Dodaj do ulubionych

Radni chcą informacji, dlaczego miasto rezygnow...

24.07.12, 21:00
"Przypomnijmy: Lubawski zdobył prawie 10 lat temu władzę w Kielcach pod hasłem jednoczenia prawicy przeciw rządzącemu wówczas SLD. Założył w tym celu Stowarzyszenie Samorząd 2002, w kolejnych wyborach jego kandydaci startowali z list komitetu Porozumienie Samorządowe. Po wygraniu pierwszych wyborów na prezydenta miasta sprowadził do ratusza najbliższych współpracowników z urzędu wojewódzkiego z okresu, gdy był wojewodą świętokrzyskim. Większość jest z nim do dziś. To m.in. sekretarz miasta Janusz Koza, dyrektor wydziału spraw obywatelskich Jerzy Król, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego Krzysztof Przybylski, dyrektor zakładu obsługi UM Zygmunt Mazur i prezes Korony, a poprzednio szef biura kontroli w ratuszu Tomasz Chojnowski. Pierwszym zastępcą Lubawskiego został i pozostaje do dziś mimo osiągnięcia wieku emerytalnego Andrzej Sygut, który pod koniec 2001 roku stracił stanowisko kuratora oświaty. Zwolniony w czasie rządów SLD z kuratorium Wojciech Dębski jest dyrektorem MOSiR-u. Za nimi z dyrektorskiego stanowiska w kuratorium na dyrektora wydziału edukacji do ratusza przyszedł Mieczysław Tomala. I także przetrwał do dziś, choć w 2004 roku wyszło na jaw, że niezgodnie z prawem uzyskał stopień nauczyciela dyplomowanego.

Na kierownicze stanowiska Lubawski powoływał też ludzi, którzy wspierali go w kolejnych kampaniach wyborczych. Szef jego sztabu z 2002 roku Bogdan Klikowicz do 2010 roku był członkiem zarządu w PUK-u. Jego brat Marek awansował na dyrektora wydziału inwestycji i aktywizacji gospodarczej, a gdy się nie sprawdzał na tym stanowisku, został dyrektorem wydziału mieszkalnictwa. Udzielający się także w sztabie Zygmunt Mazur dostał nie tylko stanowisko dyrektora zakładu obsługi UM, ale również przewodniczącego rady nadzorczej w KTBS-ie. Jego syn natomiast był najpierw kierownikiem stadionu lekkoatletycznego, potem wyjechał do Anglii, ale po powrocie czekało na niego nowe stanowisko w MOSiR-ze.

Była prezes Radia Kielce Mira Bielecka weszła do rady nadzorczej RPZ-etu, a jej mąż został wicedyrektorem MZB. Wspomagający także Lubawskiego inny były prezes tej rozgłośni, a wcześniej naczelny kieleckiej redakcji "Gazety" Janusz Knap w ubiegłym roku wygrał konkurs na dyrektora nowej miejskiej instytucji Wzgórze Zamkowe. Był jedynym kandydatem. Knap dorabia sobie również w radzie nadzorczej MPEC (od kwietnia do grudnia ubiegłego roku 9 tys. zł). Przemysław Predygier, który prócz wspierania Lubawskiego zasłynął sprowadzaniem do Kielc katarynek, pełni obowiązki dyrektora teatru Kubuś. Wkrótce obejmie pewnie specjalnie dla niego szykowane stanowisko wicedyrektora tego teatru.

Przez pierwsze lata rządów Lubawski miał wsparcie PO i PiS. Teraz jego głównym zapleczem jest wspomniany Samorząd 2002, uaktywniający się w okresie wyborów. Prezesuje mu oczywiście Lubawski. Skarbnikiem jest Tomasz Chojnowski. I jak na skarbnika przystało, na brak pieniędzy nie może narzekać. W ubiegłym roku jako prezes miejskiej spółki futbolowej Korona zarobił 195 240 zł (brutto), ponad 50 tys. więcej niż prezesi spółek komunalnych. Oni też nie mogą jednak narzekać. Michał Miszczyk, członek ścisłego kierownictwa Samorządu 2002, jako prezes RPZ-etu zainkasował 141 290 zł i blisko 28 tys. jako członek rady nadzorczej Yu Long Construction, czyli spółki miasta z Chińczykami. Kolejne blisko 95 tys. zł zarobiła jego żona, która jest członkinią zarządu PGO.

Zastępcą Lubawskiego w Samorządzie 2002 jest radny Witold Borowiec. Prócz diety radnego pobiera także ryczałt członka zgromadzenia Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji. W sumie daje to ponad 40 tys. zł rocznie, kilkanaście tysięcy więcej niż renta, którą otrzymuje z ZUS.

Na diecie i ryczałcie jeszcze lepiej żyje Władysław Burzawa, który początkowo był radnym z list Wspólnoty Świętokrzyskiej i LPR, a drugą z kolei kadencję trzyma z Lubawskim. Jako przewodniczący komisji gospodarki komunalnej bierze co miesiąc około 1800 zł diety. Jako przewodniczący zgromadzenia wspomnianego międzygminnego związku ma około 30 tys. zł rocznie.

Z wodociągów nie tylko wodę czerpie również Jan Gierada. Do "marnych" 138 160 zł pensji dyrektora szpitala wojewódzkiego i 17 200 zł diety radnego doszło mu za 2011 rok 29 570 zł ryczałtu za to, że jest sekretarzem zgromadzenia MZWiK. Został tam wybrany dzięki temu, że SLD w tej kadencji udziela wsparcia Lubawskiemu. Nie jest bynajmniej jedynym działaczem lewicy, który doświadczył hojności prawicowego prezydenta Kielc. Niedługo po pierwszych wygranych wyborach mianował on prezesem KTBS-u Zdzisława Skowrona, w czasach PRL-u I sekretarza Komitetu Miejskiego PZPR. Bynajmniej nie z jakichś resentymentów, ale czystego wyrachowania. Skowron bowiem w 2002 roku wystartował wbrew SLD w wyborach prezydenta miasta. Szans nie miał żadnych, ale odebrał trochę głosów lewicowego elektoratu Włodzimierzowi Stępniowi, z którym Lubawski toczył bój o zwycięstwo.

Od ubiegłego roku prezesem KTBS-u jest Krzysztof Obratański, były burmistrz Końskich. Posadę w Kielcach zawdzięcza temu, że wspierał Lubawskiego i jego Porozumienie Samorządowe w wyborach do sejmiku województwa. Wprawdzie lista PS zdobyła tylko jeden mandat, ale przypadł on najbliższemu współpracownikowi prezydenta Januszowi Kozie. Były wójt Masłowa Włodzimierz Korona, który również wspomagał rządzące w Kielcach ugrupowanie, po przegraniu wyborów w gminie dostał stanowisko wicedyrektora MUP-u. Ryszard Mańko, w 2006 roku kandydat Lubawskiego na wójta Sitkówki-Nowin, jest teraz dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Z kolei były wiceburmistrz Włoszczowy, przed 10 laty pełnomocnik Samorządu 2002 we Włoszczowie, po przegranych u siebie wyborach otrzymał w Kielcach posadę prezesa PUK-u. Za 2011 rok zarobił 131 454 zł. Ryszard Muciek, prezes spółki Port Lotniczy Kielce, dostał w tym samym czasie130 899 zł. Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę odprawianych przez ten port lotniczy pasażerów, to całkiem niezła sumka..."

m.kielce.gazeta.pl/kielce/1,106510,12066693,Jak_dziela_stolki__Prezydent_Lubawski_tez_potrafi.html
Obserwuj wątek
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka