Komentarze do artykułu

Dom jak z Dzikiego Zachodu w sercu Rudy Śląskiej

Przy Niedurnego, głównej ulicy Nowego Bytomia, zbudowano kiczowaty obiekt biurowy, który wygląda, jakby nałożono na siebie dwa pawilony handlowe z lat 70. i doklejono do nich kostium historyczny w postaci okładziny z cegły, gzymsów i ornamentów.

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

Dom jak z Dzikiego Zachodu w sercu Rudy Śląskiej Dodaj do ulubionych

• IP: *.altec.pl 03.12.06, 23:06
    Rzeczywiscie - paskuda architektoniczna w centrum Rudy Śląskiej...
    Zaawansowany formularz
    • Gość: roro68 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.12.06, 01:30
      Powolający to on może nie jest, ale czy aż tak drastycznie odbiega estetyką od
      kamienic i budynków przy Niedurnego? Na pewno nie. Ze szlachetnymi tyłami
      kamienic nie przesadzajmy, są to często obsikane podwórka. Ornament wzięty z
      historycznych kamienic to raczej plus, mógł być sam klinkier. Upiększeń nie tak
      znów wiele, by od razu mianować toto gargamelem (gdzie tu wieżyczki, spady,
      wykusze, okienka a la Disney?) Domów "jak na Dzikim Zachodzie" z dopracowanym
      frontonem i sztampową budą mamy całe zatrzęsienie, całe pierzeje. Po prostu
      budynek uszyty na miarę parkingu. Mógł być byle jaki, miał być ładny, jest w
      normie.
    • Gość: nowobytomianin IP: 91.90.88.* 04.12.06, 07:33
      A mnie się podoba i uważam, że autor tego tekstu jest nawiedzony i oczywiście przesadza w każdym punkcie. Życzę więcej takich inwestycji.
      • 04.12.06, 09:13
        Gość portalu: nowobytomianin napisał(a):

> A mnie się podoba i uważam, że autor tego tekstu jest nawiedzony i oczywiście p
        > rzesadza w każdym punkcie. Życzę więcej takich inwestycji.

Są miasta, w których takich kiczowatych budynków jest od liku i jakoś nikt z
        tego powodu nie krzyczy. Może inwestora nie było stać na porządnego architekta:-)
    • Gość: miki IP: *.96.25.132.rev.deltatrans.pl 04.12.06, 09:28
      Panie Tomaszu, z całym szacunkiem: porypało Pana.
      Pisanie o paskudzie w centrum Nowego Bytomia, ktora rzuca się w oczy dopiero po
      dokładnym przyjrzeniu, jest zdecydowanie nie na miejscu. Akurat Ruda Śląska to
      chlubny przyklad JEDYNEGO w aglomeracji miasta gdzie KONSERWATOR ZABYTKÓW jest
      człowiekiem z krwi i kosci, a nie kupą trzęsącej się, bezradnej galarety.
      Zabierzcie się za piętnowanie wszechogarniającego syfu we wszystkich innych
      miastach, gdzie w którą strone sie nie spojrzeć, jest jedna wielka
      architektoniczna tragedia i badziewie. Jak Katowice, Gliwice, Zabrze, Bytom i
      Sosnowiec zaczną wreszcie dorastać do pięt Rudzie, to może będzie jakiś tego
      efekt - inaczej pańskie wypociny są zupełnie czcze.
    • Gość: nowobytomianin IP: 62.233.185.* 04.12.06, 11:15
      jestem z Rudy, codzieni idę do pracy koło tego paszkwila. Autor ma rację -
      ochydny budynek. Owszem jest w normie - ale gdyby stał na jakimś zadupiu, ale w
      pieknie odremontowanym centrum - to wrzód na d...
      Nasz konserwator jest spoko - zgadzam się - ale to nie znaczy że może wszystko -
      przykładem jest ten GARGAMEL
    • Gość: Ola IP: *.dip.t-dialin.net 04.12.06, 12:16
      Mnie sie podoba - Krytykujesz a sam nic nie potrafisz
    • Gość: Franc z Fryny IP: *.dip.t-dialin.net 04.12.06, 12:34
      Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
    • Gość: jazg IP: *.bmj.net.pl 04.12.06, 13:31
      Nie płaciliście za budowę, to nie wtykajcie do tego swojego brudnego nosa. Tu
      nie są Prusy kajzera Wilhelma, zróżnicowana zabudowa ma wiele zalet, a pruski
      prdnung róbcie u siebie, nie narzucajcie go innym.
      • 05.12.06, 16:35
        nie widzialem na zywo, ale ze zdjecia wynika, ze budynek to swoista 'plomba' i
        jako taka jest paskudna, rażąco niska w porownaniu do sasiednich obiektow, jest
        wrzodem w pierzei ulicy.
        --
        Forum Katowice
        ---
        (Dz.U.R.P. nr 73,poz. 494)
    • Gość: krzysztof IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.12.06, 23:07
      Najbardziej w artykule rozbawił mnie zwrot "To przykład skrajnie fałszywej
      architektury.... " i o zbrodni w postaci ornamentów .... Chodze codziennie
      obok tej budowy do pracy i podziwiam duży wkład i staraność wykończenia detali
      tego budynku , a następnie dochodze do budynku "PZU ' i tam własnie widze
      szczyt osiągnięc chyba tej architektury do której tęskni autor tego artykułu -
      szara skrzynka ( i jaka wysoka - więc też punkt!!! ) i ani jednego ornamentu (
      no chyba utworzone przez zacieki ).. więc jeśli to nam autor chce propagować
      to ja mu osobiście dziekuje ....
      To chyba dalszy ciąg polskiego piekiełka ... tego co coś tworzy najlepiej
      zatakować a takie brzydactwa stoja i nikomu nie wadza ...
      Pozdrawiam !!!!
    • Gość: przypadkowy czytel IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.12.06, 23:10
      a ja mysłe że Panu chyba się użaliło że właścicel tak trafił w zapotrzebowanie
      na lokale w tym miejscu i już na etapie budowy je wynajął.... Może zamiast
      obrzucać błotem też rusz główką :)
      • Gość: ślepa kaszka IP: *.adsl.inetia.pl 05.12.06, 08:59
        (Nie)porozumienie bez barier... Dobrze, że w końcu ktoś o tym napisał - nie
        nazwałabym tego obrzucaniem błotem. Budynek to stojąca porażka z Rudy rodem.
        Jedyne co mnie martwi to fakt, że Ruda kojarzy się naprawdę ze świetną
        architekturą, Kto więc pozwolił na tandetną tekturę?
        • Gość: bux IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.12.06, 09:41
          autor pewnie by wolal jakies paskudztwo jak na os. bażancim w katowicach z "medusa", niestety na slasku mamy problem z dobra architektura, w Gliwicach jes Wydz. Architektury, a po miescie tego nie widac, wszystkie nowe budynki ktore powstaja, to tylko ladnie wygladaja na wizualizacjach, a jak przychodzi co do czego, to budynek ociepla sie styropianem, tynkuje i maluje (np. Teatr Muzyczny, lub budynki TBS-ow)
          www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=118264&page=37
    • Gość: gosc IP: *.internetdsl.tpnet.pl 05.12.06, 15:50
      Autora tego artykułu odsyłam przede wszystkim do szkoły podstawowej...tam
      uczono formułować poprawnie zdania..W porównaniu z "pasujacymi do otoczenia"
      budynkiem szkoły muzycznej i PZU oraz z 10 piętrowym molochem "gargamel" BARDZO
      NIE PASUJE w tym miejscu.
    • Gość: architekt IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.12.06, 22:02
      Szamowni Państwo! myślę,że przedewszystkim należy się zastanowić nad decyzjami
      od stony miasta. To nie wina inwestora, że architektura przedstawia obraz
      naszego "bogactwa kulturowego". pracując w zawodzie architekta doskonale znam
      gusta klientów-tj totalne bezguście-ale to od nas wymaga się naciągnięcia
      klienta na dobrą architekturę, NATOMIAST OD URZĘDÓW WYMAGA SIĘ NADZOROWANIA
      POCZYNAŃ INWESTORÓW I NIEUDACZNYCH TZW. PROJEKTANTÓW. gdzie byli urzędnicy
      wydający decyzję o warunkach zabudowy lub pozwolenia na budowę? co zrobił
      Miejski konserwator zabytków w tym kierunku? jakie były decyzję Urzędu Maista-w
      pierwszej kolejności należałoby właśnie to skontrolować!!!
      jestem zdania, że obiekt nie jest I-ligowym ale jak widać (bądź nie wszyscy
      zauważają) dał z siebie wszystko (?) a resztę pozostawił w gesti inwestora.
      zauważyć tu można gimnastykę projektową a gusta-przecież każdy z nas ma je inne
      więc trudno się czepiać formy. przynajmniej wyróżnia się z sąsiedniej zabudowy
      i nie razi powtarzalnością.
      autorowi wybitnego felietonu należy się pokłon za sponsorowany reportarz-czyż
      nie jest inaczej??? ciekawi mnie kto za tym stoi? czy wystawiony do wiatru
      architekt-który być może nie umiał zadowolić wymagającego inwestora czy może
      właścicel konkurencyjnej kamienicy? Panie Malkowski-może trochę samokrytyki???
    • Gość: nie lubiący GW IP: *.chello.pl 06.12.06, 10:44
      a jakie to prawo ma pan do określania co jest kiczem a co nie...
      ...czy to iż pracuje pan w "gazecie" uprawnia pana do takich osądów???
      czy pan był na miejscu???
      ...czy jakiś inny inteligent z GW dał panu takie wytyczne...
    • Gość: AOA IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.12.06, 17:57
      Nie jest to cudo arcjitektury współczesnej ani historyzującej - tak bywa, Ale
      musicie uwieżyć mi z mojego doświadczenia prjektanta iż przy naszych
      konserwatorach zabytków piramida w Luwrze nigdy by nie powstała. Styk starego z
      nowym niestety u nas zawsze wychodzi na niekożyść tego nowego. Nasi
      konserwatorzy i ludzie tworzący plany chcieli by zawsze projhektowac tak jak w
      wieku XIX i do tyłu, tak jak te kanienice obok - a czas poszedł do przodu i
      ciągle pędzi i architektura w centrach starych miast nie może się rozwijać.
      Boli mnie gdy patrzę na zabudowę miast europejskich, jak oni świetnie budują
      szanując "stare" budynki ale ich nie kopiują tylko budują po sojemu: w szkle,
      betonie, stali. Więc może zanim zacziemy wieszać psy na tym co stoi, pomyślimy
      nad tym kto i co nas do tego zmusza. Uzgodnienia projektów z urzędnikami - to
      droga bardzo wyboista na której ciągle trzeba się potykać o niezrealizowanych
      ambicjonalnie projektantów, którzy piastują posdy urzędnicze.
    • Gość: fidel IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.12.06, 18:29
    • Gość: Fidel IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.12.06, 18:34
      Architekci tworzą architekturę. Każdy zaprojektowany i zbudowany obiekt
      powonien być podpisany wmurowaną niewielką tabliczką z informacją, że ten
      budynek zaprojektował ixiński w roku... . Ludzie mogą mieć różne kryteria oceny
      ale niech wiedzą, że to co im się podoba wymyślił i zaprojektował konkretny
      człowiek a to co nie to też ma swojego autora z imienia i nazwiska. Tak rodzi
      się opinia publiczna i edukacja w społeczeństwie które jest coraz bardziej
      traktowane instrumentalnie. Architekci nie bócie się swoich nazwisk, a władza
      lokalna niech nie boi się podejrzeń o lansowanie lub tępienie. Trzeba wreszcie
      mieć trochę odwagi cywilnej.
    • Gość: krytyk IP: 62.231.40.* 07.12.06, 10:52
      Panie Malkowski ten budynek to i tak kawal swietnej "architektury" w porownaniu
      do tego co sie stalo z katowickim kinem" Kosmos".To co ostatnio zobaczylem jest
      obraza dla przecietnego mieszkanca!!! Niepokojace jest jednak to, ze swietny
      budynek ktory co najwyzej potrzebowal uwaznych interwencji architektonicznych
      zostal totalnie zniszczony pseudoartystycznymi gestami "ARCHITEKTA" ktore moze
      by i pasowaly do jakiejs wiejskiej remizy strazackiej ale nie do stolicy
      slaskiego regionu!!!! Pod oknami preznie dzialajacego katowickiego
      SARPu,powstal gniot ktorego autorom powinno sie odebrac uprawnienia do
      projektowania!!
      Dobrym pomyslem bylo by zawieszenie zdjec autorow tego projektu w Archibarze
      katowickiej Galerii Architektury z dopiskiem-TYCH KLIENTOW NIE OBSLUGUJEMY!!
      pozdrawiam
    • Gość: kolega z roku IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.03.07, 22:47
      Chłopcze z tego co kojarze jeste dopiero co upieczonym absolwentem WA, pochwal
      sie swoimi realizacjami, ciekawy jestem czy juz kiedykolwiek zaprojektowales
      cos na wlasna reke, czy chociaz spróbowałes podjąć rozmowę inwestorską z
      fachowcami o których piszesz. Twoje artykuły są merytoryczną porażką. Gdybyś
      sobie zadał trud poprojektowania w realu zmienilbys zdanie. Mam wrażenie że
      twoje doświadczenia z projektowania zakonczyły sie na etapie konsultacji pod
      bacznym okiem profesorów WA ktorzy wymyslali za ciebie koncepcje na studiach.
      Nie zdziwilbym sie nawet gdyby sie okazalo ze twoj dyplom to byla rozprawka o
      architekturze a nie projekt. Jak bedziesz kiedys mial okazje to zapytaj kogos z
      doswiadczeniem jakie sa standardy i kolorystyka projektowania PKO BP - wtedy
      zrozumiesz skad sie wzięła niebieska slusarka slusarka kolego a nie stolarka -
      to nie okna drewniane - krotka praktyka zawodowa by cie tego nauczyla. Popracuj
      wiec moze troche najpierw a potem pisz o projektowaniu- bo tak na prawde to
      obca ci dziedzina.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.