Dodaj do ulubionych

IMID na Kasprzaka - amniopunkca - cała procedura

04.09.17, 13:43
Właśnie wróciłam z zabiegu i postanowiłam opisać co i jak w tym szpitalu się odbywa. Sama szukałam tych informacji i za wiele w sieci nie było - może to komuś pomoże przejść sprawnie i jak najszybciej przez całą procedurę.

1) Potrzebujesz skierowania na amniopunkcje od ginekologa (ja miałam z Luxmedu, więc chyba nie musi być to skierowanie "państwowe", ale nie wiem). Poza tym weź ze sobą koniecznie opis innych badań, jakie były wykonywane (Pappa, NIFTY, USG, ect.) + oryginał grupy krwi. Uwaga, dobrze mieć ksero tych badań, bo i tak trzeba będzie je skserować dla poradni genetycznej.
2) Dzwonisz do rejestracji na Kasprzaka, zapisujesz się (telefon na ich stronie). Ja zapisałam się z piątku na poniedziałek, więc bardzo szybki termin.
3) We wskazanym dniu zgłaszasz się do rejestracji ogólnej, budynek A, wejście B. Pobierasz numerek i czekasz. Rejestracja jest czynna od 7.30 jednak radzę być wcześniej, nawet o 7, bo o 7.30 jest już ok. 20-30 osób w kolejce. Idzie sprawnie, bo przyjmują panie w 3-4 okienkach.
4) Po rejestracji wysyłają do poradni genetycznej (budynek ten sam, A, 1 piętro, sala 144). No i tu - niespodzianka! - kolejna rejestracja (jeśli nie masz karty w przeszłości założonej w tej poradni). Jest prawdziwy sajgon i chaos, kolejny stos papierów do wypełnienia, kolejka (tym razem bez numerków), mało miejsca i mało tlenu. wink Tu należy bardzo swojej kolejki pilnować, bo cwaniaków, którzy chcą się wcisnąć nie brakuje. I zdecydowanie należy się uzbroić w cierpliwość, gdyż tu w maleńkiej rejestracji obsługuje tylko jedna pani.
5) Po rejestracji w poradni genetycznej lekarz genetyk wywołuje na wizytę. Lekarzy przyjmujących jest kilku. Lekarz może próbować nieco odwodzić od amniopunkcji - wystarczy powiedzieć, że jest się zdecydowanym na 100%. Otrzymacie skierowanie na amniopunkcję, z którym idziecie... To zależy! Jeśli chcecie szybki wynik FISH (ok. 3 dni)- to do kasy. Jeśli standardowy wynik (po 17 dniach) - to kasę pomijacie.
6) Szybki wynik FISH kosztuje obecnie 650zł. Należy pójść do kasy, która znajduje się w budynku B obok izby przyjęć i opłacić badanie. Można płacić kartą.
7) Kolejny budynek to pawilon 10, ginekologia i położnictwo. Tam należy udać się do... rejestracji! smile Kolejki może nawet nie będzie, jeśli będziecie miały takie szczęście jak ja.
8) Po rejestracji - czeka was najdłuższe oczekiwanie, na sam zabieg, pod gabinetem numer 2 (tuż obok rejestracji).

Zabieg nie boli wcale, w każdym razie mniej niż pobranie krwi. Jest tylko takie... uczucie przebijania. Ale to nie ból. I trwa krócej niż pobranie krwi, jeśli wszystko idzie dobrze. Samego zabiegu nie ma się co obawiać. Na koniec dostaje się kartkę z opisem zabiegu i zaleceniami. Zalecenia:
- posiedzieć przez pół godz. przed gabinetem, zrelaksować się i odpocząć
- polegiwać przez 3 kolejne dni ("kanapowy tryb życia")
- nie pracować przez tydzień, nie dźwigać, nie chodzić na zakupy, nie współżyć
- zgłosić się na USG za 2 dni do 1 tygodnia, albo do IMID albo do swojego lekarza prowadzącego w celu sprawdzenia czy nie ma komplikacji po amniopunkcji

Uwaga, mimo że zalecane jest leżenie w IMID zwolnienia lekarskiego nie dostaniecie! Należy się po nie udać do lekarza prowadzącego ciążę. (Słyszałam, że lekarz rodzinny też takowe wyda.) Trudno jednak jednocześnie leżeć i się udać po zwolnienie... Hmmm. No tak w każdym razie to wygląda.

W sumie spędziłam w IMID prawie 5 godzin, od 7 z minutami do 12. A byłam jedną z pierwszych osób do rejestracji - na takie lub dłuższe oczekiwanie należy się nastawić. Weźcie wodę i kanapki! Serio! smile

Personel w szpitalu jest miły. Na tyle, na ile miły być może przy takim "obłożeniu" i przy takiej ilości pacjentów. Mają tam tabakę, nie da się ukryć. Generalnie - złego słowa nie mogę powiedzieć na to, jak zostałam potraktowana przez lekarzy i personel.

Nie zdecydowałam się na amniopunkcję w Szpitalu Orłowskiego ze względu na:
- dłuższy czas oczekiwania na wynik (4-5 tyg.)
- konieczność wizyty dodatkowo w poradni genetycznej na Sobieskiego (a w IMID wszystko jest na miejscu)

Mam nadzieję, że ten opis okaże się pomocny.
Edytor zaawansowany
  • maryagat 25.09.17, 14:18
    Miałyśmy amniopunkcję tego samego dnia. Dzisiaj tj po 3 tygodniach usłyszałam że jest kariotyp prawidłowy. Czy wiesz w jaki sposób mogę odebrać wyniki bo już drugi raz nie udało mi się dodzwonić do poradni. Czy mogę przyjść dowolnego dnia czy trzeba się umówić na wizytę aby odebrać te wyniki?
  • bittersweetpraline 20.12.17, 11:21
    Pewnie już za późno na odpowiedź, ale dla innych może się przydać... Trzeba osobiście pojechać i odebrać wynik. Wczesniej telefonicznie można się zorientować czy już wynik jest (ja opłaciłam opcję fish - szybszy wynik). Potem jeszcze ze 2 informacje ze szpitla przychodzą na adres domowy, listem poleconym, w pisemnej formie, ale to po wielu tygodniach.
  • koljoanna 27.11.18, 19:30
    Jeśli mogę coś dorzucić od siebie to jak macie możliwość podjechać do IMiD w tygodniu (poza poniedziałkiem) żeby założyć kartę to to zróbcie. Ja byłam ok dwa tygodnie przed dniem zabiegu, założyłam na spokojnie kartę na dole, na górze, odbyłam wizytę u genetyka i zostało mi wypisane ich wewnętrzne skierowanie na amniopunkcje. W dniu zabiegu idziecie od razu do poradni genetycznej po samo skierowanie. Omijacie tłumy na dole przy rejestracji i na górze w poradni genetycznej. Trzeba tylko ładnie się uśmiechnąć do osoby w pierwszej kolejności żeby przepuścila na dosłownie dwie minuty po samo skierowanie. Kolejek do kasy (gdyby któraś chciała dopłacić do FISH) nie ma jakiś ogromnych ale i tak trzeba chwilkę postać. Ja przyszlam na 10 a o 12 byłam już w drodze do domu. Gdyby nie załatwienie papierologii wcześniej to na pewno bym tam spędziła pół dnia.
  • koljoanna 27.11.18, 19:34
    I polecam wziąć ze sobą np jakiegoś batona bo po wyjściu z gabinetu na początku wszystko było ok ale po chwili chyba mnie emocje puściły i myślałam, że padnę na podłogę. 3bit i zimna woda bardzo mi pomogły smile
  • magdalenao 17.06.19, 23:16
    Cześć,
    Wielkie dzięki za post powyżej - można się z niego więcej dowiedzieć niż na miejscu. Moje doświadczenia z IMID są podobne ale może dopiszę co przebiegło trochę inaczej dla chętnych.
    Amniopunkcje odbywają się w IMID w każdy poniedziałek. Na badanie nie trzeba się zapisywać. Można przyjść do budynku A do rejestracji (parter) w każdy poniedziałek i dostać od razu przyjętym przez genetyka -> udać się na amniopunkcję. Badanie wykonywane jest pomiędzy 15 a 17 tygodniem ciąży i takie pacjentki przyjmowane są w poradni genetycznej (piętro 1) w poniedziałki jako pierwsze.

Ja zgłosiłam się do IMID we wtorek, zaraz po odebraniu wyniku testu pappa. Lekarz genetyk zgodził się mnie przyjąć (dzięki uprzejmości Pani z sekretariatu medycznego w poradni genetycznej). W trakcie wizyty dostałam skierowanie na amniopunkcję na konkretny dzień i podpisałam świadomą zgodę na zabieg. W dniu w którym miałam zaplanowany zabieg musiałam już tylko 1. zarejestrować się w rejestracji na parterze 2. Poprosić o wyjęcie i danie mi do ręki skierowania w poradni genetycznej w gab. 144 na 1 piętrze 3. zapłacić (lub nie jw.) za szybki wynik badania w kasie w rejestracji (na parterze) (test FISH - koszt 650 zł) 3. Udać się na ginekologiczną izbę przyjęć, zarejestrować się tam na badanie 4. Dzięki sprawnej rejestracji itd. badanie miałam robione jako jedna z pierwszych pacjentek. Poprosiłam lekarza wykonującego amniopunkcję o wystawienie zwolnienia - nie było z tym żadnego problemu. Zwolnienie do piątku 5. Zanieść potwierdzenie dokonania zapłaty za szybki wynik testu na 1. piętro do katedry cytogenetyki (budynek C) gdzie podałam swój numer telefonu na który mają zadzwonić do mnie z wynikiem w ciągu 3 dni.

Pełne wyniki mają przyjść za 3 tygodnie - również telefoniznie zostanę o tym powiadomiona. W przypadku wyników niekorzystnych, zostanę zaproszona do lekarza genetyka na omówienie wyników. Wyniki prawidłowe można odebrać każdego dnia, zdaje sie że do godziny 15. Można też wyrazić zgodę na wysłanie wyników pocztą.

Pozdrawiam i mam nadzieję że mój post komuś się przyda.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka