Dodaj do ulubionych

Stawki za wywóz śmieci. Im większy dom, tym drożej

IP: *.183.128.64.dsl.dynamic.t-mobile.pl 09.02.13, 07:43
"Takie stawki MPO proponuje dla nieruchomości wyłącznie mieszkalnych. W praktyce oznacza to przede wszystkim domy. Stawki dla firm oraz osiedli byłyby naliczane na podstawie tzw. systemu mieszanego, w którym opłata byłaby uzależniona od pojemności śmietnika"

Domy o powierzchni 40 czy 60 m2 ???
Są takie??
Ale wymyślili.
Obserwuj wątek
  • Gość: balusz Stawki za wywóz śmieci. Im większy dom, tym drożej IP: *.ists.pl 09.02.13, 07:58
   Kompletnie idiotyczny pomysł. Według urzędasa z MPO śmieci produkują metry kwadratowe.
   Że też wśród urzędników jest najwiekszy odsetk idiotów.
   Jeszce w jednym sie myli. W TOKFM, ekspert od gospodarka odpadów mówił że odsetek śmieci w lasach to zaledwie promil z ogółu śmieci.
   Ta ustawa to po prostu kolejny podatek na działania samorządu na które oszust rostowski nie daje pieniędzy, a zadania przydziela
   • Gość: Piotr Re: Stawki za wywóz śmieci. Im większy dom, tym d IP: *.183.128.64.dsl.dynamic.t-mobile.pl 09.02.13, 14:57
    Ta cała ustawa to idiotyczny temat bo jej zadaniem jest bowiem zlikwidować wysypiska z lasów.
    Oni myślą, że jak wprowadzą ustawę to znikną z lasów opony, materiały budowlane, odpady z małych warsztatów czy poremontowe etc których w lasach zalega najwięcej. Mało kto jedzie z jednym workiem z gospodarstwa domowego aby go wyrzucić do rowu w lesie choć napewno takie przypadki nie są wyjątkowe. Wszystko co do tej pory lądowało w lasach dalej tam lądować będzie a płacić więcej będą ci którzy do tej pory korzystali z usług wywozu na wysypiska.

    Ten proceder wyeliminować mogą tylko kary za wysypywanie śmieci w lasach. Zamiast podnosić opłaty trzeba prywatnym firmom zlecić monitorowanie takich dzikich wysypisk a opłacać je ze ściąganych mandatów. Gdyby do tego jeszcze po złapaniu delikwenta dodać konieczność wysprzątania okolicy w promieniu 1 km na własny koszt to mamy czyste lasy bez debilnych ustaw śmieciowych.
   • Gość: barbara Re: Stawki za wywóz śmieci. Im większy dom, tym d IP: *.ifj.edu.pl 11.02.13, 12:21
    Zgadzam sie w 100%. Bezsensowne i bardzo tendencyjne rozwiazanie!!!! Mieszkajac w trzy osoby w malym domu na przedmiesciach nie mam czym zapelnic kubla co dwa tygodnie, a musze za taka czestotliwosc placic (odpadki kuchenne i ogrodowe kompostuje, a reszte segreguje i oddaje 1-2/miesiecznie zoltych workow ze smieciami segregowanymi). Dlaczego mam placic ponad 200% tego co do tej pory????? To bezsensowna metoda naliczania, pustostany i staruszkowie mieszkajacy samotnie w duzych domach beda oplatami za smieci poprawiali budzet... To ludzie produkuja smieci nie metraz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Gość: Mi-Ki Stawki za wywóz śmieci. Im większy dom, tym drożej IP: *.dynamic.chello.pl 09.02.13, 09:46
   To wszystko jest chore. Mieszkam sam w lokalu mającym 43 m. Obok jest mieszkanie 1-pokojowe, mające poniżej 40 m, w którym mieszka małżeństwo z 2 dzieci. Segreguję śmieci, obiady jadam na mieście, niepełny worek ze śmieciami wyrzucam raz na tydzień (tak naprawdę jest w nim miejsce na kolejne 2 tygdonie). Codziennie rano gdy wychodzę do pracy widzę pełny wór do wyrzucenia stojący pod drzwiami sąsiadów. Z pomysłów MPO wynika, że ja za moją 1/3 worka wyrzucaną do śmieci raz w tygodniu zapłacę więcej niż 4 osoby wyrzucające duży worek codziennie!
     • Gość: grzeczna Re: Jak wyrejestrować dom z MPO ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.02.13, 13:22
      Gość portalu: ciekawa napisał(a):

      > Myslisz, że jak pusty będzie lokal to haraczu nie trzeba będzie płacić?

      ----------------------------------------

      Tak myślę, bo jeśli nikt tam nie będzie zameldowany to nikt nie będzie produkował śmieci.
      Czasy są takie, że mieszkań jest pod dostatkiem i nie w każdym domu mieszkają ludzie, a jak nie mieszkają to nie nie produkują śmieci. Dużo jest w domów, w których mieszka jedna osoba lub dwie , dzieci wyjechały za pracą za granicę, zostają ludzie starzy i samotni - i w kogo uderza ta reforma metrażowa ?
      Rynek nieruchomości sprzedaży pęka w szwach, a po takich podwyżkach śmieci pęknie jak balon, bo kogo będzie stać utrzymać dom ?

      Jest pewne, przybędzie biedaków. Do tego dążą takie reformy.
      Ludzie ludziom gotują taki los.
  • Gość: Grzegorz Stawki za wywóz śmieci. Im większy dom, tym drożej IP: 212.160.154.* 09.02.13, 10:44
   Mieszkamy z żoną i dzieckiem w domu 110m, obecnie płacę 36zł/mies. (2 razy w mies kosz 110l, często zapełniony do połowy- firma Van Gensevinkel). Segreguję również odpady. W/g tego co proponuje przyszły monopolista na terenie miasta Krakowa MPO zapłacę 64zł/mies. Brawo tak trzymać panowie URZĘDASY. Nie dopuścić konkurencji, wybrać najdroższą firmę i napisać że UE nakazuje takie zmiany.
   • Gość: macho Re: Stawki za wywóz śmieci. Im większy dom, tym d IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.02.13, 20:12
    To z domami to jakaś kosmiczna bzdura!! Rozumiem że w bloku mieszkalnym nie wiadomo ile kto śmieci wrzucił do wspólnego pojemnika i ile każdy ma zapłacić - dlatego trzeba to jakoś uregulować .Ale co mają do tego domy jednorodzinne??? Mam kubeł -wiadomo że to ja wrzucam do niego śmieci -więc ile kubłów wywiezione- tyle płacę i proste !!! Mam dopłacać MPO do wywozu z tego tytułu że mam większy metraż niż mieszkania w bloku?? Niech się ktoś opamięta w tym MPO !! Wiadomo że będą chcieli jak najwięcej kasy zgarnąć.Ja jestem bardzo zadowolony z firmy Van Gansevinkel i nie chcę nic zmieniać .Nie podpiszę umowy z firmą której nie chcę!
    • tymon99 Re: Stawki za wywóz śmieci. Im większy dom, tym d 09.02.13, 23:57
     Gość portalu: macho napisał(a):

     > kubeł -wiadomo że to ja wrzucam do niego śmieci -więc ile kubłów wywiezione-
     > tyle płacę i proste !!!

     wiem, że trudno ci będzie w to uwierzyć, ale wśród właścicieli domów, być może twoich sąsiadów, zdarzają się jednostki nieuczciwe: jeden kubeł na miesiąc wywiozą, a reszta po trochu - część do lasu, część do publicznego kosza, część do pieca.

     --
     you will start out standing
     proud to steal her anything she sees
     • Gość: internauta Re: Stawki za wywóz śmieci. Im większy dom, tym d IP: *.adsl.inetia.pl 10.02.13, 11:45
      "Tymon99", ty masz jakąś potworną obsesję dotyczącą właścicieli domków jednorodzinnych. WSZYSTKICH ich OSKARŻASZ o palenie śmieci w piecach c.o., teraz TWIERDZISZ, że to WŁAŚNIE właściciele domków wywożą śmieci do lasu. Stosujesz sztywne kryterium: ma dom - jest bandytą, ON i TYLKO ON truje środowisko, ON i WŁAŚNIE ON wywozi śmieci do lasu. Ciekawe, co im jeszcze przypiszesz. Człowieku, lecz się, nęka cię mania prześladowcza! To naprawdę poważna choroba, skorzystaj z pomocy specjalisty.
  • tiwwit Stawki za wywóz śmieci. Im większy dom, tym drożej 09.02.13, 10:48
   Czegoś tu nie rozumiem: dlaczego prezes MPO wypowiada się już o stawkach wywozu śmieci? Przecież firmę, która będzie miała się tym zajmować ma dopiero wyłonić przetarg, w którym to radni ustalą stawki i sposób ich naliczania.
   Oczywiście tajemnicą poliszynela jest to że nowa ustawa o wywozie śmieci jest dziurawa jak sito i pozwala na szerokie pole do nadużyć.
   Więc być może monopolista czuje się na tyle pewnie, aby proponować kilkaset procentowe podwyżki.
  • Gość: tuonela Stawki za wywóz śmieci. Im większy dom, tym drożej IP: *.artus.net.pl 09.02.13, 10:53
   Nie wiem dlaczego urzędnicy nie potrafią pojąć, że to nie m2, gospodarstwa domowe, czy m3 wody produkują śmieci tylko ludzie. Dlaczego mam płacić chore stawki skoro to urzędy nie radzą sobie z meldunkami. My mieszkamy w 2 osoby w domu (ok 100m2 i jest to raczej malutki domek). Kosz 120l odbierany co 2 tygodnie - zawsze zapełniony góra do połowy. Segregujemy śmieci, co w przypadku domu łatwo sprawdzić, a jak maja zamiar sprawdzać czy mieszkańcy bloków segregują? Podpisywane worki naśmieci ??
  • Gość: garbage Stawki za wywóz śmieci. Im większy dom, tym drożej IP: *.mannet.pl 09.02.13, 11:11
   Interesujące. Mam do o powierzchni 160m2, w tym garaż. Do tej pory płaciłem 114 złotych kwartalnie (odpady komunalne odbierane dwa razy w miesiącu, kubeł na 120 litrów, a segregowane śmieci odbierane raz w miesiącu). Tak wygląda realna sytuacja dla czteroosobowej rodziny. Dlatego nie powinno wygrać MPO,tylko każda inna prywatna firma, która zrobi to lepiej i taniej. Tylko czy mają taką siłę przebicia?
   • Gość: garbage Re: Dlaczego MPO? IP: *.mannet.pl 09.02.13, 11:32
    Przetarg. Istotne będą zapisy konieczne do spełnienia przez oferenta. Wyobraź sobie, że w Krakowie mamy np. 10 operatorów. MPO jest najdroższe, ale np. jako jedyne ma 100 śmieciarek, a reszta poniżej 70. W warunkach mógłby się pojawić zapis, że niezbędnym kryterium jest ilość posiadanych śmieciarek i ma być ich nie mniej niż np. 75... Oczywiście mądre firmy zaczną główkować i może dogadają się. Założą wtedy konsorcjum (o ile zamawiający (miasto) dopuści taką możliwość. Itd itd.
  • Gość: ja Stawki za wywóz śmieci. Im większy dom, tym drożej IP: *.zax.pl 09.02.13, 11:20
   Czegos tu calkiem nie rozumiem. Przeciez w domach placi sie od ilosci smieci. Jest oplata za jeden kubel o konkretnej pojemnosci. Jak mam raz wiecej smieci, to doplacam. Niby dlaczego teraz mam placic od metra domu?
   Na osiedlach tez mozna placic od ilosci kublow. A dalsze rozliczenia, to powinna byc wewnetrzna sprawa spoldzielni (wlasciciela konkretnego smietnika).

   Oplaty uzaleznione od ilosci kublow, czyli faktycznej ilosci smieci, to jest jedyny sprawiedliwy sposob.
   • Gość: garbage Re: Stawki za wywóz śmieci. Im większy dom, tym d IP: *.mannet.pl 09.02.13, 11:28
    Jeśli mieszkańcy podchodzą do tematu uczciwie, to taka metoda jest najwłaściwsza, ale można generować 480 litrów śmieci co miesiąc, a płacić za 240, bo resztę podrzuca się do osiedlowych kubłów, albo do... lasu.

    Tak na marginesie segregowanie nie boli, a najszybciej uczą się to robić właśnie mieszkańcy domów, gdy sobie przeliczą ile musieliby zapłacić za śmieci, gdyby wszystkie śmieci traktowali jak odpady komunalne. Wtedy propozycja MPO byłaby dla nich i tak tania.
  • 1234qwerty Stawki za wywóz śmieci. Im większy dom, tym drożej 09.02.13, 12:05
   Wygra MPO bo to spółka miejska i im droższa tym lepiej bo więcej kasy z niej się wyjmie na spłaty różnych fanaberii Machlojkowsiego i radnych bezradnych. To samo jest z cenami biletów w MPK a później kretyni mówią o uspokojeniu ruchu w mieście. A tak na marginesie to dlaczego ma być drożej a nie taniej, wie ktos może??
  • Gość: mmm Stawki za wywóz śmieci. Im większy dom, tym drożej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.02.13, 12:28
   Chyba zwariowali od powierzchni, co oznacza, że jeśli ktoś ma dom 101 metrów plus strych plus piwnica plus garaż co da łącznie 350 metrów zapłaci 200 zł miesięcznie? pomimo, że mieszkają tam 2 osoby. Chwilowo płacę 40 zł miesięcznie i wystarcza mi jeden kontener 120l.
   Z tego co wiem MPO zostało wybrane na zarządcę systemu, więc to ono ustala wszystko łącznie z przetargiem do którego będzie stawała nowa spółka zapewne także miejska, przynajmniej takie informacje uzyskałam z biura obsługi klienta po otrzymaniu informacji wraz z fakturą, że moje śmieci będzie wywoziło teraz nie MPO a jakaś podobna firma.
  • Gość: wkurzony Stawki za wywóz śmieci. Im większy dom, tym drożej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.02.13, 12:41
   Opłata od powierzchni mieszkania jest NIESPRAWIEDLIWA i mam nadzieję że radni miejscy to zauważą, a może nawet przeczytają powyższe komentarze wskazujące że to NIE m2 PRODUKUJĄ ŚMIECI TYLKO WYTWARZAJĄCY JE MIESZKAŃCY!!! Proponuję wszystkim zainteresowanym wysyłanie protestacyjnych e-maili do radnych (przede wszystkim tych z PO bo to oni mają większość w Radzie). Kontakt do radnych można znaleźć na stronie www.bip.krakow.pl/?bip_id=1&mmi=11953
  • buchtini Stawki za wywóz śmieci. Im większy dom, tym drożej 09.02.13, 13:15
   Ja to odbieram jak swego rodzaju test, ile lemingi mogą wytrzymać. Paru popodskakiwało na forach i tyle. Czyli śmiało można wprowadzać podatek katastralny. 1%, 10% - myślę, że lemingi tyle są w stanie znieść (ewentualnie obniży się do 9.99%). Trochę ponarzekają na forach i zapłacą. Wszystko, co było do sprzedania kolejne rządy, sprzedały. Teraz pozostaje łupić swoich obywateli. Przecież potrzebne są pieniądze na nagrody dla znajomych królika. A nie ma skąd ich brać. Coraz więcej "rodzić" się będzie tego typu ustaw nic nie mających wspólnego ze zdrowym rozsądkiem... Musimy być na to przygotowani.

   Trzeba się cieszyć, że nikt nie wpadł na pomysł, żeby opłatę uzależnić od wartości nieruchomości ;-)

   pzdr
  • Gość: p zarejestruje firmę i zpłacę dużo mniej ? IP: 91.225.187.* 09.02.13, 14:12
   Czegoś nie rozumiem - jeżeli budynek bedzie wyłącznie mieszkalny to zapłaci się haracz od powierzchni - a jeśli będze tam choć 1 firma to od pojemnikówjak do tej pory - czyli - jedni bedą przepłacac a inni co pokombinuja zapłacą dużo mniej - to już jest jakaś paranoja do kwadratu
   dzisiaj MPO nalicza za pojemniki i dzieli się to przez ilość osób - i jakoś da się policzyć te osoby - to nie mozna by pozostawić stawki od osoby - ale to jest mentalnośc postkomunistycznego urzędnika - on nie wyobraża sobie że mozna policzyć osoby RZECZYWIŚCIE mieszkające - dla niego liczą się te ZAMELDOWANE - no i mu się rachunek nie zgadza i zaczyna kombinowac BTW - nawet jeśliby się nie dało wszystkich policzyć to stawka od oby bedzie dużo prawdziwsza niż te wszystkie kombinacje z metrami czy wodą
   • Gość: krak Zarejestruj firmę, zpłać mniej, a śmieci do lasu!! IP: *.naszasiec.net 09.02.13, 14:41
    >Czegoś nie rozumiem - jeżeli budynek bedzie wyłącznie mieszkalny to zapłaci się haracz od powierzchni - a jeśli będze tam choć 1 firma to od pojemnikówjak do tej pory
    Na to powinni zwrócić uwagę radni, że system z góry mający dziury do kombinowania i bardzo niesprawiedliwy MPO zaproponowało. Taka "niby" firma w dużym domu, gdzie mieszka np. 12 osób weźmie pojemnik 120 litrowy, a resztę "do lasu" lub podrzucić sąsiadowi, bo w jego podobnym domu mieszka 2 osoby (jemu daje się ogromny kontener, którego i tak nie wykorzysta). Tego powinno się uniknąć, bo ustawa miała wyeliminować nieprawidłowości.
  • rgosc7 Stawki za wywóz śmieci. Im większy dom, tym drożej 09.02.13, 14:17
   Taki system naliczania opłat jest właśnie nieekologiczny. Skoro mam płacić od powierzchni mojego domu to mam gdzieś racjonalną gospodarkę śmieciami - będę produkował śmieci "skolko ugodna" bo niby dlaczego miałbym się ograniczać? Jedynym sensownym systemem jest opłata od ilości śmieci. Przecież to takie proste i na dodatek już funkcjonuje - widać za proste dla urzędasów...
  • Gość: barritus Stawki za wywóz śmieci. Im większy dom, tym drożej IP: *.adsl.inetia.pl 09.02.13, 15:17
   Jedyny sprawiedliwy sposób naliczania podatku to od ilości osób zamieszkujących lokal.
   Nie interesuje mnie to,jak to gminy zrobią - o tym posłowie którzy uchwalili tego gniota mogli pomyślec wcześniej.
   Ogólnie mówiąc system który istniał do tej pory,działał całkiem dobrze.Zmiany nie maja na celu nic więcej poza ściągnięciem większej kasy od mieszkańców.Stan środowiska wcale się nie poprawi,bo w lasach nie zalegają zwykłe śmieci lecz odpady po budowach i remontach za które i tak trzeba będzie płacic osobno,więc dalej niektórzy będą je tam wywalac.
   Zapamiętajcie sobie kto wam uchwalił to prawo (PO),jak teraz będą głosowac radni w tej sprawie i spróbujcie przemyślec swoje wybory w przyszłości.
  • gandharwa Różne stawki? 09.02.13, 16:17
   Kraków powinien poczekać jeszcze, i wprowadzić równe stawki (od wody, osoby, metra czy gospodarstwa) do wyboru przez mieszkańca.

   W Opolu mamy takie stawki: (segregowane-niesegregowane)
   od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość; 13-20 zł / osobę
   od ilości zużytej wody na danej nieruchomości; 5,20 zł-7,28 / m3
   od powierzchni lokalu mieszkalnego; 0,55-080 zł / m2
   ryczałt od gospodarstwa domowego. 40-56 / miesiąc

   Wychodzi, że Kraków chce bardzo drogo....no ale co się dziwić, skoro budujecie sobie spalarnię odpadów za bez mała miliard PLN zamiast stosować inne systemy gospodarowania, dużo tańsze? Odpady można kompostować, produkować z nich biogaz, sortować odzyskując surowce, spalać w piecach obrotowych cementowni jako paliwo alternatywne. Można też wybudować sobie spalarnię i w niej spalać...ale to kosztuje, teraz już wiecie ile.

   W analizach KHK z roku 2008 była mowa, że po roku 2016 każdy Krakus zapłaci 669 PLN rocznie za odpady, gdy będzie spalarnia...et voila! To jest właśnie propozycja MPO.

   Potem już nakłamano o takich bajkach, że jak się otworzy spalarnię to będzie w 2015 na mieszkańca 100 PLN/rok, czyli 8,30 PLN/mies.
   (www.ste-silesia.org/krakow05-2009/index.htm rozdział 6 str 93)

   Ciekawe, kto jeszcze w tą bajeczkę wierzy? Szacunek KKH był właściwy, potem sobie pluli w brodę że tą prawdę publicznie chlapnęli :-))))

   --
   DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
   kontakt: hydroxy@o2.pl
   • Gość: Wanda Spalarnia i alternatywy IP: *.naszasiec.net 09.02.13, 16:43
    > Wychodzi, że Kraków chce bardzo drogo....no ale co się dziwić, skoro budujec
    > ie sobie spalarnię odpadów za bez mała miliard PLN
    zamiast stosować inne sy
    > stemy gospodarowania, dużo tańsze?
    W Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami dla Małopolski jest alternatywny system, który jest gotowy i jak nie będzie spalarni śmieci ( brak decyzji środowiskowej ), to funkcjonujące prywatne zakłady mogą wszystkie krakowskie śmieci posegregować. Tylko jest problem, że droga spalarnia w momencie jej ruszenia będzie miała pierwszeństwo w przyjmowaniu śmieci niż pozostałe zakłady jako instalacja regionalna. A koszty jej budowy i działania będą ogromne.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka