• drzewko
 • od najstarszego
 • od najnowszego

92. rocznica wybuchu III powstania śląskiego Dodaj do ulubionych

 • 02.05.13, 09:06
  "Na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie(...)" i odechciało mi się czytać dalej.
  Zaawansowany formularz
  • Gość: dq IP: *.mikolow.multimetro.pl 02.05.13, 09:11
   też przestałem czytać
  • 02.05.13, 09:28
   Az mi cisnienie skoczylo! A co to bylo jak nie wojna domowa? Gdzie z jednej rodziny jeden chop stol po tyj stronie a drugi po tamtyj i do siebie strzylali, malo tak przikladow bylo? Ludzie byli bez ta losmolono polska (z malej kkitery, to nie feler) lotumanieni, a polokom (tyz z malej) ino zalezalo zeby sie nachapac (tak jak dzis), bo sami niy byli w sztandzie nic pobudowac ani Industrie postawic, wiync leipj ukrasc, co do dzis nojlepij poradzom! Potym cyganione plebiscyty i tak to na tym wozku jechali, a gupieloki sie daly na ich lobietnice skusic! Tera momy 2013 rok a my muszymy dalij te zaklamanie i buta noszych "przyjaciol" zza brynicy strzimac. Historyjo pisze zowdy wygrany, wiync jeszcze pora rokow a sie okoze ze slonska nigdy niy bolo a wszystkie huty i gruby stowiali warszawioki! Ida sie na szapacyr, coby zas cisnienie slecialo, bo z gupotym i Hochsztaplerami polskimi niy wygrom...
   • Gość: dq IP: *.mikolow.multimetro.pl 02.05.13, 09:36
    historię Polski piszą już inne kraje a Ty sie dziwisz, że Śląska jest zmieniana...
   • 02.05.13, 11:38
    nieztegopodworka napisał:
    Gdzie z jednej rodziny jeden chop stol po tyj stronie a drugi po tamtyj i do siebie strzylali, malo tak przikladow bylo?


    ...no cóż takie to były czasy,ale był to własny wybór,nikt nikogo nie zmuszał strzelać do własnego brata,no ale skoro bracia stanęli po przeciwnej stronie własnego podwórka z karabinem w ręku,uczynili wybór,osobisty i zgodny ze swoim sumieniem.
    Zatem było to powstanie,skoro mówisz,że brat powstał przeciw bratu.
    Wojna to była wówczas,jak Polacy wcielani byli w zaborcze oddziały i zmuszani przysięgę składać miłościwie panującemu cesarzowi i carowi,którzy póżniej wysyłali tych biednych polskich wojaków,żeby wyżynali się wzajemnie w zaborcy imieniu.
    Polak ze Śląska albo też z Galicji nadziewał na bagnet tego z za Brynicy,który też był takim samym Polakiem.
    Pragniesz powrócić do tego ? Jeśliś jest Ślązak to nie wierzę,że takie masz marzenie,no chyba,że jesteś ???,ale to sam sobie dopisz.

    p.s.
    jeżeli tego nie rozumiesz to nie jesteś Ślązakiem,ani też Polakiem.
    • 02.05.13, 13:40
     Wiesz kim ja jestem? Wolnym czlowiekiem ktory od prawie 30 lat glupkow nie musi ogladac, czytac i sluchac bo sie spod tego polskiego zaboru uwolnil.
     • 03.05.13, 12:22
      nieztegopodworka napisał:

      > Wiesz kim ja jestem? Wolnym czlowiekiem ktory od prawie 30 lat glupkow nie musi
      > ogladac, czytac i sluchac bo sie spod tego polskiego zaboru uwolnil.


      no to skoroś się "uwolnił" to czemuż się po polskiej ziemi plątasz,że tak się spytam,czego tu szukasz i smrodzisz mi koło nosa ?
  • 02.05.13, 09:42
   Znowu kolejny historyk od przeinaczania historii... to Francuzi chcieli Śląskiem rozegrać swoje interesy.... a nie z przyjaźni do Śląska. No i to stwierdzenie o powrocie Śląska po wiekach... to już znamy i po raz kolejny słyszymy tą cholerną propagandę.
   • Gość: gość IP: *.swietochlowice.vectranet.pl 02.05.13, 10:11
    najlepsze jest to , że nikt nie potrafi wskazać kiedy to śląsk należał do polski..... podobno w czasach kiedy polski jeszcze nie było :D :D :D powstanie III to była nawet nie wojna domowa , a wręcz napaść obcego państwa by wyrwać kawałek tortu. tak samo było z francuzami - osłabić niemiecką gospodarkę. nawet nie zdajecie sobie jak blisko był niezależności od niemców , czy polaków. a co do samego powstania ......znowu polska i korfanty oszukali.......my obiecanej krowy do dzisiaj nie dostaliśmy!!! :D :D :D
    • 02.05.13, 11:44


     my obiecanej krowy
     > do dzisiaj nie dostaliśmy!!!


     A gdzie byś ją trzymał w tym familoku? w łazience???,.ale mleko od polskiej krowy piłeś na pewno.
    • 03.05.13, 10:42
     Gość portalu: gość napisał(a):

     > najlepsze jest to , że nikt nie potrafi wskazać kiedy to śląsk należał do polsk
     > i..... podobno w czasach kiedy polski jeszcze nie było :D :D :D

     Nie wiem, kto zacz ów "nikt" - może po prostu przeczytaj sobie jakąś dowolną książkę o historii na ten temat...? Śląsk został przyłączony do zjednoczonej Polski ok. 980 (wcześniej częściowo należał do Czech, a częściowo do lokalnych pogańskich plemion) i pozostawał w niej do 1138; w sumie zatem kilkakrotnie dłużej niż należał do zjednoczonych Niemiec (1871-1918/1945). Także po 1138, gdy nastąpił podział Polski na dzielnice, władcy Śląska zachowali tytuł seniorów i formalne zwierzchnictwo nad pozostałymi książętami polskimi, które to prawo przez kolejne stulecie kolejni książęta śląscy usiłowali co jakiś czas egzekwować poprzez próby zjednoczenia/podboju całej Polski. Świadomość związków z Polska osłabła dopiero ok. II połowy XIII wieku, na skutek wtórnego rozbicia feudalnego Śląska, a większość historyków za symboliczny kres tejże epoki uważa lata 20./30. XIV wieku, kiedy to większość śląskich książątek złożyła hołd królowi Czech. Oczywiście proces ten był w istocie długotrwały, a pozostałości wcześniejszego stanu bywały widoczne znacznie dłużej (np. do końca XVIII wieku ziemie w rejonie Katowic, na czele z Chorzowem i Dębem, należały do klasztoru Bożogrobców w Miechowie, a duchowieństwo katolickie na całym obszarze Biskupstwa Wrocławskiego formalnie podlegało Archidiecezji Gnieźnieńskiej aż do 1821).

     Btw. jest szczególnie zabawne, że większość szlezjerów w ogóle nie uświadamia sobie, iż ziemie obecnie najczęściej utożsamiane z Górnym Śląskiem - czyli aglomeracja katowicka z przyległościami - początkowo w większości wcale nie wchodziła w skład Śląska :-D Od początków pisanej historii, obszary te należały do kasztelanii bytomskiej i oświęcimskiej, które wchodziły w skład Małopolski, a ich granica ze Śląskiem na tym terenie przebiegała w przybliżeniu między Zabrzem a Gliwicami (wzdłuż Potoku Rokitnickiego). Dopiero ok. 1178 książę krakowski Kazimierz Sprawiedliwy podarował księciu opolskiemu Mieszkowi Plątonogiemu (prywatnie swemu siostrzeńcowi) obie kasztelanie i dopiero od tej pory można mówić o ich przynależności do Śląska :-)

     > powstanie III
     > to była nawet nie wojna domowa , a wręcz napaść obcego państwa by wyrwać kawałe
     > k tortu. t

     Całkiem logiczna konstatacja - i, szczerze mówiąc, trudno zrozumieć jak można się temu dziwić. Pod koniec XVIII wieku Prusy wraz pozostałymi zaborcami napadły i "rozebrały" Polskę, biorąc pod okupacje ogromne jej obszary na kilka pokoleń. W tej sytuacji chyba trzeba było mieć leberwurst zamiast mózgu żeby nie spodziewać się, że jak tylko sytuacja się odwróci i to Niemcy będą słabe a Polska odzyska niepodległość, to nie będzie ona chciała nie tylko odebrać swoich dawnych ziem, ale i zażądać odpowiedniej rekompensaty terytorialnej za dziesięciolecia okupacji i upokorzeń. Kto o zdrowych zmysłach by do tego nie dążył??

     Pozdrawiam

     --
     Beam me up, Mr. Scott; there's no intelligent life here!
     • 03.05.13, 10:54
      Od kiedy i jak długo Piastowe Polscy płacili Czechom dzierzawę za Sląsk,dlaczego zasrany Mieszko Niepolan "przybył" -jak w polskiej zasranej histori- wraz z pomocą zbrojną cesarstwa niemieckiego?
      --
      www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

      bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
      • 03.05.13, 11:08
       rico-chorzow napisał:

       > Od kiedy i jak długo Piastowe Polscy płacili Czechom dzierzawę za Sląsk,

       W latach 1054-1058 i 1080-1102 (zarówno Bolesław Śmiały, jak i Bolesław Krzywousty nie uznawali układu w Quedlinburgu, zaś Cesarstwo - a tym bardziej Czechy - okazały się za ich życia za słabe, żeby wymóc trybut siłą).

       > dlaczeg
       > o zasrany Mieszko Niepolan "przybył" -jak w polskiej zasranej histori- wraz z p
       > omocą zbrojną cesarstwa niemieckiego?

       Odcedź proszę sranie ze swej wypowiedzi i wyjaśnij kto zacz ów "Mieszko Niepolan", bo nic nie rozumiem.

       Pzdr

       --
       Beam me up, Mr. Scott; there's no intelligent life here!
       • 03.05.13, 11:39
        Za swoje się nie płaci,więc Sląsk nie był polski,załogi "Polan" zostały wybite i i wygane z grodów śląskich po oficjajnej odmowie zapłaty dzierżawy za Sląsk przez Krzywoustego, a Mieszko prawdopodobnie podbił Polan to małe plemię,przybywając z północy,też Chrobry był wychowany na dworze cesarstwa niemieckiego,Polacy,ciekawe co?
        --
        www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

        bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
        • 03.05.13, 12:47
         rico-chorzow napisał:

         > Za swoje się nie płaci,więc Sląsk nie był polski

         No i przecież właśnie Bolesław Śmiały, a po nim Krzywousty przestali płacić - uznając (skądinąd zgodnie z faktami) układ w Quedlinburgu za nieważny, gdyż narzucony Kazimierzowi Odnowicielowi siłą.

         > ,załogi "Polan" zostały wybite
         > i i wygane z grodów śląskich po oficjajnej odmowie zapłaty dzierżawy za Sląsk p
         > rzez Krzywoustego,

         Coś Ci się dokumentnie popieprzyło. Za czasów Krzywoustego Czechy nigdy nie najechały na Śląsk, bo były po prostu za słabe - przeciwnie, w 1107, 1108 i 1110 to Krzywousty trzykrotnie najeżdżał na Czechy, za każdym razem zdobywając stolicę (choć trwałych korzyści ostatecznie z tego nie było). Natomiast wyprawa Cesarstwa na Polskę w 1109 (przy okazji której Henryk V istotnie domagał się od Krzywoustego trybutu, ale nie mającego nic wspólnego z tym "śląskim") zakończyła się przecież dla Niemców niepowodzeniem - nie zdobyli żadnego z trzech obleganych grodów (Głogowa, Bytomia Odrzańskiego ani Wrocławia) i ostatecznie musieli się wycofać, a Śląsk pozostał w całości przy Polsce.

         > a Mieszko prawdopodobnie podbił Polan to małe plemię,przybyw
         > ając z północy,

         A skąd ten pomysł??? I z jakiej "północy" - ze Szkocji może...? To by rzeczywiście pasowało trochę do dzisiejszych Poznaniaków ;-P

         > też Chrobry był wychowany na dworze cesarstwa niemieckiego,Polac
         > y,ciekawe co?

         Trudno powiedzieć, czy istotnie był na nim "wychowany" - w 973, na mocy postanowienia hoftagu, miał zostać wysłany na dwór Ottona I jako zakładnik lojalności Mieszka I. Cesarz zmarł jednak najprawdopodobniej jeszcze zanim "mały książę" dotarł na jego dwór. Zaraz potem Mieszka wdał się w kilkuletnią wojnę przeciwko jego następcy Ottonowi II, popierając jako kandydata na tron jego konkurenta Henryka Kłótnika, a w 979 z tego powodu Otto najechał nawet na Polskę (zresztą bezskutecznie). Można wątpić czy Mieszko byłby tak asertywny gdyby jego jedyny (wówczas) syn faktycznie był zakładnikiem na wrogim dworze, a przede wszystkim czy Bolesław w ogóle mógłby to w tej sytuacji przeżyć... Sporo historyków skłania się w tej sytuacji coraz bardziej ku tezie, że Bolesław przebywał na dworze cesarskim jedynie bardzo krótko (w każdym razie nie dłużej niż do wiosny 974, kiedy to zawiązała się "koalicja" Henryka Kłótnika z Mieszkiem jako jednym z uczestników), a może i w ogóle nigdy na ten dwór nie dotarł (wspomina o tym fakcie tylko jedno, dużo późniejsze źródło, w dodatku podając błędną datę - bowiem na Wielkanoc 973 obrady hoftagu dopiero się zaczęły).

         Pzdr

         --
         Beam me up, Mr. Scott; there's no intelligent life here!
         • 03.05.13, 14:02
          A gdzie macie Polacy historię plemion śląskich po roku 1000?
          --
          www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

          bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
          • 03.05.13, 14:06
           Śląsk przestał dzielić się na organizacje plemienne na kilkadziesiąt lat przed tym rokiem.
           Pzdr

           --
           Beam me up, Mr. Scott; there's no intelligent life here!
           • 03.05.13, 15:07
            Jednak Clemens IV papierz w 13 wieku wymienia wszystkie plemiona śląskie,zwracy się do nich i prosi o pomoc w walce przeciwko królowi niemieckiemu,gdzie wasza historia Polacy?,głupoty może pan pisać u wierzących w polską głupotę historyczną u Polaków,panie Kirk,gdzie jest historia plemion śląskich w polskiej zasranej historii po rok 1000?
            --
            www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

            bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
            • 03.05.13, 15:42
             Dziwaczne jakieś rzeczy piszesz, i to nawet nie dlatego że od tego "papieRZa" aż oczy bolą :-/ O ile wiadomo, Klemens IV tylko raz w życiu odniósł się do spraw Śląska - zachowała się jego bulla kanonizacyjna Św. Jadwigi Śląskiej oraz tekst kazania kanonizacyjnego z 26 marca 1267; co prawda tylko w znacznie późniejszym odpisie z 1353. Jako żywo nie ma tam żadnego nawoływania przezeń do wsparcia w wojnie ani tym bardziej zwracania się do jakowychś "plemion śląskich". Oprócz hagiograficznych wynurzeń na temat życia świętej, mediewistów interesuje jedynie część, w której zawarte są nadania oraz obowiązki licznych wsi i ziem na rzecz klasztorów i kościołów związanych kultowo ze Św. Jadwigą. A już - jak sądzę - szczególnie nie spodobałby Ci się ten tekst z owej bulli, dotyczący faktu że święta została pochowana w Trzebnicy pod Wrocławiem: Polska jest bogato obdarowana przez posiadanie jej grobu. Czy naród ten Może być nie wysłuchany przez Boga, jeżeli ma taką Orędowniczkę? Za życia opiekowała się nimi i troszczyła się o nich. W ich ziemi pozostawiła swoje ciało, które było mieszkaniem jej ducha. Ano wychodzi na to, że Klemens IV, choć Francuz, to też był podły gorol ;-P
             Pzdr

             --
             Beam me up, Mr. Scott; there's no intelligent life here!
             • 03.05.13, 16:04
              kapitan.kirk napisał:

              > O ile wiadomo, Klemens IV tylko raz w życiu odniósł się do spra
              > w Śląska - zachowała się jego bulla kanonizacyjna Św. Jadwigi Śląskiej

              A przepraszam, znalazłem jeszcze list Klemensa IV z 6 października 1266 nakazujący proboszczowi katedry wrocławskiej wyjaśnić skargę księdza Gaudentego, proboszcza w Sadlnie, na rycerza Guntera von Biberstein ze Stolca, który odmawiał płacenia dziesięciny na parafię. Ale tam też nic o wojnie ani "plemionach" ;-P
              Pzdr

              --
              Beam me up, Mr. Scott; there's no intelligent life here!
             • 03.05.13, 16:08
              Clemens IV wymieniał plemiona śląskie,porócz jakichkolwiek Polan w 1245 jego bulla lerzy w Wrocławiu albo w tym starym haseatycki mieście Krakowie,tylko wasza polska historia nie zna plemion śląskich.
              --
              www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

              bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
              • 03.05.13, 16:36
               1.) Klemens IV został papieżem w 1265, a więc w 1245 żadną miarą nie mógł wydawać bulli.
               2.) Żadna z jego bulli nie znajduje się w Polsce (bo i niby skąd). Nawet ta o której pisałem powyżej, znana jest z młodszego o prawie 100 lat odpisu zawartego w tzw. Kodeksie Brzeskim (zwanym też Lubińskim lub Ostrowskim, od kolejnych miejsc przechowywania), który obecnie znajduje się w Muzeum Paula Getty'ego w Kalifornii.
               3.) O ile wiadomo, żaden z innych papieży o imieniu Klemens, ani też panujący w 1245 Innocenty IV, nie wydawali żadnego dokumentu na temat nazw śląskich.
               4.) Najmłodszym znanym nauce dokumentem, w którym wymienione są nazwy plemion śląskich - a konkretnie Bobrzan i Trzebowian - jest tzw. Dokument Praski, wydany przez cesarza Henryka IV w 1086, a dotyczący rzekomych granic biskupstwa praskiego po jego powołaniu w 973.
               5.) Polanie - jeśli w ogóle istnieli - nigdy nie byli plemieniem śląskim.
               6.) Podsumowując - kończ Waść, wstydu (sobie) oszczędź ;-)

               Pzdr

               --
               Beam me up, Mr. Scott; there's no intelligent life here!
               • 03.05.13, 17:50
                Miło się ciebie czyta panie kapitanie.kirk .
                Tak trzymaj .
                • 03.05.13, 18:00
                 Pzdr ;-)

                 --
                 Beam me up, Mr. Scott; there's no intelligent life here!
                 • 04.05.13, 06:14
                  Wstyd to wy Polacy sobie robicie,potrafił wymienić plemiona śląskiei wy Polacy nie potraficie,też może być że się pomyliłem,jednak wasza zasrana polska historia po roku 1000 nie obejmuje plemion śląskich,chociaż pierwszy Polak dotarł na Sląsk w późniejszych wiekach,do "waszego odwiecznie polskiego Sląska".Polacy co daliście takiego dobrego Sląskowi,wymieniajcie.
                  --
                  www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

                  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
                  • 04.05.13, 09:09
                   No i masz - zaciął się. Ot, szlezjerska tandeta ;-P
                   Pzdr

                   --
                   Beam me up, Mr. Scott; there's no intelligent life here!
                   • 04.05.13, 09:18
                    kapitan.kirk napisał:

                    > No i masz - zaciął się. Ot, szlezjerska tandeta ;-P
                    > Pzdr


                    Więc co dała ta zasrana Polska Górnemu Sląskowi,Sląskowi,proszę bez zacięcia polskiej tandety wymienić,czekam.
                    --
                    www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

                    bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
                    • 04.05.13, 12:12
                     I polska gnój i tandeta się zacięła.
                     --
                     www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

                     bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
                    • 04.05.13, 18:29
                     rico-chorzow napisał:
                     > Więc co dała ta zasrana Polska Górnemu Sląskowi,Sląskowi,proszę bez zacięcia po
                     > lskiej tandety wymienić,czekam.

                     www.youtube.com/watch?v=8Co9OFvaBpI
                     Miłego oglądania zebrania aktywistów RAŚ z czasów plemienia Sillingów ;-)
                     Pzdr

                     --
                     Beam me up, Mr. Scott; there's no intelligent life here!
                     • 04.05.13, 18:58
                      Jaki pan naraz ubogi Polaku,więc co daliście Polacy Sląskowi?,pewnie znowu polska tandeta.
                      --
                      www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

                      bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
                     • 04.05.13, 23:12
                      Kapitanie, czytam Twoje posty z przyjemnością. Pozdrawiam!
                • Gość: paputczikk IP: *.opera-mini.net 03.05.13, 21:01
                 angrusz....dobrze,bo patriotycznie lachę robisz; a szczepiony ty ostatnio na mendowiznę bywszy ? Bo ważne są kanony BHP i P.Poż
  • 02.05.13, 09:43
   Jak tam w dalszym ciągu oczekuje powrotu Śląska do macierzy po zaborze polskim ;)
   • 02.05.13, 10:30
    rok 2021
    Mniejszosc NIemiecka na Górnym Ślasku jest po cichu od miesiecy zbrojona i organizowana z pomocą Republiki Federalnej Niemiec oraz wspomagana ochotnikami z bundeswehry którzy organizuja sie w rejonach Zgorzelca i Olszyny do szybkiego przejazdu autostrada a4 w kierunku Górnego ŚLąska w razie wybuchu powstania MNiejszosci NIemieckiej w Polsce. W koncu udaje sie Ślązaków kupić za "volkswagena golfa" i pan Henryk Kroll w koncu postanawia poprowadzic uciemiezony od 45 roku lud niemiecki ziemi śląskiej do wolności.
    Te 150 tys NIemców maja za sasiadów Polaków i Ślązaków od których od lat porzyczaja cukier i razem na piwo chodzą. Jednak beznadziejna sytuacja gospodarcza Polski, ciemiężenie ludzi od lat i obietnica lepszego życia pod protektoratem RFN no i "vw golf" uderzają do tej pory spokojnym ludiom do głowy. W koncu mamy cięzkie czasy, kryzys ekonomiczny, kryzys rodziny itp.
    teraz cofnijmy sie o sto lat w przeszłość
    tak, to była wojna domowa, w dodatku na terenie niezaleznego panstwa
    to nie moje swieto
    --
    ..::Gōrni Ślōnsk::..
  • 02.05.13, 10:21
   Rzeczywiście, kiedy czyta się o Górnym Śląsu i Opolszczyźnie, dalej czytać się nie chce. Bo każdy z uczestników tych walk wiedział, że stolicą Górnego Śląska jest Opole. Jeśli ws tekście wszystko jest taką samą prawdą, jak to, że opolszczyzna nie jest Górnym Śląskiem, to więcej pytań nie mam. A tak na marginesie - z kim mieli walczyć ci, których było najwięcej, a którzy chcieli niepodległego państwa? Z Polakami czy Niemcami? Ślązacy to legaliści, więc czekali na wersalską decyzję mocarstwa. A chachary chytały za gywery!
  • 02.05.13, 10:46
   "bez zgody Warszawy, postulaty autonomii i języka śląskiego, co budzi napięcia i obawy"
   Cóż za skandal - Ślązacy sami wywalczyli wolność od Niemiec a teraz chcą SAMI decydować o swojej śląskości i o sobie, tak jak swego czasu Litwini i Ukraińcy. Bez zgody Warszawy... z którą do 1922 nigdy nie mieli nic wspólnego. Za taka bezczelność kula w łeb! Brawo kabaretowiec Woźniczka :)

   OK, pośmialiśmy się a teraz zwijajcie tę Polską Ordę kałmucko-żydowskich popłuczyn mających się za naród wybrany do Polski, bo na Śląsku jesteście tym, czym carskie wojsko w Warszawie - okupantem i zaborcą!
   • 02.05.13, 10:57
    III powstanie polskie na Górnym Sląsku,to napad polskiego terroryzmu,podkreślam - polskiego terroryzmu-.
    --
    www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

    bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
  • 02.05.13, 11:33
   Prof. Zygmunt Woźniczka, człowiek, któremu udowodniono plagiat, z PZPR przeniósł się prosto do komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego jest raczej mizernym autorytetem, którego głos nie jest w stanie przekrzyczeć archiwów i innych wiarygodnych źródeł.
   "Prawda Woźniczki" i "Prawda obiektywna" to dwie wzajemnie wykluczające się rzeczy.
   Jeżeli GW chce budować zaufanie u czytelników winna prosić o wypowiedzi prawdziwych historyków a nie byłych pracowników propagandy PZPR.
   W wypowiedziach Pana W jest tyle łgarstwa, że wystarczyłoby na kilka ton gazet typu "Trybuna Ludu" lub "Prawdy".
  • 02.05.13, 11:50
   Co by nie powiedzieć, to Ślązacy właśnie dzięki powstaniom zyskali podmiotowość i pamięć, że są Ślązakami. Byli bowiem u Niemców obywatelami drugiej, jak nie trzeciej kategorii. Pełnoprawnymi obywatelami stawali się tylko wtedy, kiedy stawali się Niemcami, czyli rezygnowali ze swoich zwyczajów i swej mowy. Kiedy dobrowolnie przechodzili na język niemiecki, mogli się dalej kształcić i zajmować wyższe stanowiska, mogli awansować w drabinie społecznej. Gdyby nie powstania, to Ślązacy byliby tylko mglistym wspomnieniem. Może to nie moja sprawa, bo czuję się Polakiem, a nie Ślązakiem, ale jest to przykry widok jak ktoś, po kim nawet plama moczu nie zostanie, zaczyna ubliżać tamtemu pokoleniu bohaterów, które wykazało się charakterem i odwagą. Teraz na Śląsku kto chce, może godać. Gdyby tu była Rzesza dawno już wszyscy by szwargotali.
   • 02.05.13, 11:55
    sqlap72 napisał:

    Gdyby tu była Rzesza dawno już wszyscy by szwargotali.


    ...całkiem słusznie,nic dodać,nic ująć,tak by było dzisiaj.

   • Gość: Achim IP: 213.139.155.* 02.05.13, 16:52
    "Kiedy dobrowolnie przechodzili na język niemiecki, mogli się dalej kształcić i zajmować wyższe stanowiska, mogli awansować w drabinie społecznej."

    A kiedy (nie)dobrowolnie przechodzili na język niemiecki, nie mogli się dalej kształcić i zajmować wyższe stanowiska, nie mogli awansować w drabinie społecznej.

   • Gość: Achim IP: 213.139.155.* 02.05.13, 16:54
    "Kiedy dobrowolnie przechodzili na język niemiecki, mogli się dalej kształcić i zajmować wyższe stanowiska, mogli awansować w drabinie społecznej."

    A kiedy (nie)dobrowolnie przechodzili na język POLSKI (1922-39, 1945-1990), nie mogli się dalej kształcić i nie mogli zajmować wyższe stanowiska, nie mogli awansować w drabinie społecznej.
    • 03.05.13, 12:32
     Gość portalu: Achim napisał(a):

     > "Kiedy dobrowolnie przechodzili na język niemiecki, mogli się dalej kształcić i
     > zajmować wyższe stanowiska, mogli awansować w drabinie społecznej."
     >
     > A kiedy (nie)dobrowolnie przechodzili na język POLSKI (1922-39, 1945-1990), nie
     > mogli się dalej kształcić i nie mogli zajmować wyższe stanowiska, nie mogli aw
     > ansować w drabinie społecznej.

     ...to pierwsze coś napisał pod wpływem emocji,to przed tąże erratą ,jest w pełni prawdziwe,wypływające z głębi twojej świadomości,drugie toś przemyślał,doszedłszy do wniosku,że zdradziła cię twa (pod)świadomość,więc szybko ją poprawiłeś przemyślaną erratą.

  • 02.05.13, 12:02
   Nie "slaskie", nie "pwstanie", nie "zryw" itd. ! Co zdanie, to gorolski przekret !!!!

   A juz sie chcialem nawet pogodzic z pomyslem, ze gorol Wozniczka móglby byc nowym szefem Muzeum Slaskiego. Chcialem mu, ze tak powiem, dac szanse. W koncu sam kiedys wyraznie stwioerdzil (przyznal), ze te "powstania" byly robota zagraniczna, francusko-polsko i ze chodzilo o przemysl, a nie o ludzi, a cala ta "nadbudowa" sluzyla przedtem+podczas omamieniu, a pózniej uszmikowaniu+uzasadnieniu "praw" i czynów/wydarzen.

   Bo przeciez w koncu np. Jedlinski tez Gorol, a wyglada na Czlowieka i to profesjonalnego, rzetelnego, sportsmana i do tego milego i fajnego.

   Ale teraz "professor" Wozniczka definitywnie u mnie PRZEGRAL !!!!!!!!!!!!!!!
  • 02.05.13, 12:05
   "wbrew niektórym głosom odwołującym się do argumentu, że po obu stronach walczyli mieszkańcy tej samej ziemi, trudno widzieć w tym "śląską wojnę domową". To było bowiem powstanie."

   Te polonoprofesorskie zdanie jest tak naukowe, logiczne i "przekonujace
   jak chinska (pro)teza, ze nie ma Tybetynczyków, sa tylko chinscy Górale. DDDD


  • 02.05.13, 12:17
   Dlaczego nie powiedziec prawdy? Plebiscyt byl sprawiedliwy-wszyscy to podpisali.
   Polska strona obiecywala sobie duzo, dostala malo.
   Sytuacja byla bardzo korzystna-Niemcy musieli sie akurat rozbroic, a Francuzi
   wymusili, ze resztki Reichswehry musieli sie z Slaska wycofac.
   No i przyszly polskie oddzialy-flankowano to wysadzaniem mostow na Odrze , aby nie przyjechaly posilki.Wszystko zaplanowane, uzbrojone i sfinansowane w Warszawie z 100%
   francuskim poparciem-mieli tu najwiecej wojska.
   Oficjalnie Polska i Republika Weimarska sie od tego odcinaly-ale Warszawa od poczatku
   grala falszywie.
   Teraz musimy czytac, ze najbardziej chodzilo im o biednych Slazakow-uciskanych i germanizowanych jak dzieci w Wrzesni...he...he....he....
  • 02.05.13, 12:23
   JAN KUSTOS , urodzony w Syryni koło Wodzisławia, przywódca separatystów śląskich, zmarł w lipcu 1932 roku. Krewni podejrzewali, że został otruty. Lekarz twierdził, że po śmierci pojawiły się na jego ciele czerwone plamy ...Miał 39 lat.

   JÓZEF RYMER - urodzony w Zabełkowie koło Raciborza, pierwszy śląski wojewoda. Był na tym stanowisku zaledwie kilka miesięcy, po czym zmarł nagle na udar mózgu, nieoficjalnie mówiło się jednak o zupełnie innej przyczynie. Jego miejsce szybko zajął urzędnik ze Lwowa. Rymer miał 40 lat, osierocił dziewięcioro dzieci.

   FRANCISZEK RADLIK - urodzony w Lublińcu, bardzo ceniony dyrektor kopalni Charlotte, obecnie kopalnia Rydułtowy. Zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach. Nieoficjalnie mówiono, że zamordowali go powstańcy "śląscy".

   WOJCIECH KORFANTY - polski przywódca na Górnym Śląsku. Zmarł zaraz po wyjściu z polskiego więzienia. Jak zeznał jego lekarz, ponoć ściany celi były nasączane arszenikiem.

   THEO KUPKA - śląski secesjonista urodzony w Marklowicach koło Wodzisławia, początkowo współpracownik Korfantego. Jak wynika z potwierdzonych informacji, został zastrzelony przez polskich bojówkarzy na oczach ciężarnej żony i dzieci. Miał 35 lat .

   itd. .............
  • 02.05.13, 13:10
   www.nowagazetaslaska.eu/rozmowa/1172-wane-jest-to-co-nas-czy.html?fb_action_ids=585453731480070&fb_action_types=og.likes&fb_source=aggregation&fb_aggregation_id=288381481237582

  • 02.05.13, 17:18
   Właśnie,gdzie ta krowa zasrani Polacy,Polska?,bez Sląska bylibyście dzisiaj następną Albanią.
   --
   www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

   bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
  • 02.05.13, 17:35
   że chcieli należeć do Polski .
   • Gość: Toszek Zdrój IP: 87.239.175.* 02.05.13, 19:59
    że od kilku lat prowadzą ewidencję nadaktywnych członków Ruchu Autonomii i najbardziej stukniętych członków forum śląskiego GW
    • Gość: krynicaZdrowia IP: *.opera-mini.net 02.05.13, 20:20
     jakieś konkrety,poza tym,że ty z Toszka już jesteś widoczny?
   • 03.05.13, 07:36
    angrusz1 napisał:

    > że chcieli należeć do Polski .

    Zwławszcza tym,którzy byli wojskiem polskim z Polski i byli polskimi terrorystami na ziemi górnośląskiej.


    --
    www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

    bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
    • 03.05.13, 07:55
     Tutaj macie wasz "wiecznie polski" Sląsk:

     www.dziennikzachodni.pl/artykul/136702,co-noc-z-barakow-obozu-w-swietochlowicach-dobiegaly-krzyki,id,t.html
     --
     www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

     bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
     • 04.05.13, 20:01
      Ricek, powstrzymaj na chwilę sranie i powiedz. Co ty złego osobiście doznałeś od goroli. Opisz swoją historię, nie cudzą, nie omy, opy, "unkla", po którym została ci czapka z trupią główką, ale tylko swoją.
      • Gość: centusik IP: *.centertel.pl 04.05.13, 20:22
       z firidurnym sierpem i młotem stalinowskim nie dyskutuje się na tym forum,bo to śląskie forum.
      • 05.05.13, 06:56
       firiduri2 napisał(a):

       > Ricek, powstrzymaj na chwilę sranie i powiedz. Co ty złego osobiście doznałeś o
       > d goroli. Opisz swoją historię, nie cudzą, nie omy, opy, "unkla", po którym zos
       > tała ci czapka z trupią główką, ale tylko swoją.


       Mam opowiadać o polskim Oświęcimiu i że tam członkowie mojej rodziny zginęli?wy Polacy świętujecie każde gó...,jednak zapominacie ile sami gówna narobiliście.
       --
       www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

       bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
       • 05.05.13, 09:46
        No, dlaczego nie Ricek, opowiadaj, tylko o sobie, rodzinę zostaw w spokoju. Wszyscy wiemy, że byłeś niewinny, ale Morel nie głaskał cię po głowie?
        • 05.05.13, 10:44
         Hitlerowcy was Polaków morderców,złodzieji też nie nie głaskali po głowie,Zydów też sprzedawaliście Polacy i kradliście ich własność.
         --
         www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

         bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
         • 05.05.13, 10:46
          Ricek, miałeś mówić o własnych doświadczeniach, a ty zabierasz się za wyzwiska.
          • 05.05.13, 13:34
           Dlaczego wyzwiska?, wy Polacy sprzedawaliście hitlerowcom Zydów,później kradliście ich własność.
           --
           www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

           bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
           • 05.05.13, 16:38
            polskim terrorystom.
            --
            www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

            bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
            • 05.05.13, 18:20
             Więc nie możesz nic powiedzieć o osobistych doświadczeniach Ricek. Rzucasz oskarżenia na oślep, a potem się dziwisz, ze cię zamykają.
             • 05.05.13, 18:33
              Może pan opowie o dziadkach,ojcu Polakach jak mordowali w polskich obozach?
              --
              www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

              bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
              • 05.05.13, 21:14
               Ja ciebie nie pytam o dziadków, ojców, braci. Opowiedz, jak ciebie męczyli, co ci zrobili osobiście?
               • 06.05.13, 08:08
                o złdzieji i morderców Polalów,mogą być dziadkowie i ojcowie czy bracia,nawet pan osobiście,bym się nie dziwił.

                > Ja ciebie nie pytam o dziadków, ojców, braci. Opowiedz, jak ciebie męczyli, co
                > ci zrobili osobiście?


                --
                www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

                bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
               • 06.05.13, 08:13
                firiduri2 napisał(a):

                > Ja ciebie nie pytam o dziadków, ojców, braci. Opowiedz, jak ciebie męczyli, co
                > ci zrobili osobiście?

                Zadawam to pytanie po raz x-raz co ta wielka Polska dała Górnemu Sląskowi oprócz wyzysku morderstwa i kradzirzy,może pan potrafi odpowiedzieć.


                --
                www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

                bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
                • 06.05.13, 10:27
                 Ricek, w tych wszystkich miastach Śląska żyje cztery miliony ludzi. Tylko paru jest niezadowolonych, a takich jak ty sraluchów, to zaledwie kilku.
                 • Gość: Ciemnonie IP: 93.154.151.* 06.05.13, 19:31
                  Tu mocie polskich patriotów:

                  zabrze.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1842027,historia-zabrza-ulica-noconiow-w-konczycach-skrywa,5258739,id,t,zid.html#galeria
                 • 06.05.13, 20:10
                  firiduri2 napisał(a):

                  > Ricek, w tych wszystkich miastach Śląska żyje cztery miliony ludzi. Tylko paru
                  > jest niezadowolonych, a takich jak ty sraluchów, to zaledwie kilku.

                  A kto ma odwagę coś powiedzieć przeciwko waszej polskiej okupacji i złodziejstwu ?Slązacy się was morderców Polaków boją.Pan musi przejść przez śląskie środowisko,będzie pan wiedział co Slązacy o was Polakach myślą,jest jedna myśl,pan Polak nigdy nie dotrze do Slązaków,ja potrafię,bo jestem Slązakiem i mnie akceptują,moja rodzina.

                  --
                  www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

                  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif
                  • 07.05.13, 06:58
                   rico-chorzow napisał:


                   > A kto ma odwagę coś powiedzieć przeciwko waszej polskiej okupacji i złodziejstw
                   > u ?Slązacy się was morderców Polaków boją.Pan musi przejść przez śląskie środow
                   > isko,będzie pan wiedział co Slązacy o was Polakach myślą,jest jedna myśl,pan Po
                   > lak nigdy nie dotrze do Slązaków,ja potrafię,bo jestem Slązakiem i mnie akceptu
                   > ją,moja rodzina.
                   >

                   ...ricek,skoroś taki strachliwy to węż halbę i golnij do dna na odwagę.
                   No i tak powiem ci na ucho,nie pier.ol.
  • Gość: firi_durnota IP: *.play-internet.pl 03.05.13, 08:23
   erka...tak jak ciebie teraz: luzem na wale i na szczawiu pod mirabelkami...sama by się pasła, jak ty, a harcmistrz by za jej ogonem łaził i zbierał treść do worów, bo ma praktykę w psach...
   ......................................................

   erka-4 02.05.13, 11:44 Odpowiedz
   my obiecanej krowy
   > do dzisiaj nie dostaliśmy!!!

   A gdzie byś ją trzymał w tym familoku? w łazience???,.ale mleko od polskiej krowy piłeś na pewno.
   • Gość: harc mistrz =----> IP: *.1000lecie.pl 05.05.13, 06:38
    Przykre to...
    Ale z prymitywnym i bardzo głupim "szlezjerstwem" każda dyskusja o Śląsku - kończy się w taki, a nie inny sposób. ;-(((((((((((

    Łżesz, play'u, na Forum - jak pies... (raś'owy, i pewnie nie szczepiony przeciwko wściekliźnie?).
    To prawda, że mam 3 pieski rasy niemieckiej tzw. "brodacze monachijskie" (mini-sznaucerki).
    Prawdą jest też to, że po nich sprzątam psie gówna, zakopując je mini-szpadelkiem pod trawę.
    Tutaj (abo tukej) na FK, omijam odchody tego srającego "raś'owego" pieska Rico... WIELKIM ŁUKIEM, aby w nie przypadkowo... nie wdepnąć - czego nikomu z Internautów nie życzę.(!!!)
    (HKP)
    ...
    PSIEGO GÓWNA Z TRAWY NIE PODNIOSĘ!!! - ZROZUMIAŁEŚ TO, TY O/S* PLAY'u...?!
    www.youtube.com/watch?v=z8njZ5V_nVw
    *) skrót O/S należy interpretować i rozumieć... w i e l o r a k o .
 • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.