Dodaj do ulubionych

Filologia Hiszpanska AP kto sie dostal?

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.07.06, 20:21
Obserwuj wątek
            • Gość: mossia Re: Filologia Hiszpanska AP kto sie dostal? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.08.06, 14:17
              Nazwa to "filologia romańska-francuska", mam to ładnie napisane na karteczce,
              którą mi przysłano z UJ :P
              Ale niech Ci będzie, że pierwszy człon nazwy jest ważniejszy. Użyłam drugiego
              dla odróżnienia, bo, jak wiesz (?), do języków ROMAŃSKICH zaliczamy także
              hiszpański, włoski, porugalski, bułgarski i parę innych.
              Nie wiem, po co ta złośliwość z Twojej strony :(
              • Gość: ktoś Re: Filologia Hiszpanska AP kto sie dostal? IP: *.ists.pl / *.ists.pl 10.08.06, 14:31
                owszem, wyobraź sobie, że wiem, nie tylko Tobie było dane kształcić się, a
                raczej rozpoczynać kształcenie w dziedzinie filologii
                ale nie bułgarski należy do języków romańskich (bułgarski należy do języków
                południowosłowiańskich), tylko rumuśki, ot drobna różnica

tyle tylko, że filologia włoska nie nazywa się romańską, tylko italianistyką,
                portugalska - portugalistyką, hiszpańska - iberystyka itp itd
                i wątpię żeby ktoś, kto studiuje bohemistykę powiedział, że studiuje filologię
                czeską - jak powie bohemistyka to nie wielu znajdzie się takich, którzy będą
                wiedzieć o co chodzi, więc "zabrzmi mądrzej"

skoro już ktoś sobie połamał głowę żeby takie dziwaczne nazwy stworzyć to może
                warto ich używać, szczególnie tych bardziej rozpowszechnionych jak rmanistyka
                czy germianistyka
                • Gość: mossia Re: Filologia Hiszpanska AP kto sie dostal? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.08.06, 15:01
                  No dobra, z tą bułgarską to się zagalopowałam :P
                  Teraz to już się nie odzywam lepiej :P
                  Nie wiem tylko, PO CO mam "brzmieć mądrzej" i wprowadzać innych w zakłopotanie,
                  mówiąc, że studuije się kroatystykę czy slawistykę, skoro można powiedzieć to
                  prościej! ;)
                  No a sam UJ mi napisał, że dostałam się na filologię romańską-francuską i
                  filologię chorawcką, a nie na "romanistykę" czy "kroatystykę". Trzeba ich
                  uświadomić :P
                  • quille Re: Filologia Hiszpanska AP kto sie dostal? 10.08.06, 15:24
                    bo on to pisał do osoby, która jeszce nie przeisiąkła ta uniwersytecką modą na
                    to, żeby mówić tak, zeby tylko ktoś kto ma conajmniej proifesroa zwyczajnego
                    zrozumiał, natomiast zwykli studenci mogą powiedazieć tylko "hę?"

nie wiem czy to dobrze, czy to źle, ale taka moda panuje niestety w środowisku
                    naukowym, albo raczej, śmiem twierdzić pseudonaukowym - jak biorę jakąś ksiażkę
                    do prawa to jeżeli jest pisana w taki sposób, że co drugie slowo trzeba sięgać
                    po slownik wyrazów obcych i niemal przekładać tekst z polskiego "na nasze" (bo
                    np wiem co to znaczy pauperyzacja, ale nie możan normalnie napisac, ze chodzi o
                    zubożenie...?) to mi się nó w kieszeni otwiera
                    i co ciekawe takie zabiegi stosują zazwyczaj magistrzy, doktorzy... bo klasę
                    profesora się poznaje właśnie po tym, że nawet zawiłe kwestie tłumaczy normalnym
                    językiem, jak sołtys krowie, do czego wbrew powszechnemu mniemaniu potrzeba dużo
                    większego zrozumienia niż do klepania mądrze brzmiących regułek, których później
                    studenci muszą się uczyć na pamięć, bo zrozumieć ich nie sposób

no ale tak to już jest, to "brzmienie mądrzej" to taki uniwersytecki slang - już
                    sam kierunek mus się nazywać tak, żeby wszyscy zrobili "hohoho" - stąd te
                    wszystkie "styki"

a Ty możesz zawsze powiedziec, że studiujesz dwa kierunki - filologię francuską
                    i romanistykę :P kto się połapie ten si połapie, a kto nie... ten będzie pełen
                    podziwu :)
                    --
                    Człowieku, świat stoi przed toba otworem, więc uważaj, żebyś przezeń nie wyleciał...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka