• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

Dziecko niepełnosprawne w przedszkolu Dodaj do ulubionych

• 09.11.13, 19:53
    Witam, jestem nauczycielką w przedszkolu.Moja grupa liczy 15 dzieci, w tym 2 niepełnosprawne. Jedno głuche, drugie z różnymi zaburzeniami. Moje pytanie jest takie: czy dozwolone jest aby taką grupą dzieci opiekowała się tylko jedna osoba z wyksztalceniem tylko eczesnoszkolnym i przedszkolnym? Nie ukonczylam pedagogiki specjalnej ani innej tego typu, a pracuje z dziecmi wymagajacymi specjalnej opieki. Dzieci niepelnosprawne wymagaja ciaglej opieki, a ja jestem sama na 15 osob. Czesto sie zdarza, że dzieci sa pogryzione przez dziecko niepelnosprawne, kontakt z nim jest ograniczony. Boję sie po prostu że ktoregos razu wydarzy sie jakis wypadek. Proszę o pomoc. Jeśli powinnam mieć pomoc, nie powinnam być sama, to gdzie mam się z tym zgłosić? moja pani dyrektor nie reaguje, według niej są bardziej liczne grupy i tam nie narzekają.
    Edytor zaawansowany
    • 10.11.13, 16:26
      dla dziecka niepelnosprawnego tworzy sie IPET (ind.program terap.), w ktorym zawiera sie wszystko czego potrzeba dla takiego dziecka czyli np. praca zindywidualizowana nauczyciela, praca z terapeta, psychologiem i obecnosc osoby wspierającej (ile godz. na tydzien)itp. ipet sklada sie u wladz zarzadzajacych przedszkolem. jesli nie wyraza zgody to musza to wydac na pismie. wtedy mozna sie odwolywac (cos mi chodzi po glowie, ze to byloby niezgodne z ustawa, ale nie mam pewnosci).ipet tworzy zespol pedagogiczno psychologiczny w p-lu. nie wiem tylko czy sa jakies terminy skladania ipetu. jesli uwazasz, ze te dzieci wymagaja obecnosci osoby wspierajacej to o to wystap. aaaa i dzieci te musza miec orzezczenia o niepelnosprawnosci.
      • 10.11.13, 19:08
        Nauczycielka nie jest terapautką więc skąd ma wiedzieć w jaki sposób napisać taki ipet ? Nie zrobi tego ponieważ nie jest osobą wykształconą w tym kierunku. Prawda jest taka, że jeżeli to jest przedszkole publiczne to takie miejsce jest dla dzieci niepełnosprawnych przechowalnią ( bo jak niby nauczycielka ma znaleźć czas na prace indywidualną która powinna być ciągła mając pod opieką resztę dzieci ?) . Dyrektor nie ma obowiązku zatrudniania nauczyciela wspomagającego, to tylko jego dobra wola ( nie dostaje na to pieniędzy wiec takiej osoby nie zatrudni na pewno). Można sie zorientowac w poradni Psych ped czy nie ma jakis wolontariuszy, którzy przyjdą za darmo, by takimi dziećmi się opiekować albo wspomoc jakos nauczycielke. Nauczycielka jest ze wszystkim sama, nieraz zdarzają się gdypy 25 osobowe gdzie sa dzieci niepełnosprawne. Moja znajoma ma taką sytuację i ona ona od września przezywa koszmar. Ja twierdzę, że po to są placówki specjalne, w ktorych sa nauczyciele wspomagający by dzieci tam chodziły. Jest tam sprzęt, możliwość terapii podczas całego pobytu dziecka w placówce. W publicznych przedszkolach takiej sytuacji nie ma... nawet toalety nie są przystosowane wiec jak tu finkcjonowac.
        • 11.11.13, 20:23
          pracuje w placowce publicznej, jestem nauczycielka, mam 25 ososbowa grupe w tym dziecko z orzeczeniem. ipet tworzy zespol psychologiczno pedagogiczny na terenie p-la w tym nauczycielka. pieniadze na zatrudnienie osoby wspierajacej daje gmina. u mnie w gr. jest osoba wspierajaca. kwestia tego czy chce sie cos wywalczyc czy nie. prace indywidualna z dzieckiem KAZDYM nauczyciel ma wpisana w obowiazki.
          • 11.11.13, 21:14
            zgadzam się ale nie wierzę, że CODZIENNIE pracujesz indywidualnie z każdym dzieckiem. To niewykonalne moim zdaniem. Nie każdą gminę stać na to, by zatrudnić nauczyciela wspomagającego. Niestety....
            • 13.11.13, 18:56
              jesli dziecko ma orzeczenie o ksztalceniu specjalnym i w tym orzeczeniu jest zalecenie o potrzebie posiadania osoby wspierajacej to gmina wydajac zakaz zatrudnienia takiej osoby lamie prawo.
              • 14.11.13, 12:49
                proszę o podstawę prawną
                • 14.11.13, 17:53
                  polecam strona www.wszystkojasne.waw.pl
                  tam sa druki, wnioski, akty pawne i osoby chetne i kompetentne do udzielania pomocy
        • 18.11.13, 13:41
          placowki oswiatowe dostaja bardzo wysokie subwencje na potrzeby dzieci niepelnosprawnych. przy rekrutacji takie dziecko musi dostarczyc orzeczenie o niepelnosprawnosci oraz zaswiadczenie z poradni psych ped o koniecznej terapii.
          szkola czy przedszkole nie musi byc specjalne czy integracyjne aby takiemu dziecku przyslugiwal dodatkowy opiekun. to sie nalezy dziecku formalnie i nie ma z tym dyskusji.
          na wszystko sa regulacje i przepisy. poczytaj sobie.
          ps wysylanie dziecka do placowki specjalnej bo ma jakas ulomnosc to zwykly faszyzm. kazdy ma prawo korzystac z tego co jest ogolnie dostepne. wszystkie instytucje publiczne musza dostosowac sie do potrzeb osob niepelnosprawnych i taka jest prawda wiec nie pisz glupot
      • 18.11.13, 10:20
        do grupy mojej córki dołączył od września chłopczyk z porażeniem mózgowym i została zatrudniona osoba do opieki dla niego, jak powiedziała pani dyrektor: tego wymagają przepisy
        --
        http://lb5m.lilypie.com/c4Tkp2.png http://lb4m.lilypie.com/Ryhnp1.png
        • 18.11.13, 15:39
          to ja poproszę o te przepisy bo mnie to zainteresowało smile
          • 18.11.13, 16:59
            www.wszystkojasne.waw.pl/prawo-oswiatowe/
    • 19.11.13, 13:46
      Proponuję przeczytać ten artykuł. Tam wszystko jest wyjaśnione jak w rzeczywistości wygląda to wszystko w praktyce.
      Przepisy przepisami, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.
      Wiem coś na ten temat, bo mojemu dziecku odmówiono przyjęcia do przedszkola o profilu ogólnym (tylko takie jest na terenie gminy) tylko i dlatego, że dziecko legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności a PPP w zaleceniach wpisała, że "jeżeli to będzie możliwe edukacja w przedszkolu zintegrowanym"
      www.abcd.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=268:prawo-dziecka-niepenosprawnego-do-nauki-w-szkole-ogolnodostpnej-wskazowki-dla-rodzicow-i-opiekunow&catid=22:komentarze-do-prawa&Itemid=2
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.