Dodaj do ulubionych

wykup mieszkania komunalnego w Katowicach

10.04.12, 13:33
Czy obecnie istnieje możliwość wykupu przez najemcę mieszkania komunalnego w Katowicach?
Do końca 2011 r. obowiązywał plan gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta, który w zasadzie uniemożliwiał wykup mieszkań w budynkach, w których nie została już wcześniej utworzona wspólnota mieszkaniowa, chyba że wszyscy mieszkańcy byliby zainteresowani wykupem (była też lista budynków, w których w ogóle nie można było wykupić mieszkań).
25 stycznia 2012 r. uchwalono nowy plan, zgodnie z którym: "Wprowadza się jako zasadę nie tworzenie kolejnych wspólnot mieszkaniowych z udziałem miasta Katowice. Wyjątek stanowi tworzenie nowych wspólnot mieszkaniowych poprzez zbywanie lokali mieszkalnych w nieruchomościach tzw. klatkowych, stanowiących własność Miasta, jeżeli dokonana analiza w odniesieniu do konkretnego budynku wykaże celowość takiego działania."
Interesuje mnie właśnie ten wyjątek. Co tak naprawdę oznacza owa "analiza", kto ma jej dokonywać i na jakich zasadach ma być ustalana "celowość" utworzenia nowej wspólnoty?
Poza tym według zasad zbywania lokali - zamieszczonych w nowym planie - nadal dopuszczone są do sprzedaży lokale w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych będących własnością miasta Katowice tylko "w przypadku gdy wszyscy najemcy lokali w nieruchomości przystąpili do czynności związanych ze skutecznym nabyciem lokali w nieruchomości". Jak ta zasada ma się do tych "analiz"?
Po przeczytaniu uchwały i planu wydaje mi się, że w dalszym ciągu nic się nie zmieniło (skoro tam gdzie nie ma wspólnoty, wszyscy najemcy muszą chcieć wykupić mieszkania jednocześnie, to dopóki nie będzie takiego zainteresowania - a rzadko się zdarza, żeby było, żadne analizy nie będą przeprowadzane?).
Czy może są na forum osoby, które chciały w przeszłości wykupić mieszkanie, ale nie mogły, a obecnie złożyły wniosek, który został rozpatrzony pozytywnie? Czy komuś coś wiadomo na temat, jak teraz wygląda sprawa z wykupywaniem mieszkań? Czy też może jest jak było, miasto dąży do tego, żeby lokale były opróżniane przez dotychczasowych najemców i następnie sprzedawane na przetargach? Dlaczego inne miasta sprzedają lokale, a Katowice nie?
Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka