Dodaj do ulubionych

Wkrótce dosięgnie cię "rewolucja śmieciowa". Sp...

24.04.13, 19:17
Patrząc na ceny za wywóz śmieci w innych miastach, to u nas na Śląsku opłaty wydają się przeciętne. Z informacji dochodzących z rozstrzygniętych przetargów na wywóz śmieci wyłania się obraz niskich cen proponowanych przez firmy. Grozi to jednym. Firmy mogą wywozić śmieci niekoniecznie na wysypiska a wtedy będzie makabra. Jedyna szansa to właściwy monitoring śmieciarek przez urzędników. Jeśli tego nie dopilnują to dzikich wysypisk będzie więcej niż teraz...
Edytor zaawansowany
 • Gość: Whistleblower IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.04.13, 20:51
  Samorządy nie mogą na odpadach zarabiać - bo zarabianie czyli zysk zarezerwowany jest dla operatorów maszynek do kręcenia lodów... "Najpierw będzie dumping cenowy, potem bankructwa spółek komunalnych, przejęcie ich majątku za grosze, a na końcu podwyżki opłat za śmieci... Tak burmistrz podwarszawskich Ząbek kreśli czarny scenariusz, którego beneficjantem mają być zagraniczne firmy (patrzeć w google.pl na hasło „czarna wizja śmieciowa”. Tak więc o szwedzkim modelu wykonywania usług komunalnych na zasadzie zbliżonej do non-profit - już można zapomnieć tak jak i o innych unijnych standardach zarządzania i finansowania w polskiej gospodarce odpadami komunalnymi (patrz w google.pl hasło TAK TO ROBIĄ SZWEDZI Z ODPADAMI” ----- Przedsiębiorcy raczej niepolscy przy pomocy lodziarskiej ustawy śmieciowej przejmują polskie odpady - a wkrótce będą też "konsolidować" (czytać kupować) wodociągi bo według tej filozofii myślenia o usługach komunalnych też powinna przynosić zyski transferowane poza granice Polski... ---- Scenariusz lodziarskich interesów "jak tralala" ruszył pewnie pod nadzorem służb specjalnych aby ustalenia z "Pędzącego Królika" były gładko realizowane... Tak więc po 22 latach od odzyskania suwerenności - zamiast implementacji unijnych reguł do polskiej gospodarki odpadami komunalnymi - mamy ustawę wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom chcącym kręcić śmieciowe lody a kryjący aferę urzędnicy sami już gubią się w swoich matactwach - patrz w google.pl hasło: „resort gubi się w argumentach”; Zostaniemy wkrótce goli i bosi - patrz w google.pl hasło „rozbiór jedyną szansą dla Polski”...
 • sss9 24.04.13, 21:07
  "W Gliwicach liczą od metra
  Jeszcze taniej ma być w Gliwicach, gdzie podstawą ceny jest powierzchnia mieszkania. Rodzina, która żyje na 70 metrach kwadratowych, będzie płacić 20 zł miesięcznie, a na 150 metrach - 28,50 zł miesięcznie. I to bez względu na liczbę lokatorów. - Nie znam miasta, w którym przyjęto by tak niskie stawki - chwali się prezydent Zygmunt Frankiewicz.
  Na drugim biegunie znalazły się Katowice. Tu każdy ma płacić 14 zł miesięcznie."

  może zagubiony red. Jedlecki wytłumaczy czytelnikom jak w Gliwicach "liczą od metra" kiedy różnica między 70 m.kw. a 150 m.kw. wynosi zaledwie 8,50 zł??? może chociaż on spróbuje to wyjaśnić, bo Frankiewicz nie potrafi. Potrafi za to pieprzyć, że wprowadził najniższe opłaty w kraju, kiedy ja widzę, że w rzekomo najdroższych Katowicach będę płacić mniej. Rozumiem, że to taki trick mający wmówić rodzinom, że gliwicki prezio o nie dba, ale dlaczego kosztem singli i par bezdzietnych? Kiedy mnie red. Jedlecki przekona, że śmieci wytwarzają metry kwadratowe, a nie ludzie, to publicznie ucałuję jego fingiel.

  --
  "Jest to zapewne jakiś pomysł, który trzeba dokładnie rozeznać, bo nie zawsze to, co wygląda atrakcyjnie jest do końca pomyślane" – Zygmunt Frankiewicz
  (cytat na tyle uniwersalny, że pasuje chyba do wszystkiego, co firmuje ten prezydent)
 • Gość: aaaaaaaaaaaaaaaaaa IP: *.c194.msk.pl 25.04.13, 01:53
  sss9 napisał:

  > " .....kiedy ja widzę, że w rzekomo najdroższych Katowicach będę płacić mniej.

  jakie qvra mniej ?
  pan redaktor malo wie, dlatego nie napisal, ze w Katowicach jest 14 za segregowaneale juz 20 za niesegregowane smieci ale OD OSOBY

  na dodatek wiekszosc i tak bedzxie zmuszona placic ta wyzsza stawke 20, bo faktycznie nie ma zadnych mozliwosci skorzystac z mozliwosci tanszej stawki
  wiekszosc mieszka w blokach i domach wielorodzinnych i tu nijak nie mozna segrgowac smieci

  ps
  prawnie jest mozliwosc skorzystania z tanszej opcji, faktycznie jest to niemozliwe
  ciekawe czy to nie jest dyskryminacja mieszkajacych w blokach ?
 • Gość: dzietny IP: 91.220.17.* 25.04.13, 08:03
  Tak jak piszesz. Wszystko się robi kosztem biednych par bezdzietnych i singli...
 • polsz 25.04.13, 08:21
  "Za odpady niesegregowane: 0,45 zł/m2 za lokal o powierzchni do 60 m2 plus 0,30 zł/m2 za powierzchnię 60,01 -90 m2 plus 0,15 zł/m2 za 90,01 – 120m2 plus 0,08 zł/m2 powyżej 120 m2."


  W sumie mógłby policzyć bo na 70m2 zapłacą 30zł. A na 150 m2 zapłacą 42,90zł.
  Problem polega na tym, że osoba samotna, np jakaś babcinka na dużym mieszkaniu zapłaci więcej niż 5-o osobowa rodzina na małym. Czy to opłata za śmieci czy podatek za m2 mieszkania
 • Gość: katt IP: *.internetdsl.tpnet.pl 25.04.13, 12:51
  Przelicznik jest inny, podany niżej.

  I trudno porównywać metry z ludźmi - w Gliwicach niezależnie od liczby osób za 150 m2 mieszkania zapłacić trzeba ok. 85 zł (wg przelicznika). Ja w Katowicach za 55m2 mieszkania przy 3 osobach zapłacę 60 zł (chodzi o niesegregowane, oczywiście, nikt się nie łudzi, że segregacja śmieci w blokach bedzie miała miejsce).
  Gdybyśmy mieli 150 m2 i mieszkali w piątkę, tak jak planowaliśmy, zapłaciłabym 100 zł. Czyli drożej niz w Gliwicach.
 • polsz 25.04.13, 13:41
  link do uchwały rady miejskiej gliwic: bip.gliwice.eu/pub/uchwaly/11367.pdf

  a co ciebie katt, z matematyką też u ciebie kiepsko:
  mieszkanie 150 m2
  czyli mamy 60 m2 * 0,45 zł = 27 zł (przedział do 60 m2)
  30 m2 * 0,30 zł = 9 zł (przedział od 60,01 do 90 m2)
  30 m2 * 0,15 zł = 4,5 zł(przedział do 90,01 do 120 m2)
  i ostatnie 30 m* 0,08 zł = 2,4 zł (przedział pow 120 m2)
  Razem płacisz 27+9+4,5+2,4 = 42,90
  Oczywiście za niesortowane. Tymczasem w Katowicach trzy osoby płacą 60 zł, 5 osób 100. Zawsze możesz sortować ale nawet sortując w Katowicach twoja 5 osobowa rodzina na malym 50-cio metrowym mieszkanku zapłaci więcej niż nawet 10-osobowa, nie sortująca odpadów w 150 metrowym mieszkanniu w Gliwicach
 • exhajer1 24.04.13, 23:22
  W Pszczynie ustalono cenę 9,20 PLN od osoby. Tak jakby wywożono osoby a nie śmieci. I tak za wywóz śmieci z gospodarstwa 1 osobowego należy zapłacić 35,38 PLN/m3. Rodzina 5-cio osobowa za karę zapłaci 176,92 PLN/m3 (t.j. 26 pojemników po 120 l). Fajne - no nie? Nic tylko się rozmnażać.
 • Gość: grynpis IP: *.internetdsl.tpnet.pl 25.04.13, 08:54
  exhajer1:
  Może przedstawisz swoje wyliczenia, bo się zgubiłem. W jednym zdaniu piszesz o osobach,. litrach i m3. Podajesz jakieś liczby, które w żaden sposób do siebie nie pasują. Albo nie znasz zasad obowiązującego wyliczenia za odbiór odpadów komunalnych, albo z matematyką coś nie teges. Poza tym w Pszczynie obowiązuje jedna stawka za tzw. śmieci segregowane - 9,20 zł od osoby za przyjęty do wyliczeń normatyw 50 litrów odpadów komunalnych mokrych produkowanych przez tą osobę miesięcznie (ilość wyprodukowanych odpadów segregowanych, tzw. suchych nie ma znaczenia, ponieważ ich odbiór jest dla mieszkańców darmowy, jedynym warunkiem jest segregacja). To oznacza, że zarówno jedna osoba jak i rodzina 5 osobowa, zapłaci tyle samo miesięcznie za wywiezienie śmieci w przeliczeniu na jedną osobę (właśnie te 9,20 zł/osobę/m-c).
 • exhajer1 25.04.13, 11:06
  Mogę Ci przedstawić wyliczenia, ale to pewnie nic nie da, skoro nie widzisz prostej zależności między litrami, a metrami sześciennymi. Niekumatym wyjaśniam, że 1 metr sześcienny to jest 1000 litrów. Zgodnie z regulaminem wywożony jest 1 kubeł 120 litrowy co dwa tygodnie, zarówno z gospodarstwa 1 osobowego, jak i z 5-cio osobowego, zatem wywożona jest ta sama ilość śmieci. Niestety - jak sam piszesz - cena jest 9,20 zł od osoby, zatem gospodarstwo 5-cio osobowe płaci 5 razy więcej za wywóz tej samej ilości śmieci.
  Reasumując - drogi @grynpis z matematyką coś u Ciebie nie teges, lub jesteś pracowniczką UM Pszczyna - pewnie tą samą, która onegdaj radziła mi, żeby nadmiar śmieci wrzucać do kubła sąsiada - ale nie chciała podać swojego adresu.
  P.s. Arkusz kalkulacyjny jest dość prosym programem - w razie czego stażystki pomogą.
 • Gość: tomek IP: *.dynamic.chello.pl 25.04.13, 19:45
  I jest to niezależne od złodziejskich motywów autorów tej całej ustawy.
  Posłowie mieszkają najczęściej w willach, w rzadkiej zabudowie albo wogóle na wsi.
  Do wysypisk śmieci mają najczęściej bardzo daleko, bo dbają o to ,żeby mieć bardzo daleko.
  W związu z tym koszty jednostkowe wywozu i utylizacji ich śmieci są bardzo duże. Dlatego zadbali o to aby siebie i swoich sąsiadów podłączyć pod wywóz śmieci z wielkich blokowisk, familoków i gęsto zaludnionych miast, dla których jednostkowe koszty wywozu śmieci są niskie.
  Podeptano przy tym prawo mieszkańców i wspólnot mieszkaniowych do wyboru rynkowej oferty wśród przedsiębiorstw trudniących się wywozem śmieci i użytkowaniem składowisk śmieci.
  Natomiast dla nowych warunków, z opublikowanego cennika widać że w UM Katowice ustalono najwyższe ceny.
  Tymczasem wszelkie dostępne materiały wykazują jasno ,że Katowice mają najlepsze warunki, aby cena wywozu i utylizacji odpadów była najniższa ze wszystkich miast województwa śląskiego. Te warunki to:
  1. Posiadane własne składowisko (o pojemności wystarczającej bez zadych zabiegów, na kolejne 10 lat) do tego kompostownia i sortownia odpadów komunalnych w Katowicach .
  Województwo liczy 167 gmin w tym 71 miast. Natomiast składowisk jest tylko 29 , kompostowni zaledwie 19, zakładów sortowania tylko 30 (Źródło
  www.oskzg.pl/materialy/Katowice/8.pdf str 5). Taka korzystna sytuacja jest jeszcze tylko w Gliwicach, Dąbrowie, Zabrzu, Siemianowicach, Żywcu i Jastrzębiu.
  2. Bilskie sąsiedztwo w/w zakładów w sąsiednich miastach ( w tym dużych składowisk ponadlokalnych w Siemianowicach i Tychach-Urbanowicach).
  3. Lokalizacja wszystkich w/w zakładów blisko siebie w pn części miasta ( na Dąbrówce) tj w niewielkiej odległości od najgeściej zaludnionych dzielnic takich jak (Śródmieście i Koszutka - ponad 9tys mieszkańców/km2 , 1000-lecie ok 13tys/km2, Bogucice ok 6tys/km2, Zawodzie, Dąb, Załęże ok 4tys/km2. Średnia dla Katowic wynosi zaledwie ok 1700/km2. a dzielnice najbardziej odległe od składowiska odpadów są bardzo słabo zaludnione. Po prostu ogromna większość mieszkańców Katowic ma do składowiska, do kompostowni i do sortowni w Katowicach i w kilku sąsiednich miastach bardzo blisko.
  4. Ogromna większość mieszkańców Katowic mieszka w geśto zaludnionych osiedlach, dużych kamienicach i familokach skąd zbiórka i odwóz śmieci są najtańsze.
  5. Obiekty na Dabrówce są w odległości zaledwie ok 700m od DTŚ-ki (Roździeńskiego), która jest połączona z siecią autostrad i szerokich dróg przez całe miasto, dlatego transport śmieci przez Katowice jest bardzo łatwy.

  Jedyna niekorzystna okolicznośc jaką widzę to najbardziej złodziejska ekipa w katowickim ratuszu. I to niestety , te wszystkie dogodne warunki niweluje z nawiązką i sprawia ,że wywóz śmieci zamiast być najtańszy to będzie najdroższy w województwie.
  Inaczej się tego nie da wytłumaczyć . Proszę zwrócić uwagę na materiał w linku.
  Np Cały powiat Pszczyński nie ma ani jednego składowska, ani kompostowni ani sortowni.
  A cena w Pszczynie jest 9.20zł od osoby. Podobnie Mysłowice (11 zł od osoby) itd itd.
  A w Katowicach 14zł do 20zł od osoby praktycznie wg uznania UM.
  Wystarczy to porównać z ceną jaką buła w stanie wynegocjować KSM dla wywozu śmieci. 5zł od osoby wystaczało dla obsługi naszego osiedla przez firmę wywożącą śmieci. I ta firma była w stanie się utrzymac ze swojej pracy. Teraz UM chce do tego dołożyć 300% !!!! HARACZU ZA NICNIEROBIENIE. Najczystsze złodziejstwo !!!
 • Gość: Lojaśka IP: *.dynamic.chello.pl 27.04.13, 07:25
  Wystarczy to porównać z ceną jaką buła w stanie wynegocjować KSM dla wywozu śmieci. 5zł od osoby wystaczało dla obsługi naszego osiedla przez firmę wywożącą śmieci. I ta firma była w stanie się utrzymac ze swojej pracy. Teraz UM chce do tego dołożyć 300% !!!! HARACZU ZA NICNIEROBIENIE. Najczystsze złodziejstwo !!!

  300% to nie wystarczy bynajmniej. Trzeba przecież utworzyć nowy departament odpadków obywatelskich z nowymi sekretarkami,biurwami,komputerami,palmami raczej dla urzędowania i naliczania odpadków pojedynczych, masowych ,strukturalnie , liniowo i kolokwialnie .
  Jako że w blokach wybudowano tzw zsypy , dobrze funkcjonujące bo skupiające smrody i odpadki w jednym pomięszczeniu w środku bloku , to teraz trzeba będzie te zsypy zaspawać
  i przed ogromnym blokiem ustawić odpowiednią ilość kubłów na ziemniory,ogóry,kości z kurczaków,pampersy i inne tampony rzucone luzem do kubła przeznaczonego na hasie .
  Siatki nieeko trzeba wrzucać do kubła żółtego. Jak przyjdzie kontroler z urzędu i stwierdzi ,że odpad nie trafił zgodnie z przeznaczeniem do kubła zaprogramowanego urzędowo gminnie , to cały blok dostanie zmianę podstawy naliczania na wyższą stawkę.
  To będzie super widok , jak przed Super Jednostką postawią 100 kubłów po które 2 razy na tydzień przyjadą gminnie odebrać je . Ciekawe gdzie ustawią te kubły ?
  Np przed moim blokiem nie ma miejsca takowego. To musi być 30metrów od budynku zamieszkałego z dostępem do drogi. Trzeba będzie Panie Harcmistrzu doradco osiedla mojego najpiękniejszego w okolicy takie miejsca odzyskać np .
  Piękne place zabaw, tudzież opiewany przez Cię orlik osiedlowy pozostaje oddać pod kubły owe.

  300% podwyżki może się okazać niewystarczające bynajmniej.
  Co mi tam kuźwa , co mię to obchodzi.
  Nie mam zamiaru grzebać we własnych śmieciach bardziej niż dotąd i śmieciom przed blokiem stanowczo się sprzeciwiam.
  Już oczami wyobraźni widzę jak biedota za 6złotych mnie linczuje i opluwa
  ale bedo jajca
 • Gość: tomek IP: *.dynamic.chello.pl 27.04.13, 22:05
  Ja myslę, że w UM Katowice nie będzie raczej żadnego nowego departamentu odpadków obywatelskich z nowymi sekretarkami i biurwami. Kostuchna ma tam już komplet i nie będzie się z nikim dzielić. Poza tym to są sprawy poufne i wymagają ludzi pewnych.
  Proszę sobie tylko wyobrazić. W jednym bloku np na Gwiazdach mieszka ok 1000 ludzi.
  Opróżnianie śmietnika jest raz na dwa tygodnie. Do składowiska jest ok 3 km, do sortowni 3km, do kompostowni tyle samo. W miesiącu dwa kursy po 3km + powrót do bazy.
  I za to 20 tysięcy zł . Żyć nie umierać. A takich bloków w podobnej odległości od składowiska są w Katowicach dziesiątki.
  A na przykład w takiej Pszczynie, żeby odebrać śmieci od tysiąca ludzi to trzeba objechać ze 300 domków jednorodzinnych. W całym powiecie pszczyńskim nie ma składowiska ani sortowni, więc trzeba to zawieść jakieś 10 razy dalej niż przeciętnie w Katowicach, bo do Tychów-Urbanowic albo nawet do Bielska, A tam za składowanie śmieci z obcego powiatu trzeba zapłacić haracz. I to wszystko z tych nędznych 9,2 tys złotych. I firma wybrana przez UM Pszczyna musi z tego wyżyć.
  Udaje jej się prawdopodobnie tylko dla tego , że w UM Pszczyna nie kradną, tzn nie rządają łapówki, za przyznanie takiego zlecenia.
 • Gość: Lojalnajolasia IP: *.dynamic.chello.pl 27.04.13, 22:44
  Opróżnianie śmietnika jest raz na dwa tygodnie. Do składowiska jest ok 3 km, do sortowni 3km, do kompostowni tyle samo. W miesiącu dwa kursy po 3km + powrót do bazy.
  I za to 20 tysięcy zł .


  Nam mówili że będą opróżniać 2 razy w tygodniu śmietniki , nie raz na 2 tygodnie....
  czyli 8 kursów /mc a nie 2.
  Pewnie będą kursować bez przerwy , bo taka ich profesja i szczęść im B. na drogę.
  Profesja jaka jest każdy widzi i osobiście to nie mam nic przeciw dobrym opłatom tejże , ale ja nie wierzę ,że trafi bumcyk cyk do kieszeni tych co się tym parać i paprać będą.

  Trochę to dziwne dla mnie,że umowa śmieciowa nie dotyczy przedsiębiorstw,szkół,szpitali.
  Oni będą nadal funkcjonować w/g starych umów i swoje śmieci wozić po staremu na sobie wiadome wysypiska. Z tego co pamiętam kosze z pracy wypełnione były po brzegi nieselekcjonowanymi puszkami,słoikami,plastikami,skórkami różnymi od chleba i kiełbasy i ogórków ...i śledziowych ogonów i jeszcze gorzej. Bywały i rzygi .
  To jest skok na kieszeń rodzin , którejeszcze jako tako przędą i nie pójdą żebrać o zwolnienie z opłat. Z opłat zwolnione będa pewnie wszystkie inne ciotki i pociotki i będą im rosły brzuchy
  i cholesterol . Bieda uczy życia. Niebawem wszyscy będą myśleć jak Ty i może coś się zmieni, a jak nie to niech to szlag trafi raz i szczury zjedzą resztę.
  odnajdziemy się w potrzebie
 • Gość: exhajer1 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.04.13, 23:00
  Nie wiem czy w UM Pszczyna kradną, czy nie. Na pewno kombinują, jak wszędzie - to rzecz pewna. Firma która wygrała przetarg, to ta sama która odbierała śmieci ode mnie wcześniej, tj. w latach ubiegłych. W chwili obecnej odbierają 2 razy mniej śmieci niż w latach ubiegłych, lecz płacę za to niecałe 2 razy więcej. I nie to jest clou mojej wcześniejszej wypowiedzi. Ilość wywożonych śmieci jest policzalna - tzn. wywozi się określoną ilość pojemników o określonej kubaturze i opłata powinna być za kubaturę wywiezionych śmieci nie za liczbę osób, bo to nie osoby się wywozi. Nie może być tak, że za tą samą jednostkę tego samego towaru jest różna cena ustalona wg. bzdurnego kryterium. Dlaczego cena wywozu 1m3 śmieci jest różna dla różnych gospodarstw, i dlaczego jest zależna od ilości ludzi w tym gospodarstwie, a nie np. od koloru oczu gospodyni, albo ilości zębów gospodarza, czy rasy jego psa. W Pszczynie pod pretekstem gospodarki odpadami wprowadzono podatek pogłówny
 • Gość: tomek IP: *.dynamic.chello.pl 28.04.13, 00:05
  negocjowana przez wspólnoty korzystające i z usługi i prawdziwych wykonawców tej usługi, działających w konkurencji. To podstawa wolności.

  Gość portalu: exhajer1 napisał(a):

  >Ilość wywożonych śmieci jest p
  oliczalna - tzn. wywozi się określoną ilość pojemników o określonej kubaturze i
  > opłata powinna być za kubaturę wywiezionych śmieci nie za liczbę osób, bo to n
  > ie osoby się wywozi. Nie może być tak, że za tą samą jednostkę tego samego towa
  > ru jest różna cena ustalona wg. bzdurnego kryterium. <

  W normalnym świecie, to rynek decyduje, które kryterium jest bzdurne. I niekoniecznie jest to kryterium , które ci się wydaje bzdurne. Nie jest obojętne czy śmieci wywożone są nad morze czy do własnej dzielnicy miasta czy do sąsiedniej. Sąsiedztwo składowisk śmieci nie jest obojętne dla mieszkańców. W całym dużym powiecie pszczyńskim nie ma ani jednego składowiska. Tak przynajmniej wynika z linka, który podałem. To znaczy ,że po prostu nie chcecie mieć w tym powiecie składowska i wolicie śmieci podrzucać innym . Ja to rozumiem, bo to rozsądne. Śmierć frajerom.
  Piszesz, że będziecie płacić "prawie dwa razy więcej". No więc my bedziemy płacić 4 razy więcej niż dotychczasowa stawka wynegocjowana w warunkach rynkowych , przez KSM z przedsiębiorstwem wywozu śmieci i ponad 2 razy więcej niż wy. Choć mamy ok 2.5 km do składowiska i dominują u nas ogromne bloki. Różnica w odbiorze śmieci z wielkich bloków i z domów jednorodzinnych jest dużo większa niż różnica pomiędzy handlem hurtowym a detalicznym. Rynek usług w warunkach konkurecji zawsze to uwzględniał i praktycznie to głównie NAM odebrano prawo do gospodarki rynkowej . Powinniśmy płacić ze 2x mniej niż wy, a będziemy ponad 2 razy więcej. Piszesz ,że nie wiesz czy w UM Pszczyna nie kradną. Ja też nie wiem. Z porównania dotyczącego tematu wątku, jeśli w UM Pszczyna kradną, to w UM Katowice musza kraść ze 4x więcej.
 • Gość: exhajer1 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.04.13, 23:09
  Toż piszę wyraźnie, że cena ma być rynkowa. Kryterium jest proste wartość usługi-produktu ustalona pomiędzy kupującym i sprzedającym. Tłumaczę jak chłop krowie na miedzy; g....no ekspedientkę z nocnego, obchodzi z z iloma kumplami wypijesz halbę - płacisz za halbę, nie za ryło do halby. Proste to jest - nie. To samo dotyczy ceny wody, odbioru ścieków i czego tam chcesz. W swoim poście piszę że płacę 2 razy więcej za połowę ilości, czyli defacto 4 razy więcej.
  Tak zorganizowany wywóz śmieci, albo dotuje małe gospodarstwa domowe, albo okradane są liczne rodziny. W praktyce wygląda to tak: rodzina z 3-ką dzieci płaci za wywóz 1 kubła 5x tyle, co singel. Istnieje jeszcze inne niebezpieczeństwo. Z uwagi na bardzo wysoki koszt dodatkowego pojemnika, ludzie ci nadmiaru śmieci będą się pozbywać na dziko.
 • Gość: tomek IP: *.dynamic.chello.pl 29.04.13, 19:32
  Zanim wytłumaczysz krowie, poradź się konia, on ci podpowie.
  Dowiesz się od niego, że im dalej trzeba odwieźć śmieci, albo dowieźć węgiel, albo wozić dupę w bryczce albo w taksówce, tym jest to droższe. Bo kosztuje to więcej pracy, sił i czasu.
  I możesz taksówkarzowi tłumaczyć , że wiezienie dupy o tej samej masie i objętości na 3 km powinno kosztować tyle samo co na 30km. Nie zrozumie.
  Nie macie w całym powiecie składowiska, więc musicie wozić śmieci 10 razy dalej niż większość mieszkańców Katowic. A jednak wasze władze ustaliły wam cenę ponad dwa razy niższą. Nie ukrywam podziwu. Koń też by się zdziwił.
  Nie musisz podkreślać ,że chodzi o wartość rynkową usługi, ustaloną między kupującym usług e mieszkańcem czy wspólnotą mieszkańców, a oferujące usługę przedsiębiorstwo wywozu śmieci.
  Powszechnie wiadomo na czym polega wolny rynek usług.
  Problem w tym ,że między te umawiające się strony, wpakowano obowiązkowego pośrednika czyli Urząd Miasta. I nie ukrywam zazdrości, że u was są to urzędnicy z Pszczyny a u nas banda Uszoka. Mnie nie interesuje, czy w Pszczynie kiedyś te śmieci mierzono czy ważono u każdego mieszkańca przed ich wywiezieniem i pobierano opłatę od tej ilości, a teraz każą płacić od osoby. I nie interesuje mnie co z tej zmiany wynika. Ja płacę od osoby od wielu lat.
  Na podstawie umowy spółdzielni czy zarządu osiedla z przedsiębiorstwem. Była to umowa rynkowa i cena rynkowa , bo wynegocjowana metodą rynkową, na wywóz śmieci OD OSOBY, cokolwiek być nie zarzucił temu kryterium i tym zasadom rozliczania. Czyli u nas wogóle nie zmieniono zasad rozliczania na osobę. Tylko przez wprowadzenie obowiazkowego pośrednicta UM, do rynkowej umowy, cena za identyczną usługę ( opróżnienia osiedlowego śmietnika ze śmieci ) wzrasta 4-krotnie!!
  No więc oceniam tego pośrednika tak jak na to zasłużył. Jako złodzieja. Analogiczny pośrednik w Pszczynie nic mnie nie obchodzi. Służy mi tylko do porównania , bo bez składowiska i kompostowni w całym powiecie, ma 10 razy gorsze warunki dla zapewnienia usługi, a oferuje taką samą usługę ( opróżnienie przydomowego śmietnika) ponad 2 razy taniej niż mój złodziej.
 • Gość: exhajer1 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.04.13, 00:01
  Drogi Tomku! Z tą taksówką, to nieźle zacząłeś, ale kiepsko skończyłeś. Otóż śpieszę Cię zapewnić, że jeżeli do tej samej taksówki, oprócz mojej dupy wsadzę tam jeszcze Twoją dupę, i jeszcze jedna fajną dupę i sześciopak piwa - dla uciechy, to zapłacę za kurs według dystansu, a nie według ilości dup. Taksówka to nie autobus. To samo dotyczy przewozu całosamochodowego. Jak wiozę z A do B cały samochód węgla, to płacę tyle samo za jazdę tego samochodu co za przewóz z A do B całego samochodu styropianu. C.b.d.o.
 • Gość: tomek IP: *.dynamic.chello.pl 30.04.13, 07:56
  C.b.d.o. jak najbardziej. I ja nawet wiem co. Ale nie jestem pewny czy ty wiesz, co w ogóle chcesz udowodnić.
  Gość portalu: exhajer1 napisał(a):

  >Otóż śpieszę Cię zapewnić, że jeżeli do tej samej taksówki, oprócz mojej dupy wsadzę t
  > am jeszcze Twoją dupę, i jeszcze jedna fajną dupę i sześciopak piwa - dla uciec
  > hy, to zapłacę za kurs według dystansu, a nie według ilości dup. Taksówka to ni
  > e autobus. To samo dotyczy przewozu całosamochodowego. Jak wiozę z A do B cały
  > samochód węgla, to płacę tyle samo za jazdę tego samochodu co za przewóz z A do
  > B całego samochodu styropianu. C.b.d.o.<

  Idziesz w dobrym kierunku, żeby zrozumieć o co chodzi. Teraz tylko trochę konsekwencji w wyciąganiu wniosków z tych dwóch obrazowych przykładzików. W obu przypadkach, żadnego wpływu na RYNKOWĄ cenę usługi odwozu nie miała ani ilość dup w taksówce, ani ich objętość, ani ciężar towaru w ciężarówce, a wyłącznie odległość odwozu. Dlatego, że czas to pieniądz, a zużycie auta i paliwa zależy głównie od odległości.
  Niedługo dojdziesz do tego, że mieszkańcy Pszczyny powinni za odwóz śmieci płacić 10 razy więcej niż mieszkańcy Katowic i będziesz swoje władze całował po gołej dupie.
  Wtedy zalecam powściągliwość. W przypadku śmieci odległość od składowiska to jednak nie jedyny czynnik kosztów wywozu. Jest też czas, odległość i praca przy załadunku śmieci w gospodarstwach domowych. No, to akurat, przy objeżdżaniu domków Pszczynie może to być nawet 50 razy bardziej pracochłonne niż np opróżnienie zsypu w Gwiazdach czy innych Kukurydzach.
  No i są te opłaty na składowiskach. Byłbym bardzo zdziwiony, gdyby obcy powiat chciał składować śmieci z Pszczyny taniej niż Katowice własne. Powiat Pszczyński praktycznie pozbywa się śmieci ze swojego terenu. Katowice jedynie przemieszczają śmieci na własnym terenie.
  I wreszcie , w odróżnieniu od dup wiezionych w jednej taksówce, ilość składowanych czy utylizowanych śmieci ma jednak znaczenie w kosztach. Oczywiście ilość wywożonych śmieci na 1 mieszkańca w Pszczynie nie musi być większa niż w Katowicach. A nawet może być mniejsza. Być może mieszkańcy Pszczyny wolą tonąć w śmieciach niż je wywozić.
  Nie sprawdzałem. Może je lepiej sortują choć nie mają w całym powiecie sortowni.
  A może je palą w piecach albo porzucają do lasu. No, ale właśnie, ustawa ma na celu temu zapobiegać. Właśnie dlatego jestem skłonny wybaczyć tą ustawę władzom PO. Ale to jeszcze nie powód, zeby wybaczać złodziejom.
  Władze Pszczyny i Katowic obowiązuje ta sama ustawa. Władze Katowic mają warunki aby koszty gospodarki śmieciami były CONAJMNIEJ KILKAKROTNIE niższe niż w Pszczynie. A ustaliły opłatę od osoby dwa razy wyższą. Czyli c.b.d.o. Udowdniłem ich złodziejstwo w porównaniu z władzami Pszczyny. Teraz ty możesz udowadniać co chcesz.
 • Gość: smrut odpadowy IP: *.dynamic.chello.pl 30.04.13, 10:35
  Bo to jest do udowodnienia panowie i panie dopiero po społecznej kontroli .
  Kto i za ile i gdzie wozi owe odpady.
  Można mieć przecież własny plac , a składować na placu ciotki i jej za to płacić.
  Nawet do Ułan Bator można zlecić wywóz nieustający , a to kosztuje przecież.
  Totablica kalkulacyjna przed faktem , może się mijać z kalkulacją 'po fakcie' kontrolnym .
  Czy spółdzielnie zaskarżyły ustawę katowicką do sądu ?
  www.google.pl/search?q=sp%C3%B3%C5%82dzielnie+zaskar%C5%BCy%C5%82y+ustaw%C4%99+%C5%9Bmieciow%C4%85&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a
  Widać ,że ludzie myślą i wymyślą, a sądy mielą i take kalkulacje jak ta ......ha ha ha zobaczymy .
  Zebrania organizowane przez kalkulatorów zamaszyście ,nie wniosły nic do sprawy.
  Wręcz udowodniły ,że zdają sobie sprawę z tego ,że zalatuje smrodem na kilometr od wysypiska.

  znajdziemy się w potrzebie
 • erka-4 27.04.13, 08:59
  tomek napisał:
  Podeptano przy tym prawo mieszkańców i wspólnot mieszkaniowych do wyboru rynkowej oferty wśród przedsiębiorstw trudniących się wywozem śmieci i użytkowaniem składowisk śmieci.


  ...i to jest właśnie najbardziej smutne,bo jest to ZAMACH na wolność rynkową i DEMOKRACJĘ.
  Śmiesznie jest pisać przy śmieciowej okazji tak szumnie,lecz taka jest prawda,WOLNOŚĆ i DEMOKRACJA życia dotyczy i sprawiedliwych,MĄDRYCH rozwiązań a trudno mówić,że coś jest mądre skoro jest IDIOTYCZNE.
  Mądra jest jedynie pod jednym względem,bo zmusza wolnego obywatela do składania osobistej deklaracji,że wyższą lub niższą kwotę za wywóz śmieci gotów jest płacić a jeśli się nie zdeklaruje to łupną mu stosowny administracyjny mandacik i sami za niego wypełnią w pełni swobodną deklarację.
  Fajnie to wszystko wygląda,jak w PRL-u,też musiałeś składać swą osobistą deklarację aby płacić taką lub inną składkę na utrzymanie tych "lepszych" obywateli,dziś jest całkiem podobnie,jedynie z tą różnicą,że jeśli się nie zgadzasz to sami za ciebie deklarację wypełnią ,a w PRL-u jak było tak było,ale nikt za mnie takowej deklaracji nie napisał i nie zapisał mnie bez mojej zgody do PZPR-u.
  Obecnie jestem wolnym obywatelem i zgodnie z zasadami WOLNEGO RYNKU,tylko ciekawe dla KOGO ???,nie mam żadnego wyboru,chcę czy nie muszę być członkiem partii śmieciowej podległej gminie,t.zn. PAŃSTWU,a ja chciałbym być wolny i sam decydować,czy śmieci moje wywożić ma ta lub inna śmieciarka,bo ja jako obywatel wykształcony też liczyć umiem i wiem,że kwota 6 zł,które płaciła moja Wspólnota od osoby do tej pory za wywóż śmieci sortowanych przez firmę,którą moja Wspólnotę wybrała do tych celów ,jest mniej o ponad połowę od kwoty do której zmusiła mnie gmina t.zn. zł 13,50, i kwotę tę jeszcze mam przyjąć dobrowolnie,czyli pośrednio dobrowolnie,bo zrobił to za mnie Zarząd.
  Dziwnie to wszystko wygląda,tak mało do tej pory żeśmy płacili dla tej śmieciowej firmy a ona istnieje i nawet się rozwija a w świetle tego co mówił burmistrz na spotkaniu z mieszkańcami o swoich potrzebach to firma ta wolnorynkowa winna być już dawno bankrutem.
  No,ciekaw jestem jak to będzie wyglądał ten nowy porządek przy naszym wspólnotowym śmietniku od miesiąca lipca kiedy to gmina śmieci weżmie w swoje objęcia.
 • Gość: Lojasia IP: *.dynamic.chello.pl 27.04.13, 13:27
  Śmiesznie jest pisać przy śmieciowej okazji tak szumnie,lecz taka jest prawda,WOLNOŚĆ i DEMOKRACJA życia dotyczy i sprawiedliwych,MĄDRYCH rozwiązań a trudno mówić,że coś jest mądre skoro jest IDIOTYCZNE.

  Bynajmniej wolno będzie nadal wrzucać swoje śmieci gdzie kto chce raczej,bo jak dotąd nie ma wtytycznych w sprawie abym nie mogła wrzucać śmieci tam , a nie tu.
  Najlepiej pod urzędem wojewódzkim codziennie składać swoje odpadki wypadałoby.
  To będzie bardzo obywatelska postawa mię się widzi.
  Codziennie wychodząc na na spacer,zakupy,do pracy lub na randkę ,bierzesz swoje śmieciory
  i gdzieś po drodze je fukniesz do kosza przydrożnego bez pokonywania dodatkowych zamków śmietników, które wybudują w/g unijnych wytycznych.
  DEMOKRACJA ...no to chodzi tu chyba o to ,że od opłat za śmieci będą zwolnieni wszyscy ci których nie stać na opłatę śmieciową. Rodziny wielodzietne,bezdomne,o niskim statusie będą mogły się ubiegać od zwolnienia z opłaty. Wystarczy złożyć odpowiednie pismo do gminy.
  Tak mówił Pan na zebraniu w tym temacie.

  ...odnajdziemy się w potrzebie
  nie ulegajmy parciu dziadów

  co najwyżej goowno im damy do kubła i kopa w doope • harc-mistrz 25.04.13, 20:19
  Nie ma co... ładna ta "rewolucja śmieciowa" - ale nie dla zwyczajnego społeczeństwa (czyli dla normalnego PO'spólstwa III RP) - lecz korzystna jedynie dla polskich oligarchów: indywidualnych posiadaczy willi, domków i wydzielonych apartamentowców, by PO'wstrzymali się od wywożenia swoich śmieci do lasów, do PO'rzucania ich w przydrożnych rowach i na PO'boczach dróg oraz PO'drzucania ich na osiedla mieszkaniowe i... GDZIE TYLKO PO'PADNIE.

  Tęgie, "europejskie głowy" - m y ś l ą , no i... wymyślili taką kur... iozalną ustawę. ;-))))))
  (HKP)
  ...
  "USTAWA ŚMIECIOWA" PO - NA LEPSZE OKREŚLENIE ONA NIE ZASŁUGUJE.
  www.youtube.com/watch?v=WhcJAzsyXfQ


 • sss9 25.04.13, 20:59
  ciekawie wygląda wasza licytacja, ale ona nie daje odpowiedzi na moje pytanie, za to potwierdza, co napisałem o rodzinach dzietnych, których jest... no właśnie, jaki procent wielodzietnych rodzin stanowi obecny model "komórki społecznej"? dam też paczkę orzeszków za przekonanie mnie, że wynajmujący mieszkania grupie studentów, czy innym "rumunom" nie podniosą im "czynszu" na podstawie nowych miejskich regulacji. oczywiście ta różnica nie trafi do śmieciarzy.
  nawet, gdyby rodziny (wielo-) dzietne, to była większość, dlaczego mają oszczędzać kosztem mniejszości?
  czy sprawiedliwość jest już zupełną abstrakcją w tym pojebanym kraju, gdzie zarobki Polaków są wyższe jedynie od zarobków obywateli Litwy, Łotwy, Bułgarii i Rumunii? zdecydowanie więcej od nas zarabiają nawet Czesi. ich pensje wyrażone w euro są o 30% wyższe od tych, które otrzymują Polacy.
  Niemcy nie mogą pojąć, jak Polacy z tak nędznymi płacami egzystują kupując żywność, która u nich kosztuje w najlepszym przypadku tyle samo...

  p.s. nadal czekam, aż red. Jedlecki wyjaśni fenomen "taniości" gliwickich stawek za odbiór śmieci. zakładam, że sygnet jest wymyty.
  --
  "Jest to zapewne jakiś pomysł, który trzeba dokładnie rozeznać, bo nie zawsze to, co wygląda atrakcyjnie jest do końca pomyślane" – Zygmunt Frankiewicz
  (cytat na tyle uniwersalny, że pasuje chyba do wszystkiego, co firmuje ten prezydent)
 • Gość: harc mistrz & HKP IP: *.1000lecie.pl 28.04.13, 09:19
  - O CO W TEJ CAŁEJ KOMBINACJI Z OPŁATAMI ZA ŚMIECI MOŻE CHODZIĆ ???

  PO PIERWSZE... o ochronę środowiska.
  Nagminne jest pozbywanie się śmieci przez wywożenie ich do lasu, wrzucanie do potoków i rzek, porzucanie ich na poboczach dróg, podrzucanie do pojemników osiedlowych i... gdzie się tylko da, aby w ten sposób "zaoszczędzić" na kosztach opłat za śmieci. Nagminne też jest spalanie śmieci w piecach i domowych kotłowniach.
  Te negatywne zjawiska są powszechne i dotyczą przede wszystkim gospodarstw indywidualnych i domów opalanych - ogrzewanych piecami.
  Nie dotyczy to natomiast wcale osiedli mieszkaniowych, gdzie są zsypy w blokach, pojemniki na śmieci i... jest centralne ogrzewanie.

  PO DRUGIE... chodzi o wymuszenie s e g r e g a c j i śmieci i zwiększenie tzw. recyklingu (odzysku ze śmieci surowców do ponownego ich przetworzenia).
  I znowu - jak powyżej, chodzi nie o mieszkańców osiedli (bo tam segregacji powszechnej nie da się zrobić), ale o gospodarstwa indywidualne, domki, wille itp. - tam, oczywiście da się taką segregację śmieci wprowadzić... wprowadzając liczenie opłat (jak podatku) OD OSOBY oraz dając realną możliwość skorzystania z opłaty o wiele n i ż s z e j .

  PO TRZECIE... ci co te zasady "rewolucji śmieciowej" ustalali, wybierali i zadecydowali... z reguły nie mieszkają na osiedlach z PO'spolitym Po'spólstwem (bitym teraz mocno PO DUPIE), ale w willach na uboczu, lub pod lasem, w indywidualnych strzeżonych apartamentowcach itp. rezydencjach. I dla nich wysokość opłaty śmieciowej... to "pikuś". Tym bardziej taka niska.

  PO CZWARTE... n a j w a ż n i e j s z e : nowe opłaty śmieciowe wzrosną wielokrotnie od dotychczasowych tego rodzaju opłat, uderzą w najbiedniejsze i wielodzietne rodziny, a korzystne będą dla najbogatszych (bo ilość śmieci zależy od wielkości dochodów oraz ilości zakupywanych dóbr i towarów).
  Najlepiej zaś nie mieć ani dzieci, ani licznej rodziny. A jak nas będzie nie 38,5 mln Polaków, a tylko np. 15 mln - to będziemy mieli większy LUZ i zapłacimy mniej niż połowę w/w opłaty.
  (HKP)
  ...
  D Z I E C I - Ś M I E C I . . .
  wd6.photoblog.pl/np3/201012/39/81560035/dzieci-smieci-d.jpg
 • Gość: sumarum IP: *.dynamic.chello.pl 28.04.13, 11:17
  Po pierwsze i po drugie i po dziesiąte wytłumacz prostą sprawę jaką poruszył Tomek.
  Mamy swoje wysypisko 3 km stąd i swoje kompostownie i transport łatwo jest obliczyć .
  Co tu jest takie drogie ,że Katowice płacić mają więcej 3 krotnie niż przykładowa Pszczyna czy Mysłowice.


  Traktowanie ludzi jak śmieci , które można segregować i wyceniać w/g widzimisie myndrków wybranych do Rady .
  Oni też się doczekają swojego miejsca na śmietniku i to będzie wreszcie ta sprawiedliwość.
  Powinni jeszcze za życia dostać kopa na ten śmietnik i to takiego aby zaryli ryjami głęboko w
  sam środek
 • Gość: harc mistrz =----> IP: *.1000lecie.pl 28.04.13, 15:24
  . . . w y m i e n i a ć nieskończenie wiele.

  p. Tomek - jako liberał i entuzjasta "niewidzialnej ręki wolnego rynku", do niedawna także sympatyk PO, a zwłaszcza RAŚ... o wszystko obwinia samorządowców z UM Katowice, a przede wszystkim... samego prezydenta miasta Katowic Piotra Uszoka (wg RAŚ: ksywka "Oszuk")))))).

  Ta idiotyczna "ustawa śmieciowa PO" - to nie jest problem tylko m. Katowic (...i jakichś tam 3. km-owych odległości pomiędzy miastem a... wysyPISkami i komPOstownikami)))))))) ale... - jest to PO'ważna sprawa o ' g ó . . . l n o p o l s k a , świadcząca o bardzo osobliwej klasie politycznej oraz o... PO'ziomie władzy. Właśnie tej, a nie innej w ł a d z y . . .

  Podstawą wszystkich rozsądnych decyzji organizatorskich i ekonomicznych, zwłaszcza stawek opłat... powinna zawsze być k a l k u l a c j a . I nie można stosować dowolnie tego samego "sztrychu...lca" wobec odmiennych zupełnie środowisk społecznych oraz wobec zjawisk mających tam miejsce.

  W kwestii przedmiotowych tutaj odpadów oraz śmieci PO'zbywanych się w III RP... CZYMŚ INNYM BOWIEM SĄ OSIEDLA MIESZKANIOWE, A CZYMŚ ZUPEŁNIE INNYM... INDYWIDUALNE GOSPODARSTWA DOMOWE, ODLEGŁE PRYWATNE WILLE, APARTAMENTY I REZYDENCJE.
  Inne są zupełnie problemy i koszty "śmieciowej obsługi" tych dwu środowisk s'POłecznych.

  Celowo wypunktowałem w wyrazach niniejszego POstu to "PO", bo tam tkwi diabeł i przyczyna tego PO'wszechnego "śmieciowego - ustawowego - idiotyzmu".
  Miłego dnia wszystkim PRZY NIEDZIELI życzę...
  (HKP)
  ...
  ECI-PECI, ECI-PECI, DZIECI-ŚMIECI, O TO WŁAŚNIE PO... LECI. ;-)))))))
  POgrzeb w śmieciach... ;-))))))))))))))))))))))))))
  wyborcza.pl/1,75248,13693762,Grzebanie_w_smieciach__czyli_pieniadze__oplaty_i_emocje.html
 • Gość: tomek IP: *.dynamic.chello.pl 28.04.13, 21:51
  Mógłby pan panie harcerzu, choć raz zrezygnować ze swojego sklerotycznego i infantylnego bełkotu. Owszem, głosowałem na Tuska , Gorzelika, Godlewskiego, ale się tym specjalnie nie podniecam. Nie musi pan podzielac moich poglądów politycznych, ani mojej oceny władz Katowic. Człowiek, któremu odpowiadasz zadał dość konkretne pytanie. A ty mu serwujesz swoje żałosne kalambury nt PO, RAŚ czy PIS. O niewidzialnej ręce to się chyba za dużo naczytałeś w harcerstwie. Jesteś za wolnością czy nie ? Bo ja jestem. Za taką wolnością dla każdego, która nie szkodzi cudzej wolności, ani cudzemu bezpieczeństwu, ani mieniu publicznemu, ani prywatnemu.
  Wolność, to także prawo obywateli do obrony wspólnej własności i własnych finansów przed wpływem korupcji.
  Napisałeś: <Podstawą wszystkich rozsądnych decyzji organizatorskich i ekonomicznych, zwłasz
  > cza stawek opłat... powinna zawsze być k a l k u l a c j a<
  Napisałeś to na trzeźwo, po pijanemu, czy przez pomyłkę.

  A zdanie cyt: <to nie jest problem tylko m. Katowic i jakichś tam 3. km-owych odległości pomiędzy miastem a... wysyPISkami i komPOstownikami<
  napisałeś na trzeźwo, po pijanemu, czy przez pomyłkę.

  Jeśli odległość transportu nie jest dla ciebie ważna przy k a l k u l a c j i kosztów wywiezienia śmieci, to po co się zajmujesz tematami związanymi ekonomiką.
  Już lepiej żebyś cyganił nt koloru krzesełek na Stadionie Śląskim.

  Jeśli problemy Katowic sa dla ciebie mniej ważne niz problemy innych miejsc, to po co się produkujesz na forum Katowic?

  <CZYMŚ INNYM BOWIEM SĄ OSIEDLA MIESZKANIOWE, A CZYMŚ ZUPEŁNIE INNYM... INDYW
  > IDUALNE GOSPODARSTWA DOMOWE, ODLEGŁE PRYWATNE WILLE, APARTAMENTY I REZYDENCJE<
  Sam na to wpadłeś czy odpisałeś od kogoś ?
  Uważasz, że kalkulacja osobowych kosztów opróżniania zsypu w bloku z tysiącem lokatorów, musi wyjść niższa niż jeżdżenie po sektach domów jednorodzinnych i odległych rezydencji, czy nie uważasz ? A może wogóle nie wiesz co to jest kalkulacja osobowych kosztów ?
  Wiesz , że w Katowicach większość ludzi mieszka w wielkich budynkach, a w powiecie Pszczyńskim jest ich znikomy odsetek , czy nie wiesz?
  Potrafisz wytłumaczyć fakt, że w Pszczynie wywóz śmieci bedzie kosztował 9.2zł od osoby na miesiąc a w Katowicach 14-20 zł/miesiąc.
  Bo ja potrafię, a przynajmnie tak mi się wydaje: Rządząca Katowicami koalicja Forum Uszoka & PIS, po prostu wyznaczyła taką stawkę i wybierze wykonawców. Władze Pszczyny zrobiły to samo. Władze obu miast mają statutowy obowiązek działać na korzyść swoich mieszkańców.
  I teraz 2 pytania na poziomie harcerzyków:
  1.) Która cena zawiera łapówkę od wykonawcy dla zleceniodawcy ?
  2.) W którym z tych dwóch miast, władze sprzeniewierzyły się obowiązkowi działania na korzyść swoich mieszkańców ?
  Życzę wytrzeźwienia.
 • Gość: exhajer1 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.04.13, 23:35
  Szanowny Tomku! Co ma wspólnego kalkulacja osobowych kosztów z faktycznym wykonaniem usługi wywozu śmieci. Nie wywozi się osób, tylko ich śmieci. Konkretne ilości m3, ton, a jeżeli odbiór śmieci jest w pojemnikach - to pojemników. Wywóz śmieci jest usługą/towarem jak każdy inny. Wprawdzie pytałeś kogo innego, ale powiem Ci, że nie potrafię wytłumaczyć dlaczego w Pszczynie wywóz śmieci kosztuje 9,20 od osoby, nie potrafię również wytłumaczyć, dlaczego w Katowicach kosztuje 14-20 zł (rozumiem że nie jest stały). Tego nikt nie potrafi.
  Obawiam się że tępione przez pszczyńską wersję rewolucji śmieciowej gospodarstwa wieloosobowe będą się pozbywały nadmiaru śmieci przez spalanie lub dzikie wysypiska, bo raczej mało prawdopodobne żeby odważyły się wsypywać swoje śmieci do kubła sąsiada.
 • Gość: harc mistrz =----> IP: *.1000lecie.pl 29.04.13, 01:02
  PO' . . . w y m i e n i a ć nieskończenie wiele.

  Nie chce mi się, o tak późnej (a może zbytnio... wczesnej?)))... PO'rze dnia, PO'lemizować z p. Tomkiem. ;-(((((((((((((((((
  PO'wiem tylko tyle, że pisałem to wszystko CO PO'WYŻEJ całkiem na trzeźwo i PO głębokich przemyśleniach wokół tego "śmieciowego - ustawowego - PO - problemu".

  Dodam tylko, że jestem niezależnym społecznikiem, "fachmanem" od mieszkalnictwa osiedlowego, od analiz ekonomicznych i organizatorskich oraz TO, że przez całe swoje życie zawodowe zajmowałem się (właśnie!!! i gł. przede wszystkim)... k a l k u l a c j ą .
  (HKP))))))))))))))))
  ...
  ZARAZ IDĘ NA SPACER ZE SWOIMI KOCHANYMI PIESKAMI, NO A PO'TEM... S P A Ć ! ! !
  Są rzeczy przyjemniejsze i milsze dla zwykłego człowieczeństwa od... PO'spolitych śmieci:
  www.google.pl/search?q=spacer+z+pieskami&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=0aZ9UY21HMaN7QaSkYEo&ved=0CCsQsAQ&biw=1366&bih=597#imgrc=S8_6qjgYut4yoM%3A%3BR2lno9tH0hIonM%3Bhttp%253A%252F%252Fmileyraycyrus.pl%252Fgaleria%252Falbums%252F2012%252520DODAJEMU%252520TU!%252Fcandidsy%252Fpazdziernik%252Fzpsamiliam%252Fnormal_008.JPG%3Bhttp%253A%252F%252Fforum.gwiazdunie.pl%252Ff4%252Fspacer-wieczorem-z-pieskami-i-liamem-20885%252F%3B393%3B400
  - Spacer z 3. pieskami nie będzie krótki - to i link adekwatnie do tego jest... dłuuuuuuuuugi.
 • Gość: exhajer1 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.04.13, 00:28
  Polemika z panem Tomkiem, może być nieskuteczna, ale pozostaję z nadzieją. W dyskusję generalnie wkradł się chaos. A to z tej przyczyny, że nie definiujemy pojęć (właściwe dać rzeczy słowo). Opłatę ryczałtową (tą od osoby) można wprowadzić jedynie wtedy gdy odbieramy każdą ilość śmieci wytworzonych przez osobę. Raz mniej, raz więcej, niekiedy wcale. Średnio jakoś to tam wychodzi. Natomiast jeżeli odbieramy jednostkę śmieci (kubeł, m3 czy inną) to cena jest zależna od ilości jednostek, a nie od ilości ludzi którzy tą jednostkę napełnili. Pisząc kolokwialnie - to tak jakby matka 5-cio raczków niemowlaków musiała obowiązkowo płacić za 45 l spirytusu statystycznie przypadających na nich - wypiją czy nie ich sprawa. Oczywiście Ci którzy dorównują abepe G. przyklasną temu radośnie, bo 91-sza halba będzie już za darmo, i 200-na też.
 • Gość: orany barany IP: *.dynamic.chello.pl 30.04.13, 11:14
  (kubeł, m3 czy inną) to cena jest zależna od il
  > ości jednostek, a nie od ilości ludzi którzy tą jednostkę napełnili.


  Te jednostki skalkulowano TAK , bo inne kalkulatory też są nie teges.
  Osobo śmieci i tak lepiej brzmią niż śmieci od metra mieszkania czy od metra wody.
  Wybrano średnią dla miasta. Pszczyna to przecież miasto!!!

  Z tego co pisze w wiki
  W ramach gospodarki odpadami i ochrony gleb w latach 1998-2000 zrealizowano program rekultywacji komunalnego wysypiska śmieci. Dzięki temu powstało 5 hektarów terenów zielonych, istniejących niegdyś w miejscu składowiska odpadów. Obecnie gmina nie posiada własnego wysypiska, odpady są wywożone do Knurowa lub Brzeszcz.

  Istotne znaczenie dla gospodarki odpadami ma fakt, że w gminie Pszczyna 90% posesji objętych jest zorganizowanym wywozem odpadów, a od 1998 r. wprowadzony został program segregacji odpadów na szkło, makulaturę, plastiki i metale. Bardzo ważną inwestycją będzie planowana na najbliższe lata budowa kompostowni w sąsiedztwie pszczyńskiej oczyszczalni ścieków, do której trafiać będą wszystkie odpady "zielone" i organiczne z terenu gminy, a być może też z sąsiednich gmin.

  Działania związane z gospodarką odpadami nie miałyby sensu bez akcji uświadamiających mieszkańców. Dlatego wprowadzając program selektywnej zbiórki odpadów, rozdawano specjalne kolorowe worki do segregacji oraz pojemniki. W szkołach i przedszkolach zbierane są puszki aluminiowe i zużyte baterie, w aptekach ustawiono pojemniki na przeterminowane leki. Poza tym dzięki nakładom z budżetu gminy dzieci w ramach obchodów Dnia Ziemi i akcji "Sprzątania Świata" otrzymują sadzonki drzew, plakaty, ulotki, worki i rękawice. Od 2004 r. organizowany jest festiwal ekologiczny "Rejs na czyste wody" mający na celu promocję zbiórki surowców wtórnych.

  Pszczyński samorząd w swych wysiłkach na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego naprawdę się wyróżnia, o czym świadczą liczne nagrody. W 1999 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Sejmikiem Samorządowym Województwa Śląskiego przyznał gminie Pszczyna I nagrodę w kategorii gospodarowania zielenią w konkursie "Najlepsze wdrożenie rozwiązań ochrony środowiska zrealizowane przez samorząd terytorialny w województwie katowickim w latach 1990-1995". W tym samym roku Pszczyna otrzymała nagrodę Narodowego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za najlepszą realizację zadań zgłoszonych do III edycji konkursu na zagospodarowanie odpadów na terenach wiejskich. Rok 2001 przyniósł kolejną nagrodę – tym razem od Śląskiego Związku Gmin i Powiatów za najlepszy projekt "Rowerem po Śląsku"


  To żyć tam , nie umierać i nie żałować grosza na czystość powitrza i środowiska.
  Toż to wszystko dla waszych dzieci drogi exhajerze!!!

  Ty chwal swoich mądrych i gospodarnych radnych , bo takich nie znajdziesz gdzie indziej.
  Choćbyś sie.....
 • Gość: exhajer1 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.04.13, 23:12
  No i nadal nic nie zrozumiałeś, inni zresztą też. Nikt nie neguje konieczności wywozu i utylizacji śmieci. Ja też nie. Od wielu lat śmieci wywoziła u mnie firma, która wywozi i teraz. Mam więc porównanie. Problem w tym, że firma wywozi tylko 1 kubeł co dwa tygodnie zarówno od jednoosobowej rodziny za 9,20 miesięcznie, jak i od pięcioosobowej rodziny za 46,00 miesięcznie. Trzeba dużego natężenia złej woli, żeby nie zauważyć w tym ewidentnego kantu. A kto za to zapłaci - oczywiście rodziny z dziećmi, nie stare pryki jak ja. Ja mogę powiedzieć "moja chata skraja" nas już tylko ubędzie. A dzieciatym dopieprzyć - za karę. W wiki nie pokazano regulaminu wywozu śmieci, ale można go ściągnąć ze strony UM, i harmonogram też. Prosta tabelka w arkuszu kalkulacyjnym pokazuje skalę tego kantu. Oczywiście brakujący pojemnik można sobie zamówić za karna opłatą 16,00 za sztukę. Masz rację to wszystko dla dzieci z okazji zbliżającego się dnia dziecka. A co do naszych radnych, to z całego serca życzę im, żeby w płucach mieli takie dziury jak w pszczyńskich ulicach. Niektórzy zaś powinni być jak lampy - w dzień wisieć, a w nocy się palić.
 • Gość: hasia masia IP: *.dynamic.chello.pl 02.05.13, 07:06
  >Problem w tym, że firma wywozi t
  > ylko 1 kubeł co dwa tygodnie zarówno od jednoosobowej rodziny za 9,20 miesięczn
  > ie, jak i od pięcioosobowej rodziny za 46,00 miesięcznie.


  Pan wiceprezydent na zebraniu mówił, że wielodzietni , biedni itp będą mogli zlożyć podanie do gminy z prośbą o zwolnienie z opłaty .
  Mogą nawet odwołać się do wojewody i samego prezydenta RP i załatwią sobie ,że....
  mogą śmiecić równo.
  Nie przejmuj się swoją rolą

  www.youtube.com/watch?v=8ggEmRRsNv4


 • Gość: harc mistrz & HKP IP: *.1000lecie.pl 02.05.13, 12:25
  Exhajer 1, w sposób jasny oraz dosadny, PO'dsumował tę całą nazbyt obszerną dyskusję.

  Kant PO polega na tym, że OPŁATA ŚMIECIOWA ma wzrosnąć wielokrotnie, naliczana będzie jako podatek POGŁÓWNY (od osoby) i... uderzy w najbiedniejsze wielodzietne rodziny.
  Platforma Obywatelska przedstawia to swoje ewidentne draństwo... jako WIELKI SUKCES CYWILIZACYJNY" - zrównujący nas z przepisami obowiązującymi w 25 krajach UE".
  Ci bogacze, co najwięcej "produkują" śmieci i mieszkają hen gdzieś "pod lasem" - na uboczu, a nie razem z prostym plebsem, jak również owe tzw. bezdzietne "single" - mogą się czuć... usatysfakcjonowani, liczeniem tej opłaty nie od m2 mieszkania, ale od... O S O B Y .

  Dziękuję Ci, Exhajer1, za ten wspaniały i trafiający w samo seDNO PROBLEMU PO'niższy
  wpis:
  Problem w tym, że firma wywozi tylko 1 kubeł co dwa tygodnie zarówno od jednoosobowej rodziny za 9,20 miesięcznie, jak i od pięcioosobowej rodziny za 46,00 miesięcznie. Trzeba dużego natężenia złej woli, żeby nie zauważyć w tym ewidentnego kantu. A kto za to zapłaci - oczywiście rodziny z dziećmi (>>>)
  ...dzieciatym dopieprzyć - za karę. (>>>)
  Prosta tabelka w arkuszu kalkulacyjnym pokazuje skalę tego kantu.
  Oczywiście (>>>) to wszystko dla dzieci z okazji zbliżającego się dnia dziecka.


  POZDRAWIAM CIĘ, EXHAJER1, I JESZCZE RAZ BARDZO CI DZIĘKUJĘ ZA POWYŻSZY WPIS.
  - Ta "ustawa śmieciowa PO" to jest ewidentny b u b e l . Do kubła i NA ŚMIECI z nią...!!!
  www.fakt.pl/Minal-czas-skladania-deklaracji-ws-segregacji-smieci,artykuly,207253,1.html
 • Gość: szaraDa IP: *.dynamic.chello.pl 02.05.13, 13:34
  Mój ulubiony bloger seewolf nie żyje. Pora pozamiatać i za nim się udać,
  pieprzyć te ustawy.Widać ,że nas to we 4 to tylko boli. Reszty to nie dotyczy.
  Wyję z żalu wielkiegooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
 • Gość: exhajer1 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.05.13, 00:42
  A ja pękam z dumy, że choć do 4 (czterech) dotarło. Ale i tak "wołający na puszczy" ma lepiej.
 • Gość: dkw IP: *.dynamic.chello.pl 04.05.13, 16:44
  A ja chciałbym się - całkiem poważnie - ustosunkować do zagadnienia, które, prawie wszyscy pominęli. Chodzi mianowicie o nazwanie - tego co chcemy wyrzucić - ś m i e c i a mi, zamiast o d p a d a m i . 95% naszych odpadów to: opakowania plastikowe, papier, szkło i blacha aluminiowa, czyli puszki po piwie. Wszystkie wymienione materiały są surowcami do dalszego przerobu i nigdy nie powinny trafić na jakieś składowisko za miastem. Jest jednak jeden problem, którego w Polsce nie załatwimy. Tym problemem jest: jak zmusić polaka- patriotę do segregacji odpadów ?????? . Wniosek: biedacy i lenie nie potrafią oszczędzać. Prawda zawsze boli.
 • Gość: harc mistrz =----> IP: *.1000lecie.pl 04.05.13, 22:21
  Szanowna DKW-ko, masz rację. Znakomita większość tych śmieci - jest rzeczywiście... odpadami cywilizacyjnymi, nadającymi się do ponownego przetworzenia.
  Problem jest w tym, jak zmusić ludzi do segregacji odpadów???
  W dużych skupiskach ludnościowych wymusić się tego nie da, bo zawsze się znajdzie duża liczba osobników, co będzie to miała w du...pie. A reszta potem też...

  Jedynym wyjściem (np. na osiedlach, takich jak Tysiąclecie) mogą być punkty skupu opakowań i odpadów, dające oprócz satysfakcji moralnej z segregowania i ochrony środowiska - także pewien indywidualny lub grupowy zysk. Administracja spółdzielcza mogłaby to w jakiś sposób rozwiązać i zorganizować - ale nie władze m. Katowic.
  (HKP)
  ...
  TO SĄ OGROMNE PIENIĄDZE "CO LEŻĄ NA ULICY" LUB POD OSIEDLOWYMI BLOKAMI, TYLKO TRZEBA UMIEĆ PODNIEŚĆ JE Z ZIEMI...
  - Ten z PO, to akurat... nie na ulicy szuka pieniędzy, ale raczej W NASZYCH KIESZENIACH:
  demotywatory.pl/4042334
 • Gość: exhajer1 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.05.13, 09:56
  Sprawa surowców wtórnych, akurat jest rozwiązana w wielu miastach, ja np w Pszczynie. Surowce wtórne są odbierane za darmo w dowolnych ilościach. Ich darmowy odbiór to swoista zapłata za te surowce. Zdarzyło się jednak, kiedy ludzie segregowali odpady, a te posegregowane odpady na ich oczach zostały wrzucone do śmieciarki razem z odpadami nie segregowanymi. No i segregacja odpadów umarła śmiercią naturalną. Teraz będzie bardzo trudno przekonać tych ludzi do segregacji odpadów - pomyślą kolejna ściema.
 • Gość: co jest do ku IP: *.opera-mini.net 29.04.13, 08:34
  POlska - kraj świetnie zarabiających... ŚMIECIARZY.
 • Gość: kesz IP: *.ngm.net.pl 29.04.13, 16:25
  Ustawa " śmieciowa " wprowadziła tzw. wolnoamerykankę. W całym kraju powinna obowiązywać jednakowa opłata od osoby, gdyż brak takiego zapisu daje możliwość korupcji.

  Co do kalkulacji kosztów, to na moim osiedlu "przerobiliśmy" już opłatę liczoną od metra kw. mieszkania, a było to wynikiem wygodnictwa spółdzielni. Po co "łamać głowy" ile osób mieszka, z góry wiedzieli ile metrów kw. mają w zasobach. Tracili na tym ludzie samotni (z jednym dochodem) i dokładali się do rodzin, które produkują góry śmieci. Bilans musiał się zamknąć.

  Jak KATOWICE przygotowane są do realizacji ustawy mogliśmy przekonać się na zebraniu z v-ce prezydentem Katowic. Nie wiedział jaka firma będzie wywozić , gdzie będzie składowisko i co z recyclingiem. Jedno co wiedział to ile mamy płacić - od tego "wyszedł" UM.
  A że opłata wzięta jest z sufitu świadczy to, że pierwotnie opłata miała być jeszcze wyższa (24zł.)
 • Gość: harc mistrz ;-)))) IP: *.1000lecie.pl 29.04.13, 21:45
  Gość portalu: kesz napisał(a):
  > Ustawa " śmieciowa " wprowadziła tzw. wolnoamerykankę. W całym kraju
  > powinna
  obowiązywać jednakowa opłata od osoby, gdyż brak takiego zap
  > isu daje możliwość korupcji.
  >


  Była już rewolucja francuska, październikowa, kulturalna, seksualna itp... TERAZ PO'RA JEST NA "USTAWOWĄ REWOLUCJĘ ŚMIECIOWĄ", czyli tzw. w o l n o a m e r y k a n k ę gdzie... WSZYSTKIE CHWYTY SĄ DOZWOLONE.
  (HKP)))))))))))
  ...
  www.youtube.com/watch?v=KQN1rUH46hM
 • Gość: harc mistrz & HKP IP: *.1000lecie.pl 30.04.13, 18:57
  ŚMIE-CIO-WA - USTA-WO-WA - PO... ONA.
  www.youtube.com/watch?v=b3h2szwI3ls
  (HKP)
  ...
  PO'EZJA (ODA DO ŚMIECIARZY):

  By śmieci do lasu nie wywozili bogacze i nędzarze,
  wprowadza się PO'datek PO-GŁÓ-WNY (od osoby),
  albo od wielkości mieszkania lub od zużycia wody.
  Zapłaczą te wielodzietne III RP rodziny (- O Boże!)
  i... zapłacą za nieczułych bogaczy - JAK ZA ZBOŻE.
  - Ech, wy z PO luminarze, cwaniacy i śmieciarze...
 • Gość: odpaduwaaaa IP: *.dynamic.chello.pl 30.04.13, 22:10
  ntvsws.webd.pl/index.html
  mecz reala oglądam
 • Gość: harc mistrz ;-)))) IP: *.1000lecie.pl 01.05.13, 10:15
  . . . C J A ) - C I A by się tutaj przydało (albo I N N E jakieś ciało?)))))))))

  D'ODA (BEZ MAJTEK) DLA PO... PARTII, CO LEJE S'PO'ŁECZEŃSTWO PO DUPIE...

  Och, wy CI... PO - "popaprańcy" partyjne głupie!
  Czy wiecie, gdzie MY mamy tę Waszą Ustawę???
  TAM, gdzie kończą plecy swą szlachetną nazwę,
  - czyli PO PROSTU, mamy ją (GDZIEŚ !!!) w D...!

  (HKP -
  Harcerski Kabaret Patriotyczny z Katowic)
  www.youtube.com/watch?v=H2vGMpT9ZE8
  PS:
  Dobra ODA, tak jak BEZ - MAJTEK - DODA...
  "Oby'watelskiej" partii PO tylko urody doda!
  ;-)))))))
  - Łapać szybko, bo zaraz TO usuną!:
  www.sadistic.pl/doda-bez-majtek-vt184089.htm
 • Gość: wyścig szczurów IP: *.dynamic.chello.pl 13.05.13, 12:28
  cytat z art linkowanego.
  "zarząd uznał, że najlepiej będzie ograniczyć "aktywność" lokatorów przy śmietnikach i przejąć od nich odpady jeszcze w budynku. Fundacja KSM wystąpiła do miasta z pomysłem, by spośród bezrobotnych i osób borykających się z problemami finansowymi stworzyć grupę, która będzie bezpośrednio spod drzwi mieszkań odbierać posegregowane odpady. "

  www.dziennikzachodni.pl/artykul/892203,ustawa-smieciowa-2013-od-lipca-bedziemy-bawic-sie-w,2,id,t,sa.html
  To jest pomysł na zatrudnienie wykształconych bezrobotnych???

  Yes yes yes

  wyścigu szczurów kolejny etap


  t

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.