Dodaj do ulubionych

Bruksela-co zwiedzac

02.05.12, 19:28
niedlugo wybieram sie z 12 letnia corka do Brukseli, mozecie polecic co ciekawego zobaczyc, moze jakies fajne sklepy wink i ogolnie jak sie poruszac i gdzie, dzieki
Obserwuj wątek
    • lady_nina Re: Bruksela-co zwiedzac 02.05.12, 20:17
      nie wiem, jak długo będziecie i co lubicie, ale wiadomo - Grand Place i Manneken pis to must; ale może też Was zainteresuje muzeum instrumentów muzycznych, petit sablon (te miejsca są niedaleko siebie), obok masz ogrody królewskie, możecie się wybrać do waterloo. jak macie więcej czasu to polecam się przejechać do Gent i Brugge - super klimatyczne miejsca.

zakupy - zależy co chcesz smile czekoladki - przy Petit Sablon masz Pierre Marcolini, na Grand Place i wszędzie Godiva, Neuhaus, Leonidas też są fajne i sporo tańsze. Ciuchy to Avenue Louise (polecam outlety DOD) albo rue neuve (ale tam pełno głównie sieciówek)
      to tak pokrótce
    • kol.3 Re: Bruksela-co zwiedzac 02.05.12, 21:19
      Generalnie to ciuchy ichnie wychodzą drogo. A jak już są promocje, to ceny wypadają czasem na poziomie polskich cen, a jakość wydaje się podobna. Ja osobiście nie nastawiałam się nigdy na kupowanie ciuchów, bo raz, że ceny, poza tym nic mnie jakoś nie rzucało na kolana, ale może nie jestem w tej sprawie miarodajna. Zawsze warto kupić perfumy bo mają dużo lepszy wybór niż w Polsce i pełno jest obniżek. Na butelce zyskuje się kilkadziesiąt złotych. Można nabyć jakieś koronki brukselskie, w okolicach Grand Place jest zatrzęsienie sklepików, choć podobno wyrabiane są w Azji.
      Perfumerie nazywają się XXL Paris i mają różowo - czarną kolorystykę (szyldy i torebki zakupowe). Czekolada tamtejsza jest bardzo ale to bardzo dobra. Czekoladki ręcznie robione mi jakoś nie pasowały, a wypadają drogo.
      W Brukseli do obejrzenia okolice Grand Place, Maneken Pis, dzielnica europejska Schuman z ciekawości, tzw. Górne miasto. Pojechałabym do Bruggii - jest tam do zwiedzenia Muzeum Memlinga (wstęp był jak ja byłam 6 EUR), no i miasto bardzo piękne i klimatyczne, można popływać po kanałach. Warto zajrzeć do Antwerpii i Mons. Katedry cudne. W ogóle to Belgia jest mała i poręczna, łatwo się przemieszczać.
      Doradzałabym zamiast zakupów ciuchowych, zanurzenie się w atmosferze miast, wejście do knajpek, które są całkiem na nasze pieniądze, popicie wina, zjedzenie tego co oni jadają, popatrzenie jak inni żyją. Ciekawscy są bardzo i sympatyczni.
      • sofi75 Re: Bruksela-co zwiedzac 02.05.12, 21:38

> Perfumerie nazywają się XXL Paris i mają różowo - czarną kolorystykę (szyldy i
        > torebki zakupowe).
        - ICI Paris

> Doradzałabym zamiast zakupów ciuchowych, zanurzenie się w atmosferze miast, wej
        > ście do knajpek, które są całkiem na nasze pieniądze, popicie wina,

- WINA???!!! Podczas gdy Belgia ma ponad 700 gatunkow piwa???

zjedzenie t
        > ego co oni jadają, popatrzenie jak inni żyją.

- Polecam maison Antoine na Place Jourdan - obowiazkowo o kazdej porze dnia i nocy - to najbardziej znana tutka frytek w Europie
        - Comus & gasterea na St. Catherine - jedyne takie lody o samkach; rozany, karmel solony, pieprzowe, wasabi, bazyliowe, pomidorowe i dziesatki innych dziwolagow
        • cherry.coke Re: Bruksela-co zwiedzac 02.05.12, 21:42
          O, frytki frytki frytki. Kurcze narobilyscie mi smaku. Czekolade moge ogladac przez okno, ale frytki....
          --
          Kapitalizm to zwykly wyzysk czlowieka przez czlowieka. A socjalizm - wrecz przeciwnie.
            • lady_nina Re: nie ma czegos takiego 03.05.12, 10:36
              no pewnie, że generalnie nie ma belgijskich win - ale nie czepiajmy się; pewnie chodziło o to, że w Belgii wybór win francuskich i z wszelkich stron świata jest nieporównywalny z tym co dostępne w Polsce, również cenowo (na korzyść Belgii of kos). w moim osiedlowym Delhaize miałam wybór jak w specjalistycznym winiarskim (kurcze, tego mi brakuje - i serów, i st.jacques, i małży)
              no ale piwo - obowiązkowo. odkąd zasmakowałam w belgijskim piwie, praktycznie nie piję innych, bo mi nie smakują. niestety w Polsce mało popularne - a szkoda.
              czekoladki może i drogie - ale smak rekompensuje ubytek w kieszeni.

generalnie w Brukseli warto się nastawić na łażenie po mieście - fantastyczna architektura; knajpach.
              aż zatęskniłam - ale jadę już za 1.5 miesiąca, więc wytrzymam smile
            • kol.3 Re: nie ma czegos takiego 03.05.12, 16:55
              Boże, nie ma belgijskich win z pochodzenia to chyba jasne. Po prostu tam gdzie bywałam w knajpach dawali bardzo dobre gatunki, smakowało mi i co za problem. Chodzi o to by wejść między tamtych ludzi, posiedzieć w tłumie, zamienić parę słów.
      • kecaj40 Re: Bruksela-co zwiedzac 13.05.12, 00:01
        My byliśmy 2 lata temu - mielismy stacjonarkę u znajomych w MOns -super miasteczko- sympatyczni ludzie, fajny rynek i co krok fajne knajpki, kafejki, katedra - można podjechać i zobaczyć pod Shape - baza NAto . BYlismy równiez w w wielkim fantastycznym 55 ha Park Paradisio w Brugelette w Hainaut.Oprócz wielu gatunków zwierząt można oczy nacieszyć ogromną ilością gatunków roślin.Ogród chiński położony na wodzie, po której brodzą czaple, z licznymi labiryntami, zarośnięty wysoką trawą wodną i bananowcami, z bonzai, z mozaiką na posadzce, wielkim dzwonem spełniającym życzenia.Flamingi kąpiące się w stawie to dla mnie widok, jak z bajki. My bylismy w okresie sierpnia więc udało nam się rózwniez trafić święto Ducasse w Ath. Tradycje tej imprezy sięgają XIII wieku a jej głównym punktem jest wspaniała parada z olbrzymimi figurami przedstawiającymi bohaterów historycznych i ludowych.
        No i oczywiście sama Bruksela - tam pojechaliśmy samochodem, któe zostawiliśmy pod Atomium -koniecznie trzeba tam wejść zobaczyc - po wyjściu zaraz naprzeciwko Mini Europa - znane budynki Europy w miniaturze , tuz obok mini miasteczko z knajpkami róznych miejsc europejskich.Każda knajpka podaję jedzenie swojego państwa.NIetstey jak my byliśmy nie było knajpki polskiej. Na koniec ze względu na mniej niż średnią znajomość języka angielskiego ( chociaz w Belgii nie bardzo po angielsku chca rozmawiać -góruje francuski) wsiedliśmy w autobus piętrowy - który jeżdzi objazdowo po miescie - najważniejsze miejsca (też Parlament)- w autokarze kazdy dostaje słuchawki i słucha przewodnika w wybranym przez siebie języku, Dla nas najbardziej zrozumiały był j. rosyjski. Do Gent niestety nie dojechalismy a warto .
      • lady_nina Re: Bruksela-co zwiedzac 03.05.12, 10:39
        uwielbiam Brukselę, ale poza dzielnicą europejską - dla mnie beton i szkło; nigdy mnie tam nie ciągnęło - do tego stopnia, że kiedyś mieliśmy odwieźć kuzynkę pod Parlament Europejski (mieszkaliśmy wtedy w Bxl jakieś 2 lata) i 3 razy koło niego przejeżdżaliśmy zanim zatrybiliśmy, że to to tongue_out
        • zielona_magnolia Re: Bruksela-co zwiedzac 03.05.12, 13:15
          dzieki za wszystkie propozycje - cos z tego wybierzemy, ale frytkami to narobilyscie mi smaka- gdzie najlepsze sprobowac - i slyszalam ze w belgii to sie je je z majonezem a nie z ketchupem - to prawda?

cora chce tez sprobowac gofrow bo podobno switne - to samo pytanie - gdzie kupic dobre?

a piwo jakie marki ? na pewno musze wypic bo piwo b.lubie.

a i powedzcie mi gdzie isc w poniedzialek bo podobno muzea sa wtedy zamkniete?
          • sofi75 Re: Bruksela-co zwiedzac 03.05.12, 13:40

Frytki - w Maison Antoine (czynne naokraglo)

owoce morza - Nordzee

(co do powzyszych przybytkow - kazdy spotkany na ulicy bedzie Cie w stanie pokierowac)

Piwo: marka zalezy od tego co lubisz: dubbel, trippel, piwo trapistow, blanche, owocowe? Najmniej interesujace sa zwykle pilsy.
          • lady_nina Re: Bruksela-co zwiedzac 03.05.12, 13:50
            frytki - wiadomo, tylko z majonezem! z keczupem to przecie świętokradztwo tongue_out

gofry - jak mogłam zapomnieć - oczywisty must! są wszędzie - na mieście zobaczysz takie stare furgonetki - tam je sprzedają

piwo - osobiście najbardziej lubię Duvel, Orval, Chimay, Rochefort, Leffe. Spróbuj też Kriek'a - piwo wiśniowe; osobiście bardzo lubię - świetny wytrawny smak z nutą owocową (żadne tam ohydztwo typu piwo z sokiem) - ale raczej nie polecam innych owocowych wynalazków typu piwo jagodowe, bananowe itp.. tylko klasyczny wiśniowy Kriek.
            o i białego też spróbuj - Hoegaarden

możecie się powłóczyć po mieście po prostu nie wchodząc do muzeów, jak zamknięte - ja osobiście przepadam za architekturą brukseli, więc nie mogę się napatrzeć. wiele fajnych rzeczy zobaczycie na zewnątrz

nie wiem, kiedy dokładnie będziesz - ale 25-27 maja jest Maraton jazzowy - super impreza. darmowe koncerty na Grand Place, Sablon, Place Sainte Catherine - polecam
              • zielona_magnolia Re: Bruksela-co zwiedzac 03.05.12, 15:48
                dziewczyny jeszcze jedno pytanie - wlasnie przegladam strone z transportem miejskim i czy jak kupie bilet za 1.80 to moge na nim jechac tylko jednym autobusem czy jest jakis czas przejazdu i np,moge sie przesiadac? i czy bilety na metro i autobusy sa te same czy inaczej place ?
                aha i bilet kasuje czy pokazuje kierowcy?

dzieki smile
                • lady_nina Re: Bruksela-co zwiedzac 03.05.12, 16:37
                  bilet jest ważny przez godzinę od 1-go skasowania - możesz się w tym czasie przesiadać ile chcesz; kasownik pokaże Ci transfer, kierowcy nic nie musisz pokazywać, ale w razie czego możesz u niego kupić bilet. ten sam bilet jest na tramwaje, autobusy i metro.
                  kupcie sobie z córką bilet - kartę na wiele przejazdów - teraz są bodajże na 5 i 10 przejazdów, wychodzi taniej niż pojedyncze bilety. to jest na okaziciela, więc wystarczy 1 dla Ciebie i córki - kasujesz po prostu 2 razy po wejściu. Kupić można w takich biletownikach, które są przy wielu przystankach, na stacjach metra. można tam płacić gotówką albo kartą bankomatową (nie jestem pewna co do kredytowych) - możesz sobie wybrać angielski do obsługi jeśli nie znasz francuskiego czy flamandzkiego
                  • sofi75 nieprawda 03.05.12, 17:21

Kup
                    > ić można w takich biletownikach, które są przy wielu przystankach, na stacjach
                    > metra. można tam płacić gotówką albo kartą bankomatową

W biletownikach placic mozna tylko:
                    a) bankcontactem - czyli karta bankomatowa belgijska
                    b) monetami (nowe biletowniki rozstawione jakis rok temu nie przyjmuja banknotow, bo brak stosownego wlotu)
                • blueaha Re: Bruksela-co zwiedzac 03.05.12, 17:44
                  mozna jeszce sobie kupić taki bilet, który jest na komunikację miejską i dzięki niemu tez nie płacisz za wejscia do muzeów albo płacisz mniej. A i bilet na strefe miejską upowaznia do przejazdów pociągami w strefie miejskiejwink
                  bilet
                  to jest ogólnie strona komunikacji miejskiej w brukseli.
                  --
                  fotoforum.gazeta.pl/photo/0/pd/fh/3tsh/OrAVCGg9bBFaTMaYzA.jpg Mój synek ssącywink
    • sokhna Re: Bruksela-co zwiedzac 03.05.12, 18:01
      Dla 12 letniego dziecka ciekawe bedzie, jak ktos wspomnial, atomium, a zaraz obok Mini Europa (tam spokojnie trzeba liczyc 2-3 godz.) - super miejsce.
      --
      "Kein Kalk, kein Verschleiß, keine Ahnung" by Dr Eichhorn
    • kosc_ksiezyca Re: Bruksela-co zwiedzac 03.05.12, 20:46
      Bruksela jest piękna smile

Całą "starówkę" możecie zrobić w jeden dzień, a tam przede wszystkim Maneken-Pis, piękne kamienice, trochę budynków sakralnych oraz: gofry, frytki, czekolada i (dla Ciebie smile) piwo. Poza tym oczywiście Atomium i Mini Europa, chociaż na mnie, dorosłej, nie zrobiło wielkiego wrażenia, ale dla nastolatki będzie w sam raz.

Plus oczywiście dzielnica europejska (parlament + instytucje i przedstawicielstwa, można wejść do informatorium, wziąć ciekawe broszury o UE i PE, w każdym języku Unii) oraz dzielnica ambasad.
      • evita33 Re: Bruksela-co zwiedzac 13.05.12, 09:44

My byliśmy 2 lata temu - mielismy stacjonarkę u znajomych w MOns -super miasteczko- sympatyczni ludzie, fajny rynek i co krok fajne knajpki, kafejki, katedra - można podjechać i zobaczyć pod Shape - baza NAto . BYlismy równiez w w wielkim fantastycznym 55 ha Park Paradisio w Brugelette w Hainaut.Oprócz wielu gatunków zwierząt można oczy nacieszyć ogromną ilością gatunków roślin.Ogród chiński położony na wodzie, po której brodzą czaple, z licznymi labiryntami, zarośnięty wysoką trawą wodną i bananowcami, z bonzai, z mozaiką na posadzce, wielkim dzwonem spełniającym życzenia.Flamingi kąpiące się w stawie to dla mnie widok, jak z bajki. My bylismy w okresie sierpnia więc udało nam się rózwniez trafić święto Ducasse w Ath. Tradycje tej imprezy sięgają XIII wieku a jej głównym punktem jest wspaniała parada z olbrzymimi figurami przedstawiającymi bohaterów historycznych i ludowych.
        No i oczywiście sama Bruksela - tam pojechaliśmy samochodem, któe zostawiliśmy pod Atomium -koniecznie trzeba tam wejść zobaczyc - po wyjściu zaraz naprzeciwko Mini Europa - znane budynki Europy w miniaturze , tuz obok mini miasteczko z knajpkami róznych miejsc europejskich.Każda knajpka podaję jedzenie swojego państwa.NIetstey jak my byliśmy nie było knajpki polskiej. Na koniec ze względu na mniej niż średnią znajomość języka angielskiego ( chociaz w Belgii nie bardzo po angielsku chca rozmawiać -góruje francuski) wsiedliśmy w autobus piętrowy - który jeżdzi objazdowo po miescie - najważniejsze miejsca (też Parlament)- w autokarze kazdy dostaje słuchawki i słucha przewodnika w wybranym przez siebie języku, Dla nas najbardziej zrozumiały był j. rosyjski. Do Gent niestety nie dojechalismy a warto .
    • schat-be Re: Bruksela-co zwiedzac 17.05.12, 14:09
      Oprócz standardów, które można znaleźć w przewodniku (Grand Place, Atomium, Manneken Pis itd.), bardzo polecam:
      - frytki z Maison Antoine na Place Jourdan - koniecznie, nie zniechęcajcie się długą i wolno poruszającą się kolejką! Weźcie frytki (i koniecznie cheese crack!) i udajcie się do jednej z knajpek wokoło placu (zwykle mają wywieszkę, że można wnosić frytki) i zamów jakieś dobre piwo
      - jeśli nie Maison Antoine, to przyzwoita "fryciarnia" jest jeszcze na tyłach giełdy (Beurs) - na rogu uliczek Henri Mausstraat i Zuidstraat (Rue de Midi)
      - no i obowiązkowo mule z frytkami (mosselen met fritjes - nie wiem, jak to po francusku, chociaż w sumie sezon teoretycznie zaczyna się w lipcu)
      - co do piwa, to jestem raczej fanką piw niezbyt gorzkich, mnie ujęły: framboos (lambic malinowy) i kriek (lambic wiśniowy), do tego geuze (mieszanka dwóch rodzajów lambika)
      - a propos lambików - bardzo ciekawe jest zwiedzanie browaru, w Brukseli jest bardzo sympatyczny browar, nazywa się Cantillon, gdzie wszystko wytłumaczą (choć raczej nie po polsku), a na koniec dadzą do degustacji (uwaga jedna: smak ich owocowych wyrobów jest dużo wytrawniejszy, niż lambiki dostępne w sklepie), naprawdę warto ( www.cantillon.be/br/3_1 )
      - wyrwanie się z Brukseli - do Gandawy (Gent) lub Brugii (Brugge) - koniecznie, szczególnie to drugie miasto zachwyca
      • schat-be Re: Bruksela-co zwiedzac 17.05.12, 14:24
        No i zapomniałam:
        - gofry - jak to już zostało wspomniane, spróbujcie oba rodzaje (osobiście wolę Liege)
        - przy jednej z uliczek odchodzących od Grand Place (Rue de la Colline) jest Leonidas, w którym sprzedają truskawki i banany nadziane na patyk i obtoczone w rozpuszczonej czekoladzie - niebo w gębie!
        - wejdźcie do byle jakiego GB albo Delhaize i kupcie Speculoos Pasta Crunchy - takie smarowidło z chrupiącymi kawałkami ciasteczek Speculoos... bardzo niebezpieczne wink
      • wroclove.info Re: Bruksela-co zwiedzac 17.08.12, 15:47
        Jadącym z Wrocławia do Brukseli i wszystkim, którzy szukają pomysłu dotarcie z Charleroi-Bruxelles do centrum, pomysłu na spędzenie miło czasu lub romantycznego uniesienia polecam fajny artykuł:

wroclove.info/2012/08/12/5-dni-w-belgii-jak-popoludniowy-wypad-za-miasto/
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka