Dodaj do ulubionych

Dlaczego rad nie został odkryty w Krakowie

15.01.11, 16:26
"to właśnie Kraków ze swoją Almae Matris"

Nadużywanie określenia Alma Mater jest pretensjonalne, ale jeśli jest połączone z nieuctwem, mamy do czynienia z tragedią (nie rzymską). Autorka udaje, że zna łacinę i próbuje odmienić Alma Mater, ale użyła niewłaściwego przypadka: zamiast genetiwem powinna się posłużyć ablatiwem.

Jak się nie wie, jak odmienić słowo łacińskie, najlepiej go nie odmieniać. Ale żeby to wiedzieć, trzeba czytać słowniki języka polskiego. A piszący w Gazecie coraz rzadziej to robią.

Po przeczytaniu takiego zagajenia nie mam ochoty na ciąg dalszy.
Edytor zaawansowany
 • szczekoscislawa 15.01.11, 16:45
  Właśnie - coś mi tu nie grało, aż sobie przypomniałam łacińskie deklinacje:) Czyli czyjaś niewiedza w moim przypadku odniosła pozytywny skutek.
 • Gość: skosem IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.01.11, 16:46
  Rany boskie! Nie tylko zły przypadek zastosowano artykule, co jest obrzydliwie pretensjonalnie, ale i porada nie jest w porządku. Naprawdę. Profesor Ulewicz zawsze syczał nad tym i jeszcze nad akcentem w wyrażeniu honoris causa.
 • szczekoscislawa 15.01.11, 16:49
  Porada poradą, niestety tutaj szkoły są różne.
  Osłabiła mnie "Matka Karmicielka" (Almae Matris) w osobie wybitnego fizyka, prof. Augusta Witkowskiego:)))
 • Gość: tmx IP: *.acn.waw.pl 15.01.11, 16:57
  "Fryderyk Chopin, gościł w naszym mieście ledwie tydzień i to przejazdem, w drodze do Wiednia (druga połowa lipca 1929 r.)."

  Nie dość że z łaciną słabo to historia też leży. W 1929 roku to chyba w trumnie tego Chopina wozili po Krakowie. :D
 • Gość: Gość IP: *.adsl.inetia.pl 15.01.11, 20:43
  Nie tylko data wizyty pomieszana, ale też miejsce. Chopin nie gościł w przez wspomniany tydzień w Krakowie, tylko w Podgórzu, które było wtedy odrębnym miastem. Gościł na terenie obecnego Krakowa, ale nie w Krakowie, bo mieszkał przy Rynku Podgórskim!
 • Gość: pokorny IP: *.dynamic.chello.pl 15.01.11, 17:57
  A prof. Maciej Józef Brodowicz dowodził, że kobietom z oczywistych względów nigdy nie wyrastają zęby mądrości. Luminarze naszej rodzimej medycyny mieli na myśli nie tylko lekarską profesję, zarezerwowaną ich zdaniem wyłącznie dla mężczyzn; chodziło im o zakaz wstępu dam w uniwersyteckie progi w ogóle. Nawet Gabriela Zapolska przekonywała, że studia ograniczają kobiecie wolność

  Więcej... krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798,8946026,Dlaczego_rad_nie_zostal_odkryty_w_Krakowie.html#ixzz1B7kGaP00


  SŁUSZNIE KOBIETY POWINNY SŁUŻYĆ MĘŻCZYZNĄ I ZAJMOWAĆ SIĘ DOMEM A PRZEDE WSZYSTKIM RODZIĆ DZIECI !!!!!!!!
 • Gość: gość portalu IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.01.11, 18:33
  Mniejsza i łacinę. Ale cały artykuł... np. "najstarszy uniwersytet" tago bardzo nie luię, bo tak naprwdę ta uczelnia isniteje od czasów rozwijania Akademii krakowskiej pod zaborem, wcześniej praktycznie nie funkcjonował na europejskiej mapie.

  Teraz oczywiście to mu się przypina politycznie poprawne brożki, a to o koperniku, a to o nawojce, pierwszej kobiecie studentce ever, jakoby...

  Również czymś takim jak o "krakowskiej szkole matematyki" jako matematyk po UJ nie mogę powiedzieć za wiele. owszem, mieszkało okresami kilku matematyków ze Lwowa w krakowie, ale mało co z tego wynikalo poza ich własną osobista pracą.
 • Gość: M IP: *.absystems.pl 18.01.11, 14:49
  trudno sie nie zgodzic, Jasienica zdaje sie podobnie wyraza sie o uczelni zalozonej przez Kazimierza Wielkiego, ktora niemal do czasow Stanislawa Augusta zajeta w wiekszosci byla prawem kanonicznym i teologia, zadnej powaznej nauki nie uprawialo sie w Krakowie
 • Gość: Arkadiusz IP: *.ghnet.pl 15.01.11, 19:20
  Chopinowi chyba trudno było być w Krakowie w lipcu 1929 roku ?
 • Gość: eeeee IP: *.med.nyu.edu 15.01.11, 20:32
  czy Sklodowska po slubie w ogole poslugiwala sie polskim nazwiskiem? smiem watpic; jej nazwisko brzmialo Curie i pod takim nazwiskiem dostala nagrody Nobla;
 • Gość: imd IP: 82.177.125.* 15.01.11, 21:46
  super komentarze!notościemnierozwalili! wreście trocha uśmiechu w tym tygodniu!
  to lubie:
  "Teraz oczywiście to mu się przypina politycznie poprawne brożki, a to o koperniku, a to o nawojce, pierwszej kobiecie studentce ever, jakoby..." "brożki" od Brożka, znaczy Joannes Broscius i Broscianum się przypina jak łatki? Tego matematyka, co to go nie było, tak jak nie było polskiej nauki na Uniwerystecie, bo gdzieżby była??! tylko w Ełropie była, bo tu, panie - zascianek zawsze był. A "koperniku" od pierniku? i nawojce - od sławojce? I tu jeszcze: "Sklodowska po slubie w ogole poslugiwala sie polskim nazwiskiem? smiem watpic; jej nazwisko brzmialo Curie i pod takim nazwiskiem dostala nagrody Nobla" No i CO??? Skłodowska była Kurie i w dodatku Francuzem zatem nie-kobitą - stąd nobel sie Francuzom należy, ot co!
 • Gość: eeeee IP: *.med.nyu.edu 16.01.11, 17:40
  nie chodzi o krytyke UJ ale o krytyke rzetelnosci dziennikarskiej
 • Gość: M IP: *.absystems.pl 18.01.11, 14:52
  Curie-Skłodowska - taki zwyczaj we Francji, ze nazwisko męża, jeśli ma być podwójnie, to ląduje przed panieńskim, inaczej niz w Polsce, i tak się ową panią powinno pisać, Skłodowska-Curie z punktu widzenia nawet polszczyzny jest raczej niepoprawne
 • Gość: Me1 IP: 194.42.110.* 15.01.11, 23:17
  Tutaj nigdy nie liczyły się rzeczywiste umiejętności a czołobitność, znajomości i tradycja (czytaj wstecznictwo). I bez czytelnych twardych reguł (czytaj patenty i publikacje filadelfijskie) nic się nie zmieni. Banacha też przecież przegonili
 • Gość: pies na durni IP: *.nwrknj.east.verizon.net 15.01.11, 23:39
  ... kuria biskupia. a wszystkie inne won .....
 • the_rapist 16.01.11, 11:44
  Poprawcie ten nieszczesny rok 1929 na 1829, chyba ze mnie w szkole zle uczyli o latach zycia Chopina.
 • Gość: adas IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.01.11, 11:53
  Fryderyk Chopin, gościł w naszym mieście ledwie tydzień i to przejazdem, w drodze do Wiednia (druga połowa lipca 1929 r.).
  TO CHYBA POMYLKA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! NIESTOSOWNY ZART, LUB DUZE NIEDOPATRZENIE DZIENNIKARZA!!!!!!!!!!!!!!!

 • anteas 16.01.11, 20:24
  "Dlaczego rad nie został odkryty w Krakowie?" - A dla czego nie został odkryty w Atenach albo innym Budapeszcie? Bo osoba która go odkryła nie mieszkała wtedy w Krakowie, Atenach ani w Budapeszcie tylko gdzie ińdziej! CZy ja to redaktorowi tłumaczyć muszę? Niech wraca do przedszkola jak taki mądry.

  Reszty artykułu nie czytałem bo szkoda mojego czasu.
 • Gość: nanna IP: *.play-internet.pl 20.01.11, 08:47
  pytanie tylko, dlaczego Skłodowska nie mieszkała wtedy w Krakowie, a w Paryżu i tam prowadziła swoje badania? bo była kobietą i senat UJ (a nie August Witkowski, który sam był za, choć artykuł zdaje się sugerować inaczej) nie zgodził się na jej zatrudnienie. więc wyjechała z Krakowa.
  a czy rzeczywiście rad zostałby tu odkryty, gdyby została, to już gdybanie.
 • Gość: ? IP: 77.236.16.* 16.01.11, 22:16
  Pani Ałtorko Siwiec

  zamiast pisania artykułów w GW

  proponuję karierę w jakiejś innej dziedzinie,,,,,

  może taniec na rurze
  albo sprzedaż obwarzanków ???
 • Gość: M IP: *.absystems.pl 18.01.11, 14:55
  ani jedno ani drugie: obwarzanki trzeba liczyc i pieniadze za nie, a jesli autorka nie rozroznia 1829 od 1929 to nie ma co 'liczyc' ze z obwarzankami bedzie lekko, a taniec na rurze wymagalby jakiegos wdzieku, ktorego w tekscie nie widac...niestety, zaproponuj cos innego,:-)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka