Dodaj do ulubionych

jestem załamana biedą, którą widzę

07.11.10, 14:16
Jestem w tym roku jednym z liderów w naszym okręgu szlachetnej paczki. Otrzymałam już rodziny do ankietowania, jeżdżę, więc rozmawiam,słucham i obserwuję.
Do domu wracam załamana ...

Z pomocą moich przyjaciół, znajomych, rodziny, ludzi z forum pomagam już długie lata, nie chodzi jednak o to aby się tym chwalić czy chełpić, chcę tylko napisać, że myślałam, że widziałam już to co najgorsze. Walące się domy pełne grzybu, bez ogrzewania, ciepłej wody, bez toalety... Ludzi bez nadziei i wiary w oczach ale wciąż chętni do podjęcia walki mimo wszystko. Dzieci w przyciasnych ubrankach, zerkających na pajdę chleba z cukrem jak na skarb. Na wychudzone matki pragnące pracy jak powietrza.
Ale to z czym się ostatnio spotykam mnie przytłacza, dołuje i z tym bólem sobie autentycznie nie radzę.

Wchodzę do domów starych i cierpiących ludzi, o których jak się zdaje świat zapomniał. To staruszkowie opuszczeni, schorowani, głodni, zaniedbani i bardzo, bardzo samotni. Często mąż lub żona już po śmierci, bez dzieci, choroba odebrała im władzę w rękach lub nogach, ból nie pozwala na wykonywanie prostych czynności. Emerytura nie starcza na opłaty, niektórzy więc mają wyłączony prąd, leków nie biorą , bo ich nie stać. Nie pamiętają co to dobry, smaczny i ciepły posiłek. Pytałam czy otrzymują obiady z MOPS owszem otrzymują ale jak się dowiedziałam posiłki są niepełnowartościowe, bardzo niesmaczne, zimne, porcje zbyt małe. Myślałam, że to kwestia przyzwyczajeń co do smaków, obiadów ale im więcej miałam rozmów, tym bardziej się przekonywałam o tym,że coś MUSI być na rzeczy skoro tylu naprawdę skromnych i biednych ludzi powtarza,że obiady są niezjadliwe uncertain Zastanawiam się, GDZIE można to zgłosić ? Jak można TAK ? postępować ? Dla większości z nich to jedyny posiłek jaki mają sad Poza tym Ci ludzie zarastają brudem, są niedomyci, ręczniki i poszewki są 30-40 lat !!! stare ! brakuje im talerzy, łyżek, kubków, garnków. Pan z wczorajszej ankiety nie ma się czym przykryć, marzy o łóżku, bo to co ma. Ma ponad 50lat , deski popękane i obawia się,zę wciągu najbliższych dni łóżko nie wytrzyma sad Pytam więc czy otrzymał pomoc z MOPS w postaci pani do sprzątania, owszem otrzymał ale musi zapłacić 500zł ! bo to Pani, która otrzymała tę pracę z prac interwencyjnych. Ręce załamałam. Jak Pan, który ma troszkę ponad 600zł emerytury, nie stać go na posiłki, leki, ma zapłacić kobiecie 500zł ?

Ponieważ otrzymałam nominację na społecznika roku województwa Lubuskiego i jestem już w finale, mam zamiar to wykorzystać w dobrym celu. Nie spodziewałam się tej nominacji ... spadła na mnie jak grom z nieba. Na początku nie chciałam się zgodzić ale ludzie prosili,że może dzięki temu coś ruszy. I ruszyło, MOPS chce ze mną współpracować, pytali o moje pomysły. Na początku chce więc stworzyć centrum wolontariatu, przejść się do szkół na rozmowy z uczniami, znaleźć chętnych, którzy chcieliby się zając staruszkami i 1-2x w tyg. podejść do nich, posprzątać dom, pomyć naczynia, pomóc w umyciu włosów, zrobić zakupy, porozmawiać.

Po co to piszę ? może i ktoś z Was mógłby pomyśleć o takim centrum wolontariatu, zebrać ludzi i wybrać się do jakiegoś dziadka i zrobić mu przyjemność ? Może wówczas w rubryce ankiety: marzenie choinkowe znajdzie się coś milszego niż garnitur i biała koszula do trumny. ...

Jeżeli ktokolwiek z Was chciałby pomóc ludziom z moich ankiet, jestem otwarta na Wasza pomoc, oni też, najbardziej czekają na listy, ciepłe skarpetki , rękawice i dobre słowo w liście.
--
http://straznik.dieta.pl/zobacz/straznik/?pokaz=93954bdd50d9e7f12.png
majtki-rajtki-wyszczuplacze
pomóż w zakupie wyprawki szkolnej
Edytor zaawansowany
  • dyzia81 07.11.10, 15:32
    l.e.a a skąd jesteś?
    my dwa lata temu złożyliśmy się w kilkanascie osob w pracy i kupilismy paczke dla rodziny. Ale juz w zeszlym roku najblizsze centrum gdzie mozna bylo odwiezc paczke bylo kilkadziesiat km dalej wiec odpuściliśmy... mam nadzieje ze w tym roku bedzie cos blizej... masz moze informacje jakie beda osrodki w dolnoslaskim w tym roku ?
    --
    A, że Pan Bóg ją stworzył, a szatan opętał,
    Jest wiec odtąd na wieki i grzeszna, i święta...
    http://suwaczki.maluchy.pl/li-26662.png
  • l.e.a 07.11.10, 17:00
    Dyziu - baza ruszy 21 listopada i wówczas będziesz sama mogła sprawdzić, czy ktoś ze szlachetnej paczki działa w Waszej okolicy.
    Sprawdzisz na stronie www.szlachetnapaczka.pl
  • dyzia81 07.11.10, 17:10
    zaglądam tam często tylko właśnie jeszcze nie ma informacji jakie beda punkty odbiorów smile
    poczekam do 21-go smile

a tymczasem czekam na akcję gwiazdkową smile))

--
  • mamasi 07.11.10, 19:15
    Lea wysłałam Ci wiadomość na gazetową skrzynkę, mam nadzieję że odbierasz?smile
    --
    http://www.suwaczek.pl/cache/ed9571e04b.png
  • aqua696 07.11.10, 20:13
    Lea przerazajaca jest bieda w malych masteczkach , ale tez w duzych..to juz nie ma rozgraniczenia wies miasto.
    Moze jacych skautowie, harcerze??
    Co do posilkow, chyba bym podeszla wziela takie cudo do badania np. w sanepidzie..czy spelnia normy.
    Kraj ma na podroze, wyborczy cyrk itp, a nie ma na posilki dla ludzi starszych, schorowanych, samotnych,..kraj ktory czesto Cie ludzie budowali..i zdrowie stracili.
    Wiekszosc w pedzie o zapewnienia minimum rodzinie nie pomysli nie przystanie nad losem sasiada..
    Chyle czolo prze TOBA Lea.
    PS ale duzo zlego tez zrobily osoby ciagnace latami pomoc...
    --
    1% dla Rodgera smile)
    <a href="HTTP://www.youtube.com/watch?v=NLZMWoOBOoA&p=1436C85F22364F0F&index=3&playnext=3/index.html"target="_blank">filmik</a>

Dzieci potrzebują miłości - szczególnie wtedy gdy na nią nie zasługują. /Henry David Thoreau/
  • bj32 07.11.10, 20:26
    Ustawodawca. Ustawa stanowi, że opiekunce z MOPS trzeba zapłacić. Ale nie wiem, jak to wygląda w praktyce: kto ma płacić i ile, bo przecież to powinno iść z budżetu. Kilka lat temu była afera w Poznaniu, kiedy Caritas z NFZ czy MOPS brał forsę za fikcyjną opiekę właśnie. To przecież nie ludzie im płacili, tylko urząd czy tam instytucja.

Harcerze? Harcerze, szczególnie tacy w mocno podeszłym wieku, to teraz zajmują się stawianiem krzyży, nie pomocą. To już nie czasy Niewidzialnej Ręki...

Mniemam, ze największe pieniądze na posiłki idą do więzień, bo chorymi czy starszymi to kto by się przejmował, jak trutni trzeba utrzymać i ziąąąąą...
    --
    Przepraszam bardzo, rybki w akwarium to wielka odpowiedzialnosc( nakarmic ,wode wymienic,pogadac do rybek).Jezeli tego sie nie robi,to jest to znecanie sie nad rybkami. by Malgoska182
    napisz maila w tej sprawie na forum@agora.pl by Dzieneusz
  • agulka04 07.11.10, 21:08
    bj32 napisała:
    > Harcerze? Harcerze, szczególnie tacy w mocno podeszłym wieku, to teraz zajmują
    > się stawianiem krzyży, nie pomocą. To już nie czasy Niewidzialnej Ręki...

Niesprawiedliwa jesteś.
    Cyrk przy krzyżu to akurat nie harcerze odstawiali.
    Jak "nie siedzisz w temacie" to nie krytykuj.

L.e.a - jezeli chodzi o harcerzy to wpisz sobie w google "komenda hufca" i swoje miasto. Ale to by musiały być drużyny wędrownicze (czyli w szkołach średnich) a takich jest zazwyczaj mało. Ale spróbuj - może przynajmniej jedną rodzinę obejmą pomocą.
    U nas w mieście od dwóch lat koordynatorami Szlachetnej Paczki są właśnie harcerze. A sztab WOŚP prowadzą już od wielu lat.
  • l.e.a 07.11.10, 21:42
    Mam bardzo dobry kontakt z harcerzami, ciocia jest komendantem smile
  • bj32 07.11.10, 22:02
    Teraz się będziesz o harcerzy kłócić? W harcerstwie byłam 25 lat temu jakoś... Pod krzyżem zaś w sierpniu i wiem, ze harcerze beretów nie noszą z moheruwink
    Ale wiem też, ze co innego mówiła rzecznik ZHP, a co innego "oddolni". I wiem, kto ten krzyż postawił oraz dlaczego w ogóle była cała zabawa. I siedzę w temacie. Gorzej! Jestem w stowarzyszeniu Palikota! I mam perfidny plan grzebać w ustawodawstwie, jeśli tylko będę mogła, w celu właśnie zlikwidowania idiotyzmów i papierologii w urzędach, w tym w MOPS, bo sama się z tym szarpię od lat. Taka laiczka ze mnie.
    Tak czy siak nie zauważyłam, żeby harcerze w mundurach jakoś szczególnie się rzucali do pomocy w dźwiganiu staruszkom zakupów...
    --
    Przepraszam bardzo, rybki w akwarium to wielka odpowiedzialnosc( nakarmic ,wode wymienic,pogadac do rybek).Jezeli tego sie nie robi,to jest to znecanie sie nad rybkami. by Malgoska182
  • aqua696 07.11.10, 22:19
    Moze umowa miedzy szkola medyczne do szczebla sredniej po studia, jako czesc praktyk pomoc osobie starszej umowe musial by patronowac np MOPS a wykonanie nadzorowac opiekunka z szkoly.
    Takie cos dziala juz, i tak jak uczniowie tak i ludzie, oraz miasto jest zadowolone.
    Szkole odpada poszukiwanie praktyk, z ktorymi nie jest tak slodko.
    Niestety ogrom biedy jest przerazajacy a dostepnosc do fachowej opieki graniczy z cudem...
    Odplatnosc czy dochodzie 600zl za sprzatanie 500zl to kpina wlasnie z ludzi.
    Nieraz majac kontakt z paniami z MOPS powinno je sie na miesiac w roku do pomocy fizycznej pogonic a nie tylko papierkologii, aby pamietaly kazdego dnia ze podopieczny podopiecznemu nierowny.
    Czemu wiezniowie, narkomani maja miec free w srodkach niech popracuja w dps..juz program bym i okazal sie strzalem w 80% a to duzo.

--
    1% dla Rodgera smile)
    <a href="HTTP://www.youtube.com/watch?v=NLZMWoOBOoA&p=1436C85F22364F0F&index=3&playnext=3/index.html"target="_blank">filmik</a>

Dzieci potrzebują miłości - szczególnie wtedy gdy na nią nie zasługują. /Henry David Thoreau/
  • bj32 07.11.10, 22:37
    Banalnie proste: żeby więźnia wysłać do opieki nad kimkolwiek - i nie wnikając, czy to gerontofil, czy pedofil, morderca, pijany rowerzysta, czy polityczny, siedzący za obrazę prezydenta - trzeba by było mu dać nadzór. A to kosztuje. Luzem się więźnia nie puszcza.

Pań z MOPS bym się przesadnie nie czepiała. Raczej traktować osobniczo. Bo zazwyczaj trafiałam na socjalne sensowne i jeśli łażą po domach, to wiedzą, jak bywa. Ale muszą się trzymać tego, co w papierach. A to znowu ustawodawca. A co ustawodawca wie? Musi przeżyć za te 600,- wykupujące leki i rehabilitując dzieci? 600,- to taki jeden z drugim minister jednorazowo na gacie wydaje jedwabne dla żony i kochanki.
    Fakt, od pani z MOPS z "centrali" usłyszałam kiedyś, że 900,- świadczeń dla samotnej matki z dzieckiem to nie są pieniądze. Jakoś 6 lat temu to było i one wtedy miały po 2 tysiące na rękę. Poczułam się... dziwnie. Ona nie miała nic złego na myśli, a jedynie to, ze ona by za tyle nie przeżyła. No, ale z "centrali" na wywiady środowiskowe nie chodzą i zdałoby się posłać czasem jedną z drugą na taki spacer... Ale najpierw właśnie ustawy zmienić. Bo one tylko wykonują polecenia odgórne. Znaczy socjalne wykonują, ustawy nic specjalnego nie robiąwink
    --
  • aqua696 08.11.10, 01:30
    ale w kazdym osordku MOPS pewnie z 2-3 gwiazdy by sie znalazly.
    Z wiezniami, byl progem, peracowali w dps, pod kontorla pracownikow, i program w wiekszosc sie spelnil lepiej niz inna forma resocjalizacji, czesc po wyjsciu podjela prace w podobnym charakterze.
    Gdyby udalo sie to wprowadzic w zycie juz by byly oszczednosci, kiedys wiezniowie pracowali i nikt nie psioczyl..sama pamietam jak w rzezni ubijali, i pracowali na halach.
    A teraz silki maja w zakladach, sa i takie z basenami..a matki z niepelnosprawnym dzieckiem nie stac na basen, rehabilitacje.
    Dzxis wiezen ma wieksze prawa niz czlowiek na wolnosci..niech ich koszt utrzymania zredukuja do 1000zl bdz\et bedzie mial wiecej na MOPS.
    A nie musza miec odpowiednio zbilansowane posilki, a starszy, biedny niech umiera z glodu...
    Bj mam nadzieje ze ich zagonisz jak juz zaczniesz ustawodastwo przerabiac.

--
    1% dla Rodgera smile)

• bj32 08.11.10, 10:22
    Ale znowu wracamy do punktu wyjścia, czyli ustaw. Oraz kwestii tego, jak u nas wygląda "resocjalizacja": przychodzi panna pół roku po studiach do faceta, który ma szóstą odsiadkę i zaczyna mu bredzić cytaty z Freuda. Facet może mieć chęć ją co najwyżej udusić, zamiast słuchać pierdół.
    Na początek bym chłopaków wysłała do robienia autostrad, faktycznie ubojni i rzeźni czy innej fizycznej, bo jakby się zmęczyli, to nie mieliby siły na głupie pomysły.
    Zbilansowanych posiłków im nie zabraniam, ale jak słyszę, ze dumny naczelnik wiezienia w Krakowie chwali się otwartą dla więźniów strzelnicą [była taka akcja], to pytam, czy następny będzie kurs obsługi broni białej, materiałów wybuchowych i narzędzi do otwierania zamków bez użycia klucza. A dla chętnych przyspieszony kurs "Jak zgwałcić nastolatkę z użyciem >pigułki gwałtu<"...
    W dodatku zastosowałabym przyspieszenie warunkowego za podjęcie nauki, może wtedy zamiast w poprawczakach szkolić się w w kradzieży kieszonkowej - kończyliby licea i nie musiałybyśmy czytać pseudopółanalfabetów...
    Grrrr...
    --
  • lisia312 26.11.11, 15:30
    W harcerstwie byłam 25 lat temu jakoś... Pod krzyżem zaś w sierpniu i wiem, ze harcerze beretów nie noszą z moheru
    Ale wiem też, ze co innego mówiła rzecznik ZHP, a co innego "oddolni"

Nie bardzo w temacie siedzisz, bo to nie ZHP tylko ZHR krzyżami się zajmowało... sad
    --
    Jestem kowalem swego losu ?!!!
  • bj32 27.11.11, 15:29
    Harcerz to harcerz. I poza tym co za różnica?
    --
    masz watpliwosci moralne? idz na forum o filozofii o wartosciach w zyciu i sie tam realizuj. - by Nioma
  • bj32 07.11.10, 20:18
    Lea, gratuluje i podziwiam. Spróbuję to przekazać dalej. Sama niewiele mogę...
    --
  • nioma 08.11.10, 08:32
    sluchajcie, rozmowy nt tego jak chore sa przepisy to jedno, mozemy pisac pisma, mozemy alarmowac ale nie sadze, zeby to cos dalo.
    wazniejsze jest tu i teraz czyli: skrzykniecie sie i zorganizowanie konkretnych paczek pomocowych.
    lea> ja bardzo chetnie sie wlacze w akcje, jesli dostane adres takiej starszej Osoby + spis potrzebnych rzeczy to przygotuje wszystko i wysle.

--
    ...
    bridelle
  • bj32 08.11.10, 10:28
    "mozemy pisac pisma, mozemy alarmowac ale nie sadze, zeby to cos dalo."
    Błędnie nie sądzisz. Nie trzeba być nawet instytucją: wystarczy zebrać odpowiednią ilość podpisów, dotyczących zmian/projektu ustawy.
    To jeden z pomysłów RP. I jeśli będę wiedziała [a pewnie będę] o jakimś projekcie, który może się nam, czyli bywalczyniom Pomocnych, przysłużyć, to będę tu wrzucać informację. Samym tworzeniem będą się zajmować rozmaici fachowcy z RP: prawnicy, informatycy, elektromechanicy od gumowych dzwonków, zatem wymyślanie nam odpada. Zostanie podpisać i wysłać.

Myślę, że po sprawdzeniu też, jak stoimy z proporcjami Darczyńców na Gwiazdkę do Potrzebujących, może da się kilka paczek dla podopiecznych Lei załatwić.
    Ja Cię zatem, Lea, poproszę o jakieś dane na maila Akcji [jak już ruszymy], tylko, oczywiście, nic nie obiecuję, bo w zeszłym roku poszło prawie 300 paczek, ale sytuacja materialna narodu się nie poprawia, niestety...
    --
  • dyzia81 08.11.10, 10:23
    l.e.a
    nie wiem jak ja to sierota czytałam że nie zauważyłam ostatniego akapitu w twoim poście...
    skoro jesteś z lubuskiego to raczej paczki nie zrobie bo nie dowiozę, ale jeśli wskażesz mi na priv jakąs osobe którą ucieszyłoby dobre słowo i jakiś drobiazg który mozna wysłac pocztą to chętnie pomoge... rękawiczki, ciepła czapka, może właśnie koc dla Pana z twojego postu...

Jeśli to mozliwe to odezwij sie do mnie na priv smile

--
  • nioma 08.11.10, 10:34
    bj> naiwna jestes, w sejmie leza stosy projektow zmian ustaw. ostatnio sobie posluchalam w radyjku: dwa lata, czasami wiecej. sejm ma to w dupie, naprawde. na przestrzeni ostatnich lat nic sie nie zmienilo, glupich zabezpieczen dla niewidomych w metrze nie mozna zrobic, a kilkanascie tysiecy podpisalo petycje, niewidomy stracil noge i nic.
    dlatego proponuje zebrac sie i dzialac na biezaco, bo jakiekolwiek formalne sprawy beda trwac latami, zanim sie cos zmieni to wiekszosc tych staruszkow zdazy umrzec
    --
    ...
    bridelle
  • isabelka20 08.11.10, 14:52
    Nie ma możliwości płacenia 500zł opiekunce przy dochodzie 600zł ,godzina pracy opiekunki jest obliczana do dochodu klienta. Druga sprawa, że mops nie jest firmą sprzątającą i sprzątaczka nie jest opiekunką i odwrotnie. Po trzecie sama zawsze przeżywam ludzi starszych, bo oni mimo, że żyją w wielkiej biedzie to do pomocy najczęściej się nie kwalifikują niestety. Sama mam teraz taką babcię na rejonie lat 85 sama jak palce, syn zmarł 2 mc temu, ona długi po nim spłaca badziwie je bo komornik siedzi na emeryturze, ale nie kwalifikuje się do pomocy niestety sad I tu mam taki dylemat czy jako pracownik socjalny mogłabym jej pomóc od siebie z dobrego serca? babci robiłam wywiad w zastępstwie za koleżankę i babcia mieszka blisko mnie, może warto byłoby żebym jej od czasu do czasu pomogła.
  • l.e.a 08.11.10, 16:07
    To skąd ta kwota podana przez dziadka ? Popytać o to w opiece?
  • moniq1979 07.12.11, 09:33
    a może dla babci złożyc dokumenty na DPS? Tam będzie miała opiekę....
  • missmiriam1 07.12.11, 13:21
    moniq1979, o jaką babcię Ci chodzi?
    --
    forum.gazeta.pl/forum/w,615,118434779,118434779,jestem_zalamana_bieda_ktora_widze.html
    From nowhen to nowhere
  • bj32 08.11.10, 23:16
    Nioma, ale ja nie mówię, że należy sobie siąść i czekać, aż samo się zrobi, a my zajmiemy miejsce owych staruszków. Im w miarę możliwości pomagajmy. Ale jednocześnie jeśli jest możliwość postawienia krzyżyka czy całego cmentarzyka dla poparcia czegoś, co się kupy trzyma - róbmy to. Nie dalej, jak w sierpniu czy wrześniu udało się przepchnąć ustawę, ze mamy jednak w kraju głuchoniewidomych - Marta Lempart między innymi nad tym pracowała - bo wcześniej albo oni byli głusi i mieli znakomity wzrok, albo byli niewidomi i mieli wspaniały słuch - według ustawy i orzeczeń. Zazwyczaj ten słuch był jednak cudowny.
    Albowiem jeśli nie będziemy chciały nijak wpływać, bo "i tak się nie uda", to dalej ziąąąą będzie miał naród gdzieś, a my będziemy przejmować ich obowiązki. I nie mam tu na myśli tego, że mi pomaganie samo w sobie sprawia ból, tylko to, że oni jednak dysponują aparatem i środkami, a my pospolitym ruszeniem i dobrym serduszkiem. I co? Będziesz jeździć do wiochy pod Wałbrzychem, jeśli może to wykonać tamtejszy pracownik socjalny, kiedy się go "zmusi" ustawą i pensją?
    W sensie, że dwutorowo róbmy, jak tylko będzie okazja.
    A o sejmie to ja nie będę nic pisać, bo moderacja nie pozwala się wyrażać...
    --
  • anettchen2306 08.11.10, 17:11
    Odbierasz poczte gazetowa? Napisalam do ciebie smile
  • l.e.a 08.11.10, 17:28
    rzadko ale już widzę,że napisałaś Ty i jeszcze jedna z tąd foremka smile Dziękuję smile odpiszę późnym wieczorem smile

pozdrawiam ciepło
    --
  • isabelka20 08.11.10, 17:42
    Wydaje mi się, że powinnaś zapytać. My robimy wywiady na usługi opiekuńcze, także wszystko jest wyliczane do dochodu. I osoba nie musi się zgadzać na wysokie koszty, zawsze może pisać o obniżenie bądź o to by nie płacić wogóle. W Szczecinie osobom z prac interwencjynych płaci urząd pracy, a nie oosba korzystająca z pomocy.
  • mamasi 08.11.10, 19:35
    a może ten dziadek nie do końca zrozumiał/usłyszał co powiedziała pani socjalna
    --
    http://www.suwaczek.pl/cache/ed9571e04b.png
  • payuta 08.11.10, 20:51
    Lea
    Respekt,
    Na dniach napisze dluzej.Prywatnie.P.P.
    --
    _

Kazdy w swym zyciu popelenia jakies bledy.Jedyne jakie ja popelniam,to te... ortograficzne.
  • agwiras 09.11.10, 03:36
    To o czym piszesz jest wstrząsające i bardzo przygnębiające. Przeglądając statystyki różnych akcji pomocy, zauważam, że rok rocznie zbiera się coraz większe kwoty pieniężne i rok rocznie te kwoty coraz mniej potrzeb potrzebujących pokrywają. Wniosek z tego, że coś nie gra. Nie mnie wypowiadać się o polskim systemie pomocy społecznej, bo w Polsce nie mieszkam i nie jestem na bieżąco. Za to bywam raz na jakiś czas i ze smutkiem zauważam, że zamiast zmian na lepsze coraz wyraźniej widać zmiany na gorsze. Może błąd tkwi w systemie może w ustawodawstwie a może w ludzkiej mentalności. Najprawdopodobniej winne jest wszystko razem. Mogę jedynie napisać to co mnie przygnębia, kiedy spotykam się z polską rzeczywistością. Najbardziej przygnębiający dla mnie jest fakt, że w wielu środowiskach ludzie nauczyli się żyć wyłącznie z "opieki". Nie chce oceniać ludzi, ale sądzę, że takie przyzwyczajenia wymusza właśnie system działania tejże "opieki". Te nawyki prowadzą do bierności, do powtarzania sobie, że nic innego przecież nie da się zrobić, w końcu do wiary w tę paranoję i w efekcie do nic nie robienia a jedynie czekania. Postać "opieki", którą ja znam z opowiadań i doświadczeń, to pomoc doraźna. A tego typu pomoc nie wystarczy aby zmienić czyjeś życie. Takie jest moje zdanie. Ale żeby było jasne ja wcale tej pomocy nie neguję. Ludzi spotykają różne życiowe przygody, jak choćby tegoroczna powódź, choroba, a nawet zwykła kradzież. W takich przypadkach pomoc doraźna jest niezbędna, ale gdzie inne działania... edukacja, motywacja ludzi do poszukiwania pracy... możliwości itp. Myślę, że tego w polskim systemie bardzo brakuje. A nawet jeśli takie działania są to w niewystarczającym zakresie. Wracając do pomocy doraźnej l.e.o. jeśli wskażesz mi któregoś z twoich podopiecznych postaram się choć jakimś minimalnym stopniu pomóc, by Boże Narodzenie było dla tej osoby milsze. Proszę o kontakt na @.
  • beatkaa32 09.11.10, 15:48
    l.e.a. chylę przed Tobą czołasmile i bardzo , bardo Ci za wszystko co robisz dziękuję. Dzięki takim ludziom jak Ty świat staję się lepszy. Pozdrawiam
    http://straznik.dieta.pl/zobacz/straznik/?pokaz=16704c6d7fbd75c1e.png
  • zapominajka83 14.11.10, 20:04
    jesteś niesamowita.. sama niewiele mogę pomóc, ale chętnie bym wsparła jakiegoś Twojego ankietowanego jakimś drobiazgiem.. tylko napisz jakim, bo nie chciałabym wysłać dziesiątej czapkiwink Mogę wesprzeć jakiegoś maluszka kilkoma ciuszkami (posiadam trochę chłopięcych rozmiaru 74-80), albo jakiegoś dziadka czym uznasz za słuszne.. proszę o maila.
    --
    http://www.suwaczki.com/tickers/iv09anlimjp8y8e2.png
  • ata-07 29.11.10, 13:33
    Lea, dobrze,że napisalas,też myślalam,żeby szukac starych,chorych ludzi,ktorzy nie są w stanie nawet do Gopsu iśc po pomoc,a socjalne nie przyniosą. Jakby ktos wiedzial o jakichś staruszkach,piszcie. Podobno mrozy do min 20 i zamiecie idą.
  • re_ni73 29.11.10, 19:38

Witam.
    U nas przez pewien czas problem rozwiązywany był w następujący sposób.
    W parafi został założone stowarzyszenie Młody Kolping,młodzież która chiała pomagać starszym to oni chodzili po starszych ludziach i pomagali,sprzątali.Może to nie pomoc finansowa ale młodzież Oazowa czy udzielająca się w kościele naprawde chętnie pomaga i prosze mi wierzyć robią to z sercem.Czasami nawet potrafili zorganizować kiermasze,aukcje,sprzedaż sianka,zniczy właśnie by pomagać biednym ludziom.Może na parafie podejść i popytać,acha czasami panie z zespołu charykatywnego też pomagają.Może warto spróbować,bo biedy coraz więcej.Pozdrawiam.
    --
    Życie to bajka.Jak się skończy? Tylko zależy od ciebie
  • mskaiq 01.12.10, 10:55
    To bardzo piekna inicjatywa. Ludzie starzy czesto potrzebuja uwagi, serca bardziej
    niz pomocy finansowej. Nie trzeba wiele aby taka pomoc okazywac, wystarczy
    otwarte serce.
    Serdeczne pozdrowienia.
  • sajolina 01.12.10, 15:10
    Lea, wysłałam Ci maila.
  • moyyra 11.12.10, 11:41
    lea- zajrzyj prosze na @ gazetowego - pilnie
  • amia 12.12.10, 11:10
    Napisalam e-maila do Ciebie!!!!
    --
    pozdrawiam
    amia
    wink
  • mama_amelii 25.10.11, 09:20
    Nie znam w swojej okolicy żadnej starszej potrzebującej osoby(Białystok).Bardzo chętnie pomogę jeśli wskażesz mi adres.Chciałabym aby to była pomoc na dłuższy czas,a nie jednorazowa paczka.Ostatnio rzadko tu zaglądam,ale Twój post jest wzruszającysadZazwyczaj pomagam dzieciom,a o ludziach starszych nawet nie pomyślałam,wstyd misad
    --
    Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia,
    nie obleka tego faktu w słowa.
  • mama_amelii 25.10.11, 09:31

--
    Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia,
    nie obleka tego faktu w słowa.
  • missmiriam1 25.10.11, 11:15
    Temat jak najbardziej aktualny, niestety.
    --
    forum.gazeta.pl/forum/w,615,118434779,118434779,jestem_zalamana_bieda_ktora_widze.html
    From nowhen to nowhere
  • agniesia331 25.10.11, 12:46
    dzień dobry,
    odnośnie Pani wątku,pisze Pani o dzieciach w za małych ubrankach
    mam ubranka (ładne, firmowe) po szczuplutkim chłopcu na 140-160 cm, ponieważ nie stac mnie za bardzo na wysyłanie paczek do ludzi niesprawdzonych wolałabym te ciuszki wysłać do naprawdę biednej, sprawdzonej rodziny. znajdę tez ciuchy r 36, 38 na nastolatkę.

Proszę o adres naagniesia331@gazeta.pl
  • szmyta877 29.10.11, 11:13
    w moim rejonie jest tak jak u mnie teraz,, ladnie czyste mieszkania ladnie urzadzone i nikt by nie pomyslal,ze jest zle a wystarczy zajrzec do lodowki...a tam swiatlo.
    Przed laty sie ludzie dorobili menli wyposarzenia i dbaja o to co maja,ale do lodowki to juz nie ma z czego kupic jedzenia,taka nowa forma biedy...
    --
    http://www.suwaczki.com/tickers/ug37anlio0dxgrib.png
    http://www.suwaczki.com/tickers/ug37cwa100b15z4i.png
  • puchatka29 27.11.11, 00:20
    Witaj L.e.a wspaniały człowieku . Ja mogłabym odrobinkę pomóc takiej starszej osobie w Krakowie ,jeśli byloby w miarę blisko mnie.Wpaść porozmawiać , rozweselić ,wziąć pościel do prania , przynieś obiad od siebie ,nie jakies rarytasy ,ale domowy rosołek z pewnościa by dodał zdrowia.Tak raz w tygodniu na 1-1,5 h. Po prostu tyle mam czasu. Jeśli masz namiary na takie osoby w Krakowie to napisz do mnie. Poza tym chcę pokazać dziecku jak należy i że trzeba pomagać opuszczonym .
  • missmiriam1 27.11.11, 19:28
    puchatka29 napisała:

> Witaj L.e.a wspaniały człowieku . Ja mogłabym odrobinkę pomóc takiej starszej
    > osobie w Krakowie ,jeśli byloby w miarę blisko mnie.Wpaść porozmawiać , rozwe
    > selić ,wziąć pościel do prania , przynieś obiad od siebie ,nie jakies rarytasy
    > ,ale domowy rosołek z pewnościa by dodał zdrowia.Tak raz w tygodniu na 1-1,5
    > h. Po prostu tyle mam czasu. Jeśli masz namiary na takie osoby w Krakowie to na
    > pisz do mnie. Poza tym chcę pokazać dziecku jak należy i że trzeba pomagać opu
    > szczonym .

Jeśli chcesz pomóc, to nic prostszego jak skontaktować się z osobą odpowiedzialną za wolontariat w krakowskim MOPSie www.mops.krakow.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=344&Itemid=190

--
    From nowhen to nowhere

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka