Dodaj do ulubionych

chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo??

18.07.11, 12:40
Jak w temacie. Gdzie w Wawie można znaleźć normalny Kościół z normalnym księdzem który np nie wymaga ślubu kościelnego jako niezbędnego czynnika do udzielenia chrztu i nie pobiera opłaty w wysokości co łaska czyli 500zł.
Obserwuj wątek
   • lucky80 Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 18.07.11, 12:50
    Powiem Ci że w wawie jest chyba gorzej niż na wsiach po wojnie...
    Mój brat jest dzieckiem mocno przedślubnym i w małej warmińskiej wsi ochrzczony bez zbędnych ceregieli w latach 70.
    My po biurowym ślubie postanowiliśmy jednak ochrzić dziecko, w naszej parafii (marymont) ksiądz się absolutnie nie zgodził, namawiał nas do ślubu kościelnego i takie tam.
    Udało się go ochrzcić pod wawą, ksiądz nawet nie pytał o akt ślubu etc, ale poprosił by się nie chwalić w parafii (księdza z tej parafii nie przyjmujemy bo nie mam ochoty ich oglądać) bo ponoć biskup warszawski zabrania chrzcić dzieci ze związków niesakramentalnych...hehe

    --
    <a href="http://www.TickerFactory.com/">
    <img border="0" src="http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20726;29/st/20091009/dt/6/k/4b85/preg.png"></a>
  • anulkau Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 18.07.11, 12:45
   To za chrzest jest jakaś opłata??? Qrna, chrzciłam ostatnio młodzianina i jakoś do głowy mi nie przyszło zapytać księdza, czy mam coś zapłacić - jak słowo daję! Pewnie jak bym spytała ile, to dostałabym odpowiedź "Co łaska", ale nie spytałam, a księdz nic nie powiedział (!!) no i chrzest poszedł za darmo... hmmmm, pewnie dlatego staliśmy ostatni w "korowodzie" smile
   P.S. Ale to nie w Warszawie było smile
   --
   • czar_bajry Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 18.07.11, 12:49
    U Sw. Boboli nie robią problemów, u mnie w parafii też nie.
    Proponuję zacząć od swojej parafii a następnie jeśli ksiądz odmówi to udać się na dalsze poszukiwania.

    --
    "Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dildem posługiwać tak jak radiem. Jedno i drugie służy rozrywce." — Mirosław Bańko, UW
    • e_r_i_n Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 19.07.11, 11:07
     Jeśli tak jest, to nie ma podstaw do odmówienia chrztu.
     A jak się chce mieć ciastko i zjeść ciastko, to ksiądz ma rację, że odmawia.
     --
     "Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się."
     MAZURY CUD NATURY - GŁOSUJ!
   • landora Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 19.07.11, 11:34
    Nieprawda. Różnie się ludziom w życiu układa. Ktoś może być bardzo wierzący, ale zakochać się w rozwodniku czy rozwódce. Znam ludzi rozwiedzionych, mimo to bardzo wierzących - cóż, rzeczą ludzką jest błądzić, prawda? Poza tym, dziecko tu nic niewinne.
   • laracroft82 Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 20.07.11, 23:27
    sara.ivona napisała:

    > skoro nie ma się ślubu kościelnego to znaczy ze nie jest się wierzącym, po co w
    > ięc chrzcić dziecko? dla mnie jest to hipokryzja.

    gorszej bzdury dawno nie słyszałam..wiara a instytucja kościoła..tak wiec brak kościelnego nie musi oznaczac ze ktos nie wierzy..
    • laracroft82 Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 20.07.11, 23:27
     laracroft82 napisała:

     > sara.ivona napisała:
     >
     > > skoro nie ma się ślubu kościelnego to znaczy ze nie jest się wierzącym, p
     > o co w
     > > ięc chrzcić dziecko? dla mnie jest to hipokryzja.
     >
     > gorszej bzdury dawno nie słyszałam..wiara a instytucja kościoła..tak wiec brak
     > kościelnego nie musi oznaczac ze ktos nie wierzy..

     tfu miało byc wiara a instytucja kościoła to dwie rózne rzeczy
   • pawson33 Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 01.12.16, 07:36
    Dla Ciebie to hipokryzja bo nie doświadczyłaś siedziś z pozycji jestem lepsza mnie to nie dotyczy ale będe się wypowiadać choć nie znam drogi i historii.
    Są sprawy przy których madrale by się złamali po kilku dniach ...
    Podlość ludzka nie zna granic jak i zło pierwotne które ją napędza, czasem człowiek znajdzie się w takiej sytuacji w drodze że zanim Bóg ukonstytuuje to co dał miriady madrali będzie się wymadrzać.
    Skąd wiesz kto jest wierzącym i czy pragnie wierzyć - dla mnie przykład hipokryzji to jak i dla Jezusa pobożność faryzejska. Pobożność to nie miecz którym się innych po głowie tłucze - przez taką wściekła pobożność Kosciół staje się hermetycznym światem egotyków przekonanych o własnej świętości i zamykających drzwi przez które sami nie wchodzą tym którzy wejść by chcieli
  • mmilka86 Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 19.07.11, 10:53
   Ciekawe stwierdzenie że skoro nie mam ślubu kościelnego to nie jestem wierząca. Idąc tym tokiem myślenia ksiądz który nie ma rodziny nie ma prawa mnie pouczać jak powinnam żyć w małżeństwie ani na spowiedzi wypytywać mnie jak współżyje z mężem bo i tak sie zdarzało. Nie mam i nie będę mieć ślubu kościelnego a moje dziecko i tak zostanie ochrzczone. Wierzę że istnieją jeszcze jacyś normalni księża w tym kraju.
   • pruszynkaaa Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 19.07.11, 11:03
    Echhh a czy tak ciężko zrozumieć, że KK to nie supermarket, w którym wybieramy to co nam się podoba? (W tym przypadku chrzest), a resztę odrzucamy? Bierzemy albo wszystko, albo nic.
    Kościół to instytucja konserwatywna, gdzie nie ma miejsca na swoje "ja". Silnie zhierarchizowana, gdzie "góra" nadaje ton reszcie i wymaga bezwzględnego posłuszeństwa. Zdajesz sobie sprawę, że poniekąd zmuszając księdza do dania dziecku chrztu bez ślubu, ksiądz ten naraża swoją własną d***ę za nieposłuszeństwo wobec przełożonych? (posłuszeństwo, to jeden z punktów ślubowania kapłańskiego).

    Nie zrozum tego jako atak na swoją osobę, tylko jako sprawę do przemyślenia. Proszę.
    --
    a życie toczy się dalej...
    • dziub_dziubasek Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 19.07.11, 11:13
     Ale nikt nikogo nie zmusza. Nie ma zakazu udzielania chrztu dziecku z "niesakramentalnego" związku. Kościół nawet zachęca takie osoby do uczestniczenia w życiu Kościoła. Z tego co wiem rodzice muszą tylko oświadczyć, ze wychowają dziecko w wierze, mimo, ze sami ślubu nie mają.
     Nie jest to zmuszanie księdza do czegokolwiek, zalezy to wyłącznie od dobrej woli danego księdza.
     --
     http://www.suwaczki.com/tickers/xkcd9x0h1tchpmdn.png
     • pruszynkaaa Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 19.07.11, 11:24
      Wg KK rodzice sami żyjący w grzechu (brak ślubu, pożycie seksualne bez ślubu, wspólne mieszkanie bez śl.) nie wychowają dobrze swojego dziecka - ponieważ nie dadzą mu dobrego przykładu swoim własnym życiem. Więc jedyną "naprawą" swojego grzesznego życia jest właśnie wzięcie ślubu i ochrzczenie dziecka. Jeśli jakiś ksiądz udzieli chrztu, to najprawdopodobniej po deklaracji wzięcia tego ślubu w niedalekiej przyszłości, a nie tylko obietnicy, że wychowa dziecko w wierze (dlaczego? Patrz wyżej)
      Wiem, że to trochę pogmatwanie wygląda - ale jest w miarę logiczne i spójne.

      A do uczestniczenia w samym życiu kościoła, ksiądz zachęcać będzie zawsze - co nie znaczy, że takie osoby będą mogły np. przyjmować sakramenty (np. rozwodnicy kom. św. , ale do spowiedzi już mogą przystąpić, tylko, że nie dostaną rozgrzeszenia).

      Ksiądz ma jasne wytyczne z "góry" co do swojego postępowania - wszystkie odstępstwa są jego własnym grzechem/niesubordynacją.
      --
      a życie toczy się dalej...
      • landora Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 19.07.11, 11:44
       Nie jest logiczne i spójne. Ślub kościelny nie jest warunkiem ochrzczenia dziecka. Nie każdy może wziąć ślub kościelny, może tego żałować, ale ludzie są tylko ludźmi i zdarza im się popełniać błędy w życiu. Nie znaczy to,m że rodzice nie są wierzący. Mam w swoim otoczeniu taki przykład - pan za młodu dość mocno brykający, rozwodnik, z córką z drugiego (cywilnego) małżeństwa, teraz wręcz radiomaryjny sad I ojciec, i córka są wierzący i chodzą do kościoła, córka oczywiście ochrzczona. Nie widzę, dlaczego miałaby być karana za grzechy ojca?
       Jeśli ksiądz odmówi chrztu, a dziecku coś się stanie, to wina spada na głowę księdza, może warto by mu o tym przypomnieć?

       Ze strony Archidiecezji poznańskiej:

       "Mimo więc, że zasadniczo należy dopuszczać do chrztu wszystkie dzieci zgłoszone przez rodziców lub prawnych opiekunów, wymaga się jednak od nich aby byli ludźmi wierzącymi i zobowiązali się wychowywać swoje dzieci w wierze, w której zostają ochrzczone. Wychowanie w wierze zakłada przekazanie dziecku podstawowych prawd wiary i zasad moralności obowiązujących w Kościele katolickim, a także nauczenie go modlitwy i włączenie do grona wspólnoty uczestniczących w niedzielnej Mszy św. Istotne jest również zatroskanie w późniejszym okresie, aby dziecko uczestniczyło w lekcjach religii, by z czasem mogło być doprowadzone do pełnego udziału w Eucharystii i do przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz wprowadzone w dojrzałe i odpowiedzialne życie chrześcijanina."

       "gdy żyjący w związku cywilnym wyraźnie odmawiają zawarcia małżeństwa sakramentalnego lub nie mogą tego uczynić z powodu przeszkód kanonicznych, duszpasterz ma obowiązek żądać na piśmie od rodziców dziecka i chrzestnych oświadczenia, że zobowiązują się wychować dziecko w wierze katolickiej"

       I wreszcie:
       "Znając realia naszej rzeczywistości, chciałbym podkreślić, że rodzice żyjący w związku cywilnym, nawet bez przeszkody kanonicznej uniemożliwiającej im zawarcie ślubu kościelnego, mają prawo domagać się ochrzczenia swego dziecka, jeśli na piśmie wraz z chrzestnymi zobowiążą się, że będą wychowywać je w wierze katolickiej. Takie zobowiązanie powinno uspokoić wyczulone sumienie duszpasterza i spowodować wyrażenie przez niego zgody na udzielenie sakramentu chrztu."

       Po prostu niektórzy księża bywają nadgorliwi.
      • landora Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 19.07.11, 11:46
       >
       > A do uczestniczenia w samym życiu kościoła, ksiądz zachęcać będzie zawsze - co
       > nie znaczy, że takie osoby będą mogły np. przyjmować sakramenty (np. rozwodnicy
       > kom. św. , ale do spowiedzi już mogą przystąpić, tylko, że nie dostaną rozgrze
       > szenia).

       Znowu nieprawda - jeśli rozwodnik nie żyje z nikim innym, to może przystąpić do spowiedzi i otrzymać rozgrzeszenie - bo nie cudzołoży!

       > Ksiądz ma jasne wytyczne z "góry" co do swojego postępowania - wszystkie odstęp
       > stwa są jego własnym grzechem/niesubordynacją.

       Tak, ale nie ma wytycznej zakazującej mu chrztu dzieci ze związków niesakramentalnych.
    • mmilka86 Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 19.07.11, 11:18
     To w takim wypadku dając chrzest dziecku gdzie jeden z rodziców jest rozwodnikiem to również jest nieposłuszeństwo wobec przełożonych, rodzice nie mają ślubu kościelnego a tym bardziej jedno z nich jest po rozwodzie a problemu ze chrztem nie ma wielkiego. Jak nie mam ślubu kościelnego to już wielka katastrofa i o chrzcie można pomarzyć. Kościół to silnie zhierarchizowana instytucja która wie jak skutecznie odrzucić od siebie wiernych. Nigdzie nie jest powiedziane że osoba wierząca musi chodzić do kościoła żeby pokazać swoją wiarę. A mojemu dziecko chce dać podstawowe sakramenty po to by w przyszłosci on sam mógł wybrać co jest dla niego najlepsze.
     • pruszynkaaa Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 19.07.11, 11:29
      "A mojemu dziecko chce dać podstawowe sakramenty po to by w przyszłosci on sam mógł wybrać co jest dla niego najlepsze."

      Nie uważasz, że to się wyklucza? Dając dziecku chrzest narzucasz mu właśnie tą wiarę, wybraną przez Ciebie...
      Wybór mu dasz wtedy, gdy nie zaniesiesz go do kościoła na chrzest, czy do synagogi na obrzezanie. A wiarę będzie mógł sobie wybrać sam, świadomie i bez wcześniejszych "naleciałości" z jakiejkolwiek religii.
      --
      a życie toczy się dalej...
     • e_r_i_n Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 19.07.11, 11:45
      Wybór to dziecko będzie miało, jak go nie ochrzcisz.
      --
      "Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się."
      MAZURY CUD NATURY - GŁOSUJ!
     • wuika Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 19.07.11, 12:20
      mmilka86 napisała:

      > Kościół to silnie zhierarchizowana instytucja która wie
      > jak skutecznie odrzucić od siebie wiernych.

      No, i dlatego zaprowadzasz tam dziecko i chcesz, żeby było częścią tej jakże wspaniałej wspólnoty. To już nawet nie chodzi o to, że masz jakieś przeszkody ze ślubem kościelnym, Ty po prostu nie lubisz kościoła, ale upierasz się zapisać do niego dziecko. Weź się zastanów, co Ty wyczyniasz.
      • panterrrra0 sztuczny problem 19.07.11, 12:23
       w kazdej parafii mona ochrzcic w Warszawie dizecko nielsubne. Nie iwem skad ten problem. My w 2005 r. bez problemu to załatwiliśmy, ponowalismy w 2010 z drugim dzieckiem
       Ja lyam nawet chrzestna, wiec sobie darujecie demagogie kosciola
       • mmilka86 Re: sztuczny problem 19.07.11, 18:34
        panterrrra0 właśnie w Warszawie jest wielki problem. Odwiedziliśmy pare parafii i nas odesłali z kwitkiem bez papierku o slubie koscielnym. Jak to nie problem daj znać w jakiej parafii bez problemu ochrzciłaś swoje dzieci.
     • diabel.lancucki Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 19.07.11, 13:11
      to może jasno i na temat: są dwa rodzaje związków niesakramentalnych: takie w których istnieją przeszkody do jego zawarcia (rozwodnicy lub jeden z partnerów rozwodnik) i takie, w których nie istnieją. I żeby była jasność katolik nie ma przeszkód do zawarcia ślubu kościelnego z ateistą lub innowiercą. Należy dopełnić tylko określonych wymogów, o których nie ma potrzeby tu pisać (bo nie na temat).
      Jeżeli chodzi o związki niesakramentalne w których nie ma przeszkód do ich zawarcia to nie dziwię się księżą, że maja obiekcje dot. chrztu dziecka. Skoro rodzice nie żyją zgdnie z przykazaniami tzn. nie akceptują nauki KK to jakie znaczenie ma dla nich chrzest?
  • rosapulchra-0 Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 19.07.11, 13:16
   W kościele na Stegnach. Ja nie miałam tam najmniejszego problemu, inna sprawa, że moje dziecko chodziło do prywatnej szkoły i chrzest był tydzień przed pierwszą komunią. Od razu hurtem wszystkie trzy ochrzciłam, frekwencję znacznie poprawiły moje dzieci, bo o jakieś 50% wink
   O tu. Jednakże musisz mieć pozwolenie ze swojej parafii na ochrzczenie dziecka w innej, a rodzice chrzestni zaświadczenia ze swoich parafii, że na chrzestnych się nadają. To to ja już przez kurię załatwiałam, ale to zupełnie inna historia..
   --
   Kocham Franię. Automat.
   anielska.blog.pl/
  • katrina1984bielany Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 20.07.11, 23:13
   Ja w 2008 roku chrzciłam córkę w Parafii p.w. Św. Stanisława Kostki przy pl. Wilsona (ul. Hozjusza 2). Płaciłam 100 zł ("opłata co łaska" - w kancelarii poinformowano mnie, że jeśli rodzice są w ciężkiej sytuacji finansowej to można wogóle nie uiszczać opłaty). Brak ślubu nie był problemem. Przed chrztem rodzice oraz chrzestni zobowiązują się na piśmie do wychowywania dziecka w wierze.
   Polecam - dojazd łatwy, kościół przepiękny, a księża nad wyraz ludzcy...

   Wcześniej odmówiono mi w dwóch parafiach na Bielanach.
   • pawson33 Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 01.12.16, 07:49
    Może daj sobie spokój z œsciekła poboznoscią ? i zrozum że sensem wiary jest Miłosć .
    Moze jak zaczniesz czytać Ewangelię to przejżysz i zrozumiesz że jezus do faryzeuszy odpychajacych od Koscioła miał słowo "synowie diabła" a do grzesznika szukającego Boga słowa Miłości .
    Zadajmy sobie pytanie z czego bedziemy sądzeni i odszukajmy to w Ewangelii , i przestańcie na Miłosc Boską małpować "przenajswiętszych "faryzeuszy
  • arkuszowa1234 Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 29.07.11, 16:37
   Nie rozumiesz chyba, czym jest chrzest. To zobowiązanie rodziców, do wychowywania dziecka w wierze katolickiej i zgodnie z naukami Kościoła! Skoro nie masz ślubu kościelnego, to nie postępujesz zgodnie z naukami Kościoła. I wcale się nie dziwię, że księża nie chcą ochrzcić Twojego dziecka, bo swoim postępowaniem już pokazałaś, że masz KK w głębokim poważaniu.
   Jesteś obłudną hipokrytką, i tyle.
   • pawson33 Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 01.12.16, 07:44
    Czytałaś może Ewangelię głoszona do faryzeuszy
    To jest właśnie to co samego Jezusa odrzucało od ówczesnego Koscioła.
    Zamykają drzwi przez które sami nie przechodzą a mają sie za świętszych i mądrzejszych od samego Jezusa czy chocby papieża
    Jeżeli ludzie pragną i ich życie w obecnej chwili nie pozwala im z powodu sytuacji której nie znasz to nie wolno ich odpychać w imie własnej świętości tfu tfu....
    Są ludzkie podłości przy których byś się złamała jak trzcinka na wietrze i nie znasz butów w jakich kto przeszedł życie. Pobożność która ocenia w ten sposób ma tyle z Ewangelią wspólnego co nic a nic.
    Boże oczyść Kosciół z wściekle poboboznych
  • ciemnajasna Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 12.06.12, 17:48
   Hej, wznawiam pytanie, moze ktoś mi pomoże. Chcę ochrzcić synka, ma 2 latka. Jestem samotną mamą. Na rodziców chrzestnych wybrałam siostrę ze szwagrem, problem w tym, że nie mają ślubu kościelnego, a szwagier jest protestantem. U mnie ksiądz chce zaświadczenia od siostry z rodzimej parafii( teraz mieszkamy w innej) bo" musi być jeden dobry chrzestny". oboje bywają w kościele ich syn od wielu lat jest ministrantem,ale z zaświadczeniem jest problem..
   Nie wiecie, w której parafii nie robią problemu?
  • ana369 Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 11.07.12, 11:48
   Ochrzcilismy dziecko na kabatach przy ul.Rabbego duzy ładny kościół, z ta tylko róznicą, że zdecydowaliśmy się wziąć slub kościelny dwa dni przed chrzcinami, slub był skromny my świadkowie i młody, lecieliśmy hurtem, za załatwianie wszystkich formalności daliśmy 300zł i było ok, gdybyśmy chcieli organistę na slubie wtedy więcej bo on ma już swój cennik.
   Jeśli nie macie jakiś "technicznych" przeszkód do zawarcia małżeństwa, może warto się nad tym zastanaowić, za kilka lat będzie komunia i znowy jazdy w kościele, ale jeśli nie macie ślubu bo nie chcecie to faktycznie bez sensu chrzciny.. nie oceniam Twojego postępowania.. my nie braliśmy ślubu wcześniej bo kasa tak po prostu, ale jak się okazało przypadkiem, że możemy to wszystko łagodnie załatwić to dlaczego nie,
  • pawson33 Re: chrzciny Warszawa?? gdzie bezproblemowo?? 01.12.16, 08:11
   W okolicy tematu jest ciekawy cytat św Pawła big_grin
   1 List do Tymoteusza 3 rozdział wersety 2 ,5
   "Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania (....) Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?

   Tak więc skoro biskup nie powinien mieć więcej niz jedną żonę a nadto powinien ją mieć to co do jasnej anielki porobiło sie w tym Kościele ?
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka