenia zmiany. Dwa lata temu, mimo iż reforma już weszła w życie wszystkie zerówki pracowały na starych programach, a klasy pierwsze szły według trudniejszego podręcznika, rok temu było bardzo podobnie .
                                                    Rodzice nie wysyłali sześciolatków do szkół, bo większość zerówki szło starym programem. Zmiany w podejściu do reformy zaczęły się tak naprawdę od tego i roku, i to w tym roku przedszkola i oddziały zerowe w szkołach zaczęły w jakiś sposób respektować podstawę. W przyszłym roku nie będzie sensu łamania tej podstawy. Efekt jest taki, że w obecnej chwili w klasie pierwszej mogą spotkać się sześcio i siedmiolatki które nie znają liter z tymi którzy czytać potrafią bo uczyli się tego przez rok. Za rok takiej sytuacji już nie będzie.
                                                    Sama gdybym nie widziała tej zmiany w postawie nauczycieli nie zdecydowałabym się na posłanie sześciolatka do szkoły
                                                  • analist73 Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 06.04.11, 09:21
                                                    Co kraj to obyczaj smile. U nas w tym roku 5 i 6 latki w przedszkolu przerabiają program starej zerówki. Co będzie za rok tego jeszcze nikt nie wie smile. W szkole nie ma zerówki. Czyli w tym przedszkolu nie dostrzegli jeszcze że wprowadzono reformę. W innym to samo miasto już się stosują do przepisów. Jak już gdzieś wypisałam w 1 klasie mogą się spotkać dzieci o bardzo różnym poziomie, i nie jest to wina szkoły. Nauczyciele w szkole(rejonowej) stosują się do przepisów i uczą dzieci wychodząc z założenia, że dziecko 1 września nie zna liter i cyfr.
                                                    U mnie za rok czyli w 2012 może być sytuacja (i pewnie będzie), że spotkają się dzieci które nie znają liter z tymi które przerobiły materiał zerówki(obecne 5-latki w zerówkach, których rodzice nie puszczą do 1 klasy jako 6-latki, a jest ich większość).
                                              • mama303 Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 06.04.11, 20:02
                                                afrikana napisała:

> 1. Interesuje mnie los dzieci OGÓLNIE, bo między innymi również takie grupy wie
                                                > kowe uczę i wiem jak wygląda sytuacja.

Mnie też interesuje los dzieci OGÓLNIE, także tych młodszych a nie tego jednego rocznika akurat sześciolatków i mam troche inne zdanie niż Ty na ten temat. A dodatkowo uważam ,że cały ten sprzeciw co do założeń reformy polega głównie na emocjach, obawach rodziców nie do końca uzasadnionych i przemyślanych i ogólnie udzielajacej sie panice a nie na sensownych argumentach. I to mnie irytuje.

> 2. Nie martwię się, że moje dziecko sobie NIE PORADZI, tylko że będzie miało o
                                                > wiele trudniejsze warunki niż miałoby ucząc się wg was tego samego w "zerówce"
                                                > przedszkolnej i ogólnie rok krócej.

Jeżeli masz jakąs straszną szkołę to może tak być ale wtedy powód Twoich rozterek to poprostu kiepska szkoła a nie zła reforma.
                                                no i to że Twoje dziecko w Twojej szkole będzie miało gorzej niż w Twoim przedszkolu nie oznacza wcale że wszystkie dzieci tak będą miały.

> Lepiej mieć spokojniejszy start i czas na rozruch, a nie wszystko na "łapu capu", byle
                                                > szybciej a potem rok przelawirować.

No więc chodzi właśnie o ten spokojny rozruch w edukacji wczesnoszkolnej. Jest trzy lata na opanowanie łatwego programu. Poczytaj sobie proszę co musi umiec dziecko po I klasie i potem po III klasie!

> 3. Skoro ciebie już temat nie dotyczy, to co ci tak zależy aby nie przedłużyć e
                                                > tapu wprowadzania reformy ? Czyżbyś żałowała ? Czyżbyś postepowała tak a nie in
                                                > aczej jedynie z obawy przed nadchodzącym tłokiem ? Jeśli NIE, to co cię tak dra
                                                > zni, że inni chcą mieć wybór i wywalczyć czas dla szkół na dostosowanie i przyg
                                                > otowanie ?

Bo uważam że reforma jest dośc sensowna, brakuje tylko dobrej rzetelnej informacji dla rodziców, że protesty rodziców nie do końca są przemyślane, że rodzice zostawiający teraz dzieci sześcioletnie w zerówkach popełniaja błąd.
                                                Jasne że obawiam się tłoku ale rodzice zostawiający sześcioletnie dzieci teraz w szkołach powinni się go obawiać bardziej. Mojej córce raczej nie dołążą dzieci do jej rocznika smile
                                                Jestem zadowolona ze swojej decyzji chociaz też byłam pewna obaw.

> 4. A dlaczego moje opinie przeszkadzają innym rodzicom w podjęciu decyzji ? Aby
                                                > podjąć słuszną i dobrze przemyślaną decyzję trzeba znać opinię tylko jednej st
                                                > rony ?

Bo Twoje opinie sa strasznie histeryczne i czasem dziecinne. Nie przedstawiasz sensownych argumentów. Klasówki, oceny, dyktanda i tornistry i opasłe lektury do czytania smile.... to brzmi strasznie a w rzeczywistości nie jest żadnym problemem dla dzieci. Sprawdziany sa dostosowane do poziomu dziecka, dyktanda pojawiają się prościutkie dopiero pod koniec I klasy i raczej nie chodzi w nich o zasady ortografii, tornistry sa pewnym przywilejem - tam dziecko ma swoje skarby i nimi sam rządzi smile lektury czyta nauczyciel albo rodzice w domu i sa to proste książeczki na poziomie przedszkolaka smile
        • ariella Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 30.03.11, 15:40
          Aby zrozumiec podstawowa idee reformy trezba spojrzec poza swoje cztery litery. Wbrew opinii nie chodzi tu o kase, a o wyrownywanie szans. Bo dla dzieci z zadbanych rodzin wielkomiejskich - faktycznie, byloby lepiej przekitlasic sie dodatkowy rok w milusim, najlepiej prywatnym przedszkolu. Natomiast problemem sa dzieci ze srodowisk, hmm, bardziej zaniedbanych, ktore nie chodzily do dobrych, ani wogole do zadnych, przedszkoli. I dla nich to jest dar od boga, ze teraz beda MUSIALY zacza edukacje rok wczesniej niz dotychczas, bo to da im mega szanse na lepsze zycie. Beda mialy lepszy i rowniejszy start. I to juz tyle razy bylo podnoszone, ze naprawde glupio mi to pisac, bo mam wrazenie ze pisze mega truizmy smile
          Poza tym, nie ma sie co obrazac na rzeczywistosc. Swiat przyspiesza, dzieci sie coraz szybciej rozwijaja, sa coraz bardziej bombardowane wiadomosciami i stymulowane. Dzisiejszy 6-latek jest duzo bardziej rozwiniety od rowiesnika sprzed 100 lat.
          POza tym w Anglii dzieci ida do szkoly w wieku 4 lat (o bozeeeee, killuja wlasne spoleczenstwo!!!!), w Rosji edukacja jest krotsza jeszcze o rok niz u nas. I co? Wiadomo, ruskie i brytole to glupie sa... Co?
          pozdr
          NIE BADZCIE TAKIMI EGOISTKAMI, sorry za CL
          • paulinaiamelcia Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 30.03.11, 16:53
            Poza tym, nie ma sie co obrazac na rzeczywistosc. Swiat przyspiesza, dzieci sie
            > coraz szybciej rozwijaja, sa coraz bardziej bombardowane wiadomosciami i stym
            > ulowane. Dzisiejszy 6-latek jest duzo bardziej rozwiniety od rowiesnika sprzed
            > 100 lat.

Dokładnie, już nasze małe dzieci te trzylatki potrafią więcej niż kilkanasicie lat temu. Dlatego warto dziecko posłać wcześniej do szkoły
            --
          • afrikana Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 30.03.11, 18:23
            1. Aby wprowadzić obowiązek przedszkolny i wyrównywać szanse, nie trzeba na gwałtu rety wyganiać 6-latków do nieprzygotowanych szkół. A nawet jeśli, to można to zrobić powoli, z głową i sensem. Zamiast tego mamy bałagan.
            2. Świat przyspiesza - i co ? Zamiast wyższej jakości, podniesionego poziomu, mamy ten sam materiał do przerobienia, tylko mniej czasu. Co dzięki temu zyskają dzieci ? Nauczą się więcej ? Chodzi o szybkość a nie o jakość nauki ? Żyjemy dłużej, możemy się dłuzej pouczyćbig_grin
            3. No, akurat na kim jak na kim, ale wzorowanie się na UK to śmiech na sali. Nie będę poraz kolejny wklejać wyników badań PISA - sprawdź sobie. Anglicy na szarym końcu, wstyd dla Europy, coraz słabsze wyniki, coraz gorszy poziom. Poza tym:

www.guardian.co.uk/education/2009/feb/14/starting-age-four-school
            Dlaczego więc mamy wzorować się na krajach, które przykładem nie świecą, a nie na krajach, które mają osiągnięcia edukacyjne i wysoki poziom naucznia ? Dlaczego przykładem dla nas nie moze być Szwecja czy Finlandia ???? Coś nie pasuje ? Poprosze o argumentysmile Czyżby tam się świat zatrzymał ? I jak to się dzieje, ze nie dość, że zaczynają tam obowiązek szkolny w wieku 7 lat, to jeszcze są w czołówce krajów europejskich pod względem poziomu nauczania ? I jak to się dzieje, że Polska zostawia tyle krajów daleko w tyle, pomimo że wg waszych argumentów to oni powinni być lepsi ?

Nie dajcie się nabrać, nie dajcie się zaslepić i oszukać. Nie bądźcie takie NAIWNE. Wasze dzieci nic nie zyskają na wcześniejszym pójściu do szkoły. Zyska Zussmile
          • bj32 Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 31.03.11, 15:59
            "Wbrew opinii nie chodzi tu o kase"
            Jasne! Tak samo, jak z mundurkami Giertycha i zmianą systemu przez wprowadzenie gimnazjów... które teraz planuje się zlikwidować i powrócić do systemu 8 klas podstawówki, potem szkoła średnia. Ani na mundurkach nikt nie zarobił, ani na wprowadzeniu gimnazjów, ani nie zarobi na likwidacji gimnazjów... Abstrahując już od faktu, ile kasy poszło/pójdzie na wyposażenie, zmiany umów, zmiany pieczątek, zmiany tabliczek na szkołach, zmiany nagłówków w papierach, chmary urzędników, którzy zarobią na "reformowaniu", wyposażeniu sal szkolnych dla "młodocianych" uczniów i tak dalej, i tak dalej... A za kilka lat okaże się, ze reforma była poroniona i wracamy do starego systemu... I wszystko od nowa. Prawda? Ale nie chodzi o kasę.
            "a o wyrownywanie szans"
            Wiesz, co piszesz i ze nie trzyma się kupy?
            "problemem sa dzieci ze srodowisk, hmm, bardziej zaniedbanych, ktore nie chodzily do dobrych, ani wogole do zadnych, przedszkoli."
            I w czym, na litość bogów, ma im pomóc fakt, że zamiast mając lat , będą dojeżdżać z Pcimia Dolnego do Górnego 12 kilometrów w wieku lat sześciu? Poziom edukacji im od tego wzrośnie?Jaka to dla nich szansa? że wcześniej sobie odmrożą tyłki, jak zimą gimbus nie dojedzie i będą dygać kilka kilometrów piechotą, albo nie dotrą do szkoły wcale? No faktycznie - miodzio!
            "Swiat przyspiesza, dzieci sie coraz szybciej rozwijaja, sa coraz bardziej bombardowane wiadomosciami i stymulowane. Dzisiejszy 6-latek jest duzo bardziej rozwiniety od rowiesnika sprzed 100 lat."
            A co dopiero od rówieśnika sprzed 2000 lat! Ba! W średniowieczu przeciętny sześciolatek nie miał pojęcia, ze w ogóle coś takiego jak pismo istnieje. Jejku! Kupa dorosłych nie miała o tym pojęcia, a nawet jeśli wiedzieli, to większość jednakowoż nie umiała czytać... Racjonalny argument, racjonalny.
            A to, ze te dzieci się szybciej rozwijają, na tyle szybko, ze już nie w wieku 18 lat, jak 100 lat temu, ale w wieku 15 zachodzą w ciążę - to też pozytyw, nie?
            Szkoda tylko, że reformy szkolnictwa dotyczą wyłącznie wieku, jeśli idzie o przyspieszenie. A nie poszerzaniu horyzontów. Dzięki temu dzisiejsza młodzież czyta głównie rozkłady jazdy i paragony, nie wie, jak się zabezpieczyć przed ciążą, ale znakomicie sobie zdaje sprawę z tego, że w Egipcie rosą świerki, a w styczniu trzej królowie na wielbłądach do drewnianej stajenki doginali przez śnieżna zaspy.

Tego roku bombkami przystroję sobie palmę... Ku czci reform minister Hall.
            -
            Jego żona spodziewa się niedługo dziecka. On też miał niedawno kontuzję. - Komentarz sportowy
            napisz maila w tej sprawie na forum@agora.pl by Dzieneusz
    • nikorason Jednego nasze forumowe matki nie rozumieją 30.03.11, 17:28
      Jako nauczycielki przedszkola, nie mamy żadnej "korzyści" z tego "psioczenia" na reformę szkolnictwa. Wręcz odwrotnie. Pozbyłyśmy się "problemó" typu słaby słuch fonemowy, niechęć do nauki czytania, problemy ze skupieniem uwagi. Dla nas naprawdę problem z głowy wink, to, że WASZE dzieci będą uczyć się w źle przygotowanej szkole, będą nosić ciężkie tornistry, będą czekać na was w ubogiej świetlicy, to wasze nieszczęście i wasz problem. Uwierzcie protestujemy, bo mamy na względzie dobro dzieci, nic więcej!
      Teraz czekam na serie postów typu "moje dziecko jest bardzo zdolne i poszło do szkoły w wieku 3 lat wink" lub "moja podstawówka jest najlepiej wyposażona na świecie..."
      OK znam szkoły, które zupełnie nie są przygotowane do przyjęcia sześciolatków, i uwierzcie te szkoły w Polsce są w przeważającej ilości.
        • mariola1315 Re: Jednego nasze forumowe matki nie rozumieją 31.03.11, 08:55
          annalalik napisała:

> A ja mam stres bo moj syn ma isc do szkoly jakos niespełna 6 latek (5,8). Moze
          > byc tak ze bedzie musial byc w jednej klasie nawet z 7,8 latkami... i to wg Was
          > jest dobre? Dla mnie to chore i mam nadzieje ze jednak jakims cudcem przedluza
          > ta reforme...

Mój syn też pójdzie do szkoły jako niespełna prawie 6-olatek.
          Już teraz widzę,że będa problemy, ponieważ chodząc do przedszkola troszkę momentami "odstaje" od rówieśników. Poza tym moje dziecko jest z października, a w grupie chłopczyk który jest ze stycznia jest o wiele bardziej " do przodu" - nawet z mową. Moje dziecko dopiero miesiąc temu zaczął mówić wyraźnie.

http://suwaczki.maluchy.pl/li-47837.png
      • mama303 Re: Jednego nasze forumowe matki nie rozumieją 31.03.11, 22:41
        nikorason napisała:

> Teraz czekam na serie postów typu "moje dziecko jest bardzo zdolne i poszło do
        > szkoły w wieku 3 lat wink" lub "moja podstawówka jest najlepiej wyposażona na świ
        > ecie..."

Moje dziecko poszło rok temu jako sześciolatek do I klasy z siedmiolatkami po starej zerówce do nauczycielki bardzo ambitnej i nie przestawionej jeszcze wtedy na 'nowe". Nie było specjalnie zdolne i miało niecheć do czytania smile Szkoła rejonowa, przeciętna bez jakichś specjalnych rarytasów. I co? moje dziecko pomimo że naturalną koleją rzeczy odstawało w I klasie od swoich siedmioletnich kolegów dało radę! Naprawdę podołało! winka teraz w II klasie w zasadzie nie ma poważnych trudności. Opanowało pisanie i czytanie więc z czym miałoby mieć trudności? Zadowolona lata do szkoły, ma szkolne kumpele, swój szkolny świat.
        Ludzie nie straszcie! Nawet nauczyciele w szkołach którzy byli całkowicie przeciwni sześciolatkom w I klasie, zaczynają sie powoli przekonywać, że to niegłupi pomysł a sześciolatki sobie nieźle radzą!
      • asia_i_p Re: Jednego nasze forumowe matki nie rozumieją 31.03.11, 23:53
        Koło przedszkola jest plac zabaw w fatalnym stanie. W przedszkolu catering.
        Koło szkoły ogromny park z porządnym placem zabaw. W szkole stołówka.
        Nie mam zamiaru wspierać z zasady protestu "większości Polski", skoro moje dziecko zyskuje na zmianie.
        --
        Cierpię, ale jeszcze mam nadzieję,
        że przylecą piraci bombowcem
        i bogatym zabiorą pieniądze,
        a na pięknych założą pokrowce. (Kabaret Potem)
        • afrikana Re: Jednego nasze forumowe matki nie rozumieją 01.04.11, 00:09
          Wiesz...a ja nie mam zamiaru wspierać reformy "mniejszości" Polski, skoro moje dziecko traci na tej zmianie. Stanu szkół w moim mieście nie będę tutaj opisywać, było o tym wiele razy....
          A tak naprawdę, niewiele się różnimy od siebie- obie chcemy dla swojego dziecka jak najlepiejsmile Różnica między nami jest jedna i podstawowa: Ty masz wybór, a ja niesmile
    • novinka1 Re: Wyrządzanie dzieciom szkody ! 31.03.11, 10:56
      Boszsz... Ja poszłam o rok wcześniej do szkoły, jak miałam 6 lat. Jakoś nie zauważyłam różnicy - byłam piątkową uczennicą, cała podstawówka z czerwonym paskiem i w ogóle mi to nie przeszkadzało, że chodzę z dziećmi o rok starszymi. Traktowałam ich (i vice versa) jak równolatków.

Nie wiem, skąd się biorą tacy nawiedzeni ludzie. Zagranicą dzieci zaczynają edukację wcześniej i nikt jakoś o to piany nie bije...