Dodaj do ulubionych

zestaw książek dla przedszkolaka???

16.06.11, 14:14
starszy syn idzie do 4-latków, młodszy do 3-latkow.

w szatni wisi kartka o opłacie która trzeba uiscic za książki edukacyjne.

czy to wymysl dyrektorki czy teraz to juz obowiązek?

Edytor zaawansowany
 • mariola1315 16.06.11, 14:29
  Tak jest - to jest obowiązek.

 • przedszkolanka_anka 16.06.11, 14:59
  mariola1315 napisała:

  > Tak jest - to jest obowiązek.
  >
  Nieprawda!!! Nie ma takiego obowiązku! W przedszkolu nie obowiązują żadne książki.Można się posiłkować jedynie tzw.Kartami Pracy,popularnie zwanymi "książkami" jednak nic nie można narzucić rodzicom,propozycję wprowadzenia tego podaje się na zebraniu grupowym i jesli większość rodziców się zgodzi wtedy Karty Pracy są zakupywane.Jednak forsowanie "książek" jest nagminne przez niektóre dyrekcje i nauczycielki niestety.
  Proponuję zapoznac się Nna stronie MEN z zalecanymi sposobami realizowania założeń reformy programowej gdzie widnieje zapis:

  Dla przywrócenia należytych proporcji zajęć edukacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego zaleca się, aby najwyżej jedną piątą czasu przeznaczyć na różnego typu zajęcia dydaktyczne realizowane według wybranych programów autorskich. Natomiast pozostała część czasu powinna być wykorzystana na główne formy dziecięcej aktywności, czyli zabawę i aktywność ruchową. Ma to przeciwdziałać wymuszaniu organizowania szkolnych form edukacyjnych i stosowania szkolnych metod, w tym również korzystania z podręczników, zeszytów ćwiczeń czy kart pracy w placówkach wychowania przedszkolnego. Tego typu szkolne metody pracy mogą stanowić jedynie uzupełnienie wielostronnego wspierania rozwoju dziecka, co oznacza ewentualne stosowanie ich w bardzo ograniczonym zakresie, odpowiednio do wieku dziecka. Podstawą pracy powinna być zabawa i różnorodna działalność dziecka, związana z prawidłowym rozwojem procesów poznawczych, uzyskaniem dobrego poziomu koordynacji wzrokowo-ruchowej, gotowości do nauki pisania i nauki szkolnej.
  Z powyższych względów odstąpiono od zalecania do użytku szkolnego przez Ministra Edukacji Narodowej podręczników pomocniczych przeznaczonych do wychowania przedszkolnego. Zasadniczym celem wychowania przedszkolnego jest wspomaganie rozwoju intelektualnego i kształtowanie gotowości dziecka do nauki czytania i pisania, w szczególności poprzez różnego rodzaju zabawy i gry dydaktyczne, zatem korzystanie z podręczników w wychowaniu przedszkolnym jest niekonieczne i niezalecane.

  --
  Świetne i przydatne forum dla nauczycielek przedszkola i rodziców dzieci w wieku przedszkolnym.Zapraszamy!!!
  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=47465
 • graz.ka 16.06.11, 18:04
  Z ust mi do przedszkolanko_anko wyjęłaś smile
  z klawiatury, znaczy się smile

  Nie pracuję na żadnych podręcznikach odkąd przestały być obowiązkowe (ostatnie to chyba było "Mam 6 lat" smile.
  Z BARDZO dobrym skutkiem smile
 • dziub_dziubasek 17.06.11, 07:49
  Jest to bzdura a nie obowiązek!!!
  Mam dwoje dzieci w wieku przedszkolnym i nigdy żadnych książek nie kupowałam. Co więcej nikt z moich znajomych też swoim dzieciom nie musiał kupować.
  --
  http://www.suwaczki.com/tickers/xkcd9x0h1tchpmdn.png

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.