Dodaj do ulubionych

Kazimierz Kutz: Gdzie zapalić świeczkę?

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.03.12, 17:56
Niestety nie tylko politycy myślą tak jak poseł Szarama. Wystarczy poczytać posty internautów pod (nielicznymi) publikacjami na ten temat.
Efekt ? - w Świętochłowicach na miejscu kaźni, są ogródki działkowe, a zamiast świeczek - grile.
Edytor zaawansowany
 • staryhanys1 05.03.12, 18:41
  Panie Kazimierzu czy to ftos w Polsce zrozumie - przeca loni som najwspanialsi, najwaleczniejsi, nojbardzej święci (przez Wojtyły) wiedzom wszystko nojlepiej chociorz nic na dany temat nie wiedzom abo pieprzom gupoty. Dzięki za przypomnienie o tych obozach co to jak mi moj kolega tlumaczyl mi te oprawcy to byli żydzi i komuniści nasłani ze Rosyji, tam zostoł uwieziony a następnie wywieziony na Syberio (za to ze ukrywol cało wojna powstańca slaskigo) moj dziadek a ujek (15-latek) wrocil jako inwalida . Niech im ziemia lekko będzie. I to by bylo na tyla - Pyrsk godo stary Hanys
 • Gość: karbinadel IP: *.techcomnet.cz 06.03.12, 03:29
  Polski rząd był w Londynie i nie odpowiada za decyzje moskiewskich namiestników. Przedstawiciele władz niepodległej RP w kraju zostali wywiezieni do Moskwy i skazani w procesie szesnastu.
  Bierut, Berman i spółka byli reprezentantami obcego mocarstwa i realizowali jego wytyczne. Wywózki do Rosji organizowali Sowieci. Żołnierze Armii Krajowej siedzieli razem z nazistami w komunistycznych więzieniach. Obozy komunistyczne były w całym bloku od Albanii po Kołymę.
  Polacy oczywiście byli też w UB, byli strażnikami w obozach komunistycznych i więzieniach i katowali swoich rodaków - ale byli to Polacy na usługach narzuconej z zewnątrz władzy. W zniewolonym przez Sowietów po 6-letniej niemieckiej okupacji kraju trudno się dziwić, że wielu Polaków było zdemoralizowanych i bezkarnie czuły się męty. Dobrze, że powstał taki film, dobrze zresztą z reguły przyjmowany.
  Kazimierz Kutz jest nieuczciwy, za komuny kręcił Krzyż Walecznych i Na straży swej stać będę (z fajnymi patriotycznymi śląskimi babami, oprócz tej jednej młodej na końcu, której należała się kula w łeb za wsypanie Podziemia), wpisując się w zupełnie inną narrację (nawet jeżeli trochę niby-krytyczną), po '89 nakręcił oberpatriotyczną Śmierć jak kromka chleba. Przez ostatnich 20 lat wolności nie było słychać nic, żeby myślał o nakręceniu filmu o komunistycznych obozach - dopiero teraz dorzuca swoje niewiele warte trzy grosze, kiedy odezwali się przed nim inni - równie "obiektywni".
 • leniuch102 06.03.12, 07:22
  Gazeta Wyborcza coraz energiczniej promuje markę "polskie obozy koncentracyjne" w odniesieniu do powojennych obozów na Śląsku, w których komuniści umieszczali swoich przeciwników.

  Do publicysty Wojciechowskiego który radził Polakom by wreszcie "przestali się stroić w piórka ofiar" bo - jak wywodził, polsie obozy koncentracyjne są faktem, dołączył senator Kutz. Wzywa on by "rozpocząć rzetelną publiczną dyskusję na temat polskich obozów koncentracyjnych na Górnym Śląsku."

  Zatem zacznijmy. Po pierwsze, ustalmy czemu senator Kutz dokonuje przedziwnej transformacji "opustoszałych lagrów pohitlerowskich" w "polskie obozy koncentracyjne". Gdyby kierował się logiką używałby określenia "opustoszałe poniemieckie obozy koncentracyjne", jeśli sprawstwo przypisuje poszczególnym narodom, lub "łagry komunistyczne" - jeśli ideologiom.

  W pierwszym przypadku określenie "obozy niemieckie" miałoby większą rację bytu nawet niż "obozy polskie", bowiem Niemcy w ogolnonarodowych, demokratycznych wyborach sami opowiedzieli się za hitlerowską dyktaturą, która z kolei nie kryła swoich planów, wyczerpująco wyłożonych np. w "Mein Kampf". Polacy nie tylko nie wybrali sobie komunistów, ale u progu wojny nie mieli nawet partii komunistycznej, ewenement na skalę światową.

  Żeby więc uporządkować nomenklaturę "obozową", a jednocześnie zaspokoić reprezentowane przez Kutza aspiracje do wyodrębniania Śląska i śląskości proponuję nazwanie kłopotliwych obozów "śląskimi obozami koncentracyjnymi". Kryterium terytorialne jest oczywiste, ale niejedyne. Ślązacy - obywatele Niemiec swego czasu udzielili wyraźnego popracia hitlerowskiej NSDAP,( procentowo niemal identycznego jak Platformie w ostatnich wyborach). Obozy "hitlerowskie" są więc "śląskie" w dwójnasób.

  Rekomenduję tę nazwę sen. Kutzowi tym bardziej, że bliscy Ślązakom Niemcy od lat używają określenia "polskie obozy koncentracyjne" wobec Auschwitz i Stutthoffu.
  Rezygnując z przymiotnika "polski" na rzecz określenia "śląski" uniknie bałaganu nazewniczego i precyzyjnie umieści przedmiotowe obozy w przestrzeni i kontekście historycznym.
 • Gość: europejski Ślazak IP: *.imz.pl 06.03.12, 07:47
  Ty faktycznie masz Ślązaków za idiotów, albo sam jesteś idiotą
 • leniuch102 06.03.12, 07:59
  Gość portalu: europejski Ślazak napisał(a):

  > Ty faktycznie masz Ślązaków za idiotów, albo sam jesteś idiotą

  Czy "europejski Ślazak" potrafi do dyskusji wnieść cokolwiek poza wymysłami?
 • rico-chorzow 06.03.12, 09:18
  leniuch102 napisał:

  > Gość portalu: europejski Ślazak napisał(a):
  >
  > > Ty faktycznie masz Ślązaków za idiotów, albo sam jesteś idiotą
  >
  > Czy "europejski Ślazak" potrafi do dyskusji wnieść cokolwiek poza wymysłami?

  Dość wielu europejskich Slązaków powie panu prawdę o polskich Polakach i polskiej prawdzie morderczej.


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • jazmig 06.03.12, 09:53
  rico-chorzow napisał:

  > Dość wielu europejskich Slązaków powie panu prawdę o polskich Polakach i polski
  > ej prawdzie morderczej.

  Jak chodzi o morderców Ślązaków, to byli to Żydzi, którzy uratowali się lub zostali uratowani podczas wojny, albo ci, którzy przyjechali razem z sowiecką armią.

  Polacy na Śląsku nie mieli nic do gadania, rządzili komuniści z sowieckiego nadania, w tym Żydzi.
 • gelynder_blues 06.03.12, 10:30
  Czyli - jeśli dobrze rozumiem - rozumiem, popierasz uznanie zniesienia autonomii śląskiej w maju 1945 przez KRN za nieważną? Wszak to komuniści i sowieci ustalili? Czy też jednak masz bardziej wybiórcze poglądy, jeśli chodzi o te lata?
 • rico-chorzow 06.03.12, 11:12
  jazmig napisał:

  > rico-chorzow napisał:
  >
  > > Dość wielu europejskich Slązaków powie panu prawdę o polskich Polakach i
  > polski
  > > ej prawdzie morderczej.
  >
  > Jak chodzi o morderców Ślązaków, to byli to Żydzi, którzy uratowali się lub zos
  > tali uratowani podczas wojny, albo ci, którzy przyjechali razem z sowiecką armi
  > ą.
  >
  > Polacy na Śląsku nie mieli nic do gadania, rządzili komuniści z sowieckiego nad
  > ania, w tym Żydzi.

  Jak nie mieli,a polonizacja i wyzucie Slązaków z ich tradycji to czyja robota,ufoludków?,setki tysięcy zabitych i wywiezionych,to byli marsjanie w polskich mundurach?,moi wujkowie umarli w wieku 23-25 lat w polskim Oświęcimiu,pewnie na starość a ten polski obóz Oświęcim obsługiwały duchy,a Ojca kto bagnetem pchał do bydlaka na wywózkę,nie byli to przypadkiem Polacy,pewnie mój Ojciec się przesłyszał i oślepł.I gwarantuję panu,wśród Slązaków znajdzie pan dziesiątki tysięcy takich przykładów,nie ja jeden.A o Zydach,to porozmawiaj pan Polaku z Zydami,dowiesz się pan nastąpnej polskiej prawdy.


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • rico-chorzow 06.03.12, 11:19
  nie znają nawet słowa morderstwo,a dzieci wiecznie winne jeszcze w latach 50-tych siedziały w ich polskich obozach koncentracyjnych.
  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • leniuch102 06.03.12, 12:05
  Przeciętny Ślązak głosował plebiscycie za Niemcami, potem w Rzeszy głosował za hitlerowcami (NSDAP number one w śląskich wyborach), bez sprzeciwu szedł do Wehrmachtu strzelać do Polaków/Rosjan/Żydów, a potem dziwi się, że komuna zamknęła go w swoich obozach.
 • gelynder_blues 06.03.12, 12:44
  Próbując w swojej wypowiedzi nieudolnie uzasadnić odpowiedzialność zbiorową udowodniłeś, że w sumie to niczym się nie różnisz od wspomnianych przez ciebie faszystów, czy komunistów.
 • leniuch102 06.03.12, 13:00
  gelynder_blues napisał:

  > Próbując w swojej wypowiedzi nieudolnie uzasadnić odpowiedzialność zbiorową udo
  > wodniłeś, że w sumie to niczym się nie różnisz od wspomnianych przez ciebie fas
  > zystów, czy komunistów.

  Och, uzasadnić nie znaczy usprawiedliwić. Oczywiście przestępcy wojenni ze Śląska powinni ponieść karę po _uczciwym procesie_, ale gdybyś cokolwiek wiedział o historii, wiedziałbyś tez, że komuna tak nie działała. Stalin nie odróżniał dobrych np. Tatarów od złych, tylko w całości przesiedlił cały naród. Oczywiście to było ZŁE.
  Z drugiej strony śląscy dyskutanci na tym forum masowo rozgrzeszyli się z podpisywania volkslist (no bo na Śląsku wszyscy MUSIELI) z walki w Wehrmachcie (no bo na Śląsku wszyscy MUSIELI), z wybory Hitlera (wszyscy głosowali) etc.
  Mi się to wydaje głupie i niedojrzałe. Komuniście wysyłali na sybir za dowcip o partii, za przynależność do AK na wschodzie rozstrzeliwali, a mieli w spokoju zostawić - jak postrzegali Ślązaków - hitlerowców?
 • gelynder_blues 06.03.12, 13:40
  leniuch102 napisał:
  > podpisywania volkslist

  Widzisz. Chcesz dyskutować a masz podstawowe braki w edukacji. Na Śląsku nie było żadnego "podpisywania volkslist". Wymyślają to i powtarzają tobie podobni niedouczeni. Idź se do Muzeum Ślaskiego. Tam mają ankiety, które były obowiązkowo wypełniane przez Ślązaków. Reprodukcję takiej ankiety możesz też znaleźć w książce "Historia Górnego Śląska" (slask.naszemiasto.pl/artykul/1162369,historie-gornego-slaska-spisalo-32-autorow-trzech,id,t.html). Tej książki pewno w rękach nie trzymałeś, że nie wspomnę o czytaniu, co? Na ich podstawie oraz "własnego lokalnego wywiadu" niemieccy urzędnicy nadawali numer volkslisty. Najczęściej III. Co ona oznaczał, łatwo znaleźć. Za odmowę wypisania ankiety groziły surowe konsekwencje, z obozem włącznie. Zarówno Rząd Londyński jak i Episkopat namawiały Ślązaków do wypełniania tych ankiet. To są wszystko proste do sprawdzenia fakty. Zatem synku przestań bredzić i się ośmieszać. Zanim zabierzesz głos, zdobądź jakąś wiedzę na dany temat, a nie powtarzaj miejskich legend.
 • Gość: kronikarz IP: *.dynamic.chello.pl 06.03.12, 14:46
  to z czego ich rozgrzeszał rząd londyński i biskup Adamski
  "Polski Rząd na Uchodźstwie gen. Sikorskiego we Francji oraz biskup diecezji śląskiej ks. dr Stanisław Adamski przekonywali, żeby przyjmować volkslistę w celu uniknięcia zagłady biologicznej. W polskich audycjach angielskiego radia, również sugerowano przyjęcie DVL. Mówił o tym również Arka Bożek, członek emigracyjnej Rady Narodowej."
  bredzeniem i ośmieszaniem dyskutantów nie ukryjesz prawdy
 • gelynder_blues 06.03.12, 15:53
  Sorki, ale nie mogę odpowiadać za twoje problemy ze zrozumieniem przeczytanego tekstu.
 • leniuch102 06.03.12, 15:08
  gelynder_blues napisał:

  > Tam mają ankiety, które były obowiązkowo wypełniane przez Ślązaków.

  Ach, skoro były obowiązkowe... no to jasne, że trzeba było podpisać.
 • gelynder_blues 06.03.12, 15:50
  ;) Czyli już nie volkslista, ale ankieta była podpisywana? Tak? Ale skąd wiesz że ankieta była podpisywana? Ty a Radio Erevań. Być może ktoś coś podpisywał. Lista? Ankieta? A obojętnie.
  Coś cienko piskosz...
 • Gość: kronikarz IP: *.dynamic.chello.pl 06.03.12, 16:51
  od razu widać,że jesteś chory...życzymy zdrowia, chociaż to mało realne. może rok 2020 cię uleczy z twoich chorych wyobrażeń o świecie i ludziach; zobaczymy
 • gelynder_blues 06.03.12, 16:57
  ;) Znamienita większość wypisuje podobne do twego powyższego teksty, jak im się argumenty skończą albo zostają przyłapani na ignorancji. Liczyłem, że będziesz oryginalniejszy. Chcesz o śląskiej historii dyskutować, a pewno w życiu na ten temat książki nie przeczytałeś.
 • Gość: kronikarz IP: *.dynamic.chello.pl 06.03.12, 17:12
  bawcie się z cirano w zamki na piasku, tylko nie zapomnij wywiesić niebiesko-żółtej flagi
 • rico-chorzow 06.03.12, 16:58
  Gość portalu: kronikarz napisał(a):

  > od razu widać,że jesteś chory...życzymy zdrowia, chociaż to mało realne. może r
  > ok 2020 cię uleczy z twoich chorych wyobrażeń o świecie i ludziach; zobaczymy

  I zdrowy to napisał,popatrz,on nie ma argumentów,a taki zdrowy.


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • rico-chorzow 06.03.12, 17:11
  Gość portalu: kronikarz napisał(a):

  > od razu widać,że jesteś chory...życzymy zdrowia, chociaż to mało realne. może r
  > ok 2020 cię uleczy z twoich chorych wyobrażeń o świecie i ludziach; zobaczymy

  Zdradzę panu coś,Polacy możecie robić jakie szpagaty chcecie i każdego historycznie okłamywać,następne 2-3 pokolenia,generacje Slązaków,nie zapomną wam i będą przypominać,że jesteście tylko przybyszami,Polakami na Sląsku.


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • leniuch102 06.03.12, 17:34
  rico-chorzow napisał:


  > Zdradzę panu coś,Polacy możecie robić jakie szpagaty chcecie i każdego historyc
  > znie okłamywać,następne 2-3 pokolenia,generacje Slązaków,nie zapomną wam i będą
  > przypominać,że jesteście tylko przybyszami,Polakami na Sląsku.
  >
  >
  Rico, bardzo ubolewam, że śląscy aktywiści są tak anemiczni, że nie mogą zrobić referendum za autonomią dla Śląska. Bardzo by się takie referendum przydało, bo wskazałoby aktywistom "narodowości śląskiej" ich miejsce, tzn. folklor polityczny z 0,1%.
  Granice są jakie są i to nie Polacy je tworzyli i nie przyjeżdżali do Gliwic bo chcieli tylko, dlatego że nie mieli gdzie się podziać, bo ich Sowieci wykopali ze Wschodu. Tak samo Polacy nie wymyślili tych obozów.
  Jest to tego rodzaju okoliczność historyczna, której dzisiaj się już nie odkręci, więc dorośnij i przyjmij polskość Polski i Śląska w niej do wiadomości, zamiast pielęgnować swoje śląskie szajby. Pielęgnuj zresztą jeśli chcesz, ale nie pomawiaj Polaków o obozy, które stworzyli Niemcy a zaadaptowali komuniści.
 • Gość: anty pol IP: 93.159.164.* 07.03.12, 09:29
  Ślązków może nadwiślańską nachajką pozapędząć do obozów tak jak to robiliście w 1945 i potem. Ale nie ma takiego kozaka, co by na większego od siebie nie trafił. Do czasu. Już teraz prawie sikacie z oburzenia gdy wam ktoś "omyłkowo" przypomni, że obozy zagłady Holocaustu były w polskich granicach i z Polski pochodziła większośc ofiar a ich polscy sąsiedzi palcem nie kiwnęli (o ile jak w Jedwabnem czy na Podkarpaciu entuzjastycznie nie pomagali). Ale do czasu, do czasu. Rosjanie też uwaali, że nigdy za Katyń ich nie rozliczą. Wy też kiedyś bekniecie za zbrodnie popełnione na Śląsku. Nic, nic nie jest wieczne - a wy to winniście najlepiej pamietać mając w pamięci rok 1795. Jak małpa nie tylko zegarek zepsuła i nic nie nauczyła się - lekcję tzreba będzie powtórzyć.
 • rico-chorzow 07.03.12, 11:46
  Gość portalu: anty pol napisał(a):

  > Ślązków może nadwiślańską nachajką pozapędząć do obozów tak jak to robiliście w
  > 1945 i potem. Ale nie ma takiego kozaka, co by na większego od siebie nie traf
  > ił. Do czasu. Już teraz prawie sikacie z oburzenia gdy wam ktoś "omyłkowo" przy
  > pomni, że obozy zagłady Holocaustu były w polskich granicach i z Polski pochodz
  > iła większośc ofiar a ich polscy sąsiedzi palcem nie kiwnęli (o ile jak w Jedwa
  > bnem czy na Podkarpaciu entuzjastycznie nie pomagali). Ale do czasu, do czasu.
  > Rosjanie też uwaali, że nigdy za Katyń ich nie rozliczą. Wy też kiedyś beknieci
  > e za zbrodnie popełnione na Śląsku. Nic, nic nie jest wieczne - a wy to winniśc
  > ie najlepiej pamietać mając w pamięci rok 1795. Jak małpa nie tylko zegarek ze
  > psuła i nic nie nauczyła się - lekcję tzreba będzie powtórzyć.

  Bez obawy możesz powiedzieć - polski Oświęcim -,też bez obawy możesz powiedzieć,że Polacy,podkeślam - Polacy - nas Slązaków katowali i wpędzali do bydlęcych wagonów na wywózkę do przyjaciół Polaków Rosjan..


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • Gość: anty pol IP: 93.159.164.* 07.03.12, 12:17
  ja nie wiem czy za Brynicą są Polacy i ich Rosyjscy przyjaciele czy też Rosjanie i ich polska odmiana z warszawskiej generał-guberni. Na jedno wychodzi. Tam nacje kształtowały się w XIX w. gdy Król Polski i Car Imperator w jednym reformy uwłasczenia chłopów dokonywali. Przesiąkli rosyjską mentalnością knuta i teraz innej sobie nie wyobrażają. To panslawizm z XIX wieku śnił o tym by granice Słowian warszawskich przesunąć na Odrę i Nysę - Pobiedonoscew. A współpracowali z nim polscy nacjonaliści z guberni warszawskich pod wodzą Dmowskiego. Zrealizowali to w 1945 i poltyka gwałtów była tu tradycyjnym instrumentem by przyśpieszyć i utrwalić graniczne zmiany. To nie były błedy i wypaczenia tylko integralny system. Oni tacy chyba są. To ich poeta Miłosz o nich samych pisał: spadkobiercą ONR jest komunistyczna Partia. Po 1989 wychodzi na to, że dla pieniędzy z UE tylko szyldzik sobie zmienili. A ich - polski przemysł martyrologiczny dalej służy szantażowaniu Niemiec i wyciskaniu z nich pieniędzy. Dlatego nie przyznadzą się nigdy do tych obozów podobnie jak Rosja do Katynia. Bo cała misterna konstrukcja weźmie w łeb.
 • rico-chorzow 07.03.12, 12:25
  ;),ta polska konstrukcja też weźmie w łeb;)
  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • leniuch102 07.03.12, 16:49
  gelynder_blues napisał:

  > ;) Czyli już nie volkslista, ale ankieta była podpisywana? Tak? Ale skąd wiesz
  > że ankieta była podpisywana? Ty a Radio Erevań. Być może ktoś coś podpisywał. L
  > ista? Ankieta? A obojętnie.
  > Coś cienko piskosz...

  Dokładnie o tym mówię, niedojrzałym uchylaniu się od odpowiedzialności. Zamiast podpisać listę wypełniłeś ankietę i czujesz się rozgrzeszony ze swojego przystąpienia do Rasy Panów.
  Gdybyś podpisał listę - o, to moglibyśmy mieć pretensję, ale skoro tylko ankietę, do tego "obowiązkową"...
 • Gość: anty pol IP: 93.159.164.* 07.03.12, 16:58
  a deklarowanie polskości to niby zaszczyt ma być?
 • gelynder_blues 07.03.12, 21:55
  Nie. Nie wiesz o czym piszesz. Udowodniłem ci, że hasło: "podpisywanie volkslisty" na Śląsku to kłamstwo. Ty teraz wymyślasz coraz bardziej skomplikowane konstrukcje logiczne (eufemizm od: zaczynasz bredzić), bo nie potrafisz po prostu przyznać się do tego, że nie miałeś racji. I jeszcze jedno: te ankiety, które widziałem, były wypisane na maszynie do pisania. Czyżby prawie w każdym śląskim domu była taka maszyna? A może to urzędnik wzywał, odpytywał i wypisywał? Jak wyglądały te, które ty widziałeś? (Zakładam, że skoro się wypowiadasz, to jakąś wiedzę w temacie masz). Poza tym większość dostawała III kategorię. Co oznaczało: Ślązak, miejscowy. (no ale tego chyba też nie muszę ci mówić).
 • leniuch102 08.03.12, 01:21
  >I jeszcze jedno: te ankiety, które wi
  > działem, były wypisane na maszynie do pisania. Czyżby prawie w każdym śląskim d
  > omu była taka maszyna? A może to urzędnik wzywał, odpytywał i wypisywał?

  Prawdopodobnie. "Wszystkie osoby mieszkające na Górnym Śląsku były zobowiązane do wypełnienia kwestionariuszy. Osoby, które nie chciały określić się jako pochodzenia niemieckiego, musiały uzasadnić swój wybór - specjalne komisje analizowały wpisy na listę. Do komisji zgłaszały się rodziny z dziećmi, przyjmowano w kolejności według ulic. Komisja sprawdzała, czy dana osoba jest pochodzenia aryjskiego, oraz przepytywano dzieci w jakim języku mówi się w ich domu. "
  pl.wikipedia.org/wiki/Volkslista#Volkslista_na_G.C3.B3rnym_.C5.9Al.C4.85sku
  Słowem, rzeczywiście, nie dało się "podpisać listy", trzeba się było postarać. W nagrodę za dobrą niemczyznę dzieci tata nie musiał kopać rowów tylko dostawał automat, z którego strzelał do podludzi. Tyle fakty. teraz interpretacja.
  Wierzę, że strzelał niechętnie. No ale to nie ja wsadziłem go do obozu, tylko dekret PKWN. Różne rzeczy można napisać o PKWN, ale że są polskim rządem to pisali tylko oni sami o sobie. Byli po prostu sowiecką instytucją, która wprowadziła na terenie Polski to co na całym terenie zarządzanym przez sowietów: obozy, juz kiedyś nazwane Archipelagiem Gułag.
  Po co dzisiejsi Ślązacy zakłamują historię nazywając je "polskimi obozami koncentracyjnymi"?
  Błąd. To nie Ślązacy, ale paru lokalnych firerków czy polityków, jak Kutz vel Kuc.
 • rico-chorzow 08.03.12, 07:10
  Aż tak Polacy boicie się polskiej prawdy?

  Stalin
  Hitler
  Aliańci
  Polacy
  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • rico-chorzow 08.03.12, 07:15
  A co było z Slązakami,którzy nie chcieli być Polakami?
  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • gelynder_blues 08.03.12, 07:46
  leniuch102 napisał:

  > pl.wikipedia.org/wiki/Volkslista#Volkslista_na_G.C3.B3rnym_.C5.9Al.C4.85sku

  Jeżeli poznawanie świata poprzez słowo pisane ograniczasz do wikipedii, to nie wróżę ci sukcesów.

  > Słowem, rzeczywiście, nie dało się "podpisać listy", trzeba się było postarać.
  > W nagrodę za dobrą niemczyznę dzieci tata nie musiał kopać rowów tylko dostawał
  > automat, z którego strzelał do podludzi.

  Osoby z III DVL przez dość długi czas nie były powoływane do niemieckiego wojska, jako niepewne narodowościowo. Dopiero, jak Niemcy parę razy na wschodzie w dupę dostali, i zaczęło brakować kanonfutra, to poluzowali ten przepis. Ale tego pewno w wikipedii nie napisali, co? A na twoim miejscu nie obrażałbym tych ludzi. Większość z nich i tak skończyła wojnę u Andersa. Bez prawa powrotu do swojego hajmatu. Bo nowa, polska władza duetu wermacht-Anders nie wybaczała. Znam taką relację z pierwszej ręki. Rozmawiałem o tym z jednym Ślązakiem w Anglii w 1996. Rok czy dwa lata później pierwszy raz od zakończenia wojny przyjechał zobaczyć swój Śląsk.

  > Wierzę, że strzelał niechętnie.

  Napisz, że strzelał z rozkoszą. Co tam będziesz sobie żałował. To przecież inni ludzie, niż tacy żołnierze Wojska Polskiego, którzy masowo składali broń i odmawiali wyjazdu na wycieczkę do Pragi i innych czeskich miast w 1968 w ramach Praskiej Wiosny. Podobnie w 1981. Jaruzelski normalnie nie miał kim stanu wojennego zaprowadzić.

  > No ale to nie ja wsadziłem go do obozu, tylko d
  > ekret PKWN. Różne rzeczy można napisać o PKWN, ale że są polskim rządem to pisa
  > li tylko oni sami o sobie. Byli po prostu sowiecką instytucją, która wprowadził
  > a na terenie Polski to co na całym terenie zarządzanym przez sowietów: obozy, j
  > uz kiedyś nazwane Archipelagiem Gułag.

  Miło, że jesteś za przywróceniem Autonomii Śląskiej. Bo wiesz, że ten sam PKWN innym dekretem zniósł Autonomię Województwa Śląskiego? Na wikipedii pewno coś będzie na ten temat. Skoro, według ciebie, to nie był polski rząd, to i jego decyzje dotyczące Polski są nieważne. No chyba, że relatywizm wyznajesz i raz taki PKWN jest zły a raz dobry?
  Ale, choćbyś się zesrał ze złości, fakty są takie, że PKWN, czy całe PRL są i były uznawane jako organy państwa Polskiego i są elementem jego ciągłości.

  > Błąd. To nie Ślązacy, ale paru lokalnych firerków czy polityków, jak Kutz vel Kuc.

  Ponownie się mylisz. Moja matka i ojciec mimo, że w wieku "podstawówkowym" byli doskonale pamiętają, co się działo po 1945. Ciężko znaleźć śląską rodzinę, która by nie doznała represji w latach 1945-47. I to nie jest wiki. To jest życie.
 • leniuch102 08.03.12, 13:10
  gelynder_blues napisał:

  ad. autonomia.
  Oczywiście powinna być przywrócona JEŚLI mieszkańcy Śląska tego chcą. Przypuszczam, że wątpię, a gdyby firerkom udało się jakimś cudem taki projekt przeprowadzić, wyrządziliby szkodę Ślązakom.
  Patrz jak cienko przędzie Opolszczyzna, wydzielona na specjalne zyczenie swoich mieszkańców w osobne województwo. Ślązacy mogą się napawać własną wyjątkowością, ale na dziś niespecjalnie się sprawdza w gospodarce czy samorządzie.
  Sporą część roku spędzam w dużym zakładzie pracy w Katowicach i naprawdę trudno mi się dopatrzeć jakichś śląskich przewag nad podobnymi miejscami w Polsce. Podoba mi się kuchnia, fajnie, że uprawiają dużo sportu... i to właściwie wszystko. Niepunktualność, niesłowność, intryganctwo - takie samo, jak gdzie indziej.
  Nie ma powodu do głupiego obrażania i obwiniania innych.
 • rico-chorzow 08.03.12, 15:14
  leniuch102 napisał:

  ()

  Może ktoś sra na Polskę i Polaków.


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • rico-chorzow 08.03.12, 15:43
  rico-chorzow napisał:

  > leniuch102 napisał:
  >
  > ()
  >
  > Może ktoś sra na Polskę i Polaków.


  co wy Polacy i wasza zasrana Polska zrobiła dla Sląska i Slązaków?,proszę każdego Polaka.


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • rico-chorzow 08.03.12, 15:55
  rico-chorzow napisał:

  > rico-chorzow napisał:
  >
  > > leniuch102 napisał:
  > >
  > > ()
  > >
  > > Może ktoś sra na Polskę i Polaków.
  >
  >
  > co wy Polacy i wasza zasrana Polska zrobiła dla Sląska i Slązaków?,proszę każd
  > ego Polaka.
  Ja czekam na każdego Polaka,jego pytanie i odpowiedź.


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • arnold7 08.03.12, 15:31
  ale do pewnych rzeczy polaczywy element powoli musi sie przyzwyczajac:

  1. Regionalisci beda coraz powazniejszym graczem na regionalnej scenie politycznej, nie skonczy sie na 3 miejscach w Sejmiku.

  2. Oszukany i spartaczony spis powszechny i tak wykaze, ze osob narodowosci slaskiej jest o wiele wiecej, niz to wykazal poprzedni, tez oszukany spis.

  3. Slazacy zostana wpisani do ustawy o mniejszosciach narodowych i etnicznych, a jezyk slaski dostanie taki status, jaki obecnie ma kaszubski.

  4. Edukacja historyczna Slazakow bedzie nadal postepowac, mimo zacofania pod tym wzgledem polskiej szkoly. Na zapolaczonych podrecznikach szkolnych historia sie nie konczy, a polityka brutalnej polonizacji i zamiatanie niewygodnych tematow pod dywan juz dawno zakonczyly sie porazka.

  5. Autonomia zostanie przywrocona w ciagu najblizszych kilku - kilkunastu lat.

  6. Ktoras z glownych miejskich ulic na Gornym Slasku, w calkiem niedalekiej przyszlosci, bedzie sie nazywac ul. Ofiar Polskich Komunistycznych Obozów Koncentracyjnych, a ulic Kazimierza Kutza tez bedzie calkiem sporo.

  Od tego wszystkiego panstwo polskie sie nie rozpadnie, a swiadomosc, ze wszyscy obywatele tego panstwa maja prawo do wlasnej tozsamosci, bo nie tylko Polacy placa w tym panstwie podatki, jest szansa na przeksztalcenie obecnego PRLbis w silne, regionalnie autonomiczne i nie bedace tylko majacym cicho siedziec zapleczem Warszawy nowoczesne panstwo europejskie.

  A najlepsze jest to, ze nacjonalistyczny ciemny beton z bialoczerwonymi miazgami w miejscach mozgu moze sobie co najwyzej potupac nozkami, bo nie ma takiej sily, ktora powstrzymalaby ambicje tej czesci obywateli tego panstwa, ktora ma zamiar zmienic te panstwo w cos lepszego od marnej kopii PRL, jakim jest teraz.
  --
  Sam ni ma goroli
 • jacgg 08.03.12, 15:43
  Marzenia ślonzakowskiego kapuścianego łba.
 • rico-chorzow 08.03.12, 15:46
  jacgg napisał:

  > Marzenia ślonzakowskiego kapuścianego łba.

  A to wszytko polskiego łba?


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • arnold7 08.03.12, 15:51
  jacgg napisał:

  > Marzenia ślonzakowskiego kapuścianego łba.

  Tylko akceptacja tego co sie wlasnie dzieje i dalszych zmian uchroni pana od bolu glowy.
  A moze i od smiesznosci, ale chyba juz nie z tym spalonym nickiem. Kazdy moze zaczac od nowa:)

  --
  Sam ni ma goroli
 • jacgg 08.03.12, 16:12
  Spalone nicki: arnoldy, wilhelmy, gelyndry, zirankiewicze, palce, rico i reszta tego RAŚ-istowskiego zoo.
 • arnold7 08.03.12, 16:57
  jacgg napisał:

  blebleble

  A ja mam do pana pytanie, byc moze za trudne. Czy pan nie zgadza sie z ktoryms z tych bardzo prawdopodobnych stanow przyszlej rzeczywistosci, a jesli tak, to dlaczego:

  1. Regionalisci beda coraz powazniejszym graczem na regionalnej scenie politycznej, nie skonczy sie na 3 miejscach w Sejmiku.

  2. Oszukany i spartaczony spis powszechny i tak wykaze, ze osob narodowosci slaskiej jest o wiele wiecej, niz to wykazal poprzedni, tez oszukany spis.

  3. Slazacy zostana wpisani do ustawy o mniejszosciach narodowych i etnicznych, a jezyk slaski dostanie taki status, jaki obecnie ma kaszubski.

  4. Edukacja historyczna Slazakow bedzie nadal postepowac, mimo zacofania pod tym wzgledem polskiej szkoly. Na zapolaczonych podrecznikach szkolnych historia sie nie konczy, a polityka brutalnej polonizacji i zamiatanie niewygodnych tematow pod dywan juz dawno zakonczyly sie porazka.

  5. Autonomia zostanie przywrocona w ciagu najblizszych kilku - kilkunastu lat.

  6. Ktoras z glownych miejskich ulic na Gornym Slasku, w calkiem niedalekiej przyszlosci, bedzie sie nazywac ul. Ofiar Polskich Komunistycznych Obozów Koncentracyjnych, a ulic Kazimierza Kutza tez bedzie calkiem sporo.

  Powodzenia, prosze tez pamietac, ze przyszlosc rozliczy pana z udzielonych odpowiedzi:)


 • jacgg 08.03.12, 17:11
  Powtarzasz się (tzw. sraczka werbalna).
 • arnold7 08.03.12, 17:18
  I ten to mowi, co masowo spamuje jednym linkiem:)

  Tymczasem ja daje Panu kolejna szanse, bo pierwszy panski spazm trudno nazwac komentarzem.
  To chyba nie niemoc intelektualna z pana przebija. A moze pytanie jednak za trudne bylo...


  --
  Sam ni ma goroli
 • arnold7 08.03.12, 17:23
  Podpowiem panu, jak to zrobic, oczywiscie, jesli pan sie nie zgadza:

  Nie zgadzam sie z punktem 1, poniewaz ...
  Nie zgadzam sie z punktem 2, bo ...

  itd.

  Dyskusja na forum polega mniej wiecej na tym. Ale co ja bede dojrzalego czlowieka uczyl dzieci robic. Ma pan dzieci, prawda?


  ----
  Sam ni ma goroli
 • jacgg 08.03.12, 17:25
  Nie chce mi się z tobą gadać.
 • arnold7 08.03.12, 17:36
  jacgg napisał:

  > Nie chce mi się z tobą gadać.

  Haha:)) Dawno sie tak dobrze nie ubawilem:)))

  Wie pan, ze juz jestesmy wygrani? A wszystko sie spelni, bo tacy jak pan nie maja zadnych argumentow. Jestescie w odwrocie, i zadne spazmy, histerie, belkot, obrazanie, ponizanie, wysmiewanie, glupie linki, obrazone miny ani tez piana na ustach w niczym nie pomoga.

  A wystarczy sie pogodzic z rzeczywistoscia, wyjsc z psem czy kotem na spacer, rozejrzec sie za jakas frelka, bo z kolega dzieci sie nie zrobi - wiosna idzie:)


  --
  Sam ni ma goroli
 • rico-chorzow 08.03.12, 20:02
  jacgg napisał:

  > Spalone nicki: arnoldy, wilhelmy, gelyndry, zirankiewicze, palce, rico i reszta
  > tego RAŚ-istowskiego zoo.

  No to pan,Polaku powie nam co ta zasrana Polska zrobiła dla Sląska?,proszę,arena otwarta dla polskich popisów.Czekam,ja Slązak.


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • bartoszcze 08.03.12, 20:33
  arnold7 napisał:

  > 6. Ktoras z glownych miejskich ulic na Gornym Slasku, w calkiem niedalekiej prz
  > yszlosci, bedzie sie nazywac ul. Ofiar Polskich Komunistycznych Obozów Koncentr
  > acyjnych

  Bój się Boga, odbiło Ci?
  A póki co, zgłoś taki wniosek w Lyskach, chyba... dziwnie na Ciebie popatrzą.

  --
  weiss, rot, gelb, blau
  SOS dla lasów tropikalnych
  Stalinogród, Oberschlesien ; Zapiski kiepsko uczesane
 • rico-chorzow 08.03.12, 20:38
  Ja się Boga nie boję,ale Polski i Polaków.
  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • arnold7 08.03.12, 20:59
  bartoszcze napisał:

  > arnold7 napisał:
  >
  > > 6. Ktoras z glownych miejskich ulic na Gornym Slasku, w calkiem niedaleki
  > ej prz
  > > yszlosci, bedzie sie nazywac ul. Ofiar Polskich Komunistycznych Obozów Ko
  > ncentr
  > > acyjnych
  >
  > Bój się Boga, odbiło Ci?

  Nie, i postaram sie jeszcze, zeby Twoja firma byla przy tej ulicy:))

  --
  Sam ni ma goroli
 • bartoszcze 08.03.12, 21:31
  arnold7 napisał:

  > > > ul. Ofiar Polskich Komunistycznych Obozów Koncentracyjnych
  > >
  > > Bój się Boga, odbiło Ci?
  >
  > Nie, i postaram sie jeszcze, zeby Twoja firma byla przy tej ulicy:))
  >
  Ja se poradzę, ale to nadal jest jak nazwanie dziecka Solidariusz:-)

  --
  weiss, rot, gelb, blau
  SOS dla lasów tropikalnych
  Stalinogród, Oberschlesien ; Zapiski kiepsko uczesane
 • rico-chorzow 08.03.12, 21:37
  bartoszcze napisał:

  > arnold7 napisał:
  >
  > > > > ul. Ofiar Polskich Komunistycznych Obozów Koncentracyjnych
  > > >
  > > > Bój się Boga, odbiło Ci?
  > >
  > > Nie, i postaram sie jeszcze, zeby Twoja firma byla przy tej ulicy:))
  > >
  > Ja se poradzę, ale to nadal jest jak nazwanie dziecka Solidariusz:-)

  Polska zagłada?


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • gelynder_blues 08.03.12, 16:28
  leniuch102 napisał:

  > Patrz jak cienko przędzie Opolszczyzna, wydzielona na specjalne zyczenie swoich
  > mieszkańców w osobne województwo.

  Województwo Opolskie ma autonomię? Kurde, albo coś chyba przespałem, albo znowu wymyślasz argumenty cienkie jak tyłek węża. ;)

  > Sporą część roku spędzam w dużym zakładzie pracy w Katowicach

  Tak myślałem. Od początku było widać, jak kiepsko orientujesz się w tutejszych realiach, a swoją wiedzę historyczną czerpiesz ze wspomnień z lekcji historii a'la późny socjalizm i lektur autorów powieści sensacyjnych w stylu Sienkiewicza.
 • rico-chorzow 06.03.12, 16:46
  leniuch102 napisał:

  > gelynder_blues napisał:
  >
  > > Próbując w swojej wypowiedzi nieudolnie uzasadnić odpowiedzialność zbioro
  > wą udo
  > > wodniłeś, że w sumie to niczym się nie różnisz od wspomnianych przez cieb
  > ie fas
  > > zystów, czy komunistów.
  >
  > Och, uzasadnić nie znaczy usprawiedliwić. Oczywiście przestępcy wojenni ze Śląs
  > ka powinni ponieść karę po _uczciwym procesie_, ale gdybyś cokolwiek wiedział o
  > historii, wiedziałbyś tez, że komuna tak nie działała. Stalin nie odróżniał do
  > brych np. Tatarów od złych, tylko w całości przesiedlił cały naród. Oczywiście
  > to było ZŁE.
  > Z drugiej strony śląscy dyskutanci na tym forum masowo rozgrzeszyli się z podpi
  > sywania volkslist (no bo na Śląsku wszyscy MUSIELI) z walki w Wehrmachcie (no b
  > o na Śląsku wszyscy MUSIELI), z wybory Hitlera (wszyscy głosowali) etc.
  > Mi się to wydaje głupie i niedojrzałe. Komuniście wysyłali na sybir za dowcip o
  > partii, za przynależność do AK na wschodzie rozstrzeliwali, a mieli w spokoju
  > zostawić - jak postrzegali Ślązaków - hitlerowców?

  A czy Slązacy zapraszali was Polaków i waszą polską jurysdykcję na Sląsk,więc jak i kogo chcecie sądzić Polacy?,ot,wleźliście Polacy na Sląsk nieproszeni.


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • Gość: kronikarz IP: *.dynamic.chello.pl 06.03.12, 16:53
  www.alfa.com.pl/slask/200706/s20-23.htm
 • gelynder_blues 06.03.12, 17:14
  Zauważyłem tam nazwisko Korfanty. Czy to ten pan który mówił, że śląską autonomię obskubie się jak kurę wrzuci do garnka i tyle będzie z niej? Czy to ten pan, który parę lat później mówił, że nie o taką Polskę walczyliśmy? I ten, z powodu którego rozwiązano Sejm Śląski tylko po, to by pozbawić go immunitetu i móc go aresztować? Czy to ten pan który w Berezie Kartuskiej siedział? I że władze jego państwa uniemożliwiły mu wzięcia udziału w pogrzebie syna? Ten, który jednak krótko przed II WŚ, mimo ostrzeżeń, wrócił do Polski, został aresztowany a następnie otruty? Bardzo ciekawa postać i ciekawe czasy... ;)
 • Gość: kronikarz IP: *.dynamic.chello.pl 06.03.12, 17:24
  i nie zamierzam dostarczać ci dodatkowych podniet, ale zwrócę tylko uwagę na "drobny fakt" świadczący o tym ,że twoja znajomość historii pochodzi z kursów wieczorowych dla analfabetów organizowanych przez RAŚ- otóż wbrew temu, co wypisujecie Korfanty nie siedział w obozie w Berezie Kartuskiej; a teraz możesz dalej oddawać się swojej ulubionej czynności
 • gelynder_blues 06.03.12, 19:06
  Ok. Pomyłka. Twierdza Brzeska. Się pisze z pamięci, to się zdarza. Co w niczym nie zmienia faktu, że miło mu odpłaciła macierz, o którą tak walczył.
  Reszta twojego tekstu... Cóż.. to tylko potwierdzenie tego, że jak nie ma już co napisać,
  to ad personam zawsze można błysnąć.
 • rico-chorzow 06.03.12, 19:25
  gelynder_blues napisał:

  > Ok. Pomyłka. Twierdza Brzeska. Się pisze z pamięci, to się zdarza. Co w niczym
  > nie zmienia faktu, że miło mu odpłaciła macierz, o którą tak walczył.
  > Reszta twojego tekstu... Cóż.. to tylko potwierdzenie tego, że jak nie ma już c
  > o napisać,
  > to ad personam zawsze można błysnąć.

  Jest to do mnie?


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • gelynder_blues 06.03.12, 19:48
  Nie. Kronikarz już nie wyrabia i mnie od onanistów wymyśla. Przeniesienie jakieś czy cuś? ;)))
 • rico-chorzow 06.03.12, 16:55
  Też tzw.lojalka polska na Sląsku,czyż to nie to samo jak niemiecka DVL,Polacy uważacie się za lepszych?,a jeżeli,to niby gdzie i kiedy?,proszę o listę wszystkich dobrych spraw,które Sląsk otrzymał od tej chojnej,wspaniałej Polski i Polaków.
  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • rico-chorzow 26.03.12, 07:39
  leniuch102 napisał:

  > Gość portalu: europejski Ślazak napisał(a):
  >
  > > Ty faktycznie masz Ślązaków za idiotów, albo sam jesteś idiotą
  >
  > Czy "europejski Ślazak" potrafi do dyskusji wnieść cokolwiek poza wymysłami?

  Czyimi wymysłami są polskie obozy koncentracyjne,Slązaków?


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • erka-4 27.03.12, 09:05
  rico-chorzow napisał:

  Czyimi wymysłami są polskie obozy koncentracyjne,Slązaków?


  ...Stalina przy współudziale Roosevelta i Churchilla.
 • rico-chorzow 27.03.12, 18:42
  erka-4 napisał:

  > rico-chorzow napisał:
  >
  > Czyimi wymysłami są polskie obozy koncentracyjne,Slązaków?

  >
  > ...Stalina przy współudziale Roosevelta i Churchilla.

  Polacy zawsze niewinni.


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • rico-chorzow 27.03.12, 18:48
  Polacy nie wiecie już gdzie dupę schować,polskie obozy koncentracyjne w czasach pokoju gdzie ludzie ginęli,w polskich obozach koncentracyjnych.
  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • erka-4 28.03.12, 06:49
  Jakże ty możesz twierdzić,że Polacy niewinni,musieli coś zawinić skoro w tych obozach enkawudziści i ubecy ich zamykali.
 • rico-chorzow 02.06.12, 00:10
  żadne państwo na świecie nie miało tylu miejsc obozów jak Polska po II wojnie światowej,więc w czasie tz. pokoju,po przejęciu przez Polaków obozów niemieckich,Polacy dobudowalali następne obozy,prawdą jest,nie można je nazywać - obozami masowej zagłady,jak w wypadku niemieckich -,jednak w nich,polskich obozach,ginęły dalej dzieci,kobiety.... i to przez wiele lat po wojnie.
  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • bartoszcze 06.03.12, 23:10
  leniuch102 napisał:

  > Żeby więc uporządkować nomenklaturę "obozową", a jednocześnie zaspokoić repreze
  > ntowane przez Kutza aspiracje do wyodrębniania Śląska i śląskości proponuję naz
  > wanie kłopotliwych obozów "śląskimi obozami koncentracyjnymi".

  A działający od 1945 obóz w Potulicach nazwiesz kujawskim obozem koncentracyjnym, czy jakoś inaczej?

  --
  weiss, rot, gelb, blau
  SOS dla lasów tropikalnych
  Stalinogród, Oberschlesien ; Zapiski kiepsko uczesane
 • leniuch102 07.03.12, 07:37
  bartoszcze napisał:

  > leniuch102 napisał:
  >
  > > Żeby więc uporządkować nomenklaturę "obozową", a jednocześnie zaspokoić r
  > epreze
  > > ntowane przez Kutza aspiracje do wyodrębniania Śląska i śląskości proponu
  > ję naz
  > > wanie kłopotliwych obozów "śląskimi obozami koncentracyjnymi".
  >
  > A działający od 1945 obóz w Potulicach nazwiesz kujawskim obozem koncentracyjny
  > m, czy jakoś inaczej?
  >
  Rzecz w tym, że one wszystkie mają już nazwę i wcale nie trzeba jej wymyślać, jak Kutz. Archipelag Gułag, jeśli ci to cokolwiek mówi.
 • bartoszcze 07.03.12, 07:55
  leniuch102 napisał:


  > > A działający od 1945 obóz w Potulicach nazwiesz kujawskim obozem koncentr
  > acyjny
  > > m, czy jakoś inaczej?
  > >
  > Rzecz w tym, że one wszystkie mają już nazwę i wcale nie trzeba jej wymyślać, j
  > ak Kutz. Archipelag Gułag, jeśli ci to cokolwiek mówi.

  Cóż, jeżeli chcesz nazywać te obozy "polskimi gułagami".. właściwie proszę bardzo, jeżeli twórczość komunistyczną cenisz tak wysoko, Kutz zapewne nie będzie miał nic przeciwko.


  --
  weiss, rot, gelb, blau
  SOS dla lasów tropikalnych
  Stalinogród, Oberschlesien ; Zapiski kiepsko uczesane
 • rico-chorzow 07.03.12, 09:49
  bartoszcze napisał:

  > Cóż, jeżeli chcesz nazywać te obozy "polskimi gułagami".. właściwie proszę bard
  > zo, jeżeli twórczość komunistyczną cenisz tak wysoko, Kutz zapewne nie będzie m
  > iał nic przeciwko.

  Cóż,nie chciałeś przyjąć mojej nomenklakury,wiem,jestem tylko dupkiem,jednak kiedyś przejmiesz nazewnictwo od prezydenta Polski,też prawdą jest,że dzisiaj jest to - tylko - Kazimierz Kutz,zobaczymy jutro polskie obozy koncentracyjne,łącznie z polskim Oświęcimiem.

  Przyjdzie czas,przyjdzie rada.


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • bartoszcze 07.03.12, 09:59
  do mnie ta mowa, byku?:-)

  --
  weiss, rot, gelb, blau
  SOS dla lasów tropikalnych
  Stalinogród, Oberschlesien ; Zapiski kiepsko uczesane
 • Gość: tzo5 IP: *.adsl.inetia.pl 05.03.12, 18:41
  Smutne to jest. Myślę, że nieprędko wróci społeczny, obywatelski zdrowy rozsądek i odwaga mówienia prawdy. Widocznie jeszcze nie jesteśmy społeczeństwem dostatecznie otwartym.
 • Gość: AndrzejQQ IP: *.static.sitel.net.pl 05.03.12, 18:48
  Panie Kazimierz coraz odważniej mówi o naszych, śląskich losach. Ale według mnie te 30 tysięcy ofiar to mocno zaniżona liczba. W 1993 John Sack wydał książkę An Eye for an Eye o Żydach, którzy na Górnym Śląsku realizowali swój program rozwiązania "kwestii górnośląskiej". John Sack był z pochodzenia Żydem i miał odwagę to upublicznić. Wśród Polaków też zaczyna się coś dziać, bo na przykład powstał film "Róża". Fakt, że jeszcze pan Smarzowski używa pewnych figur i chwytów, żeby mu to w ogóle puszczali, niemniej coś Polacy zaczynają rozumieć. A Pan Szarama musi być albo człowiekiem mało inteligentnym, albo wyrachowanym łajdakiem, który operuje stereotypami i nieprawdą dla stanowiska, inaczej mówiąc pieniędzy.
 • bartoszcze 06.03.12, 23:34
  Gość portalu: AndrzejQQ napisał(a):

  > Ale według mnie te 30 tysięcy ofiar to mocno zaniżona liczba.

  To jest liczba wzięta z sufitu, może masz wyższy sufit.

  > W 1993 John Sack wydał książkę
  > An Eye for an Eye o Żydach, którzy na Górnym Śląsku realizowali swój program ro
  > związania "kwestii górnośląskiej".

  Postaraj się więc wyjaśnić, co ma Polska do żydowskiej inicjatywy. Np. do takiej Loli Potok, która w gliwickim areszcie realizowała prywatną wendetę za śmierć całej jej rodziny w niemieckim obozie, z jej córeczką zabraną jej wprost z rąk. Sack o tym pisał, więc nie będziesz mieć problemu.

  --
  weiss, rot, gelb, blau
  SOS dla lasów tropikalnych
  Stalinogród, Oberschlesien ; Zapiski kiepsko uczesane
 • rico-chorzow 07.03.12, 03:21
  bartoszcze napisał:

  > Gość portalu: AndrzejQQ napisał(a):
  >
  > > Ale według mnie te 30 tysięcy ofiar to mocno zaniżona liczba.
  >
  > To jest liczba wzięta z sufitu, może masz wyższy sufit.
  >
  > > W 1993 John Sack wydał książkę
  > > An Eye for an Eye o Żydach, którzy na Górnym Śląsku realizowali swój prog
  > ram ro
  > > związania "kwestii górnośląskiej".
  >
  > Postaraj się więc wyjaśnić, co ma Polska do żydowskiej inicjatywy. Np. do takie
  > j Loli Potok, która w gliwickim areszcie realizowała prywatną wendetę za śmierć
  > całej jej rodziny w niemieckim obozie, z jej córeczką zabraną jej wprost z rąk
  > . Sack o tym pisał, więc nie będziesz mieć problemu.
  >

  Postaraj się o fakty "przejęcia" piekarni żydowskich przez Polaków w Warszawie,w latach 40-ch XX-tego wieku,niemieckiej okupacji,będziesz miał obraz i zdjęcie Polaków.


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • rico-chorzow 07.03.12, 03:24
  Podobnie,wy Polacy wleźliście na nasz śląski Sląsk,złodzieje.
  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • Gość: asd IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.03.12, 18:48
  Trzy komentarze i żaden nie zieje jadem? "Prawdziwi patrioci" chyba przysnęli na posterunku :DDD
 • mignik 05.03.12, 19:01
  Wesołku gazetowy Kutzu, puknij się mózg i napisz, ile lat współpracowałeś z komunistami, zwłaszcza Gierkiem. Czy zapytałeś go choć raz, jak to było z tymi obozami, czy twój kumpel Gierek wiedział, jak jego i twoi, Kutzu, towarzysze gnoili Ślązaków?
 • antobojar 05.03.12, 19:25
  .. migniku.. czarci ciulu..  --
  "WZGLĘDNOŚĆ MA ZASTOSOWANIE W FIZYCE.... NIE W ETYCE.."

  "Relativity applies to physics, not ethics"
  Albert Einstein
 • mignik 05.03.12, 20:45
  Ciulasie obfajdany antobojarze, też chlałeś wódę z komunistami?, więc się chrzań.
 • queserasera 02.01.13, 23:10
  że nie było obozów koncentracyjnych prowadzonych przez polskie ścierwa. Wtedy dostaniesz krzyż zasługi!


 • antobojar 05.03.12, 19:14
  opowieści, pięknie, ale wręcz wstydliwie, opowiadanych przez moich starszych braci Ślązaków.. ludzi o wielkim sercu, głębokiej mądrości i ogromnej dumie..

  Czy ktoś kiedyś uczci ich pamięć, powiedzeniem prawdy..?
  Dopóki istnieje załgany IPN.. na pewno nie..

  Wśród polityków - jedyna nadzieja w Palikocie.. chociaż tyle spraw wali mu się na głowie i obudził tyle nadzieji, że może sobie z wszystkim nie poradzić...  --
  "WZGLĘDNOŚĆ MA ZASTOSOWANIE W FIZYCE.... NIE W ETYCE.."

  "Relativity applies to physics, not ethics"
  Albert Einstein
 • jurekde 05.03.12, 19:30
  a ja znów swoje, te ofiary "polskich obozów" to kto, z imienia, nazwiska, czym się wyróżnili w "tłumie,że na nich padło...mieszkałem tam w latach L-tych i nie przypominam sobie ŻADNYCH zachowań by dyskryminowano kogokolwiek za to kim się czuł i jak mówił...czy można się dziwić,że po tak strasznej wojnie nie kochano wtedy Niemców, każdy z nich był wrogiem... bo był....pamiętam w latach 60-tych w Zabrzu często słyszało się niemiecki wśród starszych...kto to był ?...
 • Gość: besty IP: *.dynamic.chello.pl 05.03.12, 20:00
  Chciałbym jeszcze doczekać od pana filmu kończącego sagę śląską film by mógł być o wywózkach ślązaków po wojnie do rosji i obozach komunistycznych
 • Gość: kronikarz IP: *.dynamic.chello.pl 05.03.12, 20:21
  Tadeusz Konwicki:
  Otóż w tymże marcu w czasopiśmie "Ekran" ukazał się eseik Kazia Kutza potępiający dotychczasowy etap naszej kinematografii, gdzie ku swemu osłupieniu przeczytałem passus dotyczący kierowników literackich, że mianowicie kierownicy literaccy właściwie nic nie robią, tylko załatwiają własne interesiki. Niestety, musiałem te słowa odnieść do siebie, bo z kierowników literackich Kazio znał tylko mnie. To mnie dotknęło, tym bardziej że właśnie tak bardzo go lubiliśmy wszyscy. Tu trzeba jeszcze dodać, że Ludwik Hager musiał wyemigrować. Wyjechał. Ten rozbity zespół został jeszcze amputowany.

  Kazio Kutz poszedł własną drogą, wyjechał na Śląsk. I co ja obserwowałem. Moczarowcy potrzebowali jakiegoś symbolu w filmie, jakiegoś chrześcijanina skrzywdzonego przez Żydów. Człowieka z ludu, którego wykończyła czy uniemożliwiła mu karierę "warszawka". Kazio został wyniesiony przez nich na rękach, prezydował jakimś gremiom, jakimś konwentyklom, zjazdom etc. I stał się, pewnie nie z własnej woli, przywódcą tych ruchów, które miały uwolnić naszych artystów chrześcijan od tzw. żydków, szeroko rozumianych, nie tylko rasowo, ale jako formacja kulturalna.

  Marzec był incydentem osobnym, który przez przypadek wyniósł Kutza czy dał mu satysfakcję, a korzeni tych satysfakcji i tego wyniesienia, on sobie do końca nie uświadamiał. Wydawało mu się, że przyszedł w pewnym okresie moment, gdy został doceniony i usatysfakcjonowany. Kazio jest najdalszy od ksenofobii, rasizmu, nikczemnych popędów, jednakże te wypadki stworzyły mu pewną wygodę artystyczną i życiową. Przymknął oko i zamknął uszy na okoliczności towarzyszące, a może je nawet zbagatelizował. Przy czym, wspomniałem przed chwilą, że wówczas my wszyscy nie zdawaliśmy sobie sprawy, jakie będą konsekwencje tego okresu i nie zajęliśmy we właściwy sposób stanowiska, które przynajmniej opozycyjna część środowiska winna była zająć. Można było głośniej i hałaśliwiej zaprotestować, że to co się dzieje, nie jest nurtem powszechnym, lecz incydentalnym. Być może spowodowanym przez obce racje stanu, sprowokowanym przez obce siły, ale jak by nie było, jakbyśmy Kazia nie objaśniali, tak się stało i trzeba o tym powiedzieć, tym bardziej że być może w najgłębszych zakamarkach Kazia duszy, jest to gorzką nauką.
 • Gość: Paweł.K. IP: *.13-3.cable.virginmedia.com 05.03.12, 20:50
  ..MUSI być prawda...?
  Bardzo wątpliwe..
  Kutz zapewne patrzył na te wydarzenia z dystansem, gdyż miał w pamięci WŁAŚNIE powojenną śląską tragedię, a w głowie i sercu sprawy Śląska...
  Mieszkałem wtedy w Katowicach, moim rodzinnym mieście, gdzie po Gierku szalał Zdzisław Grudzień, wypisz wymaluj, taki komunistyczny Kaczyński.. W owym czasie Kutz zachowywał się bez zarzutu.. zostawił Warszawkę za sobą i ratował co się dało przed obłąkanym odyńcem Z.G. Paradoksalnie, Gierek był jedyną instancją która mogła powstrzymać paranoiczne działania tego satrapy..
  A niechęć Warszawki za jego genialne filmy do Kutza.. i generalnie do Ślązaków, spowodowała dużo więcej podłych opinii, nie tylko na jego temat i nie tylko w tych sprawach..

  Więc dobrze jest trzymać również dystans w tych sprawach .. Chyba że chcesz przywalić na oślep..
 • Gość: kronikarz IP: *.dynamic.chello.pl 05.03.12, 20:59
  # 1975 - SÓL ZIEMI CZARNEJ Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) Grand Prix "Złote Grono" nazwa nagrody: Wyróżnienie III stopnia; za "twórcze ukazanie nurtu plebejskiego polskich wojen wyzwoleńczych, za odkrycie dla tematyki filmowej piękna regionu śląskiego, za indywidualny styl i wysokie walory artystyczne"
 • Gość: lowed IP: *.v-net.com.pl 05.03.12, 21:56
  Tylko że dziś Żydzi popierają Kutza, ale może wtedy Kutz był z ludu, a dziś jest Ślązakiem-niepolakiem.
 • Gość: anty pol IP: 93.159.164.* 07.03.12, 09:37
  dobry pisarz ale w sprawach nacji to ostatni to bycia autorytetem. polski, kresowy nacjonalizm u niego zawsze pobrzękuje. Ciekawe co by o nim i jego opisie relacji polsko-litewskich sądzą Litwini? Ciekawe dlaczego polskie rządy na Litwie pozostawiły taką nienawiść u dawnych "poddanych"?
 • brzmski 05.03.12, 20:16
  polskie obozy koncentracyjne!, polskich obozów koncentracyjnych!! polskim obozom koncentracyjnym!!! - skowyczy ostatnimi czasy gazetciana brać; powiem zatem: z polskimi obozami koncentracyjnymi - trochę tak, jak z... miłością francuską; rzekomo - francuska, a praktykowana... za uralem
 • Gość: matodo IP: *.vw.shawcable.net 06.03.12, 00:00
  ...nic nie zrozumialem !!!!!!?a podobno glupi nie jestem....
 • antobojar 06.03.12, 03:41
  ..pisze.. na szczęście krótko.. a potem przeżywa gratyfikację.. ale o tym cicho sza..


  --
  "WZGLĘDNOŚĆ MA ZASTOSOWANIE W FIZYCE.... NIE W ETYCE.."

  "Relativity applies to physics, not ethics"
  Albert Einstein
 • Gość: sas IP: 178.23.106.* 05.03.12, 20:20
  Bardzo dobry materiał!!! Kaziu Kuc - zawsze na niego głosuję :)
 • Gość: mundek IP: *.lowicz.vectranet.pl 05.03.12, 21:12
  Chanba z takiego dziennikamanipulacji i deformacji umysłowej
 • jacgg 05.03.12, 21:13
  Dla równowagi wobec wynurzeń ślonzakowca Kuca:

  www.rp.pl/artykul/824812-Zielone-swiatlo--dla--polskich-obozow-koncentracyjnych--.html
  www.rp.pl/artykul/824923-Komunistyczny-gulag-na-Slasku.html
  Tam: "...bezpieczniacy mordowali nie tylko Ślązaków, ale także Polaków: działaczy niepodległościowych, żołnierzy polskiego podziemia, a i polskich wieśniaków. To była machina, która pochłaniała wszystkich. Nie zgadzam się z określeniem „polskie obozy". Oczywiście, kapo w obozach mówili po polsku, ale przecież Polska nie była krajem suwerennym. Do tego terror dotyczył całego kraju – obozy nie były tylko na Śląsku. Mamy obóz w Potulicach, na łódzkiej Sikawie, w warszawskim Rembertowie i wiele, wiele innych..."
  (prof. Woźniczka z Uniw. Śląskiego)
 • rico-chorzow 05.03.12, 21:21
  Gość portalu: Europejczyk napisał(a):

  > Niestety nie tylko politycy myślą tak jak poseł Szarama. Wystarczy poczytać pos
  > ty internautów pod (nielicznymi) publikacjami na ten temat.
  > Efekt ? - w Świętochłowicach na miejscu kaźni, są ogródki działkowe, a zamiast
  > świeczek - grile.

  Polaków nie tylko były Swiętochłowice,było więcej Swiętochłowic polskich,polskich kaźni dla Slązaków,i nie tylko nas,po dziś żaden Polak nie chce o tym wiedzieć,tak Polacy,wasi ojcowie,dziadkowie byli mordercami,możecie nawet waszych polskich historyków powołać,przywołać do pomocy,Polacy byli mordercami.


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • mignik 05.03.12, 21:54
  Ok., Polacy są, byli i będą mordercami. A ilu Ślązaków z własnej woli było w SS?
 • firiduri 27.03.12, 19:38
  mignik napisał:

  > Ok., Polacy są, byli i będą mordercami. A ilu Ślązaków z własnej woli było w SS
  > ?
  Oni tylko flinty nosili i nie strzelali, a tylko udawali, że celują
 • Gość: wyuczony IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.03.12, 21:54
  Akurat moi nie byli, ale mam widocznie pecha, za to Twoi byli pewnie w SS, jak duża część Ślązaków.
  Ślązacy byli SS-manami.
 • Gość: Z Polski IP: *.bs.katowice.pl 02.06.12, 14:38
  bezpośrednio w twarz - rico chorzowski szlezjerze bez ojczyzny i historii , uważaj bo łatwo takich jak ty namierzyć po IP komputera i postawić przed sądem, a morderców to szukaj wśród ślazaków - pachołĸów niemieckich
 • rico-chorzow 02.06.12, 20:44
  Gość portalu: Z Polski napisał(a):

  > bezpośrednio w twarz - rico chorzowski szlezjerze bez ojczyzny i historii , uwa
  > żaj bo łatwo takich jak ty namierzyć po IP komputera i postawić przed sądem, a
  > morderców to szukaj wśród ślazaków - pachołĸów niemieckich

  Moją Ojczyzną i Hajmatem był i jest Sląsk,łącznie z naszą śląską historią,podkreślam - naszą śląską - i w żadnym wypadku z historią Polski, Polaków,i ich tysiącami obozów koncentracyjnymi w powojniu.


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • jacgg 05.03.12, 21:23
  A propos Instytutu Śląskiego to istnieje takowy od 1957 r. czyli od ponad pół wieku w Opolu, jako bezpośredni spadkobierca przedwojennego IŚ... Kuc nie tylko pluje i szkodzi, ale także dezinformuje.

  pl.wikipedia.org/wiki/Instytut_%C5%9Al%C4%85ski_w_Opolu
 • rico-chorzow 05.03.12, 21:26
  jacgg napisał:

  > A propos Instytutu Śląskiego to istnieje takowy od 1957 r. czyli od ponad pół w
  > ieku w Opolu, jako bezpośredni spadkobierca przedwojennego IŚ... Kuc nie tylko
  > pluje i szkodzi, ale także dezinformuje.

  Już dawno wkatorygowano :

  Stalin
  Hitler
  Aliańci
  Polacy

  taka jest kolejność ludobójców.
  >
  > pl.wikipedia.org/wiki/Instytut_%C5%9Al%C4%85ski_w_Opolu


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • jacgg 05.03.12, 22:09
  Tobie już tylko lekarz pomoże. Ja o Instytucie Śląskim a ten bełkocze swoje.
 • Gość: Rudi_0 IP: *.dip.t-dialin.net 05.03.12, 21:23
  Pomimo zdania wielu innych osob , ja uwazam ze jest Pan wielki.
  Nie tylko z uwagi na dorobek kinematograficzny...

  Sto buziakow , panie Kazimierzu.

  :)
 • leniuch102 05.03.12, 21:39
  charakterystyczne, że żadnemu z wynalazców "polskich obozów koncentracyjnych" nie przejdzie przez gardło określenie "niemieckie obozy koncentracyjne". Czują, ze uczciwi Niemcy, mimo, że większość głosowała na Hitlera i mogła poczytać sobie Mein Kampf, mogłaby się poczuć dotknięta i jakoś tam byłoby to niesprawiedliwe.
  W stosunku do Polaków brak takich zahamowań.
 • rico-chorzow 05.03.12, 21:51
  leniuch102 napisał:

  > charakterystyczne, że żadnemu z wynalazców "polskich obozów koncentracyjnych" n
  > ie przejdzie przez gardło określenie "niemieckie obozy koncentracyjne". Czują,
  > ze uczciwi Niemcy, mimo, że większość głosowała na Hitlera i mogła poczytać sob
  > ie Mein Kampf, mogłaby się poczuć dotknięta i jakoś tam byłoby to niesprawiedli
  > we.
  > W stosunku do Polaków brak takich zahamowań.

  Polacy przecież przejęli hitlerowski obozy,a nawet dobudowali "parę",więc w czym rzecz?,prawda boli?.w żadnym kraju na świecie nie było tyle obozów koncentracyjnych jak w Polsce.


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • leniuch102 05.03.12, 22:09
  rico-chorzow napisał:


  > Polacy przecież przejęli hitlerowski obozy,a nawet dobudowali "parę",więc w czy
  > m rzecz?,prawda boli?.w żadnym kraju na świecie nie było tyle obozów koncentrac
  > yjnych jak w Polsce.

  Ale czemu używasz przymiotnika "hitlerowskie", a nie niemieckie?
  W ogóle mam wrażenie, że nie zrozumiałeś mojego komentarza, więc wytłumaczę. jeśli piszesz polskie obozy to zgodnie z logiką powinieneś pisać niemieckie obozy. Jeśli: hitlerowskie to także komunistyczne.
 • Gość: marilla IP: *.dip.t-dialin.net 08.03.12, 12:37
  jesli hitlerowskie to stalinowskie, logiczne, a nie komunistyczne
 • Gość: wyuczony IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.03.12, 22:35
  Kłamiesz świadomie, z głupoty, czy nie wiedzy? Może przynajmniej ktoś ci za to płaci, wtedy nie byłbyś "pożytecznym idiotą".

  Bad Sulza, Bergen-Belsen, Buchenwald, Dachau, Esterwegen, Flossenbürg, Fuhlsbüttel, Gross-Rosen, Hinzert, Lichtenburg, Mittelbau-Dora, Moringen, Neuengamme, Niederhagen-Wewelsburg, Oranienburg, Ravensbrück, Sachsenburg, Sachsenhausen;
  pl.wikipedia.org/wiki/Obozy_niemieckie_1933-1945

  A teraz wymieniaj te polskie.
 • jacgg 05.03.12, 21:52
  Warto zaznaczyć, że Niemcy głosowali przed wojną na NSDAP - ta partia wygrała demokratyczne wybory w 1932r. czyli można mówić o niemieckich obozach, ówczesne społeczeństwo niemieckie świadomie wybrało nazistów. W regionie Oppeln zebrali ponad 40% głosów w 1933r. ...

  pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:NSDAP_Wahl_1933.png&filetimestamp=20080131211749
 • gelynder_blues 05.03.12, 22:03
  Warto też dodać, że te demokratycznie wybrane władze w Niemczech dość mocno się kumplowały w połowie lat 30 z ówczesnymi polskimi (nie jestem, czy aż tak demokratycznie wybieranymi). Ot choćby takie polowania Goeringa w Białowieży, czy też wyścigi kolarskie Berlin-Warszawa. O nauce zamawiania pięciu piw w 1937 już nie wspomnę: www.youtube.com/watch?v=5MlzVN52Xp0
 • jacgg 05.03.12, 22:19
  To straszne... Wyścigi kolarskie robili do Berlina? Co za ohyda... Tylko Polak jest zdolny do takiego świństwa.
 • gelynder_blues 05.03.12, 22:32
  Cienko ci ten sarkazm wyszedł. Ale tak to jest, kiedy trzeba na siłę zaprzeczać faktom. A wiesz, że po wojnie też był taki Wyścig Pokoju? I też zahaczał o Berlin. A po Czarnobylu, to nawet w Kijowie się kolarze ścigali. Ideologia przede wszystkim. Wszak faszyzm i komunizm to niczym siostry. Systemy się zmieniały, przyjaźń pozostawała. BTW: poszukaj se informacji o tych przedwojennych. Na jakich drogach się odbywały, kto zwyciężał, itd...
  A jak ci się podoba "halująca" młodzież na katowickim stadionie w 1937?
 • jacgg 05.03.12, 22:42
  Przed wojną ten gest miał zupełnie inną wymowę, niż po wojnie a wojnę wywołali Niemcy i oni nadali mu zbrodniczą wymowę. Na pewno nie Polacy z Sokoła.
 • rico-chorzow 05.03.12, 22:48
  jacgg napisał:

  > Przed wojną ten gest miał zupełnie inną wymowę, niż po wojnie a wojnę wywołali
  > Niemcy i oni nadali mu zbrodniczą wymowę. Na pewno nie Polacy z Sokoła.

  Właśnie po wojnie,wy Polacy mordowaliście.
  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • Gość: Kattowitzer IP: *.welnowiec.net 05.03.12, 23:54
  a Salomon Morel był polakiem? obozy powstałe po wojnie nie były przeznaczone tylko dla ślązakow. poczytaj trochę literatury bo twoje spojrzenie na tę sprawę jest czysto szowinistyczne i nie ma nic wspólnego z prawdą...
 • gelynder_blues 05.03.12, 22:50
  A świstak to wszystko w sreberka...
 • rico-chorzow 05.03.12, 22:53
  jacgg napisał:

  > Przed wojną ten gest miał zupełnie inną wymowę, niż po wojnie a wojnę wywołali
  > Niemcy i oni nadali mu zbrodniczą wymowę. Na pewno nie Polacy z Sokoła.

  A "Sokół" to polska terrostyczna organizacja,chce pan na temat polskiego terroryzmu dyskutować?


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • Gość: anty pol IP: 93.159.164.* 07.03.12, 09:59
  a kto razem z Hiltlerem napadł na Czechosłowację w 1938 r.? Krasnoludki?
 • Gość: olo IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.03.12, 22:29
  Warto też dodać, że te demokratycznie wybrane władze w Niemczech dość mocno się kumplowały w połowie lat 30 z ówczesnymi polskimi (nie jestem, czy aż tak demokratycznie wybieranymi). Ot choćby takie polowania Goeringa w Białowieży, czy też wyścigi kolarskie Berlin-Warszawa. O nauce zamawiania pięciu piw w 1937 już nie wspomnę: www.youtube.com/watch?v=5MlzVN52Xp0<<<< warto tez dodac ze obozow koncentracyjnych po 1945 r w ktorych mordowano slazakow,niemcow,szwajcarow bylo ponad 100!
 • Gość: wyuczony IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.03.12, 22:37
  Wkraczasz na śliski grunt, bo jeśli chcesz się przerzucać argumentami o miłości do Hitlera, to Ślązacy są tu na straconej pozycji.
 • rico-chorzow 05.03.12, 22:45
  Gość portalu: wyuczony napisał(a):

  > Wkraczasz na śliski grunt, bo jeśli chcesz się przerzucać argumentami o miłości
  > do Hitlera, to Ślązacy są tu na straconej pozycji.

  Zawsze byliśmy na tej pozycji,wy Polacy z 1300 obozami koncentracyjmi zawsze na zwycięskiej "pozycji" morderców Polaków.


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • Gość: wyuczony IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.03.12, 23:03
  Przed chwilą była 100, teraz już 1300, jesteś pijany?
 • jacgg 05.03.12, 23:30
  Nie zauważyłeś, że ten człowiek potrzebuje pomocy psychiatry? Jego się ignoruje.
 • Gość: sprawiedliwy IP: *.dynamic.chello.pl 05.03.12, 23:06
  byliśmy faszystami
  images.google.pl/imgres?q=swastyka+Tatry&hl=pl&biw=1024&bih=577&gbv=2&tbm=isch&tbnid=UQTBMWirpC5dsM:&imgrefurl=http://www.jacekptak.nazwa.pl/oni.kochali.gory.html&docid=TopktJgeaA7bLM&imgurl=http://www.jacekptak.nazwa.pl/stare.foto/postaci/4.jpg&w=300&h=372&ei=aTRVT8SlEbDV4QSTpuzuDQ&zoom=1&iact=hc&vpx=93&vpy=122&dur=4800&hovh=250&hovw=202&tx=118&ty=135&sig=101240402093992883496&page=2&tbnh=128&tbnw=107&start=16&ndsp=21&ved=1t:429,r:11,s:16
 • Gość: wyuczony IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.03.12, 23:15
  Nieźle, na długo przed Hitlerem, Niemcy powinni nam płacić tantiemy od zastrzeżonego znaku towarowego.
 • Gość: olo IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.03.12, 18:21
  Wkraczasz na śliski grunt, bo jeśli chcesz się przerzucać argumentami o miłości do Hitlera, to Ślązacy są tu na straconej pozycji.<<<< chcessz porozmawiac o polskich konfidentach ktorzy sprzedawali polakow hitlerowcom za garsc srebrnikow ....ktorzy byli gorsi ,slazacy kochajacy adolfa czy polskie sprzedawczyki sprzedajacy swoich A moze porozmawiamy o wymordowaniu dziesiatkow tysiecy zydow na polskich wsiach po to aby ich okrasc??? OJ GRUNT JEST BAGIENNY ale faktem jest polacy wola sie po nim slizgac:):)
 • Gość: anty pol IP: 93.159.164.* 07.03.12, 09:57
  i to mówią ci, którzy za prymasem Wyszyńskiem głosowali bez skreśleń? ci, którzy brali udział w refeemndum 3 razy tak? i wzięli od Stalina prezent w postaci Ziem Zachodnich? a nie wypada oodać ukradzionego?
 • Gość: lasd IP: *.v-net.com.pl 05.03.12, 21:45
  "Czy Polacy mają par excellence patent na świętość albo nie wiadomo, gdzie ofiary spoczywają?"

  Cóż, aresztowani tam byli Niemcy, ale też i Polacy, czy więc mają patent na świętość?
 • Gość: jos IP: *.superkabel.de 05.03.12, 21:49
  zrobiło się demokratycznie, cenzura znikła to świństewka niczym odchody wypływają na wierzch. Polskie obozy zagłady stają się powoli coraz lepiej rozpoznawalne. przy okazji: rozmawiałem ostatnio z jednym Ukraińcem, opowiedział mi trochę o polskich katach z jego okolic.
 • Gość: wyuczony IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.03.12, 21:59
  Jeszcze tydzień temu to były obozy koncentracyjne, teraz już awansowały do obozów zagłady?
  Propaganda robi swoje.
 • Gość: leds IP: *.v-net.com.pl 05.03.12, 21:59
  A tak poza tym, to na konwencie dzieci Hitlera z tym Ukraińcem rozmawiałeś?
 • bartoszcze 06.03.12, 23:18
  Gość portalu: jos napisał(a):

  > zrobiło się demokratycznie, cenzura znikła to świństewka niczym odchody wypływa
  > ją na wierzch. Polskie obozy zagłady stają się powoli coraz lepiej rozpoznawaln
  > e. przy okazji: rozmawiałem ostatnio z jednym Ukraińcem, opowiedział mi trochę
  > o polskich katach z jego okolic.

  Biedny Ukrainiec pewnie został ze trzy razy zabity w tym polskim obozie zagłady, tak tam było straszliwie.
  --
  weiss, rot, gelb, blau
  SOS dla lasów tropikalnych
  Stalinogród, Oberschlesien ; Zapiski kiepsko uczesane
 • rico-chorzow 07.03.12, 03:14
  Myślisz,że wieki Polski na i w Ukrainie przysporzyły Ukraińcowi więcej miłości do Polski i Polaków?,ja nie dziwię się Banderze,nawet temu,że Ukraińcy stawiają mu pomnik. Zapłacono wam Polakom tą sąmą walutą,którą wy Polacy płaciliście przez wieki.
  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • Gość: Rysio IP: *.joynet.3s.pl 05.03.12, 21:59
  Polacy we krwi mają farbowaną historię i to się chyba nigdy nie zmieni. Fakty dla nich nic nie znaczą. Ta cała polityka historyczna jest chora, bo ze zdrajców i łajdaków robi bohaterów. Na kogo byście biedaki zwalali swoje winy, gdyby nie było komunistów, żydów, ruskich czy szwabów?
  Czy to tak trudno zrozumieć, że żaden naród nie jest w 100% idealny? Na szczęście, oprócz IPN-u istnieje coś takiego jak pamięć zbiorowa przekazywana z ojca na syna i tej pamięci nie da się wymazać. Komuniści są wszystkiemu winni. To ile ich w końcu było? Bo raz się pisze, że garstka a innym razem, że tysiące. Zdecydujcie się w końcu, bo człowiek się gubi. I jeszcze jedno, czy komunista=beznarodowiec, czy co?
 • Gość: wyuczony IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.03.12, 22:27
  I jeszcze jedno, czy komunista=bezna
  > rodowiec, czy co?

  No, a słyszałaś o międzynarodowym proletariacie? Odnarodowienie było jednym z głównych filarów myśli komunistycznej.
 • Gość: Rysiu IP: *.joynet.3s.pl 05.03.12, 22:45
  Człowieku ale te gostki nie rodziły się na Księżycu i w papierach mieli konkretne miejsce urodzenia. Więc, proszę, bez demagogii. Nie mogę już tego pokrętnego tłumaczenia słuchać.
 • Gość: wyuczony IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.03.12, 23:17
  Jeśli przyjmujesz miejsce urodzenia jako kryterium, to zbrodnie hitleryzmu można śmiało przerzucić na Austriaków, a ZSRR na Gruzinów.
 • Gość: low IP: *.v-net.com.pl 05.03.12, 22:44
  Pewnie, że nie jest każdy naród w 100% idealny.

  Ale czy np. Niemcy, spadkobiercy Hitlera - było nie było - mają moralne prawo pyskować na Polaków za aresztowania?
 • Gość: anty pol IP: 93.159.164.* 07.03.12, 10:33
  a Polacy, spadkobiercy oprawców z Berezy, komunistycznych władców w stylu Bieruta, Gomułki, Rokossowskiego mają moralne prawo dyskytować o urządzanych przez siebie obozach?
 • Gość: frelka z Opola IP: 80.50.134.* 07.03.12, 13:46
  i poruszamy różne dylematy życiowe...

  Gość portalu: anty pol napisał(a):

  a Polacy, spadkobiercy oprawców z Berezy, komunistycznych władców w stylu Bieruta, Gomułki, Rokossowskiego mają moralne prawo dyskytować o urządzanych przez siebie obozach?

  ...jak przykładowo takie jak wyżej,to można jedynie dodać tyle,że co było to było i byłoby lepiej,żeby nigdy się nie przytrafiło POLAKOM,zaznaczam POLAKOM i nikt nie może oskarżać Polaków o to,że wyszli ze swymi zbrodniami na zewnątrz,i mimo wszystkiego nie Polacy byli twórcami systemów totalnej zagłady lub totalnej eksterminacji.

  p.s.
  oświadczam,że Piłsudski,Rokossowski,Bierut i Gomułka byli Polakami a kogo "mordowali" ??? wiadomo,Polaków lub obywateli polskich mieszkających w Polsce,jeśli idzie o ścisłość.
  Dziś jest pewna różnica,"morduje się" w białych rękawiczkach,jednak morderstwo morderstwem zostanie.
  Tych co dopuszczają do takiej sytuacji w państwie jak niżej nic nie różni od jakiegoś Gomułki lub Bieruta,a nawet można by powiedzieć,że są o wiele gorsi,bo zostawiaja wolnego człowieka na pastwę losu a Gomułka lub ten inny,co by nie mówić zapewniał temu niewolnemu choć kromkę chleba na starość.
  www.regiopraca.pl/portal/porady/prawa-pracownika/umowy-smieciowe-masz-umowe-zlecenia-lub-o-dzielo-zaplacisz-za-chorobe
 • rico-chorzow 07.03.12, 14:10
  A gdzie Rola-Zymierski?,przecież powstaniec śląski?
  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • Gość: anty pol IP: 93.159.164.* 07.03.12, 16:18
  >>"żeby nigdy się nie przytrafiło POLAKOM,zaznaczam POLAKOM i nikt nie może oskarżać Polaków o to,że wyszli ze swymi zbrodniami na zewnątrz,i mimo wszystkiego nie Polacy byli twórcami systemów totalnej zagłady lub totalnej eksterminacji." <<

  No nie ma jak dobre samopoczucie i dobre o sobie mniemanie.
  Ale jakby zapytać Żydów, Ukrainców czy Litwinów to ciekawe co by usłyszano? Już tak miło nie będzie.
  A oczywiście Żydów, Ukrainców, Litwinów czy Ślązaków traktujecie jak należacy do polskiej własności inwentarz? że jak się ICH morduje to wolno bo to nie na zewnątrz?

  Idealna Polska jest w granicach Kongresówki - jak z tamtąd wasza władza nie wyłazi to wszystkim jest dobrze: i wam i waszym sąsiadom. Nikt was z nikąd nie wygania ale wasza warszawska władza i jej symbolem są powoli nie do zniesienia.
 • firiduri 08.03.12, 11:56
  Gość portalu: anty pol napisał(a):

  "Idealna Polska jest w granicach Kongresówki - jak z tamtąd wasza władza nie wyłazi to wszystkim jest dobrze: i wam i waszym sąsiadom. Nikt was z nikąd nie wygania ale wasza warszawska władza i jej symbolem są powoli nie do zniesienia.

  No? Tu już odważnie zaczynasz naśladować przemówienia Adolfa Hitlera! Powiadasz "nie do zniesienia"?
 • Gość: frelka z Opola IP: 80.50.134.* 07.03.12, 13:14
  Gość portalu: Rysio napisał(a):
  Na kogo byście biedaki zwalali swoje winy, gdyby nie było komunistów, żydów, ruskich czy szwabów? Czy to tak trudno zrozumieć, że żaden naród nie jest w 100% idealny?

  ...ja to rozumiem i się zgadzam z tobą w pełni,nie ma narodu idealnego,bo naród to zbiorowisko ludzi,ale czemu to polski naród ma się tłumaczyć za cudze błędy i nie tylko bo także i zbrodnie,każdy za swoje niech odpowiada.

  p.s.
  za polskich komunistów przyjmujemy odpowiedzialność chociaż nie każdy był zbrodniarzem,pośród nich byli święci komuniści jedynie niewierzący w Boga,mogę to osobiście potwierdzić,bo znałam takich co byli bardziej święci od parafialnego proboszcza.
  Gdybyś nie wiedział,że on w Boga nie wierzy,to byś powiedział:to święty człowiek,a ja z perspektywy czasu dodałabym jedynie,że naiwny i głupi bo uwierzył,że można być człowiekiem i świętym zarazem,inni i tak w nim diabła zobaczą bo on jest z innej bajki.
 • rico-chorzow 07.03.12, 13:28
  Polacy zawsze byli świętymi,mają przecież Jana Pawła II,a on nie miał syna,celibat to święte słowo......polskie jak i prawda.
  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • Gość: frelka z Opola IP: 80.50.134.* 07.03.12, 14:05
  ...i masz swojego papieża a mógłbyś go nie mieć,gdyby służył w Wehrmachcie na Śląsku i wpadł w stalinowskie łapy:

  "Kiedy do wsi przybyli Amerykanie: Zostałem rozpoznany jako niemiecki żołnierz, musiałem ubrać się z powrotem w mundur który wcześniej zrzuciłem, a także trzymać ręce u góry i dołączyć do stale rosnącej grupy jeńców wojennych, których oni ustawiali w szeregu na naszej łące. To szczególnie zraniło serce mojej matki, gdy zobaczyła swojego chłopca i resztę pokonanej armii stojącej tam, wystawionej na niepewny los. Ratzinger przez krótki czas był internowany w obozie jenieckim niedaleko Ulm. Został wypuszczony 19 czerwca 1945. Wraz z innymi młodymi ludźmi zaczął iść do domu (120 km), jednak został podwieziony do Traunstein w ciężarówce wiozącej mleko. Rodzina ponownie była w komplecie, gdy brat Georg został wypuszczony z obozu jenieckiego we Włoszech".
 • nowy-trend 05.03.12, 22:01
  DZiękuję za temat, który dla ślązaków jest bardzo bolesny. I to nie tylko sprawa polskich obozów koncentracyjnych w których maltretowano i mordowano ślązaków. To także sprawa dyskryminacji i poniżania nas ślązaków przez "przybyszów" z centralnej polski. Jeżeli w firmie były do obsadzenia stanowiska kierownicze to rzadko zdarzało się że przy dwu konkurentach mimo wyższych kwalfikacji otrzymał to miejsce ślązak. Slązacy to była przecież V-ta kolumna, wehrmachtowcy (tak mnie też wyzywano) i nigdy nie należało im ufać. Ale to że my ślązacy i nasi ojcowie żywili tę niewychowaną bandę przez 45 lat nikt o tym nie chce słyszeć. Wszystkie jakieś patologie społeczne to nie wymysł ślązaków to przynieśli ci tzw. patrioci z centralnej polski, którzy tak cierpieli że musieli wydawć żydów w czasie wojny lub najlepiej ich spalić jak w jedwabnem. Chwała tym którzy w bezprzykładny sposób nie patrząc na niebezpieczeństwo ratowali zagrożonych żydów. Tacy ny pewno nie byli nadzorcami w polskich obozach koncentracyjnych.
 • Gość: wyuczony IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.03.12, 22:25
  Cieszę się, że jesteś taki obiektywny i pomijasz zupełnie udział tych kryształowych, wręcz mitycznych Ślązaków w bojówkach NSDAP, popieranie NSDAP w wyborach, dobrowolne członkostwo w SS, reakcji na wybuch wojny w 1939.
 • gelynder_blues 05.03.12, 22:48
  Dziecięciu neostrady, przedmówca pisze o całkiem innym okresie czasu. Zatem jak nie masz argumentów to nie odwracaj kota ogonem. Sam doświadczyłem i znam przypadki obniżania ocen w szkole z zachowania (sic!) czy z j.polskiego za używanie śląskiej godki. A do tego wszyskiego lekcje historii o wozie Drzymały. Germanizacja be! Polonizacja ok!
 • Gość: wyuczony IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.03.12, 23:12
  Słyszałeś o ciągu przyczynowo-skutkowym? Jedne niegodziwości są skutkiem innych.
 • gelynder_blues 05.03.12, 23:29
  Bosz... mam nadzieję, że przynajmniej nie uważasz się za katolika. Z takim relatywizmem, to raczej chyba potomek tych komuchów, co Polskę zaprowadzali po wojnie w przedwojennym autonomicznym Województwie Śląskim.
 • Gość: anty pol IP: 93.159.164.* 07.03.12, 10:39
  słusznie: czy nie było niegodziwością pierwotną wywołanie wojny domowej na zlecenie Francji aby oderwać Śląsk i przyłączyć do Warszawy. Ja nie mówię i Poznańskiem, ani też o próbie pokojowego nabycia tego terytorium - tak jak w przypadku Pomorza. Ale Śląsk nigdy do Kongresówki nie należał ani do Rzeczpospolitej przed 1772 r. - a mimo to wywołaliście wojnę domową i podbiliście Śląsk: tak ten pruski jak i czeski. Przemoc rodzi przemoc.
 • firiduri 08.03.12, 11:41
  Gość portalu: anty pol napisał(a):

  > słusznie: czy nie było niegodziwością pierwotną wywołanie wojny domowej na zlec
  > enie Francji

  A może zwróć się z tym postem do Kutza.
 • Gość: Kattowitzer IP: *.welnowiec.net 05.03.12, 22:05
  dlaczego "Ślązak z warszawy" , Kutz, nie dopisał że te niby "polskie" obozy były prowadzone przez ubeków żydowskiego pochodzenia takich jak np Salomon Morel, słynny kat slązakow. ?? dlaczego ? otóż dlatego ze ma on w dupie prawdę a jedyne co nim kieruje to fobie antypolskie i antypisowskie o cechach dość paranoidalnych (wiek?). otóż nie napisze tego dlatego gdyż nie pasowało by to również do jego wizji antypolskości którą krzewi wśród czytelników GW , mianujących sie "prawdziwymi slazakami' oraz do lansowania postawy "prawdziwego slazaka" , ktory koniecznie musi byc antypolski. a zatem jaki wniosek: kolejny raz sląskosc jest tylko orężem wykorzystywanym przez hipokrytów typu Kutz do napierniczania w Polske i dzielenia społeczeństwa. Sapienti sat...
 • Gość: anty pol IP: 93.159.164.* 07.03.12, 10:42
  Morel i jemu podobni, niezeleznie od ich narodowości, nosili polskie mundury, orły na czapkach i na rozkaz polskiej władzy z Warszawy działali. Nie o ślepy miecz chodzi ale o rękę wydającą rozkazy.
 • leniuch102 05.03.12, 22:11
  Przecież powstały na Śląsku i zostały zbudowane przez Hitlera, na którego głosowała większość Ślązaków.
 • trajkotek 06.03.12, 01:47
  ... a nie są?
 • Gość: koniec IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.03.12, 22:11
  Uważam, że wszyscy powinniśmy się wyspowiadać z grzechów naszych przodków i zamknąć raz na zawsze temat obozów niemieckich, polskich, radzieckich, bombardowania Drezna, eksterminacji cywilnej ludności chińskiej przez Japończyków, Hiroszimy, Ślązaków w SS.
  To się nigdy nie skończy? Mam 40 lat, choć z tymi wydarzeniami nie miałem nic wspólnego, to przepraszam.
 • jacgg 05.03.12, 22:27
  Kazimierz Kuc nigdy nie pozwoli by zostały zapomniane zbrodnie narodu polskiego na narodzie śląskim. "Żaden naród sąsiadujący z królestwem Polskim nie jest bardziej zawistny i wrogi Polakom od Ślązaków" — Jan Długosz, XV wiek. To jest ta tradycja, do której nawiązują współcześni ślonzakowcy. Widać to chociażby po ich wpisach.
 • jacgg 05.03.12, 23:34
  (oczywiście zbrodnie te zostaną zdefiniowane przez Echte Schloonzockuf z Institótu Schloonzskigo im. K. Kutza)
 • Gość: anty pol IP: 93.159.164.* 07.03.12, 10:44
  a gospodin - towariszcz z Instituta Narodnoj Pamiat'i definiować już może?
 • zak1953 06.03.12, 01:16
  Panie Kazimierzu! Symboliczną świeczkę możemy zapalić w każdym miejscu naszej śląskiej ziemi. Bo to nasza ziemia, chociaż 90 lat temu została rozerwana w interesie państwa polskiego i z jego podpuszczenia. Paradoksalnie, w części wtedy przyłączonej do Polski, świadomość naszej śląskiej odmienności jest dzisiaj bardziej odczuwalna i trwalsza, aniżeli w części przyłączonej decyzją Stalina i jego zachodnich aliantów w 1945 roku. Bo z tamtej części Śląska większość Ślązaków wypędzono, a w to miejsce przyjechali Kresowiacy, by zagospodarowywać kolebkę Polski. Chociaż prawdziwą kolebką tego państwa jest tylko Wielkopolska. Śląsk otrzymali piastowscy Polanie (nie Polacy) w ramach posagu czeskiej księżniczki Dobrawy. A potem to różnie się potoczyło. Nie tak całkiem, jak podają obecni polscy historycy.
  Nie da się ukryć, że potrzebowaliśmy sporo czasu, aby zacząć głośniej mówić o naszej odmienności, od otaczającej nas masy prawdziwych Polaków, przybyłych tutaj za chlebem, bądź wskutek decyzji wschodniego sąsiada, którym PRL-wska władza w dowodach osobistych w rubryce miejsce urodzenia pisała nazwę miejscowości oraz w nawiasie (ZSRR). A przecież to byli ludzie urodzeni w Polsce. Tyle, że rozbełtanej litewskim, ukraińskim czy białoruskim otoczeniem. O czym wielu z nich pragnie dzisiaj wyraźnie zapomnieć. Bo im już została tylko Polska, bez bliższego określenia ziemi pochodzenia. I my Ślązacy, w tej polskiej masie, także staraliśmy się za bardzo nie wyróżniać, bo odstawaliśmy od wzorca polskości preferowanego przez ówczesne władze polskie, które w dzisiejszej Polsce nie mają dobrej prasy za zbytnią uległość wielkiemu wschodniemu bratu. Bo nasza śląska historia nie bardzo zgadza się z tą urzędowo polską, a doświadczenia domowe rodzin dotkniętych obowiązkami narzucanymi przez państwa naszych niemieckich bądź polskich panów, także nakazywały ostrożność. W końcu dla jednych staliśmy się „schweine Pole”, a dla drugich „pieprz…mi Niemcami”. Nigdy zaś Ślązakami – mieszkańcami i gospodarzami tej ziemi. Bo przyjezdni szybko weszli w buty gospodarzy. No bo kim są ci ludzie, skoro z pańską pogardą przypominają nam słowa roty: :nie rzucim ziemi skąd nasz ród…” chociaż sami ją porzucili. A teraz nadal narzucają nam swoje porządki, podobno polskie z natury, choć często byle jakie, niechlujne, dziadowskie.
  Tyle, że już się przebudziliśmy, nie boimy ani nie wstydzimy się przyznawać do ziemi śląskiej czy naszej mowy, różniącej się od urzędowej, poprawnej polszczyzny. Przestaliśmy się wstydzić naszej historii, która przebiegała równolegle do historii państwa polskiego, ale jednak obok. Zdecydowanie bardziej na zachód i pod berłem innych władców. Na Śląsku! I to przebudzenie zawdzięczamy w dużej mierze prawdziwym Polakom, a konkretnie ich narodowej bucie, nie odpowiadającej jednak pożądanym przymiotom nowoczesnego, światłego Europejczyka. Czesi żyjący pod habsburskim panowaniem potrzebowali kilku stuleci, aby odzyskać swą narodową dumę i ojczyznę. Ukraińcy i Białorusini wiekami polonizowani przez przedstawicieli Rzeczpospolitej, a potem uciskani przez carów Rosji i królów Polski w jednym, dwadzieścia lat temu doczekali się niepodległości. Litwini, którzy kiedyś wespół z Polakami stworzyli największe państwo ówczesnej Europy, obecnie odżegnują się od jakichkolwiek związków z Koroną.
  Coś w tej polskości jest zastanawiającego. Po pewnym czasie z nią kontaktów, w ludziach budzą się odmienności. I pragnienie odrębności, by nie rzec separacji. W końcu już II RP nie dotrzymała obietnic składanych Ślązakom w sierpniu 1920 roku. Może czas wziąć rozwód. Nie wszystkie małżeństwa muszą trwać aż po grób. Dobrym miejscem na świeczkę pamięci jest Brynica. Bo za nią - na wschodzie jest Polska prawdziwych Polaków.
 • Gość: katowiczanin IP: *.dynamic.chello.pl 06.03.12, 08:39
  czy to kontynuacja myśli pana Gorzelika o śląskiej herbatce? tzn polskie towary wrzucicie do Brynicy? bo Śląsk w odróżnieniu od Bostonu nie leży nad morzem. a macie już odpowiedników Kościuszki i Pułaskiego, którzy pomogą wam w tym rozwodzie?
 • rico-chorzow 06.03.12, 09:23
  Gość portalu: katowiczanin napisał(a):

  > czy to kontynuacja myśli pana Gorzelika o śląskiej herbatce? tzn polskie towary
  > wrzucicie do Brynicy? bo Śląsk w odróżnieniu od Bostonu nie leży nad morzem. a
  > macie już odpowiedników Kościuszki i Pułaskiego, którzy pomogą wam w tym rozwo
  > dzie?

  Znajdą się,bez obawy,czy mam powiedzieć z obawą?


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • Gość: zak1953 IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 06.03.12, 09:44
  To pojęcie jest proste i jasne. Rozwody bierze się najczęściej po latach burzliwych, niezgodnych związków. Żaden związek nie jest wieczny. Zawsze znajdzie się sposób na jego rozwiązanie. Tym bardziej, że to małżeństwo wyłącznie z przumusu, gdzie wielkie chęci miał goły amant ze wschodu. A związał się dzięki obcym. Raz decyzja zachodu, głównie wrogiej wtedy Niemcom Francji, a potem Jałta - zbrodnia komunistyczna Stalina popartego przez "demokratycznych aliantów" czyli USA, Wlk.Brytanię i zawsze eleganckich Francuzów. A podobno Polacy zawsze walczyli z hasłem na ustach; "o wolność waszą i naszą". Każdy kondotier dorabia filozofię do swej profesji.
 • Gość: katowiczanin IP: *.dynamic.chello.pl 06.03.12, 10:03
  od której oderwała go komunistyczna zbrodnia Stalina? a Szczecin, Gdańsk i Olsztyn? też przecież padły ofiarą tej komunistycznej zbrodni?
 • Gość: hihi IP: *.dip.t-dialin.net 06.03.12, 10:05
  a co to jest ta Macierza?
 • rico-chorzow 06.03.12, 10:52
  Gość portalu: zak1953 napisał(a):

  > To pojęcie jest proste i jasne. Rozwody bierze się najczęściej po latach burzli
  > wych, niezgodnych związków. Żaden związek nie jest wieczny. Zawsze znajdzie się
  > sposób na jego rozwiązanie. Tym bardziej, że to małżeństwo wyłącznie z przumus
  > u, gdzie wielkie chęci miał goły amant ze wschodu. A związał się dzięki obcym.
  > Raz decyzja zachodu, głównie wrogiej wtedy Niemcom Francji, a potem Jałta - zb
  > rodnia komunistyczna Stalina popartego przez "demokratycznych aliantów" czyli U
  > SA, Wlk.Brytanię i zawsze eleganckich Francuzów. A podobno Polacy zawsze walczy
  > li z hasłem na ustach; "o wolność waszą i naszą". Każdy kondotier dorabia filoz
  > ofię do swej profesji.

  Bardzo ładnie i trafnie ujęte.


  --
  Slezská hymna 1. Slezská vlasti, pùdo svatá,

  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
 • Gość: Iwo IP: *.pools.arcor-ip.net 06.03.12, 20:34
  Zak-jestes prawie moim rowiesnikiem.Twoj wpis jest jednym(moim zdaniem) z najrozsadniejszych na tym portalu.Czytalem go kilka razy i po "rozebraniu"go slowo w slowo podpisuje sie pod nim.Mysle tak samo jak Ty i wierze ze wielu z nas(Slazakow)tak mysli.
  "Prawdziwi Polacy"powinni zrobic tak jak ja,przeczytac Twoj text ze zrozumieniem i wyciagnac dla siebie odpowiednie wnioski.
  Bardzo dziekuje ze potrafiles ujac w slowa moje,jak i Slazakow,odczucia!
  Z powazaniem J.K.
 • staryhanys1 08.03.12, 18:04
  Szanowny Panie "zak1953" kaj to się Pan normalny śląsok ukrywoł - dawno nie czytałem takiego konkretnego na poziomie komentarza (ma rozumieć na tym forumie), jak my godomy "Hut ab" przed tym trzeźwym spojrzeniem na śląsko zbezczeszczono rzeczywistość. W Polsce jesteśmy Niemcami, krzyżakami a w Niemcach - Polen oder "halb deutschen" tu i tam dobrzy do roboty. Dalej tak trzymać nasz sztandarek Sląski. Z poważaniem stary Hanys.
  P.S.
  A teraz niech się pieniom wszelkie oszołomy z polskiej strony.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka